agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-01-2011, 23:10   #1
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Hazır mantar kitleri / Evde mantar yetistirme

Ben evde yetiştirmeyi düşünmüştüm ama çok meşakkatli imiş bu mantar konusu. Kompost hazırlanacak, at gübresi bulunacak, mantarlar ilaçlanacak... Bu işin evde basitçe yapılabilmesi için bir yolu yordamı yok mudur acaba?

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2011, 02:04   #2
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bernacyhn Mesajı Göster
Ben evde yetiştirmeyi düşünmüştüm ama çok meşakkatli imiş bu mantar konusu. Kompost hazırlanacak, at gübresi bulunacak, mantarlar ilaçlanacak... Bu işin evde basitçe yapılabilmesi için bir yolu yordamı yok mudur acaba?
kavak talaşında yetişen türler var onlar daha basit. onlardan başlamanı tavsiye ederim.
inceleyin (talaş ıslak oldugundan koyu renkte.)
Pleurotus ostreatus

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2011, 17:12   #3
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

hobi amaçlı yetiştirmek isteyenlere yardım edebildigim kadar bilgi veriyorum ticari amaçlı üretimi kendimde yapmadım.

Düzenleyen the_mc : 13-02-2011 saat 09:13
Eski 24-01-2011, 14:29   #4
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Teşekkürler Sayın the_mc, en kısa zamanda deneyeceğim

Eski 04-02-2011, 18:28   #5
Yeni Üye

marluk's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2011
eğlence olarak kültür mantarı yetiştirmek istiyorum şimdi tohumu aldık diyelim sonrası toprağı yetişme yeri vs... bilgi verirsenmiz sevinirim

marluk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2011, 23:00   #6
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi marluk Mesajı Göster
eğlence olarak kültür mantarı yetiştirmek istiyorum şimdi tohumu aldık diyelim sonrası toprağı yetişme yeri vs... bilgi verirsenmiz sevinirim
denizlinin neresindensin?

Eski 10-02-2011, 20:47   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2011
istiridye mantarı ( kavak mantarı )

selam arkadaşlar aranıza yeni katıldım .bende kendi çapımda istridye mantarı yetiştiriyorum. ileriki günlerde sizlerle resimlerini paylaşırım. herkese başarılar diliyorum .

Eklenen Resimler

lawinya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 21:36   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lawinya Mesajı Göster
selam arkadaşlar aranıza yeni katıldım .bende kendi çapımda istridye mantarı yetiştiriyorum. ileriki günlerde sizlerle resimlerini paylaşırım. herkese başarılar diliyorum .
Sn. lawinya hoşgeldiniz.

İstiritye diğer adı ile kavak mantarının lezzetinin çok iyi olduğunu söylüyorlar. Şu çürümüş kavak köklerinin diplerinde de oluyor. O da yeniyor mu bilmiyorum.

Menemen Helvacı köyünde bir üretici bu çeşit mantar üretiyor ve satıyormuş. 'Bir ye biftek yemezsin' diyorlar.

Eğer öyle ise bende yemeklik kadar yetiştirmek isterim.

Harç olarak ne kullanıyor sunuz.?

Mantar bu şekilde_ yanlarda_ mi yetişiyor?

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 09:26   #9
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn. lawinya hoşgeldiniz.

İstiritye diğer adı ile kavak mantarının lezzetinin çok iyi olduğunu söylüyorlar. Şu çürümüş kavak köklerinin diplerinde de oluyor. O da yeniyor mu bilmiyorum.

Menemen Helvacı köyünde bir üretici bu çeşit mantar üretiyor ve satıyormuş. 'Bir ye biftek yemezsin' diyorlar.

Saygılar
tadı güzel ama etle kıyasla biraz abartılı olmuş yanlız zevkler tartışılmaz ben eti daha çok seviyorum. vejeteryan birinin bu tada bayılacagı bir gerçek.

Alıntı:
kompost olarak sterilize saman kullanılmış. ama hazır arkadaş hazır kitlerden almış sanırım.

Alıntı:
hazır kitlerden almanı öneririm.

Eski 11-02-2011, 22:18   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2011
Talking

Alıntı:
Sn. lawinya hoşgeldiniz.

Saygılar
ben hazır kitlerden satın aldım . yetiştirebilirmiyim denemem gerekiyordu ve başardım. tadına gelince yorum yapanlara hak vermemek elde değil. gerçekten çok güzel bir tada sahip bu mantar türü.ayrıca araştırmalarıma göre sağlık içinde çok faydalı. benim amacım bu türün üretimine geçip herkese tanıtabilmek.eğer ortam müsaitse zaten yetiştirmek de çok zor değil.

lawinya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2011, 18:58   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lawinya Mesajı Göster
ben hazır kitlerden satın aldım . yetiştirebilirmiyim denemem gerekiyordu ve başardım. tadına gelince yorum yapanlara hak vermemek elde değil. gerçekten çok güzel bir tada sahip bu mantar türü.ayrıca araştırmalarıma göre sağlık içinde çok faydalı. benim amacım bu türün üretimine geçip herkese tanıtabilmek.eğer ortam müsaitse zaten yetiştirmek de çok zor değil.
Sn. the_mc, teşekkür ederim;

Teşekürler Sn. lawinya,

hazır kitleri kendimiz hazırlayamaz mıyız?

