agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni91Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-01-2013, 09:48   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suplilumas Mesajı Göster
@egetropical
Ben morchella conica miselini evde kabuklu prince aşıladım kompost oluştu ama meyve alamamıştım. Belki bu bilgi kompost hazırlarken size yardımcı olabilir diye yazayım diye düşündüm. Bütün herkes toprakla oluşturulmuş kompost deniyor ama fırsat bulup toprağa giremedim henüz. Ayrıca toplarken tespit ettiğim bir durum var conica türü Ginkgo biloba ağacına bayılıyor. Özellikle yapraklarını bol döktüğü yaprakların ve meyvelerin temizlenmediği yerlerde dev boyutlara ulaşıyor. Bulabilirseniz ginkgo biloba yapraklarını da karışımınızda deneyin. Ben deneyecektim ama bu yıl fırsat bulamadım bir sonraki yıl nasip olursa denemeyi düşünüyorum. Bu yıl yapabildiğim tek deneme bahçeye bu ağacın yaprakları ile birlikte kompost aşılamak oldu. Sonucu mart ayı sonları nisan başlarında öğrenirim artık
İnternetten bulduğum morel yetiştirme tekniklerinde Sclerotia kullanılıyor hep ve işin anahtarının bu olduğu söyleniyor.Sanırım bu sclerotiaları doğadan topluyorlar.Eğer bu yontemle ürün elde ediliyorsa kültür üretimi sayılmaz.

murer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 14:01   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@murer
sclerotia morchella türü mantarların misellerinin kendini kışa karşı savunmak için oluşturduğu bir oluşum. Çok sert ve yumru gibi olur. Genelde çok küçüktürler ama çevresini de etkilediğinden doğadan topladığınız morchella mantarının dibindeki toprağı inceleyebilirsiniz. Çevresi çok yumuşak olsa dahi mantarın çıktığı toprak taş gibi sert oluyor. Meyveyi bu sclerotia verdiğinden kompostta oluşturlmak istenen şey o. O nedenle Morchella yetiştirmek isteyenler harıl harıl büyük sclerotia oluşturmaya çalışır.
Yani kuzu göbeği üretmek için miselli komposta aşılamak geliştirmek ve sonra miselin sclerotia oluşturmasını sağlamak gerekiyor ki meyve alınabilinsin.
Tabi alınırsa Bütün bunlar teorik bilgiler pratikte başarı yok.

verdoque beğendi.
suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 04:10   #33
Ağaç Dostu

Sayın suplilumas,
Evet, morchella ve birkaç çeşit mantar daha sclerotia üretiyor ve yanlış anlamadıysam bu oluşum tekrar misel canlanmasına elverişli.Morel üretim tekniklerinin bir evresinde sclerotia parçalanıp kompost üzerine serpiliyor.Bu sclerotia doğadan toplanmış ise meyve vermek için gerekli donanıma sahip bir oluşum olabilir.Eğer durum böyle ise tam anlamıyla bir kültür üretimi söz konusu olmaz.

