agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2008, 14:15   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Sayın 33ylees1977; melike krem-bej kenarları yavru ağzı renginde en büyüğü (benim gördüğüm) el büyüklüğünde bir mantar.Ben kızartmasını çok severim.Mangalda ızgarası ve yahniside güzel olur.Bekliyorum,başımın üstünde yeriniz var.Hoşçakalın.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2008, 14:18   #32
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Sayın Melih Bakırlıoğlu, bahsettiğiniz mantarı anımsayamadım **** bilmiyorum.İmkanınız varsa fotoğrafını ekleyebilirmisiniz? merak ettim.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2008, 22:55   #33
Ağaç Dostu

venus's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2008
Bahsettiginiz mantar ceşidi çıntar olabilir mi acaba?

venus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2008, 13:27   #34
Ağaç Dostu

Evet cıntarda deniyormuş.Yalabık.com sitesinde resmini buldum.Hoşçakalın.

Eski 03-06-2008, 02:01   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2008
Reishi Mantar ( GanoDerma)

Arkadslar Konu hakkında arastirma yaparken takıldım. Kuzenim Adana Çukurova Üniversitesininde Yardımlarıyla Reishi Mantar İmalatı Yapmaktadır. Ganoturk.Com'dan Bilgi alabilirsiniz satın almak isteyenler veya gano Mantarı Hakkında Bilgi Almak İsteyenler. ilgilenenler. ürün ßiraz pahalı ama gerçekden faydasını göreceksiniz.Resim

Eklenen Resimler

AndRoOT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2008, 16:25   #36
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Bence bu mantar değil tamamen insanın btün ihtiyaçlarını karşılayacak bir ilaç **** doping maddesi gibi bir şey. Bilgileriniz için teşekkürler. Bu mantarlar dan dağlar da gezerken arada bir rastladığımı zannediyorum bizim ülkemizde ki ormanlar dada yetişiyor değilmi ? genel de çürümüş ağaçların gövdelerinin yere yakın yerlerin de bulunuyorlar. ****** aynısıysa. Tekrar teşekkürler.

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2008, 17:45   #37
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melih Bakırlıoğlu Mesajı Göster
Evet cıntarda deniyormuş.Yalabık.com sitesinde resmini buldum.Hoşçakalın.
Bahsettiğiniz (www.yalabik.com) siteye baktım orada İtalya'nların ünlü mantarı Boletus Edulis (Porcini) yani ayıca mantarı bizim köyde bir sürü var ama çoğu kimse kıymet vermez.Üstünde yapışkan bir kabuğu vardır soyulur ve kavurması yapılır, çok hoş bir aroması vardır.Ben çok severim.Bu mantarı başka bilenler var mı?

Eklenen Resimler

Eski 16-06-2008, 12:16   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2008
Bu Mantar ağac dibinde felan yetismiyor. Kimyasal. ßi mantar. üretimi yapıldıkdan sona sterilizeside yapılıyor

AndRoOT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2008, 19:13   #39
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AndRoOT Mesajı Göster
Bu Mantar ağac dibinde felan yetismiyor. Kimyasal. ßi mantar. üretimi yapıldıkdan sona sterilizeside yapılıyor
Sayın Androot, 37 nolu mesajdaki fotoğrafta bulunan mantardan bahsediyorsanız eger; mantarın oluşum zamanı sizi köyüme davet edeyim.Gözlerinizle görün.Saygılarımla.

Eski 29-06-2008, 01:03   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2007
35 nolu mesaja eklenen resim www.kirmizireishi.com sitesinden alınmış. Bu sitede Reishi mantarının tıbbi yararları ile ilgili detaylar var İhtiyacı olanlar veya merak edenler oradan bilgi alabilirler. Turkiyede uretilen ve çay olarak satılan bir urun. Ayrıca bu adresten her turlu kultur mantarı ve miselleri ile ilgili bilgi ve teknik destek alabilirsiniz.

rerkel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2008, 10:09   #41
Ağaç Dostu

cybel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
Galeri: 34
Gittigidiyorda gördüğümden beri hazır mantar üretim kiti almayı düşünüyordum doğrusu. Şimdi yazdıklarızı okuyunca hem birde firma denizlideymiş gidip bi bakmak farz oldu. En kısa zamanda gidip görmek istiyorum. Bilgisini paylaşan herkese teşekkürler.

cybel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2008, 15:08   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Mucize mantar; hastalığı arar, bulur, iyileştirir!
İşte ölümsüzlük mantarının en önemli faydaları...

