agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni2301Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-09-2014, 09:18   #841
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Arkadaşlar sizlere bir sorum olacak: Oğlum Blue' dan ve kafese kapatmaya karşı olduğumdan daha önce burada bahsetmiştim sizlere. Doğal olarak 3 haftadır benimle olan oğlum özgürce dolaşmaya, uçmaya ve sadece yatma zamanı kafesine girmeye alıştı. Bu arada yokluğumda evde tüm gün yalnız sıkılmasın diye ona bir de oyun parkı kurdum ve gününün çoğunu orada geçirmeye başladı. Tabii bir de cam önünde, dışarıda beslediğim serçelerimi izleyip onlara laf yetiştirerek
Şimdi malum iklim değişmeye başladı ve bu sabah ilk defa Blue' nun kafes kapısını 5 dakikalığına kapattım. Tabii özgür kuşum benim, kapıyı açmaya çalıştı, başaramayınca da başkaca çıkış yolu aramaya başladı, panikledi. Tabii kapıyı açar açmaz oyun parkına uçtu ve bana da kızıp uzattığım elimi gagaladı Neyse, lafı fazla uzatmadan sorayım: Muhabbet kuşları kışın ne kadar soğuğa dayanabiliyorlar? Sonuçta cam önleri soğuk oluyor, onun gönlünü yapayım derken ona zarar verecek birşey de yapmak istemiyorum
Şimdiden tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

suara beğendi.
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2014, 09:29   #842
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2014
Cam önüyle olan bağını kesmeye çalışın, üşümeleri hasta olmaları demektir, hastalıkları ise yaşamaları açısından ciddi tehlike oluşturuyor. O kadar ki ben kışın kafesin sadece ön kısmı açık kalacak şekilde her yerini kalın şal ile sarıyorum duvardan bile soğuk çekmesin diye. Sizin yeriniz nasıldır bilmiyorum ama örneğin yastıklar gibi bariyer oluşturabilecek eşyalarınızla 1 hafta 10 gün kadar en alışık olduğu camların önünü kaplayın, o kısımlardan uzak tutabilir ki 10 gün kadar zamanda orayı unutmuş başka bir yere alışmış olur, uzak tutmasa bile en azından ayağı basmamış olur soğuk zemine.

maya beğendi.
suara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2014, 09:33   #843
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Birde banyo yapma alışkanlığı varsa şu günler itibariyle bunu kesmelisiniz önümüzdeki hazirana kadar. Bu da hastalık sebebi üstelik isteyerek hasta etmeye çalışsanız banyo kadar başarılı olmaz o kadar yani. Ama eviniz çok ısıtılıyorsa misal sobalı odalar gibi rahat 26-27 derece üstünde oluyorsa sıcaklık o zaman benim aldığım türden önlemleri almanıza çok da gerek yok.

Saygılar Sn Maya

maya beğendi.
Eski 18-09-2014, 09:41   #844
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2012
Merhaba bir şey sormak istiyorum. Muhabbet kuşumuzu aldığımızda yavruydu 1-2 aylık falan. Şimdi 5-6 aylık oldu. Biliyorum komik ama ben onu çok sevmeme rağmen elime alamıyorum ve dokunamıyorum. Eşim eline alabildiği için ona alıştı ve onu ısırmıyor. Ben elimi uzattığım anda hızla ısırmaya çalışıyor. Bende korkuyla geri çekiyorum ) Kendime ısırmadan alıştırmak için ne yapmalıyım. Teşekkürler

suara beğendi.
Aysel Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2014, 10:44   #845
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Sayın Suara, çok teşekkür ederim cevabınız için. İşe perdeleri kapatmakla başlayayım o zaman. Gerçi birinde perde kapalı diye perdenin tepesine tünemişti, küçücük bir boşluğa nasıl girdi anlayamadım da
Odamız doğuya bakıyor ve bir yüzü boydan cam. Hava değişimlerine maalesef müsait bir oda ama aynı zamanda da Blue için en uygun odam. Geceleri ısıyı yüksek tutma ve Blue' yu da kontrol etme şansım var. Önemli olan benim evde olmadığım gündüzler. Havalar sıcakken oyun parkı dışarıyı da görebilsin diye cama yakın konulmuştu. İyisi mi ben oyun parkını da daha içeri bir noktaya taşıyayım
Onun dışında sıcak su torbaları ve polar battaniye aldım. Banyo işine ise henüz başlamamıştık; ama sanırım ben yokken suluğundaki suyu banyo için kullanıyor ki eve geldiğimde yerde sudan oluşmuş izler oluyor. Dedim ya, özgür benim kuşum, tüm gün kafasına göre takılıyor
Sanırım aldığım önlemler yeterli olur. İlgi ve tavsiyelerinize teşekkür ederim.

