agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kuşlarımız (http://www.agaclar.net/forum/kuslarimiz/)
-   -   Güvercinler (http://www.agaclar.net/forum/kuslarimiz/7890.htm)

hassoman 07-03-2008 23:55

Güvercinler

2 Eklenti(ler)
Nuh Tufanı sırasında Hz. Nuh yakınlarda kara olup olmadığını anlamak için güvercini geminin penceresinden salar. Suların üzerinden uçup giden güvercin ufukta kaybolur. Karanlık basmadan geri döndüğünde ağzında bir zeytin dalı vardır. Karayı bulmanın muştusudur bu zeytin dalı...
Evet, insanlar güvercine karşı özel bir duygu duymuşlar ve tarih boyunca özel olarak güvercin beslemişlerdir. Günümüzde de hatırı sayılır sayıda güvercin tutkunu vardır. Onlar güvercin hakkında çok şey bilirler.
Aşağıda okuyacağınız yazı İbrahim Hakkı adında biri tarafından 1933 yılında yazılmış. Yazıya hiç dokunulmamış, olduğu gibi alınmış. Bu da makaleye ayrı bir tat kazandırmış… Elbette daha önemlisi güvercinler hakkında çok geniş bilgileri içermesi…

550 Cinsi olan bir kuş: Güvercin

Güvercin hiç şüphe yok ki dilimizde bulunan üveymek kelimesinden gelir. Üveymek kumru güvercin gibi demkeş kuşların derinden ses çıkarmalarıdır. Zaten dilimizde yine bu aileden ?üveyen� bir kuş manasına �üveyik� vardır. Güvercin de üveyici daha doğrucu �üvercin� bir kuştur. Nasıl ki �bıldırcın�a ve �bayırcın�a farik vasıflarına göre isimler verilmiştir.
Güvercin ailesinin ekseriya büyüklerine �güvercin� ve küçüklerine de �kumru� derler. Pek eskiden beri güvercin şarkta mukaddes bir hayvan olarak tanınmıştır. Tevrattaki tufan hikayesinde Nuh gemisinin güvercini Sümerlerin çivi yazılı tabletlerinde aynen mevcuttur. Şöhreti yüzünden adı masallara karışmış olan Babilliler kraliçesi Semiramis güya güvercin yumurtasından vücut bulmuş imiş. Ege medeniyetlerinde de güvercin Afrodit�in kuşu yani zürriyetin timsalidir. İsrail oğullarınca da güvercinin yüksek bir mevkii vardır. Çünkü kuzu kurban edemeyen fakirlerin kumru veya güvercin ikame edebilecekleri yazılıdır. İslamlarda da güvercin mübarek bir kuştur. Camilerin, türbe ve tekkelerin damlarını bu hayvan süsler.
Bugün güvercin takımına mensup takriben 550 yaşayan nevi vardır. Bu hayvanlar arzın hemen her tarafına yayılmışlardır. Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika kıtalarında bulundukları gibi Antillerde ve cenup okyanusu adalarında da bulunurlar. Şarki yarımkürede neviler yeni dünyadan (garbi yarımküreden) daha çoktur.
Bu kuşların adetleri pek muhteliftir. Bazıları yuvalarını öteden beriden topladıkları çalıçırpı ile kaba bir tarzda ağaçlar üzerine kurarlar, bazıları zemin üzerine yaparlar. Bazıları münferit bir çift halinde yaşarlar, bazıları da koloni halinde dolaşırlar. Maamafi bütün güvercinlere şamil bariz bir vasıf vardır. O da su içerken başlarını kaldırmazlar, suyu bir çekişte içerler. Hayatları müddetince erkek ve dişi birbirinden ayrılmaz bir çifttir. Zaten güvercin zevci sadakatin timsalidir. Kuluçka zamanlarında erkek ve dişi yumurtalarını daima sıcak tutmak için yuvada nöbetle kalırlar. Her ikisinin de yavrularına pek büyük ihtimamı vardır. Güvercinlerin tarihtenevel (tunç devrinde) Ortaasya milletleri tarafından ehlileştirildiklerine dair vesikalar mevcuttur. Bugün ehli güvercinler cihanın her tarafına yayılmıştır. Milattan 35 � 30 asır evel Mesopotamya ve Mısır�da yemek için güvercin teksir ediliyordu.

