agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 2 Gönderen bubalus
  • 1 Gönderen bornovalı
  • 1 Gönderen bornovalı
  • 1 Gönderen fozada
  • 1 Gönderen fozada

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-01-2010, 20:19   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2010
Mantar sporu hakkında

Merhaba,

Mantar sporları hakkında merak ettiğim bir konu var, kağıda basılı şekilde olan sporları şırınga ile aktarım yaptıklarını gördüm. Merak ettiğim konu bu sporları hangi madde ile birlikte şırıngaya çektikleri, şimdiden teşekkürler.

voli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 22:27   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2009
Her bir mantar printi başına 100 ml steril su kavanoza alınıyor. çok yoğun kıvamda yapılanları da gördüm internette. suyun içine bistüri ya da bir jiletle printi kazıyoruz. bir kaç hafif hareket yeterli. sonra kavanozu çalkalıyoruz-karıştırıyoruz. steril su sadece.

Muda ve fozada beğendi.
bubalus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 20:13   #3
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
arkadaşlar mantar miseli bulabileceğim bir adres verebilecek kimse var mı ? Yalova ve denizliden çeşitli firmalara yazdım ancak cevap alamadım.Yardımcı olursanız sevineceğim.saygılarımla...

birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 13:19   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2014
mantar miseli

arkadaslar kültür beyaz şapkalı ve istiritye , kayın mantar miseli ayrıca hazır kompost yine dezenfekte için ilaç satışı yapıyorum kendiniz hazırlamak isterseniz tlfnum . 05546308112 meil adres. bornova.35.izmir@hotmail.com

sporr beğendi.
bornovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 13:19   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2014
arkadaslar kültür beyaz şapkalı ve istiritye , kayın mantar miseli ayrıca hazır kompost yine dezenfekte için ilaç satışı yapıyorum kendiniz hazırlamak isterseniz tlfnum . 05546308112 meil adres. bornova.35.izmir@hotmail.com

sporr beğendi.
bornovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2014, 17:20   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Ben bugün mantardan spor alma çalışması yaptım. Marketten aldığım mantarın iki tanesinin şapka kısımlarını kağıt üzerine bıraktım. Üzerlerine birer bardak kapatarak 24 saat beklettim. Tabii ki, mantarın lamelleri kağıda bakacak şekilde yerleştirdim.

Heyecanla sporların dökülmesini bekleyip print alacağımı umarken, 24 saat sonra mantarı kaldırdığımda tek bir sporun dahi dökülmediğini gördüm. Yanlış anlaşılmasın, az miktar falan değil, tek bir spor dahi yoktu. Kağıt bembeyaz duruyordu.

Aldığım mantarın üzerinde "hibrit" yazıyordu. Bu spor vermeyeceği anlamına mı geliyor? Neyi yanlış yapmış olabilirim?

sporr beğendi.
fozada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2014, 13:20   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Tahminim doğruymuş. Bazı mantar üreticileri, misel ıslah çalışması esnasında mantarlarını spor dökmeyen bir yapıya sokuyorlarmış.

Bunun nedenlerinin ticari olduğu düşünülebilir. Ancak mantarhanede özellikle toplama esnasında ortamda bulunan sporların toplayıcı kişilerde alerjik reaksiyona yol açtığı, solunum yollarına dolması ve rahatsızlıklara yol açması nedeniyle de bu tür bir ıslah çalışmasına gittikleri söyleniyor.

Mantarhane içindeki havada sporların bulunabileceğini ve solunum yollarında rahatsızlık yaratabileceğini de bu yolla, ilk defa duymuş oldum.

sporr beğendi.
fozada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2014, 15:46   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fozada Mesajı Göster
Tahminim doğruymuş. Bazı mantar üreticileri, misel ıslah çalışması esnasında mantarlarını spor dökmeyen bir yapıya sokuyorlarmış.

Bunun nedenlerinin ticari olduğu düşünülebilir. Ancak mantarhanede özellikle toplama esnasında ortamda bulunan sporların toplayıcı kişilerde alerjik reaksiyona yol açtığı, solunum yollarına dolması ve rahatsızlıklara yol açması nedeniyle de bu tür bir ıslah çalışmasına gittikleri söyleniyor.

Mantarhane içindeki havada sporların bulunabileceğini ve solunum yollarında rahatsızlık yaratabileceğini de bu yolla, ilk defa duymuş oldum.
Sayın Fozada miselin hibrit yapıldığını duymamıştım daha önce. Ben de marketten aldığım bir mantarı doku kültürüyle çoğaltmaya çalıştım. Ne yaptıysam başaramadım. Bir türlü doku oluşturamadım. Artık hibrit olduğunu düşünüyorum. Paylaşımınız bizi aydınlattı. Teşekkürler.

sinbelaplim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2014, 12:45   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2014
Öncelikle herkese merhabalar, saygılar sevgiler

Bir konuda bilgiye ihtiyacım var. Kağıda alınmış mantar sporlarını nasıl yetiştirebiliriz ? Bu konuda hiçbir bilgim yok, forumda okuduğum çoğu yerde hep terimsel ifadeler kullanılmış hiçbirşey anlamadım.

Rica etsem basit bir şekilde işin en başından yapılması gerekenleri anlatabilirmisiniz ?

Teşekkürler

ogrenci61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2016, 09:20   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2016
öğrenip size yazabilirim ama hala ilgileniyorsanız

sporr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2016, 13:08   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Zehirli mantarların sporları zehirsiz mantarın üzerine gelse o mantar da zehirli hale gelir mi?

TufanCizer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2016, 00:31   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2016
merhaba kardeşim benim de elimde şuan mantar sporu var. 2 yıl geçmiş ama belki bişeyler öğrenmişsindir bana da anlatabilirsen sevinirim.

ardatuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024