agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni232Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-12-2013, 10:33   #151
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi marasli Mesajı Göster
bereketli olsun sayın mümin okan. kesime hazır hale gelmiş mantarlar. temiz bir bıçakla köküne yakın yerden kes. küçükler zaten büyümez artık. bir de mantarın bulunduğu yer çok da temiz havalı bir yer değilmiş anlaşılan. yapraklar büzüşmeye başlamış çünkü. bu da komposttan verim almanızı engeller. tecrübeyle sabittir.
saolun sayın maraşlı üstadım. evet alan içinde hava sirkülasyonu yaptıramadım. hergün belirli aralıklarda yaptırmam gerekirken haftada bir kaç saat yapabildim. o da pazar günleri oldu.
peki bunlardan nasıl yemek yapabiliriz? kızartma iyi olur mu? yoksa sote mi yapalım?

hilalll beğendi.
Mumin OKAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2013, 17:10   #152
Ağaçsever

marasli's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2013
sayın Mümin Okan havalandırma olmazsa olmaz. verimi yok dercesine azaltıyor. yemek konusuna gelince keyfine göre takıl. ben daha çok sotsini seviyorum. yağda ağır geliyor bana. fırın tepsisine düz hafif tuz ekele sür fırına o da güzel oluyor sade yemek için

hilalll ve Mumin OKAN beğendi.
marasli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2013, 11:09   #153
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2011

malzeme sadece kavak talaşı poşet başı 1 tatlı kaşıgı kireç 4 tatlı kaşığı alçı 3 dakika mikrodalgada sterilizasyon 14 ekimde hazırlandı.

uzun süre iş güç derken ilgilenemedim akşam rastladığım bir videoda gördükten sonra vefat eden balıklarımın boşta kalan akvaryumunu bu şekilde değerlendirdim

ilerleyen zamanda mantar resimleriyle görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Mehmet Kemer beğendi.
şafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2013, 16:21   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@şafak
Torbalarınızda delik yok hava alamadıkları için boğulup ölecekler. Yıldız tornavida ya da kalem gibi bir şeyi steril edip bol miktarda delik açın. Torbalara kapak yapmanıza gerek yok. Ağızlarını bağlamanız yeterli. Videoda gördüğünüz kapaklar filitreli havalandırma için takılıyor. Yani o kapaklara delik açılıp filitre geçirilmiş misel oradan hava alıyor ve gazı dışarı salıyor. Kapakları delip yapay elyaf yerleştirerek filitre yapabilirsiniz ama sizin torbalarınız o sistem için çok büyük. Filitre yetersiz kalacaktır. Torbaları hazırlar hazırlamaz daha yerine yerleştirmeden bol bol delik açıp hava almalarını sağlamanız gerekiyor. Ayrıca odada tutmanız akvaryumda tutmanızdan daha yararlı akvaryum da miselleri ve mantarları havasız bırakacaktır. Akvaryumdaki perlitin torbalarınıza bi faydası yok çünkü perlit nem sağlamak için konuluyor. Nemin torbaya girmesine imkan yok fazla dış nem torba içinde daha fazla sıcaklığa neden olacaktır. Banyonuz uygunsa torbalarınızı banyonuza taşıyıp asın. Banyo içindeki nem mantarlar çıktığında onlar için yeterli olacaktır. Resimlerden bakteri mi değil mi tam anlayamadım ama bana mantarlarınız çıkmış ama torbalarda delik olmadığından torba içinde kalmışlar gibi görünüyor. Eğer yukarıda yazdıklarımı uygularsanız ve henüz boğulmamışlarsa bir iki haftaya kadar deliklerden pinleri (bebek mantarları) görmeye başlarsınız. Eğer başarısız olursa torbaları atıp yeniden hazırlayın. Kompostu torbalara çok sıkıştırmadan doldurun ve yukarıda yazdıklarımı uygulayın mantarlarınız çıkacaktır. İşin en çok sorun çıkaran bölümünü başarıyla geçmişsiniz.
Başarılar.

rozmarinus beğendi.
suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2013, 16:48   #155
Ağaç Dostu

