agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni396Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-08-2013, 20:33   #1
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Sultan papağanı

Merhaba, sultan papağanı için özel bir başlık bulamadım papağan başlığında konuşulmuş ama bence bu şirin yaratıklar kendi başlığını hakediyor. Kikirik ile buluşmamız henüz bir kaç hafta oldu ama şimdiden ısındık birbirimize. Daha önce muhabbet kuşu beslemiştim defalarca ama sultan papağanını ilk defa deneyimliyorum. Kafesi papağanlar için dikdörtgen ve büyük, oyun istasyonunu ise eşim ve ben yaptık. Deneyimli dostlar yardımlarını esirgemezlerse sevinirim. İyi akşamlar...

gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2013, 11:03   #2
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Kikiriği bugün kaybettim Sorun ne oldu bilmiyorum. İshal olmadığını düşünüyorum. Son zamanlarda salonumdaki bitkilere dadanmıştı guzmanyayı yiyordu. Engellemeye çalıştıysam da bi kaç ısırık alıyordu. Zehirlenmiş olabilir mi?

Eski 29-08-2013, 11:18   #3
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Üzüldüm
Çok sevimliymiş.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2013, 11:39   #4
ozb
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2012
geçmiş olsun, yazık.

ozb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2013, 13:18   #5
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Dostlar sağolsun. Çok moralim bozuldu, bebeğim evimin neşesiydi

Eski 29-08-2013, 21:25   #6
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Kıyamam ben ona Benim de var bir tane. İnsan yokluğunu çok hisseder. Bizimki çok gürültü yapıyor diye satmayı düşünmüştük. Yerine muhabbet kuşu alacaktım. Ama petshopa götürdüğüm gece annemle gözümüze uyku girmedi, bir gecede çok özledik. Ertesi sabah uyanır uyanmaz aradım petshopu, sakın satma diye. Rabbim bizi ayırana kadar beraberiz...

Allah sabır versin...

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 12:34   #7
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Merhaba dostlar sevimli dostumun kaybı beni fazlasıyla üzmüştü. Ancak bu üzüntünün üstesinden gelmenin yine bir dost edinmek olduğu konusunda eşim beni ikna etti. Geçen haftasonu Kırklareli'ndeki bütün petshopları dolaştık. Aslında niyetimiz bir muhabbet kuşu almaktı ama Paşa'yı görünce dayanamadık. Yaklaşık bir yıldır bulunduğu petshopta bakılmaktaymış, kardeşleri hep gitmiş. Paşanın bir ayağının arka parmağı sakat ama hareketlerini kısıtlayacak bir durumu yok. Sanırım o nedenle sahiplenilmemiş. Görür görmez çok sevdik eşimle o da bizi sevdi galiba. Erkek olduğu nasıl da belli bana pek düşkün hep bacağımın üstünde uyukluyor

Name:  2013-09-05 16.04.31.jpg
Views: 13596
Size:  58.8 KB

Bu haftasonu da daha önce istediğimiz muhabbet kuşunu almaya karar verdik. Eşim hem Paşa'nın yalnız kalmaması hem de muhabbet kuşlarının daha oyuncu ve konuşkan olması bakımından bir yavru almak istedi. Çıtır'ı da çok sevdik, özellikle rengine hayranım.

Name:  2013-09-09 11.33.20.jpg
Views: 12539
Size:  70.7 KB

Kafeslerini ayırdım çünkü iki cinsin birlikte yaşamaları riskliymiş. Dışarıda gözetimim altındayken fazla kavga gözlemedim. Paşa biraz kıskanıyor diye düşünüyorum. Özellikle biz Çıtırla fazla ilgilendik mi bize düşkünlüğü artıyor Bir de Çıtırın kafesine girip yemlerinin suyunun da tadına baktı.

Name:  2013-09-09 14.17.47.jpg
Views: 11256
Size:  74.0 KB
Name:  2013-09-10 13.02.35.jpg
Views: 11848
Size:  56.6 KB
Name:  2013-09-10 12.33.16.jpg
Views: 11322
Size:  73.5 KB

İlerki zamanlarda onlara birer eş de almak istiyorum. Sevgiler...

