agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni232Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-06-2016, 19:58   #211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2016
Harika tebrik ediyorum, benim hata ettiğim konu hava konusu galiba, hava amayacak şekilde poşetlemem.

ahmetmesut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2016, 15:38   #212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@verdoque
Çok fazla pin var bunlar suyu ve yiyeceği tüketip daha büyüeden kurumaya neden olur. Bir kısmını koparıp atarsanız daha verimli olur.

verdoque ve pria beğendi.
suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2016, 10:43   #213
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Sn. suplilumas,

Dediğiniz gibi anneme budama yapmasını söyledim. Son durum ekteki gibi. Budananlardan bir tava mantar çıkmış

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suplilumas Mesajı Göster
@verdoque
Çok fazla pin var bunlar suyu ve yiyeceği tüketip daha büyüeden kurumaya neden olur. Bir kısmını koparıp atarsanız daha verimli olur.

Eklenen Resimler

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2016, 17:16   #214
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2016
@verdoque
Tüm gücünü saplara vermiş gibi birde aşırı kalabalık çıkmış afiyet olsun. benim toplam 8 küçük poşetten 7 tanesinden ilk flaşları aldım fakat arkası gelmez gibi poşetler ufak oldugundan tüm nemi yediler.

1 haftadır önüme gelene pişirip yedirdim son bir parça vardı bugün onuda kopardım mangalda denedik. Hafta içi poşet imalatı yapan arkadaşımın yanına uğrayıp siyah 30cm çaplı siyah poşet yaptıracam biraz. Bu sefer daha büyük torbalar olacak ***.

DoganGLC Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2016, 14:07   #215
Ağaç Dostu

@verdoque
Anneniz sanırım kazıyarak almış bir dahakine keserek almasını önerin.
Etrafı kapalı, hava ve ışığı üstten aldığı için şapka genişlememiş uzamış. Bu şekil yetiştirmek özellikle eryngii mantarında hem kullanım hem de paketleme açısından tercih edilir. Lezzet ve kalite olarak bakıldığında da tercih edilen şekil budur. En alttaki büyük üç tane olmuş artık kesip yiyebilirsiniz onları.

Eski 16-06-2016, 09:35   #216
Ağaç Dostu

1 ay dolduğu için dün kütüklerden bir tanesini kontrol amaçlı açtırdım. Durum ekteki gibi, sarım aşağıya kadar insin diye biraz daha beklemelerini söyledim. 1 hafta sonra tekrar bakacağız.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster
Sn DoganGLC'den hevese kapılınca geçen haftasonu ben de memlekette mantar denemelerine giriştim. Youtube'dan izlediğim (KAYIN MANTARI Eğitimi 1 - GÜDÜL istiridye mantarı 1 ve KAYIN MANTARI Eğitimi 2 - GÜDÜL istiridye mantarı 2 videoları) ile uzunca bir süredir aklımda olan kütükte aşılamayı sonunda yapabildim.

Bir akrabamız kereste işi yapıyor öncelikle ona gidip uygun çapta (kesildiğinde taşıyabileceğimiz boyutta) temiz kütüklerden bir tane beğendik, kestirince 4 tane 50cmlik parça çıktı. Ağaç yaklaşık 1 ay önce kesilmiş, önceki gece dışarda yağmur yağdığı için nemliydi, üzerinde sürgünler vardı, hala canlı görünüyordu. İdeali taze kesilmiş kütük ama en kolay bulabileceğimiz buydu. Miseli Bursamantar'dan temin ettim, minimum 6kg gönderiyorlar. Biotech marka, P. Ostreatus kütük için hızlı sardığından K17 tavsiye ettiler.

Aşağıdaki adımları uygulayarak aşılamayı yaptım.