Uzak Doğu'nun 2 bin yıllık keşfi olan alzheimer ve kanser dahil olmak üzere birçok hastalığı iyileştiren ölümsüzlük mantarı 'Ganoderma'nın sıvı konsantresi piyasaya sunuldu. 130 YTL olan şişe 6 günde tüketiliyor.

Son günlerde kamuoyunda gündeme gelen Ganoderma mantarı olarak bilinen ölümsüzlük mantarının sıvı konsantresi artık piyasada. Bu mantar, vücuttaki herhangi bir problemi tarama yaparak buluyor ve çözüyor. Ara, bul ve iyileştir olarak tanımlanan mantar, en yoğun problem neredeyse oraya etki ediyor. Mantarlar konusunda 25 yıldır çalışan Yrd. Doç. Dr. M. Ertuğrul İlbay ile birlikte FUNGAL Grup Genel Müdür Mustafa Yavaş ve Gıda Yüksek Mühendisi Hatice Yavaş Gürel’in yoğun çalışmalarıyla Türkiye’de ilk kez sıvı konsantresinin seri olarak üretimine başlanıldı.

Yaygın bilinen adı Reishi olan Ganoderma mantarı Tarım Bakanlığı’nın izniyle 1500 ml’lik cam ambalajlarda piyasaya sunuldu. Ganoderma mantarı konsantresi, tarihte 2000 yıldır “Ölümsüzlük Mantarı, Hayalet Mantar, Yaşamın İksiri, Sihirli Mantar" gibi sıfatlarla anılıyor.

HER DERDE DEVA

Japonya ve Çin’de 2000 yıllık geçmişi olan mantar, yüzyıllar boyunca doğal bir sağlık ilacı olarak kullanılmış. Dünyada bu mantar üzerinde pek çok bilimsel çalışma yapılmış. Çalışmalar sonucu antitümör, antibakteriyel, antiviral, antihiv (AIDS), antiülser, antialerjik, antidepresant, antioksidant, kan basıncını düzenleyici, detoks özelliği bulunduğu, kalp, beyin karaciğer ve akciğer koruyucusu olmasının yanında, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara direnci artırdığı, alzheimer, zayıflama hastalığı olan anoreksiya, akne, adet düzensizliği, astım, bronşit, depresyon, sara (epilepsi), hemoroit, hepatit, katarakt, obezite, metabolik bir eklem hastalığı olarak bilinen gut, nezle, alerji (rinit), romatizma, retinal pigment dejenerasyonu, saç dökülmesi, kanser gibi birçok hastalığın tedavisinde etkili olduğu ortaya çıkmış.

TÜMÖRÜ SIFIRLIYOR

Geçmişte suyu sanki bir ayin şeklinde törenle içilen mantar uzun yıllar boyunca Çin ve Japonya’da devlet başkanlarına sunulan en önemli hediye niteliği taşımış. Ertuğrul İlbay özel mantar hakkında şöyle konuştu; “Bitkiler bizim için yiyecek, içecek, elbise, korunak, yakacak gibi çok çeşitli ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Bunun dışında çok sayıda önemli ilaç, aspirin, morfin, kortizon bitkilerden elde ediliyor. Halen klinik olarak kemoterapi sırasında kullanılan çok sayıda antikanser ilaçları da bitkilerden elde ediliyor.

Bununla beraber penisilin gibi çok önemli bazı antibiyotikler bu mantarlardan elde ediliyor. Kırmızı reishi mantarı, bünyesinde bulunan maddelerden dolayı son yıllarda tıp alanında kullanılıyor. Bu mantarda 400’ün üzerinde biyolojik aktif bileşen bulunuyor. Örneğin içinde bulunan bir protein olan lektinin karaciğerde tümör hücrelerini yok ettiği ve lösemide de etkili olduğunu biliyoruz. Daha bir çok hastalığı iyi eden maddeler bulunuyor."

HİÇBİR YAN ETKiSi YOK

Mustafa Yavaş, Ganoderma’nın kapsül ve çay şekillerde piyasada bulunduğunu ancak sıvı formunun daha etkili olduğunu ve yıllardır da bu şekilde kullanıldığını belirtti.

