agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni232Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2013, 00:53   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Uzunca bir aradan sonra yeni mantarlarımda çıkmaya başladı. Artık bu işi öğrendim sanırsam

Tam 1 ay sürdü. Ekimi 17 nisan da yapmıştım ilk mantar pinleri de 17 mayısta çıktı.

Eklenen Resimler

Mehmet Kemer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 20:44   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2013
merhaba ben 3 hafta önce mantar ekimi yaptım saman beyazladı ama başkada bir hareket yok bu normal midir?

http://l1305.hizliresim.com/19/p/n9zk6.jpg
http://l1305.hizliresim.com/19/p/n9zl6.jpg
http://l1305.hizliresim.com/19/p/n9zm4.jpg
http://o1305.hizliresim.com/19/p/n9zn1.jpg
http://o1305.hizliresim.com/19/p/n9znz.jpg

Düzenleyen iiiggg79 : 21-05-2013 saat 20:50 Neden: resim ekleme
iiiggg79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 10:11   #63
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iiiggg79 Mesajı Göster
Merhaba herşey yolunda gözüküyor, bi 10 gün içerisinde çıakcaktır. Yalnız ağzını açık bırakmayın nemi gitmesin. Karanlık bir yerde bekletmeye devam edin daha sonra ışık alan bir yere çıkartabilirsiniz.

Eski 22-05-2013, 19:10   #64
Yeni Üye

Mehmet Bey, Teşekkür ediyorum cevabınız için.
Yalnız ben bugüne kadar mantarı karanlık bir yerde bekletmedim, doğrudan güneş/ışık almayan ancak gündüzleri aydınlanan geceleri karanlık bir odada beklettim. Sanırım yanlış yapmışım.
İlk pinler çıkana kadar karanlık bir yere götürmem doğru olacaktır değil mi?

Eski 23-05-2013, 00:20   #65
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iiiggg79 Mesajı Göster
Mehmet Bey, Teşekkür ediyorum cevabınız için.
Yalnız ben bugüne kadar mantarı karanlık bir yerde bekletmedim, doğrudan güneş/ışık almayan ancak gündüzleri aydınlanan geceleri karanlık bir odada beklettim. Sanırım yanlış yapmışım.
İlk pinler çıkana kadar karanlık bir yere götürmem doğru olacaktır değil mi?
Rica ederim. Evet karanlık bir yerde dursun biraz. Ben ekim işinden sonra 20 gün kadar karanlık odada bekletiyorum. Hiç ışık yok. Nem oranı %80-90 arası. Pinler çıkmaya başlayınca aydınlık ortama alıyorum.

Eski 23-05-2013, 07:55   #66
Yeni Üye

tekrar teşekkür ediyorum, mantarı karanlık bir yere alacağım.

Eski 25-05-2013, 19:39   #67
Ağaçsever

marasli's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2013
Mehmet bey hayırlı olsun. güzel olmuş gerçekten de. bir kaç sorum olacaktı size.

1- kütüklerinize ne oldu acaba? benimkiler bıçak gibi kesildi. çıkmıyor artık. bir abim de yapıyordu onda da aynen birden kesilmiş. sizinkiler nasıl olmuştu?

2- fotolardaki saman kompostu kaç kilo?

3- talaşta deneme yaptınız gayet de güzel çıkmıştı fotolarda. şimdiki fotolarda anladığım kadarıyla samandan bayağı çıkıyor. ikisini karşılaştırdığınızda hangisi daha iyi? kompost/alınan ürün oranı nasıl acaba ?

ben şimdi talaşta çamaşır selesinde deniyorum. ilk mantarlar çıkıyor. kuru olarak 4.5 kiloluk talaştan ilk hasatta 1 kilodan fazla ürün alacak gibiyim.(benimle birlikte deneyen diğer abim seleden 2 kilo aldı ilk flaşta) samandan verim bitene kadar kompostun ağırlığının % 30 u alınıyor diye biliyorum. 4.5 kiloluk samandan alınacak tüm mantar 1,5 kilo kadar ancak oluyor ve ilk flaşta da % 40 alınıyor ki bu da 600 gram yapıyor. bu hesaba göre talaş daha verimli gibi. sizin tecrübelerinize göre hangisi daha verimli.

