agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Manisa Bonsai Atölye Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/manisa-bonsai-atolye-calismalari/)
-   -   agaclar.net, Manisa Bonsai Atölye Çalışması (4 Mayıs 2014) (http://www.agaclar.net/forum/manisa-bonsai-atolye-calismalari/33728.htm)

badrobot 24-02-2014 17:44

Nail Sarı'nında gelmesiyle 12 gibi çok ciddi ve güzel bir sayıya ulaştık. Hayırlısı olsun.

Nail Sarı 24-02-2014 17:52

Japonya'dan getirdiğim ağaçlarımı da getireceğim sizlere. Ve oradaki anılarımı paylaşacağım.

badrobot 24-02-2014 18:00

Sn.Nail Sarı.
Bizler için çok güzel bir deneyim olur.

seccomann01 24-02-2014 18:04

Simdiden heyecan yapmaya basladim desem yerinde bir tabir olur :)

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

malina 24-02-2014 18:58

Eğitim konusunda (daha önce yaptıkları için) deneyimli olan arkadaşlardan bir ricam var...

Kendi deneyim ve bilgilerinizi tabii ki paylaşacaksınız ve bu çok güzel olacak ama Manisa'da yapılacak bu çalışmanın idaresinin badrobot'ta olduğunu hatırlayın :)

Amacımız, her şehirde bonsai eğitimi verecek agaclar.net üyesi arkadaşları desteklemek. Başta biraz heyecanlansalar da nasıl idare edeceklerini öğreneceklerdir :)
Balık verme, balık tutmayı öğret meselesi yani :)

Sana güveniyoruz badrobot :)

seccomann01 24-02-2014 19:25

Sn. Malina cok dogru soylemissiniz ben bonsai yeni baslayan biri olarak bonsaime nasil bakmam gerektigini ogrenmeye gidiyorum.
Benim agacimi birinin alip bicmesi sekil vermesi bir isime yaramaz bana olayin nasil oldugunu anlatan birinin olmasi gerektigini dusunuyorum badrobot'a ben de guveniyorum egitimi bize saglayacak

Graf Von Wilhemsburg

badrobot 25-02-2014 08:30

Sevgili katılımcı arkadaşlarım. Toplantımızın içeriğiyle ilgili yaptığım planlamayı sizelere sunmak istiyorum.
Benim planlamamda Toplantıda 3 ana bölüm mevcut.

1.Bölüm: Tanışma;katılımcılarla tek tek tanışıp, onlarla ağaçlar ve Bonsai konusunda 30dk. bir sohbet ortamı olacak.

2.Bölüm: Bu bölümde beyaz tahtada cizimlerimle ve anlatımımla dilim döndüğünce teorik olarak bilgiler vereceğim.

A-BONSAİ NEDİR?
B-TOPRAK; NASIL BİR TOPRAK OLMALI : Toprak karışımları hakkında bilgi verilecek.
C-GÜBRELEME
D-BONSAİ'DE VE BONSAİ İÇİN AĞAÇ SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
-Beden kalınlığı
-Gövde şekli
-Koniklik
-Nebari
-Yaprak boyutu
-Türler

alt başlıkları mevcut olacak. Bu bölümde 1 buçuk saati bulur.

3.Bölüm: Uygulama
Eğer katılımcılardan ağaç getirenler olursa onlarla neler yapılabileneceğini konuşacak ve tartışacağız.
Bende kendim 1 tane doğru 1 tane hatalı ağaçlarımdan 2 örnek götürüp katılımcıların fikirlerini alarak tartışma ortamı yaratmak istiyorum. 2.Bölümdeki teorik anlatımın bir nevi uygulamalı tekrarı gibi olacak.
Bu bölümde 2 saati bulur.

Elbette deneyimli arkadaşlarımında büyük desteklerini, deneyimlerini paylaşmalarını kesinlikle bekliyorum.

Saygılarımla.

sadecegeçen 25-02-2014 18:13

Sayın badrobot, fidan getirenlerin alet getirmeleri gerekir mi?

seccomann01 25-02-2014 18:18

Guzel bir soru olmus yanilmiyorsam goturmemiz gerekicek ne kullaniyorsak badrobot malzemeleri bizim gibi bilgi acligi cekenlere yetmeyebilir tabi son soz yine badrobotun