YABANİ GÜVERCİNLER
Pek büyük farklar husule getirmesine rağmen bütün ehli güvercinlerin müşterek ceddi olmak üzere tahtalı güvercini (columba livia) denilen yabani güvercin gösterilebilir. Bu keyfiyet büyük tabiiyeci Darwin�ce malum idi. Zaten bu alim �tabii ıstıfa� nazariyesini ispat edebilmek için tecrübelerinin en mütebeddil ve �plastik� mevzuunu güvercin nevinde buldu. Nebatlarda gül ve hayvanlarda güvercin çok tenevvuu olan mevcutlardır. Darwin renkleri ne olursa olsun muhtelif tenevvular arasında birbiri ardınca üç tesalüp (çifleştirme) vücuda getirerek üçüncü nesilde elde edilen renk numunesinin yabani güvercinin rengine pek benzemediğini görmüştür.
Takriben 34 santimetre boyunda olan tahtalı güvercininin tüyleri kurşuni, boynunun yanları madeni parlaklığı havi yeşil renktedir. Kanatlarının üzerinde kara bir şerit vardır. Kuyruksokumu beyazdır. Hemen bütün Avrupa, Asya ve şimali Afrika�ya yayılmış bulunan bu hayvan taş kovukları, eski duvar delikleri içine yuva yapar. Üveyk denilen yabani diğer küçük bir nevi ormanlarda yaşar. Bizim erkeğine Kuskuğuk adı verdiğimiz beyaz gerdanlı büyük nevi de yine ormanlarda yaşar. Leylekler ve kırlangıçlar gibi yarı ehli halde meskenlerimiz civarında yaşayan güvercinler (cami güvercinleri) tahtalı güvercini ile üveyk arasında orta bir nevidir.
Yabani halde yaşayan güvercin familyasına mensup bir de kumrular vardır. Bu zarif ve naif hayvanların Avrupa�da ve bizde bir tek nevi mevcuttur. Yusufcuk dediğimiz bu nevi 30 santim boyunda sırtı kumrala çalar külrenginde, gözleri ve ayakları kırmızı, kuyruk kalemleri (tüyleri) siyahtır. Kumrular ilkbahar ve yazı ormanlarımızda ve meskenlerimiz civarında geçirirler, kışın hicret ederler. Çiftleşme zamanında (nisandan ağustosa kadar) erkeklerin üveymeleri pek gariptir.

