agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni232Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-11-2016, 11:44   #241
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@cundar
Eski yazıları oku forumda kim ne yazmışsa hepsini. Bu kütükleri bu kadar nemde tutmana gerek yok. Daha önce çok şey yazıldığından okursan bir çok sorununu çözeceksin. Sen şu an mantar değil küf ve böcek yetiştiriyorsun.

suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2016, 20:10   #242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suplilumas Mesajı Göster
@cundar
Eski yazıları oku forumda kim ne yazmışsa hepsini. Bu kütükleri bu kadar nemde tutmana gerek yok. Daha önce çok şey yazıldığından okursan bir çok sorununu çözeceksin. Sen şu an mantar değil küf ve böcek yetiştiriyorsun.
Haklısin nemlendirmeyi birkac gundur azalttım kurtcuklar azaldı fakat kaybolmadı bir mantar zararlısi olabilirmi diye düşündün kurtcuklar icin

Okumadıgim yazı kalmadı mantarlar ilgili forumda
Suplilumas üstadım özellikle senin tüm paylasimlarini okudum agarda spor ekiminden miseli almaya kadar hemen hemen hepsini
fakat kütük için paylaşımlar oldukça az geçen sene dahada azdi nemlendirme makinası ile nemlendirme istedim 85_90 nem eldeedebilmek için

Kütükleri ekimim senesi olmasına az kaldı hemen hemen pimlerde %50 düşük yapsada her hafta 5-6 kg toplayıp yedim dağıtım son bir aydır.
Simdilerde hava 15 derece civari fakat benim mantar türünü 25-30 dereceye uygun olanı

Pimler geliyor ama eskisi gibi 3 günde olmuyor artık 1 haftada oluyor ısıtma olayı için nasıl ekonomik bir şey yaparım diye dusunuyorum

Geçenlerde aklıma akvaryum geldi 50ila 80 litre su alan bir akvaryumu mantarları olduğu yere koyup akvaryum ısıtıcısı 28veya 30 dereceye ayarlayıp buharlasan su ile nemlendirme ve ısıtmayı bu şekilde halletmeye düşündüm malzemeler tamam günahları koyvermedi o sekilde duruyor

cundar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2016, 12:04   #243
Ağaç Dostu

@cundar
Anladığım kadarı ile sen kütüklerinden verim alıyorsun ama bunu üç günde bir yapmaya çalışıyorsun. Arada dinlendirmen iyi olur yoksa kütüklerden tam verim alamazsın. Zorlama yapacağına işi oluruna bırakırsan daha az emek ve masrafla daha kolay ürün alırsın. Benim yaptığım tek zorlama bir gece su banyosu. Onu da yılda bir kez ağustos sıcaklarında yapıyorum ki kurumasını yavaşlatısın. Zorlama yapacaksan uygun bir şeyin içini su doldur kütüklerini bir gece içine daldır. Sonra doğal ortamlarına al. Unutma ki bu işlem sonsuz değil mantarının kalitesi düşeceği gibi kütüğünde ömrü kısalır. Yani aslında fazla değil eksik verim almış olursun zorlama yaptığında.

Eski 28-11-2016, 12:14   #244
Ağaç Dostu

Bir kaç gün önce fotoğrafını gönderdiğim bebek shitakenin yetişmiş hali.

Eklenen Resimler

Eski 29-11-2016, 08:56   #245
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-07-2014
güzel görünüyo,

kenan11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2016, 18:43   #246
Yeni Üye

Güzel olmuşlar bu shitakeyi denemeliyim

Eski 29-11-2016, 18:51   #247
Yeni Üye

4 cü resim bir hafta önce ki pimcikler

Isı olayı uygun olduğunda şimdi bunlar el ayası büyüklüğünde olacaklardı hala günahlar koyvermiyor

Sublilumas üstadım ticari yapmadığın için olanları eşe dosta dagıtıyorum. Bir de kestigim kavak ağacından 8 adet kütük çıktı tabi ağacı yukarıdan kestim yeni süvgünlerle 3 seneye aynı olur diye düşünüyorum sonuçta kökü duruyor.
Hobi olduğu için arada yoldan çıkıp macera arıyorum doğru yol heyecanlı olmuyor. Örneğin o şeffaf kurtçukları daha önce hiç görmemiştim nemi azalınca kayboldular

Daha önceki partide kütüklerin dibine 4 parmak su doldurdum nemlendirme cıhazı yoktu o ilk partiydi 7 kişiye 1,5 veya 2şer kg dağıttım. Tabi bircok da düşük oldu acaba nem mi eksik geldi dedim sonrada nemlendirici kullanmaya başladım gene dağıttım.