Mehmet Kemer beğendi.
marasli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2013, 10:36   #68
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi marasli Mesajı Göster
Mehmet bey hayırlı olsun. güzel olmuş gerçekten de. bir kaç sorum olacaktı size.

1- kütüklerinize ne oldu acaba? benimkiler bıçak gibi kesildi. çıkmıyor artık. bir abim de yapıyordu onda da aynen birden kesilmiş. sizinkiler nasıl olmuştu?

2- fotolardaki saman kompostu kaç kilo?

3- talaşta deneme yaptınız gayet de güzel çıkmıştı fotolarda. şimdiki fotolarda anladığım kadarıyla samandan bayağı çıkıyor. ikisini karşılaştırdığınızda hangisi daha iyi? kompost/alınan ürün oranı nasıl acaba ?

ben şimdi talaşta çamaşır selesinde deniyorum. ilk mantarlar çıkıyor. kuru olarak 4.5 kiloluk talaştan ilk hasatta 1 kilodan fazla ürün alacak gibiyim.(benimle birlikte deneyen diğer abim seleden 2 kilo aldı ilk flaşta) samandan verim bitene kadar kompostun ağırlığının % 30 u alınıyor diye biliyorum. 4.5 kiloluk samandan alınacak tüm mantar 1,5 kilo kadar ancak oluyor ve ilk flaşta da % 40 alınıyor ki bu da 600 gram yapıyor. bu hesaba göre talaş daha verimli gibi. sizin tecrübelerinize göre hangisi daha verimli.
Merhaba Sn. Maraşlı

Kütüklerimden malesef bende verim alamadım. İlkbahar başında sadece 1 tanesinde 2-3 adet mantar çıktı bir daha bir şey çıkmadı. Bende umudumu kestim.

Fotoğraflarda görünen kompostlar, 9 ile 11 kg arası değişmekte.

İlk yaptığım kompost sadece talaş idi. Uzun bir süre verim verdi. Ama kuluçka süresi çok sürdü. Daha sonra saman ve talaş karıştırdım. Kuluçka süresi ilkine göre düştü ve verim aynı idi. Daha sonra talaş aldığım fabrikalarda bir süre talaş olmadı ve sadece saman ile denedim. Kuluçka dönemi çok çabuk oldu 23 günde çıkmaya başladı ama bu sefer poşet içi çok gevşek oldu büyüyen mantarları taşıyamıyordu. Yere dökülüyordu. Son yaptığım 3 kompostta da saman ve çeltik kabuğu kullanıyorum. Çeltik kabuğunu forumdan Şeref Bey tavsiye etmişti. Kuluçka dönemi 22-25 gün ve verim daha iyi. Lezzet daha iyi. İkinci çıkımlar yine ilk çıkımlar gibi verimli ve kaliteli. Geçen yaz sonunda hazırladığım kompostları tanıdıklara dağıtmıştım ve hala mantar çıktığını gördük. Yaklaşık 9 aydır devam ediyor

Benim izlenimim hava ışık ve nemin öneminden sonra en önemli nokta iki ya da üç çeşit ana madde karışımı kullanmak daha iyi.

Not: Şu an aklıma takılan bir nedenden dolayı, kompostların birazını asarak, birazını ranza üzerine yatık dizerek ve birazını da yerde dik bırakarak deneme yapıyorum. İlk izlemimim askıya göre ranza ve yerde verim daha iyi gibi. İlerleyen günlerde daha da netleşir heralde.

