agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni501Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-04-2014, 20:25   #601
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2014
Merhabalar İskoç bey delikler mevcut kiti gönderirken delikleri açıp göndermişler bende misellerin yayılımının yogun oldugu yerlere kendimde maket bicagiyla çizikler atıyorum ancak hala bi numara yok poşetlere artık su sıkmaya başladım buharlaşmayı bıraktım ortam sıcaklığı 19 derece nem 60 filan

yusuf çeti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 23:54   #602
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2014
Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi isko74 Mesajı Göster
sayın cuncalak bende yeşeren buğdaylar mantar miselleriniz değildir. bende de olmuştu samanı iyi pastörize edemediğiniz için içindeki diğet ot tohumları nem ve sıcaklıkla birlikte yeşeriyor. komposttaki dumandan kastınız poşetteki buharsa bu normal bir durum. poşetlerinizin giderek beyazlaması gerekir. ama sanırım pastörizede bir sıkıntı oluşmuş sizin.
Hocam o yeşilliklerden kopardım torbayı açıp kökünden bugday çıktı .
ektiğim bugdaylar deyilse samanın içinde balya toplanırken gelmiş olabilir dediğiniz gibi .
torbanın içindeki beyazlıklar sonradan eklediğim miseller.
duman dediğim buhar değil poşetin içi kirli beyazlama gibi diyim.
samanları doldururken sıkıştırmıştım biraz ekimi 22mart'ta yapmıştım aşırı bir beyazlama yok ısıda problem var sarım o yüzden yavaş olabilirmi?
kütüğede ekim yaptım onlarda poşetlerden hızlı gidiyor sarım, böyle giderse poşetlerden önce kütüklerden mantar alacağım galiba foto yüklerim yarın zaman bulursam.

Eklenen Resimler

cuncalak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 12:12   #603
Yeni Üye

isko bey merhabalar bugün kitim 26. gününde artık deliklerin yetersiz olduğuna karar verdin bugün falçatayla poşetleri misel gelişimi olan yerlerden çizdim bir güzel umarım bu defa çıkarlar bakalım

Eski 08-04-2014, 13:41   #604
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-02-2014
daha tecrübeli arkadaşlar var ben de 3 ekim yaptım henüz ama sizin 35 torba derin dondurucuda biraz sık olmuş gibi havalandırma yeterli geliryordur umarım küf olan cuvalların diğerlerine bulaşma riski vardır özellikle sizinki gibi dar bir ortamda küf sporları diğer poşetlerinize de yayılabilir ben 20. günde ilk pinlerimi gördüm ilk iki ekimimde. 3. ekimimde 16 gündeyim ama ortam ısım düşük oldugundan 25 26 . gün gibi bekliyorum bu sefer kepek küf yapar mı kepeği de pastörize edebilirsiniz bir de kepek kompost iç sıcaklığını yüksek tutar kepek miktarının fazla olması kompost ısınının istenilenden fazla olmasına dolayısıyla sağlıksız misel üremesi ve küflenmeye sebep olabilir

smnvrl beğendi.
isko74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 17:22   #605
Ağaçsever

bekir 60 mantar alımı için torbanın tamamen sarması gerekiyor geçmiş resimlerime ve ilk mantar pinimi gördüğüm fotoğrafıma bakabilirsiniz. Sarımınız yavaş da olsa tüm poşeti sarması gerekiyor. 25 gün meselesi eğer sartlar uygunsa 25. günde görmüş olursunuz Yusuf bey size geldiğinde sadece delikler mi vardı kesik yok muydu kesikler daha erken atılıyor normalde ben 10. günde filan delikleri genişletiyorum şimdi yaptığınız müdahale misellerin zarar görmesine neden olabilir ama artık yapacak bişi yok bekleyelim ve görelim ama bence siz yakında mantarlarınızı alırsınız şimdiden afiyet olsun. sayın cunculak sizin poşetlerden daha çok buğday hasat edecek gibisiniz evet kısmen miseller gelişiyor bir poşetinizde gördüm o beyaz buharlanma gibi gördüğünüz tüyümsü gri beyaz gibi olan durum misel gelişimidir.

smnvrl beğendi.
Eski 08-04-2014, 23:05   #606
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bekir-60 Mesajı Göster
35 torba 7-8 kğ sık şekilde koydum alttakiler biraz az sardı üsttekilerse biraz iyi 12 günündeler umudum var 3-4 tanede küf var ama az 20 ci günde pin verirmi arkadaşlar yorum bekliyorum lütfen derindondurucum geniş 1-3metre 1.5 yükseklikte iki kapısı var havalandırma yapıyorum birde kepek hastalık yaparmı öyle duydum
merhabalar
kepek tercih edilir.