Bir süre yaklaşık 15 ila 20 gün nemlendirme olsa dahi yeni pim gelişmedi tabi bu arada dahada nemi arttırdım fakat kütüklerin altına suyu ilk seferinden başka koymadım bu şekilde daha önce aldığım miktardan az oldu sadece Bir aileye yerecek kadar yani 2.5 kg kadar oldu onuda ben yedim.
Fakat birşey farkettim mantarın şapkalarında aşırı sisten olsa gerek tüylü bir görünüm aldı hatta birtanesi üzerinde pim olusumuna benzer tomurcuklanma oldu Fakat kurtçuklar ortaya çıkınca mantarları kestim ve yedim merak ettiğim bir olay olarak aklımda kaldı.
Şimdi acaba sisli ortamda mantarın bası üzerinden yeniden pimle gelişim olurmu olmaz mı allah izin verirse bir ara denemeyi düşünüyorum tekrar.

Eklenen Resimler

Düzenleyen cundar : 29-11-2016 saat 19:34
Eski 29-11-2016, 20:34   #248
Yeni Üye

Alıntı:
Bir kaç gün önce fotoğrafını gönderdiğim bebek shitakenin yetişmiş hali.
Üstadım bu sitake mantarının şapkası bu şekilde tirtiklimi oluyor. İnternette meşe dalları üzerindekilerin şapkaları sanki daha pürüzsüz görünüyordu.
Sanki 2 ay önce bir incir ağacının belinde buna benzer bir mantar görmüştüm kokusu falan çok güzeldi ağaçtan beslendiği için incir gibi kokuyor köylüler incir mantari dediler cokguzel oldugunusoylediler fakat benim Bahçedeki bir incir ağacında olduğu için spor bırakması için bıraktım kurudu geçti kuruyan parçalarını diğer incir ağaçlarının kovuklari içine bıraktım bende belki seneye o ağaçlardan çıkar diye düşündüm ama seneye affetmemeyi düşünüyorum. Çünkü gecensenede ayni ağaçta çıkmıştı geçtikten sonra görmüştüm. O zamanlarda mantarlarla hiç ilgilenmiyordum. Sonra istiridye mantarına merak salim ve agacta oldugu icin kavak mantari olduğunu düşünüyordum 1.5 ay önce gören kadar.

Düzenleyen cundar : 30-11-2016 saat 17:43
Eski 30-11-2016, 10:28   #249
Ağaç Dostu

@cundar
Dışarıda bulduğun ne olduğunu bilmediğin mantarlardan kesinlikle uzak dur. Bir kaç mantar yiyecem diye alacağın rikse değmez. Yaşayan ağaçlara mantar aşılama. Ya mantar tutmaz ölür ya da ağacı öldürürsün ki evin bahçesinde falan ise tehlikeli de olur. Bir anda üzerinize devrilir.
Kavak ağacından aldığın kütükleri aşılamadan kışın yatır suyunu bıraksın su yürümüş ağaçlarda misel daha geç yayılıyor bir de ağacın kendini koruması için salgıladığı sıvılar miselin ölmesine neden olur.
Shitakelerin hepsi böyle olmaz bendeki özel bir varyetesi şekil ve tad olarak çok beğendiğimden sadece onu aşılıyorum. Ama shitakelerin üst tarafı düz olsa dahi kenarlarda tüylü gibi tırtıkları olur. Şapka üstü çatlak gibi desenli olanlar kurutma için daha elverişlidirler.

Eski 30-11-2016, 17:50   #250
Yeni Üye

Son 2 gündür hava 20 derece gıtti mantarla 3 kat büyüdü

Eklenen Resimler

Eski 30-11-2016, 18:54   #251
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2016
ben 30 gün önce kutuge mantar ekip siyah torbalara koydum ne zaman cıkarmam lazım

süleyman gülgün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2016, 18:57   #252
Yeni Üye

mantarlar

bunlar 20. günde

Eklenen Resimler

Eski 30-11-2016, 20:53   #253
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi süleyman gülgün Mesajı Göster
ben 30 gün önce kutuge mantar ekip siyah torbalara koydum ne zaman cıkarmam lazım
1 ay kadar torbaladiysan çıkar artık uygun bir yere koy verim 1 ay sonra olabilirde olmayabilir ama asıl verim 9 aydan sonra artarak başlıyor. En azından bende o şekilde oldu.

Eski 01-12-2016, 08:58   #254
Yeni Üye

bazilari 80 gun fln kalsin diyor ama 45 gun fln kalsa zariri olur mu

Eski 01-12-2016, 11:17   #255
Yeni Üye

mantarlar

bugün 30. gün yardım artık cıkarmalımıyım yoksa kalsın mı

Eklenen Resimler

Eski 01-12-2016, 14:42   #256
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Bizimkiler 2 aydan fazla kuluçkada kaldı, bir zararı olacağını sanmıyorum. Ne kadar tutarsanız miseller o kadar yayılıyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi süleyman gülgün Mesajı Göster
bazilari 80 gun fln kalsin diyor ama 45 gun fln kalsa zariri olur mu

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2016, 16:25   #257
Yeni Üye

Benim dün paylaşımını yaptığım resimlerde ilk sıradaki resimde bir kütük var kütüğün dışı misel sarmış durumda son 2-3 aydır mantar aldığım halde o saran kütüğün sarılı yerinden hiç mantar almadım.
Bu durumdaki deneyimlerim kütüğün dışınin sarmamasinin daha iyi oldugu yönünde.

