agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni501Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2016, 23:17   #841
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2016
*** arkadaşlar bir sorum olacaktı. haşlama yöntrmiyle pastörizasyon yapmaya çalışıyorum yalnız bir noktayı merak ettim. kompostu sudan aldıktan sonra kuruması için belirli bir süre beklediğimizde kontamine olma ihtimali yüksek değil mi? sonuçta ne kadar steril bir ortam da olsa kompostu açık bir yere sermek gerekmiyor mu? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler...

imih99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2016, 09:08   #842
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Haklısınız öyle bir risk var, riski en aza indirmek için hava akımının fazla olmadığı temizlenmiş bir odada hızlıca soğutmak ve kurutmakta fayda var. (İdeal ortam için HEPA filtre ile öncesinde oda havası temizlenebilir.) Ancak eğer doğru nem oranı, yeterli miktarda misel, homojen misel dağılımı, uygun ph, uygun sıcaklık ve yeterli havalandırmayı sağlayabilirseniz misel diğer kirleticilere fırsat vermeden 1 hafta gibi bir sürede hızlıca yayılıyor. Eğer ki yukarıda saydığım faktörlerde aksama varsa örneğin kompost fazla ıslaksa, sarım aşamasında kompost iç sıcaklığı yükselirken yeterli soğutma yapılmamışsa, ph uygun aralığın dışına çıktıysa diğer kirleticilerin gelişmesi için uygun ortam oluşuyor ve yeşil küfler, mürekkep mantarları, bakteriler cirit atmaya başlıyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi imih99 Mesajı Göster
*** arkadaşlar bir sorum olacaktı. haşlama yöntrmiyle pastörizasyon yapmaya çalışıyorum yalnız bir noktayı merak ettim. kompostu sudan aldıktan sonra kuruması için belirli bir süre beklediğimizde kontamine olma ihtimali yüksek değil mi? sonuçta ne kadar steril bir ortam da olsa kompostu açık bir yere sermek gerekmiyor mu? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler...

pria beğendi.
verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2016, 22:46   #843
Ağaçsever

anladım verdoque teşekkür ederim, bir de poşetleri koyduğum odanın iç kısmının etrafına azcık kireç döktüm ve fısfısla kenarlara bir miktar çamaşır suyu sıktım bunların zarar- fayda durumu nedir acaba, teşekkürler

Eski 17-05-2016, 09:13   #844
Ağaç Dostu

Kireç dökmenin etkisini bilemiyorum, belki böceklerin gelmesini engelleyebilir. Ama yerleri ve kompostları koyacağınız, sereceğiniz yüzeyleri %10luk çamaşır suyu çözeltisiyle silmenizde fayda var.

Alıntı:
anladım verdoque teşekkür ederim, bir de poşetleri koyduğum odanın iç kısmının etrafına azcık kireç döktüm ve fısfısla kenarlara bir miktar çamaşır suyu sıktım bunların zarar- fayda durumu nedir acaba, teşekkürler

pria ve Şahin_Erin beğendi.
Eski 17-05-2016, 11:34   #845
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2016
Merhaba arkadaşlar 12.03.2016 tarihinde deneme amaçlı kavak ağacı talaşını poşetleyerek ektiğim poşetlerin durumu nedir biraz beyazlama var ama sanki durdu gibi geliyor bana fotoğrafını yükleyecem yorum yaparsanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Bayram18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2016, 13:02   #846
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2016
Resimden gördüğüm kadarıyla sterilizasyon yetersiz kalmış gibi. Çok farklı renkler oluşmuş. Birda poşete üstten su vermiyorsun değilmi ? Sanki sarmayan bölgeler çok fazla suya maruz kalmış gibi. Bende daha ilk hasatımı yapamadım ama edindiğim tecrübeye göre misel sarım döneminde fısfısla sulama yaptığımda açtığım ufak deliklerden suyu çekiyor ve delik etrafında misel gelişemiyor.