Yavaş şunları söyledi; “İlaç, sabah ve gece aç karnına alınıyor. 5 ya da 6 günde 1 şişe bitiriliyor. İlk içen insanlarda öncelikle bir ağrı yapıyor. Hangi hastalığın tedavisi için kullanılıyorsa ağrı kendini farklı şekilde hissettiriyor. Ağrının hissedilmesi iyi bir şey. Çünkü ilaç kendini hissettiriyor. Hiçbir yan etkisi yok. Elimizde resmi rakamlar ve bize geri dönüşler var. Örneğin hastalık verilerinde azalma, tümörlerde sıfırlanma gibi sonuçları bulunuyor."

http://www.bugun.com.tr/haber_detay.asp?haberID=33397

http://www.ganoturk.com/

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2008, 18:48   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2008
www.agromantar.com dan kitlerini alarak üretmen mümkündür
ayrıca kuru naturel halde satışıda yapılmaktadır

ahmeatik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2008, 18:52   #44
Yeni Üye

türkiye de de doğal olarak reishi yetişmekte fakat Ganoderma lucidum(redreishi) değil ganoderma applanatum bu mantarda etkili olmakla beraber lucidum kadar değil

Eski 17-08-2008, 17:02   #45
Yeni Üye

Agromantarcılık maitake ve reishi mantarlarının yanında onlarca tıbbi mantarı üretmektedir www.agromantar.com adresinden ulaşabilirsiniz

Eski 05-09-2008, 11:00   #46
Ağaç Dostu

Alternatif tıp üniversitelerin de iştahını kabarttı. Kırmızı mantara rektörlük ve bakanlık el attı

Çukurova Üniversitesi son günlerde oldukça hareketli günler yaşıyor. Hareketliliğin nedeni üniversitenin Biyoloji Fakültesinden Prof. Dr. Ömer Çolak’ın bir buluş olarak sunduğu ‘ölümsüzlük mantarı’. Türkiye’de ilk kez üretildi iddiası ile ortaya çıkan Çolak’ın bu buluşu, yine iddiasına göre kolesterolden bağışıklık sistemine, kanserden, cinsel sorunlara, hatta saç dökülmesine kadar neredeyse tedavi etmediği hastalık yok! Çolak, iki ay televizyon televizyon dolaşarak ürünün reklamını yaptı. Ölümsüzlük iksiri gibi sunulan mantara talep patlayınca da üretecek bir firma ile anlaşarak ticaretine başladı. Ölümsüzlük mantarının kilosuna da 1000 dolar fiyat biçildi.

REKTÖR OLAYA EL KOYDU
Tam her şey yolunda giderken, dün Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, adeta duruma el koyan bir açıklama yaptı. Akınoğlu, “Çukurova Üniversitesi kaynaklı olarak, bir mantar türünün geliştirildiği, ölümsüzlük mantarı olarak sunulduğu ve bu mantarın sağlık konusunda kanser dahil birçok hastalığa iyi geldiği yönündeki açıklamaların gerçek dışıdır” dedi. Akınoğlu, dahası bu yaşananları insanları kandırmaya ve suç teşkil eden gelişmeler olarak yorumladı ve açıklamasını şöyle sürdürdü: “Söz konusu mantar, "Gonoderma Lucidum (Reishi)", "Kırmızı Reishi" olarak bilinen bir mantar türüdür. Ziraat Fakültesi Döner Sermaye işletmesinde zaman zaman üretilip satışa sunulur. Dünyanın her yerinde bilinen bu mantarın içerisinde glukon ve diğer bazı moleküllerin, sadece bağışıklık sistemini biraz güçlendiren özelliktedir. Bu molekülleri ihtiva eden preperat ve tabletler, eczaneler dışındaki bitkisel orijinli satış merkezlerinde bulunmaktadır. Bütün bunların kesinlikle tedavi edici özelliği yoktur ve kanser tedavisinde etkili değildir. Bu şekilde hasta ve yakınlarının en zor anlarında yanıltılmaları, hiçbir etik ve insani değerlerle bağdaşmamaktadır. Ayrıca suç teşkil etmektedir. Bu konuda ancak Sağlık Bakanlığı gerekli ilaç ruhsatını verir. Sağlık konusunda değerlendirme ve yorum yapmak, tedavi yöntemi önermek, ancak ilgili bilim dalından olmak kaydı ile tıp mensuplarına aittir" dedi.

2 GRAMI HER DERDE DEVAYMIŞ!

HABERTURK.COM’a konuşan ölümsüzlük iksirinin mucidi Ömer Çolak, mantarın ticaretini yaptığını doğrularken, üniversitenin açıklamasını ise “Rektörün kendi görüşüdür” yorumunu yaptı. "Üniversitemizde ölümsüzlük mantarını ürettikten sonra, bunu tüketicilerle buluşturacağız” da diyen Çolak, yapacağı ticari faaliyetler hakkında da bilgi verdi: “Adana'ya tesis kurulacak ve benim danışmanlığımda mantarı üretip, dilimler halinde kurutarak, kuru çay gibi piyasaya sürülecek. 'GanoTürk' adıyla piyasaya sürülecek kurutulmuş ölümsüzlük mantarı, bir litre suya 2 gram atılıp, kaynatılarak içilebilecek"
Öte yandan Çolak, yine Doğu Asya ve Japon tababetinde önemli bir yer tutan bir başka mantar türünü de laboratuarlarda üretmeyi başardıklarını söyledi. Hindi Kuyruğu denilen bu mantarın kanser tedavilerinde paralel tedavi organizması olarak resmen kabul edilmiş bir mantar olduğunu söyledi.

