agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni961Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-02-2014, 21:31   #1
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Muhabbet kuşu eğitimi

Muhabbet kuşu eğitimi hakkında tecrübesi olan arkadaşlar bizimle paylaşımda bulunursanız seviniriz.

gokcegokce, jojoba ve aydan beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 23:59   #2
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Her şeyden önce kuşu avucunuza almayı bırakın. Saldığınızda kolayca kafese girmesi için sabırla el yönlendirmeleriyle, asla ele almadan, kafese girme eğitimi verin. Aynı zamanda her gün belli saatlerde fısıltıyla gidip belirli kelimeleri söyleyin. Bu arada elinizi kafese sokun ama asla kuşu yakalamayın. Kuş sizin onu tutmayacağınıza güvenmeli. Artık siz elinizi kafese koyduğunuzda elinizden korkmuyorsa yumuşak hareketlerle parmağınızı ayaklarının altına koymaya çalışın. Parmağınızda bir kaç dakika durmasını sağlayın. Buna da alıştıktan sonra onu parmağınızla dışarıya çıkarabilirsiniz. Kuş eğitimi sabır ve güven işidir. Kolay gelsin...

hira, shenile ve maya beğendi.
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2014, 07:56   #3
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
gokcegokce'ninde yazdıği gibi muhabbet kuşunu alıştırmak tamamıyle sabır işi, ilk geldiğinde bir iki hafta kafesten çıkartmayın, ani hareket etmeyin, uzaktan yavaş yavaş gelin, elinizi kafesin içine sokun asla kuşu elinize alarak sıkıştırmayin, belli süre geçince kafesi açın yere indiginde önüne yemlerinden biraz atın yesim bu kuşun kendini güvende olmasını sağlar, yavaş yavaş yaklaşın, önceden elinize alıştirmis olduğunuzu düşünerek elinizi yaklaştırın, kafesini yanina koyun içine girsin çıksın, korkutmayip sabırlı olduğunuz müddetce size çok rahat alışır.. Hayırlı olsun

gokcegokce, hira ve maya beğendi.
horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2014, 09:57   #4
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Teşekkür
ederim cevaplarınız için. Eve yeni geldiğinde bir müddet yanına bile
yaklaşmadım ama yemini falan değiştirmek veya suluğu alıp suyu tazelemek için bile kafese yaklaştığımda bağıra çağıra kafes içinde koşturup köşelere kaçıyordu. Artık öyle kaçıp durmuyor, kafese elimi yavaşça soktuğumda parmağıma geliyor ama kısa süre durup tekrar tünekliğe dönüyor. Yavaş yavaş alışıyor yani. Ben zaman zaman yine sizlere sorular soracağım. cevaplarsanız mutlu olurum

jojoba ve aydan beğendi.
Eski 12-02-2014, 10:39   #5
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Son durumumuz bu

Eklenen Resimler

Eski 12-02-2014, 12:43   #6
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
ben teşekkür ederim, ne olursa olsun sorun cevaplamaya çalışırız, uzun süre muhabbet baktım, bi çok arkadaşa aldirip alıştırma asamasında yardımcimci oldum, yalnız kafes sizden aşağıda olmasın yani kafa hizanizda olursa çığlık atma olayı bi süre sonra kesilir. Gördüğüm kadariyla kuş daha çok genç, alışmada kolaylik saglar, alınma süresi ne kadar geçti bilmiyorum, ama ele alışma olayı çok güzel, bi süre geçsin kafesi açın çıksın gezsin, ortamda ayna olmasın, ona çok alışıyo sıkıntı olur ilerde. Daha varsa merak ettiğiniz yazarsınız cevap vermekten mutluluk duyarım

hira, jojoba ve seloş beğendi.
horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 21:22   #7
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Muhabbet kuşlarının konuşmayı öğrenebilmesi için aynı kelimeleri alçak bir ses tonuyla ve uzatarak sürekli tekrar etmek gerektiğini okumuştum, aynı işlemi uyguluyorum. Umarım kısa zamanda konuşmayı öğrenirde mutlu eder beni Çınar'cık.