Eski 10-09-2013, 12:48   #8
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Muhabbet kuşunuz Sultan Papağanınızı dövebilir. Gözünüz sürekli üzerlerinde olsun.

Sultan Papağanları çok ilgi bekler. Eş alacaksanız şimdiden alın derim. Size alıştıktan sonra eşlerine alışamıyorlar.

Bu da benim Kelkuşum. 5 yıl aileminizin bir ferdi olduktan sonra balkondan kaçtı gitti. Sanırım yanıma gelmek istiyordu. Kafesin kapalı kapasını nasıl açtı da kaçtı anlayamadım.

Gülümseten anılar. Çocuk dünyasında hayvanların yeri.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2013, 17:46   #9
Yeni Üye

kalonchoe's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2012
biz de böyle bir işe kalkıştık) bakalım hayırlısı

kalonchoe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2013, 20:15   #10
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Paşam evlendi :)

Paşamıza eş aldık. Birbirlerine yeni yeni alışıyorlar. İnşallah anlaşırlar da ben de bol bol torun severim.

Eklenen Resimler

Eski 01-10-2013, 11:18   #11
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Cinsiyetleri mi değişti?

Paşayı erkek demişlerdi Limon'u da dişi. Ama dün gece Limon uzun melodik ötüşler yaptı. Acaba cinsiyetlerini bize yanlış mı söylediler?

Limon hala bi?iler s

selenza2 beğendi.
Eski 07-10-2013, 22:30   #12
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
sn gokcegokce masallah papaganlariniz cok tatlilar bunlarin bakimi nasil daha dogrusu ne yiyorlar?

gokcegokce beğendi.
shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 22:53   #13
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
muhabbet kuşu yemi de yerler, küçük ay çekirdeği de yer sultanlar, 6 senedir bende de var bi tane ama biraz yabani malesef

gokcegokce beğendi.
Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2013, 11:02   #14
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

bunla pire falan oluyor mu yazlari yani muhabbet kuslarinda mesela kasinti baslasidi zaman ilac alip sıkılıyor.
bide sultanlari yikiyormusunuz yani genel bakimi nasil

Eski 09-10-2013, 22:22   #15
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Doğru sayın Kayahann'ın da söylediği gibi m.kuşu, kanarya yemi ve küçük papağanların yediği çekirdeklerden yiyorlar. Kışın üşütmemeleri için yulaf, yazın arpa verin diyorlar. Dal darı denen uzun saplı birşey var ona da bayılıyorlar. Yalnız fazlası ishal yapıyormuş sebze ve meyveler gibi. Maydonoz hariç marul, havuç, elma falan da yemeliler doğal vitamin açısından. UV lambalarından da yararlandırabilirseniz gelişimlerine fayda sağlar. Pire olmaz kuşlarda yani fazla yaşayamazlar, bit olabilir. Ben sprey fazla kullanmıyorum. Kuşların solunum sistemleri fazla hassas o türlü spreyler zararlı aslında kuşlara. Banyolarını kendileri yapar kuşlar. Kışın üşütmemeli yalnız. Dikkat etmeli, siz ne kadar kurutsanız da olmaz, kurumazlar. Sultan papağanları kepekli kuşlar, çok kepek döküyorlar. Bu nedenle banyo sularına ve içme sularına bir kaç damla elma sirkesi damlatmayı öneriyorlar. Hem tüylerini parlatıyormuş, hem de iç ve dış parazitleri önlüyormuş. Bunlar benim okuduklarım ve deneyimlediklerim, umarım faydalı bulursunuz.

