agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > agaclar.net Bonsai Eğitimleri > Kuzey Kıbrıs Bonsai Atölye Çalışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-03-2009, 11:09   #31
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Toplantıya katılacak arkadaşlardan, video görüntü kaydetme imkanı olan var mıdır?

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 14:47   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2009
bende katılmak istiyoruuuuuum....gidip gelip mesajları okuyorum,heves ediyorum, ama birşeyler yazamadan çıkıyorum... kaygım becerememek degil ******..., çocuklara bakacak birini bulsam listeye hemen katılacağım. katılan arkadaşlarada başarılar.

tees Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 20:07   #33
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
tees, bonsaiye bu kadar ilgi duyduğunuza göre bu fırsatı kaçırmamanız gerekiyor. Uygulama yapma bonsai öğrenme sürecini hızlandırıyor. Benim böyle bir imkanım olmadığı için sizlere elimden geldiği kadar yardımcı olmak istiyorum.

Sonuç olarak sizi de bekliyoruz.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2009, 00:19   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2009
Sayın Mehmet Salih bey;
Mail atmıştım size. Bizde katılmak istiyoruz diye.

Güray Bukan
Sait Nuri Karakeçi

Teşekkür ederiz..

jstthegry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2009, 07:40   #35
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Kuzey Kıbrıs / 2. Bonsai Atölyesi Katılımcılar:
1-Mehmet Salih Gurkan
2-Ali H. ALI
3-Buket Aknar (Eşi ve oğlu ile)
4-Sergül
5-Umutk
6-Secsec.220
7-İbrahim Lalehan
8-tees
9-Güray Burkan
10-Sait Nuri Karakeçi
11-Ahmet Demirağ

Düzenleyen msgurkan : 13-03-2009 saat 07:48 Neden: isim ekleme
Eski 14-03-2009, 15:07   #36
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Bugün, MehmetSalih bey'in gayreti ve daveti ile çok verimli bir çalışma yaptık, Mehmet Salih Bey'e çok teşekkürler.

Sabah 10:00'da çalışmamız başladı ve saat 13:30'a kadar devam etti aslında işlerimiz olmasaydı daha da devam edebilirdi. MehmetSalih bey, o kadar çok bilgi verdi ki !

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_4349.JPG (65.2 KB, 289 views)
Dosya Türü: jpg IMG_4358.JPG (40.0 KB, 283 views)
Dosya Türü: jpg IMG_4376.JPG (42.3 KB, 286 views)
Dosya Türü: jpg IMG_4382.JPG (46.8 KB, 293 views)
Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 19:11   #37
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Atölye çalışmamızı planladığımız gibi yapabildik. Sabahleyin yağmur vardı. Ancak hava atölye çalışmamızı yapmamıza müsaade etti.

Katılan arkadaşlar: Buket Aknar, Eşi Ahmet Aknar ve oğlu, İbrahim Lalehan, Güray Burkan, Sait Nuri Karakeçi ve Ahmet Demirağ.

Sayımız azdı ancak arkadaşlar çok katılımcıydı. Katılımcılık o kadar fazlaydı ki kıvrımlı dik tarz yapmayı planladığım mazı fidanını Rüzgar Yatığı yapmamıza karar verdiler. Açıkçası onların seçimi daha isabetliydi ve karşı çıkamadım.

Rüzgar Yatığı tarzını ilk kez uygulayacak olduğum için önce biraz tereddüt ettim. Ancak seçimi onlar yaptığı için her detayı birlikte tartışarak uygulama yaptık.

Eski 14-03-2009, 19:27   #38
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Resimlerden de görülebileceği gibi gövdenin alt kısımlarındaki iki dalı kurala aykırı olduğu için (dallar gövdenin üçte birinden daha kalındı) budandı. Ancak ilerde jin yapmak için dipten parça bırakıldı.

Atölye çalışmasında önce bonsai için toprak karışımı hazırlandı. Sonra telleme, tel sökme, dal budama, kök budama, kök telleme, dal ve kök şekillendirme, aşı macunu kullanma uygulamaları yapıldı.

Yaklaşık bir ay önce Buket’e verdiğim minyatür(mame) incir fidanını küçük bir oval saksıya alıp mame bonsai yaptık. Bunu yaparken saksıya yerleştirme kural ve tekniklerini de konuştuk.

Rüzgar yatığı ağacımı arkadaşlar ayrıldıktan sonra tekrar şekillendirdim. Gövdenin tepe kısmını biraz daha yatık hale getirdim. Yeterli zamanım olmadığı için şimdilik 3,4 ve 5. resimlerde görüldüğü gibi bıraktım. Ancak zirvesinden çok memnun değilim. Hala düzeltme gerekiyor.