Mumin OKAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 23:07   #607
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bekir-60 Mesajı Göster
torbalardaki sarım az bile olsa 25 gün sonra pin görürmüyüm yoksa yeni bir ekim mi yapsam deneyim başarısız olursa bırakmalımıyım bu işi anlayamadım isko bey ve arkadaşlar yorum lütfen
az sarım da da pinleri görebilirsiniz, her halükarda mantar çıkar, sadece süre biraz artar. nem oranınızı 80 90 civarında tutmaya özen gösterin.

Eski 08-04-2014, 23:12   #608
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cuncalak Mesajı Göster
Hocam o yeşilliklerden kopardım torbayı açıp kökünden bugday çıktı .
ektiğim bugdaylar deyilse samanın içinde balya toplanırken gelmiş olabilir dediğiniz gibi .
torbanın içindeki beyazlıklar sonradan eklediğim miseller.
duman dediğim buhar değil poşetin içi kirli beyazlama gibi diyim.
samanları doldururken sıkıştırmıştım biraz ekimi 22mart'ta yapmıştım aşırı bir beyazlama yok ısıda problem var sarım o yüzden yavaş olabilirmi?
kütüğede ekim yaptım onlarda poşetlerden hızlı gidiyor sarım, böyle giderse poşetlerden önce kütüklerden mantar alacağım galiba foto yüklerim yarın zaman bulursam.
buğdayın gelişmesi, mantarın gelişmesinin önüne geçer, yani kompostunuz sarmayabilir. ama denemeden bilemeyiz. deney amaçlı onu da kontrol altına tutarak işlem yapabilirsiniz.

tarla kuşu beğendi.
Eski 08-04-2014, 23:13   #609
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

@isko74
ismail bey sizin torbalar ne alemde?

Eski 09-04-2014, 18:13   #610
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2014
10 kğ lıık konposta kaç gr misel ekcem yeni ekim yapcam spariş verdim denizliden gelçek 1 sade saman yeterlimi çürük eski saman olur mu bu defa kullamadığım banyoda ekcem ssıcak su ile nem yapcam 5 kğ misel kaç torba eker

bekir-60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2014, 18:23   #611
Yeni Üye

derindondurucu tutmadı saran miseller eridi gitti ilk beş gün sardı sonra durdu 14 gün sonunda misel buğdayları çıblak kaldı 2-3 torba hariç 30 torba pert havasızmı kal dı yoksa sterilize mi yapamadım anlamadım karışım 60saman 30 talaş 5kepekti samanı az kaynattım diğerlerini öylece karıştırmıştım yorum bekliyorum 2gün sonra tekrar ekcem hata yapmak istemiyorum yardım için çağrı yaparmısınz lütfen 0533-582-99-22

tarla kuşu beğendi.
Eski 10-04-2014, 09:10   #612
Ağaçsever

bekir bey %2-3 misel kullanımı yeterli ama daha fazla kullanırsanız sarımınız hızlı olabilir ya da oluşması muhtemel küfe misellerinizin baskın gelme ihtimali artar (miseller kaliteli,sağlıklı ise) yani 10 kg kompost torbasına 200 300 gr misel yeterli. 5 kg miselle 10 kg lık torbalardan 20 25 torba ekim yapabilirsiniz. çürük samanı tam anlamadım ama pastörizasyon çok önemli tabi samanın mahiyeti şu acıdan önemli mantar neticede sizin kompostunuzu yiyerek beslenecek. ne ka ekmek o ka mantar kompost hazırlamayla ilgili gecmiş mesajları okursanız bilgi sahibi olursunuz. sadece samanı değil komposttaki tüm malzemeleri pastörize etmelisiniz

smnvrl ve Mumin OKAN beğendi.
Eski 10-04-2014, 16:32   #613
Yeni Üye

Eski 11-04-2014, 09:24   #614
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2013
*** Isko bey bugun baktigimda mantarlar cikmaya baslamis ama beyazlama yok sadece ici beyazlamis normalmi bilemedim.Kusura bakmayin resim cektim ekleyemedim cok istedim ama yapamadim

