agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mantar (http://www.agaclar.net/forum/mantar/)
-   -   Mantar: Ne Hayvan Ne Bitki, Başka Bir Âlem (http://www.agaclar.net/forum/mantar/18286.htm)

verda 15-01-2010 15:12

Bodrum'da yaşıyorum. Mantarları belirlemek için nasıl bir yol önerirsiniz.?

gece 17-01-2010 20:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 541257)
...

Buda kav mantarı'nın gelişme dönemi olabilirmi.

http://www.agaclar.net/galeri/displa...?imageid=21452

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi J.Barutçiyan (Mesaj 542170)
... fotoğrafınız çok ilginç (kav mantarı değil).

Yüksek çözünülürlükte bir fotoğrafınız var ise,mantarın bulunduğu yeri ve üzerinde çıktığı ağacın türünü hatırlıyorsanız bana bildirin lütfen.

Tekin'in canlı bir Quercus Robur üzerinde görüp, fotoğrafladığı mantarın türü ile ilgili bir gelişme olup, tanımlanabildi mi?

Olmadı ise; (Jilber ve agaclar.net'in sayesinde edindiğim) tazecik mantar bilgilerimle tahmin yürüterek, bu mantarın Russula'gillerden, Hericium türü bir mantar olduğunu düşünüyorum.

Ancak Hericium Coralloides midir, H. Erinaceus mudur, H. Ramosum mudur yoksa bunlardan hiçbiri olmayan bir başka Hericium mudur, bilemeyeceğim.

İllâ tahmin etmek isteyecek olsam, H. Cirrhatum yönünde tahminde bulunurdum, tabii mantar tanımlamanın salt tahminden çok öte bir durum olduğunun altını bir kez daha çizerek.

gece
işi tahmine döken, konunun ciddiyetinin farkında forum kişisi

J.Barutçiyan 19-01-2010 22:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi verda (Mesaj 564426)
Bodrum'da yaşıyorum. Mantarları belirlemek için nasıl bir yol önerirsiniz.?

Selamlar,
Mantarları tanımak için arazide bolca zaman geçirmek şarttır. Bir mantar kitabı edinmenizi, arazi çalışmalarımıza ve diğer eğitim etkinliklerimize katılmanızı öneririm.

verda 22-01-2010 21:54

Çok teşekkür ederim, Seminerlerinizi takip ediyorum. Bodrum taraflarında olursa kaçırmayacağım.

TuruncuHis 23-01-2010 01:07

Sitedeki en verimli konulardan biri olmuş; teşekkürler sayın Barutçiyan.
Çocukluğumda annemin 3 çocuğuna fütursuzca yedirdiği çıntarı Muğla civarında bulunca her yıl kargo ile getirtmeye başladım. Son partide sadece bir kişi rahatsızlanınca DEÜ'deki doktorları; mantar ve rakı bileşkesi nedeniyle önyargılı davranmakla eleştirmiştim. Suçu mantara yükleyip, gerçek reaksiyon nedenini araştırmadıklarını düşünmüştüm.
Muğla'daki her çıntar partisinden sonra ben de tüm kanımın değişmesini isteyecek kadar rahatsızlanmış, otel odasında bu sendromları tek başıma atlatmış ve ısrarla çıntar getirtip, birkaç günde tüketmeye devam etmiş biri olarak sanırım daha fazla şansımı zorlamamalıyım.
Bakteri ve mantarlar ilgimi çeken canlılar ve bu konuda köylülerin otorite olduğuna inanmak gibi (saçma belki ama koşullar aksini ispat etmiyor henüz) bilimi reddetmeyen bir gönül kaymam var.
Bilgilendirmelerinizi takipte olacağım...

malina 25-01-2010 11:57

1 Eklenti(ler)
Eklenti 123074

Alıntı:

Türkiye'nin en büyük problemlerinden birisi olan işsizliğin yanı sıra çalışanların da bir çoğu düşük gelirden şikayetçi. Böyle bir durumda ek gelire sahip olabilmek çok büyük bir avantaj. Örneğin ek iş anlamında pek de fazla alternatifi olmayan kırsal kesimlerde yaşayanlar ve zamanı bol olanlar için günde 150-200 lira gelir elde edebilmeleri mümkün. Bu geliri sağlayabilecekleri iş ise mantar. Tabii ki çok dikkatli olmak gerekiyor.

