agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni232Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-11-2013, 11:00   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@ Mumin OKAN
Kavanozdaki olmuş artık kavanozdan çıkarıp yavurlamaya alman gerekiyor.

suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2013, 15:37   #122
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2013
@marasli
saolasın üstadım

@suplilumas
nasıl yani üstad? biraz açarmısınız?

Mumin OKAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2013, 10:05   #123
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2013
sayın Mumın okan pastörilizasyondan önce samanı suda biraz bekletmediniz mi ? takip ettiğim kadarıyla samanı kaynatmadan buharda steril duruma getirdiniz. önceden de samanı suda bekletmediyseniz sadece buharla steril duruma getirme esnasında samanda oluşan nem mantarın yetişmesi için yeterli olmaz. poşetteki samanların özellikle alt tarafları çok kuru gibi duruyor.

Mumin OKAN beğendi.
efor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2013, 17:29   #124
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Sayın @efor evet üstad bekletmedim. Sanırım bu sebepten dolayı kısmen yeşil küf oluştu bazı yerlerde. Onlarıda bulundukları yerden aldım. Şimdilik fazla sarmadı.

Birdahaki sefere kompost hazırlarken suda bekletirim.
Deneyerek öğreniyorum üstad. Çok saolasın

Eski 14-11-2013, 11:54   #125
Ağaç Dostu

@Mumin OKAN
Kavanoz içinde mantarın çıkması kolay olmayacaktır. Kavanoz içinde zamanla hem hava hem nem tükenecek miseller ya boğulup ölecek ya da kuruyacaklar ya da başka olmusuz durumlar oluşacak. O nedenle kavanozda oluşturduğunuz miselli poşetlerden farklı işlemlerle meyve verme durumuna getiriyorsunuz. Mantarların misel gelişimi için gerekli olan ışık nem ısı farklı meyve için farklı olur. Misele meyve verdirmek için o nemi ve ısıyı ayarlayıp yavrulama denilen ortama sokmanız gerekiyor.
Bunu basit olarak şöyle yapabilirsiniz. Bir adet kapaklı dikdörtgen büyükçe plastik kutu alıp bu kutu içine ıslatılmış perlit sereceksiniz. Eğer bulabilirseniz ısı ve nemi ölçmek için gerekli araçları da yerleştirin. Kavanozdaki miselinizi ağız kısmını sert bir zemine vurarak kayıp çıkmasını sağlayın. Bu misele kek deniyor bu keki kırmamanız ve bozmamanız gerekiyor. Çıkardığınız keki bir kaba koyup kaba su doldurup 6 - 8 saat bekletin. Suyun içinde kalması için üzerine tabak falan koyup ağırlık yapmanız gerekiyor yoksa yüzer. Islatma işlemi bitince ıslak ıslak çıkarıp vermikulat ile üzerini kaplayın. Vermikulat kuru kek ıslak olduğunda kolayca yapışacaktır. Daha sonra bu keki alıp altına kekten çok az büyük bir altlık kesin bu altlık folyo, plastik ya da poşet parçasından olabilir. Keki perlit koyduğunuz yavruluğa alın. Eğer sadece bir tane ise tam ortaya koyun değilse uygun şekilde dağılım yapabilirsiniz. Yarım saat ya da saat başı bir tane fısfıs ile su sıkıp vermikulatın yavaş yavaş kek üzerinden düşmeden ıslanmasını sağlayın. Bundan sonra günlük bakım olarak arada bi ısısını nemini kontrol edip beklemeniz gerekiyor. Vermikulat miselden dolayı beyazlaşak daha sonra mantarlarınız çıkmaya başlayacak. İlk vermikulat ıslamasından sonra asla keke su sıkmayın. Yavruluğu nemlendirmeniz gerekiyorsa bir elinizle sert bir şeyi keke değdirmeden siper yaparak yavruluğa su sıkmanız yeterli.