1- 50 cm boyunda kütükler 5 cm üzerinden tek seferde düzgünce kesilir. Kesmeden önce sonradan aynı şekilde oturtabilmek için kütük üzerinde işaretleme yapılır. Kapaklar kesildiği an torbalanırsa birbiriyle karışmaz.
2- Ara kısma 1 parmak kalınlığında misel yayılır. (Bursamantardan yüzeyde oyuklar açmamız ve oyuklara misel doldurmamız - misel yüzdesini arttırmak için- tavsiye edildi ama zor olacağı için yapmadık.)
3- Miseller döşendikten sonra fazla suyu dengelemesi için üstüne talaş serpilir.
4- Talaşın üzerinden birkaç kez fısfısla su serpilir.
5- Kapağın üstünden 3 adet çivi hafif alttan çıkacak şekilde çakılır.
6- Kapak işaretli yerlerden tam olarak denk gelecek şekilde yerine oturtulur. (3 numaralı resim)
7- Kapak kapatılıp nazikçe dengeli şekilde iki vuruşta tüm çiviler alttaki kütüğe geçirilir. Sonra çiviler sonuna kadar çakılır.
8- Kapak kapandıktan sonra çepere ıslatılmış pamuk sıkıştırılır. (Bunu da Bursamantar'dan tavsiye ettiler.)
9- Kalın kağıt bantla birkaç tur çeperden geçilerek kapatılır. Kütük siyah çöp torbasına konarak ağzı bir yumruk üstünden bağlanır, tarih ve çeşit bilgisi ile etiketlenir ve karanlık bir yerde oda sıcaklığında mayalanmaya bırakılır.

Eklenen Resimler

pria ve DoganGLC beğendi.
Eski 26-07-2016, 09:48   #217
Ağaç Dostu

Merhaba,

Kendim evde yaptığım istiridye kompostu çok güzel sarımını tamamladı, hiçbir kontaminasyon olmadı, bembeyaz top gibi duruyor. İlk meyve verişinde şehir dışına çıktığım için arkadaşa bırakmak zorunda kalmıştım, meyveler büyüyemeden kurumuş. Döndükten sonra evde hava deliği olan bir şeffaf plastik kutuda dibinde nemi sağlasın diye su birikintisi bulunduruyorum, ama öylece duruyor, halinden memnun meyve vermeye niyeti yok. Havalar çok sıcak ondan olabilir mi? 1-2 gün buzdolabına koysam meyve vermesini tetikleyebilir miyim?

Eski 20-10-2016, 13:53   #218
Ağaç Dostu

Mayıs ayında kütüğe aşıladığımız istiridye mantarlarımız Ekim başında ürün vermeye başladı. 2 ay kuluçka sonrasında torbalardan çıkarıp dibinde 5cm su bulunan leğenlere koymuştuk. 5cm yeterli gelmemiş olacak ki suyu 10cmye yükselttikten sonra meyve vermeye başladılar.

Alıntı:
Sn DoganGLC'den hevese kapılınca geçen haftasonu ben de memlekette mantar denemelerine giriştim. Youtube'dan izlediğim (KAYIN MANTARI Eğitimi 1 - GÜDÜL istiridye mantarı 1 ve KAYIN MANTARI Eğitimi 2 - GÜDÜL istiridye mantarı 2 videoları) ile uzunca bir süredir aklımda olan kütükte aşılamayı sonunda yapabildim.

Bir akrabamız kereste işi yapıyor öncelikle ona gidip uygun çapta (kesildiğinde taşıyabileceğimiz boyutta) temiz kütüklerden bir tane beğendik, kestirince 4 tane 50cmlik parça çıktı. Ağaç yaklaşık 1 ay önce kesilmiş, önceki gece dışarda yağmur yağdığı için nemliydi, üzerinde sürgünler vardı, hala canlı görünüyordu. İdeali taze kesilmiş kütük ama en kolay bulabileceğimiz buydu. Miseli Bursamantar'dan temin ettim, minimum 6kg gönderiyorlar. Biotech marka, P. Ostreatus kütük için hızlı sardığından K17 tavsiye ettiler.

Aşağıdaki adımları uygulayarak aşılamayı yaptım.

1- 50 cm boyunda kütükler 5 cm üzerinden tek seferde düzgünce kesilir. Kesmeden önce sonradan aynı şekilde oturtabilmek için kütük üzerinde işaretleme yapılır. Kapaklar kesildiği an torbalanırsa birbiriyle karışmaz.
2- Ara kısma 1 parmak kalınlığında misel yayılır. (Bursamantardan yüzeyde oyuklar açmamız ve oyuklara misel doldurmamız - misel yüzdesini arttırmak için- tavsiye edildi ama zor olacağı için yapmadık.)
3- Miseller döşendikten sonra fazla suyu dengelemesi için üstüne talaş serpilir.
4- Talaşın üzerinden birkaç kez fısfısla su serpilir.
5- Kapağın üstünden 3 adet çivi hafif alttan çıkacak şekilde çakılır.
6- Kapak işaretli yerlerden tam olarak denk gelecek şekilde yerine oturtulur. (3 numaralı resim)
7- Kapak kapatılıp nazikçe dengeli şekilde iki vuruşta tüm çiviler alttaki kütüğe geçirilir. Sonra çiviler sonuna kadar çakılır.
8- Kapak kapandıktan sonra çepere ıslatılmış pamuk sıkıştırılır. (Bunu da Bursamantar'dan tavsiye ettiler.)
9- Kalın kağıt bantla birkaç tur çeperden geçilerek kapatılır. Kütük siyah çöp torbasına konarak ağzı bir yumruk üstünden bağlanır, tarih ve çeşit bilgisi ile etiketlenir ve karanlık bir yerde oda sıcaklığında mayalanmaya bırakılır.