@Mumin OKAN
Yetiştirdiğiniz türün besin değeri ve lezzet veren kısmı şapkadan çok sap kısmı o nedenle geliştirmeniz gereken kısım şapka değil sap. Bu türde ışığı yukarıdan verirseniz sapları uzar ve genişler ışığı yandan alınca ( doğal ortamda ağaçlarda yetiştiği gibi) sap kısa kalır bükülür ve şapka genişler. Komostları küçük dik torbalara ya da süt şişesi türü kaplara yaparsanız ve havalandırmayı sadece üstten yaparsanız şekil kontrolünü daha kolay yapabilirsiniz. Şafağın gönderdiği videodaki teknik o amaçla uygulanan bir teknik. Yavrulama aşamasına gelindiğinde kapak filitreler tamamen sökülecek ve oradan mantarlar dik bir şekilde çıkacak. Sapın gelişiminin yavaşladığını ya da durduğunu ve şapkanın genişlemeye başladığını gördüğünüzde o mantarı kesip alın afiyetle yiyin diğerlerinin gelişimine engel olmasın.

kuvayi beğendi.
Eski 17-12-2013, 17:48   #156
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alpay_23 Mesajı Göster
arkadaşlar kendi ürettiğim miselleri torbalara ektim. 34. gün oldu ama hala bir belirti yok. mantar çıkmadı fotoğrafları gönderiyorum yorumlarınızı bekliyorum.
sayın alpay_23
torbalarınızın sarımı güzel ama torbalarınızda delik göremedim torbalarınızı delik açarsanız bir haftaya mantarlarınız çıkmaya baslar.

adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2013, 14:37   #157
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2011
@suplilimas
bilgileriniz için teşekkürler.
poşetler 1 kiloluk büyük değil akvaryum küçük
poşetleri jilet ile kestim fotoda belli olmamış.
altta kalan perlitlerler nem için ıslatıldı.
havalandırma için 2-3 saate bir açıp kapağı havalandırıyorum.
2-3 poşet daha var onlarıda banyoya koyarım.
kapakları delip pamuk koyup kapatmıştım hava için
birdaahaki sefere elyaf kullanacağım.Tayvan da yaptıkları gibi
sadece kapak tarafından mantar almak istiyorum.Bu poşetlerde üstte az miktar yeşil küf oldu. onun için kestim poşetleri.
birde kuluçka odası için buzdolabından bozma kuluçka makinası vardı.Onu sabit 20 derecede kullansak olurmu?

şafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2014, 11:38   #158
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

arkadaşlar ilk hasatı yaptığım torbadan yeniden minik mantarlar oluştu. ve vermikülit li işlemden de minik mantarcıklar oluşmaya başladı, ancak çok yoğun oldu sabah foto çekemedim. akşama foto alınca ilave edeceğim.

Eski 28-01-2014, 06:24   #159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2014
çiçeklerle mantarlarla ilgilenirken görüyorumki burada güzel arkadaşlıklar oluşmuş tebrik ederim

Troygen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2014, 11:15   #160
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Torbaların birinden bu sabahki görüntü. foto biraz buğulu, çünkü nem makinesi çalışıyordu.

bu arada kütüklerde de biraz değişiklik var, ancak telefon ile öğreniyorum, bir ara gidip bizzat göreceğim.

Eklenen Resimler

nano beğendi.

Düzenleyen Mumin OKAN : 29-01-2014 saat 11:18 Neden: ilave
Eski 01-02-2014, 13:20   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mumin OKAN Mesajı Göster
Torbaların birinden bu sabahki görüntü. foto biraz buğulu, çünkü nem makinesi çalışıyordu.

bu arada kütüklerde de biraz değişiklik var, ancak telefon ile öğreniyorum, bir ara gidip bizzat göreceğim.
Nem makinesini neden çalıştırıyorsunuz ki? Poşette mantarda zaten nem kaybı çok az oluyor. sabah akşam bir pülverizatör ile su püskürtmek yeterli bence

nano Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2014, 22:17   #162
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nano Mesajı Göster
Nem makinesini neden çalıştırıyorsunuz ki? Poşette mantarda zaten nem kaybı çok az oluyor. sabah akşam bir pülverizatör ile su püskürtmek yeterli bence
Öyle de denedim ancak olmadı hocam. Bu yüzden kullanıyorum.