Herkes küçük bir bilgi ile doğru mantarı doğru yerde bulabilir ve bunu paraya dönüştürebilir. Üstelik Türkiye'nin mantar anlamında dünyanın en değerli mantarlarına sahip olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Örneğin İstanbul'un göbeğindeki Belgrad ormanlarında çok çeşitli mantarların yanı sıra dünyanın en değerli mantarları bulunuyor. Türkiye'nin mantar konusunda sayılı uzmanlardan birisi olan aynı zamanda İsviçre'den diplomalı mantar bilimcisi (Mikolog) Jilber Barutçiyan Türkiye'de mantar ile ilgili eğitim verenlerin başında geliyor. Barutçiyan ile mantar eğitimleri ve mantar da dikkat edilmesi gerekenler üzerine konuştuk.

Hüseyin Koyuncuoğlu
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/13546304.asp

Alıntı:

Pazarlarda öyle koşullarda mantar satılıyor ki o şekilde normal bir meyve bile alınamaz. Öldüren mantarı ben şehir pazarından satın aldım. Hala bu mantarlar satılıyor.
diyen Jilber Barutçiyan'ın röportajı için iyi(!) bir başlık olmuş...

Sevilay 25-01-2010 12:08

Aslında ropörtajdaki bilgiler, Jilber hocanın hep anlattığı genel bilgiler ve uyarılar.:)

Ve hep der ki;
"Köylüleri eğitebilirsek, onlara ek gelir olanağı yaratabiliriz."

Ve bu eğitimi de, Küre dağlarında, köylülerle çalışarak yapıyor.

Ropörtajı yapan, neden böyle tuhaf bir başlık koymuş anlamadım.:)

gurbik67 25-01-2010 20:48

1 Eklenti(ler)
korkumdan dolayı mantar asla yemem (kültür hariç) ama tatlarını da merak etmiyor değilim.
birde ağaçlarda bulunan altı ve üstü siyah içi beyaz ve lifli resimde ağaçta bulunandan daha farklı bir tür. onuda yiyorlar

J.Barutçiyan 26-01-2010 21:53

Arkadaşlar

30.01.2010 tarihinde saat 10.00 da Zeytinburnu Botanik bahçesinde Mantarlar Dünyasına Giriş sunumu yapacağım. İlgilenen arkadaşlar aşağıdaki linkten kayıt yaptırmalı.

http://www.ztbb.org/mantarlar.aspx

atacanhimself 02-02-2010 03:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi J.Barutçiyan (Mesaj 569626)
Arkadaşlar

30.01.2010 tarihinde saat 10.00 da Zeytinburnu Botanik bahçesinde Mantarlar Dünyasına Giriş sunumu yapacağım. İlgilenen arkadaşlar aşağıdaki linkten kayıt yaptırmalı.

http://www.ztbb.org/mantarlar.aspx

Tüm sunum ve konferanslar İstanbul'da.

Keşke İzmir'de de olsa mantar sunumları veya grupları.

gece 05-02-2010 00:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi atacanhimself (Mesaj 572560)
Tüm sunum ve konferanslar İstanbul'da.

Keşke İzmir'de de olsa mantar sunumları veya grupları.

