agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni62Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2013, 21:31   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Konuyu ilgi ile okudum. Gerçekten çok önemli noktalara değinilmiş. Ben 2012 yılının mart ayında bu işi sırf meraktan denemek istedim ve yaptım. Bu konudanda yine deneyimlerimin üstüne bilgi ekledim. Zaten görenler olmuştur Kütükte ve Torbada Mantar Denemesi linkindeki konumu.

Bende istiridye mantarı için marmara mantar ile görüştüm fakat bana söylenen, mantarların günlük, taze ve ezilmemiş kırılmamış oalrak kendilerine teslim edilmesi gerektiği, gönderilecek ürünlerin kargo maliyetinin bana ait olacağı idi.

Günlük hasat yapıp hergün kargo gönderemeyeceğimi, göndermiş olsam bile taşıma esnasında zarar göreceğini, hava durumundan etkileneceğini düşündüğümde yerel pazara yönelmem gerektiğini gördüm. Bu nedenle de
kompostu kendim hazırlayım dedim işe koyuldum. otomasyon olmadan o kadar zahmetli bir iş ki anlatamam. 200 lt lik varil aldım su doldurup kaynamasını bekledim saatlerce. Sonra ekim aşamasında tek tek poşetlere doldurdum. Yaklaşık 7-8 saat sürede 14-15 poşet kompost hazırlayabildim. Tabi acemilikti. Daha sonra ekip kurdum Hazırlama aşamasındaki yorgunluk ise mantarların çıktığını gördüğüm anda kayboldu.

Mehmet Kemer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 21:36   #32
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ropicegetal Mesajı Göster
sn karagülle burada konuşulanlar genel üretim bilğileri. aslında çok fazla detay var. Ticari olarak düşündüğünüzde mutlaka uzmandan eğitim alınmalıdır.
mutlaka iş planları yapılmalıdır. tüm detaylar. üretim aşamaları, gerekli kanuni izinler ve gereken öz sermaye ve kısa ve uzun süreli kaynaklar.
12 veya 24 aylık iş planı hazırlarsanız oluşabilecek sıkıntıları önceden tedbir alma imkanınız olur.

kompost hazırlama en önemli iştir. 5 tonluk bölümler halinde işletme kurarsanız ortalama 5 tonluk saman+kepek+alçı(veya kireç) karışımı pastörüze etmeniz gerekecek. buda kolay bir iş değildir. pastörize için 120 derecelik ısı gerekir. pastörize de yapılacak bir hata tüm verimi etkiler.

100-200 kg lık evde hobi amaçlı kompost yapılacaksa 200 litrelik varilde kaynatarak yapılabilir.

anlaşılabilir şekilde anlatılmış mantar üretimi başlama hakkında güzel bir kaynak: http://megep.meb.gov.tr/mte_program_.../621BHY162.pdf
not: bu modül beyaz şapkalı mantar için hazırlanmış. istiridye mantar yetiştirecekseniz buradaki bilgilere bağlı kalmayın.
sn egetropical
Kompost yapmak hazır almaktan mantıklı ve 120 derecelik ısı fazla 80 derecede 1 saat beklemesi yeterli gelir. 5 ton kompost yapmak için 1250 kğ kuru madde gerekiyor 200 litrelik varillerde yapılırsa 4 günde yapılır. Baktınız mantardan başarılı oldunuz kazanı büyütülebilir. Buhar ile pastorize etmekte münkün bunun içinde buhar kazanı ve kompost pastorize odası gerekiyor.
Kompost yapmak için saman , talaş ( kayın - kavak talaşı ) , kepek ve alçı ( kireç ) gerekiyor .
Benim yaptığım kompost karışımı
300 kğ saman paket saman kullanmanızı tavsiye ederim.
30 kğ talaş
30 kğ kepek
3-5 kğ alçı

adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 21:53   #33
Ağaç Dostu

Adem bey ben Ankara da Akyurt ilçesi yakınlarında bir tesisi ziyaret etmiştim. Orada pastorizeyi buharla falan yaptıklarını görmedim. Adamlar bir kamyon samanı hortum ile ıslatıp, traktör üzerine takılan kepçe ile karıştırıyorlardı. Pastorize adına birşey görememiştim. Tabi işin sırrını sordum ama söylemediler Böyle birşey mümkün mü yoksa benim gördüğüm hazırlık aşaması gibi birşeymiydi?

