agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2009, 08:26   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CamGuzeli Mesajı Göster
Sevgili macromantar, saksi derken kafa mi dediniz? Ben evimin altında klimalı loş 200karemetre yer var, ondan sordum. Ortam uygun olduğundan değerlendirmek istedim. Bilgi var, mycell yoq.....))))))))
Sevgili camgüzeli saksıyı genel anlamda kullandım, yani maksat evde yetiştirmek, bu küçük bir sera, bir akvaryum,bir saksı **** sizin dediğiniz gibi bir kafa vs.. herşeyden olabilir. Şayet ben bu işi için kullanmadığım akvaryumu uygun buluyorum.

Evinizin altındaki ortam için gerçekten çok şanslısınız, bunu en güzel şekilde gönlünüzce değerlendirin ******, Size mantarlar konusunda elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım. Yanlız amanita için yaz sonuna kadar beklemelisiniz bulunduğum bölgedeki çamlıktan sizin için toplayıp ufakta bir misel çalışması yapar öyle yollarım sporunuda yollarım sizde denersiniz. Belki o kadar beklemeye de gerek kalmaz yarın yine bir arazi taramasına çıkıcam bakarsınız karşıma çıkıverir, mesela geçen hafta botelus,Xerocomus,hypholomafasciculare
,Ganoderma applanatum ve birkaç zamanı geçmiş puflballs birde sizin muscaria'nın yakın akrabası olan amanita vaginata buldum.

Saygılar,
Ömer karaman.

makromantar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2009, 20:34   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sn.makromantar
bahçemde (Ankara kışın -20 yi rahat görür) 3-4 tane meşe ağacı var.

Bu meşe ağaçlarına mantar aşılamak istiyorum.Hangi mantarları ve nasıl aşılanacağı konusunda önerileriniz nedir?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 08:23   #33
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sn.makromantar
bahçemde (Ankara kışın -20 yi rahat görür) 3-4 tane meşe ağacı var.

Bu meşe ağaçlarına mantar aşılamak istiyorum.Hangi mantarları ve nasıl aşılanacağı konusunda önerileriniz nedir?

Bu işi canlı olan ağaçlara yapmak uygun olmaz.

Eski 05-06-2009, 07:13   #34
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi makromantar Mesajı Göster
Bu işi canlı olan ağaçlara yapmak uygun olmaz.
bir mantar yetiştiricisi olarak buraya yazmaya ihtiyaç hissettim neden mi fotoğrafa bakarsanız daha iyi anlaşılır...

kendiliğinden çıktı 2 günde bu kadar oldu, gerçi ölüyor. nasıl çimlendi ordan naıl çıktı bilmiyorum artık

Eklenen Resimler

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 07:14   #35
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
şimdi onu ordan çıakrtaağım. süs bkiminin saksısında çıkmış bu durumla da ilk kez karşılaşıyorum

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 07:36   #36
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi optimus Mesajı Göster
bir mantar yetiştiricisi olarak buraya yazmaya ihtiyaç hissettim neden mi fotoğrafa bakarsanız daha iyi anlaşılır...

kendiliğinden çıktı 2 günde bu kadar oldu, gerçi ölüyor. nasıl çimlendi ordan naıl çıktı bilmiyorum artık
Bence çıkartmasanız daha iyi olurdu zaten öyle fazla uzun ömürleri yok hayvancıkların, ayrıca ölmesinin sebebi muhtemelen sıcaklıktaki artıştır.