GÜVERCİN NEVİLERİ
Bugün 150 ırkı mevcut olan ehli güvercinlerin başlıca grupları şunlardır.
1) Kır Güvercinleri : Yabani tahtalı güvercine en yakın olanlardır. Bu ırk bilhassa tüylerinin ve kalemlerinin renkleriyle, alın, baş ve ayaklarının hususiyetleriyle bir çok tenevvulara ayrılır. Eti ve bilhassa palazları için yetiştirilen İsviçre�nin beyaz �mondaine� güvercini, başı kukuletalı bir papazı andıran cicibaş güvercin, deniz kırlangıcına benzeyen paçalı kırlangıç güvercin gibi.
2) Demkeş güvercinler : Bu hayvanlar meri ve kursaklarını şişirerek tıpkı bir trampetanın seri bir suretle yekdiğerini takip eden çıkardığı ses gibi hususi ve garip bir ses çıkarırlar. Buhara demkeş güvercini gibi.
3) Akman güvercinler : Küçük gagalı ve ekseriya paçalı olan bu güvercinler havada mükerreren taklalar atarlar. Bu esnada hayvanın gelip yere çarptığı vakidir. Hayvan bu cambazlığı isteyerek yapmaz. Şüphesiz bu hal cümlei asabiyedeki bir buhrandan ileri gelir. Bu hastalığın nesle sirayet ettiği zannedilmektedir. Darwin iki yaşından evvel bu nevi güvercinlerin taklak attıklarını hem de uçtuklarını, fakat iki yaşından sonra uçmayı bıraktıklarını ve zemine kadar taklak atarak indiklerini söylemektedir.
4) Perüklü güvercinler : Bunlarda yandan bakılınca başı örtecek kadar sık bir �perük� vardır. Kürküne bürünmüş bir kadın başını andırır şekilleri de görülmüştür.
5) Martı güvercinler : Küçük gagalı zarif martı kuşlarına benzerler. (Anadolu martı güvercini, Belçika martı güvercinleri gibi.)
6) Tavus güvercinler : Küçük gagalı, kuyrukları yelpaze gibi açıktır. Kuyruklarını teşkil eden kalemler 24-36 santim uzunlukta 36 tanedir. Tahtalı güvercininde ise 12 kalem mevcuttur.
7) Dev güvercinler : Kır güvercinlerine pek benzerler. Fakat bunlardan büyüktürler. ( 50-55 santim) Roma güvercini gibi.
8) Kursaklı güvercinler : Bunların hususiyeti kursağına hava doldurarak son derece şişirmeleridir. Bilhassa çiftleşme zamanlarında pek şişirirler, bazen hayvan muvazenesini kaybederek sırt üstü düşer.
9) Tavuk güvercinler : Şekil ve tavır itibarı ile tavuğa benzerler. Kuyrukları diktir. Malta tavuğu güvercini gibi.
10) Siilli güvercinler : Bu güvercinlerin gagaları ve gözleri etrafında ibik gibi pürtüklü ve pamuk gibi yumuşak deri teşekkülatile (lahmi zait) mütemayizdir. En münteşirleri İngilizlerin vakti ile posta güvercini olarak kullandıkları �carrier� ile Bağdat güvercini, ejderha güvercini ve küçük gagalı leh güvercini gibi.
Carrier güvercinleri - Vaktiyle postacılıkta kullanılıyordu, fakat gagaları etrafındaki bu lahmi zait hayvan yorulduğu vakit pek şişer, gözlerini kapatır, vazifesini layık ile yapmasına mani olur. Bugün terkedilmiştir.
Posta güvercinleri � Süratle uzun mesafeler kat edebilmek, cihetini tayin edebilmek, bilhassa yurt hissine malik olabilmek gibi hasletleri yüzünden posta güvercinleri ehli güvercinler arasında pek mühim vazifeler görürler. Bu nevi güvercinler asırlarca Belçika�nın Anvers martı güvercinleriyle ve kır güvercinleriyle tesalüp neticesinde bu hassalar tebarüz ettirilmiş ve bugün bir posta güvercini ırkı vücude getirilmiştir. Bu kuşların insandan daha mükemmel olarak gerek sisli, yağmurlu ve karlı havalarda, gerek fırtınalı ve şimşekli zamanlarda cihetlerini harikulade bir suretle tayin edebilmek kabiliyetleri vardır. Süratleri alelade zamanlarda 60 kilometro, müsait zamanlarda 100 120 hatta 130 kilometrodur. Havanın müsaade etmediği zemin sathından 100 �150 metro yüksekten uçarlar. 300-400 kilometro mesafeler arasında vazifelerini normal olarak yaparlar. Hatta Madrit�ten bırakılıp Liege�de yerlerini bulmuş binaenaleyh 1600 kilometro mesafe katetmiş olan güvercinler vardır. Mesafe uzadıkça vazife layıkile yapılamıyor. Güvercinlere mektup taşıtmak usulü pek eskidir. Çinlilerde eski Mısırlılarda bu usul pek eskiden mevcuttu. Sezar zamanında Romalılar kullanmış, orta zamanda haçlılar ile bizden Orta Avrupa�ya geçmiştir. Posta güvercinleri güvercinliklerde (güvercin arabaları) bakılır ve orada talim ve terbiye edilir. Bu husus için bilhassa yavru güvercinler intihap olunur. Bir yaşına kadar 12-100 kilometro, iki yaşında 200-500 kilometro mesafelere alıştırılır. Talim ve terbiye ağustos ayında yapılır.
Cihan harbi esnasında telefon ve telsiz ile muhaberenin mümkün olmadığı yerlerde ve hallerde bu �tüylü� muhabere vasıtaları cihanın hayret ve taktirini kazandı. Bugün bütün ordularda posta güvercini kullanılmaktadır.
Ticari bir sanat olmak üzere güvercin yetiştirmek Avrupa ve Amerika�da pek ilerlemiş bir haldedir. Dört haftalık körpe yavru güvercinler bütün pazarlarda yüksek fiyatla satılır. Güvercinlerin tabiatları sürü ile bir arada yaşamaktır. Ehli güvercinler yabani güvercinlerden ziyade toplu ve büyük sürülerle yaşamak isterler.