Eski 19-02-2014, 21:56   #163
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
nemleme sistemi kullanmak verimi attırıyor.
otomatik yaparsanız faydasını göreceksiniz.

adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 09:49   #164
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-02-2014
arkadaşlar diğer konu baslığında ilk uygulamamla ilgili yardımcı olursanız sevinirim. istiridye (kavak) mantarı yetiştirme

isko74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2014, 10:38   #165
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

arkadaşlar yukarıdaki mesajımın ertesi gününde yaptığım hasattan görüntüler ektedir. yapa yapa işin inceliklerini öğreniyorsunuz. kompost karışımım çeltik kabuğu ve saman dan oluşmaktadır.
bir kısmını kızartma, bir kısmını fırında yaptı hanım. her ikisi de oldukça lezzetliydi.

Eklenen Resimler

Mehmet Kemer beğendi.
Eski 26-02-2014, 19:33   #166
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Alıntı:
arkadaşlar yukarıdaki mesajımın ertesi gününde yaptığım hasattan görüntüler ektedir. yapa yapa işin inceliklerini öğreniyorsunuz. kompost karışımım çeltik kabuğu ve saman dan oluşmaktadır.
bir kısmını kızartma, bir kısmını fırında yaptı hanım. her ikisi de oldukça lezzetliydi.
Mumin bey mantarlar biraz havasız kalmış gibi uçları sararmış.

Mehmet Kemer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 23:31   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2014
Kütükte yetiştirme oldugu için bu konudan soruyorum arkadaşlar.

Kesilmiş olan kavak agaçlarının yerde kalan 30-40cm civarıdır heralde kök kısımlarına aşılama yapılabilirmi yerde kalan kısım bahçemizde sürekli akan akarsuyun hemen kenarında.

cuncalak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 09:21   #168
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Kemer Mesajı Göster
Mumin bey mantarlar biraz havasız kalmış gibi uçları sararmış.
evet Mehmet bey, evde olmadığımdan ancak akşamları havalandırabiliyorum. Ama onu için de ufak bir düzenek hazırlayacağım, elimde akvaryumumdan kalan hava pompası ile.
Birde havalandırma yaparken oda hava temizleyici kullanmayı da planlıyorum. o şekilde deneyen var mı acaba?

Eski 12-04-2014, 20:40   #169
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
mantar üretimi

Alıntı:
arkadaşlar vallahi o kadar yazı okuduk ki konu ile ilgili olarak kafamız karma karışık oldu.Yanlışta olsa yaptığınız işlemleri basit bir dille basamaklar halinde yazmanız mümkün mü...

birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 01:34   #170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2014
Kütüklere yapılan ekimde 1ayda sarım tamamlanıyor diye okumuştum, burda kütügün heryeri bembeyazmı olması gerekiyor 1aydan fazlada sürebilirmi sarım?
kütük tamamen beyazlamadan mantar veriyormu arkadaşlar benim yaptıgım ekim nerdeyse 40gün oldu beyazlama heryerinde yok sadece miselin ekili oldugu yerlerde var.
2 kütükte çok ufak toplu iğne ucu kadar mantarlar var ama büyüme yok hiç yanlışı nerde yapıyorum acaba?

cuncalak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 16:07   #171
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2014
merhaba arkadaşlar bende bunu hobi olarak yapmak istiyorum ama hiç bi fikrim yok nerden başlayacağımı bilmiyorum açıkcası yardımcı olabilirmisiniz rica etsem teşekkürler

mesutyildiz0665 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2014, 07:11   #172
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Diğer konuya yazmıştım. Burayada ilave edeyim.
Geçen yıl aralık ayında uyguladığım kütüklerin son hali.

edit: foto eklemesi

Eklenen Resimler

Eski 15-01-2015, 16:52   #173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2015

konuyu sonuna kadar okudum çok güzeldi emeği geçen arkadaşlara teşekkürler, son durum nedir mehmet kemer,mümin okan, maraşlı, şafak beyler.

Mıhemed beğendi.
fatihgmc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2015, 15:40   #174
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2014
Renk Farkı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Kemer Mesajı Göster
Bunlarda torbalardan bir kaç görüntü
Arkadaşlar;
Paylaşılan resimlerde neredeyse bembeyaz istiridye mantarları da var koyu gri renkte olanlarda...Bunun temel sebebi nedir?

