agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni62Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-11-2014, 23:08   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2009
konuyu baştan sona okudum ve daha önce yaklaşık beş altı yıl önce yapmak istediğim bir işi şimdi denemesini (çıraklığını ) beleşe getirerek öğrenmeye çalışıyorum ve gerçekten çok kolay olduğu kadar çok da zor bir iş.öncelikle bazı arkadaşlarımızın yazdığı gibi her önüne gelene inanmayın ve saman kompostu kullanın asla pamuk küspesinden imal edileni almayın.nemlendirme ve ısıtma çok önemli.mantarlar çıkmaya başladığı zaman da asla ama asla ışıksız bırakmayın.ne fazla ne da az ışık olacak.ürtmek istediğiniz mantarı daha üretmeden satmayı düşündüğünüz yöntem ve firmaları tespit edip öngörüşmede bulunun.hayallere kapılıp yüzde 30-35in üzerindeki sözlere itibar etmeyin.kompost poşetleri siyah renkli olmasına dikkat edin ve herkes raf yaa ranza tipi yerleştirme dese de uygun aralıklarla asarak yerleştirmeyi tavsiye ederim.ürün almaya başladığımız zaman gelişmeleri bildiririm.birde gerçekten para kazanmak istiyorsanız eğer asla ama asla 300-400 metrekareden daha az yapmayın

bahcivankurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2014, 01:00   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2014
Isı ve nem ölçer

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan2172 Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlarım,
kafamda bir mantar çiftliği kurma projesi var. Acaba ışıkdan yaratılmış serası kliması ıvır zıvırıyla minimum bir çiftlik için ne kadar sermaye gerekir. Ve sermaye için nerelerden teşvik, ucuz kredi vs. bulabilirim?
İlginiz için şimdiden sağolun...
Merhaba. Sistemin olmazsa olmazlarından ihbarlı ısı ve nem ölçer kullanmanızı tavsiye ederim.

KemaliyeBal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2014, 01:01   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2014
Çok doğru

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcivankurt Mesajı Göster
konuyu baştan sona okudum ve daha önce yaklaşık beş altı yıl önce yapmak istediğim bir işi şimdi denemesini (çıraklığını ) beleşe getirerek öğrenmeye çalışıyorum ve gerçekten çok kolay olduğu kadar çok da zor bir iş.öncelikle bazı arkadaşlarımızın yazdığı gibi her önüne gelene inanmayın ve saman kompostu kullanın asla pamuk küspesinden imal edileni almayın.nemlendirme ve ısıtma çok önemli.mantarlar çıkmaya başladığı zaman da asla ama asla ışıksız bırakmayın.ne fazla ne da az ışık olacak.ürtmek istediğiniz mantarı daha üretmeden satmayı düşündüğünüz yöntem ve firmaları tespit edip öngörüşmede bulunun.hayallere kapılıp yüzde 30-35in üzerindeki sözlere itibar etmeyin.kompost poşetleri siyah renkli olmasına dikkat edin ve herkes raf yaa ranza tipi yerleştirme dese de uygun aralıklarla asarak yerleştirmeyi tavsiye ederim.ürün almaya başladığımız zaman gelişmeleri bildiririm.birde gerçekten para kazanmak istiyorsanız eğer asla ama asla 300-400 metrekareden daha az yapmayın
Anlatılanlar çok doğru.