Mesela isminide öğretmeye çalışıyorum "çınaar"

Ne kadar kısa sürede öğrenebilir konuşmayı?

jojoba beğendi.
Eski 19-02-2014, 14:34   #8
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Düzgün konuşması için erkek olması, alışması ve yine konuşması içinde mümkün olduğunca küçük olması gerek. Kendi gözlemim ve duyduğum başka bir ayrıntı; alışan ve konuşan erkek kuşların sonradan eşlenmesi mümkün olmuyor.
Bizim kuşumuz halen beş yaşında, şu ana kadar konuştuğu kelime sayısı 20 yi geçmiştir. Ancak ilk öğrendiklerini tekrar etmezseniz unutuyorlar. Şu an 7-8 kelimede. Çekebildiğim kadarıyla kaydetmiştim bilgisayara. Neredeyse düzgün cümleler kuruyordu. "Nerdeymiş benim canım aşkım" gibi Eşim ilgilendiği için onun tarzıyla söylüyordu kelimeleri. İlk başta "canımın içi" diyordu, sonra "canımın dibi" ne döndürdü, şimdide "canımın cibi" diyor. Yani ilgilenirseniz karşılık veriyor. Kimi kuşlar da ne kadar nazik davransanız, ne kadar ilgilenseniz de "yoz" oluyor insanlardaki gibi. Biz elimizdekini denk getirene kadar 3-4 kuş değiştirdik. Allahtan satan arkadaşımızdı da sorun çıkmadı.

hira ve jojoba beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2014, 20:42   #9
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Benim Paşa çok ilginç bir kuş gerçekten de... Bana gelen böyle oluyor galiba. Kır atın yanında duran ya huyundan, ya suyundan diye boşuna dememiş atalar. Yaklaşık 3,5 yaşında ve bize fazlasıyla alışık. Yaklaşık 50 kelimemiz var. Bazen bilinçliymişçesine anlamlı cümleleri ve kelime uydurmaları da... Favori tezahüratımız; "yayaya, şaşaşa, Paşa, Paşaaa....". Kendinin kuş olduğunu unutup; "annejiiim, ablajımmm, kuşlar nasıl yapıyolar?" sorusunu yöneltip kendi kendine "cik, cik, ciiiik!" diye cevap vermesi de cabası. Fincan Hanım'ı çok seviyor. "Hişşşşt, Şincan; onlar senin kardeşin!" diyor. Biz bir şey yerken ona vermezsek yine başlıyor; "hişşşt, cablacım (bu kendi icatlarından, canım ablacığımın kısaltması), Neslihancııım, Erhancım(kardeşim senede 10 gün bizimle ama o yine de çağırıp duruyor kardeşimi), yakışıklııı!"Engelli bir mubişim daha vardı, melek olan. Onu çok seviyordu, yavruymuş gibi bakardı ona Paşa. Hala unutmadı, bazen "can dostum Bıcır!" diyor bazen de melek olan kedim Mercan'ı hatırlayıp onun adını söylüyor... Bizimkine Türkçe yetmedi Lehçe'ye el attı. Kardeşimin eşi Leh. Bizim "cığım" ekinin yerine onlar "ka" ekini getiriyorlar isimlere... Ama bizim Paşa işi apayrı bir boyuta taşıdı: Paşacika, ablacika, annecika, cikcika, Boncuka(papağanımın adı)! Bu kelimelerin hiçbirini bu şekilde öğretmedik işin ilginci. Kanaryamın adı Şeker. Baktım geçen gün gitmiş kafesin üzerinde "yakışıklı Şekerim Şekercika!" deyip duruyor...

İşte böyle bir çocuk bizim Paşa....
Name:  IMG_5225.JPG
Views: 9093
Size:  62.5 KB

Düzenleyen loveforlife : 19-02-2014 saat 21:55
loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2014, 21:29   #10
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Sevgili loveforlife muhabbet kuşunuza kocaman maşallah. Benim annemin de iki tane muhabbet kuşu vardı senelerdir bir kelime konuşmadılar. Belki de bir iki kelime demiştir de biz anlamadık. Konuştuklarını ilk defa sizden duymuştum.

hira beğendi.
sumeyra47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2014, 21:49   #11
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sumeyra47 Mesajı Göster
Sevgili
loveforlife
muhabbet kuşunuza kocaman maşallah. Benim annemin de iki tane muhabbet
kuşu vardı senelerdir bir kelime konuşmadılar. Belki de bir iki kelime
demiştir de biz anlamadık. Konuştuklarını ilk defa sizden
duymuştum.
Sümeyra'cım, duyduğum kadarıyla yalnız olmayan muhabbet kuşları
konuşmuyormuş

Loveforlife'ciğim, senin Paşa benden çok konuşuyor anlaşılan
Çınar 2 kelime söylese bana yetecek... Öğretebilirsem ne mutlu
bana.