suara beğendi.
Eski 18-09-2014, 11:07   #846
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aysel Yavuz Mesajı Göster
Merhaba bir şey sormak istiyorum. Muhabbet kuşumuzu aldığımızda yavruydu 1-2 aylık falan. Şimdi 5-6 aylık oldu. Biliyorum komik ama ben onu çok sevmeme rağmen elime alamıyorum ve dokunamıyorum. Eşim eline alabildiği için ona alıştı ve onu ısırmıyor. Ben elimi uzattığım anda hızla ısırmaya çalışıyor. Bende korkuyla geri çekiyorum ) Kendime ısırmadan alıştırmak için ne yapmalıyım. Teşekkürler
Korkmayın küçücük gagası var zaten ısırsa ne olacak? Zaten ciddi anlamda korkmadıysa acıtmak için değil, uyarmak için hafifçe ısınır ya da dokunurlar. Yapmanız gereken karnının altına yavaşça parmağınızı uzatmak ve hafifçe iterek parmağınıza çıkmasını sağlamak. Isırırsa önemli değil, hiç tepki vermeyin, ısırmasına göz yumun görecektir ki ısırmasından korkmuyorsunuz, ısırması size etki etmiyor ve kötü bir niyetiniz yok. Bundan sonra bir iki ısırma teşebbüsünden sonra bunu tamamen kesecektir. Ama dediğim gibi sakin olmalısınız hayvanı zorlamamalısınız. Eğer 2-3 denemenize rağmen canhıraş şekilde sizden kaçıyorsa biraz uzaklaşıp hayvana ara vermelisiniz ki zarar vermeyeceğinizi anlasın. O şekilde günde birkaç kere deneyerek sonuç alırsınız.

Yalnız çoğu kuş; bir kişiyi doştu, eşi belirler ve onla çok yakınlaşır başkalarına fazla yüz vermez. Eşinizle iyice bağ kurmuşsa sizinle artık pek ilgilenmeyebilir. Yine de darı dalıyla kandırabilirsiniz. Çok severler.

maya beğendi.
capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2014, 11:43   #847
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi capsaicin Mesajı Göster
Korkmayın küçücük gagası var zaten ısırsa ne olacak? Zaten ciddi anlamda korkmadıysa acıtmak için değil, uyarmak için hafifçe ısınır ya da dokunurlar. Yapmanız gereken karnının altına yavaşça parmağınızı uzatmak ve hafifçe iterek parmağınıza çıkmasını sağlamak. Isırırsa önemli değil, hiç tepki vermeyin, ısırmasına göz yumun görecektir ki ısırmasından korkmuyorsunuz, ısırması size etki etmiyor ve kötü bir niyetiniz yok. Bundan sonra bir iki ısırma teşebbüsünden sonra bunu tamamen kesecektir. Ama dediğim gibi sakin olmalısınız hayvanı zorlamamalısınız. Eğer 2-3 denemenize rağmen canhıraş şekilde sizden kaçıyorsa biraz uzaklaşıp hayvana ara vermelisiniz ki zarar vermeyeceğinizi anlasın. O şekilde günde birkaç kere deneyerek sonuç alırsınız.

Yalnız çoğu kuş; bir kişiyi doştu, eşi belirler ve onla çok yakınlaşır başkalarına fazla yüz vermez. Eşinizle iyice bağ kurmuşsa sizinle artık pek ilgilenmeyebilir. Yine de darı dalıyla kandırabilirsiniz. Çok severler.
Yorumunuz için teşekkür ederim.. Kafesin içinde **** dışında benden kaçmıyor. Sadece elimi uzattığımda ısırmak için hamle yapıyor bende tedirgin oluyorum. Hatta kafesin içindeyken ben yaklaşınca oda yaklaşıyor. Öpücük attığımda oda bana öpücük atarak karşılık veriyor. Haklısınız gagası küçücük ama insanın içinde hafif bir ürkeklik oluyor ya öyle bişey sanırım. Benim ürkekliğim onuda tedirgin ediyor.