SAĞLIK BAKANLIĞI: İNSANLARIN ÜMİTLERİ SÖMÜRÜLÜYOR

Diğer taraftan ölümsüzlük mantarı 5 yıldır Çin’den ithal edilerek kilosu ortalama bin dolardan satılıyor. Mantar üzerinden umut tacirliği yapanlar Sağlık Bakanlığı’nın mantara onay verdiğini dahi söylüyor. Ancak Bakanlık yetkilileri, böyle bir durumun asla söz konusu olmadığını, mantarın Tarım Bakanlığı’ndan alınan izinlerle “tarım ürünü” olarak ithal edildiğini söylüyorlar. Ürünün ağırlıklı olarak internet siteleri aracılığı ile satıldığını belirten yetkililer şu açıklamayı yapıyor: “Bu sitelerde yalan yanlış bilgiler kullanılarak ümit tacirliği yapılıyor. Bu konuda vatandaşların daha uyanık olması gerekiyor.”
Öte yandan, ölümsüzlük mantarını İstanbul’da üreten Kırmızı Reishi A.Ş yetkililerinden Refiye Erkel ise bu alanda ciddi bir sorumsuzluğun yaşandığını anlatıyor. Çukurova Üniversitesi’nin bu konuda insanları yanılttığını ifade eden Erkel, ürün bağışıklık sistemine iyi geliyor. Japonya Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı. Ancak bunun üzerinden umut tacirliği yapılması yanlış” diyor.

Habertur

Bu haberi sizler ile paylaşmak istedim.Hoşçakalın.

Eski 17-01-2009, 16:54   #47
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Reishi mantarları pek yakında ucuza satışa sunulacakmış. Aşağıdaki özel TV kanalından detayları izleyebilirsiniz.

http://video.google.com/googleplayer...&hl=tr&fs=true

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2009, 00:16   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2009
REİSHİ

Ganoderma lucidum olarak bilinen ve yüzyıllardan beri yaygın olarak kullanılan bir mantardır. Çin tıbbının verilerine göre insanın beş anahtar organına nüfus etmekte ve etkili olmaktadır. Bunlar kalp, karaciğer akciğer, pankreas ve böbrektir.
Ganoderma lucidum insanın çeşitli sistemlerinin rahatsızlıklarını (solunum, dolaşım, sinir, sindirim, endokrin, hareket sistemleri...) tedavi edebildiği gibi tıbbi, cerrahi, jinekolojik ve pediatrik müdahalelerden sonra iyileşmeyi hızlandırmaktadır.
Bütün bu etkileri aslında, başta immun (bağışıklık) sistemi olmak üzere sağlıklı temeli korumak kaydıyla bütün yaşamsal faaliyetleri desteklemesinden kaynaklanmaktadır.
Özel hastalıkları tedavi etmek için kullanılan veya vücudun sadece belirli eksikliklerini destekleyen diyet unsurlarından ve ilaçlardan tamamen ayrı düşünülmelidir.
Ganoderma lucidum vücudun tüm mekanizmasını ve metabolizmasını dengeleyerek bütün organ fonksiyonlarının düzgün yürütülmesini sağlar.

Özellikle sahip olduğu etkinliklerin bazılarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

1-TÜMÖRLERE ETKİSİ
Tümörün oluşmasında asıl etken immun sistemin bozukluğu veya zayıflığıdır. Ganoderma lucidum immun sistemi düzenleyen ve aktive eden en iyi materyaldir. Önce vücudun bağışıklık mekanizmasını güçlendirir ve vücudun tümöre karşı kendi kendini müdafaa etme yeteneğini arttırır.
Ganoderma lucidum monositik makrofajların özellikle interlökin h sentezini aktive ederek fonksiyonel yönden güçlendirmektedir. Lökositlerin üretimini hedef alan fakat kanın tüm elemanları için geçerli olan sentez kapasitesini arttırır.
Kanser hücreleri üzerine inhibisyon etkisi yapan bileşenleri sayesinde giderek anti tümör ilacı, kanserden koruyucu diyet elemanı ve klasik kanser tedavilerine destek amacıyla daha da yaygın anlamda kullanılmaktadır.
Ganoderma lucidum insan vücudu üzerine olumsuz ve toksik etki yapan her şeyi yok eder. Bağışıklığı hiçbir toksik etki yapmaksızın güçlendirme özelliği Ganoderma lucidumun diğer bütün ilaçlara karşı asla erişilemez üstünlüğüdür.