Eski 29-05-2013, 18:42   #69
Ağaçsever

marasli's Avatar

teşekkürler Mehmet bey verdiğiniz bilgiler için.
benim kütüklerden ben ilk etapta aldım bayağı. çoğunda aynı kompostta olduğu gibi 3-4 yaprak çıktı. mantar çıkmayınca tekrar poşetledim. yeniden misel sarıyorlar şu an. 5-6 tanesinin kabuğunu soydum öyle poşetledim ve bayağı bayağı beyazladılar. kabuğu soyunca ilk dikkatimi çeken şey kabuğun altında hiç misel olmayışıydı. deneye deneye bulacaz *** doğru yolu Mehmet bey

ben talaşı hem torbada hem de selede deniyorum. torba ile sele arasında bayağı fark var. hele ki selenin birisinin yakında fotosunu eklerim çok süper maşallah. sele 4.5 kilo kompost alıyor.

askı ve yatay olan torbalar arasındaki farkı kendimce şöyle açıklayabilirim çünkü benim de dikkatimi çekmişti. askıda ve ya yerde olsun eğer yanlardan çıkıyorsa sapı uzun oluyor ve yaprak çok kalın olmuyor ama dikey olarak kompostun üstünden çıkarsa yapraklar dolgun oluyor. sap kısa ve sapla şapka arasındaki bölüm de bayağı kalın oluyor.

Mehmet Kemer beğendi.
Eski 30-05-2013, 13:44   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@Mehmet Kemer
Daha önce yazdığım gibi kütüklerden verim almak uzun sürüyor ümidinizi kesmeyin kütüklerinizi aynı şekilde korumaya devam edin. Türüne göre verim 3 yıl sonra başlayabilir. Yanlış hatırlamıyorsam siz kütükleri üstten aşılamıştınız bu yöntemde gecikmeye neden olabilir. Miselin tüm kütüğü sarıp sonra mantar vermesi zaman alacaktır.

@marasli
Kütüklerin kabuğunu soymanız kütüğün nem kaybetmesine neden olacaktır. Kabuğu soymanız iyi değil. Misel tamamen sarınca mantar kendiliğinden kabuğu çatlatıp çıkacaktır ama eğer uzun süre çıkmıyorsa kabuk çok sert ve çatlamıyor ise siz dışardan müdahale edebilirsiniz.
Demir bir fırça ile kabuğu taramanız çatlak yerleri oluşmasına ve sonrasında da mantarın çıkış yolu bulmasına neden olacaktır. Yani tarayıp çizik atmanız yeterli kabuğu soyarsanız kütüğü bozarsınız.

Mehmet Kemer beğendi.
suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2013, 14:48   #71
Ağaç Dostu

@marasli; Rica ederim, ben bütün bilgimi buradan öğrendim. Bizde paylaşalım ki bilgi çoğalsın

Bende ilk seferinde kütüklerden kompost gibi verim almıştım ama 7-8 aydır çıkmadı bir daha. Bende bir poşet geçireyim hepsine.

@suplilumas verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Sizlerin sayesinde epey yol katettim. Ümidi kesme işi biraz mecazi idi aslında sonuçta kaldırıp atmadım. Bahçenin gölge bir köşesinde bekliyolarlar. Gün gelip mantar verirseler yeriz artık

Eski 30-05-2013, 20:32   #72
Ağaçsever

marasli's Avatar

@suplilumas; verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. ben ilk denemem olduğu için kendimce yöntemler aradım. mantarlar çıkmayınca iyice inceledim. kabuk olsa da olmasa da kütük kuruyor sulama yapmazsan. kütüklerin altına kap koyup su koymama rağmen yine de üst taraflar kuruyordu. tahbminimce de daha bir süre böyle gidecek. ta ki kütüklerin kendi nemi gidinceye kadar. zira hala filizlenenler var içinde. doğal ortamda kabuğu kavlayan kütük ıslanınca nemini gayet iyi alıyor. benim de artık beklediğim bu. kabuğunu soyduğum bir kütüğün tekrar misel sarmış halini çektim ekleyeyim.