GÜVERCİN YETİŞTİRMEK İSTEYENLER
Bu şirin hayvanları yetiştirmek istediğimiz vakit iki noktayı hatırlamamız icap eder.
1) Bu hayvanların bir defa tuza ihtiyaçları vardır.
2) Katiyen vücutlarının tozlanmasına razı olmazlar, maamafih çok banyo yapmak isterler. Bu iki nokta haricinde güvercine bakmak diğer kuşlu hayvanlara bakmak gibidir.
Güvercinler iyi uçan fakat fena yürüyen kuşlardandır. Dişileri umumiyetle iki fakat ender olarak bir veya üç yumurta yumurtlar. Yavruları yumurtadan çıkınca himayeye muhtaçtır. Çünkü hemen tamamen çıplaktır. İlk gıdaları kursaklarının cidarlarından sızan süt manzarasında bir maddedir. Dişi ve erkek bu maddeyi yavrularının gagasının içine akıtırlar.
Bugün mevcut 650 ehli güvercin tenevvunun takriben yarısını şark güvercinleri teşkil eder. Bu güvercinlerin tüylerinin renkleri Amerikan ve Avrupa güvercinlerinin renklerinden daha zengindir. Gariptir ki maymunların bulundukları yerlerde yabani güvercinlere tesadüf edilemiyor. Bu muzır mahluklar yumurta çalmakta o kadar maharet gösteriyorlar ki zavallı kuşlar kuluçkaya yatmıyor ve yavru çıkaramıyorlar. İbrahim Hakkı İstanbul / 1933
HAZIRLAYAN: Yavuz İşçen

omereser 16-05-2008 00:01

GÜVERCİN YETİŞTİRİCİLERİMİZ
( Eski yazılarımdan biri. )

Güvercinle uğraşma, Afyonkarahisar’la beraber bütün yurdumuzu saran bir sevgidir. Barışın temsilcisi olan bu kuş, son zamanlarda kalesi, mermeri, lokumu, sucuğu gibi ilimizin sembolleri arasına katılmaya hazırlanıyor. Çünkü güvercin yetiştiricilerimiz “Afyon mermeri” adını verdikleri kuş çeşidiyle, Bursa’dan ödül ve plaketle döndüler.

Çoğumuz adını duymasa da ilimizde bir “Güvercin Sevenler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” var. Gerçi dernek bir süre önce bazı imkânsızlıklar nedeniyle feshedilmiş ama kuşçularımızın güvercin sevgisi bitecek gibi değil.

Yağcı Hali içindeki derneğe gidip başkan Recep ELÇİ ve arkadaşlarıyla görüştüm. İçleri güvercin sevgisiyle dolu bu mütevazı insanlarla güvercin üzerine konuştuk.