Eklenen Resimler

pria, suplilumas ve Muda beğendi.
Eski 14-11-2016, 11:25   #219
Ağaç Dostu

@verdoque devamlı suda tutman gerekmiyor. Ortam çok kuruysa bir kaç ayda bir komple suya daldır bir gece beklet yeterli. Devamlı suda tutman kütüğe ve misele zarar verir. Ayrıca dış kabuğa misel sardırmamaya dikkat et. Sararsa ürün verimi az olur. Şu an aldığın ürün asıl verimi değil. Kütükte ilk ürünü en az bir yıl sonra almak normaldir. Yani ekim yaptığın sezonun bir sonrası artık ürün alma zamanın başlayacak o zaman her yerinden mantar patlaması gerekiyor. Miselin iyi sarması için arada bir ters çevir üst alt. Ayrıca kışın eğer dışarıya koyacaksan yan yatır o şekilde kışlat. Kar alan bir yerdeyse kar altında kalırsa donmaz ama kar yağışı olmayan bir yerdeyse donmaması için üzerlerini ört ya da içeriye al. Kuruyacağından korkma kolay kolay kurumaz o yüzden suyu az tut bazen ıslatman yeterli dışarda tutuyorsan yağan yağmur suyu da yeterli işi görür. Ama çok kurduğunu gözlemlersen o zaman suda gecelet. Devamlı su alması ve miselin ilerlemesi ile misel kütükteki bütün besini bitirip saman çevirir daha iki sezon ürün almadan kütüğün biter.

verdoque beğendi.
Eski 14-11-2016, 15:27   #220
Ağaç Dostu

Kütükler Kayseri'de ve oranın havası inanılmaz derecede kuru. Serpilen su 1-2 saat içinde tamamen buharlaşıyor. Kütükler iç mekanda duruyor. Tamamen suya batırmak da çok pratik değil, nasıl yapsak bilemedim.

Alıntı:
@verdoque devamlı suda tutman gerekmiyor. Ortam çok kuruysa bir kaç ayda bir komple suya daldır bir gece beklet yeterli. Devamlı suda tutman kütüğe ve misele zarar verir. Ayrıca dış kabuğa misel sardırmamaya dikkat et. Sararsa ürün verimi az olur. Şu an aldığın ürün asıl verimi değil. Kütükte ilk ürünü en az bir yıl sonra almak normaldir. Yani ekim yaptığın sezonun bir sonrası artık ürün alma zamanın başlayacak o zaman her yerinden mantar patlaması gerekiyor. Miselin iyi sarması için arada bir ters çevir üst alt. Ayrıca kışın eğer dışarıya koyacaksan yan yatır o şekilde kışlat. Kar alan bir yerdeyse kar altında kalırsa donmaz ama kar yağışı olmayan bir yerdeyse donmaması için üzerlerini ört ya da içeriye al. Kuruyacağından korkma kolay kolay kurumaz o yüzden suyu az tut bazen ıslatman yeterli dışarda tutuyorsan yağan yağmur suyu da yeterli işi görür. Ama çok kurduğunu gözlemlersen o zaman suda gecelet. Devamlı su alması ve miselin ilerlemesi ile misel kütükteki bütün besini bitirip saman çevirir daha iki sezon ürün almadan kütüğün biter.