Eski 19-06-2009, 01:48   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2009
iyi geceler arkadaşlar.kuruttuğum mantarlarda biraz koku var sanki çürük gibi ama kuruduktan sonra böyle bir koku aldım daha önce yoktu...ben bu mantarları yesem tehlikeli mi olur acaba ? bir de kuruturken nem alıcı kullandım acaba ondan dolayımı oldu..yardımcı olursanız çok sevinicem

slck Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 07:44   #38
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi slck Mesajı Göster
iyi geceler arkadaşlar.kuruttuğum mantarlarda biraz koku var sanki çürük gibi ama kuruduktan sonra böyle bir koku aldım daha önce yoktu...ben bu mantarları yesem tehlikeli mi olur acaba ? bir de kuruturken nem alıcı kullandım acaba ondan dolayımı oldu..yardımcı olursanız çok sevinicem
Kuruttuğunuz mantarda koku var ise muhtemelen iyi kurutamamışsınız demektir. Bu mantarları tüketmenizi önermem ayrıca nasıl bir kurutma yaptığınızı tam olarak anlatırsanız size nerede yanlış yaptığınızı anlatabilirim.

Eski 15-07-2009, 13:50   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2007
Sn. makromantar

Bu yukarda yazılan kompostta her tür mantar yetişirmi ? Amanita Muscaria, Kültür Mantarı vs. yoksa her türün daha verimli olduğu kompostlarmı vardır ?

Judas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 14:45   #40
Yeni Üye

Sayın judas kompost demek bir yetiştirme ortamı demektir, mantıken de düşünürsek binlerce türü olan bir ailenin tüm üyelerinin aynı ortamda yetişmesini beklemek yanlış olur. Ama ****** genel olarak amanita,agaricus gibi agaricaleslerin çoğu aşağı yukarı aynı kompostta olabilir.

Eski 03-10-2009, 17:06   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2009
arkadaşlar 180 m2 bir bodrum katı var mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum bu işin sadece hevesle değil çabayla, uygun ortamı bulmayla da ilgisi olduğunu biliyorum bu işi yapan arakadaşlardan 180m2 yere hangi sistemi kurmam gerektiğini ve bunun bana maliyetinin nekadar olacağını tahminen söylerlerse sevinirim.

kğzarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 10:29   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2009
arkadaşlar bana cevap verecek olan yokmu

kğzarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2009, 19:12   #43
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Trüf mantarı ile ilgili bir başlık bulamadım, ama açsak ve bilgilerimizi paylaşsak çok güzel olur. Bizim ülkemizde dolaman diye biliniyor. Yurtdışında özellikle İtalyada kilosu 2500 eurodan başlayan türleri varmış. Bulmak için köpek yetiştiriyorlar. Besin değeri çok yüksek. Bir sitede truffle yapan fide görmüştüm. Uygun toprak yapısı oluşturulduğunda kökü truffle oluşturuyor. Fide satılıyor.

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2009, 19:52   #44
Ağaç Dostu

http://www.blackmoor.co.uk/product_i...roducts_id=799

nasıl bir ortama dikilmeli?

Eski 20-10-2009, 23:12   #45
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Yüksek ph. 7-8 civarı. Ortama kireç eklenerek sağlanabilir diyor.

Eski 21-10-2009, 00:08   #46
Ağaç Dostu

Name:  zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.jpg
Views: 9406
Size:  61.0 KB

http://www.gardeningexpress.co.uk/Pr...?ProductID=537

vandenew beğendi.
Eski 21-10-2009, 11:47   #47
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Meşeye benziyor. Bir ara bu işe el atalım

Eski 21-10-2009, 12:49   #48
Ağaç Dostu

Türkiye'de benzer türleri var özellikle Konya'da .

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/11548921.asp

Yukardaki saksıdaki bitkinin yerini de "domalan otu" almış.

Bu otun olduğu yerde bu mantar var.

vandenew beğendi.
Eski 21-10-2009, 14:29   #49
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Bizim bu taraflarda Emirdağın köylerinde oluyor. 5-6 senede bir oluyor diye biliyorum. Hatta bir köy varmış, çayırlığı ihaleye çıkarıyormuş, dolaman olan.

Eski 21-10-2009, 17:47   #50
Ağaç Dostu

Benim merak ettiğim domalan otu ile yukarda 45.mesajdaki bitkinin aynı olup olmadığı?