Mehmet bey; bugün yine talaştan topladığım mantarlardan sattım. ikinci kez satış yaptım. kilosunu 10 liraya sattım. gittim çarşıda bana inanmayan tüm tanıdıklarıma gösterdim tek tek. çünkü hep dalga geçtiler. ama *** yapacağım başaracağım bu işi. bilgi paylaşımı çok önemli dediğiniz gibi. bazı şeyleri denemeden öğreniyoruz bu şekilde. bazı noktalar kafama takılmıyor değil yani. mesela kompostun %30 kadar alırsın diyorlar ama iki foto ekleyecem orada kütüklerden soyduğum bir kabuk parçasında mantar çıkıyor şimdi. mantar büyüyünce kabuğun ağırılığına yaklaşacak nerdeyse. bir diğeri de talaşta sadece dik duran bir talaş yaprağının üstünde çıkan mantar. bunlar %30 luk kalıbına uymuyor. tamam istisnalar kaideyi bozmaz da ya bunları istisna olmaktan çıkarabilirsek )

Mehmet Kemer ve ilkazra beğendi.
Eski 30-05-2013, 20:39   #73
Ağaçsever

marasli's Avatar

resimler pek iyi olamayabilir. idare eder ama

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2013, 00:07   #74
Ağaç Dostu

@marasli Maşallah Allah bin bereket versin. Bende bu sene korkarak ekmiştim hatta geçen hafta çıkamya başlayınca korktum elimde kalacak diye sonra düşündüm çöpe atacak değilim ya konu komşuya dağıtırım dedim. Sonra biraz büyüdüler bir kaç kişi istedi, daha sonra babamdan pazara gönderdim 2 saatte 4 kasa mantar bitti. Bi güven geldi galiba tutacak bu iş

Bu arada ben bir yerde hata yaptığımı gördüm, benim çıkan mantarlar ekimi yaptıktan sonra havalandırma amaçlı çatal ile deldiğim deliklerden çıktı hep. Oysa ki büyük firmalar mantar çıkacak yerleri güzel ayarlıyor. Şimdi özel bir bıçak yapacağım. Etrafı 8-10 igneli ve ortası jiletli bir bıçak yapacağım. Ekim işleminden sonra bu bıçakla poşeti delme işlemi yapacağım bakalım olacak mı?

Eski 31-05-2013, 11:12   #75
Ağaç Dostu

@marasli
İnanın bana kabuğu soymanız yarar yerine zarar verir hiç bir faydası yok. Sabırlı olup beklemeniz ilerde kütüklerinizden zahmetsiz mantar almanızı sağlayacak. Kompostu poşete koyuyorsunuz ya kabuğun bir özelliğide torbanın işini görmesi yani böcek bakteri küf gibi şeylerin ağaca ve misele zarar vermesine engel olur. Siz soymadıklarınızı ya da daha sonra yapacaklarınızı soymayın bekleyin mantar alacaksınız ama bir kaç ayda değil bir kaç yılda verim alacağınızı unutmayın ona göre planlarınızı yapın. Kütük zaman alır ama ormanda gördüğünüz çürümüş ağaçlar gibi süngerimsi hale gelinceye kadar da mantar verecektir.

@Mehmet Kemer
Torbaya delikleri küçük açmayın kurşun kalem kalınlığında bir araç ile daha önce kütüklere delik açmayı anlattğım yazıdaki gibi kütüğe delik açar gibi torbayı delin. Çok delik açarsanız kompostun nemi çabuk kaybolur ve deliklerden diğer canlılar girebilir. Az delik açarsanız misel hava almaz. Misel iyice sardıktan sonra hava deliklerinin olduğu yerlerde bebekleri göreceksiniz o zaman delikleri büyütün. Araç olarak tornavida ya da uygun kalınlıkta bir çivi kullanabilirsiniz. Delmeden önce bu aracı steril etmeyi unutmayın.