suara beğendi.
Aysel Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2014, 00:02   #848
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Odamdaki yaşam alanında nüfus artışı devam ediyor. Minik minik ayaklar ve o muhteşem güzellikteki bebek sesleri arttıkça bende çok mutlu oluyorum. Bütün kuşlar bebeklerin seslerine tepki veriyor ve hangisi olursa olsun dışarıya çıktığında hemen bebeklerin sesine koşuyor. Özelliklede en küçüğümüz Limon. Kendisi daha neredeyse 3aylık. Ölmek üzereyken kurtardığım canlardan biri aramız çok iyiydi bir donem ilgilenemedim biraz küstük ama yinede oyun oynamaya bayılıyoruz. Limon kafesten çıkar çıkmaz hemen yuvaya gidiyor bir iki hamlede açmaya çalışıyor yuvayı ama beceremiyor. Dışardan bebeklerin seslerine tepki veriyor.

Limon, anne ve çocukları.

Eklenen Resimler

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2014, 00:53   #849
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Maşallah çok şekerler Fatih kardeş

Fatih beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2014, 16:51   #850
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Bu küçük dostlarımızın ne kadar duygusal olduğunu bu sabah öğrenmiş oldum! Oysa ne kadar da umarsız duruyordu.
Haftasonunu evden uzakta geçirdim ve Blue evde ailemle birlikte olmasına rağmen döndüğümde beni küserek cezalandırdı Yanağımı, ellerimi, boynumu gagaladı durdu. Elime de gelmedi. Yan yan bakışlar attığına kimse inanmıyor ama ben bakışlarındaki mesajı gayet net aldım Bu akşam kendimi affettirebilmek için özel birşeyler yapmam gerekecek sanırım Umarım biraz yoğurt, biraz bal ve meyve parçası aramızdaki buzları eritir

Eski 23-09-2014, 17:12   #851
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Fatih Bey , ne kadar istemiştim benimde kuşlarımn yavrulamasını , bir türlü olmadı nedense . Sizinkilere bayıldım , ne kadar mutluluk verici birşey..Sağlıklı büyürler inşallah..

Fatih beğendi.
Lalem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2014, 19:28   #852
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lalem Mesajı Göster
Fatih Bey , ne kadar istemiştim benimde kuşlarımn yavrulamasını , bir türlü olmadı nedense . Sizinkilere bayıldım , ne kadar mutluluk verici birşey..Sağlıklı büyürler inşallah..
Çok teşekkür ederim, gerçekten çok harika bir duygu özellikle bebeklerin sesi ayrı bir hoş. Bugünde diğer son kalan yavru kırdı çıktı yumurtasını. Şimdi büyüyüp gelişmesini bekleyeceğim bundan sonra yuvalığı çıkartıp eşleri dinlendirmeyi duşunuyorum ama bunun için geç bile kalmış olabilirim dişimde yine yumurta var gibiydi. Dışkılaması da değişti yine yumurta zamanındaki gibi dışkılamaya başladı. Yeni canlar umarım sizinde kapınızı çalar.

İlk kez bilinçli bir şekilde muhabbet kuşu besleyen biri olarak bence çok buyuk adımlar attım. Şimdi bir kuluçka da albino çiftimden bekliyorum minik albino bebekler için

maya beğendi.
Eski 24-09-2014, 08:25   #853
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Bol bol fotoğraf bekliyoruz Sayın Fatih. Sizlerin tecrübelerini okudukça ben de oğluma bir eş alıp almayacağıma karar vereceğim

Fatih beğendi.
Eski 01-10-2014, 23:45   #854
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Bebekler şimdi bu haldeler. Yavaş yavaş renklenmeye başladılar. Anne babaya mama desteği yapıyorum ek olarak. Dişisi albino olan Sarı'mın yuva hazırlıkları başladı dişi yumurtlama çağına girdi bakalım ilk yumurta ne zaman gelecek. Diğer çiftimde de su an yumurta var bekliyorum. Onun erkeği gri dişisi mavi bakalım yavrular ne renk gelecek.

Name:  1.jpg
Views: 7335
Size:  29.3 KB

badem, ezo, lusoari ve 5 kişi beğendi.
Eski 08-10-2014, 22:34   #855
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Bebeklerin renkleri belli olmaya başladı. Baskın gen babanın geni olduğu için genelde yavrular babaya benziyorlar fakat anneye benzeyeni de elbette olacaktır. Kafalar hep sarı olacak gibi duruyor şimdilik.

