agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni130Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-03-2015, 21:17   #61
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
sevgili sakdag, işte bizim çam ormanlarından topladığımız kuzugöbeği, evde vardı sizin için fotoğrafını çektim.umarım yardımcı olmuşumdur.

Name:  Fotoğraf2084.jpg
Views: 3108
Size:  53.9 KB

Name:  Fotoğraf2085.jpg
Views: 3020
Size:  59.8 KB

Name:  Fotoğraf2086.jpg
Views: 2854
Size:  49.6 KB

sakdag ve Milla beğendi.
münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2015, 23:08   #62
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Bunun belki 5-6 katı daha vardı Sevgili Münevver48, bu kadar çok ve toplu halde daha önce görmediğim için acaba başka bir tür mantar mı diye şüphe ettim.

Ben kültür mantarı dışında başka mantar yiyemiyorum, ürküyorum açıkçası.

Yarın işe gidince bakacağım yenileri çıkmış mı diye... Çok sevimlilerdi.

meh12 ve münevver48 beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2015, 22:51   #63
Ağaç Dostu

meh12's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 9
yeni sezon:)

Yeni sezon ürünleri,ebesi ve çanağı ( yöresel isimler)

Eklenen Resimler

meh12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2015, 13:00   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@meh12
Üçüncü resimdeki tepside üstte Gyromitra türü mantar var. Zehirlidir ve ölümcüldür yemeyin. Hep yiyoruz bir şey olmuyor diyorsanız? Mantarın özelliği o bazılarına hiç bir şey yapmıyor bazılarını hemen zehirliyor bazılarını ise yıllar sonra. Risk almanıza değecek bir mantar değil.

suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2015, 21:58   #65
Ağaç Dostu

meh12's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 9
yeniler

yeni ürünler taze taze

Eklenen Resimler

meh12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2015, 08:42   #66
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Kuzu göbeği (morel) ile karıştırılan Gyomitra esculanta mantarına false morel / sahte kuzu göbeği mantarı da denmekte. Farklarını gösteren bir çok kaynak mevcut.

Kısaca özetleyen bir görseli buraya ekliyorum, Gyomitra esculanta, soldaki koyu renkli ve beyin şekline benzeyen mantar. Bu mantar ölümcül derecede zehirli bir mantar, koma ile sonuçlanan zehirlenmelere de sıkça rastlanmış.

Dikkatle bakıldığında yukarıda Sayın meh12'nin kuzu göbeği sepetine karışmış üçüncü sepette 6 adet Gyomitra esculanta net olarak görülebilmekte.

Eklenen Resimler

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2015, 22:29   #67
Moderatör

Kurumasına yakın renginin açılması ile kuzu göbeği ile karıştırılan bir mantar türü olan Phallus İmpudicus (stinkhorn) isimli mantarı bugün komşu parkta buldum. Boyu 8 cm civarında çapı 3 cm, üzerinde yoğunluk karınca faaliyeti olan mantarın kokusunun iğrençliğini tarif edemem. Olur da görürseniz dokunmayın, çünkü sümüksü dokusu var, oğlumun eldivenleri berbat oldu.

Eklenen Resimler

pria ve A_NOMAD beğendi.
Eski 27-03-2016, 08:58   #68
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
tropiksera'nın kuzu kuzuları,

Sabah 8,00 gibi rastgeldim, arada bir tek tük görüyordum çevrede. Ama ilk defa 7 tanesini bir arada gördüm.

Bir ara afiyetle yiyeceğiz.

Eklenen Resimler

Milla, A_NOMAD ve eurosat55 beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 09:24   #69
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Birkaç haftadan beri Çanakkale'nin cuma pazarında kuzugöbeği mantarı kovalıyordum..Bu sabah nasip oldu bulmak..Bayramiç ilçesi, köylerinden gelen yaşlı bir teyzede bulabildim..Hediye olarak göndereceğim için seçtirdi bana..

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 01-04-2016 saat 10:19
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 15:14   #70
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
...Bayramiç ilçesi, köylerinden gelen yaşlı bir teyzede bulabildim...
Fiyatı ne kadardı acaba?

pria beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 17:34   #71
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Fiyatı ne kadardı acaba?

Bu para verilip te bu mantarı doya doya yemek bizler için çok zor..Her gün birer tane falan yenebilir belki ilaç niyetine
Ben zaten sevdiğim bir kişiye hediye olarak aldım..
Mantar müptelası biri için bundan daha güzel bi hediye de olamaz sanırım..

Zor bulunan bir tür..Zaten koca pazara gelen mantar 3-4 kilo birşey..
Toplayan Türkmen teyzemiz 250 gramlık poşetler yapmış..

Eklenen Resimler

A_NOMAD beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 17:43   #72
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Bu para verilip te bu mantarı doya doya yemek bizler için çok zor...
Ağzım açık kaldı, gerçekten çok pahalıymış...

Eski 07-04-2016, 14:58   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Kuzugöbeğini tanımlamak için birkaç resim yüklüyorum. Kuzugöbeği ile karıştırılabilecek iki çeşit mantar var, biri Gyromitra esculenta, diğeri yukarıda da bahsi geçen Verpa bohemica. İkisinin de yenilmesi tavsiye edilmiyor. Kuzugöbeğinin ise diğer birçok mantar gibi yenilmeden önce iyice pişirilmesi gerekiyor.