KemaliyeBal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2015, 14:35   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cincır Mesajı Göster
arkadaşlar öncelikle herkeze merhaba;
burda aynı benim geçen seneki halim gibi bir çok arkadaşım mantar üretmek istiyor kimi evde kimi boş odada ben sizinde belirttiğiniz gibi bütün mantar firmalarıyla konuştum bilgi aldım ve başladım. Ama yaklaşık 50.000 tl batırdım.
daha sonra işin ayrıntılarını yakalamayı başardım bunlar;
1- kesinlikle binaların ve caddelerin yakınında olmuyacak yani en az 250m olcak
2-ışık görmüyecek
3-havalandırma ve nem makinesi kesinlikle olacak ve ayrıca temiz hava için cam olacak
4-alan en az 200 metre kare olacak
5-beyaz florasan lambalar her 20 metrekareyi görecek şekilde olacak
6-hijyanik olacak öleki dışarı çıkıp girince bile elinizi yıkamalısınız
7-kimsenin söylemediği birşey var kompost yapımından en fazla 2 saat sonra yerine konmalı yoksa ölür
8-ısı ilk etapta 16 flaşta 21 olacak bu terimleri veya ne olduğunu yapınca anlıyorsunuz
9-nem havanın gününe göre çok değişir bazen 70 bazen yüzde 80 olmalı
10-ve en önemlisi çocuk gibi onunla ilgilenmeli ona bakmalısınız
Bazı arkadaşlar yüzde 60 hatta yüzde 80 alırsınız diyor ama yalan sakın inanmayın en fazla yüzde 40 alırsınız oda en fazla yani kompost torbası 10 kg ise max. 4 kg alırsınız benim gibi ticari yapıyorsanız kilosunu 6 tl den satarsınız 1kg kompost ise kalitelisini 60 kuruştan bulursunuz..
Yazımın ilk başında 50.000 tl kaybettim demiştim ama bunları öğrendikten sonra fazlasıyla kazandım ticari olarak yapacaksanız sakın ilk etapta tonlarca almayın 10 torba alın ve kendinizi deneyin paranıza yazık olmasın...
eğer bu işi yapıyr ve yardım istersenizde elimden geldiği yardımı yaparım amaç güzel ülkemizin mantardaki yüzde 60 ithalatı bitirip ihracatını yapalım.. saygılarımla.
Ben senden yardım istiyorum bu konu hakkında ama iletişim nasıl kurabiliriz bilemedim umarım msjımı okursun şimdiden çok teşekkürler... Ömer ATMACA 0554 612 36 54

omeromer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 10:49   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2015
arkadaşlar beni yanlış anlamayın ama ben bu yorumu samimi olarak arkadaşların yarınına olması için yapacağım, önce bu üretim işini minimum alanda denemek lazım değil mi gerekirse 1 metrekare lik bir ortamda denemelisiniz daha mantıklı olur çünkü önce verim almak tecrübe kazanmak bir iş planı çizmek gerekir burada mantar işi yapmak isteyen arkadaşlar pek tecrübesi yok bunu getirisi ne götürüsü ne bu iş çok fazla tecrübe gerektiren bir iş sonra gelen giden şeklinde maliyet hesabı yapmak gerekir

fatih_ond Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 10:51   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2015
arkadaşlara yapacakları işte başarılar dilerim

fatih_ond Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2015, 14:36   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-10-2015
Merhabalar,

İstiridye mantarı konusunu ben de etraflıca araştırmaya başladım. Bu işi yapan İyi niyetli arkadaşlar da var, kompostunu satmak uğruna binbir yalan söyleyenlerde. Her şeyi geçtim de şunu merak ediyorum. İşin nihayetinde amaç bu işten para kazanmak. Kiminle konuşsam sonuçta para kazanıyorsun diyor. İyi de piyasada o kadar çok insan mantarhanesini devrediyorki, korkmamak elde değil. Kimine göre 100 m2 odaya 20 ton kompost koyup %30 verim alıyorsun kimine göre de 12 ton kompost %20-25 arası verim. Sizden ricam şudur ki, bu işe para yatırdığımızda değer bir kazancımız olacak mı, satanlar devredenler neden satıp devrediyorlar? Kimi 30 ton kompost sığdırırken diğer bir kişi neden 12 ton yeterli diyor? Bu konuda bilgi verirseniz inanın çok mutlu olacağım.

Lasera1982 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2015, 15:27   #68
Yeni Üye

ekinoks proje's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2015
mantar üreticiliği yapan ve yapmak isteyen arkadaşların bilgilerine;
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun yürüttüğü IPARD 2 programı Aralık - Ocak ayında başlayacak olup, mantar ve misel yetiştiriciliği desteklemeye alınmıştır. yatırımını planladığınız projeniz için 500.000 euroya kadar yapacağınız inşaat-makine ekipman alımı - mühendislik ve danışmanlık harcamaları %65 üzerinden desteklenecektir. bu tutar tamamen hibedir ve desteklemeye alınan projelerde KDV muafiyeti mevcuttur. detaylı bilgi için ilinizde bulunan TKDK il koordinatörlüklerine ulaşabilir, bizlerden de bilgi alabilirsiniz.
Ekinoks Proje Danışmanlık https://www.facebook.com/ekinoksproje/ 0362 435 40 70

ekinoks proje Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2015, 20:55   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2015
Fikirlerini paylasan herkese cok tesekkurler bu konu hala ilgi uyandiran bir konu.