Jilber Barutçiyan, adına konuşmuyor ve kendisinden özür diliyorum ama, soyut sitem olabilecek, böylesi bir yazı yerine, bir şekilde İzmir'li üyeler olarak organize olup, toplantı mekanı gibi sorunları da çözseniz de buradan davet etseniz daha doğru olmaz mı? ;)

gece
sadece kendi fikrini paylaşan forum kişisi.

atacanhimself 06-02-2010 10:04

sitem değildi aslında o mesajım bir çeşit iç geçirişti, isyanım yaradana misali (:
söylediğinizde çok haklısınız aslında,
ama tabi, izmirli üye sayısı kaç ki aralarında mantarlara meraklı üye sayısı kaç olsun denkleminde biraz zor olabiliyor örgütlenmek

yoksa hiç şüphem yok böyle bir durum olsa, jilber bey kimseyi kırmamaya özen gösterirdi

izmirliler sanki sadece bonsai için toplanıyor gibi(:
belki ileriki bir tarihte olur, bilemedim şimdi
fikir paylaşmaya devam, paylaştıkça çoğalıyoruz

Lilium 07-02-2010 02:34

1 Eklenti(ler)
Bugün gezerken rastladığım hiç görmediğim bir mantar çok ilgimi çekti, ben de hemen bu başlığı hatırlıyarak resmini çektim. Meşe ağacında oluşan bir mantar.
Eklenti 124369

Buladan 15-02-2010 12:09

Sn. Barutçiyan,

Böylesine güzel ve eğitici bir yazı için, öncelikle ellerinize sağlık demek istiyorum.

İki sorum olacak:
1. "Çıplak elle mantar toplamak sakıncalı mıdır? Eğer ki mantar zehirli ise, ele bulaşan herhangi bir şey zehirlenmeye yol açar mı?"

2. Röportajınızda Türkiye'de köylülerin yaylalardan ormanlardan topladığı mantarları tüccarların satın aldığından bahsetmişsiniz. Bu mantarların herhalde bir kontrolü ve tescil işleminin yapılması gerekir. İsviçre'de her kasabanın bir mikologu var, peki Türkiye'de bu işi kim yapıyor? Örneğin tüccarlar yanlarında mikolog mu götürüyorlar? Tarım köyişleri müdürlüklerinde bu konuda uzmanlar mı var?

Saygı ve sevgiler...

J.Barutçiyan 15-02-2010 22:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Buladan (Mesaj 579418)
Sn. Barutçiyan,

Böylesine güzel ve eğitici bir yazı için, öncelikle ellerinize sağlık demek istiyorum.

İki sorum olacak:
1. "Çıplak elle mantar toplamak sakıncalı mıdır? Eğer ki mantar zehirli ise, ele bulaşan herhangi bir şey zehirlenmeye yol açar mı?"

2. Röportajınızda Türkiye'de köylülerin yaylalardan ormanlardan topladığı mantarları tüccarların satın aldığından bahsetmişsiniz. Bu mantarların herhalde bir kontrolü ve tescil işleminin yapılması gerekir. İsviçre'de her kasabanın bir mikologu var, peki Türkiye'de bu işi kim yapıyor? Örneğin tüccarlar yanlarında mikolog mu götürüyorlar? Tarım köyişleri müdürlüklerinde bu konuda uzmanlar mı var?

Saygı ve sevgiler...

1. Hiç bir mantar dokunmakla, kurcalamakla ve koklamakla zehirlemez.

2. Ülkemizde hiç bir kurumda yabani mantar teşhisi yapan uzman kadro olduğunu zannetmiyorum. Tarım bakanlığı şu ya da bu mantar için ticaret izni veriyor, gerisi gez göz arpacık ve ihracatçının beceri ve tecrübesine kalıyor.

Fakat, alıcı her ülkenin kendi kontrol sistemi ve uzmanları var, pek çok parti ihracatın geçer not almadığı ve geri çevrildiği durumlar oluyor.

J.Barutçiyan 16-02-2010 01:00

Bu tür soruları lütfen forumda sorun, herkes faydalansın. Ben, bu seferlik özel mesajla gelen bu sorularınızı, izninizle forumda yayınlıyorum.

Alıntı:

morchella spp. türleri için yararlanabileceğim kaynak için yardımcı olabilir misiniz?

Ben bir kaç yazılmış teknik buldum. Fakat sizin gibi değerli hocamızın muhakkak bizlerden daha iyi bildiğiniz apaçık ortada.
Türkçe bir kaynak yok, ingilizce Michal Kuo nun morels adlı kitabı var ama pek sevmem ABD odaklıdır.