Eski 21-10-2013, 22:25   #16
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Çok mutluyum kuşlarım çiftleşmeye başladı. Bizim Paşa(dişi) istemem yan cebime koy diyormuş meğer. Hiç pas vermiyordu Limon'a. Limoncuk gece yarılarına kadar yalvarış ötüşleriyle konu komşuyu rahatsız ediyor sabah erkenden milleti uyandırıyordu. Biz de hazırlar mı değiller mi bilemediğimiz için yuvalık takmamıştık. Ama geçen haftasonu artık Limonun sesine dayanamadığımız için taktık. İyi ki takmışız bizim kız anne olmak istediğini hatırladı. Şimdi çiftleşmeye çalışıyorlar...

Eski 21-10-2013, 22:44   #17
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
Merhaba dostlar sevimli dostumun kaybı beni fazlasıyla üzmüştü. Ancak bu üzüntünün üstesinden gelmenin yine bir dost edinmek olduğu konusunda eşim beni ikna etti. Geçen haftasonu Kırklareli'ndeki bütün petshopları dolaştık. Aslında niyetimiz bir muhabbet kuşu almaktı ama Paşa'yı görünce dayanamadık. Yaklaşık bir yıldır bulunduğu petshopta bakılmaktaymış, kardeşleri hep gitmiş. Paşanın bir ayağının arka parmağı sakat ama hareketlerini kısıtlayacak bir durumu yok. Sanırım o nedenle sahiplenilmemiş. Görür görmez çok sevdik eşimle o da bizi sevdi galiba. Erkek olduğu nasıl da belli bana pek düşkün hep bacağımın üstünde uyukluyor

Eklenti 440342

Bu haftasonu da daha önce istediğimiz muhabbet kuşunu almaya karar verdik. Eşim hem Paşa'nın yalnız kalmaması hem de muhabbet kuşlarının daha oyuncu ve konuşkan olması bakımından bir yavru almak istedi. Çıtır'ı da çok sevdik, özellikle rengine hayranım.

Eklenti 440343

Kafeslerini ayırdım çünkü iki cinsin birlikte yaşamaları riskliymiş. Dışarıda gözetimim altındayken fazla kavga gözlemedim. Paşa biraz kıskanıyor diye düşünüyorum. Özellikle biz Çıtırla fazla ilgilendik mi bize düşkünlüğü artıyor Bir de Çıtırın kafesine girip yemlerinin suyunun da tadına baktı.

Eklenti 440344
Eklenti 440345
Eklenti 440346

İlerki zamanlarda onlara birer eş de almak istiyorum. Sevgiler...
Sultanlarla Muhabet kuşlarını aynı kafeste tutmak riskli.Sultan papağanları aşırı duygusal olduklarından muhabet kuşlarına zarar verebilir.
Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2013, 06:12   #18
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Satıcı bizim Kelkuş'a da erkek demişti. Yumurtlayana kadar oğlum diye sevmiştik. Sonradan kızım demek zor oluyor.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2013, 07:54   #19
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Merhaba, heyecanımı paylaşan dostlarıma teşekkürler Anne olmadan anneanne olucam galiba :P

Bu arada ben muhabbet kuşumu ayrı kafeste besliyorum. Çıtır'ı malesef kaybettim. Küçük olduğundan salmıyordum fazla ama kafesini temizlerken aradan kaçtı ve açık olan kapıya konmaya çalışırken kaydı ve koridordaki mermer merdivene düştü. Anında öldü yavrucak avuçlarımın arasında. Sonra Dumanı aldım. Muhabbet kısmında fotoğrafı var.

Yukarıdaki resimlerde de kafeslerinin ayrı olduğu açıkça görülüyor diye düşünüyorum. Aynı kafeste bakmıyorum. Zaten sultanlarım çift oldular. Onları rahatsız edecek hiç bir faktörü de kafeslerinde bulunduramam bu ara. Oyuncaklarını bile kaldırdım kafeslerinden vakitlerini birbirlerine ayırmaları için.

Yumurtlama öncesi beslenmeleri çok önemliymiş. Zaten özen gösteriyordum şimdi daha da özeniyorum. Hergün mutlaka taze meyve ya da sebze veriyorum. Sularını günlük tazeliyorum. Yumurta mamasını napsam yediremedim, aslında oldukça faydalı ama yok yemiyorlar. İlle de çekirdek ve dal darı. Onlar da fazla yağlanma yapıyorlarmış ve yumurtlamada sorunlar oluyor o zaman, yumurta tıkanması gibi... İnşallah sorunsuz bir yumurtlama ve kuluçka olur.