Bebekler

badem, Lalem, maya ve 4 kişi beğendi.
Eski 08-10-2014, 23:21   #856
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-09-2014
bıcırımı kaybettim çok üzgünüm. Şimdi de diğer kuşum mantar hastalığına yakalanmış. Krem kullandık işe yaradı ama çok güçsüz ve bunalım takılıyor. Yalnızlık hoşuna gitmedi eminim.Zaten diğerine göre yabaniydi şimdi daha beter oldu. Aşırı ürkek . Böyle bir kuşu nasıl kendime alıştırabilirim ki? Mümkün müdür?

ayşegül bal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 23:22   #857
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-09-2014
Fatih bey uzun ömürlü olsunlar inşallah. Harika görünüyorlar.

ayşegül bal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 07:50   #858
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Sayın Fatih, bebekleriniz çok sevimliler maşallah!

Eski 09-10-2014, 18:01   #859
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2014
iyi akşamlar.. hepinizin kuşları ve yavruları çok güzel maşallah.. benimde yardımlarınıza ihtiyacım var.. muhabbet kuşum 6 yumurta yaptı.. ilk 3 yavru çıktı ama 3. su 1 günü doldurmadan öldü şuan 2 yavru yaşıyor.. 3 yumurta var ama dün çıkması gereken yavru bugünde çıkmadı.. içi boşta olabilir bilmiyorum.. ama benim asıl sorunum yavrulardan birinin kursağı çok şiş ve aralarında 2 gün olmasına ikinciden oldukça büyük.. kursağı katmer olmuş gibi duruyor.. sizce bu bir sorun mu ? ilk defa yavru aldım pek bilgi sahibi değilim internetten okuduğum şekilde bakmaya çalışıyorum.. ve yavrularımın ölmesini istemiyorum

bu arada yavruların biri 9 biri 7 günlük.. 9 günlük olanın kursağı aşırı büyük ve diğer yumurtaların çıkma ihtimali var mıdır ? birinin günü geçti diğer ikisinin günleri gelmedi.

delfin34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2014, 01:12   #860
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delfin34 Mesajı Göster
iyi akşamlar.. hepinizin kuşları ve yavruları çok güzel maşallah.. benimde yardımlarınıza ihtiyacım var.. muhabbet kuşum 6 yumurta yaptı.. ilk 3 yavru çıktı ama 3. su 1 günü doldurmadan öldü şuan 2 yavru yaşıyor.. 3 yumurta var ama dün çıkması gereken yavru bugünde çıkmadı.. içi boşta olabilir bilmiyorum.. ama benim asıl sorunum yavrulardan birinin kursağı çok şiş ve aralarında 2 gün olmasına ikinciden oldukça büyük.. kursağı katmer olmuş gibi duruyor.. sizce bu bir sorun mu ? ilk defa yavru aldım pek bilgi sahibi değilim internetten okuduğum şekilde bakmaya çalışıyorum.. ve yavrularımın ölmesini istemiyorum

bu arada yavruların biri 9 biri 7 günlük.. 9 günlük olanın kursağı aşırı büyük ve diğer yumurtaların çıkma ihtimali var mıdır ? birinin günü geçti diğer ikisinin günleri gelmedi.
Sevgili Delfin,
Ben bütün yavrular çıkana kadar müdahale etmedim çıkmayan yumurtalara. Bir gün gecikebiliyor bazen de dediğiniz gibi boş yumurta boş olabilir. Son yumurta çıkana kadar bekleyin. En son yumurta çıktıktan sonra çıkmayanları inceler atarsınız. Bazen gelişmiyor yavru bazen de dediğiniz gibi boş oluyor.

Ölen yavrunun kursağına baktınız mı dolu muydu? Kursağı boş mu dolu mu diğer yavruları da kontrol edin. Eğer çiftinizin ilk kuluçkasıysa bazen ilk kuluçkada bu tür şeylerin olduğunu okumuştum. Temkinli davranmakta fayda var. Birisi çok birisi az besleniyor olabilir. Büyüme farkı bence normaldir. Benimde ilk çıkan yavru ile ikinci arasında 3 günlük fark var ve gerçekten çok büyük bir fark.
Eğer fotoğraf ekleyebilirseniz ekleyin ki daha kesin konuşabilelim ya da bu işin ustası diyebileceğimiz kişilere danışın.

delfin34 beğendi.
Eski 10-10-2014, 09:32   #861
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Fatih Bey bebekler çok tatlılar , sağlıklı büyürler inşallah...