Tahsinmd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2015, 03:21   #175
Ağaç Dostu

@Tahsinmd
Tür ya da varyasyon değişik. Her birinin bilimsel adı farklı farklıdır. İstiridye mantarı ismi halk arasında kullanılan genel bir isimlemedir. Örneğin saf kan arap ingiliz ya da koşum atlarının hepsine at diyoruz ama her biri farklı özelliklerini ön plana çıkarmışlardır.

Eski 06-03-2015, 12:40   #176
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-07-2014
benimkiler tahminimden fazla büyüdüler , çam talaşını sevdiler garip şekilde

http://i59.tinypic.com/20j5tox.jpg

kinglerde torbanın dibinden çıktı

kenan11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 05:31   #177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2015
torbanın içindekiler birlşikmi kalıyo yoksa kolay dağılabilirmi oluyor acaba

mstarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2015, 10:28   #178
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2015
Herkese Merhabalar ;
Öncelikle yaptığınız bütün çalışmaları buradan paylaşıp bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
Bende başta hobi olarak ve ilerde kendime azda olsa ek gelir sağlamak amacıyla mantar üretimi yapmak istiyorum.
Sizlerden ricam mantar üretiminin tüm aşamalarını ayrıntılı olarak paylaşabilir misiniz ?

Bhdr85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2016, 02:57   #179
Yeni Üye

kuvayi's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bhdr85 Mesajı Göster
Herkese Merhabalar ;
Öncelikle yaptığınız bütün çalışmaları buradan paylaşıp bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
Bende başta hobi olarak ve ilerde kendime azda olsa ek gelir sağlamak amacıyla mantar üretimi yapmak istiyorum.
Sizlerden ricam mantar üretiminin tüm aşamalarını ayrıntılı olarak paylaşabilir misiniz ?
Aynı şekilde ben de ilk sayfadan itibaren tamamını okudum ve paylaşımda bulunan bütün üyelere emekleri için teşekkür ederim.

Aslında bence forumların genelinde bu tür bir eksiklik var. Bir proje için başlık açıldığı takdirde, aşamaların daha iyi anlaşılması için aralara bence belli bir süre yorum kabul edilmemeli. Proje tamamlandıktan sonra soru cevaplar ve yorumlar yapılırsa daha verimli olur. Üstelik hiç kimsenin kafası karışmaz ve gayet net olur her şey diye düşünüyorum naçizane.

Tekrar hepinize teşekkür ederim. En kısa zamanda ticari ölçekte yapmayı düşünüyorum kısmetse eğer. Buradan düzenli bir şekilde sürecin tamamını tek seferde paylaşmayı düşünüyorum. Tabi doğru ve yanlışları ile.

Saygı ve sevgiler

kuvayi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2016, 00:31   #180
Yeni Üye

kuvayi's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2011
Kütükte mantar yetiştirmek konusunda internette birbiri ile çelişkili bazı bilgiler bulunduğu için bir şeyin cevabını bu sitede tecrübe edenlerden rica edebilir miyim ?

Kütükte yetiştirmede ilk flaştan sonra kaç zamanda bir flaşlar olmakta ?

Bazı kaynaklarda ilk hasattan itibaren 15 günde bir tekrar hasat
yapıldığı ifadesine rastladım. Örneğin kavak ağacı kütüğü için 2-3
yıllık bir üretim ömrü söz konusu deniliyor. Kütüğün % 30' u oranında
bir veriminden bahsedilmiş. Bu % 30' luk verim 2-3 yılda alınan toplam
ürün miktarı mı ? Yoksa ilk hasattan itibaren her 15 günde bir mi
alınan miktar ?

Yüzlerce site ve forumlarda ve hatta haber sitelerinde birbirini
tutmayan açıklamalar var. Arada küçük farklar olsa belki kabul
edilebilir. Ancak bir kütükten yılda 15-20 kilo mantardan bahseden de
var, bir kütüğün ömrü boyunca 15-20 kilo verir diyen de var.
Şaşırmamak elde değil.

Biz 2 kişi ticari anlamda üretim düşünüyoruz. Kompost haricinde
kütükte üretimi de araştırdığımız için soruyorum.

Bu ülkede neden muğlak ifadeler kullanır insanlar; bunu bir türlü
anlamamışımdır zaten.

Düzenleyen kuvayi : 06-01-2016 saat 03:14 Neden: Ekleme yapıldı.
kuvayi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024