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2011, 09:10   #12
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Sn. the_mc, teşekkür ederim;

Teşekürler Sn. lawinya,

hazır kitleri kendimiz hazırlayamaz mıyız?
zaten kit yapmak kolay olsaydı herkes yapardı. amatör birisi bu işi kendi yapmaya çalıştıgında çok fena zarara ugrar.%100 kompostlar hastalık kapar bütün emeğiniz boşa gider. zaten mantar ayrı bir bilim dalı o yüzden işin hocasından almanız lazım bu kitleri hem sağlıklı hemde profesyonel bir yetiştiricilik yaparsınız.

ilbaygrup.com İlbay hoca size yardımcı olacagından eminim.

Eski 05-03-2011, 10:41   #13
/

Giriş Tarihi: 04-03-2011
trüf mantarı miseli bazı ar-ge çalışması yapan firmalarda bulunmaktadır...ancak bu mantar türü doğal üretim alanında çok zor şartlarda üretilebilmektedir..henüz kültüre edilebilmiş bir tür değildir.

mantarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2011, 11:32   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2011
mantar hobi kiti

*** arkadaşlar..
ankarada bir firmadan istiridye mantarı hobi kiti aldım..sonuç oldukça iyi..10 lt lik bit kitten 6 kg mantar üretmeyi başardım..şu an ticari üretim için çalışmalarım devam ediyo..

firmanın web sitesi
www.mantarim.net

Eklenen Resimler

emremeydan beğendi.
aliduran_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 22:07   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliduran_ Mesajı Göster
*** arkadaşlar..
ankarada bir firmadan istiridye mantarı hobi kiti aldım..sonuç oldukça iyi..10 lt lik bit kitten 6 kg mantar üretmeyi başardım..şu an ticari üretim için çalışmalarım devam ediyo..

firmanın web sitesi
www.mantarim.net
Bende bu kitten almak istiyordum, verim alamıza sevendim. Biraz daha detay verebilirmisinz, birde şimdi 6 kilo manar aldınız daha o kitten mantar alınmıyor değil mi?

arzu_peri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2011, 17:50   #16
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2009
Aşağıdaki sitede bir çok farklı mantar türlerinin miselleri, üretim kitlerini bulabilir ve isterseniz bahçenizde balkonunuzda küçük üretim kitleri ile mantar yetiştirebilirsiniz...

reklam gibi oldu ) Erzincan'da söktürdüğümüz kavak köklerine aşılamak için misel almıştım. hemen gönderdiler arpa ve ya buğday tanelerine aşılanmış beyaz tozlu bir karışım mis gibi mantar kokuyor. 3 adet 6 kg.'lık paketleri anlaşmalı bir firma ile göndermişlerdi şimdi fiyatı hatırlamıyorum ama komik birşeydi. telefonla arayıp bana benim istediğim mantarların sadece bir türünün bizim şartlarımıza daha uygun olduğunu anlattılar. ikna olmamıştım. ve sadece onların dediği tür tuttu diğer türler kısa bir süre canlandılar ama... onların söylediği tür hala mantar veriyor ve biz afiyetle yiyoruz ) ismini bilmiyorum, siteden bakınca Pleurotus sajor- caju , Pleurotus ostreatus bunlardan biri olmalı... özellikle yaşlı elma ağaçlarının yarılmış gövdelerinde her mevsim bu mantarlardan var. bahçedeki kesilmiş ağaç köklerinde de... siyah ve kahverengi mantarları oluyor. ben pembe ve sarı mantarlardan da istemiştim onlar gönderdi ama maalesef tutmadılar.

http://www.agromantar.com/

AÇakıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 15:13   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-10-2011
evde mantar yetistirme

evde hazir olarak aldigim mantar yetistirme denemem ufak caplida olsa basarili oldu

Eklenen Resimler

olcim beğendi.
yesilgiresun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 16:20   #18
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Nasıl yaptınız? Biraz detay verebilir misiniz?

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 14:20   #19
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Nasıl yaptınız? Biraz detay verebilir misiniz?
evet anlatabilirim,bu mantar hazir bir sekilde satiliyor,yani kücük bir kabin icinde toprakla tohum karistirilmis halde satiliyor.ben onu alip ,üzerindeki talimati uyguladim,o kadar.talimatda söyle:sicak ve karanlik bir yerde saklanacak .arada yani 4-5 günde bir az az sulanacak.benim ilk denememdi,ama güzel oldu.

Eski 24-04-2012, 19:54   #20
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Hasta geçen günlerim bu sayfayı açtığımı unutturmuş bana. Çok şükür iyileştim ve tekrar buldum burayı.