Eski 01-12-2016, 16:26   #258
Yeni Üye

Bugunde resimler çektim dunkulerden daha gelişmiş durumdalar vakit bulursam tekrar paylaşım uygun ısıda gelişimleri çok hızlı oluyor.

Eski 01-12-2016, 16:42   #259
Yeni Üye

peki fotolardakinler gidisati iyi mi
tmm ozaman 1 ay daha kalsin.

Eski 01-12-2016, 16:50   #260
Yeni Üye

İlk resim bahsettigim
miselin kütüğün dis kismini sardıgi kütük saran yerde hala verim yok

Eklenen Resimler

Eski 01-12-2016, 18:08   #261
Yeni Üye

yani cikaralim mi torbadan

Eski 01-12-2016, 18:10   #262
Yeni Üye

sen bunlarin altlarini dubelmi yaptin nasil cikiyor

Eski 05-12-2016, 14:11   #263
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cundar Mesajı Göster
İlk resim bahsettigim
miselin kütüğün dis kismini sardıgi kütük saran yerde hala verim yok
Kabuğun misel saran yerini keskin satır bıçak gibi bir aletle kabuk altına kadar çiz bazı yerlerden çıkmaya başlayacaktır. Misel sarımını kapalı yapmanız ve nemi çok yüksek tutmanız kabuğunda misel sarmasına neden oluyor diye düşünüyorum. Bir de küvet gibi bir şeyin içinde tutuyorsun oradan çıkarırsan daha rahat nefes alacaktır mantarların.

Eski 08-12-2016, 20:52   #264
Yeni Üye

Thumbs up

Alıntı:
Kabuğun misel saran yerini keskin satır bıçak gibi bir aletle kabuk altına kadar çiz bazı yerlerden çıkmaya başlayacaktır. Misel sarımını kapalı yapmanız ve nemi çok yüksek tutmanız kabuğunda misel sarmasına neden oluyor diye düşünüyorum. Bir de küvet gibi bir şeyin içinde tutuyorsun oradan çıkarırsan daha rahat nefes alacaktır mantarların.
Sayın sublilumas üstat kütük lerden birinin üstü aşılama yaptığımda torbadayken sardı kütükleri torbadan çıkardıktan sonra dış yüzeyde sarma olayı olmadı o şekilde kaldı son 20 gündür aklima gelince mantar kesecegim zaman ara ara bıçakla çiziyorum pul pul dökülüyor misel kısmı fakat ben kabuk yüzeyinde bıraktım cizmeyi kabuk altına inmedim bir degisiklik olmadı. Önceki mesajlardan birinde arkadaşlardan biri uzun süre poşette bırakıp kütük yüzeyini sardirmayi düşündüğü için deneyimimi paylasmistim. Banada faydası oldu sayenizde kesilerimi derinlestiricem.

Bildirdiğiniz gibi kabuk altına kadar çizmeyi deneyeyim veya satır ile bir kaç yerine vurayim sonuçları saniyorum 20 gunsonra yeni pimlerde görürüz çünkü yukaridaki resimlerde mantarlar da eşe dosta dağıtıldı tamami şu anda yeni pim görünmüyor saniyorum 10 güne kadar yeniden Pimler görülür.
Bu arada nemlendirici cihazı kapattım fakat bir saat ayarlı pırız ile günde 3 sefer 15 er dakika cihazı çalıştırmaya düşünüyoruz. daha önce nem cihazi arizalandiginda Pimler kurumuştu. Halbuki sera içerisindeydiler.

Kütükleri son 1 aydır küvet içerisinden çıkarmayı düşünüyorum fakat üzerlerinde Pimler olduğu için kusturmek istemedim dediginiz gibi biraz daha geniş bir sera yapıp kütükleri arasında 50cm olucak şekilde kütükleri yeniden düzenlemeyi düşünüyorum hazır şimdi Pimler yokken.

Dün mantarları keserken dışı sarmış olan kütüğü yerinden kaldırdım toprak altında yaklaşık 4 parmak genişliğinde misel oluşumu vardı bu sebeple Pimler alt kısımdan geliyormuş yerdegisimi sebebiyle saniyorum biraz kusecekler.
Fakat bu durum aklıma birsey getirdi kütükleri yanına bir kütük daha diktigimde misel toprak altindan ilerleyecek ve kendiliğinden yeni kütük te aşilanmis olacak. Böylece hiç dubeldi matkapti uğraşmamis olunacak tabi mantar dan bikmassam. Yaklaşık 3 aydır verim alıyorum önceleri 2 günde bir mantar yedim şimdilerde haftada bir bile fazla geliyor dağıtıyorum.