İsim konusuna gelince... Petshopların cahilliğinden malesef erkek diye alınan ve ismi bile Paşa konmuş olan kızım ismine alışık. Ben de değiştirmiyorum ve onu Paşa kızım diye seviyorum

Sevgiler...

Eski 29-11-2013, 14:18   #20
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Merhaba,
Bizim de yaklaşık 5-6 yıldır minicik bir yavru iken aldıgımız Efe'miz var.
Babam torununun ismini komayı tercih etti.. Efeeeemm, oglummmm diye sevdik hep.
Ta ki Efe geçen yıl yumurtlayana dek !!
Bu zamana dek biz ne cinsiyetinden şüphelenmiştik , ne de yanına eş almayı düşünmüştük.. Geldiğinde daha bebekti ve elimizde büyüdü..
Ayrıca bizim kızın Meryem Ana misali tek başına yaptıgı yumurta da ayrı bir soru işareti idi ama, biraz araştırınca bunun oldugu durumları da okuduk.. Gelgelelim bizim kıza yine de bir eş almadık..
Bu hafta yeniden yumurtaları oldu kızımızın.. 4 tane.. Nasıl da koruyor onları, kafese yaklaştırmıyor kimseyi... Ciyak ciyak eşliğinde yem/su değişimi yapıyoruz. Yumurtaları koruyor..
Ama bu yumurtalar birkaç gün sonra kokmaya başlıyor, mecburen atıyoruz onu yemekle meşgul edip.. Üzülüyoruz da, ne yapsak, ne önerirsiniz??
Bu arada kızımız hafta sonları yumurta beyazı, ekmek, çay ile kahvaltı yapmayı seviyor. Pişen yumurtanın kokusunda heyecanı başlıyor
Ara sıra çubuk kraker onun abur cuburu..
Yazın mutfak muslugunu azıcık açınca altına girip kendi kendine banyosunu yapıyor..
Önerileriniz nelerdir, Efe'ye eş mi almamız gerek??

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 15:10   #21
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Merhaba,
Bu zamana dek biz ne cinsiyetinden şüphelenmiştik , ne de yanına eş almayı düşünmüştük.. Geldiğinde daha bebekti ve elimizde büyüdü..
Ayrıca bizim kızın Meryem Ana misali tek başına yaptıgı yumurta da ayrı bir soru işareti idi ama, biraz araştırınca bunun oldugu durumları da okuduk.. Gelgelelim bizim kıza yine de bir eş almadık..
Bu hafta yeniden yumurtaları oldu kızımızın.. 4 tane.. Nasıl da koruyor onları, kafese yaklaştırmıyor kimseyi... Ciyak ciyak eşliğinde yem/su değişimi yapıyoruz. Yumurtaları koruyor..
Ama bu yumurtalar birkaç gün sonra kokmaya başlıyor, mecburen atıyoruz onu yemekle meşgul edip.. Üzülüyoruz da, ne yapsak, ne önerirsiniz??
Bu arada kızımız hafta sonları yumurta beyazı, ekmek, çay ile kahvaltı yapmayı seviyor. Pişen yumurtanın kokusunda heyecanı başlıyor
Yazın mutfak muslugunu azıcık açınca altına girip kendi kendine banyosunu yapıyor..
Bence Efe kıza bir eş alın ve yavru büyütmenin heyecanını yaşayın... Baksana o anneliği yaşamak için ne kadar da istekli!

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 15:39   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Merhaba,
Sayın seabert74 bence alın.Fakat kuşunuz size karşı olan ilgiyi azaltçaktır.