Gelelim fotoğraflara:

Solda gerçek kuzugöbeği, sağda yalancı kuzugöbeği görülüyor: Name:  morel-mushroom-identification 1.jpg
Views: 2776
Size:  61.2 KB

Solda gerçek kuzugöbeği, sağda yalancı kuzugöbeği kesitleri görülüyor: Name:  morel-mushroom-identification 2.jpg
Views: 2664
Size:  27.0 KB

Solda YENMEYEN Verpa ve Gyromitra, sağda yenilebilir Morchella türleri görülüyor: Name:  morel-mushroom-identification 3.jpg
Views: 4043
Size:  16.6 KB

YENMEYEN Gyromitra esculenta ve Verpa bohemica'nın dış görünüşü ve kesitleri görülüyor: Name:  morel-mushroom-identification 4 _ YENMEZ.jpg
Views: 3173
Size:  23.8 KB

Kuzugöbeğini ayırmanın en kolay yolu ortadan boyuna ikiye kesmek ve kesitini bu fotoğraflarla eşleştirmek.

Kimseye fotoğraftan teşhis yaptırmayın önce hedeflediğiniz mantarın latince ismini bulun, teşhis yöntemlerini okuyun, araştırın, karıştırılabilecek mantarları ve ayırma tekniklerini öğrenin, teşhisten emin olduktan sonra yeyip yemeyeceğinize kendiniz karar verin. Bazı mantarlar ancak ve ancak laboratuarda kesin olarak teşhis edilebilir, başka mantarlarla karışma ihtimali yüksek, karakteristik özellikleri olmayan mantarları tüketmeyin. Bulabiliyorsanız bir uzmana gösterin. Eczacılık fakültelerinde mantarlarla ilgili ders verildiğini öğrendim, aslında eczacıların bu bilgiye sahip olmaları ve halka yol göstermeleri gerekir.

Ayrıca bir mantarı yedikten 1-2 gün sonra bir şey olmaması o mantarın zehirli olmadığı anlamına gelmez. İlk anda belirti vermeyip daha uzun sürede veya yenilmeye devam edildiğinde ciddi organ yetmezlikleri ve ölüme sebep olabilecek bir sürü mantar var. Fotoğraftan bir mantara ye ya da yeme diye tavsiye vermek çok çok tehlikeli, ki yukarıda bir örneği olmuş.

Düzenleyen verdoque : 07-04-2016 saat 16:15
verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2016, 15:42   #74
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster
...Birinci fotoğrafta solda gerçek kuzugöbeği, sağda yalancı kuzugöbeği görülüyor.

İkinci fotoğrafta solda gerçek kuzugöbeği, sağda yalancı kuzugöbeği kesitleri görülüyor.

Üçüncü fotoğrafta solda YENMEYEN Verpa ve Gyromitra, sağda yenilebilir Morchella türleri görülüyor.

Dördüncü fotoğrafta ise YENMEYEN Gyromitra esculenta ve Verpa bohemica'nın dış görünüşü ve kesitleri var...
Üstteki listeye göre aşağıdaki fotoğrafları incelemek pek kolay olmuyor, isterseniz fotoğrafları yazı içine yerleştirmeyi uygulayın, seveceksiniz

verdoque beğendi.
Eski 26-04-2016, 11:09   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@pria
250 gramlık yaş mantara o fiyat çok yüksek. Öyle anlatıldığı kadar zor bulunan bir tür değil dünyanın hemen yer yerinde yetişiyor. Kültürünün yapılamaması ve mevsimsel olduğundan diğer türlere göre daha az bulunuyor. Ben Tokyonun göbeğinde topluyorum. Biraz araştırırsanız çevrenizdeki yakın ağaçlık alanlarda kesinlikle yetişiyordur. Çeşitli ağaçlarla bulunan yaklaşık 70 - 80 türü var.

verdoque ve Ozlem A beğendi.
suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2017, 11:57   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Geçen sene Kayseri'deki bahçemizde iki noktaya farklı yöntemlerle kuzugöbeği mantarı aşılamıştım. Anneme de daha birkaç gün önce tembih ettim, her gün kontrol et diye, kuru yaprakları toplarken ektekileri bulmuşlar

Nasıl sevindim anlatamam Hiç başarılı olmayı beklemiyordum. En azından birkaç sene sürer diye düşünüyordum.

Tarif de vereyim: Kaynamış soğumuş suya kuzugöbeklerini sapından tutup daldırıp sporlar dökülsün diye 1-2dk salladım. Birkaç kavanoz yaptım, bazısına bir çorba kaşığı şeker (2ltlik kavanoz idi, şeker yerine melas da konabilir) ve bir tutam tuz (bakterilerin gelişimini engellemek için öneriliyor) ekledim bazısına hiçbir şey eklemedim. 1-2 gün dışarda tuttuktan sonra bu kavanozları üç ay kadar buzdolabında beklettim, sonra bahçemizdeki altı gölgelik çimenlik olan elma ağacımızın dibine döktüm. Kuzugöbeklerinin çıktığı yere bakarsam sanıyorum bu yöntem başarılı oldu. Tabii bahçemizin toprağının uygun olması, çimenlerin her gün klorsuz kuyu suyuyla sulanması ve biraz da şans faktörü yardım etmiş olabilir. Denemekten zarar gelmez

Eklenen Resimler

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2017, 08:13   #77
Moderatör

Londra'nın göbeğinde bir manavda gördüğüm öz be öz Türk kuzu göbeği mantarları .

Kilosu 99 pound, yani yaklaşık 450 TL.

Pazarda 100 TL fiyat görürseniz kaçırmayın

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024