Diğer lisanlardan, sadece bu mantarlar hakkında yazılmış bir kitap tanımıyorum.

Boudier bu konuyu incelemiştir fakat eskidir ve kitapları antika değerindedir.

Breitenbach ın, morchella sp. yi inceleyen cildi için (zannedersem Ascomycetes) yaklaşık 250 dolar sipariş vermek gerekir.

J.Barutçiyan 16-02-2010 01:03

Alıntı:

Doğal türlerin kültüre alınması hakkında fikirleriniz nedir acaba? Ben bu konu üzerinde çalışıyorum.
Yaklaşık 30 tür doğal mantarın üretimi yapılabiliyor, pek çok değerli tür mantar ise üretilemiyor.
Bu mantarların yaşam biçimlerinin karmaşıklığından geliyor.

Deneysel olarak, üretimi başarılan kimi tür mantarların kilosunun binlerce dolara mal olduğu hesaplanarak, ticari üretimlerinin yapılamayacağına karar verilmiş durumda.

gazeteci28 18-02-2010 00:13

Sayın Barutçiyan,
Mantarla ilgili serüveninizi zevkle okudum. Mantar hakkında iyi bir eğitim ve öğretim sürecinden geçtiğiniz anlattıklarınızdan anlaşılıyor.

Konuyu bizlerle paylaştığınız içinde ayrıca teşekkür ederim.

Açmış olduğunuz konuyu dağıtmamak adına mesajımı özelden yazmıştım ama uyarınız üzerine buraya yazma gereği duydum.

Suda bitki üretimini araştırıyorum. Su kültürüyle mantar üretimi hakkında yabancı sitelerde örnekler var. Su kültürüyle mantar yetiştirme konusunda siz ne düşünürsünüz?

Akif 18-02-2010 08:36

Merhaba sayın J.Barutçiyan. Foruma kısa zaman önce geldim ve sıkılmadan baştan sona okuduğum ilk konu bu sanırım. Konunuzu okurken aklıma gelen bir soruyu size yöneltmek istedim. Ben aslen Kastamonu/Cide'liyim. Yöremizde severek tüketilen ve genelde çarık mantarı diye anılan bir mantar türü var. Her sene kasım ayı gibi toplarız (Genellikle salamurasını yapıp saklar ileriki zamanlarda yeriz). Bir çok kez araştırmama rağmen mantar hakkında hiç bir bilgiye ulaşamadım maalesef.

İstanbul da olmama rağmen hemen hemen her yıl iznik ormanlarına gidip bu mantardan toplamaya devam ediyoruz. Zaten mantar zamanında iznik ormanlarında dolaşanların %99'u cideli (Ormanda çalışan işçiler hariç. Yerli halk ise bize garip garip bakıyo mantarları toplarken.. :D ) İstanbul Kasımpaşa da yöresel bir pazar (İnebolu pazarı diye) kuruluyor. Orada bu mantarın kilosu ortalama 8-10 TL gibi bir fiyattan satılıyordu.

Bu mantar hakkında bir bilginiz var mı acaba?

Toplanmadan önce ki hali;

http://img43.imageshack.us/img43/9813/73313845.jpg

Toplandıktan sonra ki hali;

(Gerçi bu hale gelmesine izin verilmeden ya haşlanıp donduruluyor ya da salamurası (Turşu) yapılarak rafa kaldırılıyor)

http://blog.milliyet.com.tr/Images/B.../13/137100.jpg

Lilium 18-02-2010 12:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lilium (Mesaj 575106)
Bugün gezerken rastladığım hiç görmediğim bir mantar çok ilgimi çekti, ben de hemen bu başlığı hatırlıyarak resmini çektim. Meşe ağacında oluşan bir mantar.
Eklenti 124369

Adını ve yenilir mi? merak etmiştim.

Reşat99 23-02-2010 12:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi J.Barutçiyan (Mesaj 540571)
♦ Giresun çevresinde, tavuk mantarı olarak satılan Cantharellus cibarius mantarı, dünyanın en leziz mantarlarından biridir.