Güvercin yetiştiricilerimizin en çok üzüldükleri konu, Afyonkarahisar’da kendilerine değer verilmemesi ve kötü gözle bakılması. Kuşçu denilince akla aylak, başıboş hatta kumarbaz gibi kötü bir insan tipinin geldiğini belirttiler.

Kuşçularımız yetkililerin ilgisini bekliyor. Kendilerine imkân verilirse, Afyonkarahisar’ı güvercin merkezi haline getirmek istiyorlar. Bütün kuş yetiştiricilerinin bir arada bulunup alım-satım yapabilecekleri bir yere ihtiyaçları var. Çünkü kuş müzayedeleri genellikle kahvehanelerde yapılıyor. Ayrıca bir veteriner desteğinin de gerektiğini belirttiler.

Kısa süre önce Bursa Mustafakemalpaşa’da kuş güzellik yarışmasına katılmışlar. Oraya yurdun her yerinden 5000 kadar kuşçu gelmiş. Kaymakamlık ve belediyenin bu işe sahip çıkmasına hayran kalmışlar. Aynı yarışmayı Afyonkarahisar’da da düzenlemek istiyorlar. Bunun ilimizin tanıtımına katkı sağlayacağını ve gelen insanların konaklama, alış-veriş, vb. ile ekonomiyi canlandıracağını düşünüyorlar.

Kuş severlerimiz ayrıca yetiştirdikleri kuşlara patent almak istediklerini çünkü başka yerlere götürülüp sahiplenildiğini anlattılar. Afyon mermerinden başka kesmesarı, siyah çakal, mülakat çakal, tepeli karakuyruk, Filibe ve güzel ötüşü için beslenen demci gibi çeşitlerin olduğunu da belirttiler. Recep başkan: “Bende seksen bir vilayetin kuşu bulunur.” , diyor.

Sonuç olarak kuş yetiştiricilerimize bekledikleri desteğin verilmesi ve daha önemlisi toplumun onları hor görmemesi gerekir. Çünkü onlar bu işi, adeta aşka dönüşen bir hayvan sevgisiyle yapıyorlar.

öğretmen 08-08-2008 03:10

Güvercinlerin keneleri yediğini de biliyor musunuz?
Bizim güvercinleri bi izleyin bakalım,sevecek misiniz...

http://kuscuramazan.azbuz.com/index.jsp

caucasus 31-07-2009 21:05

Çocukluğumuz da ben ve abim beraber çok güvercin besledik. Şu an imkanım ve yerim olsa hemen pazardan alıp besliyecem ancak yerim olmadığı için bir türlü besleyemiyorum.

Bizim beslediğimiz güvercinlerin adları, Bango, Kelebek, Mardin, Tepeli, Paçalı türler de güvercinlerimiz vardı. Arada sırada ogünlere dönüp tekrardan güvercin beslemek istiyorum.

Orkun Kırcı 07-08-2009 19:15

Dünyaya Merhaba....

1 Eklenti(ler)
Bebişlerim :)

güvercin01 17-08-2009 23:14

Kısmetse yakında ben de sizlere beslediğim güvercinlerin resimlerinden birkaç tane ekleyip göstereyim yorum yaparsınız arkadaşlar. Şimdilik hoşçakalın...NAZARA GELMEYELİM AMA DARILIRIM SONRA- ŞAKA ŞAKA-

güvercin01 26-08-2009 23:30

Güvercinler

Arkadaşlar çok uzun süreden beri güvercinler ilgi alanım.Daha çok Adana, Ceyhan, Tarsus, Mersin yörelerinde beslenen dalıcı güvercinlerden besledim. Güvercinlerle ilgili sorularınız olursa seve seve yardımcı olmaya çalışırım. Şimdilik hoşçakalın...

cello 27-08-2009 10:00

Siteye bir kuş meraklısının daha katılması çok güzel. Hoşgeldiniz :)

onur_yener 27-08-2009 15:43

Güvercinleri

4 Eklenti(ler)
Merhaba,

Bunlarda benim beslediğim güvercinler.