DoganGLC Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2016, 16:10   #847
Ağaç Dostu

Ağaç talaşları mantar üretiminde basınç altında yüksek sıcaklıkta (120 derece) sterilize edilerek kullanılıyor, yani 80-90 derecede pastörizasyon yeterli olmuyor. Kompostunuz büyük ihtimalle kontamine olmuş. Birkaç gün daha beklerseniz durum netleşir. Renkli bölgeler küf belirtisi. Küflenenleri diğer torbalardan ayırmanız gerek.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bayram18 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar 12.03.2016 tarihinde deneme amaçlı kavak ağacı talaşını poşetleyerek ektiğim poşetlerin durumu nedir biraz beyazlama var ama sanki durdu gibi geliyor bana fotoğrafını yükleyecem yorum yaparsanız sevinirim.

pria beğendi.
Eski 17-05-2016, 16:42   #848
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster
Ağaç talaşları mantar üretiminde basınç altında yüksek sıcaklıkta (120 derece) sterilize edilerek kullanılıyor, yani 80-90 derecede pastörizasyon yeterli olmuyor. Kompostunuz büyük ihtimalle kontamine olmuş. Birkaç gün daha beklerseniz durum netleşir. Renkli bölgeler küf belirtisi. Küflenenleri diğer torbalardan ayırmanız gerek.

Bir konuda şu videolardan (KAYIN MANTARI Eğitimi 1 - GÜDÜL istiridye mantarı 1 ve KAYIN MANTARI Eğitimi 2 - GÜDÜL istiridye mantarı 2 videoları) bahsetmişsin bende o videolara göre yaptım kompostu orada talaşları sterilize edilmesine gerek yok diyor. Hatta o videoda anlatılan kütüklere kapak kesme yöntemiyle ekim işlemini anlatıyor onuda denedim kütükleri hangi aşamada poşetlerden çıkaracağımı anlamadım bu konuda da yardımcı olursan sevinirim.

Eski 18-05-2016, 11:18   #849
Ağaç Dostu

Evet o videodaki talaşlı kısmı ben de izledim. Şimdiye kadar okuduğum yabancı kaynaklarda talaşın sterilize edilmesine gerek olmadığı ile ilgili hiçbir bilgiye rastlamadım. Tam tersi pastörize değil sterilize edilmesi gerektiği belirtiliyor. Bu konuda dünya literatüründe mantarcılığın el kitabı olarak kabul edilen Growing Gourmet and Medicinal Mushrooms (Paul Stamets) kitabında verilen kompost tariflerinde de talaş hep sterilize edilmeli diyor.

Kütükleri de 1 ay sonra kontrol ediyorsunuz tam olarak beyazlama gerçekleştiyse poşetlerden çıkarıp ya toprağa batırıyorsunuz ya da altına su dolu leğen koyuyorsunuz. Olmadıysa 1 hafta daha bekletip tekrar kontrol edin.

Alıntı:
Bir konuda şu videolardan (KAYIN MANTARI Eğitimi 1 - GÜDÜL istiridye mantarı 1 ve KAYIN MANTARI Eğitimi 2 - GÜDÜL istiridye mantarı 2 videoları) bahsetmişsin bende o videolara göre yaptım kompostu orada talaşları sterilize edilmesine gerek yok diyor. Hatta o videoda anlatılan kütüklere kapak kesme yöntemiyle ekim işlemini anlatıyor onuda denedim kütükleri hangi aşamada poşetlerden çıkaracağımı anlamadım bu konuda da yardımcı olursan sevinirim.

pria beğendi.