Ancak sezonuna göre bu mantarın Avrupa fiyatlarında ve hatta daha da yüksek fiyata satıldığını gördüm.

Sayın, J.Barutçiyan

Ben de mantar konusunda bilgilenmek istiyorum. Sizinle tanışmak ve eğitimlerinize katılmak istiyorum. Eşim Giresunlu. Anne ve babası da Giresun Görele de yaşıyor. Bu konuda ne yapabilirim. Toplantılarınızı beni de haberdar ederseniz sevinirim. Saygılarımla.
e-mail : resat99@hotmail.com

Reşat A.KAYIPMAZ

doğa aşığı 23-02-2010 12:59

1 Eklenti(ler)
Eklenti 126695
Sn.J.Barutciyan acaba bu mantarlar hangi cins mantardır ve ekonomik değeri var mıdır.

doğa aşığı 23-02-2010 13:10

1 Eklenti(ler)
Eklenti 126697
Sn.Barutciyan bunlarıda severek yiyoruz.Acaba cinsini ve özelliklerini belirtirseniz memnun olurum.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

doğa aşığı 23-02-2010 13:18

Ayrıca mantar toplama bölümüne de eklediğim fotoğraflarım var. Ancak onları buraya yükleyemiyorum. Çünkü yüklemek istediğimde bu resimler mantar toplama bölümüne eklenmiş diyor. Acaba fikrinizi almak için onları buraya nasıl yükleyebilirim. Selamlar

Sevilay 23-02-2010 16:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi doğa aşığı (Mesaj 584158)
Ayrıca mantar toplama bölümünede eklediğim fotoğraflarım var.Ancak onları buraya yükleyemiyorum.Çünkü yüklemek istediğimde bu resimler mantar toplama bölümüne eklnmiş diyor.acaba fikrinizi almak için onları buraya nasıl yükleyebilirim.Selamlar

İlgili sayfaya link verirseniz, burayı okuyan, linke tıklayarak fotoğraflara ulaşabilir.:)

doğa aşığı 25-02-2010 09:24

Sn. Sevilay nasıl link verileceğini üzülerek, birazda utanarak belirteyim. Bir anlatırsanız müteşekkir olurum. Saygılar

J.Barutçiyan 25-02-2010 22:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Reşat99 (Mesaj 584036)
Sayın, J.Barutçiyan

Ben de mantar konusunda bilgilenmek istiyorum. Sizinle tanışmak ve eğitimlerinize katılmak istiyorum. Eşim Giresunlu. Anne ve babası da Giresun Görele de yaşıyor. Bu konuda ne yapabilirim. Toplantılarınızı beni de haberdar ederseniz sevinirim. Saygılarımla.
e-mail : resat99@hotmail.com

Reşat A.KAYIPMAZ

Bütün etkinlliklerimizi ağaçlar.net aracılığıyla yayınlıyoruz. İsterseniz google groups üzerinden mantardostu grubumuza (ücretsizdir) üye olup yine aynı etkinlik haberlerimize ulaşabilirsiniz.

J.Barutçiyan 25-02-2010 22:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi doğa aşığı (Mesaj 584134)
Eklenti 126695
Sn.J.Barutciyan acaba bu mantarlar hangi cins mantardır ve ekonomik değeri varmıdır.

Alıntı:

Sn.Barutciyan bunlarıda severek yiyoruz.Acaba cinsini ve özelliklerini belirtirseniz memnun olurum.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Agaricus campestris mantarına benziyor (lamellerin hafif pembe ile koyu kahverengi arasında renklerde olduğundan emin olun).

Bu türler kültür mantarlarının akrabaları. Yenebilir fakat ekonomik değerleri yüksek değildir. Sanal ortamda mantar tanımlamanın riskli olduğunu hatırlatırım.

J.Barutçiyan 25-02-2010 22:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lilium (Mesaj 575106)
Eklenti 124369

Tremella mesenterica mantarı yenmez.