Birde kesmiş olduğum kavak ağacının üst kısmında yaklaşık olarak ince olan 3 metre kadar ince dal vardı yaklaşık 15cm çapında başlayıp inceliyor. onada geçen sene biraz aşılama yapmıştım bütün sene dışarıda kalmıştı hiç posetlenmedi sadece dışarıda durdu güneşin altın yaz sıcağında ayrıca hiç ıslatılmadi yagmurda gormemisti. Kısaca tamamen umutsuz durumdaydı bende olmasını beklemiyordum.
3-4 ay önce hayvan damimda hayvanlara yedirmek için aldığım 35ton samanın kenarına Samanlar yerden islanmasin biraz yükselti yapsın diye koydum geçen hafta yağan yağmurdan sonra 4-5kg kadar ordada çıkmış elemanlar cimen mantari sanmislar banada gösterdiler tabi samanın altındaki kavaktan haberleri yok üzerine dökülen samanlardan dolayi görülmüyordu.

h.turan beğendi.

Düzenleyen cundar : 08-12-2016 saat 21:08 Neden: Yazım ve anlam hataları duzeltildi
Eski 09-12-2016, 14:37   #265
Ağaç Dostu

@cundar
Ağaç içinde su yürütmek için ince kanallar vardır bizdeki damarlar gibi. Misel bu kanallardan yol alıp bütün ağaca yayılır. Toprağa geçmiş olması çok fark etmiyor. İlk aşılamada ayda bir kez falan ağacı ters düz yapıp miselin alt üst iyice yayılmasını sağlayabilirsin. Kışın dinlenme dönemlerinde de uygunsa bazen yine uygulayabilirsin. Ters düz derken üst tarafın alta toprakta olan kısma toprakta olan kısmın ise üste gelmesini kast ediyorum. Ayrıca kütükleri dik değil hafif meyilli yatır. Bu şekilde üst ve alt nem oranı fazla değişmemiş olur.

Eski 12-11-2017, 19:43   #266
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2017
merhabalar. bende bir süredir kütükte istiridye mantarı yetiştirmeye çalışıyorum. ekim ayında verimli şekilde ürün almıştım. ancak bu ay bir problemle karşılaştım. kütüklerim üzerinde mantar yumruları oluşuyor ancak birbirinden ayrışmıyorlar ve top halinde büyümeye devam ediyorlar. bir süre sonrada bu yumaktan 1 veya 2 tane mantar yetişiyor ve yaprak uç kısımları tırtıklı oluyor. havalandırmayı saatte 15 dk ya kadar uzattım ve ışığıda arttırdım. üzerinde su biriken topakların az su alması için 2 saatte 1 dk ulv çalıştırıyorum. ama yinede bazı kütüklerde yumak üzerinde su kalıyor. resim yükeleyemiyorum??? inşallah anlatabilmişimdir... yardımcı olursanız sevinirim. iyi akşamlar...

klbk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2017, 17:38   #267
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2017

kamil35 beğendi.
klbk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2021, 19:15   #268
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2021
Alıntı:
@cundar
Dışarıda bulduğun ne olduğunu bilmediğin mantarlardan kesinlikle uzak dur. Bir kaç mantar yiyecem diye alacağın rikse değmez. Yaşayan ağaçlara mantar aşılama. Ya mantar tutmaz ölür ya da ağacı öldürürsün ki evin bahçesinde falan ise tehlikeli de olur. Bir anda üzerinize devrilir.
Kavak ağacından aldığın kütükleri aşılamadan kışın yatır suyunu bıraksın su yürümüş ağaçlarda misel daha geç yayılıyor bir de ağacın kendini koruması için salgıladığı sıvılar miselin ölmesine neden olur.
Shitakelerin hepsi böyle olmaz bendeki özel bir varyetesi şekil ve tad olarak çok beğendiğimden sadece onu aşılıyorum. Ama shitakelerin üst tarafı düz olsa dahi kenarlarda tüylü gibi tırtıkları olur. Şapka üstü çatlak gibi desenli olanlar kurutma için daha elverişlidirler.
merhaba.. herkese katkıları için herkese çok teşekkür ederim. uzun zamandır yazan olmamış ama umarım yeşillenir... değerli @suplilumas ın yapmış olduğu '' su yürümüş ağaçlarda misel daha geç yayılıyor '' tecrübesi denk geldi. acaba yeni kütük hazırlamak için şu an beklemek mi lazım ?

kutukcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024