Mehmet Kemer beğendi.
Eski 31-05-2013, 11:21   #76
Ağaç Dostu

Sulama konusunu yazmayı unutmuşum. Bulunduğunuz yörenin mevsimine ve kütüklerin bulunduğu yere göre kuruma hızı değişir. Eğer çok sıcak bir bölgedeyseniz ve kütükleriniz çabuk kuruyorsa arada bir banyo yaptırın. Bu işlemi şu şekilde kolaylıkla yapabilirsiniz. Kütüklerinizi bir gün su dolu bir varilde bekletin nemini iyice alacaktır sonra çıkarıp eski yerine alın. Mümkünse gölge bir yerde olmasına güneş altında uzun süre kalmamasına dikkat edin. Kütükleri dik tutmayın duvara yaslayın yatay dursun kurumayı bu da geciktirecektir. Kış aylarında kütüklerinizin alt sırasının yere değmemesi için altına uygun ağaç takoz falan koyup sonra bir birlerinin üzerine kare oluşturacak şekilde yatırın. Kütük hazırlarken kütük boyunun 90 cm olmasına dikkat edin uzun olması yer kaplar misel oluşumu zaman alır kısa olan çabuk kurur mantarın yiyeceğinin erken bitmesi yüzünden verimi çabuk düşer.

Mehmet Kemer beğendi.
Eski 31-05-2013, 17:05   #77
Ağaçsever

marasli's Avatar

sayın suplilumas,
kütükleri her gün hortumla suladım altlarında su olduğu halde. ama ertesi gün gittiğimde kuruyorlardı. kütükler sürekli bodrum katta seranın içinde duruyorlar. yakında seradan çıkarıp bir kenara koyacam poşetli olarak bodrumda. sonuçta geç verim vereceklerini bile bile başladım onlara. beklerim sorun değil

Mehmet bey,
ben torbada bir kaç havalandırma deliğinden başka bir delik açmadım. mantarlar torbayı delip kendileri çıktı. çünkü daha önceki denemelerimde benim kesip çıkarttığım mantarların nerdeyse hepsi kurudu. ama kendileri delip çıkarsa kurumuyorlar tek bir mantar bile olsa delip çıkıyor o kadar yani. tabi torba gerginse. eğer torba gevşekse içinde büyüyor ve kuruyor. torba gergin olsun delik falan delmeye gerek yok

bugün yine 1,1 kilo topladım onu da ben yiyecem akşama kısmetse

Eski 01-06-2013, 17:12   #78
Ağaç Dostu

Sayın maraşlı
her gün sulamanıza gerek yok kuruyor derken neyi kast ettiğinizi tam anlamadım kütük suyu çeker ve nemli kalır bu şekilde kalması ve üzerinin kuruması sorun değil. Kütük kuruyor demeniz için kütüğün tamamen kuruyup çatlamış olması gerekiyor. Yani kuruyan kütükte çatlaklar oluşur. Eğer çatlama değil de sadece üzeri kuruyor diye endişe ediyorsanız bu normal bir durum. Kütüğün üzeri değil içi önemli. Eğer içindeki nemi kaybediyor kuruyorsa bir yerde yanlış yapıyorsunuz. Seçtiğiniz kütük diyecem ama filizlenme dahi yapmış kurumamış yani tam olarak nasıl kuruduğunu anlamadım.
Torbalara delik açmama konusunda da yanılıyorsunuz yine uygulamada bir yerde yanlış yaptığınızdan dolayı delik açınca düşük yapıyor mantarlar. Mantarın poşeti delecek gücü yoktur kendiliğinden deliyorsa zaten sizin mantarlar o kadar çoğalıyor ki torbaya sığamayacak hale gelip torbayı parçalıyorlardır. Ben başka açılama bulamadım sizin uygulamanızdaki duruma. Eğer düşündüğüm gibi ise siz 10 kilo alacağınız torbadan 1 kilo mantar alıyorsunuz demektir.

Mehmet Kemer beğendi.
Eski 01-06-2013, 20:34   #79
Ağaçsever

marasli's Avatar

sayın suplilumas,

kütüklerin üzeri kuruyordu. ben de kuruyor diye hergün suladım. ama şimdi hepsi poşetli bekliyorum onları.

torbalarda ciddi ciddi delik açmadım. sadece havalandırma delikleri açtım. bana da birisi deseydi görmediğim için inanmazdım. talaşta 50 kiloluk bir kompost hazırladım. şu ana kadar 4 kilo kadar topladım. hava çok da temiz değil benim serada. o yüzden benim mantarlar çok da büyümedi malasef. yarısı küçük ve zayıftı topladıklarımın. torba gergin olursa inanın delip çıkıyor.

daha 4 torbada da nedense tam beyazlaşma olmadı ve mantar çıkmadı. 16 torba ve 4 sepet altı üstü.