J.Barutçiyan 03-03-2010 16:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Akif (Mesaj 581090)
Merhaba sayın J.Barutçiyan. Foruma kısa zaman önce geldim ve sıkılmadan baştan sona okuduğum ilk konu bu sanırım. Konunuzu okurken aklıma gelen bir soruyu size yöneltmek istedim. Ben aslen Kastamonu/Cide'liyim. Yöremizde severek tüketilen ve genelde çarık mantarı diye anılan bir mantar türü var. Her sene kasım ayı gibi toplarız (Genellikle salamurasını yapıp saklar ileriki zamanlarda yeriz). Bir çok kez araştırmama rağmen mantar hakkında hiç bir bilgiye ulaşamadım maalesef.

İstanbul da olmama rağmen hemen hemen her yıl iznik ormanlarına gidip bu mantardan toplamaya devam ediyoruz. Zaten mantar zamanında iznik ormanlarında dolaşanların %99'u cideli (Ormanda çalışan işçiler hariç. Yerli halk ise bize garip garip bakıyo mantarları toplarken.. :D ) İstanbul Kasımpaşa da yöresel bir pazar (İnebolu pazarı diye) kuruluyor. Orada bu mantarın kilosu ortalama 8-10 TL gibi bir fiyattan satılıyordu.

Bu mantar hakkında bir bilginiz var mı acaba?

Toplanmadan önce ki hali;

http://img43.imageshack.us/img43/9813/73313845.jpg

Toplandıktan sonra ki hali;

(Gerçi bu hale gelmesine izin verilmeden ya haşlanıp donduruluyor ya da salamurası (Turşu) yapılarak rafa kaldırılıyor)

http://blog.milliyet.com.tr/Images/B.../13/137100.jpg

Selamlar,
Bu mantarı daha önce gördüm, çok yaygın olarak kullanıldığını biliyorum fakat son derece lezzetsiz ve çok lifli (odunsu) yapılı bir mantar. Polypoırus ailesinden, tam cinsini önümüzdeki sezon tanımlamayı düşünüyorum, çünkü tanımlama için çok taze örneklere ihtiyacım var. Şimdiye kadar İnebolu pazarında ya çok bayat ya da konserve(turşu) halinde bulabildim. Bütün ve taze örnekler bulursanız bana yardımcı olabilirsiniz.

J.Barutçiyan 03-03-2010 16:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gazeteci28 (Mesaj 581023)
Sayın Barutçiyan,
Mantarla ilgili serüveninizi zevkle okudum. Mantar hakkında iyi bir eğitim ve öğretim sürecinden geçtiğiniz anlattıklarınızdan anlaşılıyor.

Konuyu bizlerle paylaştığınız içinde ayrıca teşekkür ederim.

Açmış olduğunuz konuyu dağıtmamak adına mesajımı özelden yazmıştım ama uyarınız üzerine buraya yazma gereği duydum.

Suda bitki üretimini araştırıyorum. Su kültürüyle mantar üretimi hakkında yabancı sitelerde örnekler var. Su kültürüyle mantar yetiştirme konusunda siz ne düşünürsünüz?

Selamlar,
Laboratuar ortamı dışında su ile mantar yetiştiriciliği konusunda elimdeki kaynaklarda bilgi yok.

Yusuf AYCAN 04-03-2010 15:56

Sayın akif, resimde yayınladığınız mantar Çanakkale yöresinde genellikle göbek denilen mantara benziyor. J.Barutçiyan hocamın da dediği gibi çok odunsu bir yapıya sahip. Bu mantarın diğer adı yanık mantarıdır. Ben de çok topladım.

Nariel 13-03-2010 17:51

2 Eklenti(ler)
Bu mantara bizim buralarda çukurçanak derler. Dün pazara kilosu 10 liradan gelmişti. Biraz aldık ve afiyetle yedik(yumurtalı kavurmasını yaptık). Çok miktarda toplanırsa güneş altına sererek kuruturlar ve uzun süre tüketirler. Çocukken çok toplardım..

