agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 7 Gönderen nazcal

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-02-2018, 21:18   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Kumrularımız

Geçen yıl İstanbul'da yağan karla birlikte kumruların zorlandığını gören eşim kuş evi yapabilir misin diye sormuştu. Buna istinaden iki adet kuş evi yapmış, birini saçak altına koymuştum. Yemliklere konulan yem nedeniyle de bir süre sonra bir çift kumru oraya gelip karınlarını doyurmaya başlamıştı. Fakat bunlar karınlarını burada doyurmalarına rağmen geceleri yan binanın saçak altında asılı telefon kablosunda geçiriyorlardı. Git zaman gel zaman bir gün bir tanesinin gagasında bir çalı olduğu halde geldiğini gördüm. Belli ki yuva yapmaya niyetlenmişlerdi. Bir kaç hafta sonra da kuş evinin içinde sürekli bir kumru yatıyor olmuştu. Kısa süre sonra da iki yavrumuz olmuştu. Cılız olanının bir süre sonra öldüğünü görmek yetmezmiş gibi hızla büyüyen diğer yavru da aniden kayboldu. Henüz yeterince büyümediğini düşündüğümüzden onun kedilere yem olduğunu düşünerek bir kez daha üzülmüştük.

Bu yıl ise havaların da bir türlü doğru dürüst soğumaması nedeniyle kumruların da biyolojik saati şaşmış olmalı ki Ocak ayında iki yavrumuz oldu. İlk başta yumurtadan çıktıktan sonra dayanamayacaklarını düşünsek de ikisi de büyüdüler. Heyecanla neredeyse her gün fotoğraflarını çekiyorduk. Çarşamba günü iş seyahati için çıktığımda kendilerini son kez göreceğimi düşünmüştüm. Öyle de oldu nitekim ve o gün ikisi birlikte yok olmuşlardı. Uçabilirler, uçamazlar derken dün birinin geri geldiğini gören eşim hemen fotoğrafını çekerek gönderdi. Çocuklarımdan biri gelmişçesine sevindim desem yalan olmaz. Döner dönmez diğer kuş evini de uygun bir yere koyup bir kaç adet daha yapmayı düşünüyorum. Şunlara bakar mısınız lütfen. Ne kadar da çirkinler .

Eklenen Resimler

nazcal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2018, 07:48   #2
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
çok güzeller maşallah.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2018, 09:43   #3
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Yaaa çok güzeller... Bayılıyorum bu kumrulara.. Bende hep istemişimdir balkonumda olsunlar..

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2018, 14:05   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Yeni yavrular

İnanılmaz ama yeni yavrularımız var. Eşim ilk söylediğinde inanmamıştım gerçekten. Geçen gün yuvadaki kumrunun bir yavruyu beslediğini gördüğümde kuşkuya yer kalmamıştı. Bugün de ebeveynlerin olmamasını fırsat bilerek yemliği doldurmak üzere yuvaya yaklaştığımda iki minik yavruyu gördüm. Birbirlerine sokulmuşlar, ısınmaya çalışıyorlardı. Umarım bu yavruların da büyümelerini görebiliriz. Gerçi hiç beklemediğimiz bir anda oldu çünkü uygun bir kamera bulup yuvayı gözlemeyi planlamıştık. Bu kadar kısa sürede yavrulayan aynı çift mi acaba? Bilenler cevaplarsa sevinirim. Bir de bu defa yavruları daha sonra tanıyabilmek için ayaklarına birer kurdele bağlamayı düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla yabancı kokusu aldıklarında kumrular yavrularını terk ediyormuş. Doğru mu?

Bu arada sitenin tekrar geri gelmesi iyi oldu. Bir kaç gün önce hala çalışmadığını gördüğümde korkmuştum çünkü.

nazcal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2018, 15:13   #5
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
kumruların en büyük düşmanı saksağanlar. yumurtalarınıda yavrularınıda yerler.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024