Eski 26-01-2013, 21:59   #34
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Kemer Mesajı Göster
Adem bey ben Ankara da Akyurt ilçesi yakınlarında bir tesisi ziyaret etmiştim. Orada pastorizeyi buharla falan yaptıklarını görmedim. Adamlar bir kamyon samanı hortum ile ıslatıp, traktör üzerine takılan kepçe ile karıştırıyorlardı. Pastorize adına birşey görememiştim. Tabi işin sırrını sordum ama söylemediler Böyle birşey mümkün mü yoksa benim gördüğüm hazırlık aşaması gibi birşeymiydi?
Mehmet bey gittiğiniz tesis istiridye mantarı üreten tesis ise karışımı hazırlıyorlardır. Komposttu pastorize odasına koymadan nemlendirip öyle pastorize ediyorlar.

Eski 26-01-2013, 22:02   #35
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
kopost yapımında önce malzeme ıslatılarak belli bir nem oranına yükseltir. içindeki bakteri ve zararlı mantarların ölmesi için ya 80 derecede kaynatılır **** 120 derece buharla pastarizasyon yapılır.
nemlendirme genelde işletmelerde açıkta pastarizasyon işleri kapalı mekanlarda yaplır.

hem formda, hemde nette "mantar kompostu hazırlama" diye tararsanız bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 22:06   #36
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adem_09 Mesajı Göster
Mehmet bey gittiğiniz tesis istiridye mantarı üreten tesis ise karışımı hazırlıyorlardır. Komposttu pastorize odasına koymadan nemlendirip öyle pastorize ediyorlar.
Evet istiridye mantarı tesisi idi. Ama kapanmış heralde. Bana yakın oldukları için kompost alayım diye aradığımda artık mantar işi yapmadıklarını söylediler.

Pastorize odasında kasıt nedir? İçerisinde ne var. Biraz daha açabilir misiniz?

Eski 26-01-2013, 22:21   #37
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Kemer Mesajı Göster
Evet istiridye mantarı tesisi idi. Ama kapanmış heralde. Bana yakın oldukları için kompost alayım diye aradığımda artık mantar işi yapmadıklarını söylediler.

Pastorize odasında kasıt nedir? İçerisinde ne var. Biraz daha açabilir misiniz?
Pastorize odasında buhar ile pastorize ediliyor.
Odanın içine buhar veriyorsunuz .

Eski 26-01-2013, 23:57   #38
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adem_09 Mesajı Göster
sn egetropical
Kompost yapmak hazır almaktan mantıklı ve 120 derecelik ısı fazla 80 derecede 1 saat beklemesi yeterli gelir. 5 ton kompost yapmak için 1250 kğ kuru madde gerekiyor 200 litrelik varillerde yapılırsa 4 günde yapılır. Baktınız mantardan başarılı oldunuz kazanı büyütülebilir. Buhar ile pastorize etmekte münkün bunun içinde buhar kazanı ve kompost pastorize odası gerekiyor.
Kompost yapmak için saman , talaş ( kayın - kavak talaşı ) , kepek ve alçı ( kireç ) gerekiyor .
Benim yaptığım kompost karışımı
300 kğ saman paket saman kullanmanızı tavsiye ederim.
30 kğ talaş
30 kğ kepek
3-5 kğ alçı
Kombost için verdiğiniz karışım örneği için çok teşekkürler.

Yukarıdaki 5 ton kompost için 1250 kg kuru madde lazım demişsiniz geri kalan 3750 kg su mu ?

Bir sorum da 4 günlük çalışmayı biraz daha detaylı anlatabilir misiniz?