Eklenen Resimler

Eski 10-01-2013, 14:36   #34
Ağaç Dostu

Sayın murer
Öncelikle Mochellayı üreten iki kişinin varlığını biliyorum ama nasıl ürettiklerini kimse bilmiyor. Onları saymazsak morchellayı her hangi bir yolla doğal ya da kültürü yapılarak üretebilen kimse yok.
Sclerotia'ya gelirsek daha önce de dediğim gibi miselin kendini korumaya almak için dönüşüme girmiş şekli. Aslında sclerotia da bir misel. Bunu gönderdiğiniz şekilde de rahat görebiliyorsunuz. Tartışma gruplarında olay şöyle açıklanıyordu eğer sclerotia üretmeyi becerirseniz o zaman bu mantardan meyve alabilirsiniz. Olay miseli sclerotia aşamasına geçerimekte bitiyor.
Bir gruba göre birincil misel yani spor ve klon yapılmış misellerin tamamı sclerotia dönüşümüne hazır değil. Bir gruba göre ise her tür misel bu dönüşümü eğer uygun koşullar oluşursa yapar der.
Sizin kültürü değil dediğiniz birinci grubun yöntemi. Bu tekniğe göre sclerotia mantardan spor ya da başka bir yolla elde edilmez doğadan meyve veren kaliteli sclerotia kullanılır. Eğer bu yöntem ile başarılı sonuç alırsanız yapmanız gereken sclerotiadan tekrar misel üretip sclerotia üretmek. Miselden misel üretmekle aynı mantık.
Devamlı doğadan toplayıp üretmek zaten imkansız gibi bir şey. Mantarın kendisini toplamak daha kolay ve ucuza mal olur.
Morchellada önemli olan birinci konu her hangi bir yöntemle bir kez dahi olsa meyve alabilmek. Sonra bu yapılan işlemi geliştirmek devamlılığını sağlamak. Ben yaptım çıktı diyeni daha da görmedim. Mantara hobi olarak merak saldığımda morchellanın şeklini dahi bilmiyordum. yani o kadar uzun zamandır kimseyi görmedim.
Benim izlenimlerime göre bu mantarın ışık nem ve ısı ihtiyacı çok hassas o nedenle üretilemiyor. Burada mevsim uygun olduğundan mart ortalarında conica türünü toplamaya başlıyorum. nisan ortaları mayıs başlarına kadar da elatta ve diğer türler takip ediyor. Burada kimse yemedeğinden ve bilmediklerinden pek ilgilenmiyorlar. Evin çevresindeki parkları kuzu göbeği tarlam olarak kullanıyorum. O nedenle incelemem çok kolay oluyor.

Eski 11-01-2013, 10:39   #35
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın murer
Öncelikle Mochellayı üreten iki kişinin varlığını biliyorum ama nasıl ürettiklerini kimse bilmiyor. Onları saymazsak morchellayı her hangi bir yolla doğal ya da kültürü yapılarak üretebilen kimse yok.
Evet internette gördüğüm kadarıyla iki kişi var ama ben bunların ekonomik bir üretim şekli bulduklarını sanmıyorum.Yoksa şimdiye kadar marketlerde görürdük bu mantarı.Fayk olduğunu söyleyenler de var.
Sclerotia'ya gelirsek daha önce de dediğim gibi miselin kendini korumaya almak için dönüşüme girmiş şekli. Aslında sclerotia da bir misel. Bunu gönderdiğiniz şekilde de rahat görebiliyorsunuz. Tartışma gruplarında olay şöyle açıklanıyordu eğer sclerotia üretmeyi becerirseniz o zaman bu mantardan meyve alabilirsiniz. Olay miseli sclerotia aşamasına geçerimekte bitiyor.
Bir gruba göre birincil misel yani spor ve klon yapılmış misellerin tamamı sclerotia dönüşümüne hazır değil. Bir gruba göre ise her tür misel bu dönüşümü eğer uygun koşullar oluşursa yapar der.
Benim şahsi fikrim spor veya klonlamadan da scretoria oluşur.Bir kaynağa göre bu mantarın miseli bir engelle karşılaştığında scretoria oluşturuyor.Buna etken aşırı sıcaklık, aşırı su, kuraklık vs. gösteriliyor.Tüm şartlar uygun olduğunda scletoria oluşmadan da meyve veriyor olabilir.
Sizin kültürü değil dediğiniz birinci grubun yöntemi. Bu tekniğe göre sclerotia mantardan spor ya da başka bir yolla elde edilmez doğadan meyve veren kaliteli sclerotia kullanılır. Eğer bu yöntem ile başarılı sonuç alırsanız yapmanız gereken sclerotiadan tekrar misel üretip sclerotia üretmek. Miselden misel üretmekle aynı mantık.
Doğadan toplanan scletoria gerekli yapı taşlarını bünyesinde biriktirmiş olabilir ve bu yöntemle başarı şansı daha daha yüksek olur.Bu scletoriadan tekrar miselle dönüşüm yapmak aynı sonucu vermeyebilir.Scletoria miselle beslenen ayrı bir oluşum ve farklı elementler barındırıyor içinde anladığım kadarıyla.Doğada oluşumuyla kültür ortamında elde edilmesi arasında fark olabilir.
Devamlı doğadan toplayıp üretmek zaten imkansız gibi bir şey. Mantarın kendisini toplamak daha kolay ve ucuza mal olur.
Buna katılıyorum ama internette dolaşan şu iki üreticinin bu yöntemi kullanmış olabileceğini sanıyorum.Ayrıca doğadan scletoria toplanması morel mantarının azalmasına sebep olur.
Morchellada önemli olan birinci konu her hangi bir yöntemle bir kez dahi olsa meyve alabilmek. Sonra bu yapılan işlemi geliştirmek devamlılığını sağlamak. Ben yaptım çıktı diyeni daha da görmedim. Mantara hobi olarak merak saldığımda morchellanın şeklini dahi bilmiyordum. yani o kadar uzun zamandır kimseyi görmedim.
Benim izlenimlerime göre bu mantarın ışık nem ve ısı ihtiyacı çok hassas o nedenle üretilemiyor. Burada mevsim uygun olduğundan mart ortalarında conica türünü toplamaya başlıyorum. nisan ortaları mayıs başlarına kadar da elatta ve diğer türler takip ediyor.
Bulunduğunuz coğrafya bakımından çok şanslısınız.Ben henüz bu mantarla doğada karşılaşmadım.
Burada kimse yemedeğinden ve bilmediklerinden pek ilgilenmiyorlar. Evin çevresindeki parkları kuzu göbeği tarlam olarak kullanıyorum. O nedenle incelemem çok kolay oluyor.
Bence uyandırmayın kimseyi tarlanız size ait olsun