Eski 21-10-2009, 19:04   #51
Ağaç Dostu

bari's Avatar

YOk değildir bence. O gerçektten ottur. Çünkü bildiğim dolaman çayırlıkta oluyor. Hatta bu sene kilosu 10 tlden satıldı. Çok boldu. Normalde 30-40 falan diye biliyorum. Patates gibi yemeğini yaptık . Lezzetli.

Eski 31-12-2009, 01:26   #52
/

Giriş Tarihi: 10-04-2007
arkadaşlar sadece aileme yetecek kadar az miktarda ganoderma mantarı yetiştirmek istiyorum. bodrum katında uygun koşulları oluşturabileceğim boş alanım var. bu mantarın tohumunu nereden temin edebilirim acaba?

aphross Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2009, 14:15   #53
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aphross Mesajı Göster
arkadaşlar sadece aileme yetecek kadar az miktarda ganoderma mantarı yetiştirmek istiyorum. bodrum katında uygun koşulları oluşturabileceğim boş alanım var. bu mantarın tohumunu nereden temin edebilirim acaba?
Bu mantarla ilgili bir konumuz var, bakın burada.

Yalnız bu konuda ülkemizin en yetkili mantar uzmanlarından Jilber Barutçiyan, bu mantarla ilgili hiçbir bilimsel kanıt olmadığını ısrarla söylüyor, kendisinin yazdığı yazıları baştan sona iyice okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Ayrıca burada da mantarla ilgili diğer konuları da görebileceğiniz ve kolayca sıralayıp, bulabileceğiniz bir listemiz var.

Tüm bunları bence bir inceleyin sonra yine de kültürden üreteceğim diyorsanız, internetten ismiyle arattığınızda sonuç alabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 10:58   #54
Ağaç Dostu

Heaven's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2009
Galeri: 1
Mart 2010 geldi hala pazarlarda donbala dolamana naralarını duyamadık.
sanırım bu sene fazla olmayacak.
Sizler de pazarlarda görür iseniz, buraya da aktarınız.

Heaven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 01:47   #55
Yeni Üye

sami sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Selam. Ben aranıza yeni katıldım. Size ilginç gelebilecek bir olay anlatmak istiyorum. Bahçe işlerinde pek iyi olmadığım için verim alamıyordum. Bahçeyi bir sene nadasa bıraktım ve Kasım ayında inek gübresi aldım. Gübre o sene aynı yerde kaldı. Yazın gübre çöktüğünde yaydım. Fakat olduğu yere sadece. Ocak ayında bahçede gezerken gübrenin içinde yüksek otların arasında kuzu mantarı çıkmıştı. hiç şüphe duymadan alıp pişirdim. Ve çocukluğumda yediğim o şahane lezzetli kır mantarlarının tadını buldum.

sami sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 07:35   #56
Ağaç Dostu

Kuzu mantarının miselini bulabilsem ben de deneyeceğim.

Eski 09-03-2010, 07:36   #57
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bari Mesajı Göster
Meşeye benziyor. Bir ara bu işe el atalım
Ben varım

Eski 09-03-2010, 14:30   #58
Yeni Üye

sami sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2010
selam dostlar. bir sorum olacak. yukarıdaki yazımda bahsettiğim gibi bahçeye attığım gübrenin içine mantar tohumları nerden karışmış olabilir. gübreyi inekleri olan bir arkadaşımdan aldım.arkadaş ineklerini kapalı ahırda bakıyor. küçükte bir ağılı var. yani ot ve yem verip bakıyor.gübrelerinide hemen ahır yanındaki bahçeye döküyor. mantar sporu ve tohum karışması imkansız. nasıl oluyorda bu şekilde mantarın yetişecek ortamı hazırlanmış oluyor. bu olay benim için çok ilginç. çünkü bu mantar işinden hiç anlamam. eğer bu konuyu aydınlatabilirseniz benim için mantar yetiştirme kolaylaşır. yani tohum aramadan mantar yetiştirebiliriz. potansiyel var ama kullanamıyorum. bahçe gübre ortam müsait. inşallah sayenizde aydınlanırım.NOT... bu siteyi bulduğum için çok seviniyorum.sağlıcakla kalın.