Zeliha Avci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2014, 14:52   #615
Ağaçsever

beyazlama olur genelde yani sarım yapar ben de öyle oldu ama sizin de ilk mantarlar cıkacak kadar zaman geçti olabilir de. resim ekleme için foruma eklemeseniz de olur hızlı resim diye upload sitesi var oraya yeni resim yukleyin resim linkini kopyalayıp buraya yapıştırsanızyeterli. bu arada inşallah ilk mantarlarınızı sağlıkla ve afiyetle tuketirsiniz gercekten cok zevkli bir hobi bu mantar işi...

smnvrl ve Mumin OKAN beğendi.
Eski 12-04-2014, 08:52   #616
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeliha Avci Mesajı Göster
*** Isko bey bugun baktigimda mantarlar cikmaya baslamis ama beyazlama yok sadece ici beyazlamis normalmi bilemedim.Kusura bakmayin resim cektim ekleyemedim cok istedim ama yapamadim
İlk pinler çıkmaya başladığında uçlar grimsi, saplar beyaz olur. Meyve büyüdükçe grimsi renk açılır ve beyazlaşmaya başlar.
Torbalarınızın bulunduğu yerde temiz hava sirkilasyonu yapıyor musunuz?

smnvrl ve tarla kuşu beğendi.
Eski 12-04-2014, 14:11   #617
Yeni Üye

merhabalar arkadaşlar ve isko74 bey sonunda ilk mantar bebeklerine kavustum tam 30 gün sürdü ilk çıkış ancak şimdilik sağlıklı görünüyorlar ancak diğer torbamda hala bir hareket yok sabırla bekliyorum)) çok zevkli bir hobi ama çok sabır gerektiriyor.

Eklenen Resimler

Eski 12-04-2014, 15:29   #618
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mumin OKAN Mesajı Göster
buğdayın gelişmesi, mantarın gelişmesinin önüne geçer, yani kompostunuz sarmayabilir. ama denemeden bilemeyiz. deney amaçlı onu da kontrol altına tutarak işlem yapabilirsiniz.
Mumin bey bugdaylarla beraber sarım devam ediyor yalnìz problem miseldeymis Şeyma Çiçekçilikten aldigim misel hic bir işe yaramadi ordan misel falan almayin arkadaslar bugday satiyorlar misel diye.Agro mantardanda almistim tohum ondan ekledim torbalara bir hafta oldu ekledigime sarmaya basladi hemen bugdaylarla beraber misel sarimi devam ediyor simdilik bakalim nolacak sonuc.
bir sorum olacak küf olusumu olan posetten cikacak mantarlar yenilirmi o küflerin ters bir etkisi olurmu mantarlarin zehirli olmasi gibi.

Eski 12-04-2014, 20:25   #619
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Alıntı:
Mumin bey bugdaylarla beraber sarım devam ediyor yalnìz problem miseldeymis Şeyma Çiçekçilikten aldigim misel hic bir işe yaramadi ordan misel falan almayin arkadaslar bugday satiyorlar misel diye.Agro mantardanda almistim tohum ondan ekledim torbalara bir hafta oldu ekledigime sarmaya basladi hemen bugdaylarla beraber misel sarimi devam ediyor simdilik bakalim nolacak sonuc.
bir sorum olacak küf olusumu olan posetten cikacak mantarlar yenilirmi o küflerin ters bir etkisi olurmu mantarlarin zehirli olmasi gibi.
Az miktarda yeşil küf olan torbalarımdan mantar aldım ve afiyetle yedim. Bir sıkıntı yok.