Sarı kapaklı plastik kaplardaki mantarları gördükten sonra iyice heveslendim. Nereden bulabilirim mantar kitlerini? 24 saat hiç güneş vurmayan gayet de sıcak bir odam var. Umarım orada yetiştirebirilim

Eski 25-04-2012, 11:21   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bernacyhn Mesajı Göster
Hasta geçen günlerim bu sayfayı açtığımı unutturmuş bana. Çok şükür iyileştim ve tekrar buldum burayı.

Sarı kapaklı plastik kaplardaki mantarları gördükten sonra iyice heveslendim. Nereden bulabilirim mantar kitlerini? 24 saat hiç güneş vurmayan gayet de sıcak bir odam var. Umarım orada yetiştirebirilim
gecmis olsun ve hosgeldiniz.cok bilmiyorum ama Türkiye-de ziraatcilarin bu konuda yardimci olduklarini duymustum

Eski 10-05-2012, 17:51   #22
Ağaç Dostu

mantar üretimim devam ediyor.bunlarda 2.ci posta.mantar burada cok pahali satiliyor,hele orman mantarlarinin fiyati el yakiyor.kültür mantari evlerde istenirse üretilebilir.deneme ortada

Eklenen Resimler

Eski 13-05-2012, 21:47   #23
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Evde mantar denemesini aileme danıştım ama daha önce hiç şahit olmadıkları için çok ön yargılı yaklaşıyorlar. Bir türlü fırsat bulamadım ziraate gitmek için. Bulduğum zaman mutlaka alacağım hazır mantar kitlerinden.

Eski 23-05-2012, 15:52   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2012
çok fazla hobi kiti satan var acaba hangileri güvenilir?

isamercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2012, 21:31   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
Hepsi güvenilirdir kimse zehirli mantar kiti satmaz endişeniz oysa korkmayın.

suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2012, 20:09   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2010
suplilumas; agaricus bisporus beyaz şapkalı mantarı üretmede illa özel hazırlanmış gübre olması gerekiyormu ben yaptığım toprak karışımıda misellerin sarması bakımından iyi sonuç veriyor misellerin hızlı sarması mantar oluşturacağı anlamına gelmezmi, kutunun üstünü streç filmle kapatıyorum yoksa toprak kuruma yapıyor misellerin bazıları pamuk gibi kabarık olarak gözüküyor şuan yeni bi tane küçük bir kutuda yeniden misel ekimi yapıp bekliyorum toprağı çok hızlı bir şekilde sarıyor sonuç verirmi bilmiyorum

Playmakers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 14:27   #27
Ağaç Dostu

Miselin hızlı gelişmesi meyve vereceği anlamına gelmiyor. Gübre şart çünkü agaricus bisporus gübreyi yiyerek gelişiyor. Gübresiz meyve alma ihtimaliniz olur ama verim çok düşük olur. Streç filmle nasıl kapatığınızı tam bilmiyorum ama gerekli nemi oluşturmanız gerekiyor. Nem ve ısı matarda meyve almak için en önemli iki faktördür. Çok hafif oynamalarda bile meyve vermez ya da ölür. O nedenle tekniğinizi gerekli nemin oluşması için fırsat vererek uygulayın. Hızlı kurumaması ve hava alabilmesi için üzerini nemlendirdiğiniz vermikulat ile kaplayabilirsiniz.

oyagcioglu beğendi.
Eski 19-07-2012, 20:59   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2010
suplilumas; at gübresi yerine steril edilip inek gübresi kullansakta olurmu bazı yazılarda inek gübresi pek elverişli olmuyormuş ama benim yapacağım mantar çıkarmı diye sadece denemelik olacak

Playmakers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2012, 19:51   #29
Ağaç Dostu

Atlar daha çok tahıl yediğinden verimin yüksek olması ona bağlı olabilir. At gübresi çevrenizde at yetiştiren yoksa bulamıyorsanız bahçe malzemeleri satan marketlerde gübre bölümüne bakın. Başka şansınız yoksa inek gübresine biraz arpa karıştırmayı deneyin. Gübrenin verimini biraz daha artırmış olursunuz. Ya da güvercin gübresi karıştırın onlarda tahıl ile beslendiğinden faydalı olabilir. Bu tavsiyelerim sadece fikir denemediğimden etkisini bilmiyorum.

Eski 09-02-2013, 12:21   #30
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Sonunda ailemi ikna ettim. Bu baharda bir istiridye mantarı bir de bildiğimiz kültür mantarı kitinden alacağım. Binamızın bodrumunda bize ait küçük bir odacık var. Kapalı olduğu için serin ama nemli de. Ben mantarları orada yetiştirmeyi düşünüyorum. Ancak serin olması sorun olur mu onu merak ediyorum.
Bir de mantar kitleri koku yapar mı onu bilmek istiyorum. Çünkü serin yerde olmayacaksa şuan kullanmadığımız küçük tuvalete koyacağım mantarları. Hem oda sıcaklığında hem de kısmen karanlık. Evde rahatsızlık verecek nemli bir koku olmasını istemiyoruz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024