MazıRüzgarYatığı001.jpg
MazıRüzgarYatığı002.jpg
MazıRüzgarYatığı003.jpg
MazıRüzgarYatığı004.jpg
MazıRüzgarYatığı005.jpg

Eski 14-03-2009, 21:14   #39
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Etkinliğe katılan tüm arkadaşları kutluyorum. Ortaklaşa güzel bir sitile karar verip ve uygulamşsınız.
Elinize sağlık.
Ayrıca anlatım ve çalışmalarınızı bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. Sayın msgurkan. Etkinliklerin daim olur inşallah.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 21:46   #40
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Çalışmadan fotoğraflar...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_4350.JPG (39.1 KB, 278 views)
Dosya Türü: jpg IMG_4354.JPG (28.9 KB, 281 views)
Dosya Türü: jpg IMG_4355.JPG (31.3 KB, 271 views)
Dosya Türü: jpg IMG_4378.JPG (33.3 KB, 280 views)
Dosya Türü: jpg IMG_4379.JPG (31.5 KB, 268 views)
Eski 14-03-2009, 21:53   #41
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Fotoğrafların devamı...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_4385.JPG (29.8 KB, 270 views)
Dosya Türü: jpg IMG_4386.JPG (32.2 KB, 276 views)
Dosya Türü: jpg IMG_4387.JPG (28.4 KB, 264 views)
Dosya Türü: jpg IMG_4391.JPG (27.5 KB, 269 views)
Eski 14-03-2009, 23:31   #42
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Güzel bir ortamda çok iyi zaman geçirdiğiniz belli. Ayrıca katılan arkadaşlar çok dikkatli izliyor resimlerden anladığım kadar ile. Kuzey Kıbrıs dan çok iyi BONSAİ usdaları yetişecek inşallah.
Sayın msgurkan'ın Harnup ları süper olacak. İnşallah her geçen yıl güzelleştiğini görme şansımız olur.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 00:08   #43
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Tekin bey, bu kez katılan arkadaşların bonsaiye devam edeceği konusunda ümitliyim. Çalışmayı sürdürürlerse ustalaşmamaları için hiç bir sebep yok.

Ahmet Demirağ bey bugün bonsai kulübü kurma önerisi yaptı. Yani Kıbrıs'ta Bonsai adına ümit verici bir gündü.

Eski 15-03-2009, 10:53   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Mehmet Salih bey sayenizde bu toplantinin da guzel bir sekilde gectigi her halinden belli oluyor.

Ileriki toplantilarin daha cok katilanlarla yapilmasini dilerim. Ahmet beyin bonsai kulubu teklifi guzel bir teklif. Sanirim artik her sehirde bonsai kulubleri kurulmali. Buralarda oldugu gibi belki buyuk sehirlerde 2-3 kulub bile olabilir ve yine burda oladugu gibi Kulubler birbirleri ile rekabet icinde degil dayanisma ve bilgi alisverisi icerisinde olurlarsa ne guzel olur.

Calismalarinizda hepinize kolayliklar diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 12:08   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2009
bende katılmayı çok istiyordum, şartlar zordu ama adreside son ana kadar bekledim ne yalan söyleyeyim...arada kaynadım sanırım... ama verimli bir çalışma olmuş, kolaylıklar diliyorum.

tees Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 13:04   #46
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Toplantının güzel geçmesine sevindim. Sürekli toplantılarımız devam ettikçe ilgi de artacaktır.

Şu Linktekiağaçtan çelikler alıp, hem ağacı çoğaltacak hem Kıbrısa özgü bonsai yapan arkadaşlar da olacaktır.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 21:37   #47
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Ali bey, umarım yakın bir zamanda yeterli sayıya ulaşıp Kıbrıs Türk Bonsai Kulübü'nü kurarız.

Mehmet bey, katılımdaki artışta büyük katkınız oldu. Size çok teşekkürler.

Eski 15-03-2009, 21:53   #48
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tees Mesajı Göster
bende katılmayı çok istiyordum, şartlar zordu ama adreside son ana kadar bekledim ne yalan söyleyeyim...arada kaynadım sanırım... ama verimli bir çalışma olmuş, kolaylıklar diliyorum.
tees, çalışmaya gelememenize çok üzüldüm. Ben de sizden katılacağınızı kesinleştirmenizi bekledim. Sizi listeye yazdım ancak sizden tepki gelmedi. Keşke katılacağınızı bildirseydiniz, size özelden iletişim için telefon numaramı ve adres bilgilerini gönderirdim. Bonsiye ilgi duyduğunuza göre sizi bonsai sayfalarında da bekliyoruz. İleride yapacağımız çalışmalarda sizi de bekliyoruz.