Lalem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2014, 11:04   #862
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih Mesajı Göster
Sevgili Delfin,
Ben bütün yavrular çıkana kadar müdahale etmedim çıkmayan yumurtalara. Bir gün gecikebiliyor bazen de dediğiniz gibi boş yumurta boş olabilir. Son yumurta çıkana kadar bekleyin. En son yumurta çıktıktan sonra çıkmayanları inceler atarsınız. Bazen gelişmiyor yavru bazen de dediğiniz gibi boş oluyor.

Ölen yavrunun kursağına baktınız mı dolu muydu? Kursağı boş mu dolu mu diğer yavruları da kontrol edin. Eğer çiftinizin ilk kuluçkasıysa bazen ilk kuluçkada bu tür şeylerin olduğunu okumuştum. Temkinli davranmakta fayda var. Birisi çok birisi az besleniyor olabilir. Büyüme farkı bence normaldir. Benimde ilk çıkan yavru ile ikinci arasında 3 günlük fark var ve gerçekten çok büyük bir fark.
Eğer fotoğraf ekleyebilirseniz ekleyin ki daha kesin konuşabilelim ya da bu işin ustası diyebileceğimiz kişilere danışın.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim sayın Fatih..
yumurtaları henüz hiç ellemedim son yumurtanın çıkma günü gelene kadarda dokunmayı düşünmüyorum.. yavrunun kursağının dolu olması normalmiş okuduğum kadarıyla ancak dediğim gibi ilk yavrunun kursağı nerdeyse patlıcak gibi görünüyor..bi kursak bide karnı herhalde iki katmer şeklinde.. bu normal bir şeyde olabilir daha önce hiç yavru görmediğim için garipsiyor olabilirimde.

ölen yavru henüz 1 günlüktü ama kursağı doluydu yani sarı bir şişlik vardı.. onun aç kaldığı için öldüğünü sanmıyorum ama başka sebepte bilmiyorum. ama şöyle bir durum oldu yavru ölene kadar erkek kuşta sürekli yuvaya girip hatta uzun süre yumurta üstünde yatıyordu.. yavru öldükten sonra dişi kuş onu yuvaya sokmamaya ve sürekli bir didişme haline girmeye başladılar. şimdi erkek kuş sadece yuvaya kafasını uzatıp besliyor dişiyi. bunun bir alakası var mıdır bilemedim..

çarşamba günü çıkması gereken yavru hala çıkmadı sanıyorum ki o yumurta boş.. bugun diğer yumurtanın çıkması gerekiyor ama henüz onda da bir şey yok.. umarım diğer 2 yumurta dolu çıkar. tekrar teşekkür ederim yorumunuz için.

Eski 10-10-2014, 18:56   #863
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Alıntı:
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim sayın Fatih..
yumurtaları henüz hiç ellemedim son yumurtanın çıkma günü gelene kadarda dokunmayı düşünmüyorum.. yavrunun kursağının dolu olması normalmiş okuduğum kadarıyla ancak dediğim gibi ilk yavrunun kursağı nerdeyse patlıcak gibi görünüyor..bi kursak bide karnı herhalde iki katmer şeklinde.. bu normal bir şeyde olabilir daha önce hiç yavru görmediğim için garipsiyor olabilirimde.

ölen yavru henüz 1 günlüktü ama kursağı doluydu yani sarı bir şişlik vardı.. onun aç kaldığı için öldüğünü sanmıyorum ama başka sebepte bilmiyorum. ama şöyle bir durum oldu yavru ölene kadar erkek kuşta sürekli yuvaya girip hatta uzun süre yumurta üstünde yatıyordu.. yavru öldükten sonra dişi kuş onu yuvaya sokmamaya ve sürekli bir didişme haline girmeye başladılar. şimdi erkek kuş sadece yuvaya kafasını uzatıp besliyor dişiyi. bunun bir alakası var mıdır bilemedim..

çarşamba günü çıkması gereken yavru hala çıkmadı sanıyorum ki o yumurta boş.. bugun diğer yumurtanın çıkması gerekiyor ama henüz onda da bir şey yok.. umarım diğer 2 yumurta dolu çıkar. tekrar teşekkür ederim yorumunuz için.