Sn.TCM, yukarıda fotoğrafta gördüğünüz kuştan bahsediyorum, yani yeterince küçük. eve geleli bir ay bile olmadı, alırken 3 haftalık demişti adam. yani eğitebileceğim bir kuş sanırım. Yabanide sayılmaz, ele gelmeye alıştı, dünde kafesin kapısını açık bırakıp yanından uzaklaştığımda kafesten çıktı. Alışacak diye umut ediyorum.

Eski 19-02-2014, 21:59   #12
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Sümeyra'cım, duyduğum kadarıyla yalnız olmayan muhabbet kuşları konuşmuyormuş

Loveforlife'ciğim, senin Paşa benden çok konuşuyor anlaşılan Çınar'cığım 2 kelime söylese bana yetecek... Öğretebilirsem ne mutlu bana.
Bu arada Paşa'nın eşi de var Fıstık Hanım... Yani eşi olan kuşların konuşmayı bırakacağı tezine inanmıyorum ben. Sadece ne yaparsa Fıstık'ın da yanında olmasını istiyor. Kafesin kapısı açık olsa bile Fıstık uçmazsa o da uçmak istemiyor örneğin... Ben Paşa'yı ilk aldığımda yemliklere hiç yem koymadım. Elime yem koyarak elden yedirmeye alıştırdım kısa sürede. Sonrasında da devamı geldi zaten...

Eser İlhan ve hira beğendi.
loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2014, 22:22   #13
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Şuan tek sorunum, bütün hafta ben kuşa çok nazik ve ılımlı yaklaşmaya çalışıyorum, tam insana alışmaya başlıyorken geliyoruz hafta sonuna. hafta sonu eşim kafesin içinde kocaman elini daldırıp kuşu zoraki dışarı çıkararak sinirlendiriyor, pazartesi sabahı ben parmağımı uzattığım anda, daha evvel ısırmayan kuş ısırıyor öyle yapmamak gerektiğini anlatmaya çalışsam da, eşim kuşun o şekilde insana daha kolay alışacağı düşüncesinde

sinbas, jojoba ve aydan beğendi.
Eski 20-02-2014, 07:56   #14
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Canım Bıdığım, yeğenimin doğduğu zaman hayvan sevgisini aşılamak için almıştım. Ben kendimi bildim bileli evimizde yaşayan hayvanlarımız hep olmuştur. Bıdık şu anda 4 yaşında konuşan ve herkesle anlaşan, sosyal bir kuş. Ona öğrettiğim ilk kelime canııııım oldu, geri kalanlarını neredeyse kendi kendisine öğrendi, en komiği ise kafesini taşımak için elime aldığımda, sallandığı için ayyyy demesi :-) konuşmaya başlayan kuşların zekalarıda hızla gelişmekte olup zamanla daha sosyalleşip, etraflarında olup bitenlere tepki verebiliyorlar. İyi ki varsın mubiş oğlum seni çok seviyorum.

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2014, 08:09   #15
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
cici kus

Eklenen Resimler

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2014, 08:14   #16
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
...Sn.TCM, yukarıda fotoğrafta gördüğünüz kuştan bahsediyorum, yani yeterince küçük. eve geleli bir ay bile olmadı, alırken 3 haftalık demişti adam. yani eğitebileceğim bir kuş sanırım. Yabanide sayılmaz, ele gelmeye alıştı, dünde kafesin kapısını açık bırakıp yanından uzaklaştığımda kafesten çıktı. Alışacak diye umut ediyorum.
Eşiniz hariç her şey muhabbet kuşu ile ilgili amacınıza ulaşmak için uygun gibi duruyor. Kolay gelsin...

