agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni38Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-01-2008, 15:27   #1
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Kanarya

KANARYALARIN TARİHÇESİ

Kanaryaların vatanı Afrika kıtası'nın kuzey batı kıyılarına yakın ve altı adadan meydana gelmiş bulunan Kanarya takım adaları(Canari veya Laspalmaz)dır.Bu adalar 1402 yılında Normandiyalı JEAN De BETHANCOURT adlı bir maceraperest tarafından zapt edilip Kastil (Castille)krallığına bağlanmıştır.Bu adalardan alarak getirdiği yeşil,sarı renkli kanaryaları kral VI Charles'a hediye etmiştir.

Yine Afrika kıtasının batısında bulunan Madere ve Acores adaları ile Afrikanın güneyindeki Cap ilk ve yabani türlerinin yaşadığı yerlerdir.Renkli tabiat ve bol güneş altında güzel ve farklı ötüşler yapan bu küçücük kuşlar Tabiatçı Olino'ya göre 1622 yılında bahsi geçen adalara çıkan ispanyol denizcilerini ilgilendirmiş ve yerlilerin kullandığı muhtelif usullerle yakalayarak gemilerine yüklemişler ve Avrupa'ya getirirlerken Venedik açıklarında gemileri batmış ve salıverdikleri kanaryalar Elbe adasına ve İtalya kıyılarına uçmuşlar,oralarda yerleşerek zamanla üreyip çoğalmışlardır.Gerek buralarda yakalanan kanaryalar ve gerekse daha sonraları Afrika adalarından Avrupa'ya getirilen yabani kanaryalar kısa bir zamanda kafes hayatına alıştırılmışlardır.Önceleri asilzade saraylarında özel kuşhanelerde bakılan ve yetiştirilen kanaryalar,zamanla halk arasında geniş rağbet gördü.

17. yüzyıldan itibaren bilhassa Almanya,İngiltere,Fransa,İtalya ve Hollanda'da fenni bakım ve yetiştiriciliğe başlanmıştır.1709 yılında Fransa kraliyet sarayı kuşhaneleri müdürü Hervieux De Chantelaup'a göre şekil ve renkleri ile ötüşleri değişik 29 çeşit ehli tür elde edilmiştir.Ve 4 cinste melez mevcut imiş.Elde edilen ehli kanaryalar yabani kanaryalardan daha cüsseli olmuştur.
Charles'a hediye etmiştir.

Yine Afrika kıtasının batısında bulunan Madere ve Acores adaları ile Afrikanın güneyindeki Cap ilk ve yabani türlerinin yaşadığı yerlerdir.Renkli tabiat ve bol güneş altında güzel ve farklı ötüşler yapan bu küçücük kuşlar Tabiatçı Olino'ya göre 1622 yılında bahsi geçen adalara çıkan ispanyol denizcilerini ilgilendirmiş ve yerlilerin kullandığı muhtelif usullerle yakalayarak gemilerine yüklemişler ve Avrupa'ya getirirlerken Venedik açıklarında gemileri batmış ve salıverdikleri kanaryalar Elbe adasına ve İtalya kıyılarına uçmuşlar,oralarda yerleşerek zamanla üreyip çoğalmışlardır.Gerek buralarda yakalanan kanaryalar ve gerekse daha sonraları Afrika adalarından Avrupa'ya getirilen yabani kanaryalar kısa bir zamanda kafes hayatına alıştırılmışlardır.Önceleri asilzade saraylarında özel kuşhanelerde bakılan ve yetiştirilen kanaryalar,zamanla halk arasında geniş rağbet gördü.

17. yüzyıldan itibaren bilhassa Almanya,İngiltere,Fransa,İtalya ve Hollanda'da fenni bakım ve yetiştiriciliğe başlanmıştır.1709 yılında Fransa kraliyet sarayı kuşhaneleri müdürü Hervieux De Chantelaup'a göre şekil ve renkleri ile ötüşleri değişik 29 çeşit ehli tür elde edilmiştir.Ve 4 cinste melez mevcut imiş.Elde edilen ehli kanaryalar yabani kanaryalardan daha cüsseli olmuştur.

KANARYA IRKLARI

Kanaryaları üç ana grupta toplayabiliriz.

