agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni961Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-11-2014, 14:19   #451
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Güldürdünüz beni Sayın Hira
Sanırım en zoru ilk kelime Sayın Selenza2. Benimkine, maşallah Allah çene vermiş Dün sabah 'Şımarık Blue' diye uyandırdı beni Şu anda da 'gel gel' diyor Bazı kelimeler sürekli tekrarladıkları, bazıları ise anlık taklit Ama ne olursa olsun, her an kesinlikle çok haylaz, sevimli, şımarık bir şey

Fatih, hira, selenza2 ve 2 kişi beğendi.
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 22:40   #452
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Kaç gündür Çınar'a birşeyler ögretmeye çalışıyorum ama nafile Bu zamana kadar konuşmadıysa konuşmaz diyorlar doğrumu acaba? neredeyse 1 yaşında olacak.

YeniGine ve selenza2 beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 08:53   #453
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Günlerdir Çınar'a "aşkımm, öpücük" diyip duruyorum, Öğrenmeyi istemiyormu ne hala cik, hala cik haa sinirlenirse... Cak cakk caakk

YeniGine, maya ve selenza2 beğendi.
Eski 05-12-2014, 09:54   #454
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Ayyy o cak cak'lar hiç gitmiyor zaten Sayın Hira! Blue da beni o şekilde azarlama hususunda çok pervasız Benim oğlan da konuşmasıyla herkese maskot oldu bu arada. Ama sanırım bazen nazara geliyor (ben nazara inanırım ) Şu anda da hasta Onu keyifsiz ve hasta görünce içim parçalanıyor gerçekten. Bir de bu aralar işe gideceğim zaman gitmeyeyim diye bana yapışıyor, onu atlatıp odadan çıkmam 10-15 dk yı buluyor. Her sabah, 'bir kuş bu kadarsa, "gitme" diye eteğine yapışan çocukları olan çalışan annelere Allah yardım etsin' diye dua ederek evden çıkar oldum

hira ve selenza2 beğendi.
Eski 18-12-2014, 10:58   #455
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Ben anladım Çınar'ın neden konuşmadığını..

Hemen hergün karşısında dişlerimi sıkarak, Datlı guşummm canım guşumm.. Datlı datlı datlı datlıı, benim guşum çok datlııı.. Diyerek şarkı söylüyorum ama anlamıyor ki söylediklerimi

maya ve selenza2 beğendi.
Eski 15-01-2015, 16:23   #456
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Eşimin ablası da muhabbet kuşu besliyor, geçen gün bana videosunu yollamış öylesine, öterken çeşit çeşit sesler çıkarttığını farkedip dikkatle kulak verdiğimde 'aşkımm' dediğni duydum Allahım yarabbim nasıl kıskandım anlatamam Hemen Çınar'ı aldım karşıma..

Bak Çınar! milletin kuşları hemencecik kpnuşmayı öğreniyor ama sen tek bir harf bile telafuz etmedin bugüne dek.. Lütfen hal ve hareketlerine bi çekidüzen ver
umarım çınarınız çok yakında konuşur ah benimkide bir konuşabilse ...

hira beğendi.
selenza2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2015, 16:25   #457
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maya Mesajı Göster
Güldürdünüz beni Sayın Hira
Sanırım en zoru ilk kelime Sayın Selenza2. Benimkine, maşallah Allah çene vermiş Dün sabah 'Şımarık Blue' diye uyandırdı beni Şu anda da 'gel gel' diyor Bazı kelimeler sürekli tekrarladıkları, bazıları ise anlık taklit Ama ne olursa olsun, her an kesinlikle çok haylaz, sevimli, şımarık bir şey
kıskanmaya başlıyorum bizim bücürük ne zaman yeni kelime öğrenecek?