Canikim 27-08-2009 18:47

Selam, dalıcı dediğin kuşun resmini yayinlarsan nasil bir cins olduğunu öğrenmiş oluruz. Ben izmirden dönek cinsi güvercin besliyorum.

Canikim 27-08-2009 18:51

1 Eklenti(ler)
Resimde görmüş olduğunuz dönek cinsi guvercin.
Özelliği havada 8/10 metre dönmesi .

güvercin01 27-08-2009 21:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Canikim (Mesaj 487606)
Selam, dalıcı dediğin kuşun resmini yayinlarsan nasil bir cins olduğunu öğrenmiş oluruz. Ben izmirden dönek cinsi güvercin besliyorum.

En kısa zamanda güvercinlerimin resimlerinden ekleyeceğim.Bu arada internetten bu türü görebileceğiniz bir adres vereyim: google-denizli güvercin evi-TGYB-ırklar-en baştaki resim. Şimdilik hoşçakalın...

güvercin01 27-08-2009 22:15

Güle güle besleyin.Bunlar İstanbul--Bango-- ırkı mı. Kuşlarınız gayet iyi görünüyor...selamlar...

güvercin01 27-08-2009 23:22

--baska-- ırkı galiba....

güvercin01 28-08-2009 23:39

Arkadaşlar ben de kişisel sayfama resimler kısmına -güvercin resimleri- ekledim. Yorum sizden.. Benim güvercinler Adana güvercin ırkı diye bilinen dalıcı güvercinler. Saygılarımla...

güvercin01 28-08-2009 23:50

Arkadaşlar ben de kişisel sayfama resimler kısmına güvercinlerimin resimlerinden ekledim. Adana dalıcı güvercin ırkı .Hoşçakalın...

güvercin01 29-08-2009 22:41

Arkadaşlar resimler çok iyi olmayabilir ama hayvanlarımız kalite.Resimlerdeki hayvanlar TAVŞAN, BEYAZ BEÇ TAVUĞU, HİT HOROZLARI,ADANA GÜVERCİNLERİ, TAKLACILAR, ALMAN KURDU, VAN TAKLA GÜVERCİNLERİ VB. İYİ SEYİRLER... ŞURADAN BAKABİLİRSİNİZ : güvercin01-kullanıcı profilini göster-tüm istatistiki bilgilerini göster-fotoğrafları... yorumlar için şimdiden teşekkür ederim -olumlu veya olumsuz yorumlar olabilir saygı duyarım-SEVGİYLE KALIN...

güvercin01 29-08-2009 23:04

Yanlışlıkla hit horozu yazdığım -hint horozu- olacak. Adana yöresinde İstanbul horozu veya dövüş horozu da denir. Yanlış anlaşılmasın ben asla dövüştürmem.Sevmem bu işleri de. Zaten bu hayvanlar dövüştürülmedi. Estetik olarak seyretmeyi seviyorum.Hoşça kalın...

güvercin01 21-09-2009 22:04

Bizim kuşçulardan ses soluk çıkmıyor.Nerelere uçtuk arkadaşlar.SELAMLAR.İYİ BAYRAMLAR HEPİNİZE...

faruk5525 29-09-2009 20:25

erkek güvercin kereviz yiyince kızışırmış doğrımı bilen varmı bunu

skanatlar 01-10-2009 09:55

tüm güvercinler kenevir yediği zaman kızışır

faruk5525 01-10-2009 14:27

nerden bulabilirim tohumunumu veriyim nasıl

mirsat 01-10-2009 15:57

Yemcilerde bol miktarda bulunur.

faruk5525 01-10-2009 17:07

tamam sagolun

faruk5525 03-10-2009 11:38

2 güvercin aldım durmadan 2si kavga ediyorlar eden acaba boyunlarına gaga atıyorlar