Mehmet Kemer beğendi.
Eski 02-06-2013, 01:22   #80
Ağaç Dostu

Tam anlattığım gibi bir örnek buldum. Sayın suplilumas sizce bu alet işimizi görür mü? Facebookta bir mantar firmasının paylaşımalrında buldum. Adı pin mührü imiş. Ben bunun aynısını yapıp deneyeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 11-06-2013, 09:20   #81
/

Giriş Tarihi: 10-06-2013
paylaşımların devamını bekliyorum...

fideüreticisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2013, 16:10   #82
Ağaç Dostu

@marasli
Sanırım siz poşetleri yanlış dolduruyorsunuz mantarların delip çıkma nedeni o. Torbayı bir sıra kompost üzerine misel sonra yine bir sıra kompost üzerine misel olarak dolduracaksınız. Her kompost sırasında elinizle hafif bastırıp büyük hava boşluğu kalmamasına dikkat edin. Çok sıkıştırırsanız misel havasız kalır mantarlarınız da çıkmak için yer bulamaz içerde çıkarlar torba çok gerilirse patlar bazı mantarlar dışarı çıkış yolu bulur. Yani torbayı delip çıkması sizin içerde ürün kaybettiğiniz anlamına geliyor.

@Mehmet Kemer
O alet işe yarar mı bilmiyorum ama basit bir şey zaten kendiniz de yapıp deneyebilirsiniz. Demir fırça kullanılıyor burada

Eski 14-06-2013, 18:39   #83
Ağaçsever

marasli's Avatar

sayın suplilumas,
kompostu zaten o şekilde dolduruyorum. bastırma işlemini de yapıyorum. talaşı çok bastırdığın zaman zaten poşeti parçalıyor. ne çok bastırdım ne de gevşek bıraktım. ürün kesinlikle kaybetmedim poşet içinde. gevşek olursa dediğim gibi delemiyor içerde büyüyor.

komposta kat kat misel koymaya da gerek yok. en üstten atıyorlar firmalar. araştırmalara İngilizce olarak devam ediyorum. hidrojen proxide ile kaynatma haşlama yapmadan sterilizasyon yapılıyormuş. bakalım net bir bilgi bulabilecek miyim

Eski 16-06-2013, 01:30   #84
Ağaç Dostu

Sayın maraşlı,
Miseli oradaki firmaların nasıl poşetlediğini bilmiyorum ama Japon üreticilerin yaptıkları işlem benim dediğim şekil kat kat misel. Zaten mantıklı olarak düşünürseniz en hızlı yöntem olduğu açık. Çünkü misel üstten alta doğru ilerleyeceğine bütün torbada bir anda ilerliyor. Üstten attığınız miselin alta ulaşmasını beklemeniz gerek. Üstten atılma tekniği steril edilmiş kompostu bozmamak için uygulanır. Kompostu kendiniz el ile dolduruyorsanız kat kat tekniğini uygulamanız başarı oranını hızı ve verimi artırır.
Hidrojen peroxide ile steril edebilirsiniz ama kaynatmadan daha masraflı olur. Ürün az ise kaynatma, hidrojen peroxide ya da daha önce yazdığım şekilde sabunla steril yapabilirsiniz.

Eski 06-09-2013, 14:11   #85
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2013
merhabalar, konu hala güncel midir? son fotoları paylaşabilirmisiniz?

Mumin OKAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2013, 20:00   #86
Ağaç Dostu

Merhaba, az önce yani saat 19:00 gibi mantar topladım. Ama fotoğraf çekmedim malesef. Şu an iki yıldır verim devam ediyor.