maya beğendi.
selenza2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2015, 13:33   #458
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Evet, sanırım Blue bu konuşma konusunda çok özel bir kuş. Biraz önce saydım, sürekli tekrar ettiği kelimelerin sayısı 24' ü bulmuş; bir de anlık söyledikleri var Tabii şimdi keyfi daha çok yerinde, bir de küçük kardeşi Green var, o da dün "meraba" diyordu Anlaşılan büyük abi iyi bir öğretmen, çünkü Green ile hiç ilgilenmişliğim yok ve 3 haftada Blue' yu taklit ederek konuşmaya başladı Oğullarıma maşallah diyorum ve sizinkilerin de bir an önce muhabbete başlamalarını diliyorum

gokcegokce beğendi.
Eski 16-01-2015, 13:39   #459
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Ben severken dişlerimi sıka sıka konuştuğumdan anlamıyor ve öğrenemiyor gariban 'Çınar yavrusu Çınar yavrusu' diyerek sevdim demin dişleri sıkarak tabi... Telefonda muhabbet kuşu sesi var da, bu aşırı ilgi ondan kaynaklanıyor

Eklenen Resimler

Eski 16-01-2015, 14:16   #460
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2012
Sevgili Hira bizde 6-7 aydır ancak 'cici kuş' ve 'Kuşum' demeyi öğretebildik. Doğrusunu isterseniz pek üstüne düşmedik ama şimdilik sadece 2 kelimemiz var. Ha birde dikkat çekmek için bize 'şşşşşşştttt' diye sesleniyor

ligustrum, hira ve maya beğendi.
Aysel Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2015, 15:48   #461
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Hira abla Çınar'ın ceresi ışıktan mi kahve rengi çıktı?

hira beğendi.
Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2015, 15:56   #462
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih Mesajı Göster
Hira abla Çınar'ın ceresi ışıktan mi kahve rengi çıktı?
Hayır Fatih, ceresi kahverengine dönüştü Çok nadir görülen bir durummuş, Çınar'ın cinsiyeti değişmiş Sevgili lusoari öyle diyor.

Eski 16-01-2015, 16:51   #463
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Açıkçası cinsiyeti değişmedi abla aslında da Gökçe ablamın dediği gibi disiydi. İlk eklediğin fotoğrafta da aynı yorumu yapmıştım. Neyse ki güzel bir kız olacak maşallah

gokcegokce ve hira beğendi.
Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2015, 17:12   #464
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Ben severken dişlerimi sıka sıka konuştuğumdan anlamıyor ve öğrenemiyor gariban 'Çınar yavrusu Çınar yavrusu' diyerek sevdim demin dişleri sıkarak tabi... Telefonda muhabbet kuşu sesi var da, bu aşırı ilgi ondan kaynaklanıyor
Burada bir arkadaş muhabbet kuşu yetiştiriyor. Hemen hemen her yetiştirdiği kuş konuşuyormuş. Bir arkadaşıma ikinci defa olarak bekleyerek aldık. Kuşları ve yavrularını insandan korkmadan yetiştirdiği için kuşu alan arkadaşım fazla ilgilenemese de muhtemelen istediği gibi olacak.

Bu güne kadar ürettiği kuşların hemen hemen hepsinin konuştuğu muhabbet kuşu yetiştirenden öğrendiklerim.

Muhabbet kuşu tek olmalı. Sizin muhabbet kuşu sesini ona hiç dinletmemeniz lazım. Aslını taklit edecek çünkü. İnsanı taklit etmesi gerekiyor.

Erkek kuşlar genelde konuşuyorlar. Dişi kuş ne kadar konuşur bilemiyorum.

Kendisini oyalayabileceği hiç bir şey kafes içinde bırakmayın. Ayna, salıncak vs.

Yavru kuşu aldığınız ilk bir hafta yerine alışması için hiç dokunmamak gerekiyor. Daha sonra her akşam veya sabah belirli saatte o gün tüketebileceği kadar yemi elinizle verin. İnsan elinden bu şekilde korkmaması gerekiyor. Daha sonra elinizde yedirerek insana alışmasını sağlıyorsunuz. İnsana alışan da insanın söylediklerini zaman içinde taklit etmeye başlıyor.

hira beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2015, 22:33   #465
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Burada bir arkadaş muhabbet kuşu yetiştiriyor. Hemen hemen her yetiştirdiği kuş konuşuyormuş. Bir arkadaşıma ikinci defa olarak bekleyerek aldık. Kuşları ve yavrularını insandan korkmadan yetiştirdiği için kuşu alan arkadaşım fazla ilgilenemese de muhtemelen istediği gibi olacak.