Eski 12-04-2014, 21:35   #620
Yeni Üye

*** Mumin OKAN bey benim mantarlarim pembe istirdye mantari vaktim olmadi resim eklemeye ve mantarlar havadar hava Alan yerde simdi mantar cikan torbayi mutfaga aldim cok heyacanli bi durum

tarla kuşu beğendi.
Eski 12-04-2014, 22:13   #621
Yeni Üye

http://www.directupload.nhttp://www....t3sotn_jpg.htm

Eski 12-04-2014, 22:17   #622
Yeni Üye

20140411_081821.jpg - directupload.net

Eski 12-04-2014, 22:18   #623
Yeni Üye

20140412_221139.jpg - directupload.net

Eski 12-04-2014, 22:18   #624
Yeni Üye

kusura bakmayin acemilik iste mantarin ilk ve son durumu

Eski 12-04-2014, 22:31   #625
Yeni Üye

http://www.directupload.http://www.d...p4mfpz_jpg.htm

Eski 12-04-2014, 23:15   #626
Yeni Üye

Alıntı:
Az miktarda yeşil küf olan torbalarımdan mantar aldım ve afiyetle yedim. Bir sıkıntı yok.
O zaman torbalara ellemeyim sarımı tamamlamasını bekleyim sarmazda çürürse kütüklerden yeriz İnşaAllah onlar iyi gidiyor 1 aymı durması gerekiyordu sarımın tamamlanması için (kütüklerin)
Kütükleri kesip hemen ekim yapmıştım 1-2tanesinde filizlenmeler olmuş görebildiklerimi kopardım filizlenme olursa sarım yavaşlarmı?

Eski 22-04-2014, 20:13   #627
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Alıntı:
O zaman torbalara ellemeyim sarımı tamamlamasını bekleyim sarmazda çürürse kütüklerden yeriz İnşaAllah onlar iyi gidiyor 1 aymı durması gerekiyordu sarımın tamamlanması için (kütüklerin)
Kütükleri kesip hemen ekim yapmıştım 1-2tanesinde filizlenmeler olmuş görebildiklerimi kopardım filizlenme olursa sarım yavaşlarmı?
sarım daha yoğunsa, çok sorun etmeyin. dedim ya benim bir torbamda bayağı yeşil küf vardı o torbadan da ürün aldım, ama verim düşüktü doğoal olarak.

bende kütüklere ekim yaptığımda hava bir kaç gün yağışlıydı. kütüklerin orta kısmı hafif yeşilimsiydi, sanırım tam çürümemişti, pek sorun olmadı ama. önceleri üzeri kapalı olsun. sarım olunca açarsınız.

Eski 22-04-2014, 22:49   #628
Yeni Üye

Alıntı:
sarım daha yoğunsa, çok sorun etmeyin. dedim ya benim bir torbamda bayağı yeşil küf vardı o torbadan da ürün aldım, ama verim düşüktü doğoal olarak.

bende kütüklere ekim yaptığımda hava bir kaç gün yağışlıydı. kütüklerin orta kısmı hafif yeşilimsiydi, sanırım tam çürümemişti, pek sorun olmadı ama. önceleri üzeri kapalı olsun. sarım olunca açarsınız.
Benim kütükler söğüt ağacı bahçede su kanalının dibinde kocaman kendi kendine çıkan bir agaç var ordan kestim ve hemen ekim yaptım canlı sayılır kütükler yani 29Mart'ta ekmiştim 1 ay olmak üzere sarımın en çok oldugu kütük bu daha bekletmelimiyim torbanın içinde ,yoksa çıkarayımmı artık?
Diğer kütüklerde bu kadar sarım yok üst kısımlarında var onlarında fotosunu yüklerim bir ara .

Eklenen Resimler

Eski 22-04-2014, 22:53   #629
Yeni Üye

Saman poşetlerinden umudu kestim yinede duruyorlar bekleyelim bakalım belki çıkarsa diye .

Eski 23-04-2014, 18:34   #630
Yeni Üye

mrbalar derin dondurucuda 35 torbayı zayi ettim ,şimdi ise 25 torba sade samandan yaptım 11. gününde banyoda bir bölme yaptım ,sarım yarı yarııya tamam hastalık yeşil küf yok dijital sıcaklık nem ölçülerim mevcut 19 ila22 nem 85ila95 şuan memnunum konposttu 2 saat kaynattım eldiven kullandım 22.günde pin verirmi yorum lütfen

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024