Eski 20-02-2014, 16:54   #17
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife Mesajı Göster
Bu arada Paşa'nın eşi de var Fıstık Hanım... Yani eşi olan kuşların konuşmayı bırakacağı tezine inanmıyorum ben. Sadece ne yaparsa Fıstık'ın da yanında olmasını istiyor. Kafesin kapısı açık olsa bile Fıstık uçmazsa o da uçmak istemiyor örneğin... Ben Paşa'yı ilk aldığımda yemliklere hiç yem koymadım. Elime yem koyarak elden yedirmeye alıştırdım kısa sürede. Sonrasında da devamı geldi zaten...
Sayın loveforlife eşi olan kuş konuşmaz lafına inanmamakta haklısınız.O yaygın bir söylenti.yavru iken almadan,eşi varsa konuşturamazsınız derler ama benim kuşumu bir tanıdıktan aldım.Bende önce yaklaşık 2 sahibi oldu eşi de vardı ama ben eşini satıp yerine daha ılımlı bir eş aldım çünkü önceki eşi sorunlu bir kuştu.Bir ay içinde ilk kelimesini söylemeye başladı.Ben aldığımda yaklaşık 3 yaşlarındaydı.Hatta diğer aldığım eşini de kendisi eğitti.Nerede yemek yiyeceğini,neleri yemesi gerektiğini hepsini kavradı.Saatinde çıkar saatinde geri yuvasına girerdi.Aldığınız kuş sıcak kanlı ise alışmada sorun olmaz.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2014, 16:57   #18
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Alıntı:
Şuan tek sorunum, bütün hafta ben kuşa çok nazik ve ılımlı yaklaşmaya çalışıyorum, tam insana alışmaya başlıyorken geliyoruz hafta sonuna. hafta sonu eşim kafesin içinde kocaman elini daldırıp kuşu zoraki dışarı çıkararak sinirlendiriyor, pazartesi sabahı ben parmağımı uzattığım anda, daha evvel ısırmayan kuş ısırıyor öyle yapmamak gerektiğini anlatmaya çalışsam da, eşim kuşun o şekilde insana daha kolay alışacağı düşüncesinde
Yanlış düşünüyor maalesef.Benim muhabbetim yanağıma konar öper,elime konar,omuzum da gezer,ayaklarımla oynar, ama elimle tutup sarmaya kalktığımda ise kızardı. Oldukça evcil,alışmış ,hatta bayağı konuşan bir kuş olmasına rağmen kesinlikle elimizle tutmaya itirazı vardı.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2014, 01:01   #19
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Dün Çınar için vitamin aldım. suluğuna 25 cc. eklenmesi gerektiği yazıyor. Suluğu bi temiz yıkayıp, temiz suyla doldurdum ve vitamin ekledim. Gerçekten faydalımıdır?
Kullandınız mı?

jojoba ve aydan beğendi.
Eski 22-02-2014, 06:38   #20
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Dün Çınar için vitamin aldım. suluğuna 25 cc. eklenmesi gerektiği yazıyor. Suluğu bi temiz yıkayıp, temiz suyla doldurdum ve vitamin ekledim. Gerçekten faydalımıdır?
Kullandınız mı?
Yıllar önce farklı zamanlarda beslediğimiz (çeşit çeşit vitaminler, yemler vs. ile) iki muhabbet kuşumuzu yanlış hatırlamıyorsam boyun kısmında çıkan şişlikler sebebiyle kaybetmiştik. Şu ankini aspur, arada marul yaprağı ve yumurta ile besliyorum. Çok şükür herhangi bir sorunu yok.

hira ve aydan beğendi.
Eski 23-02-2014, 20:32   #21
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Yıllar önce farklı zamanlarda beslediğimiz (çeşit çeşit vitaminler, yemler vs. ile) iki muhabbet kuşumuzu yanlış hatırlamıyorsam boyun kısmında çıkan şişlikler sebebiyle kaybetmiştik. Şu ankini aspur, arada marul yaprağı ve yumurta ile besliyorum. Çok şükür herhangi bir sorunu yok.
Ben her ihtimale karşı, belirtilen ölçünün yarısını eklemiştim suluğa. Yazınızı görür görmez döktüm o suyu. zaten tereddütlüydüm, vazgeçtim. Peki krakerler hakkında bilginiz var mı? ben kafese kraker koyduğum zaman, yem yerine krakere yükleniyor tamamiyle.

Name:  pr_01_3612_max[1].jpg
Views: 12675
Size:  45.9 KB

tam olarak bundan bahsediyorum.

jojoba ve aydan beğendi.