Orkun Kırcı 03-10-2009 13:00

Eğer eşli iseler ve erkek dişiyi koşturup ensesine vuruyorsa, yakında yumurta yapacak demektir. Güvercinler yumurta yapacakları zaman böyle yaparlar.

selcuk44 03-10-2009 13:45

İyi günler çok güzel bir konuya değinmişsiniz .Hele hele gençliğinde güvercin beslemiyen veya beslemeği arzu etmiyen az kişi vardır diye düşünüyorum.Bende çok seneler evvel Karşıyaka'da dönek cinsi güvercin besledim ve rahmetli babamın ''derslerini akasatıyor''ikazlarına rağmen bu merakımı sürdürdüm. Ama seneler sonra dönek cins güvercinler yok oldu diye düşünürken bir üye kardeşimizin dönek cinsi güvercin beslediğini okuyunca çok etkilendim ,sevgili canikim'in de söylediği gibi bu kuşlar başını kanadının altına sokar ve metrelerce yukarıdan yere doğru bir helezon çizerek aşağıya inerler bazılarıda o kadar kendilerini kaptırırlarki bu durumdan kurtulamıyarak yere çarptıkları bile olmuştur.
Sevgili cankimden eğer varsa '' cakal '' diye atlandırılan fes rengi kuşlarınında resimlerini merakla bekliyorum hiç olmazsa seneler sonra biraz gözlerimizin pası silinsin.

faruk5525 03-10-2009 13:50

sayın orkun kırca bey erkek dumanlı dişi miski erkek dişiyi yanında istemiyo kovalıyo av av diye sesler çıkarıyo hiç çiftleşmediler görmedim nasıl oluyor

güvercin01 08-10-2009 20:12

Selamlar

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi faruk5525 (Mesaj 505400)
sayın orkun kırca bey erkek dumanlı dişi miski erkek dişiyi yanında istemiyo kovalıyo av av diye sesler çıkarıyo hiç çiftleşmediler görmedim nasıl oluyor

Kuşları zorla aynı yuvaya hapsederseniz birbirlerine ciddi zararlar verebilirler.İki kuşu çift edeceğiz diye hayvanlara işkence yapmayalım.Öncelikle her ikisini 1-2 gün ayrı ayrı kafeslere alıp aç ve susuz bırakmadan kızgın hale gelmelerini sağlayalım. Sonra ara ara diğer kuşları barakaya kapatıp yalnızca ikisini ara ara bahçeye bırakalım su ve yem verelim. İçerde de su ve yemsiz bırakılmasınlar.Kuşlara eziyet etmeyelim. Çok sıcak ortamda hapsetmeyelim havasız ve çok karanlık olmasın kafesler.**** yeriniz varsa yalnızca ikisi küçük bir barakaya alınıp doğal bir şekilde birbirlerine alışmaları sağlanabilir.Zorla güzellik olmasın.Sevgiyle kalınız...

güvercin01 08-10-2009 20:15

Selamlar

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi faruk5525 (Mesaj 505400)

Kuşları zorla aynı yuvaya hapsederseniz birbirlerine ciddi zararlar verebilirler.İki kuşu çift edeceğiz diye hayvanlara işkence yapmayalım.Öncelikle her ikisini 1-2 gün ayrı ayrı kafeslere alıp aç ve susuz bırakmadan kızgın hale gelmelerini sağlayalım. Sonra ara ara diğer kuşları barakaya kapatıp yalnızca ikisini ara ara bahçeye bırakalım su ve yem verelim. İçerde de su ve yemsiz bırakılmasınlar.Kuşlara eziyet etmeyelim. Çok sıcak ortamda hapsetmeyelim havasız ve çok karanlık olmasın kafesler.Ya da yeriniz varsa yalnızca ikisi küçük bir barakaya alınıp doğal bir şekilde birbirlerine alışmaları sağlanabilir.Zorla güzellik olmasın.Sevgiyle kalınız...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024