Bilge Kerem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 16:01   #23
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Aslında bize karşı da cok ilgili oldugu söylenemez ya..
Genelde kendi halinde "efe gibi" takılır hep..
Konuşmuyor da..
Sadece yemek ilişkisi kuruyor bizimle, bizi kullanıyor resmen
Bir konuşmaya başlasa "heyyyyt" falan diyecek, onu bekliyorum. Öyle arkadaş canlısı falan da değil.. Bir tek babam onun dilinden anlıyor (belki de evdeki tek erkek o oldugu için olabilir).. Acaba gelen eşe birşey yapar mı??

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 11:55   #24
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

merhaba arkadaslar dün bir petshopa girdim ve sultan papaginin fiyatini sordum bana 100 tl dediler sizce fiyati uygun mu yoksa fazla mi? fiyatlarini bilmedigim icin size sormak istedim ilk önce ?!
sevgilerimle

Eski 02-12-2013, 12:34   #25
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
100 tl gayet uygun. zaten 100 150 arasında değişiyor fiatları

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 07:41   #26
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Merhaba, epey olmuş buraya uğramayalı çok gelişmeler olmuş ne güzel. Efeye ivedi bir eş lazım bence. Bizim kız(Paşa) hala yumurtlamadı ki ben dört gözle bunu bekliyorum. Siz şanslısınız. Onu yalnızlığa mahkum etmeyin derim. Sultan papağanları için 100tl çok uygun bir fiyat. Kuşunuzu alırken hareketli ve parlak tüylü hafif de toplu olmasına özen gösterin derim. Suskun, büzülmüş, kabarmış, halsiz kuşlar pek sağlıklı olmuyor. Sevgiler...

Eski 22-12-2013, 15:09   #27
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