Düzenleyen verdoque : 18-05-2016 saat 14:04
Eski 18-05-2016, 13:13   #850
Ağaçsever

O zaman poşetlerden bir şey beklememek lazım bana kütüklerde olsa yine yeter 12 tane kapak kesme yöntemiyle aşıladığım kütüğüm var kapakları tamamen beyazladı diğer yerlerde de ufak ufak beyazlıklar var poşetlerden çıkarma zamanı gelmiştir o zaman. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

verdoque beğendi.
Eski 18-05-2016, 14:21   #851
Ağaçsever

selam arkadaşlar ilk ekimleri yaptık hayırlısıyla bakalım. kuluçka döneminde odanın neminin doksanlar civarında olması gerekiyor deniliyor. eğer odanın nemi doksanlarda olursa poşet içindeki kompostun nemi daha fazla olmaz mı? kuluçka döneminde benim değerler biraz düşük sıcaklık 21-22, nem 70-75 sanırım çok fazla sıkıntı olmaz sadece biraz geç ürün alırız başarılı olursa.
1. denememde saman+kepek kullandım
2. denememde saman+ kepek+marul+patates+elma+havuç+bulgur ekledim (internetten baktım selüloz içeren gıdalara). bunların hepsini haşlama metoduyla pastörize ettim. besin desteği olsun diye elimde olanlardan pratik olarak ekledim. amaç farklı denemeler biraz da acemiliğimiz gitsin, bakalım neler olacak *** resimleri burdan paylaşıcam. kuluçka döneminde 3-4 günde bir havalandırma yapılması gerekiyor sanırım. 3-4 günde bir saat havalandırma yeterli olur mu acaba

verdoque beğendi.
Eski 18-05-2016, 14:31   #852
Ağaçsever

böyle bir site var arkadaşlar bilgisi olan var mı yararlı bir siteye benziyor İSTİRİDYE MANTARI - MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ - MANTAR ÜRETİMİ | Kayın Mantarı,Kavak Mantarı,İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği hakkında en son bilgiler

Şahin_Erin beğendi.
Eski 18-05-2016, 14:47   #853
Ağaç Dostu

Az sayıda torba için çok bir şey yapmaya ihtiyaç yok, kuluçka döneminde kompostun kendi nemi uygun şekilde ayarlandıysa yeterli geliyor. Eğer torba sayısı fazla ve torbalar sıkça yerleştirilmişse misel gelişirken kompost iç sıcaklığı yükseliyor. Kompost iç sıcaklığının 38 dereceyi geçmesi uyku halinde olan yeşil küf benzeri mikroorganizmaları uyandırıyor. Bu sebeple kompost sıcaklığını takip etmek ve gerektiğinde odayı soğutarak kompostun fazla ısıyı atmasını sağlamak gerekiyor.

Flaşlar başladığında meyveler toplandıkça (toplanan mantarlar %90 oranda su içerdiği için) kompostun nem oranı hızla düşüyor. Nem sağlamak asıl bu dönemde gerekiyor.

Alıntı:
selam arkadaşlar ilk ekimleri yaptık hayırlısıyla bakalım. kuluçka döneminde odanın neminin doksanlar civarında olması gerekiyor deniliyor. eğer odanın nemi doksanlarda olursa poşet içindeki kompostun nemi daha fazla olmaz mı? kuluçka döneminde benim değerler biraz düşük sıcaklık 21-22, nem 70-75 sanırım çok fazla sıkıntı olmaz sadece biraz geç ürün alırız başarılı olursa.
1. denememde saman+kepek kullandım
2. denememde saman+ kepek+marul+patates+elma+havuç+bulgur ekledim (internetten baktım selüloz içeren gıdalara). bunların hepsini haşlama metoduyla pastörize ettim. besin desteği olsun diye elimde olanlardan pratik olarak ekledim. amaç farklı denemeler biraz da acemiliğimiz gitsin, bakalım neler olacak *** resimleri burdan paylaşıcam. kuluçka döneminde 3-4 günde bir havalandırma yapılması gerekiyor sanırım. 3-4 günde bir saat havalandırma yeterli olur mu acaba

pria beğendi.
Eski 18-05-2016, 14:56   #854
Ağaçsever

teşekkürler verdoque. aynen dediğin gibi, sadece deneme amaçlı az miktarda yapıyorum, hem öğrenmek hem riski azaltmak için. inşallah ilerledikçe kendi miselimi de üretmeye çalışıcam, hem kompost hem misel konusunda piyasaya fazla güvenilmiyor(bir iki firma dışında). hem bu iş ticari amaçlı düşünüldüğünde herşeyi kendimiz yaptığımızda çok daha iyi olur her açıdan