Bu güne kadar ürettiği kuşların hemen hemen hepsinin konuştuğu muhabbet kuşu yetiştirenden öğrendiklerim.

Muhabbet kuşu tek olmalı. Sizin muhabbet kuşu sesini ona hiç dinletmemeniz lazım. Aslını taklit edecek çünkü. İnsanı taklit etmesi gerekiyor.

Erkek kuşlar genelde konuşuyorlar. Dişi kuş ne kadar konuşur bilemiyorum.

Kendisini oyalayabileceği hiç bir şey kafes içinde bırakmayın. Ayna, salıncak vs.

Yavru kuşu aldığınız ilk bir hafta yerine alışması için hiç dokunmamak gerekiyor. Daha sonra her akşam veya sabah belirli saatte o gün tüketebileceği kadar yemi elinizle verin. İnsan elinden bu şekilde korkmaması gerekiyor. Daha sonra elinizde yedirerek insana alışmasını sağlıyorsunuz. İnsana alışan da insanın söylediklerini zaman içinde taklit etmeye başlıyor.
Bazan kafes içinde çok sıkılıyor, oyun oynamak istiyor ve ben ilgilenmek istemediğimde muhabbet kuşu sesi açıyorum açıkcası.. İigisini çekiyor tabii. Kafeste ara ara çok bunalıyor, içerideki tek oyuncagı hatta yatagı bile salıncagı oluyor. tünekte bile olsa gece ışığı kapattığımda doğruca salıncaga yol alıyor. Korkması için şuan hiçbir neden yok, ilk başlarda eşim çok ürkütmüş olsa da, son zamanlarda hiç yaklaşmıyor... Gel gelelim bizim kuş o zamanlardan bi öfke biriktirdi.. müthiş bir ısırma kabiliyeti var

yapacak bişey yok. Konuşmayacaksa konuşmayacak.. İsterim ama konuşmasını... Teşekkür ederim. Profil fotoğrafınız çok hoş olmuş.

Eski 17-01-2015, 22:52   #466
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Radyo açmanız bana göre daha mantıklı. İsterseniz konuşmasını istediğiniz cümleleri bilgisayar mp 4 gibi bir alete kaydedip dinletin. Ancak muhabbet sesi duyunca aslını öğrenecektir.

Arkadaşıma aldığımız kuş şu anda zorla onunla iletişim kurmaya çalışıyormuş. İlgilenmediği zaman küstüğünü söyledi. Allerjisi olduğu için hem hapşırıyor bir yandan da kendi üzerine daha az gelmesini sağlamaya çalışıyormuş.

Tesadüfen sedum fotoğrafı çekerken gölgemin de olması hoşuma gitmişti. Uzun süredir profil fotoğrafı eklemeyi düşünüyordum. Kendi gölgemin sanki çiçeği kokluyormuş gibi görünmesi nedeni ile ekledim. Fotoğrafı çevirerek eklediğimde doğal olmadı gibi geldi bana. Yeniden orjinal haline döndürdüm.

Fotoğrafın büyük hali.

Sedum telephium "Autumn Joy", Sedum spectabile

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2015, 12:16   #467
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Çınar anne kuş olmak istiyor :)

Alıntı:
Hayır Fatih, ceresi kahverengine dönüştü Çok nadir görülen bir durummuş, Çınar'ın cinsiyeti değişmiş Sevgili lusoari öyle diyor.
Hiracım cinsiyet değişmesi gibi bir durum değil cere renginin değişmesi. Dişi kuşlarda cere renginin kahverengi olması kızgınlık dönemine girmiş demektir. Yani sadece Çınar artık ergen bir dişi kuş olmuş. Yanına bir damat alır yuva da eklersen belki güzel yavruları olur. Sinirli oluşu, sizi gagalaması da bu içgüdüsü nedeniyle. Sevgiler...

gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2015, 12:25   #468
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Uu bu fena Ama biz, daha doğrusu ben Çınar'ın tek olmasını istiyorum gökce'cik.. Napacağız şimdi

gokcegokce beğendi.
Eski 21-01-2015, 12:29   #469
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Uu bu fena Ama biz, daha doğrusu ben Çınar'ın tek olmasını istiyorum gökce'cik.. Napacağız şimdi
Yani yanına eş almak tabi bir tercih meselesi. Olacağı şu ki Çınar belki kızgınlık yumurtası yapabilir tek başıma ama yumurta bir erkek kuş tarafından döllenmediği için boştur. Dişi kuş üstüne yatar efor sarfeder yani boşuna. Yumurtayı kafesten alınca hayal kırıklığı yaşayabilir belki de hiç umursamaz. Bizim Paşa (dişi sultan) eşi olduğu halde bakmıyor mesela yumurtasına. Kuştan kuşa değişiyor bu durum. Ama zaten kızgınlık yumurtasını da her kuş yapmaz. Bekle bakalım biraz daha zaman ne gösterecek...

Eski 21-01-2015, 12:35   #470
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Peki.. Siz doğrusunu biliyorsunuz, dinlemekten başka çare yok Şu günlerde çok tüy döküyor, normalmi bu durum?

Hiç konmadığı, uçmadığı yerlere uçuyor. Tabloların arkasına, soba borusuna (ki çok korkuyordu borulardan) yerlere, koltuklara.. huy degistirdi resmen

gokcegokce beğendi.
Eski 21-01-2015, 12:50   #471
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Estağfurullah ben sadece uzun yıllardır muhabbet kuşu beslediğim için yaşadığım deneyimleri aktarmaya çalışıyorum. Elbette benim de bilmediğim ya da yanlış bildiğim durumlar olabilir. Ergenlik tüyleri çıktığı için tüy dökmesi normal. Tüm bebeklik tüylerinden kurtuluyor şu an. Yenileri çıkacaktır merak etme. İnsanların ergenleri nasıl böyle moda tabiriyle atarlı oluyorsa hayvanlar da bu zor dönemde biraz sinirli olup huy değişimleri yaşıyorlar. Sadece sabırlı olup onu daha çok sevmelisin bence. Konuşmaması da dişi olmasından. Yaradılıştan dolayı erkek kuşlar dişileri etkilemek için değişik sesleri kolay çıkarıyorlar. Dişilerin böyle bir problemi yok ben seçilmem seçerim diyor ve ötmüyorlar. Sevgiler...

hira beğendi.

Düzenleyen gokcegokce : 21-01-2015 saat 12:51 Neden: yazım yanlışı
Eski 21-01-2015, 13:07   #472
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Zaten
şu günlerde çok ilgileniyorum çünkü kafeste hiç ama hiç durmak
istemiyor. Başımda, omzumda, yerlerde, hatta mutfakta dolaşıp duruyor.
Zaman geçtikçe daha da çok sevmeye başladım Teşekkürler gökce Konuşmazsa da napalım, öyle severiz bizde onu.. Konuşması için üzerine düşüp bunalıma sokmamaya çalışıyorum zaten.

gokcegokce ve maya beğendi.
Eski 21-01-2015, 13:13   #473
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Bizim rahmetli Fıstık annemin koltuk döşemesini dokumasının sırasıyla yolup yolup atardı stresten. Kız aldık da kurtulduk dedoş bile olmuştu benim miniğim. O da ayrı bir zevk doğrusu. İlerde düşünürsen yanına bir eş al bence. Bir şey değil ne demek bilgi paylaştıka çoğalırmış. Tükiye'de kanatlılar hakkında biz besleyenlerden başka bilgi sahibi olan yok malesef. Geçen Paşam hasta oldu ama nasıl kanatlar düştü, baş eğik önde hiç hali yok uçamıyor en sevdiği şeyi yeme yemeyi bile beceremiyordu. Bir veterineri aradım ben pek anlamam dedi. Sıcak tutmamı vitamin vermemi söyledi. Ben de de odanın sıcaklığını yükselttim bir de kafesin etrafını polar battaniye ile sardım. En sevdiği yemeği dal darıyı verdim biraz didikledi. Neyse ki bir kaç güne toparladı. Ödüm patladı ama kaybedicem diye. İnsan alışınca onlarsız yapamıyor.