Eski 16-11-2016, 09:35   #221
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2016
Konuyu ilgi ile takip ediyorum inşallah bende başlayacağım yakın zamanda

fastozi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2016, 16:33   #222
Ağaç Dostu

@verdoque
Altına su versen dahi bazen komple suya daldırman gerekecek çünkü suyun en üste kadar yürümesini sağlaman gerekiyor. Eğer komple daldırıp bekletemiyorsan yarısını bir gün diğer yarısını bir gün dik olarak dene ama devamlı bir yarısını suda tutma. İç mekandaysa yağmur almıyor demektir o zaman arada sulaman gerekir ayrıca bulunduğu ortamın nemini de yüksek tutarsan kurumayı önlersin. Ayrıca dış yüzeyin kuru olmasının bir önemi yok önemli olan kabuğun altında kalan kısımdaki nemin yeterli düzeyde olması. Misel bir kez tüm kütüğü içten sararsa kolay kolay kurumaz artık. Ben kendi kütüklerimi banyo küvetinde bekletiyorum. Uygunsa banyoyu da deneyebilirsin.

verdoque beğendi.
Eski 16-11-2016, 21:31   #223
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2007
İstiridye mantarı

Arkadaşlar öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.Ben de Osmaniye ilinde sağlık ocağı lojmanın bodrum katında hem poşetlere hem de kütüklere misel aşıladım 18 gün oldu misel sarımı yüzde elli oranında görünüyor ne yapmalıyım 2.aşamaya geçmem gerekiyormu? yoksa beklemelimiyim resimlere bakar cevap verirseniz sevinirim

Eklenen Resimler

kirmitli024 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2016, 21:34   #224
Yeni Üye

bunlarda diğer fotolar

bu fotoğraftakileri şüphelendiğim için kuluçka odasından ayrı bir yere aldım ve 2 gün oldu ışıklı ortamdalar şu anda bir umut belki olur diye bekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 18-11-2016, 14:35   #225
Ağaç Dostu

Sn. Kirmitli024, 18 günde sarımın tamamlanmaya yaklaşması gerekirdi, gelişim yeterli değil gibi duruyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kirmitli024 Mesajı Göster
Arkadaşlar öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.Ben de Osmaniye ilinde sağlık ocağı lojmanın bodrum katında hem poşetlere hem de kütüklere misel aşıladım 18 gün oldu misel sarımı yüzde elli oranında görünüyor ne yapmalıyım 2.aşamaya geçmem gerekiyormu? yoksa beklemelimiyim resimlere bakar cevap verirseniz sevinirim

Eski 18-11-2016, 15:18   #226
Ağaç Dostu

@kirmitli024
Ne yapıp nasıl işlemlerden geçirdiğini ne kullandığını pek bilmediğimizden fotoğrafa bakarak yardımcı olmamız mümkün değil. Sarım geç ama misel nerden geldi kompost nasıl hazırlandı nelerden oluşuyor ortam ısısı ne nem ne kadar daha bir sürü cevabını bilmediğimiz soru var. Öncelikle ayrıntılı neler yaptığını ne kullandığını anlatman daha yardımcı olur.
Resimlerden görünen poşetler gevşek rastgele hiç bir kurala uyulmadan sterilizasyon olmadan özensiz doldurulmuş. Verim olasılığı pek mümkün değil belki bir iki tane mantar alırsınız ama fazla bir şey beklemeyin.

Eski 18-11-2016, 23:20   #227
Yeni Üye

merhaba öncelikle teşekkür ederim..misel tohumlarını internetten satın aldım.malumunuz gönderen firmamıdır kişimidir pek anlamadım ama soğuk zincir kurallarına uyulmamıştı.sonra kompost saman ve kepekten oluşuyor anlatıldığı üzere samanı ve kepeği kaynattım sonra miselleri sırasıyla ekim yaptım karanlık bir odada yüzde 70-80 civarlarında nemi olan temiz odaya koydum.öyle nemi ölçen bir cihazım yok bunu sadece hobi olarak yapmak istedim.haklısınız ilk poşetler gevşek oldu ama sonra yaptığım poşetler daha sıkı ve daha titiz olmaya çalıştım.

Benim asıl merak ettiğim konu bu sarım işi illa 18 gündemi olacak yoksa sarım uygun koşullar sağlanana kadar daha fazla sürme ihtimali varmı ?mantar alıp almamak önemli değil kütükler var 10-15 tane onlara bel bağlarım olmazsa amacım denemekti denedim olmazsa yine denerim...canım sağolsun..herşey mantar olsun

Eski 18-11-2016, 23:24   #228
Yeni Üye

bugünde çürümüş fermante olmuş bir söğüt ağacı buldum sağında solunda mantar vardı hatta adeta mantar kokuyordu bunun torfunu alıp pastörizasyondan geçirip mantar denemesi yapsam olurmu arkadaşlar?