verdoque beğendi.
Eski 19-05-2016, 11:30   #855
Ağaçsever

Alıntı:
Az sayıda torba için çok bir şey yapmaya ihtiyaç yok, kuluçka döneminde kompostun kendi nemi uygun şekilde ayarlandıysa yeterli geliyor. Eğer torba sayısı fazla ve torbalar sıkça yerleştirilmişse misel gelişirken kompost iç sıcaklığı yükseliyor. Kompost iç sıcaklığının 38 dereceyi geçmesi uyku halinde olan yeşil küf benzeri mikroorganizmaları uyandırıyor. Bu sebeple kompost sıcaklığını takip etmek ve gerektiğinde odayı soğutarak kompostun fazla ısıyı atmasını sağlamak gerekiyor.

Flaşlar başladığında meyveler toplandıkça (toplanan mantarlar %90 oranda su içerdiği için) kompostun nem oranı hızla düşüyor. Nem sağlamak asıl bu dönemde gerekiyor.

yani diyorsunuz ki; miseller kuluçka döneminde kompostun içindeki besini, gelişme evresinde ise suyu kullanıyor daha çok

verdoque beğendi.
Eski 19-05-2016, 19:09   #856
Ağaç Dostu

Kuluçka döneminde torbadan sadece deliklerden kaçan buhar kadar bir nem kaybı söz konusu, ama hasat döneminde toplanan her 1kg mantarın 900gramı sudan oluşuyor ve komposttan 900 gram su uzaklaştırmış oluyorsunuz. Bu yüzden kaybolan nemi telafi etmek gerekiyor.

Alıntı:
yani diyorsunuz ki; miseller kuluçka döneminde kompostun içindeki besini, gelişme evresinde ise suyu kullanıyor daha çok

pria beğendi.
Eski 21-05-2016, 22:56   #857
Ağaçsever

ilk denememiz

selam arkadaşlar. ilk denememizi sizinle paylaşmak istedim, resimdekiler bir haftalık. poşetlerimizin durumu hakkında tecrübeli arkadaşlar yorum yaparak yardımcı olabilirler mi acaba ?
bir de poşetin içinde çime benzer uzun iplikçikler oluştu, bu misafirler nedyin nesidir yardımcı olabilirmisiniz, teşekkürler...

Eklenen Resimler

Eski 22-05-2016, 07:39   #858
Ağaç Dostu

Sarım fena görünmüyor. Pastörizasyonu neyle yaptınız? Kompost içindeki tohumlar ölmemiş ve çimlenmiş.

Alıntı:
selam arkadaşlar. ilk denememizi sizinle paylaşmak istedim, resimdekiler bir haftalık. poşetlerimizin durumu hakkında tecrübeli arkadaşlar yorum yaparak yardımcı olabilirler mi acaba ?
bir de poşetin içinde çime benzer uzun iplikçikler oluştu, bu misafirler nedyin nesidir yardımcı olabilirmisiniz, teşekkürler...

Eski 22-05-2016, 13:44   #859
Ağaçsever

Haslama metoduyla yaptim ama ısısını olcmedim tahmini olarak 60 derecelere kadar isittim bi iki saat beklettim sonra serip kuruttum

Eski 22-05-2016, 18:32   #860
Ağaç Dostu

Olası tohumların kaynatmada ölmüş olması gerekirdi, acaba sonradan içine tohum karışmış olabilir mi?

Alıntı:
Haslama metoduyla yaptim ama ısısını olcmedim tahmini olarak 60 derecelere kadar isittim bi iki saat beklettim sonra serip kuruttum

Eski 22-05-2016, 22:58   #861
Ağaçsever

hayır sonradan karışması mümkün değil, bir zararı olur mu acaba bilginiz var mı? herhangi bir müdahale yapmam gerekir mi? yardımlarınıza çok teşekkür ederim...

