agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-02-2013, 15:50   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@bernacyhn
Kompostu hazır alacağınız için büyük ihtimal poşetlerde gelecektir. Nasıl bakım yapmanız gerektiğini kiti aldığınız yer anlatır genelde yazılı olarak kit ile birlikte verirler. Serin yerde biraz daha yavaş gelişirler ama daha leziz olurlar. Mantarlar mantar gibi kokar yani pis bir koku olmaz olsa yiyemezsiniz zaten . Herkes karanlıkta çıktığını düşünür ama mantarlar ışığa ihtiyaç duyarlar ışık olmazsa gelişemezler ya da şekilleri renkleri farklı olur. Kültür mantarı kompostu gübreden yapılır o nedenle yanlış bir şey yapmanız gübrenin koku yapmasına neden olabilir. İstiridye mantarı sapta yetişir kompostu genelde samandır. Poşet içinde gelir poşeti banyonuza su değmeyecek bir yere asabilirsiniz. Banyo nemli olduğundan sorunsuz yetişir. Kitlerden zehirli mantarlar yetişmez. Aileniz bundan çekiniyorsa çekinmelerine gerek yok gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz. Sizin kit satın aldığınız üreticiler o kitleri aslında kendi üretimleri için kullanıp mantar üretip marketlere satıyorlar. Yani marketten aldığınız domatesin fidesini alıp saksıda o fideyi yetiştirip domatesi üretip yemek gibi bir şey bu olay.

sporr beğendi.
suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 15:54   #32
Ağaç Dostu

Bu arada mantar kokar derken mantarın kokusunu şu. Hani ormana girdiğinizde ortam mis gibi orman kokar o koku mantar ve misel kokusudur mantarlar öyle kokar. Her türün farklı kokusu vardır ama hangisinin hangisi olduğunu öğrenene kadar hepsi aynı kokar.

Eski 13-02-2013, 17:32   #33
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Teşekkür ederim yanıtınız için. Mantarların zehirli olup olmadığı konusunda bir çekincemiz yok. Çünkü zehirli olsa, söylediğiniz gibi, çarşıya pazara satılmazlar
Bir yerde 20-25 derece sıcaklık istediğini okumuştum. Eğer böyleyse hiç almayayım. Yer tutar düşüncesi nedeniyle de evde istemedikleri için mecburen bodrum katındaki küçük karanlık odaya koyacağım. Yazın kapısını açarım bir iki saat aydınlıkta kalırlar ama kışın soğuktan etkilenmemeleri gerekir.
Kültür mantarı konusuna ise hiç girmeyeyim ben. Gübre havasız ortamda ciddi koku sorunu yaratabilir çünkü.

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2013, 16:59   #34
Ağaç Dostu

Gübre at gübresi aslında koku falan yapmıyor ama eğer hata ile bir bakteri falan karışırsa çürümeye falan başlarsa kokabilir diye düşündüm. Kışın oraya yazın buraya alırım demişsiniz ama bu kompostlar uzun süre çiçek veren bitki toprağı gibi değil. Mantar daha çok hayvan gibidir miseller kompostu yerler o onların yiyeceğidir ve bir süre sonra yiyecek tükenir yeni kompost yapıp miseli oraya aşılamak gerekir. Kafes içinde bir kuşunuz olduğunu düşünün kafeste yemi ve suyu var. İşte poşet içinde size gelen şey böyle bir şey. Poşet = kafes, misel = kuş, saman gübre su ile oluşturulmuş kompost da yem su ihtiyacını karşılamak için konulan şeyler. Yiyecek tükenince misel ölür. Bu durumda ya yeni kit almanız gerekecek ya da miseli ölmeden başka kompost hazırlayıp oraya aktarıp geliştirmeniz gerekecek.

Eski 14-02-2013, 21:06   #35
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Yerini değiştirmeyeceğim. Bodrum katının pencereleri var aydınlık oluyor ama odalar penceresiz. Gerekirse kapısını açar aydınlık ortam yaratırım demek istemiştim.