Fatih, hira ve maya beğendi.
Eski 21-01-2015, 14:59   #474
Ağaç Dostu

maya's Avatar

En kötüsü zaten hasta oldukları zaman Yüreğim sızlıyor keyifsiz, mutsuz, hasta hallerini görünce... En iyi ilaç aşırı sevgi gösterisi oluyor Sanki hiç sevmiyormuşum gibi

gokcegokce ve hira beğendi.
Eski 26-03-2015, 11:04   #475
Ağaçsever

byking483's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2014
Talking

Bu forumu ve özellikle sizleri çok seviyorum ya

Sizin sayenizde kuşların nasıl egitilecegini öğrendim ve kendi kusumu eğitim.(kendime alistirdim).
Artik yanımdan ayrılmıyor ve benle oyunlar oynuyor.
(Çok yaramaz ).
Ben telefon oynarken sanki bende oyniyacagim dermis gibi geliyor telefonun üstüne konuyor ayaklarıyla karıştırıyor orayı burayı yaramaz (düzgünce bi oyun oynatmadi )

Tabi bunların hepsi sizin sayenizde hepinize tekrardan çok tesekkur ediyorum.
İyiki varsiniz

byking483 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2015, 20:24   #476
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
muhabbet kuşu eğitiminden kasıt size alışıp , elinize konması kaçmaması vs. ise , kendi tecrübemi paylaşayım. Edindiğiniz muhabbet kuşu yavru ise 1 gün içinde alıştırabilirsiniz. kuşunuzu odanın içinde kafesten çıkarıp serbest kalmasını sağlayın. yorgunluktan uçamayacak kadar peşinden takip edip parmağınızla ona dokunup kulaklarını okşayın, parmağınızı kuşun göğüs hizasına dayayıp parmağınıza çıkmasına teşvik edin. dinlenmeyi parmağınızda yapmasına müsade edin. bu şekilde bir kaç saat içinde alıştırabilirsiniz.

not: muhabbet kuşları kulaklarının kaşınmasından çok keyif alırlar. elinizde her tuttuğunuzda kulaklarını hafifçe okşayın.

maya beğendi.
gossip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2015, 19:41   #477
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Merhaba ,uzun zaman sonra kızımın isteği nedeniyle alerjik rahatsızlığım olmasına rağmen tekrar muhabbet kuşu edindim. Uzun yıllar önce tek değil bir dişi ve bir erkek muhabbet kuşuna sahiptim.

Kitaplarda söylenenlerin ,kuş besleyenlerin söylediklerinin aksine benim kuşlarım bir tanıdıktan almıştım. Aldığımda 3 yaşında olan ve yanında dişisi olan erkek kuşum kısa zamanda bana alıştı ,bir müddet sonra sesler çıkarmaya başladı.

Çok uzun zaman geçmeden ilk olarak babacık sesini çıkardı. Sonrasında çeşitli kelimeler ve cümleler kurmaya başladı. Benim olduğum yerde başka kimseyle ilgilenmez hatta benimle başkasının ilgilenmesine dayanamaz aşırı kıskanırdı. Uzun yıllar birlikte olduğum konuşmayı öğrettiğim erkek muhabbetim yaşaması gereken yaştan daha fazla zaman yaşadı ve öleceği gün hiç benimle konuşmadan ,kenara çekilip sessizce öldü..

Daha sonra çocuğum doğduğunda alerjik bir bünyesi olması nedeniyle elimde bulunan diğer muhabbet kuşlarını elimden çıkardım. Sonrasında benimde alerji olmam neticesinde bir daha da kuş almadım. Taki 2 gün öncesine kadar.

Benim kız teyzesinden muhabbet istemiş onlarda 2 adet getirdi. Tabi bir müddet bakacağım. Hem benim hem de çocuğumun alerjik durumu etkilenirse tekrar kuşları vermem gerekecek.

Eşli kuşlar konuşmaz ,eğitilme diye bir şey asal yok ,yavru olmadan alınan kuş eğitilmez diye de bir şey yok arkadaşlar . Bu olay sizinle kuşun arasında meydana gelen bir iletişim ve sevgiye bağlıdır.