Eski 23-05-2016, 09:17   #862
Ağaç Dostu

Zamanla içerde çürüyebilirler, dışarda gördüklerinizi belki deliklerden çıkarabilirsiniz ama içlerde de varsa ona yapacak bir şey yok.

Alıntı:
hayır sonradan karışması mümkün değil, bir zararı olur mu acaba bilginiz var mı? herhangi bir müdahale yapmam gerekir mi? yardımlarınıza çok teşekkür ederim...

Eski 23-05-2016, 10:06   #863
Ağaçsever

Teşekkürler. çürüyene kadar inşallah mantarlar çıkmaya başlar

Eski 23-05-2016, 11:59   #864
Ağaçsever

imih99 posetlerin bulundugu ortamin isisi sabit mi yoksa duruma gore degiskenmidir bende tekrar bir deneme yapacam.

Eski 23-05-2016, 14:37   #865
Yeni Üye

Merhaba. Benim kompostlarda sarım yavaş olduğu için ayın 21inde artık çıkan çıksın diyerek odayı aydınlattım. Biraz önce kontrol ettiğimde poşetlerin bir kaç yerinden pinlerin çıkmaya başladığını fark ettim. Ama poşete kesik attığım yerler değil ilk etapta kalın çiviyle deldiğin yerleden çıkmaya çalışıyorlar. Bende zarar vermeden delikleri jiletle genişlettim. En büyük pin 1-2cm civarı zaten ilk onu gördüm.

Bundan edindiğim tecrübe ilk kompost poşetlerken delikleri kesinlikle ufak açmamak gerekiyormuş. Forumda gördüğüm pin mührü diye bişey vardı bi tane ondan yapıp bundan sonraki hazırlayacağım kompost poşetlerini öyle delecem.

verdoque ve Bayram18 beğendi.
Eski 23-05-2016, 15:20   #866
Yeni Üye

Bikaç resim ekliyorum. Fotoğraf çekmeyi beceremiyorum ama olduğu kadarını ekliyorum. Genel bilgi olarak kompostlarımı 1 mayısta hazırladım. Gerek miselin kalitesiz oluşu gerek hava koşulları gidi nedenlerden dolayı ilk 10gün misel gelişimi olmadı. Ayın 21ine kadar bekledim ve odayı ışıklandırdım. İlk pin bugün 23 mayısta gözüktü.

Eklenen Resimler

verdoque ve Bayram18 beğendi.
Eski 23-05-2016, 18:58   #867
Ağaçsever

Alıntı:
imih99 posetlerin bulundugu ortamin isisi sabit mi yoksa duruma gore degiskenmidir bende tekrar bir deneme yapacam.
kuluçka döneminde optimum 24 derece olması gerekiyor sanırım. benim oda 20-23 civarlarında seyrediyor

Eski 23-05-2016, 22:36   #868
Ağaçsever

merhaba arkadaşlar, istanbulda istiridye mantarı yetiştiriciliği eğitimi veren yerler var mı bilen varsa yardımcı olabilir mi acaba

Eski 25-05-2016, 13:07   #869
Ağaç Dostu

Tarım Konfederasyonu web ve facebook sayfalarını takip edin. Ankara, Adana ve İzmir'de yaptılar. Belki İstanbul'da da olabilir.

Projelerimiz başlığı altında duyruluyor:
Projelerimiz - Tarım ve Gıda Konfederasyonu

Alıntı:
merhaba arkadaşlar, istanbulda istiridye mantarı yetiştiriciliği eğitimi veren yerler var mı bilen varsa yardımcı olabilir mi acaba

Eski 25-05-2016, 21:42   #870
Ağaçsever

Alıntı:
Tarım Konfederasyonu web ve facebook sayfalarını takip edin. Ankara, Adana ve İzmir'de yaptılar. Belki İstanbul'da da olabilir.

Projelerimiz başlığı altında duyruluyor:
Projelerimiz - Tarım ve Gıda Konfederasyonu
teşekkürler evet orayı takip ediyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024