Ben en iyisi havalar ısındığında alayım kitleri. Yaz boyu yeriz mantarları. Havalar soğuyup dediğiniz gibi kompostları bitince kalan miselleri -mecburen- atarım. Çünkü steril kompost hazırlayabileceğimi zannetmiyorum.

Verdiğiniz yanıtlar için tekrar teşekkür ederim, Sn. suplilumas.

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 14:51   #36
Ağaç Dostu

@fatih_isleyen
Uygulamayı doğru yaparsanız bütün hobi kitleri güvenilirdir. Meyve alamamanız sizin hatanızdan kaynaklanır. Güvenerek her hangi bir yetiştiriciden kit alabilirsiniz.

Eski 11-06-2013, 09:25   #37
/

Giriş Tarihi: 10-06-2013
ev için ideal...

fideüreticisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2014, 14:54   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bernacyhn Mesajı Göster
Sonunda ailemi ikna ettim. Bu baharda bir istiridye mantarı bir de bildiğimiz kültür mantarı kitinden alacağım. Binamızın bodrumunda bize ait küçük bir odacık var. Kapalı olduğu için serin ama nemli de. Ben mantarları orada yetiştirmeyi düşünüyorum. Ancak serin olması sorun olur mu onu merak ediyorum.
Bir de mantar kitleri koku yapar mı onu bilmek istiyorum. Çünkü serin yerde olmayacaksa şuan kullanmadığımız küçük tuvalete koyacağım mantarları. Hem oda sıcaklığında hem de kısmen karanlık. Evde rahatsızlık verecek nemli bir koku olmasını istemiyoruz.
Aldığın mantar kitleri ürün vermek üzere olan kitlerdir. Bu yüzden bıraktığın yerde mutlaka günlük 8 saat ışıklandırma yapmalısın. Ortamı günlük yaklaşık 2 saat havalandırmalısın. Sıcaklık 0'ın altına düşmesin. 25 dercenin üstüne çıkmasın en iyi sıcaklık 12-16 derece. Bir iki kitin rahatsız edecek bir kokusunun olacağını düşünmüyorum. Benden sana tavsiye; Kit alacağına tohum alıp kendin evde bir kapta saman kepek ve talaş kaynatarak da kit hazırlayabilirsin. Üstelik artan tohumları buz dolabında iki üç ay saklayıp istediğin zaman kullanabilirsin. Mantar tohumunu 1 kg olarak satanlar var. Kilosu 20 tl gibi bir fiyat. 1 kg ile yirmi otuz poşet ekebilirsin.

nano Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2016, 20:44   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2016
banada yardım edermisiniz mantar konusunda suplilumas

sporr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2016, 00:39   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2016
Öncelikle herkese merhabalar, saygılar sevgiler

Bir konuda bilgiye ihtiyacım var. Kağıda alınmış mantar sporlarını nasıl yetiştirebiliriz ? Bu konuda hiçbir bilgim yok, forumda okuduğum çoğu yerde hep terimsel ifadeler kullanılmış hiçbirşey anlamadım.

Rica etsem basit bir şekilde işin en başından yapılması gerekenleri anlatabilirmisiniz ?

Teşekkürler

ardatuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2016, 11:08   #41
Sfy
Yeni Üye

Sfy's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
merhaba,

ilk aşamada mantar kiti siparişi vererek başlayacağım, siparişimi verdim geldikten sonra aşamaları sizlerle paylaşacağım.
---
11 gün önce almış olduğum mantar kiti maalesef küflendi, sanırım sorun bendeydi. bu aşamadan sonra ne yapmalıyım bilemedim.
---
maalesef küflendi ve atmak zorunda kaldık firmaya durumu bildirdik. keşke atmadan önce resimlerini çekseymişiz, değişim yapabileceklerini bildirmişlerdi.
resim olmayınca inandırıcı olmadı sanırım o yüzden yenisini göndermediler.

ilk kit denememiz maalesef başarısız oldu.