2-KARACİĞER KORUMA VE DETOKSİFİKASYON
Ganoderma lucidum karaciğeri çeşitli fizyolojik ve biyolojik olumsuz faktörlerden korumaktadır. Daha da öte etkisi hasardan sonrada mükemmeldir. (Var olan bir bozuklukta da geçerlidir.)
Hücrelerdeki hem toksik bileşiklerin hem de ilaçların metabolizmasını hızlandırmaktadır ve toksik hepatitin tedavisinde yol göstermektedir.
Ganoderma lucidum kronik hepatitin tedavisinde baş dönmesi, göz kararması ve bununla ilgili belirtileri de ortadan kaldırmaktadır.
Kronik toksisitenin tedavisinde çeşitli kronik hepatit ve diğer hepatit tedavilerinde kullanılmaktadır.

3-KARDİYOVASKULER ETKİSİ
Hayvanlarda yapılan deney ve klinik çalışmalar G. Lucidumun koroner arteri genişlettiğini damarlardaki kan akışını arttırdığını ve kardiyak kapiller dolaşımını geliştirdiğini desteklemektedir. Böylece oksijen kaynağı ve kardiyak kaslardaki enerji artmaktadır.
Kan akımının yavaşlaması kaynaklı kalp rahatsızlıklarında kalbin korunmasına yardım eder. Ve kalp hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde idealdir. Ganoderma lucidumun hipertansif hastalardaki trigliserit, lipoprotein ve kandaki kolesterol seviyesini azalttığı apaçık bellidir.
Damar sertliği hastalığı olan arterial atheromotusun çeşitli tiplerini engellemektedir. Damar sertliği oldukça şekillendiyse G. Lucidum arter duvarındaki kolesterol miktarını azaltacak ve kan damarını yumuşatarak hasarı en aza indirecektir.
Böylece romatoid artrit kökenli hastalıkların gelişmesini engellemektedir. Romatoit artrit bulunan insanlarda bile G. Lucidum kolesterol seviyesini düşürdüğü için atardamar duvarları esnekleşir ve daha ileri düzeyde hasar görmesi engellenir.
Bilhassa periferik dolaşımı güçlendirmesi ve platelet agregasyonu denilen damar içi pıhtı oluşumunu engellemesi mükemmeldir. Tüm bu etkinlikleri nedeniyle kardiyovasküler hastalıkların tümünde koruyucudur.

4- YAŞLANMAYI GECİKTİRME
Ganoderma lucidum polisakkarit ve polipeptitleri aşağıdaki mekanizmalarla yaşlanmayı yüksek düzeyde yavaşlatır.
a-Bağışıklık sistemini güçlendirip düzenlemek suretiyle; böyle bir güçlendirme yeni yetişkin insan da olduğu kadar ileri yaşlardaki insanlarda da çok başarılı bir şekilde gözlenmektedir. Özellikle gençlerde Ganoderma lucidum etkinliğiyle sağlıklı ve optimal bir gelişim bağışıklık sisteminin en büyük destekçisidir.
b-Nükleik asit ve proteinlerin sentezlenmesini optimize eder. Araştırmalar göstermiştir ki kişinin yaşı fazla önemli olmaksızın nükleik asit ve proteinlerin optimize edilmiş senteziyle özellikle kanda, karaciğer ve kemik iliğinde yüksek hücre konsantrasyonlarına ulaşılmaktadır. Bu da yaşlanmanın en önemli engelleyicisidir. Gözlenmiştir ki ganodermanın yaşlanmayı geciktirme etkisi sadece yetişkinlerde değil gençlerde de aynı şekilde gerçekleşmiştir.
c-Serbest radikaller üzerine etkisi; yaşlılığa neden olan etkenlerden birisi vücuttaki hücrenin kendi antioksidan bileşiklerinde azalma meydana gelmesi veya SOD gibi antioksidan benzeri bileşiklerde azalma ortaya çıkmasıdır. Bu tip antioksidanlar vücudu serbest radikallerin sebep olduğu hasarlardan korumada mutlak gerekmektedir. G. Lucidum polisakkaritleri SOD ye çok benzer özel bileşikler şeklinde serbest radikalleri yok ederek ve yağların aşırı oksidasyonunu durdurarak vücudun hasar görmesini engellemektedir. Bu tip aktiviteler hücreleri korur ve onların yaşlanmasını geciktirir.
d-Ganoderma lucidum polisakkaritleri hücrenin çekirdeğinden DNA sentezini arttırarak hücre bölünmesini teşvik eder ve endirekt olarak bu yolla da yaşlanmayı yavaşlatmış olur.