Eski 19-11-2016, 17:31   #229
Ağaç Dostu

Alıntı:
bugünde çürümüş fermante olmuş bir söğüt ağacı buldum sağında solunda mantar vardı hatta adeta mantar kokuyordu bunun torfunu alıp pastörizasyondan geçirip mantar denemesi yapsam olurmu arkadaşlar?
Olmaz olsada gereksiz ve verimsiz uğraş olur. Atı alan üsküdarı çoktan geçmiş o kütükte.

Eski 19-11-2016, 17:35   #230
Ağaç Dostu

Alıntı:
merhaba öncelikle teşekkür ederim..misel tohumlarını internetten satın aldım.malumunuz gönderen firmamıdır kişimidir pek anlamadım ama soğuk zincir kurallarına uyulmamıştı.sonra kompost saman ve kepekten oluşuyor anlatıldığı üzere samanı ve kepeği kaynattım sonra miselleri sırasıyla ekim yaptım karanlık bir odada yüzde 70-80 civarlarında nemi olan temiz odaya koydum.öyle nemi ölçen bir cihazım yok bunu sadece hobi olarak yapmak istedim.haklısınız ilk poşetler gevşek oldu ama sonra yaptığım poşetler daha sıkı ve daha titiz olmaya çalıştım.

Benim asıl merak ettiğim konu bu sarım işi illa 18 gündemi olacak yoksa sarım uygun koşullar sağlanana kadar daha fazla sürme ihtimali varmı ?mantar alıp almamak önemli değil kütükler var 10-15 tane onlara bel bağlarım olmazsa amacım denemekti denedim olmazsa yine denerim...canım sağolsun..herşey mantar olsun
Misel ne kadar iyi ıslah edilmişse o kadar hızlı yayılır. Ayrıca ortamın ısısı nemi kompostun özellikleri de yayılma hızında büyük etkendir. Beklemeye devam et sorun olmaz.

Eski 19-11-2016, 22:17   #231
Yeni Üye

evet beklemeye devam edeceğim sonucu yine buradan fotolar ile gösteririm inşallah...azimle mantar eken kütüğü deler

Eski 21-11-2016, 20:11   #232
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2009
Arkadaslar yaklaşık 9 ay önce aşıladigim kütüklerimden mantar almaya yaklaşık olarak 1.5 ay önce başladım

Fakat birçok pim oluşuyor, en az yarısı kuruyor olmuyo geri kalan yarısında oldukça güzel oluyor.
Kutukler kavak ağacı. Denemek için bir kavak ağacıni yaklaşık 1 metre yukarıdan kestim.

İki gün once kütüklerin üstünde küçük şeffaf kurtcuklar oldugunu gordum. Bu kurtlar kütüğün kesilmis olan kabuksuz kısmı üzerinde geziniyor.

Nemlendirme olayını 70tl ye satılan oda nemlendiriciler ile sağlıyorum,

kütüklerin olduğu küçük oda sisli oluyor kısaca sisten göz gözü görmüyor diyebilirim fakat odada dolaşınca islanilmiyor

Bu ortaya çıkan kurtlar ve düşük olan pimler hakkında fikri olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

cundar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2016, 20:12   #233
Yeni Üye

Bu arada yazım hatalarından dolayi ozurlerimi iletirim telefondan bu kadar yazabiliyorum.

Eski 22-11-2016, 08:41   #234
Ağaç Dostu

Ne kadar bir alanda kaç kütük var, nem yeterli olabilir ama hava yetersiz olabilir mi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cundar Mesajı Göster
Arkadaslar yaklaşık 9 ay önce aşıladigim kütüklerimden mantar almaya yaklaşık olarak 1.5 ay önce başladım

Fakat birçok pim oluşuyor, en az yarısı kuruyor olmuyo geri kalan yarısında oldukça güzel oluyor.
Kutukler kavak ağacı. Denemek için bir kavak ağacıni yaklaşık 1 metre yukarıdan kestim.

İki gün once kütüklerin üstünde küçük şeffaf kurtcuklar oldugunu gordum. Bu kurtlar kütüğün kesilmis olan kabuksuz kısmı üzerinde geziniyor.