Düzenleyen Sfy : 05-12-2016 saat 16:55
Sfy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2016, 13:30   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sfy Mesajı Göster
merhaba,

ilk aşamada mantar kiti siparişi vererek başlayacağım, siparişimi verdim geldikten sonra aşamaları sizlerle paylaşacağım.
---
11 gün önce almış olduğum mantar kiti maalesef küflendi, sanırım sorun bendeydi. bu aşamadan sonra ne yapmalıyım bilemedim.
---
maalesef küflendi ve atmak zorunda kaldık firmaya durumu bildirdik. keşke atmadan önce resimlerini çekseymişiz, değişim yapabileceklerini bildirmişlerdi.
resim olmayınca inandırıcı olmadı sanırım o yüzden yenisini göndermediler.

ilk kit denememiz maalesef başarısız oldu.
Öncelikle yetiştirilecek olanın bitki değil bir canlı türü olduğunu ve spor ile çoğalıp dağıldığı bilgisini vermek isterim. Spor halinde olan radyasyon-ışık-ısı vb. değişimlerden etkilenmez çok dayanıklıdır ancak canlı ortama geçip miselyum yaratma aşamasında çok kırılgandır. Kiti nereye serdiğiniz – ışık miktarı - oksijenle teması önemlidir. Zararlı küfler’de aslında bir tip mantardır. Ancak küf oksijensiz ortamı sever ve oksijen miktarı düşen kitlerde küf oluşur. Sonucunda nem – ısı ve düşük oksijen yan yana gelince kaçınılmaz bir sonuç kontamine olmasıdır. Mantar yetiştiği yer itibari ile ısı ve nem’in yan yana geldiği bir yer olduğundan diğer şartlarına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Her zaman temiz eldiven ve sterilizasyon için alkol ya da eldiven kullan at tipi steril eldiven değilse antibakteriyel sabunla eldivenli elinizi yıkamadan kitle uğraşmayın. Kitinizin içinde solumayın hatta zırt pırt kapağını açmayın. Kit üstünde hava girişi için açtığınız yerlere elyaf gibi inorganik materyalle hava filtresi yapın. Bu şartlara dikkat etmezseniz kontaminasyon olma ihtimali artacaktır.

machinehead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2017, 21:02   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2008
Merhaba evde yeme amaçlı ufak çapta mantar üretmek istiyorum satın aldığımız mantardan spor elde ederek üretilebileceğini okudum ancak bunun nasıl yapılacağını bilmiyorum bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa çok memnun olurum tesekkur ederim

caghan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2017, 13:52   #44
Sfy
Yeni Üye

Sfy's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
sayın caghan,

kavak kütüklerine aşılamak üzere agroma tarımdan aldığım misellerin yarısı duruyor, Ankara'da iseniz ücretsiz size elden teslim edebilirim.

Tavsiyem kavak kütüğü bulursanız ona aşılamanızdır. Ben ilk denememde yukarıda yazdığım gibi kit aldım maalesef başarılı olamadım.
Daha sonra marangozdan edindiğim kavak kütüklerini 5-10 yerinden delerek oyukları misel ile doldurdum 2-3 ay içerisinde ilk mantarları görmeye başladım.

akşam mantarların resimlerini yazımın altına ekleyemeyi planlıyorum.

iyi çalışmalar.

linkleri aşağı ekliyorum.

http://i.hizliresim.com/V0LzVv.jpg
http://i.hizliresim.com/nRgN7M.jpg
http://i.hizliresim.com/1LkZyN.jpg
http://i.hizliresim.com/Ly4RaZ.jpg
http://i.hizliresim.com/r3VNQ3.jpg
http://i.hizliresim.com/7qb1kN.jpg
http://i.hizliresim.com/P0oaqO.jpg
http://i.hizliresim.com/gqAY5O.jpg

beşiktaşlı beğendi.

Düzenleyen Sfy : 09-03-2017 saat 21:34
Sfy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024