Selamlar Sn. Delfin34

Önce hem sağlıklı yavrular için gözünüz aydın hem kaybettiğiniz yavru için geçmiş olsun demek isterim.

İlk kuluçkada anne baba acemi olduklarından bir takım sıkıntılar yaşanabiliyor. Yavruların kursakları dolu olduğuna göre (ki en büyük acemilik sorunu yavruların yeterince beslenememesi olur) ve ayrıca anne babanın yuvada tartışıp sık girip çıkmalarını da göz önünde bulundurarak ölen yavrunun ezilmiş olduğunu tahmin ediyorum. Hastalıklı olarak yumurtadan çıkıp 1 gün yaşayabilmiş olmasına ben pek imkan vermiyorum ama ihtimal dahilinde olabilir, çıktıktan sonra hastalanıp ölmesi için de kısa bir zaman.

Size ufak bir tavsiyem olacak, şayet yuvanın tabanında kuş kumu gibi ince taneli bir materyal kullandıysanız, yavruların gagalarını ve popolarını her gün belli saatte 1 kez kontrol edin. Ben 1 yavrumu annesinin besleme amaçlı kustuğu yemle gagası kapanıp tıkanmasıyla boğulmaktan kaybettim yazarken bile aptallığımdan vicdan azabı çekiyorum. Allah korusun sizin yavrularınızı. Popolarıda onlar dışkıladıkça kapanıyor kuruyarak bu da sorun yaratır. Böyle kuru katmanlarla karşılaşırsanız yavruları üşütmeden ılık su ile azıcık ıslata ıslata o tabakaları çıkarabilirsiniz.

Bir şey daha ekleyeyim yavruların kursakları, kursaklarının yanında hava kabarcığı görebilirisiniz bu kesecikler, tıkabasa dolu görünüyorsa içiniz rahat çok rahat etsin, anne baba yavruları çatlayacakları kadar fazla yedirmezler olması gereken şiş bir kursaktır, bu normaldir. Ayrıca ilk kalın köklü tüyler çıkana kadar karın ve kursak üst üste 2 şiş bölüm şeklinde görünür bu da normaldir, içiniz rahat olsun.

delfin34 beğendi.
Eski 10-10-2014, 19:02   #864
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih Mesajı Göster
Bebeklerin renkleri belli olmaya başladı. Baskın gen babanın geni olduğu için genelde yavrular babaya benziyorlar fakat anneye benzeyeni de elbette olacaktır. Kafalar hep sarı olacak gibi duruyor şimdilik.

Sn Fatih önce yürekten maşaallah diyorum. Defalarca yazacak oldum hep bir müşkülüm oldu ama hep içimden maşaallah çektim yavruları gördükçe Kuşlarımın kuluçka dönemlerini çok stresli kayıplı geçirip bir daha tövbe etsem de sizin bu tatlı kuşlarınız yavrucuklarınız kalbimi yeniden ısıttı bu sürece, ciddi ciddi düşünmeye başladım şimdi yeni heyecanlara atılsam mı diye Dilerim uzun ömürlü sağlıklı olur hepsi Allah nazarlardan korusun...

Fatih beğendi.
Eski 10-10-2014, 21:37   #865
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suara Mesajı Göster
Selamlar Sn. Delfin34

Önce hem sağlıklı yavrular için gözünüz aydın hem kaybettiğiniz yavru için geçmiş olsun demek isterim.

İlk kuluçkada anne baba acemi olduklarından bir takım sıkıntılar yaşanabiliyor. Yavruların kursakları dolu olduğuna göre (ki en büyük acemilik sorunu yavruların yeterince beslenememesi olur) ve ayrıca anne babanın yuvada tartışıp sık girip çıkmalarını da göz önünde bulundurarak ölen yavrunun ezilmiş olduğunu tahmin ediyorum. Hastalıklı olarak yumurtadan çıkıp 1 gün yaşayabilmiş olmasına ben pek imkan vermiyorum ama ihtimal dahilinde olabilir, çıktıktan sonra hastalanıp ölmesi için de kısa bir zaman.