Mumin OKAN beğendi.
Eski 15-11-2013, 10:17   #126
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

sn @suplilumas alakanızdan dolayı teşekkür ederim.
dediklerinizi uygulamaya çalışacağım elimden geldiğince. ancak birkaç sorum olacak; perlit sıkıntı değil biraz buldum, vermikulat nasıl birşey, google da vermikülit diye birşey çıkıyor, bu ürünü nereden bulabilirim? çiçekçilerde bulunabilir mi?

düzenleme: sanırım perlit, inşaatçıların kullandığı perlitten değil, vermikülit i çözdüm. sitede falan yazılar mevcutmuş.

http://www.agaclar.net/forum/toprak-...atis/25999.htm

Eski 16-11-2013, 06:05   #127
Ağaç Dostu

Perlit inşaatlarda da kullanılıyor aynı şey olabilir. Çiçekçilerde bulabilirsiniz her ikisi de bahçecilikte kullanılır.

Eski 16-11-2013, 17:48   #128
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Üstad burada çiçekçilerde bulamadım. İstanbuldan arkadaşlarımdan isteyecem **** dogalbahce.com dan

Eski 16-11-2013, 19:05   #129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi marasli Mesajı Göster
sayın Mehmet kemer, bu linkte türkiye ve iran temsilcisi varmış. adı İsmail tel var sadece. fiyat yok. nette benim gördüğüm en ucuz agroma mantarın miseli. 4 ten önce para yatırılırsa hemen kargoya veriyorlar. maraşa iki günde geliyor. ben memnunum. sorularınıza da samimi bir şekilde cevap veriyorlar.

Sylvan Inc. - Spawn
Merhaba arkadaşlar bu arada sana ayrıca selamlar hemşerim,. Bende maraşlıyım merkez, göksunda ziraat mühendisiyim ve Mantar yetiştiriciliği kursu veriyorum yaptıklarınızı kursiyerlerime gösteriyorum. Bende ayrıca bilgilerimi artırıyorum pek fazla bilgim yoktu mantarla ilgili fakat şu anda daha iyi.

Ayrıca burda okuduğum üzere bende agromayı aradım ve sipariş veridi. 2 günde elime ulaştı. 5 kg Misel 32,5 lira ve bulunduğum yer mobil bölge olduğu için 7 lira da kargo ücreti ödedim adamlar çok ilgili. Bu bilgi içinde ayrıca teşekkür ederim, bundan sonra başlığı takip edeceğim hepinize kolay geldin.

Bunun dışında bende Gıda kontrolörüyüm, İl Tarımdaki arkadaşlar çok ilgililerdir fakat kafanıza takılan herhangi bir konu olursa bende yardımcı olmaya çalışırım.

marasli ve Mumin OKAN beğendi.

Düzenleyen sirikci46 : 16-11-2013 saat 19:12 Neden: Ek bilgi;
sirikci46 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2013, 20:46   #130
Ağaçsever

marasli's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2013
Sayın sirikci46, ben göksunda başladım aslında bu işe. y.emre io daydım. şimdi merkezdeyim. kantindeki memed abim heveslendirmişti beni ben devam ediyorum ama o bıraktı malesef çevre baskısı yüzünden. kurstan bahsetmişiniz de kurs ne zaman açıldı hiç haberim olmadı?

Mumin OKAN beğendi.
marasli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2013, 21:00   #131
Yeni Üye

Kurs Göksun'da 1 Kasım'da başladık İşkur ve Halk Eğitim'in ortaklığında İlçe Tarım olarak dersleri biz İlçe Tarım Müdürlüğündeki salonumuzda veriyoruz. Aslında mantar deneyimli olduğum bir konu değildi ancak İşkur bu konuyu belirlemiş bizde elimizden geleni yapıyoruz.