Eski 17-09-2013, 20:10   #87
Ağaçsever

marasli's Avatar

ben de denemeye devam ediyorum hatta satışa geçtim bile

Eklenen Resimler

Eski 19-09-2013, 14:36   #88
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Kemer Mesajı Göster
Merhaba, az önce yani saat 19:00 gibi mantar topladım. Ama fotoğraf çekmedim malesef. Şu an iki yıldır verim devam ediyor.
Mehmet Bey merhaba,
işi bilen ve tecrübeli biri olarak size bir kaç sorum olacaktı müsadenizle;

-aynı komposttaki samandan kaç defa ürün alınıyor? yani torbaları bir hasattan sonra açıp temizleyip yeniden mi kullanıyorsunuz yoksa hasattan sonra torbalar yerinde durup sulama işlemine devam mı ediyoruz?
-kullanılan suyun kireç oranı, üründeki verimi ne kadar etkiliyor? bulunduğum bölgede kireç oranı yüksek ve kireç oranı oldukça düşük 2 tür su var (buralarda tatlı su deniliyor ve ellerinizi sabunlayıp yıkadığınız vakit, sabun elinizde kalıyormuş gibi bir his yaratıyor)
-ve pastörizasyon işlemi için hangi yolu kullanıyorsunuz? hidrojen peroksit mi, sıcak buhar ile mi?

ben bu işi ticari olarak düşünüyorum. pastörizasyon işlemi için büyük kazana sıcak buhar veren bir makine ile pastörize edeceğim. böyle bir makine varmıdır bildiğiniz.

Cevaplarınız ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim.

Mumin OKAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2013, 09:32   #89
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2012
Sayın Maraşlı imrenmekle birlikte yapamamamın kıskançlığı ile tebrik ediyorum .

ilkazra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2013, 16:09   #90
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mumin OKAN Mesajı Göster
Mehmet Bey merhaba,
işi bilen ve tecrübeli biri olarak size bir kaç sorum olacaktı müsadenizle;

-aynı komposttaki samandan kaç defa ürün alınıyor? yani torbaları bir hasattan sonra açıp temizleyip yeniden mi kullanıyorsunuz yoksa hasattan sonra torbalar yerinde durup sulama işlemine devam mı ediyoruz?
-kullanılan suyun kireç oranı, üründeki verimi ne kadar etkiliyor? bulunduğum bölgede kireç oranı yüksek ve kireç oranı oldukça düşük 2 tür su var (buralarda tatlı su deniliyor ve ellerinizi sabunlayıp yıkadığınız vakit, sabun elinizde kalıyormuş gibi bir his yaratıyor)
-ve pastörizasyon işlemi için hangi yolu kullanıyorsunuz? hidrojen peroksit mi, sıcak buhar ile mi?

ben bu işi ticari olarak düşünüyorum. pastörizasyon işlemi için büyük kazana sıcak buhar veren bir makine ile pastörize edeceğim. böyle bir makine varmıdır bildiğiniz.

Cevaplarınız ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba Mumin bey, öncelikle gecikme için çok özür dilerim uzun zamandır online olamamıştım. Sorularınıza sırayla bilgim dahilinde cevap vereyim;

- Bir kompost sürekli mantar verir, ta ki içi eriyip bitene kadar. 10-15 kg luk kompostların aylar sonra 500 gr a kadar indiğini gördüm. Ama tabi ilk 3 flash kadar verimli olmuyor, ilk seferkiler gibi toplu ve büyük olmuyor malesef. Tek tek çıkıyor, o da yemeklik oluyor. Ticari düşünüyorsanız 3 flashtan sonra atmanız yerine yenisini koymanız gerekir.

- Kireçli su ile ilgili olarak bizim buralarda da bağ sulama suyu ve terkossuyu var. Terkosun mantarlar üzerinde benek yaptığını gördüm ama pek sorun olmuyor. Ben genelllikle depomdaki dinlendirilmiş su kullanıyorum.

- Pastorize için buradaki sobacılara büyük bir kazan yaptırdım. Bildiğimiz varillerin 2 katı kadar büyüklükte. Birde havuzum var kompost karşımını havuzda harmanlıyorum. Kaynattığım suyu üzerine döküp bir kaç saat dinlendiriyorum. Sonra süzerek alıp seriyorum. Soğuyunca poşetlere içine misel atarak dolduruyorum.

Sn. Maraşlı tebrik ederim. Allah bol ürün ve bol müşteri versin İnşallah.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024