agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-07-2010, 15:12   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2007
Clathrus ruber mantarları

Ne olduğunu anlamadığım bu şey? için yardımınızı rica ediyorum Toprakta yüzeyel gömülü bir alandan yumurta gibi içi petekli yapıda yumuşak bir kılıfın içinden bu kırmızı görünümlü doku fışkırıyor. Birbirine komşu birkaç adet var

Eklenen Resimler

call Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2010, 17:17   #2
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Mantar. "Fışkırıyor" dediğinize göre fotoğraftakinin aksine genç örnekleri de görüyor olmalısınız. Yumurta şeklinde oluşumdan fotoğraftaki gibi değil de kafes şeklinde doğar, büyür ve fotoğrafta görüldüğü şekilde söner. Koklamayı denediniz mi? Kokusunu tarif edebilir misiniz?

Tanımlama konusunda hiçbir iddiam olmamakla birlikte araştırabilmeniz ve daha fazla bilgi edinebilmeniz için; Clathrus ruber mantarları hakkında ulaşabileceğiniz güvenilir kaynakları bir araştırın derim.

Tabii ki araştırmanızı direkt bu mantar türünden başlatmak yerine, bu ana başlık altındaki bu konudan itibaren yapmak, konuyu çok daha anlaşılabilir kılacaktır diye düşünüyorum.

Çok renkli ve büyük bir canlılar aleminin kapısındasınız, haberiniz olsun.

gece
özellikle geri dönüşüm konusunda mantarlardan öğreneceğimiz çok şey olduğunu düşünen forum kişisi

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2010, 21:24   #3
Yeni Üye

BİNGO !!! gece'ye teşekkür

Sn. Gece sizin başarınız mı demek lazım?, ağaçlar.net'in mi? yoksa internet ortamının mı bilmiyorum. Ama bu kadar kısa zamanda bir fotograf, sizden bir yorum ve hiç şüphem yok : Tanı: Clathrus ruber. Fotoğraftaki şeyi koklamıştım: leş gibi çok kötü kokuyordu, bir hayvan yumurtası mı diye bile düşündüm, karıncalar etrafını sarmıştı. Sizin yorumunuz üzerine "Clathrus ruber" internetten araştırdım. Sonuçlar:

Wikipedia :
Clathrus ruber, Clathraceae familyasından erişkinleri kırmızı renkli, küresel kafes şeklinde bir mantar türü.

En sık Ekim ayında rastlansa da yılın her mevsiminde ortaya çıkabilir. İlk hali kirli beyaz renkli, toprağa yarı gömülü bir yumurta şekildedir. Dışındaki zar çatladıktan sonra altıgen hücreleri olan kırmızı kafes şeklinde göz alıcı bir gövdesi vardır. Kafesin iç tarafındaki koyu kahverengi sıvı leş kokusu yayar ve böcekleri çeker. Böcekler de sporların yayılmasını sağlar.

Eklenen Resimler

Eski 25-07-2010, 21:34   #4
Yeni Üye

Clathrus ruber: Bahçesinde gören var mı?

Benim bahçemdeki Clathrus ruber bir ıhlamur ağacının dibinden çıkıyor. En azından 2 yıldır aynı alanda, başka bir ağaç türü altında rastlamadım. Bahçesinde bu mantar türüne rastlayan var mı diye merak ediyorum.

Eski 01-08-2010, 22:58   #5
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Bu mantara İstanbul'da sık sık rastlıyorum. Belirli bir alanda gözlemledim sadece. Kokarağaçların ve akçaağaçların dibince çıkıyor.

Eklenen Resimler

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2013, 08:30   #6
/

Giriş Tarihi: 10-06-2013
farklı bir şey hoş tesekkürler...

fideüreticisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024