omerthecrow Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2016, 17:05   #70
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-07-2016
*** arkadaşlar çadır kurarak mantar istridye yetiştirmek istiyorum ama kafama takılan bazı sorular var:
1-sattığımız mantarın iade olayı var mı varsa nasıl değerlendiriyoruz

thorbank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2016, 17:28   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thorbank Mesajı Göster
*** arkadaşlar çadır kurarak mantar istridye yetiştirmek istiyorum ama kafama takılan bazı sorular var:
1-sattığımız mantarın iade olayı var mı varsa nasıl değerlendiriyoruz
İstiridye mantarı, beyaz şapkalı mantara göre daha verimlidir, rakip küflere karşı dayanıklıdır. Raf ömrü uzun değildir. Plastik kap içerisinde şapka üzerinde tekrar iğne kafalar oluşturur. Bu durumda tüketilmemesi önerilir, aksi taktirde gıda zehirlenmesine neden olur. Bu nedenle beyaz şapkalı mantarda olduğu gibi değerlendirme söz konusu değil.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2016, 14:39   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Gittiğim istiridye mantarı üreticiliği kursunda ürün verdiğiniz marketlere sık sık az az ürün verin, her gittiğinizde son kullanma tarihi geçmemiş ve satılmamış ürünü alıp tazesini verin, geri topladığınız son kullanma tarihi yaklaşan ürünleri de salamura, kurutma gibi yöntemlerle değerlendirin demişlerdi.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
İstiridye mantarı, beyaz şapkalı mantara göre daha verimlidir, rakip küflere karşı dayanıklıdır. Raf ömrü uzun değildir. Plastik kap içerisinde şapka üzerinde tekrar iğne kafalar oluşturur. Bu durumda tüketilmemesi önerilir, aksi taktirde gıda zehirlenmesine neden olur. Bu nedenle beyaz şapkalı mantarda olduğu gibi değerlendirme söz konusu değil.

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2016, 15:02   #73
Ağaçsever

çadırda üretim konusunda tecrübeli arkadaşlar var mı acaba bazıları en az 3 çadır olsun bazıları da iki çadır bunu kendi içinde bölersin kuluçk ve üretim odası olarak bahsediyor ...

Eski 11-08-2016, 15:06   #74
Ağaçsever

istridye mantarının taoptan satış fiyatı nedir acaba

Eski 09-09-2016, 14:35   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EL UYGUNİ Mesajı Göster
100 m2 yere 10 bin tl den fazla masraf yapan bir yil boyunca sadece verdiği parayı zor geri alır hele birde kompostu hazır alırsanız kesin BATTINIZ . kaç tane örneği var bir örnekte siz olmayın 100 m2 yeri olan biri cok rahat 1000 tl civarı misel alır 3 ton da saman alır buda 10 tona yakın kompost yapar 750 ye .klima koymaz 3 sezon yaparsa bu işi yazın 3 ay ara verirse 1000 tl civarıda uzunlamasına kol kalınlıgında demir profil koyar 1 metre yüksekliktede raf yapatsa 3 boy. Ozaman para kazanilir .yoksa parayı tesisi kuran alir
Gerisi sinir ilacı alır. Mesele kompost yapmayı bilmek bilmeyen de girerse batar . sizi 10 ton kompostu yüksek ısıda kaynatamazsınız iyi sterilize edemezsiniz diye gözünüzü korkutmasınlar onlarda ısıtmıyo kaynatmıyo zaten . Ne kullandıklarını ben iyi biliyorum))
bir de detay verebilseydiniz super olurdu?
baskaca sorularım;
- bu ise kac m2 alanla başlamalı
-10 ton kompost (ilk hazırlandıgındaki nemli ağırlık) ilk flaşta ne kadar verir?
- otomasyon sistemleri ve diger ekipmanlar tek tek maliyetleri ne civarda olur?

YAVUZDAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2016, 16:10   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Sürekli üretim yapabilmek için minimum 3 üretim odası ve 1 kuluçka odası tavsiye ediliyor. m2 için bir şey diyemeyeceğim.

Her şey yolunda giderse nemli kompost ağırlığının %25'i ortalama verim kabul ediliyor. 10 ton komposttan 2500kg mantar beklenir.

Diğer sorularla ilgili net bir cevabım yok. Facebook'ta Mantar Üreticileri Birliği grubuna üye olursanız bu işi yapan çok sayıda insandan bilgi alıp karşılaştırma şansınız olur.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YAVUZDAN Mesajı Göster
bir de detay verebilseydiniz super olurdu?
baskaca sorularım;
- bu ise kac m2 alanla başlamalı
-10 ton kompost (ilk hazırlandıgındaki nemli ağırlık) ilk flaşta ne kadar verir?
- otomasyon sistemleri ve diger ekipmanlar tek tek maliyetleri ne civarda olur?

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2016, 17:17   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2016
Ben ise yeni giricem kac metre kapali alanla baslamaliyim sizce? Tavsiyeleriniz neler olur ilk adim icin?

1Mantarsin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2016, 10:29   #78
Yeni Üye

Arkaslar izmirde istiridye mantar yetistiriciligi yapmak istiyorum. izmirde bu konu hakkinda bilgi alabilicegim yardim edebilicek tecrubeli arkadaslar var mi?

Eski 24-09-2016, 10:33   #79
Yeni Üye

Arkadaslar 200 mt kare bir kapali alan icin kirasi en fazla ne kadar olmali?

Eski 05-10-2016, 13:28   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2016
mantar işi güzel ancak pahalı bir iştir...

maskot87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2019, 15:36   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2019
Forumu okuyup öğrendiğime (yanlış anlamadıysam) göre; sporlar misel denen temel besin çözeltisinde canlı hale geliyor. Fakat bu ortam; mantarın gelişip meyve vermesi için yeterli/uygun bir besin ortamı değil, bu yüzden kompost denen (mantar türüne uygun) besin ortamına konuyor. Mantar burada gelişiyor.

Mantarın bitki olmadığını biliyorum, benim sormak istediğim; Topraksız tarım ile mantar yetiştirmek mümkün mü, ya da bunun üzerine çalışmaya yapan var mıdır?

https://www.researchgate.net/profile...d/PDFEL32B.pdf

Not :Konu açamadığım için buraya yazıyorum

safoli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2019, 08:19   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 1Mantarsin Mesajı Göster
Arkaslar izmirde istiridye mantar yetistiriciligi yapmak istiyorum. izmirde bu konu hakkinda bilgi alabilicegim yardim edebilicek tecrubeli arkadaslar var mi?
ben hobi amaclı hepsi buradan 2 kiloluk mantar miseli aldım ama istanbul olduğumuzdan mı yoksa dolabin içine koymuştum 3 ay durdu ama bir gelişme olmayınca attık.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2019, 15:43   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2019
arkadaşlar eskiden bu işin yatırımı konusunda epey uğraşmış ve bilgilenmiş biri olarak şunu söyleyebilirim. mantarda gerçekten para vardır. ama o kadar zor zahmetli ve riskli bir iştir ki ben hepsini korkuteli de yerinde gözlemledim, beni bu işten caydırdı. ama ufak çapta küçük marketlere, şarküterilere satmak imkanı varsa yapılmasını herkese tavsiye ederim. ama ticari anlamda inanın bana çok zor. öyle çuvalı al, tohumu dik bekle diye olmuyor. bir de ilk sene bir gelir beklemeyin çünkü tecrübe olmadan başaramazsınız. bu işten para kazanmanın belirli şartları vardır. onları öğrenene kadar birkaç yıl geçer benden söylemesi.

ercan_yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2020, 21:04   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2020
Bu konuda çalışma yapan oldu mu acaba?
Özellikle çadır kurulumu için yasal gereklilikler (ruhsat vs) nedir?
Bilgi verebilecek var mı?

LeDeRici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024