Size ufak bir tavsiyem olacak, şayet yuvanın tabanında kuş kumu gibi ince taneli bir materyal kullandıysanız, yavruların gagalarını ve popolarını her gün belli saatte 1 kez kontrol edin. Ben 1 yavrumu annesinin besleme amaçlı kustuğu yemle gagası kapanıp tıkanmasıyla boğulmaktan kaybettim yazarken bile aptallığımdan vicdan azabı çekiyorum. Allah korusun sizin yavrularınızı. Popolarıda onlar dışkıladıkça kapanıyor kuruyarak bu da sorun yaratır. Böyle kuru katmanlarla karşılaşırsanız yavruları üşütmeden ılık su ile azıcık ıslata ıslata o tabakaları çıkarabilirsiniz.

Bir şey daha ekleyeyim yavruların kursakları, kursaklarının yanında hava kabarcığı görebilirisiniz bu kesecikler, tıkabasa dolu görünüyorsa içiniz rahat çok rahat etsin, anne baba yavruları çatlayacakları kadar fazla yedirmezler olması gereken şiş bir kursaktır, bu normaldir. Ayrıca ilk kalın köklü tüyler çıkana kadar karın ve kursak üst üste 2 şiş bölüm şeklinde görünür bu da normaldir, içiniz rahat olsun.
Teşekkür ediyorum Sevgili Suara
Kuşlarım ilk defa eşleştiler ama sanıyorum ki daha önce dişi olan kuluçka dönemi geçirdi.
ve dediğiniz gibi ölen yavrunun bende ezilme sonucu öldüğünü düşünüyorum.. çünkü anne yavruları besliyor tabi babada anneyi.. baba sürekli yeme halinde dediğim gibi çok bilinçli olmadığım için yuvaya talaş atmıştım dişi bi kısmını dışarı attı yani şuan tabanında pek bişey yok gibi.. yavruları kontrol etmeye gelince anca yuvanın kapağını açıp bakabiliyorum elime alamıyorum bu haldelerken. hatta ölen yavruyu bile ben elleyemedim o yüzden bu şekilde baktığımda üstlerine yapışmış bişey yok gibi görünüyor. şimdilik iki yavruda sağlıklı gibi hatta sesleri yükselmeye başladı

şuan merak ettiğim konu ise önceki mesajımda yazmıştım diğer yumurtalardan yavru çıkmadı. araştırdığım kadarıyla ilk yumurtaların boş çıkması normalmiş diğerleri dolu çıkarmış ama bizde durum ters görünüyor.. böyle bir şey olması mümkün mü yani ilk 3 yumurtadan yavru çıkıp diğerlerinin boş olması normal mi ?

bir de bu yumurtaları kaç gün sonra yuvadan almalıyım yani 18 -19 günü geçtikten sonra o yumurta boş mudur kesin ? 4. yumurtanın 20. günüydü bugün 5. yumurtanın ise 18. günü ama çıkmadılar ne yazık ki..2 gün sonrada 6. yumurta çıkmalı ama oda çıkmaz böyle giderse

Eski 10-10-2014, 22:16   #866
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Alıntı:
şuan merak ettiğim konu ise önceki mesajımda yazmıştım diğer yumurtalardan yavru çıkmadı. araştırdığım kadarıyla ilk yumurtaların boş çıkması normalmiş diğerleri dolu çıkarmış ama bizde durum ters görünüyor.. böyle bir şey olması mümkün mü yani ilk 3 yumurtadan yavru çıkıp diğerlerinin boş olması normal mi ?

bir de bu yumurtaları kaç gün sonra yuvadan almalıyım yani 18 -19 günü geçtikten sonra o yumurta boş mudur kesin ? 4. yumurtanın 20. günüydü bugün 5. yumurtanın ise 18. günü ama çıkmadılar ne yazık ki..2 gün sonrada 6. yumurta çıkmalı ama oda çıkmaz böyle giderse

Hayır hayır bir yumurtanın çatlama süresi esasında 21 gündür ama hava sıcaklığına iklime bağlı olarak bu süre kısalabilir, örneğin yaz ortasında yavrular 18 günlük yumurtayı çatlatıp çıkabiliyorken soğuk zamanlarda tam 21 günü doldurdukları olur.

Siz yumurtaların dolu ya da boş olmasına takılmayın fazla, üzülmeyin de, Allah onlara kaldırabilecekleri kadar yük verir Ayrıca son yumurtladığı yumurtanın 25 günü dolmadan hiç birini atmayın. Hiç bir şekilde yavrulu yumurtayı atma riskini göze alamayız. (Son yumurtanın son yumurta olduğundan emin olun bu arada süpriz yapıp yeni yumurta yola çıkarmış olabilirler ama bu çok çok nadir olur sizinkiler için henüz çok erken.)