Lazuti ve Selanikli17 beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 19:31   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2013
arkadaşlar öncelikle herkeze merhaba;
burda aynı benim geçen seneki halim gibi bir çok arkadaşım mantar üretmek istiyor kimi evde kimi boş odada ben sizinde belirttiğiniz gibi bütün mantar firmalarıyla konuştum bilgi aldım ve başladım. Ama yaklaşık 50.000 tl batırdım.
daha sonra işin ayrıntılarını yakalamayı başardım bunlar;
1- kesinlikle binaların ve caddelerin yakınında olmuyacak yani en az 250m olcak
2-ışık görmüyecek
3-havalandırma ve nem makinesi kesinlikle olacak ve ayrıca temiz hava için cam olacak
4-alan en az 200 metre kare olacak
5-beyaz florasan lambalar her 20 metrekareyi görecek şekilde olacak
6-hijyanik olacak öleki dışarı çıkıp girince bile elinizi yıkamalısınız
7-kimsenin söylemediği birşey var kompost yapımından en fazla 2 saat sonra yerine konmalı yoksa ölür
8-ısı ilk etapta 16 flaşta 21 olacak bu terimleri veya ne olduğunu yapınca anlıyorsunuz
9-nem havanın gününe göre çok değişir bazen 70 bazen yüzde 80 olmalı
10-ve en önemlisi çocuk gibi onunla ilgilenmeli ona bakmalısınız
Bazı arkadaşlar yüzde 60 hatta yüzde 80 alırsınız diyor ama yalan sakın inanmayın en fazla yüzde 40 alırsınız oda en fazla yani kompost torbası 10 kg ise max. 4 kg alırsınız benim gibi ticari yapıyorsanız kilosunu 6 tl den satarsınız 1kg kompost ise kalitelisini 60 kuruştan bulursunuz..
Yazımın ilk başında 50.000 tl kaybettim demiştim ama bunları öğrendikten sonra fazlasıyla kazandım ticari olarak yapacaksanız sakın ilk etapta tonlarca almayın 10 torba alın ve kendinizi deneyin paranıza yazık olmasın...
eğer bu işi yapıyr ve yardım istersenizde elimden geldiği yardımı yaparım amaç güzel ülkemizin mantardaki yüzde 60 ithalatı bitirip ihracatını yapalım.. saygılarımla.

Düzenleyen üzüm : 30-01-2013 saat 23:38 Neden: e-posta adresi kaldırıldı
cincır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2013, 14:27   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cincır Mesajı Göster
burda aynı benim geçen seneki halim gibi bir çok arkadaşım mantar üretmek istiyor kimi evde kimi boş odada ben sizinde belirttiğiniz gibi bütün mantar firmalarıyla konuştum bilgi aldım ve başladım. Ama yaklaşık 50.000 tl batırdım.
2-ışık görmüyecek
3-havalandırma ve nem makinesi kesinlikle olacak ve ayrıca temiz hava için cam olacak
7-kimsenin söylemediği birşey var kompost yapımından en fazla 2 saat sonra yerine konmalı yoksa ölür
8-ısı ilk etapta 16 flaşta 21 olacak bu terimleri veya ne olduğunu yapınca anlıyorsunuz
Bazı arkadaşlar yüzde 60 hatta yüzde 80 alırsınız diyor ama yalan sakın inanmayın en fazla yüzde 40 alırsınız oda en fazla yani kompost torbası 10 kg ise max. 4 kg alırsınız benim gibi ticari yapıyorsanız kilosunu 6 tl den satarsınız 1kg kompost ise kalitelisini 60 kuruştan bulursunuz..
Yazımın ilk başında 50.000 tl kaybettim demiştim ama bunları öğrendikten sonra fazlasıyla kazandım ticari olarak yapacaksanız sakın ilk etapta tonlarca almayın 10 torba alın ve kendinizi deneyin paranıza yazık olmasın...
eğer bu işi yapıyr ve yardım istersenizde elimden geldiği yardımı yaparım amaç güzel ülkemizin mantardaki yüzde 60 ithalatı bitirip ihracatını yapalım.. saygılarımla.
Teşekkürler tavsiyeniz için özel mesaj yolladım size sanırım özel mesaja kapalisiniz.