Eski 16-03-2009, 09:32   #49
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Verimli bir çalışma olmuş Mehmet Salih bey, başarılarınızın devamını dilerim. Tecrübelerinizi yeni arkadaşlarla paylaşmanız onlar için de birkaç adım önde başlamalarını sağlayacak.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 10:40   #50
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msgurkan Mesajı Göster
Ali bey, umarım yakın bir zamanda yeterli sayıya ulaşıp Kıbrıs Türk Bonsai Kulübü'nü kurarız.

Mehmet bey, katılımdaki artışta büyük katkınız oldu. Size çok teşekkürler.
Mehmet Salih bey yeterli sayiya ulasmanizi beklemenize gerek yok. Burada kurulan bonsai kulubleri kurulduklari zaman simdiki uye sayilari yoktu.

Bonsaiye gonul vermis 3-4 kisi tarafindan kuruldu ve bu gunku duruma geldiler.
Bence orda da(Turkiyede de) kulub temellerini atmak icin yeterlisiniz. Hele siz bir baslayin, bir sure sonra meraklilar kulube uye olmak icin siraya girecekler.

Eski 16-03-2009, 10:43   #51
Ağaç Dostu

Bu ara aklima gelmisken sorayim. Guney Kibrista bonsaiye ilgi varmidir? bonsai saksisi ve aletlerini Guneyde bulma imkaniniz varmidir. Yoksa onlar da bonsaiyi yenimi taniyorlar?

Eski 16-03-2009, 10:59   #52
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msgurkan Mesajı Göster
Resimlerden de görülebileceği gibi gövdenin alt kısımlarındaki iki dalı kurala aykırı olduğu için (dallar gövdenin üçte birinden daha kalındı) budandı. Ancak ilerde jin yapmak için dipten parça bırakıldı.

Atölye çalışmasında önce bonsai için toprak karışımı hazırlandı. Sonra telleme, tel sökme, dal budama, kök budama, kök telleme, dal ve kök şekillendirme, aşı macunu kullanma uygulamaları yapıldı.

Yaklaşık bir ay önce Buket’e verdiğim minyatür(mame) incir fidanını küçük bir oval saksıya alıp mame bonsai yaptık. Bunu yaparken saksıya yerleştirme kural ve tekniklerini de konuştuk.

Rüzgar yatığı ağacımı arkadaşlar ayrıldıktan sonra tekrar şekillendirdim. Gövdenin tepe kısmını biraz daha yatık hale getirdim. Yeterli zamanım olmadığı için şimdilik 3,4 ve 5. resimlerde görüldüğü gibi bıraktım. Ancak zirvesinden çok memnun değilim. Hala düzeltme gerekiyor.
Mehmet Salih bey ruzgar yatiginiz guzel bir calisma olmus ama yine de sizin icinize sinmeyen taraflari oldugunu yaziyorsunuz.

Ileride en guzel olani ve icinize sineni bulacaginizdan eminim.
Yine de ben agaciniza bakarken gorduklerimi ve dusunduklerimi soyliyeyim
Govde kivrimlarini oldugu gibi birakip agacin tum dallarini ters yone(sola) cevirirseniz agacinizin ruzgardan etkilenmesi daha belirgin bir sekilde ortaya cikacagini dusunuyorum. Ayni zamanda kurumus dal gorunumu vereceginiz iki kesik dalcikla da tum dallar ayni yone bakmis olacak.

Bir degisiklik yapmadan once bir kagit kalem alip dallari kagit uzerinde ters yone cevirip yapacaginiz calismanin nasil olacagina bakabilirsiniz.
Benimkisi sadece bin oneri. Agac sizin agaciniz son karari siz vereceksiniz.
Calismalarinizda kolayliklar diliyorum.

Eski 16-03-2009, 12:33   #53
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Mehmet Salih bey yeterli sayiya ulasmanizi beklemenize gerek yok. Burada kurulan bonsai kulubleri kurulduklari zaman simdiki uye sayilari yoktu.

Bonsaiye gonul vermis 3-4 kisi tarafindan kuruldu ve bu gunku duruma geldiler.
Bence orda da(Turkiyede de) kulub temellerini atmak icin yeterlisiniz. Hele siz bir baslayin, bir sure sonra meraklilar kulube uye olmak icin siraya girecekler.
Ali bey, bonsaiye gönül vermiş ve vazgeçmeyecek 3-4 kişi olduğumuz zaman kulübü kuracağız. Umarım erken başarırız.