1- Ötüm kanaryaları
2- Renk kanaryaları
3- Şekil kanaryaları

1-ÖTÜM KANARYALARI
a- ROLLER: Almanya'nın ''HARZ'' yöresinde harz dağları eteklerinde elde edilip geliştirilen kendien ahs nağmeleri çok güzel bir ahenkle şakıma ustalarıdır. Nefes alırken ve verirken ötüşüne devam eder. Çeşitli renklerde yetiştirilen ve nagmeleri özel deyimler ile sınıflandırılan roller makamlarını peşpeşe sıralar. Bu değişik makamlar rule ve mıarıldanma ile başlar sus sesi, çınlamalar. fülüt vs. ile devam eder.

b- MALİNUA: Belçikanın ''MALİN'' kentinde elde edilen bu ötüş kanaryası üstün ötüş stili ve makamları ile rollerden farklılıklar gösterir. Bu ik kanarya türünün uluslararası ötümlü müsabakaların özel puanlama sistemi vardır. kanaryalar aldıkları puanların sertifikaları ile değer kazanır.

c- BÜLBÜL ÖTÜŞLÜ Bu kanaryalar özellikle yurdumuzda yetiştirilir.
2-RENK KANARYALARI (color canary)

sahip oldukları renklere göre isimlendirilirler.
a-lipochrome seri: Açık sarı, Koyu sarı, kula, dominant beyaz, recessive beyaz. dimorpic. ıvory. pastel, kırmızı oranj, apricot.
b-Yeşil seri Hafif yeşil, altuni yeşil, kula yeşil, oranj bronz yeşil, kızıl bronz, mavi, açık mavi, gri mavi
c-Kahverengi seri Altuni kahve, Gümüş kahve, kızıl kahve, Kızıl oranj kahve; oranj kahve
d-alacalı seri Altuni alaca, gümüş alaca, kırmızı alaca, oranj kızıl alaca, oranj alaca
e-isabel seri Altuni isabel, gümüş isabel, kırmızı isabel, oranj kızıl isabel, oranj. isabel. pek çok uzun süren araştırma, çapraz eşleme ile geliştirilerek elde edilen bu renk serileri günümüz kanaryacılıgının en yeni örneklerini teşkil etmektedirler. Müsabakalarda net ve kusursuz güzellikte tam bir seri (color Canary) büyük jürüiden en yüksek puanı toplar.
3-ŞEKİL KANARYALARI KATEGORİLERİ:
A=Firilled (kıvırcık) kanarya
1-Parisian Frilled Canary a-Color frill b-Badouaner
2-Northen Dutch Frill (Kuzey Holandez)
3-Southem Dutch Frill (Güney Hollandez)
4-Swis Frill(İsviçre Kıvırcığı)
5-Gibber İtalicus (İtalyan kıvırcığı ve kanburu) Kategory
B= Posture Canaries (Biçim Kanaryaları)
1-Belgian bult (belçika Kanburu)
2- Scotch Fancy
3-Muncher
4- Japanese hoso Kategory
C= Form Canaries
1- Border Fancy
2- Raza
3- Norwich
4- Yorkshire a-Continental type b-English type
5- Bernese Canary
6- Fife Fancy
7- Lizard Kategory
D= Tepeli kanaryalar
1- Gloster a-Corona(tepeli) b-Consort(düz)
2- German a-crested b-non crested(tepesiz)
3- Crested canary(tepeli kanarya) a-Crested(tepeli) b_Crest-bred(Bozuk tepe)
4- Lancashire a-crested(tepeli) b-non crested (tepesiz)

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2008, 16:06   #2
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Kanarya

Hakan kanarya besliyormusun dernek yarışmalarına katılıyormusun.
Şu anda bende yok ama bir aralar vardı yarışmalara amcamlan katılıyordum.
Bayagı bir süre bölgeler arası yarışmalara katıldım.

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2008, 08:33   #3
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Sn.Sinaninci1,
Kanarya beslemek, hayır beslemiyorum artık. Ama besledin mi dersen evet, sene 1968 de ilk kanarya ve bülbülümle tanıştım ve sene 2005 e kadar bu bereberlikler hep bir ara var oldu bir ara yok oldu ama bakma işi hiç bitmedi.
Şimdi evim müsait olmadığı için bakamıyorum lakin yakın zamanda yine başlayabilirim.
Benim hiç bir zaman bir iddiam olmadığı için de yarışmalara hiç katılmadım.

Eski 17-03-2009, 09:21   #4
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Kanaryalar çok ürkek hayvanlardır. Kafes kuşlarıdır, tek özellikleri güzel ötüşleri diye düşünülür. Oysa her hayvan gibi onların da bizim bilemediğimiz öyle özellikleri var ki.