Nemlendirme olayını 70tl ye satılan oda nemlendiriciler ile sağlıyorum,

kütüklerin olduğu küçük oda sisli oluyor kısaca sisten göz gözü görmüyor diyebilirim fakat odada dolaşınca islanilmiyor

Bu ortaya çıkan kurtlar ve düşük olan pimler hakkında fikri olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

Eski 22-11-2016, 12:28   #235
Ağaç Dostu

Bunlar benim geçen yıl aşıladığım shitake kütükleri.

Eklenen Resimler

Eski 22-11-2016, 12:41   #236
Ağaç Dostu

@verdoque
Senin kütük ile benimkiler arasındaki farkları benzerlikleri gördün mü? İkinci resimdeki kütük detayına dikkat et patlayan bölgeleri görecen. Miselin kabuğu sarmamasını buna engel olacağından istemiyoruz. Kütükler shitake kütükleri geçen yıl aşıladım bir yıldır bahçede bu şekilde duruyorlar (kışı yatık geçiriyorlar). Sadece bir kez su banyosu yaptırdım. Henüz ilk ürünü ama asıl ürün bir yıl sonra. Bu kütükleri baştan sona fotoğraflamayı düşünüyorum o nedenle aşama aşama fotoğrafladım. Bu işlemler bir yıl daha sürecek ondan sonra da detayları ile yazarım. Islah edilmiş mantarın farkını görebiliyor musunuz daha bebek halde bile kalitesini güzelliğini belli ediyor. Kütüğün altındaki beyaz şeyler sümüklü böcekler için ilaç.

Eklenen Resimler

verdoque beğendi.
Eski 22-11-2016, 14:55   #237
Ağaç Dostu

Bizim kuluçka süresi evde olmadığımızdan 2 ay kadar sürdü, kabuğu sarmasının sebebi bu olabilir mi? Bir de kavaklar oldukça gençti, kabuğu beyaz ve oldukça ince, o yüzden miseller yüzeyi kolayca sarabildi sanırım.

Alıntı:
@verdoque
Senin kütük ile benimkiler arasındaki farkları benzerlikleri gördün mü? İkinci resimdeki kütük detayına dikkat et patlayan bölgeleri görecen. Miselin kabuğu sarmamasını buna engel olacağından istemiyoruz. Kütükler shitake kütükleri geçen yıl aşıladım bir yıldır bahçede bu şekilde duruyorlar (kışı yatık geçiriyorlar). Sadece bir kez su banyosu yaptırdım. Henüz ilk ürünü ama asıl ürün bir yıl sonra. Bu kütükleri baştan sona fotoğraflamayı düşünüyorum o nedenle aşama aşama fotoğrafladım. Bu işlemler bir yıl daha sürecek ondan sonra da detayları ile yazarım. Islah edilmiş mantarın farkını görebiliyor musunuz daha bebek halde bile kalitesini güzelliğini belli ediyor. Kütüğün altındaki beyaz şeyler sümüklü böcekler için ilaç.

Eski 22-11-2016, 21:37   #238
Yeni Üye

Alıntı:
Ne kadar bir alanda kaç kütük var, nem yeterli olabilir ama hava yetersiz olabilir mi?
Bir küvet içinde 8 adetkutuk var küvet çevresi laylonile örtülü fakat hergün buhar makinasına şu doldurmak için açılıyor

Eski 22-11-2016, 21:49   #239
Yeni Üye

Bunlar resimleri
Bir kısmı eski fakat kurtçuklar olan ile yeni pimlerin geliştiği yeni resimler

Eklenen Resimler

Eski 23-11-2016, 11:43   #240
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bizim kuluçka süresi evde olmadığımızdan 2 ay kadar sürdü, kabuğu sarmasının sebebi bu olabilir mi? Bir de kavaklar oldukça gençti, kabuğu beyaz ve oldukça ince, o yüzden miseller yüzeyi kolayca sarabildi sanırım.
Üstten kesip aşılama yapmışsın ama aşılama yaptığın aralığı mum benzeri bir şeyle kapatamamışsın. Ayrıca sanırım kafasına torba gibi bir şey geçirmişsin. Miselde çatlaktan içeriye yayılmak yerine daha kolay olan dış üst yüzeye daha hızlı yayılmış. Eğer ikinci yılında verim alamazsan kesici bir bıçak ile kabukta kesikler oluştur.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024