Graf Von Wilhemsburg

Fatma Kochan 25-02-2014 18:27

Sayın badrobot toplantı yerinde merdiven var mı? yani düz ayak mı? rica etsem biraz bilgi verebilir misiniz, eşimde gelmek istiyor, kendisi engelli, şimdiden teşekkürler. :)

badrobot 25-02-2014 19:05

Sevgili sadecegeçen ve seccomann01.
Bonsai makasları olarak bende de çok fazla çeşit ve sayı mevcut değil. Toplantı günü küçük çantamı getireceğim. Elbette gerekiyorsa benim makaslarımı kullanabilirsiniz ama herkese aynı anda yetmez.
En önemli iki makas olan Knob Cutter ve Konkav Cutter gerekli. Aslında mademki Bonsai'yle ilgileniyorsunuz en azından bu iki makasın elinizin altında her zaman olmasında fayda var.

badrobot 25-02-2014 19:08

Sn.Fatma Kochan.
Toplantıyı yapacağımız yerde merdiven,yokuş, engebeli zemin yok. En fazla bir kaldırım mevcut olur. O engelide hep birlikte kolayca aşarız. Eniştemizi gerekirse hep beraber kaldırım taşlarının üzerinden atlatır, taşırız.

seccomann01 25-02-2014 19:23

Yardim edecek bir gonullu

Graf Von Wilhemsburg

Fatma Kochan 26-02-2014 14:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1253630)
Sn.Fatma Kochan.
Toplantıyı yapacağımız yerde merdiven,yokuş, engebeli zemin yok. En fazla bir kaldırım mevcut olur. O engelide hep birlikte kolayca aşarız. Eniştemizi gerekirse hep beraber kaldırım taşlarının üzerinden atlatır, taşırız.

Çok teşekkürler sayın badrobot, kaldırım sorun olmaz, evet inşallah bir aksilik olmaz ise gelmeyi istiyor :)

Fatma Kochan 26-02-2014 14:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi seccomann01 (Mesaj 1253639)
Yardim edecek bir gonullu

Graf Von Wilhemsburg

Sayın seccomann çok teşekkürler :)

badrobot 26-02-2014 18:45

Sn.Fatma Kochan.
Değerli eşinizide aramızda görmektan mutluluk duyarız.

1- badrobot
2- Fatma Kochan ve Eşi
3- sadecegeçen
4- seccomann01
5- synnada
6- Ferit Aydın
7- Fatihbahce
8- Sakaki
9- Melih Bakırlıoğlu
10.Smnvrl
11-hkocabucak
12-Nail SARI

seccomann01 26-02-2014 18:50

Sn. Badrobot yanimizda sandalyede getirelimmi? Cogunluga bakilirsa sart oldu gibi :)

Graf Von Wilhemsburg

badrobot 26-02-2014 19:14

Sn.seccomann01.
Buluşma yerimizde küçük bir değişiklik sözkonusu. Çünki ilk anlaştığım yer bize biraz tuhaf bir yaklaşım içinde oldu. Bize sorun çıkaracaklar gibi. Yeni buluşma yerimiz, ilk buluşma yerimizin sadece 50 metre ilerisinde. Önümüzdeki günlerde tüm katılımcılara hatta özel mesajlarla yeni buluşma yerimizin çok net bir krokisini çizeceğim. Yeni anlaştığım kafenin bayan sahibi toplantımız için daha istekli ve heyecenlı. Hatta basınıda çağıracağımı söyleyince adeta üzerimize atladı desem doğru olur.
Bize her türlü kolaylığı saylayacağını söylüyor. Sadece içtiğimiz çay ve yediğimiz tostların ödenmesinin yeterli olacağını ekstra bir ücret taleb etmedi. İnanın başka yerlerde ayrıca para (hemde büyük meblağ) isteyen yerler bile var.
Sandalyelere gelince; hiç merak etmeyin, herkese yetecek yer var.

seccomann01 26-02-2014 19:36

Krokiyi bekliyoruz

badrobot 26-02-2014 19:56

Toplantıya daha çok var, endişelecek bir durum yok. Yerde çok kolay zaten. Bu hafta sonu üzerinde çalışıp sizlerle paylaşacağım.

Fatma Kochan 03-03-2014 20:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nail Sarı (Mesaj 1253053)
Japonya'dan getirdiğim ağaçlarımı da getireceğim sizlere. Ve oradaki anılarımı paylaşacağım.

Merhaba Sayın Nail Sarı bey, sizde agaclar.net'in 10. Doğum Günü Kutlaması (5 Nisan 2014) kutlamaya katılacak mısınız? :)

Nail Sarı 04-03-2014 08:01

İmkanım olursa böyle güzel bir kutlamayı kaçırmak istemem.

FatihBahce 04-03-2014 08:05

Hepinizi İzmir'deki bahar buluşmasına da bekleriz.

penguenn 07-03-2014 19:59

Uzun Süredir siteye giremiyorum. Üzgünüm arkadaşlar. Şimdi gördüm duyuruyu inanın
çok mutlu oldum. Meraklı arkadaşlarıma da ileteceğim toplantıyı. Umarım katılmalarında bir sakınca yoktur.