sami sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 15:19   #59
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Mantar sporları her yerde, uygun ortam beklemedeler...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sami sarı Mesajı Göster
Selam dostlar, bir sorum olacak; yukarıdaki yazımda bahsettiğim gibi bahçeye attığım gübrenin içine mantar tohumları nereden karışmış olabilir?

Gübreyi inekleri olan bir arkadaşımdan aldım. Arkadaş, ineklerini kapalı ahırda bakıyor, küçükte bir ağılı var. Yani ot ve yem verip bakıyor. Gübrelerini de hemen ahır yanındaki bahçeye döküyor.

Mantar sporu ve tohum karışması imkansız.

Nasıl oluyor da bu şekilde mantarın yetişecek ortamı hazırlanmış oluyor?

Bu olay benim için çok ilginç. Çünkü bu mantar işinden hiç anlamam. Eğer bu konuyu aydınlatabilirseniz benim için mantar yetiştirme kolaylaşır. Yani tohum aramadan mantar yetiştirebiliriz. Potansiyel var ama kullanamıyorum. Bahçe, gübre, ortam müsait. İnşallah sayenizde aydınlanırım.

NOT... Bu siteyi bulduğum için çok seviniyorum. Sağlıcakla kalın.

Forumumuzun bu bölümünde mantarlar hakkında fikir sahibi olabileceğiniz güvenilir yazılar mevcut.

Mantarlar ile ilgili diğer konulara da bu listeyi ve/veya forumumuzun arama bölümünü kullanarak ulaşabilirsiniz.

Ancak yeni üye olduğunuzdan dolayı hepsinden önce hepimizin uyduğu kurallarımızı ve kullanım kolaylıkları bölümlerimizi okuyup, kendinizi de tanıttıktan sonra, temel Türkçe imla kurallarını yok sayan yazılarınıza biraz daha özen göstermeniz gerektiğini hatırlatmalıyım.

Yazınızı alıntılarken bariz Türkçe hatalarını düzeltmeye çalıştım, ancak bunu her zaman ve herkes için yapamayacağımız için biraz gayret göstermenizi rica ediyoruz.

Ortak yarar düşüncesiyle ortaya konup, yıllardır uyguladığımız kuralları hatırlattığım için kırılmayacağınızı umuyor, sağlık ve devamlılığınızı diliyorum.

gece
mantarlar hakkında hepimizin öğreneceği daha çok konu var diyen forum kişisi.

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2010, 23:08   #60
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2009
Mantar sporunun(tohum dediğiniz) karışma ihtimalinin olmaması asıl ihtimal dışıdır. Spor yapı itibari ile çok hafif, toz zerreciği büyüklüğünde, mantarın azıcık ergenleşip lamellerini açtığı andan itibaren dünyaya saldığı rüzgarla uçabilir, uzun süre canlı kalabilir. Evimizdeki, buz dolabımızdaki soğuk ortamda dahi şapkalı olmasa da mantarlar(küfler) üreyip yayılır ki sporun ahırda bulunmasına da gerek yoktur. gübrenin beklediği süre zarfında soluduğumuz havada bile bulunan mantarların gübre üzerine konması beklenen birşeydir.

Şimdi sorabilirsiniz neden her gübre yığınında mantar oluşmuyor diye. Çünkü her gübre yığını istenilen nem-sıcaklık dengesine sahip değildir. Gübrenin saklandığı yerin şanslı özelliğinden dolayı böyle bir hediyeye sahipsiniz.

bubalus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024