Akif 17-03-2010 09:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi J.Barutçiyan (Mesaj 589436)
Selamlar,
Bu mantarı daha önce gördüm, çok yaygın olarak kullanıldığını biliyorum fakat son derece lezzetsiz ve çok lifli (odunsu) yapılı bir mantar. Polypoırus ailesinden, tam cinsini önümüzdeki sezon tanımlamayı düşünüyorum, çünkü tanımlama için çok taze örneklere ihtiyacım var. Şimdiye kadar İnebolu pazarında ya çok bayat ya da konserve(turşu) halinde bulabildim. Bütün ve taze örnekler bulursanız bana yardımcı olabilirsiniz.

Sayın Barutçiyan biz bu mantarı severek yiyoruz. Fakat makbul olanı elbette taze olanları. Biraz vakti geçtiğinde sizinde dediğiniz gibi odundan farkı kalmıyor. Mantarın temini konusunda size yardımcı olmak isterdim ama şuan sezonu bitmiş durumda. Biz bu mantarı toplamak için iznik ormanlarına gidiyoruz.

pria 20-03-2010 13:27

Belki 15 yıl değişik dağlarda,ormanlarda dolaştım..
Şıp diye tanıyıp,tereddütsüz yiyebileceğim 4 çeşit mantar bilirim..Mümkünse onları hemen topladığım yerde bir ateş yakıp,közde bir şişe takıp tuzlayarak yemeyi hep tercih ettim.Bunlar,çam melkisi,pırnal melkisi,kavak mantarı (istiridye) ve mantuka mantarıdır...Çanakkale yöresinde mantara genelde melki denir..
Bunların dışında hiçbir mantarı yemem..

Artık o güzel günleri yaşayamıyorum..Sadece köyde mantuka mantarı denen mantarı topluyorum..Onu da köylüler adeta katlediyorlar..Hava yağıp güneş açtıktan sonra tüm arazi didik didik ediliyor ve en minik olanlar bile toplanıyor..3-5 sene sonra nesli tükenirse şaşırmam..Denetleyen falan yok çünkü..

En sevdiğim yemeklerden biri yarı yarıya kuzu eti ile pişirilmiş,bol çeşit baharatlı mantar sotedir.Zaten bahsettiğim mantarların üçünün kuzu etinden bi farkı yoktur.

Mantar çok iyi bir doğal protein kaynağıdır..

İstanbul'da yaşadığım semt pazarına her hafta istiridye mantarı geliyor kültür olarak..Kilosu 10 tl..Bazen de kestane mantarı gelir..
http://lh3.ggpht.com/_bVdtlrQWito/SS...+Istiridye.jpg
http://images.google.com.tr/images?h...ed=0CB0QsAQwAw
Kestane:
http://images.google.com.tr/images?h...ed=0CBwQsAQwAw
Onlar da doğalından farksız..

Bilmediğiniz,çok güvenilir kişilerin önermediği mantarı asla yemeyin derim.Ama bir kasaba pazarında satılan mantarlar konusunda da tereddüt etmeyin derim..Köylülerimiz bunları on yıllarca tecrübeleriyle tanır ve toplarlar..

Avanos 21-03-2010 19:10

Sayın Barutçıyan Biz nevşehir avanosta trüf mantarı üretimi için arazi kiralamak üzereyiz. Toprak analizlerini yaptırdık şartları inceleme devam ediyor. Üniversiteden bir hocamızla birlikte. Türkiye'de daha önce trüf mantarı üreten biri oldumu bilginiz varmı? Trüf mantarının aşılı olduğu fidanları yurt dışındna getimeyi düşünüyoruz.Türkiye' de üretici varsa tanışmak isteriz. Saygılar.

J.Barutçiyan 23-03-2010 13:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pria (Mesaj 600731)
Belki 15 yıl değişik dağlarda,ormanlarda dolaştım..
Şıp diye tanıyıp,tereddütsüz yiyebileceğim 4 çeşit mantar bilirim..Mümkünse onları hemen topladığım yerde bir ateş yakıp,közde bir şişe takıp tuzlayarak yemeyi hep tercih ettim.Bunlar,çam melkisi,pırnal melkisi,kavak mantarı (istiridye) ve mantuka mantarıdır...Çanakkale yöresinde mantara genelde melki denir..
Bunların dışında hiçbir mantarı yemem..