Eski 13-01-2013, 06:55   #36
Ağaç Dostu

Burada kuzugöbeğini bilmezler o yüzden uyandırsam bile kimse ilgilenmez. Sadece mantar toplayıcıları ilgilenir onların da tek tek bütün noktaları bilmesi gerekiyor ki evden 5 dakika kadar uzak hızıma ulaşamazlar Çıkan yerlerin tek tek haritlarını çıkardım her dönem biraz daha genişletiyorum alanı ayrıca tür ve tarih bilgilerini de not ediyorum. o nedenle aramama pek gerek kalmıyor gidip alıyorum sadece İki ay sonra sezon başlıyor geçen yıl topladıklarım daha bitmedi

Eski 13-01-2013, 22:19   #37
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
soğuklar miselin kompostları sarmasını geciktiriyor. yine arada aceleci bebekler oluşmaya başladı.
Name:  Fotoğraf0466.jpg
Views: 1606
Size:  70.6 KB
aceleci bebekler

Name:  Fotoğraf0430.jpg
Views: 1766
Size:  55.4 KB

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2013, 22:42   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2008
hayırlısı olsun tufan abii

alone35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 19:40   #39
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

bugün az da olsa eringi mantar hasadı yaptım.

Name:  kralmantarciftligi-eryngii.jpg
Views: 2189
Size:  53.9 KB

Name:  kralmantarciftligi-eryngii1.jpg
Views: 2339
Size:  35.5 KB

Eski 15-02-2013, 09:56   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2013
mantarla ilgili sizin gibi derin teorik bilgilerim yok ama bi kaç gündür bütün yazıları ilgi ile okuyorum zamanım olsa da kurduğunuz işletmeleri gezebilsem bilgilerinizden faydalanabilsem

samettutuncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 19:39   #41
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samettutuncu Mesajı Göster
mantarla ilgili sizin gibi derin teorik bilgilerim yok ama bi kaç gündür bütün yazıları ilgi ile okuyorum zamanım olsa da kurduğunuz işletmeleri gezebilsem bilgilerinizden faydalanabilsem
sn. samettutuncu; zaman yaratabilirseniz bekleriz.

Eski 24-03-2013, 23:24   #42
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Sayın egetropical yaklaşık bir aydır konuda paylaşım yapmamışsınız, mantarlarınızda son durum nedir? Verim ve kazanç anlamında beklediğinizi bulabildiniz mi?

badembaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2014, 15:21   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2014
iyi günler arkadaşlar...