omerbasaranli beğendi.
fthkb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 12:29   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster

Yukarıdaki 5 ton kompost için 1250 kg kuru madde lazım demişsiniz geri kalan 3750 kg su mu ?

aynı şekilde bende bunları merak ediyorum bir diğeride alçida kaynatılıyormu peki yani kompost yaparken kepek,saman,alçi hepsi birlikte kariştirilarakmı pasterizasyonu gerçekleştiriyoruz ?

fthkb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 02:41   #42
Yeni Üye

ToSuHa's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2008
Alıntı:
amaç güzel ülkemizin mantardaki yüzde 60 ithalatı bitirip ihracatını yapalım.
Çok etkileyici.
Güzel yurdumun güzel düşünen İNSANI.

ToSuHa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 22:30   #43
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster

İsmail bey
Kompost yaparken 4 günde aynı işlemi yaptığınızdan farklı bir iş yapmıyorsunuz. 200 kğ varillerde kaynatıyorsunuz ve alçı , kepek , saman kepek hepsini beraber kaynatıyoruz.

Eski 14-02-2013, 08:51   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2013
S.a arkadaşlar

bende foruma yeni üye oldum. bende yaklaşık 5-6 aydır aralar ile istiridye mantarını biraz araştırdım. ve şuanda en azından bir denemek bişey yetiştirmenin keyfini almak istiyorum. bu nedenle adım adım gitmek istiyorum ve hemen kompost nasıl hazırlanır nasıl satarım derdinde değilim. denemem için kompost almam lazım. forumda satabilecek olan arkadaş var mı acaba ?

samettutuncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 20:57   #45
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egetropical Mesajı Göster
ismail bey merhaba,
benim durumum biraz farklı. burada eringi mantar yetiştiriyorum. pazarlama sıkıntım yok. (özel siparişle bir firmaya vereceğim) Daha önce var olan serayı yeniden düzenledim. mekanik ve elektronik tüm parçaları toptancıdan alıp montajını kendim yaptım. işçilik parası vermedim.
sera 260 m2. 24 ton kompost var. (28 ton alabilir. ben biraz seyrek astım torbaları)

nemlendirme ünitesi : (normist) 3500 tlye mal oldu.
Fan ped sistemi Soğutucu ( kendim yaptım) = 850 tl (debi 12000 m3/sa fan dahil)
Ekzos fanı 2 ad. 540 tl (debi: 12000 m3/sa)
kontrol paneli ve sensörler. (nem-ısı-havalandırma otomatik yapılıyor.) sigorta, kontaktör ve kablo dahil. 600 tl civarında.
sera naylonu ve gölgelik 350+400= 750 tl.
askı sistemi. galvanizli boru ve civata = 1500 tl. (elimdeki var olan borularda kulandım fiyata dahil değil)
kompostu hazır aldım (satacağım firma dan)
kuluçka odası (52 m2) 3000 tl civarı

eğer burada istiridye yetiştirseydim;
24 ton kompostan maksimum 9600 kg. mantar alırdım.

tavsiyem ne iş yaparsanız yapın sermayeniz yoksa işe başlamayın. nasılsa kazanırım diye bir çok arkadaş başladı çoğu zarar etti. mantarcılık basit bir iştir. ancak gerekli şartları yerine getirmeseniz hüsran olur.

mantar işi basit ama ciddi iştir. ben hortumla sularım soba ile ısıtırım deyip hafife alındığında bir süre sonra iş savsaklanıyor.

ısı kontrolu sabit olmalı, kuluçka odası mutlaka olmalı.
kuluçka döneminde ortam ısısı 22-24 derece olmalı deniyorsa 12-18 gün 24 saat bu ısıyı sağlamalısınız. nem % 90 deniyorsa 24 saat sağlanmalı.
ısı ve nem sabit olmazsa verim % 10-15 arasına düşer.
mantarcılık geliri yüksek masraflı ve her gün sizi bağlayan iştir.