Yavruları elinize günde en fazla 1 kez alın ama alın, işin mekaniğini öğrenin dokunun bedenlerinin hangi bölgeleri yumuşak, hassas mesela en iyi çıplaklarken öğrenirsiniz. Yanlız anneyi ürkütmeyin, yavruları reddetmesine sebep olacak kadar kokunuz sinecek kadar uzun ve sık dışarda tutmayın, bir de ne olur üşümemelerine çok dikkat edin.

Kolaylıklar dilerim

Eski 10-10-2014, 22:28   #867
Ağaçsever

Alıntı:
Hayır hayır bir yumurtanın çatlama süresi esasında 21 gündür ama hava sıcaklığına iklime bağlı olarak bu süre kısalabilir, örneğin yaz ortasında yavrular 18 günlük yumurtayı çatlatıp çıkabiliyorken soğuk zamanlarda tam 21 günü doldurdukları olur.

Siz yumurtaların dolu ya da boş olmasına takılmayın fazla, üzülmeyin de, Allah onlara kaldırabilecekleri kadar yük verir Ayrıca son yumurtladığı yumurtanın 25 günü dolmadan hiç birini atmayın. Hiç bir şekilde yavrulu yumurtayı atma riskini göze alamayız. (Son yumurtanın son yumurta olduğundan emin olun bu arada süpriz yapıp yeni yumurta yola çıkarmış olabilirler ama bu çok çok nadir olur sizinkiler için henüz çok erken.)

Yavruları elinize günde en fazla 1 kez alın ama alın, işin mekaniğini öğrenin dokunun bedenlerinin hangi bölgeleri yumuşak, hassas mesela en iyi çıplaklarken öğrenirsiniz. Yanlız anneyi ürkütmeyin, yavruları reddetmesine sebep olacak kadar kokunuz sinecek kadar uzun ve sık dışarda tutmayın, bir de ne olur üşümemelerine çok dikkat edin.

Kolaylıklar dilerim
çok ama çok teşekkür ediyorum size.. bana kalsa artık çıkmazlar diyordum
esasında bi yavru öldükten sonra biraz hevesim kırıldı kaybetmeye dayanamıyorum ne yazık ki ve bu yüzden yuvaya korka korka bakıyorum yeni bi kayıp görürüm diye..elime alma konusunda da dişi biraz yabani elime aldığımda yavrulara bakmazsa diye endişe ediyorum.. söylediklerinizi dikkate alıcam.. değerli bilgileriniz ve ilginiz için tekrar teşekkürler.

suara beğendi.
Eski 13-10-2014, 22:12   #868
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Alıntı:
Sn Fatih önce yürekten maşaallah diyorum. Defalarca yazacak oldum hep bir müşkülüm oldu ama hep içimden maşaallah çektim yavruları gördükçe Kuşlarımın kuluçka dönemlerini çok stresli kayıplı geçirip bir daha tövbe etsem de sizin bu tatlı kuşlarınız yavrucuklarınız kalbimi yeniden ısıttı bu sürece, ciddi ciddi düşünmeye başladım şimdi yeni heyecanlara atılsam mı diye Dilerim uzun ömürlü sağlıklı olur hepsi Allah nazarlardan korusun...
Düşünmeyin bence sevgili Suara hemen atılın bu sevdaya yeniden. Bu aralar bizim aile tekrardan genişlemeye başladı. Fazladan bir çiftim vardı çifti bozmayı dişiyi değiştirmeyi düşünüyordum ki yuvayı doldurmaya başladılar. Bu gün içinde ikinci yumurtada geldi. Anne Çek, baba gri İngiliz kırması. Bakalım yavrularımız nasıl olacak.

Name:  www.jpg
Views: 1365
Size:  31.5 KB

Birde beslenmekte olan yavrulardan kısa bir film ekleyeyim buraya sizin için.

Beslenme

Eski 14-10-2014, 07:56   #869
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Maşallah Sayın Fatih! Ne kadar güzel yavrular ve sorumlu ebeveyn Yavruları sırayla doyurmasını izlemek harika

Eski 14-10-2014, 07:58   #870
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Sn. Fatih Allah nazardan korusun çok çok güzeller, beni çekiyorsunuz sizin tarafa epey meylettim yeniden Bir de cesaret edebilirsem.. Dilerim uzun ömürlü sağlıklı olurlar, kolaylıklar dilerim

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024