Pleurotus eryngii(kral mantarı) yöresel ağızlarda çakşır/kirkon olarak tanına mantar hakkında birkaç sorum olarak cevap verebilirseniz sevinirim..

Doğal olarak yetişen bu mantar türü yurt dışına ihraç ediliyormu ve yurt içinde satış ve pazarlama ağı geniş midir?

Mevsimi geldiğinde yüklü miktarda temin edebilirim.

TEŞEKKÜRLER

fatih111 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2016, 12:36   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
P. Eryngii ile tanışmam Sn Pria sayesinde oldu. Tadı gerçekten kuzugöbeği ile dahi kıyaslanamayacak kadar güzel. Yeyip de tadına bayılınca başladım araştırmaya bu iş nasıl olur diye. En son kendimi petri kaplarından misel ayıklarken buldum

Agarda üretmekte çok büyük sıkıntı yaşamadım, ikinci denemede gayet güzel geliştiler. Şu anda agarda izole ettiğim miselleri buğday tohumuna aşılama aşamasındayım. Buğdaya sardırmayı da başarabilirsem bulduğum her toprak parçasına mantar yatakları yapacağım

P. eryngii miselleri diğer türlere göre daha yavaş geliştiği için pastörize değil sterilize komposta ekilmeli deniyor. O yüzden ev ortamında iç mekanda bu şartları sağlamak zor. Geçen sene Erkel'den sipariş verdiğim eryngii kiti hiç sarmadı ve kontamine oldu. Bir daha sipariş verirsem sarmış kompost soracağım ya da özellikle sarım aşamasında sıcak ve çevreden izole bir şekilde sarımını tamamlamaya gayret edeceğim.

P. Eryngii'nin ticari üretimi ile ilgili aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Videoda 3 önemli faktörden bahsediliyor:

Birincisi yüksek teknolojili, suyu ve havası filtrelenen temiz odalarda üretim yapılması. Çünkü P. Eryngii hassas bir tür, en küçük bir kontaminasyon riskinin bulunmaması gerekiyor.

İkincisi miselin sterilize edilmiş komposta sıvı formda enjekte edilmesi. Bu hem miselin kompost içinde daha hızlı yayılmasını sağlıyor hem de özel enjeksiyon portlarından aşılama yapıldığı için steril ortama misellerden başka hiçbir organizma giremiyor. Vİdeoda sıvı miselleri de kendileri ürettiklerini söylüyor, yani sağlam bir laboratuar yatırımı söz konusu.

Üçüncüsü ise sarım tamamlandıktan sonra oda sıcaklığını diğer üreticiler 16-18 dereceye düşürürken onlar 13-14 dereceye düşürüyorlarmış. Mantarlar daha uzun sürede gelişiyor fakat tadı ve raf ömrü daha iyi oluyor.

Mantarlar büyümeye başladığında budama yapılıyor, her şişede sadece en büyük ve en iyi özelliklere sahip bir ya da iki mantarın büyümesine izin veriliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=cX3R...&nohtml5=False

pria ve ardıçağacım beğendi.

Düzenleyen verdoque : 08-04-2016 saat 09:16
verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2016, 09:06   #45
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Güzel iş çıkarmışsınız. Kolay gelsin. Tesisten en son fotoğraf ve bilgileri paylaşır mısınız?

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2016, 12:56   #46
Ağaç Dostu