özet olarak öz sermaye ve zamanınız yoksa hiç başlamayın derim.
daha bir çok detay var aslında izmire gelirseniz yardımcı olurum ( ücretsiz )
Sayın egetropical bu kadar tecrübeyi ve konukseverliği burada sergileyince İzmir'e gelmeyi çok cazip ve karşı konulmaz hale getiriyorsunuz. :-)

badembaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 10:59   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Alıntı:
2-ışık görmüyecek
Syn cincır;

Bu işe bodoslama dalma aşamasında olan biri olarak dediğiniz ortamı (sıcaklık+nem) sabit tutabilmek için hangi ozellikte ne gibi cihazlar tavsiye ediyorsunuz. Tabi birde; maliyet.

kanarya1907 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 01:00   #47
TDM
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Bugun edindigim bir bilgi ise flashlar arasindaki verim oraninida kuru madde karisiminin belirledigi. Bu da pazarlama konusundaki stratejiyle baglantili. Sayet ilk flashda toplamda cikicak mantarin %40 ini alabiliyorsak bunu hemen pazarlamamiz gerekicektir. Fakat baska bir kompost icerigiyle flashlar arasindaki bu dengeyi saglayip daha stabil bir uretim gerceklestirebiliyoruz.

TDM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 10:21   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mertbedir Mesajı Göster
Örnek olarak 100 m2 de üretim ve demirbaş maliyetleri?
Toplam masraf 27.350 TL.
Kalem kalem elle alacak olursak

3500 Yalıtımlı 100 m2 Çadır
1000 Beton
5000 Ranza
1000 Fan
850 Petek
2000 Elektrik Su Fıskiye Tesisatı
2000 Klima
12000 Kompost

araştırmalarımı göre yer bu kadar tutuyor.Marmara mantardan kompost alsam onlar 4 TL den alıyor mantarı bana göre çok uygun...

ben kurmak istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz kazim.ozbas@gmail.com adresimden ulaşırsanız sevinirim.

Kazım Özbaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 10:52   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Alıntı:
2-ışık görmüyecek
kazim.ozbas@gmail.com bu mail adresinden bana ulaşırsanız bilgilerinizden faydalanmak isterim

Kazım Özbaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2013, 22:12   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Arkadaşlar, konu halen güncel mi?

sinangunay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 16:34   #51
Ağaçsever

Magna Carta's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2012
Birara çok gündeme geldi yaprak mantarı üretimi.Sanırım bundan 3 sene öncesi felan bu furya başladı diye hatırlıyorum.Çünkü kendimde baya araştırmıştım.

Ama günümüzde nasıldır bilemiyorum.Üreticileri fazla mıdır güncel fiyatları nelerdir araştırmak lazım.

Aslına bakılırsa bende yapmayı çok istedim ancak pazarlama yeteneğimin olmamasından dolayı ya ürünler elimde kalırsa diye endişe ettiğimden dolayı bir türlü girişemedim.

İnanın pazarlamaya yardım edebilecek bir yakınınız ,güvendiğiniz insanlar varsa üretimi basit ve masrafı pek olmayan bir iş kolu.

Kompostu kendiniz yapar emek sarfederseniz gerisi pazarlamaya kalır...

Magna Carta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2013, 23:37   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2013
yardım

Alıntı:
2-ışık görmüyecek
bizde ankarada bi tesis kurmayı dusunuyoruz ama kararsızız son paramızı kullancaz yardımcı olurmusunuz

babasultan78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 17:29   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2013
kompostsuz istiridye mantarı miseli alpay30@outlook.com adresine yazarsanız en kısa sürede dönerim.

alpay_23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2014, 11:08   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Arkadaşlar merhaba,

Zonguldak'a yakın bir istiridye mantarı üretim tesisi kurulumu yapan, kompost satışı ve üretilen mantarları alan bir firma arıyorum. Konu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim. Mesela bildiğim kadarıyla Hayger diye bir firma var ama o da Denizli de

kompliman35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2014, 18:04   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2014
iletişim nasıl kurabiliriz