papaganlar.com'dan her kelimesine katıldığım bir yazıyı burada alıntılamak istiyorum:
Alıntı:
Birinde gördünüz, bir yerden duydunuz, ibiklerine aşık oldunuz ve sultan papağanı almaya karar verdiniz. Peki ama sultan papağanı bir evcil olarak size neler vaat eder? Acaba sizin için uygun bir tür mü? Ne kadar yaşarlar? Evcilleştirmek için ne kadar zaman harcamalı? Nasıl öterler? Bu kadar kuş türü içerisinden neden sultan papağanını seçeyim?
Sultan papağanları muhabbet kuşlarının yaklaşık iki katı kadar büyüklüktedir. 10-15 yıl kadar yaşarlar. Ufak bir tür olmalarına rağmen kepekleri ve tüy dökümleri hatrı sayılır derecededir. Aldıktan sonra "Ben daha önce muhabbet kuşu beslemiştim ama bunun kepeği daha fazlaymış " demeniz muhtemel. Kepek ve tüy dökümü sizin için problem olacaksa sultan papağanı almak için bir kez daha düşünün.
Sultan papağanlarının konuşma yetenekleri sınırlıdır ve sadece erkekleri konuşur. Dişilerin ses tonları konuşmak için yeterli değildir ve sadece "curk curk" şeklinde ötüşler sergilerler. Erkek sultanlar; ıslıklar, kapı zilleri, telefon melodileri gibi sesleri taklit edebildikleri gibi; basit birkaç kelimeyi taklit ettiklerini de görebilirsiniz. Onlardan üstün konuşma kabiliyeti, net kelimeler, kusursuz taklitler bekliyorsanız sultan papağanı almak için bir kez daha düşünün.
Henüz konuşmayan erkek sultanların ise kur ötüşleri değişik melodilerde olabilmektedir. Gün boyu ötebilir.Özellikle neşeli oldukları zaman ve kızgınlık dönemlerinde neşeli melodilerini sürekli duyarsınız. Eğer gürültüden hoşlanmayan, ötüşlerden rahatsız olabilecek biriyseniz sultan papağanı almak için bir kez daha düşünün.
Bu papağanların eğitiminin her yaşta olabilmesi bir avantajdır. Bazı türler gibi "yavruyken almalısın yoksa alışmaz" anlayışı sultanlar için uygun değildir. Uygun yaklaşımları izlerseniz ,sultanınızın geçmiş yaşantılarına ve karakterine de bağlı olarak, rahatlıkla evcilleştirebilirsiniz. Takdir edersiniz ki önceki ailesinde eziyet görmüş yabani bir sultanın güvenini kazanmak zor olacağından evcilleştirme süresi de uzayacaktır. Ya da sultanınız şüpheci, inatçı bir karaktere de sahip olabilir. Bu gibi zorlayıcı durumlarda yılmadan devam ederseniz karşılığını mutlaka alacaksınız.Evcilleştirmede sabır ve sakinlik çok çok önemlidir. Sabırsız ve sinirli bir yapınız var ise sultan papağanı almak için bir kez daha düşünün.
Sultan papağanı aldıktan birkaç ay sonra evinizde bazı değişiklikler fark edeceksiniz: kemirilmiş kablolar, kemirilmiş ahşap eşyalar, kemirilmiş duvarlar. Evinizin çeşitli yerlerine fare uğramış izlenimi vermek istemiyorsanız bu kuşların KEMİRME ihtiyaçlarını karşılamalısınız. Bunun için uygun boyutlarda bir oyun alanı hazırlayabilirsiniz. Emin olun üzerinden inmeyecektir. Sabah oyun alanına bırakıp akşam geldiğinizde çocuğunuzu alabilirsiniz Onu kafes içine hapsedecekseniz sultan papağanı almak için bir kez daha düşünün.
Sultanlar bir kişiye bağlı kalan canlılar değillerdir. Sizin elinize alışkın ise başkasının eline de çıkacaktır. Hatta ayrılmak mecburiyetinde kalırsanız, aradan birkaç gün geçtiğinde, yeni sahibiyle en az sizinle olduğu kadar sıkı fıkı olduğunu göreceksiniz. Lütfen kıskanmayın Ondan bir köpek gibi sahibini tanımasını ve ona bağlı kalmasını bekliyorsanız sultan papağanı almak için bir kez daha düşünün.
Sultanlar oyuncu canlılardır. Ancak onların oyunları daha çok KEMİRMEK, TIRMANMAK üzerinedir. Yine de belli başlı numaralar öğretilebilir, basit itaat eğitimi verilebilir. Onlardan bir jako gibi zeka oyunlarında sizi şaşırtmasını, bir lorikeet gibi yerlerde yuvarlanıp koşturmalarını bekliyorsanız sultan papağanı almak için bir kez daha düşünün.
Özellikle karşılaşabileceğiniz olumsuz durumlardan bahsedildi ki ileride "bunu bilmiyordum, bilsem almazdım, tahmin etmemiştim, artık bakamayacağım" gibi üzücü cümleler kurmayasınız. Eğer bir sultan almaya kesin olarak karar vermişseniz onu öncelikle sevginizle besleyin. İlginizin, tatlı sözlerinizin karşılığını; yanınıza sevimli sevimli sokulup kaşımanız için kafasını eğdiğinde, sırf siz severek yiyorsunuz diye daha önce tatmadığı bir meyveyisebzeyi tattığında, sabah uyandığınızda onu yastığınızın üzerinde sizinle beraber uyuyor bulduğunuzda, sesinizi duyduğunda kafesinde size ulaşmak için çırpındığında fazlasıyla alacaksınız.

Düzenleyen gokcegokce : 23-12-2013 saat 22:55
Eski 23-12-2013, 22:56   #28
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Bizimkilerin sabah gezmesi

http://http://www.youtube.com/watch?v=_bhvyRbQc-A

Fatih, loveforlife ve maya beğendi.
Eski 07-02-2014, 20:00   #29
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Bir yumurtamız oldu bugün İnşallah tamamına erer de yavru severiz...

Eski 25-02-2014, 01:34   #30
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Bu hafta son hafta heyecanla bekliyorum...

Kızım arada sıkılıp tuvaletini yapmak ve kanatlarını havalandırmak için salmamı istese de genelde yattı ilk kuluçkasında.

Nöbet değişimi

Etiketler
cockatiel, evcil hayvanlar, kokatiyel, küçük papağan, sultan papağanı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024