@verdoque
Verdiğiniz bilgiler sadece P. Eryngii için değil hemen hemen bütün mantar türleri için geçerlidir. Nerden bilgi edindiniz bilmiyorum ama bu bilgiler sizin Eryngiinin diğer türlerden daha zor ve hassas olduğu kanısı edinmenize neden olmuş. Benim üretmeyi denediğim ilk mantardır P. Eryngii. Marketten aldım, paketten çıkardım, maket bıçağı ile mutfakta kesi alıp, sadece agar petriye attım, oluşan miseli banyo küvettinde sıcak su ve sabunla yıkayarak steril edip, poşete doldurduğum prinç sapı torbasına attım ve banyoya astım. Bir süre sonra meyveler çıkmaya başladı. Hazır kompost yerine madem petri sorununuz da yok klon yapın miseli oradan kullanın. Çok kolay.
Miselin ikinci kez daha iyi sardığını yazmışsınız. Eğer devam edip en iyi kısımlarından tekrar tekrar agara alırsanız ve yaklaşık 10 kez devam ederseniz sonuca siz de şaşıracaksınız. İki üç günde tüm petriyi yıldız şeklinde aynı oranda saran misel elde edeceksiniz. Son olarak Erkelin sitesinden P. Eryngii resimlerine baktım gönderdikleri misel o resimlerdeki mantarların ise kaliteli değil meyveleri. Daha kaliteli mantar bulursanız örneklerinizi o mantardan alın.

Eski 30-05-2016, 13:32   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Hassas olduğunu şu anda hatırlayamadığım birkaç kaynakta okumuştum, misellerin diğer türlere göre daha yavaş gelişmesinden kaynaklanıyor olabilir. Hem doğadan toplanmış hem kültüre alınmış P.Eryngii mantarından örnek alma fırsatım oldu, petri kaplarında izole ettim şu anda buzdolabında saklıyorum. Doğadan topladığım daha hızlı ama daha seyrek gelişirken kültürden aldığım örnek çok yavaş ve çok yoğun büyüdü. Strainler arası farktan olabilir ya da kültürden çoğalttığım miseller yaşlılık (senescence) belirtileri gösteriyor olabilir bilemiyorum. Buğdaya aşılamaya bir türlü fırsatım olmadı. Umarım dediğiniz gibi sorunsuz üretebilirim.

Alıntı:
@verdoque
Verdiğiniz bilgiler sadece P. Eryngii için değil hemen hemen bütün mantar türleri için geçerlidir. Nerden bilgi edindiniz bilmiyorum ama bu bilgiler sizin Eryngiinin diğer türlerden daha zor ve hassas olduğu kanısı edinmenize neden olmuş. Benim üretmeyi denediğim ilk mantardır P. Eryngii. Marketten aldım, paketten çıkardım, maket bıçağı ile mutfakta kesi alıp, sadece agar petriye attım, oluşan miseli banyo küvettinde sıcak su ve sabunla yıkayarak steril edip, poşete doldurduğum prinç sapı torbasına attım ve banyoya astım. Bir süre sonra meyveler çıkmaya başladı. Hazır kompost yerine madem petri sorununuz da yok klon yapın miseli oradan kullanın. Çok kolay.
Miselin ikinci kez daha iyi sardığını yazmışsınız. Eğer devam edip en iyi kısımlarından tekrar tekrar agara alırsanız ve yaklaşık 10 kez devam ederseniz sonuca siz de şaşıracaksınız. İki üç günde tüm petriyi yıldız şeklinde aynı oranda saran misel elde edeceksiniz. Son olarak Erkelin sitesinden P. Eryngii resimlerine baktım gönderdikleri misel o resimlerdeki mantarların ise kaliteli değil meyveleri. Daha kaliteli mantar bulursanız örneklerinizi o mantardan alın.

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2016, 13:45   #48
Ağaç Dostu

@verdoque
Yapmanız gereken doğadan aldığınızın en hızlı ve yoğun kısmından alabileceğiniz kadar küçük örnekler alarak petride terar tekrar geliştirmek. Sonuç olarak yoğun ve hızlı miseli elde edeceksiniz. Kültürden çoğaltığınız sanırım yanlış ıslah edilmiş devamlı en yoğun kısım alınıp diğer öğeler göz ardı edilirse sonuç yoğun yavaş misel olur ya da tersi.

Eski 02-06-2016, 12:44   #49
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Ticari olarak üreten alıp satan var mı?

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2017, 12:55   #50
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
üretim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egetropical Mesajı Göster
bugün az da olsa eringi mantar hasadı yaptım.

Eklenti 367467

Eklenti 367468
nasıl ürettiğinizi anlatırmısınız şartlarını.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
eringi mantar, king mushrooms, kral mantar, pleurotus eryngii, tıbbi mantar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024