Ben 3 yaşındaki bir kuşu eğitebilmiş ve konuşturabilmiş isem (Benim eğittiğim kuş daha sonra dişi kuşu eğiterek ona bir çok şeyi öğretti. Azda olsa dişide bir kaç kelime konuştu.) Elinizde ki kuşun hırçınlığı ,doğal yapısı uygun olup olmadığı kuşun eğitiminde önemlidir.

Her kuşu konuşturamayız diye düşünüyorum. Kuşun yatkın olması ve insanla diyaloğu önemlidir. Bazı kuşlar eğitime uygun bazıları ise eğitime uygun değildir. Uyuşturucu aramak için eğitilen köpekleri ele alırsak her köpeği eğitmeye çalışmıyorlar o nedenle.

Bakalım önümüzdeki zaman bize neler gösterecek. Çaba göstermeye başlayacağız. Şuan yeni yerlerine alışma durumundalar. Pek dokunmuyorum. Şimdilik kendi hallerindeler. Arada yanlarına gidip onlarla konuşuyorum.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2015, 10:41   #478
Ağaç Dostu

rainac's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2015
Bendede bir tane muhabbet kuşu var yeni aldım. petshopdan aldığım kuşu kafesten çıkarma ürker alışmaz demişti aldığım arkadaş ilk aldığım günden beri dışarda kafesinin kapağı açık girip çıkıyor başımın üstünde yer yaptı kendine geliyor saçları düzeltip üstüne tünüyor hiç beklemediğim kadar çabuk alıştı ev haline özgürlükte hoşuna gitti gibi hanım arada kafese kapatıyor iş yaparken bundan doalyıdır sanırım hanımla pek arası yok kaçıyor ondan beslediğimiz evcile sevgiyi biraz orantılı vermek lazım sonrasında kendi gelip sevidiriyor kendini. Sultan papağanlarım vardı onlarda gelir kendi kafalarını kaşıtırlardı ilgi gösterip sabır ettikden sonra büyük yol alınabilir. hangi tarzda eğitmek istiyorsak artık.

rainac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2016, 11:49   #479
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2016
Kaç aylık olduğunu bilmiyorum ama yavru bir muhabbet kuşu aldım 1 hafta oldu ötmüyor çok sinirli dokunmaya kalkınca elini parçalıyor kanatıyor lütfen yardımcı olabilirmisiniz

Mahmut Sakarya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2016, 13:20   #480
Yeni Üye

pinarkkry's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2016
Merhaba,

Forumun bitkilerle ilgili kısımlarını takip ediyordum ama hayvanlar bölümüne dikkat etmemişim. İyi bir hayvansever olduğumu düşünüyorum. Tüm hayvanları çok seviyorum ve onlar için bir şeyler yapmak, onların mutlu olduğunu hissetmek paha biçilmez.

6 yıldır fotoğraftaki dişi muhabbet kuşunu besliyorum. İsmi Pino.
Aldığımda 40 günlüktü. Dişi olmasına rağmen 5-6 kelime konuşabiliyor ve konuşması çok net.

6 yıldır benim en yakın arkadaşım oldu. Bekarken almıştım. 4 yıl yalnız yaşadığım için, bana çok bağlı ve yabancılarla iletişim kurmayı sevmiyor. 2 yıldır eşime alışamadı. Eşim odadayken kafesinden dışarı çıkmak istemiyor, onun üzerine konmuyor, hatta onu sevmediğini tavırlarından çok hissettiriyor. Eşime ne kadar soğuksa bana karşı bir o kadar sıcak davranıyor. Sesimi tanıyor, beni görünce kafesin içinde çıldırırcasına hareketler gösteriyor. Akşam işten dönüp onun bu sevgisini görmek çok mutlu ediyor beni.

1 yaşındayken, ben işteyken sıkılmasın diye yanına eş getirdim. Ancak kesinlikle istemedi. Erkek kuşu gagaladı sürekli. Daha sonra alışsın diye ara ara tanıdıklarımın muhabbet kuşlarını getirdim. Kafeslerini yan yana koyup, birbirlerine alışmalarını istedim ama yok. Yanına başka bir kuş istemiyor kesinlikle.

Pino'yu sosyalleştirebilmem önerileriniz var mı?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
pinarkkry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
muhabbet kuşu beslenmesi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024