Eski 17-11-2013, 19:01   #132
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Torbalarımın birinden küçük kare.
Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar

Eklenen Resimler

Eski 17-11-2013, 20:27   #133
Ağaçsever

marasli's Avatar

mümin hocam pastörizasyonda sıkıntı var galiba. bende de aynısı vardı. misel sarmadan başka mantar çıkmış. bana da ziraat yüksek mhendisi söylemişti fotoları mail atmıştım kendisine. eğer bozulmazsa kompostunuz bir dahaki sefere daha dikkatli olun. sıcaklık istenilen seviyeye ulaşmamış anlaşılan benimkinde olduğu gibi.

sayın sirikci46, iyi olmuş açılması biz karanlıkta el yordamıyla yolumuzu bulmuştuk malesef. ama *** kursiyerler kararlıdır bu işte yoksa ilk bir kaç başarısız denemeden sonra ilk başta en yakındakilerin baskısı yüzünden bırakırlar

Eski 17-11-2013, 20:46   #134
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Sayın marasli, peki ne yapmak gerek. Torbayı elden çıkarmak mı daha avantajlı olur?

Eski 18-11-2013, 17:33   #135
Ağaçsever

marasli's Avatar

sayın mümin okan, şimdilik öyle kalsın yeşil küf olmadığı sürece çok sorun olmaz. bekleyin misel sararsa ve yeşillenmezse mantar alırsınız. kaldı ki yeşil küf olan torbalardan bile mantar çıkar ama verim düşük oluyor. tabi tamamen yeşil değilse

Mumin OKAN beğendi.
Eski 21-11-2013, 22:19   #136
Yeni Üye

Kompostlarımızı hazırladık misellerimizi ektik. Çok da güzel bir yer ayarladık, her ne kadar hijyen konusunda şartlarımız uygun olmadığı için yeterli olamadıysakta şıüu an için iyi durumdalar misellerimizde maşallah 2 günde sarmaya başladı. Fotoğrafta çektim bir ara yükleyeceğim. İnşallah sonucada ulaşırsak bu kursiyerlerimin isteğini daha da artıracaktır.

Mumin OKAN beğendi.
Eski 01-12-2013, 10:12   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2013
arkadaşlar kendi ürettiğim miselleri torbalara ektim. 34. gün oldu ama hala bir belirti yok. mantar çıkmadı fotoğrafları gönderiyorum yorumlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

vandenew beğendi.
alpay_23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 17:43   #138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2013
Kütükte mantar verim oranı nekadardır acaba. Sizin kütükler ortalama 35,,40 cm boyunda sanırım bir kütük aylık kaç kg verebilir iyi bakıldığında. Bende yapmayı planlıyorum ozelden ulaşabilirseniz sevinirim... iyi forumlar...

HuseyinBarut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2013, 13:56   #139
Ağaçsever

marasli's Avatar

sayın alpay_23, poşetlerde hiç mantarın çıkması için yer açmamışsınız. temiz bir bıçakla poşete çizik atın. bir kaç gün içinde kendini gösterecektir.

sayın HuseyinBarut, kıyaslamak için tam anlamıyla verim alamadım kütüklerden.

alpay_23 beğendi.
Eski 07-12-2013, 10:36   #140
Ağaç Dostu

@Mumin OKAN
Başka mantar çıktığını gördüğün poşetleri hemen imha et. Yaydığı sporlar ortama girecek ve ilerde yapacağın bütün işleri riske atacaktır.

Mumin OKAN beğendi.
Eski 07-12-2013, 17:03   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2013
Alıntı:
sayın alpay_23, poşetlerde hiç mantarın çıkması için yer açmamışsınız. temiz bir bıçakla poşete çizik atın. bir kaç gün içinde kendini gösterecektir.

hocam yorumunuz için teşekkürler. mantarlarım çıkmaya başladı. acele ediyormuşum meğer. biraz sabırlı olmak gerekiyormuş demek.

alpay_23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2013, 19:53   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2013
Alıntı:

Teşekkürler sayın marasli Sanırım poşette daha iyi verim alınıyor...

