agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mantar (http://www.agaclar.net/forum/mantar/)
-   -   mantar kompost makinesi (http://www.agaclar.net/forum/mantar/35165.htm)

EL UYGUNİ 18-07-2014 15:37

mantar kompost makinesi

.

şimdilerde istiridye mantarıyla kendi çapımda uğraşıyorum az çok . olurda ilerde büyütüp tesis falan kurarsam bu kompost yapmak çok zor olacak gibi. 5-10 çuval elle yapılıyorda 10 ton biraz zor acaba bunun makinası aleti edevatı yokmudur.

.

necatK 18-07-2014 20:28

makinelisini eringi türüne uyguluyorlar. şişelerde üretiliyor, miseli sıvı şekilde aşılıyorlar. poşete endüstriyel metoda rastlamadım youtube da. pastorize olayını geçince poşetlemek kolay zaten. pastorizeyi de dev tanklarda yaptıklarından sıkıntı olmuyordur. hobi amaçlı yapanlar için de; pastorizeyi deterjanla yapmak işleri baya kolaylaştıracak gibi. seramı dezenfekte edeyim ben deneyecem.

egetropical 19-07-2014 19:29

sn. el uyguni merhaba 2 yıl önce ben araştırmıştım. Türkiyede bulamadım. uzak doguda çok fonksiyonlu basit makinelar var. ben aşağıdaki açıklamayı googde yazınca çok resimler çıkıyor.
ben bunlardan esinlenerek hem aşı masası hemde torba dolum makinası yaptım. 8 saate 3 ton. ancak bu miktar artılabilir.
personel hızlı çalışdığı zaman çok hata yapabiliyor. ( 8 saatte 3 işciyle 400-500 torba doluyor. 10 kg.lık)

"mushroom growing bag packaging machine"

egetropical 19-07-2014 19:33

1 Eklenti(ler)
Eklenti 509855

EL UYGUNİ 20-07-2014 19:30

Egetropical bey sağolun Evet malesef ülkemizde özel bir makinesi yok gibi .kendi çabalarımızla bukcaz artık.

omerfarukgur 23-11-2014 06:13

*** arkadaşlar 3-4 balya samanı pastorize etmek için küçük çaplı pastorizasyon odası gibi bişey bulunabiliyor mu?

omerfarukgur 23-11-2014 16:21

Herkese merhabalar; ven Çankırı'da kendi çabalarımla istiridye mantarı yetiştirmeye çalışıyorum. Kompostu kendim hazırlıyorum ama klasik kaynatma yöntemiyle. Benim yerim şimdilik 20m² büyütebileceğim kapalı alanımda mevcut.

Geleyim asıl meseleye kompost hazırlamak uzun zaman alıyor. 4-5 balya samanı pastorize edebileceğim bir makine var mıdır, ya da tavsiye edeğiniz bir yöntem?

kenan11 27-11-2014 21:54

resimdeki torba dolum makinası , misel karıştırma ve dolum yapıyor . sterilize etmek için otoklav makinaları var bildiğim kadarıyla üretilen satılan bir ürün hatta 2. eli bile bulunabilir.
ömer bey kireçle pastorize etmeyi deneyebilirsiniz
200lt varillerde **** kolayca bulunabilecek daha büyük kazanlarda 27c derece gibi ılık suya 100lt ye 1 kg gibi kireç karıştırıyorsunuz samanı içine atıp 4 saat gibi bekletiyosunuz.
samanı çıkardıktan sonra ideal neme gelmesi için sıcak su yönteminden daha fazla beklemeniz gerekiyor buharlaşma olmadığı için . verimde çok az bir düşüklük yapıyor ama büyük miktarlarda düşük maliyetle üretim yapmak mümkün

omerfarukgur 28-11-2014 19:31

kenan11 öncelikle yardımınız için teşekür ederim. benim sıkıntım şu samanı kaynattım ama kurutmak büyük sıkıntı oldu 4 günde kurumadı. haliyle bekledikce steril olmaktan çıkıyor sineklenmeye felan başlıyor.
Spawning blue oyster mushrooms - YouTube linkteki makine mi ya da ne sizce?

kenan11 28-11-2014 23:08

4 gün açıkta ıslak bekliyosa küf ve bakteri sorunu olur
presleme imkanınız varmı . . birde sanki 4 günde tamamen kurur gibi . nemli olması lazım . akan suyu tahliye ediyorsunuz değilmi.
mesela şöyle bi uygulama yapıldığını biliyorum , saman sıcak sudan çıkınca alttan tahliye delikleri olan varile atılıp üstüne örtü atıp ağırlık koyuluyor
her halukarda samanın ortasının 22-23C dereceye geldiğinde ideal neme gelmiş olması lazım

omerfarukgur 29-11-2014 07:41

1cm kareler olan kümes teli ile bir düzenek yaptım onun üzerine seriyorum. Serdiğim yer üstü kapalı kenarları açık bir ortam. 4 gün bekleyen samanı torbalayıp astığımda ertesi gün altında felaket su birikiyor. Artık bi çözüm bulmaya çalışacağım

kenan11 29-11-2014 20:34

Sicak sudan cikartip hemen mi seriyosunuz suyun sogumasini mi bekliyosunuz. Ucan buharin da nemin azalmasina katki yapmasi lazim

omerfarukgur 29-11-2014 23:33

Sıcak olarak seriyorum. Herhalde havaların soğukluğuyla alakalı. Kapalı sıcak bir yerde olsa istenilen şekilde kururdu

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024