Eski 16-03-2009, 12:56   #54
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Alıntı:
Bu ara aklima gelmisken sorayim. Guney Kibrista bonsaiye ilgi varmidir? bonsai saksisi ve aletlerini Guneyde bulma imkaniniz varmidir. Yoksa onlar da bonsaiyi yenimi taniyorlar?
Ali bey, internetten izlediğim kadar Güney Kıbrıs'ta bireysel olarak bonsai ile ilgilenenler var. Hatta 2007 yılında İngiltere'den iki uzman getirip atölye çalışması yapayı planlamışlar, ancak anladığım kadarıyla başaramamışlar.

Daha sonra herhangi bir faliyetlerine rastlamadım. Organizasyonu yapan bonsaicinin yazışmalarını burdan görebilirsiniz:
http://forum.bonsaitalk.com/f14/bons...elp-22680.html

Bunun dışında Güney Kıbrıs'ta bonsai ile ilgili hiçbir malzeme ve alete rastlamadım.

Eski 16-03-2009, 19:23   #55
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Alıntı:
Mehmet Salih bey ruzgar yatiginiz guzel bir calisma olmus ama yine de sizin icinize sinmeyen taraflari oldugunu yaziyorsunuz.

Ileride en guzel olani ve icinize sineni bulacaginizdan eminim.
Yine de ben agaciniza bakarken gorduklerimi ve dusunduklerimi soyliyeyim
Govde kivrimlarini oldugu gibi birakip agacin tum dallarini ters yone(sola) cevirirseniz agacinizin ruzgardan etkilenmesi daha belirgin bir sekilde ortaya cikacagini dusunuyorum. Ayni zamanda kurumus dal gorunumu vereceginiz iki kesik dalcikla da tum dallar ayni yone bakmis olacak.

Bir degisiklik yapmadan once bir kagit kalem alip dallari kagit uzerinde ters yone cevirip yapacaginiz calismanin nasil olacagina bakabilirsiniz.
Benimkisi sadece bin oneri. Agac sizin agaciniz son karari siz vereceksiniz.
Calismalarinizda kolayliklar diliyorum.

Ali bey, önerinizi okuduğum anda haklı olduğunuzu anladım ancak önce denemek istedim. Dediğiniz gibi tüm dalları gövdenin sağ tarafından sol tarafına, yani ters yöne çevirdim. Sonra ağacın arkada kalan tarafını ön yüz yaptığim için ağaç yine sağa yatık görünüyor. Ben ağacın bu halini daha çok beğendim.

MazıRüzgarYatığı006.jpg

Eski 18-03-2009, 12:16   #56
Ağaç Dostu

Mehmet Salih bey, dusundugunuz gibi simdi agac daha bir guzel duruyor.
Ikinci kucuk ve dorduncu dallar, govdenin onunden gecip saga uzaniyorlar. Govdenin arka tarafindan dolanip saga uzanmalari, belki agac uzerinde daha iyi duracak diye dusunuyorum.

Bonsai calismalarin kolay ve keyifli olsun.

Eski 18-03-2009, 12:41   #57
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Ali bey, ağacın doğru duruşu, aşağıda görüldüğü gibi 45 derece geriye doğru olacağı için şu hali daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

yatışyönü.jpg

Eski 18-03-2009, 13:26   #58
Ağaç Dostu

Mehmet Salih bey, agaci en iyi sen goruyorsun bizler sadece resimlerden izliyoruz. Ilk firsatta agacinizin 45 derecelik geriye bakacak sekilde olmasini dusundugunuz bir fotografini eklermisiniz? dusundugunuzu fotografta gorebilirmiyim?

Eski 18-03-2009, 18:35   #59
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Ağacın dalları 45 derece geriye doğru konumlanmış iken üstten, ön üsten ve önden görünüşü:

MazıRüzgarYatığı007.jpg
MazıRüzgarYatığı008.jpg
MazıRüzgarYatığı009.jpg

Eski 19-03-2009, 10:40   #60
Ağaç Dostu

Mehmet salih bey, bu durumda dorduncu dal iyi gorunuyor. Ikinci dalcik icin ise, dusunebilirsin. Unutma agac senin agacin ve icine nasil siniyorsa onu nasil gormek istiyorsan oyle yapmalisin. Zaten zaman, zaman agaclarina bakarken onceleri begendigin ama sonralari bu boyle olmasaydi diyecegin kimi calismalarin olacak ve bu normaldir tum bonsai ile calisanlarda oluyor.

Kolay gelsin.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024