HuseyinBarut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2013, 14:04   #143
Ağaç Dostu

@HuseyinBarut
Kütük ile poşet farklı kıyaslama yapmak yanlış olur. Poşeti hazırlar kullanır atar bir daha hazırlarsınız. Kütüğü ise bir kez hazırlar yıllarca ürün alırsınız. Kütükler doğru hazırlanmışsa ve doğru ortamdaysa genelde tam verimi üç yıl sonra göstermeye başlar. Tamamen süngerleşip çürüyene kadar da verim devam eder. Tam doğru olmasa da şöyle örneklemek daha anlaşılır yapar. Bir kütük ve bir poşet hazırladığımızı varsayalım. Poşette bir süre sonra 10 tane mantar aldıktan sonra atıp bir daha hazırlamamız gerekecek. Kütük ise ilk yıl 10 mantar verecek ikinci yıl 20 üçüncü yıl 30 ve kütük çürüyüp performansı düşene kadar 30 - 40 mantar ile devam edecek. Sonra sayı yükseldiği gibi düşüp sıfıra inecek. Kütük ile aynı oranda mantar alabilmeniz için her ay bir poşet hazırlamanız gerekecek.
Poşetin avantajı seri üretim yapabilmenizdir ama devamlı emek harcamanız gerekiyor. Kütüğün özelliği ise az masraf az emek az bakımla sürekli üretim. Poşete verdiğiniz emeğin yarısını her yıl kütük aşılamaya vermiş olursanız 4 - 5 yıl sonra poşetle üretim yapan hiç kimse üretim oranınızı yakalayamaz. Ayrıca kütükte üretilen mantarlar komposttan daha lezettli ve daha kaliteli olurlar.

Eski 10-12-2013, 09:50   #144
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

vertigo teşhisi konulduğundan beri doğru düzgün bir işlem yapamadım arkadaşlar.
sayın @suplilumas poşeti atmak için pazar günü kontrol ettiğimde aşağıdaki şekilde popurcuklanmalar gördüm. ve bu sabah itibariyle fotoğraflardan bir kaçı aşağıdadır.

yorumlarınız benim için değerlidir.
ekonomik sisleme sistemi projesi yapmaktayım. uygulamam başarılı olduğunda paylaşacağım.

Eklenen Resimler

alpay_23 beğendi.
Eski 11-12-2013, 11:11   #145
Ağaç Dostu

@Mumin OKAN
Uygulamanız başarılı bunlar bebek mantarlar. Sadece başka mantar çıktığını söylediğiniz poşeti ne olursa olsun atın hiç bekletmeyin. İlerde kurtulamayacağınız bir duruma sokar sizi.

Mumin OKAN beğendi.
Eski 14-12-2013, 10:58   #146
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2011
Sayın arkadaşlar bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için öncelikle tesekkür ederim.
karşılaştığım şu video ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum.
วิธีà¸�ารทำà¸�้à¸*นเห็ภ” - YouTube
videonun sonundaki malzemeler ve oranları
özellikle komposta katılan kimyasal gübre ve nemlendirmede suya katılan sıvı gübre hakkında.hayırlı günler.

Mumin OKAN beğendi.

Düzenleyen şafak : 14-12-2013 saat 12:50
şafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2013, 09:20   #147
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Torbamdan son görüntüler arkadaşlar. Hasat ı nasıl yapabilirim. Tek büyüğü alsam devam edermi?

Eklenen Resimler

marasli beğendi.
Eski 15-12-2013, 11:21   #148
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mumin OKAN Mesajı Göster
Torbamdan son görüntüler arkadaşlar. Hasat ı nasıl yapabilirim. Tek büyüğü alsam devam edermi?
sen bu işi çözmüşsün arkadaş kaç günde bu hale geldi mantarların ?

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2013, 17:50   #149
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_cevizci Mesajı Göster
sen bu işi çözmüşsün arkadaş kaç günde bu hale geldi mantarların ?
toplamda 2 ay ı buldu

Eski 15-12-2013, 20:22   #150
Ağaçsever

marasli's Avatar

bereketli olsun sayın mümin okan. kesime hazır hale gelmiş mantarlar. temiz bir bıçakla köküne yakın yerden kes. küçükler zaten büyümez artık. bir de mantarın bulunduğu yer çok da temiz havalı bir yer değilmiş anlaşılan. yapraklar büzüşmeye başlamış çünkü. bu da komposttan verim almanızı engeller. tecrübeyle sabittir.

Mumin OKAN beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024