Alıntı:
2-ışık görmüyecek

iletisime sizinle nasıl geçebiliriz

yakupcaliskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2014, 01:24   #56
Ağaç Dostu

TaFLaN's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2006
Galeri: 12
Güzel bilgiler paylaşılmış teşekkürler. Ama bu işin birde yasal tarafı var sanırım bu konuda kimse bilgi vermemiş. Bir odaya kayıt olacakmıyız? Küçük bir mekan kursak bile belediye v.s izin almamız gerekecekmi? Bu konulardada bizi detaylı aydınlatırsanız seviniriz...

TaFLaN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 21:25   #57
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
ruhsatlı yasal bir işletme yapacaksanız (aksi düşünülmemesi gerekir. ama Türkiyede işletmeleri çoğu merdiven altı) gerekli belgeler;

1- GSM ruhsatı (2. sınıf) (Belediyeden)
2- İşletme kayıt belgesi (tarım ilçe md' lüğünden)
3- Esnaf ve ticaret odası kaydı
4- Verği dairesi kaydı

smnvrl ve Mumin OKAN beğendi.
egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 23:53   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2014
100 m2 yere 10 bin tl den fazla masraf yapan bir yil boyunca sadece verdiği parayı zor geri alır hele birde kompostu hazır alırsanız kesin BATTINIZ . kaç tane örneği var bir örnekte siz olmayın 100 m2 yeri olan biri cok rahat 1000 tl civarı misel alır 3 ton da saman alır buda 10 tona yakın kompost yapar 750 ye .klima koymaz 3 sezon yaparsa bu işi yazın 3 ay ara verirse 1000 tl civarıda uzunlamasına kol kalınlıgında demir profil koyar 1 metre yüksekliktede raf yapatsa 3 boy. Ozaman para kazanilir .yoksa parayı tesisi kuran alir
Gerisi sinir ilacı alır. Mesele kompost yapmayı bilmek bilmeyen de girerse batar . sizi 10 ton kompostu yüksek ısıda kaynatamazsınız iyi sterilize edemezsiniz diye gözünüzü korkutmasınlar onlarda ısıtmıyo kaynatmıyo zaten . Ne kullandıklarını ben iyi biliyorum))

Aspire07 beğendi.
EL UYGUNİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2014, 11:39   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kompliman35 Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba,

zonguldak'a yakın bir istiridye mantarı üretim tesisi kurulumu yapan, kompost satışı ve üretilen mantarları alan bir firma arıyorum. Konu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim. Mesela bildiğim kadarıyla hayger diye bir firma var ama o da denizli de
tesisi kurduysan mesaj atar mısın :d

ersan.50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2014, 11:41   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EL UYGUNİ Mesajı Göster
100 m2 yere 10 bin tl den fazla masraf yapan bir yil boyunca sadece verdiği parayı zor geri alır hele birde kompostu hazır alırsanız kesin BATTINIZ . kaç tane örneği var bir örnekte siz olmayın 100 m2 yeri olan biri cok rahat 1000 tl civarı misel alır 3 ton da saman alır buda 10 tona yakın kompost yapar 750 ye .klima koymaz 3 sezon yaparsa bu işi yazın 3 ay ara verirse 1000 tl civarıda uzunlamasına kol kalınlıgında demir profil koyar 1 metre yüksekliktede raf yapatsa 3 boy. Ozaman para kazanilir .yoksa parayı tesisi kuran alir
Gerisi sinir ilacı alır. Mesele kompost yapmayı bilmek bilmeyen de girerse batar . sizi 10 ton kompostu yüksek ısıda kaynatamazsınız iyi sterilize edemezsiniz diye gözünüzü korkutmasınlar onlarda ısıtmıyo kaynatmıyo zaten . Ne kullandıklarını ben iyi biliyorum))
ABİ BİZİ DE BİLGİLENDİRİR MİSİNİZ

ersan.50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024