Bundan 7 yıl kadar önce anneme bir kanarya yavrusu hediye geldi. Ötüş eğitimliymiş, gerçekten bülbül gibi sesler çıkartabiliyordu. Ben kuşları pek sevmezdim daha doğru kelime ile bir kedisever olduğum için ilgi duymazdım. Anneme gidip geldikçe bir şey dikkatimi çekmeye başladı ki bu kuş beni tanıyor ve benimle iletişim kurmaya çalışıyor. Aramızdaki bağ onun bana ulaşmaya çalışması ile başladı.

Sonra annem rahatsızlandı ve kuşu ben almak zorunda kaldım. Eve getirdiğimde özgürlük istediğini farkettim ve kafesini açık bırakmaya başladım. Canı istediği gibi gezip dolaşıp istediğinde kafesine girip uyuyor. Bir gün masada bıraktığım boncuklarla oynadığını oğlum görmüş. Böylece oyunculuğu da ortaya çıktı. Her geçen gün bize alışıp ağzımızdan yemek yemeler, omuzumuzda dolaşmalar gibi muhabbet kuşuna özgü hareketler yapmaya başladı. İnternette araştırma yaptım, kanarya sitelerine yazdım ama herkes hayret etti. Kanaryaların bu tür davranışları olamayacağını yazdılar.

Yıllardır birlikteyiz. Bu aralar görmesinde ve hareketlerinde bir zayıflama başladı. Son birkaç gündür yeni bir huy çıkarttı, sanki anne sıcaklığına ihtiyacı varmış gibi gelip avucumda yatıyor. Yaşlanıyor mu diye düşünüp, kaybetmekten çok korkmaya başladım ben de. Onsuz bir evi düşünmek bile istemiyorum. Şu anda da sol avucumda yattığı için tek parmak güç bela yazabiliyorum.

Şimdi artık biliyorum ki; kuş, kedi, köpek her ne olursa olsun, hiç farketmiyormuş. Onlar bizim dünyamızı, evlerimizi zenginleştiren varlıklarmış.
Name:  S6301554.JPG
Views: 13369
Size:  41.0 KB

Ekleme: Veda ediyormuşsun bana, konduramadım hiç. Sen beni sevdin, ben seni çok sevdim. Uğurlar olsun pıtırcığım güle güle.

vosvos17 ve kutsallar beğendi.

Düzenleyen nevsune : 18-03-2009 saat 09:22 Neden: Ekleme yapmak
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2009, 18:02   #5
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Sayın Nevsune bence bir eş bulup çiftleştirin. Bu güzel huylarını yavrularına da öğretsin. Yakında çiftleşme zamanları var.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 09:03   #6
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Üzüldüm, ancak hayat böyle bişi. ne mutlu size çok güzel vakitler geçirmişsiniz.
Kuş satanlar hernekar kanarya kafes hayvanıdır desede evimde serbest bırakabileceğimi umuyorum. Bu örnekte benim için güzel bir tebrübe aktarımı oldu.

kömür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 09:35   #7
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Galeri: 215
Evet sevgili kömür. Onunla geçirdiğim her an benim için bir keyifti. Bana bir kuşun bile sevgiyi bilebileceğini gösterdi ve hala evin içinde bir yerlerde dolaşıyor, biliyorum.

Sen her söylenene inanma, evine bir kanarya al. Hayat sürprizlerle dolu

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 10:08   #8
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Hakan Hocam, verdiğin kıymetli bilgiler için sağol. Bende de 3 kuş var.
Karşılıklı atışmalarını dinlemek çok keyifli. Şu anda sende neler var ?

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2009, 19:56   #9
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Oğlumun ikinci parti kanarya yavruları, hafta sonunda biz yokken çıkarmış. Yem vermek için kafesi kontrol ettiğim de sürpriz oldu. 5 yumurtadan 4 tanesini çıkartmış.

Eklenen Resimler

hüsnüyusuf ve attar beğendi.
copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2009, 11:41   #10
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Uzun bir aradan sonra, tekrar bir kanarya aldık, henüz 2 aylık sanıyorum.
Bizim hayatımızda kanaryaların özel bir yeri var.
Kibarcık, geldiğinden beri gözlerimiz bir başka bakar oldu, extra mutluyuz.
Dilerim uzun yıllar birlikte yaşarız.
Burada gelişmelerini sizlerle paylaşacağım, müsait zamanda fotoğraflarını yüklerim.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2009, 12:32   #11
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili Hakan KINACI.. Kanarya konusunu açman çok güzel.Bende çok besledim. Halen iki çift maniluvam ve bir çift glosterim ve tek dişi cristim var. Hepsi de bir birinden çok güzel türler. Hayvan sevgisi çok farklı bir olay. Bire bir yaşayanlar bilir.
saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2009, 14:50   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-03-2009
profosyonelce yapıldıgında cıddı getırısı var bu işin özellikle bazı ırklar cok pahalı serınofil dernekleri yarısmaları organıze edıyor sanırım besle yapmasınız bıle bulundugunuz sehır ve ya ılcelerdekı yarısmalara ugramanızı tavsıye ederım

sumeha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2009, 15:19   #13
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cello Mesajı Göster
Hakan Hocam, verdiğin kıymetli bilgiler için sağol. Bende de 3 kuş var.
Karşılıklı atışmalarını dinlemek çok keyifli. Şu anda sende neler var ?
Celalettin Hocam,