5-NÖROASTENİA ÜZERİNE ETKİSİ
Çin tıbbında G lucidum asab bozukluğu ve uykusuzluğu tedavi etmede neredeyse klasik bir ilaç şeklinde kullanılmıştır. Çünkü MSS üzerinde etkilidir. G. Lucidum ekstraktları olumsuz vücut aktivitesini fizyolojik düzeye indirgemektedir. Bu inhibisyon neredeyse kantitatif hassasiyette olup aktivite düzeyini her türlü olumsuzluktan koruyacak düzeyde bir yardım sağlar. Ganoderma lucidum kafein gibi merkezi uyarıcı etkisi yapan bileşiklere benzer şekilde ölümü geciktirmesi göstermektedir ki sinir sistemini büyük bir etkinlikle uyarmaktadır. Eski Çin tıp yayınlarında Ganodermanın canlılığı koruyucu yaşam şevkini arttırıcı aklı geliştirici ve hafıza gücünü arttırıcı etkisi olduğu bildirilmektedir.
Çok yakın bir zamanda sinirsel zayıflıktan kaynaklanan uykusuzluğun Ganoderma ile %87,14 %100 oranında tedavi edildiği bildirilmiştir.
Bilhassa on onbeş günlük bir kullanım periyodu sonunda uyku düzelmekte, iştah artmakta ve vücut ağırlığı dengelenmektedir. Bunlara bağlı her türlü semptom azalmakta veya kaybolmaktadır.

6-HİPERTANSİYON ÜZERİNE ETKİSİ
Ganoderma lucidum anestezi altındaki tavşanlarda başarılı bir şekilde kan basıncını düşürmektedir. Sistolik ve diyastolik basınç %15, 25 oranda düşmektedir (özellikle diyastolik basıncı düşürmesi çok önemlidir). Dolayısıyla sinirsel aktivite inhibe edilmektedir. İnhibisyon düzeyinin %20, 40 olduğu düşünülür. Bir hastane bildirisinde yüksek tansiyonlu 18 vakadan Ganoderma lucidum eksraktıyla %88, 9 başarı elde edilerek başarı sağlandığı bildirilmektedir. Kan basıncını düşürme etkisini sempatik sinir sistemini inhibe etmesinden kaynaklandığı kabul edilmiştir.
30 yüksek tansiyon hastasının tedavi edildiği bir diğer araştırmada %88,3 düzeyinde Ganaderma lucidum başarısı sağlandığı bildirilmektedir. Bunun ötesinde G lucidum takviyesinin diğer tansiyon ilaçlarını etkisini arttırma ve stabilize etme yönünde çok faydalı olduğu tespit edilmiştir.

7-DİYABET ÜZERİNE ETKİSİ
Ganodermanın içerdiği bileşiklerden Ganoderma B ve C olarak adlandırılanların kan şekerini düşürdüğü bulunmuştur. Bu etkinliğin Ganodermann vücudun kendi dokuları tarafından kan şekerini daha iyi kullanılır hale getirmesinden kaynaklandığı anlaşılmıştır. G. Lucidum bileşenleri bu olayda yağ asitlerinin serbest kalmasını engelleme yönünde insüline destek olduğu bulunmuştur. Bilhassa idrarında ve kanında şeker yüksek insanlarda bu etki açıkça görülmektedir. Kan şekerinin173 den 116ya kolesterolün 230'dan 179'a düştüğü bulunmuştur. Yine G. Lucidum suda çözünen polisakkaritleri insüline bağlı olmayan diyabetin kontrol altında tutulmasında etkilidir ve bu amaçla geniş ölçüde kullanılmaktadır.

8-KRONİK BRONŞİT VE BRONŞİYAL ASTIMA ETKİSİ
Ganoderma lucidum öksürük nöbetlerini keser, balgamı saflaştırır. Ve astımı baskı altına alır. Benzer sebeplerle ortaya çıkan belirtileri ve hastalıkların belirtilerini silikleştirir.
Bilindiği gibi G lucidum bağışıklık sistemini aktive etmektedir. Dolayısıyla gripten ve yukarıdaki hastalık tablolarından korunma etkinliği buna dayanmaktadır.