Artık o güzel günleri yaşayamıyorum..Sadece köyde mantuka mantarı denen mantarı topluyorum..Onu da köylüler adeta katlediyorlar..Hava yağıp güneş açtıktan sonra tüm arazi didik didik ediliyor ve en minik olanlar bile toplanıyor..3-5 sene sonra nesli tükenirse şaşırmam..Denetleyen falan yok çünkü..

En sevdiğim yemeklerden biri yarı yarıya kuzu eti ile pişirilmiş,bol çeşit baharatlı mantar sotedir.Zaten bahsettiğim mantarların üçünün kuzu etinden bi farkı yoktur.

Mantar çok iyi bir doğal protein kaynağıdır..

İstanbul'da yaşadığım semt pazarına her hafta istiridye mantarı geliyor kültür olarak..Kilosu 10 tl..Bazen de kestane mantarı gelir..
Onlar da doğalından farksız..

Bilmediğiniz,çok güvenilir kişilerin önermediği mantarı asla yemeyin derim.Ama bir kasaba pazarında satılan mantarlar konusunda da tereddüt etmeyin derim..Köylülerimiz bunları on yıllarca tecrübeleriyle tanır ve toplarlar..

Selamlar,
Çok güzel yazmışsınız. Anlaşılan aynı doğa hayranlığını ve zevkleri paylaşıyoruz. Mantarlarımızın dikkatsizce toplandığı, mantar toplarken doğaya zarar verildiği görüşüne katılıyorum.

Ancak mantarların bir protein deposu olduğu yanlış.

Ayrıca ülkemizde köy ve kasaba pazarlarında zehirli hatta öldürücü mantarlar satılabildiği gibi, her sene bu pazarlardan alınmış ve uygun koşullarda saklanmamış (bayat) mantarlardan kaynaklanan onlarca zehirlenme olayına tanık olmaktayım.

sametD 23-03-2010 13:49

Sn. J.Barutçiyan kitap yazmışsınız :) Elinize sağlık ,emeğinize saygı duyuyorum...

pria 24-03-2010 15:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi J.Barutçiyan (Mesaj 602342)

Ancak mantarların bir protein deposu olduğu yanlış.

.

Mantar ET
Su 90.4 68.0

Kalori 28.0 190
Protein 2.7 19.1
Yağ 0.3 12.0
Karbonhidrat 4.4 0

http://www.internethaber.com/mantard...lar-50818h.htm

Haklıymışsınız..Bende mantarı etle eşdeğer görürdüm..Yanlışmış..

J.Barutçiyan 25-03-2010 09:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Avanos (Mesaj 601314)
Sayın Barutçıyan Biz nevşehir avanosta trüf mantarı üretimi için arazi kiralamak üzereyiz. Toprak analizlerini yaptırdık şartları inceleme devam ediyor. Üniversiteden bir hocamızla birlikte. Türkiye'de daha önce trüf mantarı üreten biri oldumu bilginiz varmı? Trüf mantarının aşılı olduğu fidanları yurt dışındna getimeyi düşünüyoruz.Türkiye' de üretici varsa tanışmak isteriz. Saygılar.

Selam,
Galiba atlamışım bu soruyu,

Türkiye'de trüf üreticisi tanımıyorum, moralinizi bozmak istemem fakat üretime geçmek isteyenleri uyarıyorum:

Bu iş son derece uzmanlık ve uğraşı ister, sonucu her zaman garanti değildir.

Olası ilk ürün için en az (ağaçlar dikildikten sonra) 6-8 yıl arasında beklemek gerekir, ağır yatırımlar gerektirir, bu ürünlerin fiyatları yüksek olsa da satışları bazı tekellerin elindedir ve lüks tüketim maddeleri arasında trüfler en çok yolsuzluğun yapıldığı piyasayı oluştururlar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024