Bende; bir ağat mozaik(topal erkek,yavru iken tele takılan ayağı kopmuş eğer sağlam olsaydı yarışmalarda kesinlikle Türkiye birincisi olurdu.), bir alman tepelisi dişisi ve bir de saka var. Bir çift sakamı bir arkadaşıma verdim bu sene yavru alması için, bir erkek sakamı da babama verdim yazlıkta dinlemesi için...

Düzenleyen Hakan KINACI : 11-08-2009 saat 12:12
Eski 10-08-2009, 15:26   #14
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Önceki kanaryamız, çok yüksek oktav öterdi, mahalleyi coştururdu sesi.
7 yıl aramızda yaşadı, öleceği güne kadar da ötmeyi sürdürdü.
Gerçi ötse de, ötmese de sevgimizden birşey eksilmezdi, üzüldüğüm bir nokta da üretmeyi akıl edememiş olmamız.
Şimdi de ne yapıp edip, aynısından bulup aldık, çok benziyorlar.
Daha çok küçük ama, ötme provalarına başladı bile.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 22:40   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2010
baya kanarya seven varmış

as.bendim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 22:42   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2010
bu kanaryaların dişisi erkeyi nasıl anlaşılır kanarya alırken neye dikkat etmek gerekir en güzel kanarya cinsi hangisi acaba bende kanarya sevgisi başladı mutlak almam gerekir yoksa içimde ukde kalacak varsa bilen yazsın

as.bendim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2010, 15:02   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-03-2009
Hiç bilimyorsanız bir usta ıle alım yapınız cinsiyet ayrımını acemılerın yapması bıraz zor dur malta cınsınden baslarsanız hem ucuz hem de bakımı kolay ve kanaatkardır zor hastalık zor zanaattır.

sumeha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2010, 15:41   #18
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi copur_09 Mesajı Göster
Oğlumun ikinci parti kanarya yavruları, hafta sonunda biz yokken çıkarmış. Yem vermek için kafesi kontrol ettiğim de sürpriz oldu. 5 yumurtadan 4 tanesini çıkartmış.
İnanılmaz bir güzellik, çok tatlılar

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2010, 13:59   #19
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Erkek kuş öter. Bekle ve dinle öyle al. Ayakları çok pullu olmasın kart kuş olur. Sen en iyisi bilen birini alıp öyle almaya git. Yüksek oktav ötsünde ne öterse ötsün diyorsan Gloster al. Hem yavru yapar, hem bakar hem de acemi için biçilmiş kaftandır. Zamanla kulağın farklı sesler arasa farklı ırklara yönelebilirsin.

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2010, 20:20   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2009
Merhaba
Ben kanarya üreticisiyim Border ve kırmızı renk kanaryası üretiyorum ve Türkiyenin her yerindeki kanarya yarışmalarına katılıyorum.Aynı zamanda Türkiye Border ve Fife fancy dernek başkanıyım.İstanbulda bu hafta sonu cumartesi ve pazar günleri Feshanede kanarya ötüm ve ırk güzellik yarışması vardır.İstanbul ve çevresinde yaşayan arkadaşların gelip görmesini tavsiye ederim.Burada yarışan kanaryaların dışında her türlü kanarya malzemesi ve her çeşit kanarya bulabilirsiniz.Türkiyede kanarya üzerine yapılan en büyük organizasyon.Kanarya konusunda yardım isteyen arkadaşlara her türlü destek verebilirim.Ayrıca bizim derneğin site adresi
http://borderfifefancyclup.tr.gg/

Hüseyin Kahya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2010, 12:25   #21
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2009
Evet abimle bizde amatörce kanarya üretimi yapıyoruz.Manisa ve İzmir'e geldik lakin istanbul bize uzak gelmek isterdik ama ??

AyhanMoran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2010, 12:26   #22
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

Sn.sumeha şimdi okudum sizde kanarya üreticiligi yapıyorsunuz galiba.