9- AŞIRI HASSASİYETE ETKİSİ
Eğer herhangi bir antijene karşı bağışıklık reaksiyonları aşırı düzeyde gerçekleşirse immunopatolojik anormallikler ortaya çıkar. Ganoderma lucidum vücutta bu tip aşırı reaksiyonların ortaya çıkmasını baskılar ve vücut düzeninin korunmasını sağlar. Yapılan çalışmalar da gösterilmiştir ki alerjik reaksiyonların daha ortaya çıkmadan önlenmesini sağladığı için Ganoderma lucidum bu tip hastalardaki aşırı hassasiyet faktörlerinin serbest kalmasına müsaade etmediği bulunmuştur. Bu özelliğiyle günümüzde kullanılan bütün aşırı hassasiyet reaksiyonları, alerjik astım gibi otoimmun rahatsızlıklar ve lupus eritemetosiz vulgaris, romatoit artrit, romatoit kalp rahatsızlıkları, alerjik rinit ve alerjik cilt rahatsızlıkları gibi hastalıların tedavisinde çok daha üstün fayda sağlamaktadır. Hormonların vücutta kullanılabilirliğini arttırdığından toksifikasyon hastalarında tedavi amacıyla kullanılabilmektedir.

10-GÜZELLİĞİN KORUNMASI ÜZERİNE ETKİSİ
Ganoderma lucidumun uzun gençlik ilacı adını almasının ana sebebi cildi koruması ve yaşlanmayı geciktirmesidir. Ganoderma sayesinde cildin su regülâsyonu mükemmelleştiğinden cilt, elastik nemli ve düzgün kalır. Ganodermanın ciltte melanin oluşmasını inhibe ettiği de bulunmuştur. Günümüzde Ganodermadan yapılmış güzellik ürünleri endüstrinin yeni parlayan yıldızı durumundadır. Bunlarla birlikte ganıoderma içeren besinler alındığında sinerjik bir etki ortaya çıkmaktadır. Banyo sularına ganoderma eksraktı katarsanız deriniz genç görünmekle kalmayıp bakteriyel enfeksiyonlardan da korunmuş olur.

Yukarıdaki tüm özelliklerine ek olarak ganoderma kemik iliğindeki kan sentezini desteklemesi sebebiyle çeşitli kan hastalıkları taşıyanlar ve yoğun radyasyon altında kalan insanlardaki düşük WC belirtilerinin ortadan kaldırılmasında çok etkilidir. Vücudun bağışıklık sistemi artığından AİDS de dahil olmak üzere viral enfeksiyonlardan korunmasını sağlar.
Uterustaki düz kasların aşırı kasılmasını engeller ve hamile kalınmasını kolaylaştırır.
Ganoderma retinadaki pigment denatürasyonunu, beyinin az gelişmişliğini ve anormal zayıf kas gelişmesini başarılı şekilde engellediği ve iyileştirdiği anlaşılmıştır. Baş ağrıları, sinir ağrıları ve kanserle ilgili ağrıları azalttığı da bulunmuştur.

Kaynak :www.sifalimantar.com

TF-TM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2009, 02:06   #49
/

Giriş Tarihi: 01-10-2009
Muhteşem arkadaşlar. Ben 4 gündür deniyorum ve farkı hissediyorum. Yanlız kullanma talimatları var, ona göre kullanılması gerekiyor.

EfraBaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2010, 00:16   #50
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Konu hakkında birçok kişi yazmış, ancak bu mantar hakkında forumuzun da üyesi olan ve uzmanlığı tescilli Jilber Barutçiyan verdiği eğitimlerde "hiçbir bilimsel ispatının olmadığı, ormanlarımızda doğal olarak yetişen bir mantar olmasına rağmen, nedense ithal edilip, çok yüksek fiyatlar ile satılmakta" demektedir.

Plasebo etkisi olabilir, henüz bilimsel olarak netleşmemiş yararları olabilir ama abartılı kampanyalar ile gerek de olmadığı halde ithal edilerek, ülkemiz için çok yüksek fiyatlarla satılmasını da iyi düşünmek gerek.

Okuyanların bu hususlara da dikkat etmelerinin doğru olacağını düşünüyorum.

gece
yine de, ganaderma'nın öyle ya da böyle, dertlilere derman olmasını dileyip, ötesine karışmaz forum kişisi

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2010, 00:38   #51
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gece Mesajı Göster
gece
yine de, ganaderma'nın öyle ya da böyle, dertlilere derman olmasını dileyip, ötesine karışmaz forum kişisi
Bu mantarı çok abartıyorlar gibi geliyor bana. Doğal türlerimiz çok daha besleyici bence. Gençlik iksiri dedikleri kuzugöbeği alın size her derde deva hem de endemik türümüz bile var.

Morchella Anatolica

Eklenen Resimler

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2010, 01:20   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2009
bence ne demek anlayamadım ben?!