1- badrobot
2- Fatma Kochan ve Eşi
3- sadecegeçen
4- seccomann01
5- synnada
6- Ferit Aydın
7- Fatihbahce
8- Sakaki
9- Melih Bakırlıoğlu
10.Smnvrl
11-hkocabucak
12-Nail SARI
13. Penguenn

Fatma Kochan 08-03-2014 00:03

Bonsai

5 Eklenti(ler)
Merhaba Sayın badrobot toplantıya gelirken, yanımda ne getirebilirim diye gözlerim bonsai ye uygun ağaç arıyor iken, bahçemde tohumdan yetiştirdiğim bir Jakaranda olduğunu bildiğim ( umarım doğru biliyorumdur) bunu buldum, sizce bonsai ye uygunmudur? Uygunsa bununla başlamamın zorluğu, kolaylığı nedir lütfen bilgi verir misiniz. Şimdiden teşekkürler. :)

Büyük olanı Annesi onun tohumundan yetiştirdim. Birde bu ağaç Jakaranda mıdır?

badrobot 08-03-2014 21:05

Sn.Fatma Kochan.
Jakaranda hiç görmedim ve tanımadığım bir tür. Ağacınız Gülibrişimede benziyor. Bu türlerden çok fazla bonsai örneği olmasada hiç yok değil. Azda olsa bir kaç örnek görmüştüm. Gülibrişiminde çiçekli halleri çok güzel bir görsellik sunuyor.
Ağacınız daha henüz gelişim aşamasında. Yani daha henüz çok ince bir fidan. Nebarisi ve beden şekli umut verici. Ağacınızı zor olmayacaksa yinede getirin. Üzerinde konuşuruz, illada işlem yapacağız budayıp şekillendireceğiz diye bir şartımız zaten yok. Şimdi bu ağaç üzerinde konuşuruz, ileride önünüze daha uygun adaylar çıktığında bakış açınız daha sağlıklı olur.

Harun Parlak 08-03-2014 21:08

Büyük ağaç jakaranda tohum keseleri kesinleştiriyor. Çok sert bir kesesi vardır. Kelpetenle zor açıp çıkardım. Çimlendirdim ama Akdeniz sıcak ortam ağcı olduğundan kışın İstanbul da öldüler.

Fatma Kochan 08-03-2014 23:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Harun Parlak (Mesaj 1257481)
Büyük ağaç jakaranda tohum keseleri kesinleştiriyor. Çok sert bir kesesi vardır. Kelpetenle zor açıp çıkardım. Çimlendirdim ama Akdeniz sıcak ortam ağcı olduğundan kışın İstanbul da öldüler.

Merhaba Sayın Harun Parlak bey, üzüldüm, isterseniz ben size bunu verebilirim, büyük ağaçta daha tohumları var ileride yine yetiştirebilirim, siz
10. Doğum Günü Kutlaması 5 Nisan 2014 gelecek misiniz? ben gelirken yanımda getirebilirim, bu ağaç 2 yaşında sanırım ( umarım ) soğuklara artık dayana bilir, benim için sorun olmaz :)

Fatma Kochan 08-03-2014 23:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1257480)
Sn.Fatma Kochan.
Jakaranda hiç görmedim ve tanımadığım bir tür. Ağacınız Gülibrişimede benziyor. Bu türlerden çok fazla bonsai örneği olmasada hiç yok değil. Azda olsa bir kaç örnek görmüştüm. Gülibrişiminde çiçekli halleri çok güzel bir görsellik sunuyor.
Ağacınız daha henüz gelişim aşamasında. Yani daha henüz çok ince bir fidan. Nebarisi ve beden şekli umut verici. Ağacınızı zor olmayacaksa yinede getirin. Üzerinde konuşuruz, illada işlem yapacağız budayıp şekillendireceğiz diye bir şartımız zaten yok. Şimdi bu ağaç üzerinde konuşuruz, ileride önünüze daha uygun adaylar çıktığında bakış açınız daha sağlıklı olur.

Sayın badrobot çok teşekkürler, bende bonsai yazılarını okuduğumda pek umutlu değildim, yinede size sormamda yarar olduğunu düşünmüştüm.
İlk başlangıç olarak en iyi karaağaç diye okudum, şansım olursa belki Mayısa kadar bulurum. :)

Harun Parlak 08-03-2014 23:30

Cömert teklifiniz için çok teşekkürler. Fatma hanım. Adayınız çok güzel siz onu ilk bonsainiz olarak eğtime alın derim. Bir şekilde edinmeye çalışırım.
10. yıl kutlamasına geldiğinizde fotoğraf üstünde adayınaza dair önerilerimi detayları ile anlatmaya çalışırım. Görüşmek üzere.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024