Eski 17-01-2010, 14:28   #23
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
Arkadaşlar Öncelikle selamlar!
Kücük kızm bir kanaryamızın olmasını cok arzuluyor . Fakat bizler bu konuda hic bir bilgiye sahip degiliz. İstanbul da bir kaç petshoop a uğradım. Fakat her kafadan bir ses çıktı herkes birşey söyledi. Ögrenmek istediğiklerim 1- En güzel ötebilen tür hangisi?
2- Eğitimlimi almak mantıklı yoksa zamanla bizim mi eğitmemiz önemli?
3- İstanbulda bu konuda bana kim yardımcı olabilir?
4-Hangi mevsim Kanarya almak icin ideal?
Bu konuda bilgisi olan arkadaslar bana ozelden yazabilirse sevinirim saygılarımla;

triple Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 18:17   #24
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

1-Bütcenize göre hepsi öter ama ilk başlangıçta ufak yapılı kanarya çeşitlerinden alın portakal cinsi veya malta cinsi hem fiyatı uygun hem öter.(güzel ötme anlayışı kişiden kişiye degişir.Ancak biraz uzmanlaşırsanız bunu anlayabilirsiniz)
2-Kanaryada eğitim çok önemli degil.Eğitim olayını biraz daha açarsanız anlatırım egitimden kastınız ne.?
3-Daha yeni istanbulda bir yarışma oldu yarışmaya katılan herhangi bir üye yardıcı olur zannedersem.
4-Çok yaşlı olmamak şartıyla her mevsimde kanarya alabilirsiniz.1-2 yaşlarında olabilir.
--Herhangi başka bir sorunuz olursa seve seve yardımcı olurum.

Eski 20-01-2010, 00:49   #25
Ağaçsever

erdenaycincin's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2009
arkadaşlar benimde bir adet gloster bir adetde yorkshire'üm var iki adette sakam... ve inanın bu soğuk kış aylarında onların sesleriyle güne sıcacık başlıyorum.insanoğlunun hayatı mahfetmek için çabalamasına rağmen bu mucizevi yaratıklar ufacık bir şeyden insanoğluna aslında nekadar mutlu oluna bileceğini anlatıyor.ilerde sizlerle resimlerinide paylaşacağım

erdenaycincin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 04:59   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2009
Merhaba
syn triple İstanbulda benim bildiğim Aksaray metro istasyonu yakınında kanarya derneği var.Pazar günleri kanarya mezatı oluyor buradan begendiğiniz bir kanarya alabilirsiniz.Dernek üyesi arkadaşlar size her konuda yardımcı olabilirler.kanarya almanın şu an tam zamanıdır.Mart ayında eşleme zamanı başlayacak ve haziran sonuna kadar yavrulama zamanı devam eder.Temmuz ayı başından itibaren tüy dökme zamanı başlar,bu dönemde kuşlar durgunlaşır ötüş görülmez.Bu dönem kasım ayına kadar devam eder.Kanarya cinslerinin her türünün erkekleri öter.Fakat ötüş kuşları Malunua ve Harz cinsi kuşlardır.Bu kuşlar boğazdan ötüş yaptıklarından ev içerisinde kanarya besleyenler için ideal bir kanarya çeşididir.

Hüseyin Kahya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 23:20   #27
Ağaçsever

kurtkus's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2010
Malinua ötümde en iyisi.14 name var.İki tanesi kaybolmuş.Harzlar da öter ve 6 namesi vardır.Sesi daha basıktır(alçak sesle öter _yatak odası kuşu denmesinin başlıca sebebi basık ötmesidir).Bir de Timbrado vardır İspanyol kökenli,bu da ötüm kanaryasıdır ama malinuanın yerini hiçbiri tutmaz.
İstanbul Feshane yarışmasında bu yıl benim takım Türkiye şampiyonu oldu.Gerçi bir abimle göndermiştim ,kendi adı yazılmış ama kuşlarım ve puan kartlarım elimde.Allah nasip ederse seneye tekrar hazırlanacağım,birkaç yıl sonra da Dünya Şampiyonası için uğraşacağım.

kurtkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 11:36   #28
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Bende geçen hafta bir kanarya aldım. İstanbul Maltepe de dolaşıp bir tane erkek, tepeli, roller (Umarım doğru yazmışımdır). Sürekli ötüyor ) Yüksek perdeden sesi bazen kulaklarımı çınlatmıyor değil.

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 13:30   #29
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Harz'lar tepeli olabiliyor mu?

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2010, 18:14   #30
Ağaç Dostu

serder's Avatar

?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Günüm Mesajı Göster
Harz'lar tepeli olabiliyor mu?
Soru bana ise hiçbir fikrim yok malesef.

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024