çin tıp kaynakları,japon tıp kaynakları
Üniversitelerden alınan raporlar var bir tarafta öteki tarafta sizin antiteziniz ise "bence"

zayıf kalmadı mı sizce de biraz

atacanhimself Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2010, 11:11   #53
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Arkadaşlar ben de evde hobi amaçlı yetiştirmek için bir kit almayı düşünüyorum. Yalnız bu yazılan 'Işık :500-1000 lux' ne anlama geliyor acaba? Bir de yaprak şeklinde olan pembe mantarın tadını tavsiye edermisiniz?

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2010, 13:39   #54
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Agromada pembesi yokmuş, grisi varmış. Sipariş verdim gelsin bakalım, gelişmeleri sizinle paylaşayım Ayrıca kit in yanında 1 kg da hazırını gönderecekler. Tadını deneyeceğim olmadan

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2010, 21:03   #55
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dudi Mesajı Göster
... Yalnız bu yazılan 'Işık :500-1000 lux' ne anlama geliyor acaba? ...
Lüks, lx kısaltmasıyla gösterilen aydınlanma ölçüsüdür. Yani ışık kaynağınız ne olursa olsun 1 m² alandaki ışığın aydınlanmasının ölçüsüdür diyebiliriz.

Bu konuda fikir vermesi açısından; açık bir gecede dolunayın 0,27 lx, oturma odalarının aydınlatmasının yaklaşık 50 lx, TV stüdyolarında 1.000 lx, bulutların gökyüzünü kapattığı durumlarda 100 lx aydınlanmanın olduğunu söylenebilir.

gece
daimi olarak, 0 lx aydınlanan forum kişisi!

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 13:28   #56
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

bence demek : benim görüşüm oluyor. ben senin görüşlerine saygı duyuyorsam sende benimkilere saygı duymalısın.

Proteinler Karbonhidrat Madensel Tuzlar Yağ % Su Enerji Değeri (kcal)
Şampinyon 2 1 0,8 0,1 91
Kuzu Mantarı 2,3 5 1 0,4 90

Şanpinyon = Fransız mutfağında, mantar çorbası.

Düzenleyen the_mc : 10-01-2010 saat 19:30
Eski 10-01-2010, 19:05   #57
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2009
Bari mantarcılıkta şövenizm olmasın :/ Dünyanın heryerinde farklı hastalıklara çare olan bitkiler, tedavi yolları var. Reishi mantarı, uzun süre denenmiş, tıpta binlerce yıl kullanılarak sayısız kere deneyim edilmiş, psikolojik, plasebo etkisi ya da kişiye özel durumlar, başka bir tedaviyle genellikle kullanıldığı için diğer ilacın etkisinden yaralanarak ya da gerçekten işe yaradığı için öneriliyor.

Bizim mantarımız gavurunkini döver mantığı yanlış bence. Bir mantar cinsinde bulunan etken madde bir başka cinste de bulunabilir. Ama yurdum mantarlarını tek tek uzun yıllar kullanıp deneyim etmeniz lazım. Ayrıca bu mantarı kullananlar beklenen etkilerini öngörerek kullanıyor. Mantarın tedavi edicliği de besleyiciliğinden değil (besleyicilik karbonhidrat ve protein değerini anlatır) içinde bulunan anahtar enzim, yağ ya da başka maddelerden alır.

Yurdumuzda tabii ki bu türlere benzeyen, benzer maddeleri içeren, benzer yararları olan mantarlar olması çok normal. Sporlar ruzgar, su ve hayvanlarla heryere ulaşmış. Fakat bu ilk olarak başka coğrefyalarda kullanılmış mantarları dışlamamıza sebep olmamalı. Ama endemik mantar türlerinin insan sağlığı üzerine etkileri klinik olarak test edilir veya uzak doğuda kullanılanlar gibi kullanılıp sonuç verirse neden kullanmayalım?

bubalus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 19:38   #58
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

J.Barutçiyan hocamız bizi aydınlatması ümidiyle. Fikirlere kurşun işlemez deyip bırakıyorum.

Eski 10-01-2010, 21:15   #59
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Jilber hoca ile bu konuyu çok konuştuk.
Hatta bir keresinde bu her derde deva mantarın kelliğe de iyi geldiğini söylemişti.
Evde bir kaç çuval var tahta kadar sert bu mantarı isteyene verebilirim demişti.
Tabii Jilber hocayı bilen bilir şapkasının altı kısmi saç free...
İnanmak her şeydir...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 21:28   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Ayrıca, "neden o kadar para verir alırlar bilmem, orman dolu bu mantarla" da demişti.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024