Düzenleyen hira : 23-02-2014 saat 20:35 Neden: fotoğraf ekleyeceğim
Eski 23-02-2014, 21:41   #22
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Ben her ihtimale karşı, belirtilen ölçünün yarısını eklemiştim suluğa. Yazınızı görür görmez döktüm o suyu. zaten tereddütlüydüm, vazgeçtim. Peki krakerler hakkında bilginiz var mı? ben kafese kraker koyduğum zaman, yem yerine krakere yükleniyor tamamiyle.
...
Akvaryum balıkçılığı, kuş, tavuk, bitki üretimi ile babadan uğraşan 25 yıllık tanışlığımız-arkadaşlığımız olan kişi sattığı halde bana tavsiye etmezdi. Üstte belirttiğim gibi yine arkadaşın tavsiyesiyle aspur, marul, yumurta harici bir şey vermiyoruz. Daha önce sürekli dışarıda gezer, bizle beraber yemek masasına gelir ne yersek tadına bakardı. Ekmek dahil unlu gıdaları pek severdi. Ancak birkaç yıldır hanım pek dışarı bırakmıyor İçeri girmek bilmez oldu, akıllandı zor yakalanıyor, avizelerden aşağıya inmiyor, sürekli oralara pislediği için eşim için temizlemesi de zor oluyor. Bir de sadece dışkı bıraksa iyi, uygun bir yeri buldu mu sürtünüp spermlerini bırakıyordu. Artık binde bir dışarı çıkıyor, denetimli serbestlik var yani ... Yani konuyu şuraya getireceğim. İnsan besinlerinde bile görüyoruz ne hile hurda var. Kim bilir kuşların gösterdiğiniz karışık yemlerini nasıl yapıyorlardır. Benim söylediğim kesin araştırmalara dayanmıyor, işi bilen birinin tecrübelerine ve benim mantığıma göre yazdım.

hira ve sinbas beğendi.
Eski 23-02-2014, 21:55   #23
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Teşekkür ederim Sn. TCM, uzun yıllar muhabbet kuşu baktığınız için verdiğiniz bilgiler benim için önemli.

jojoba ve aydan beğendi.
Eski 23-02-2014, 22:02   #24
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Eğitime muhtaç Celi Burdaki tavsiyelere göre eğitmeye çalışıcam

Name:  Fotoğraf4296.jpg
Views: 8648
Size:  53.1 KB

Name:  Fotoğraf4345.jpg
Views: 8645
Size:  47.7 KB

Name:  Fotoğraf4346.jpg
Views: 8639
Size:  49.3 KB

bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2014, 22:08   #25
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Çok şekerr yine iyimiş Tömürcekciğim, benim kuş fotoğraf makinasını görür görmez kafesin içinde oradan oraya atıyor kendini deli deli kaçışıyor korkudan. Celi uysal duruyor. eğitirsin bence.

Eski 23-02-2014, 22:10   #26
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Alıntı:
Çok şekerr yine iyimiş Tömürcekciğim, benim kuş fotoğraf makinasını görür görmez kafesin içinde oradan oraya atıyor kendini deli deli kaçışıyor korkudan. Celi uysal duruyor. eğitirsin bence.
Yok ablacım okadar korkak değil kafesten çıkınca çok korkuyor elimi sokup üzerine konmasını sağlıyorum 1 2 sn elimde durup sonra atlıyor inşallah alışıcak yavaş yavaş

loveforlife ve hira beğendi.
bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2014, 22:43   #27
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Teşekkür ederim Sn. TCM, uzun yıllar muhabbet kuşu baktığınız için verdiğiniz bilgiler benim için önemli.
@hira, değer verdiğiniz için teşekkür ederim. Kendi yazdıklarımı okurken "işi bilen birinin tecrübelerine ve benim mantığıma göre yazdım" burada işi bilen kişi ben değilim yanlış anlaşılmasın, bu işin ticaretini de yapan arkadaşımı kastetmiştim.

hira beğendi.
Eski 25-02-2014, 01:05   #28
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:

Eklenti 471744

Krakerlerin fazlası zarar diye biliyorum ben. Şekerli olduğu için böyle deniliyor. Onun yerine dal darı denen şeylerden ikram edebilirsiniz kuşunuza. Dikkat edin daldarıınn da fazlası ishal yapabiliyormuş.

lusoari beğendi.
Eski 25-02-2014, 01:10   #29
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Akvaryum balıkçılığı, kuş, tavuk, bitki üretimi ile babadan uğraşan 25 yıllık tanışlığımız-arkadaşlığımız olan kişi sattığı halde bana tavsiye etmezdi. Üstte belirttiğim gibi yine arkadaşın tavsiyesiyle aspur, marul, yumurta harici bir şey vermiyoruz. Daha önce sürekli dışarıda gezer, bizle beraber yemek masasına gelir ne yersek tadına bakardı. Ekmek dahil unlu gıdaları pek severdi. Ancak birkaç yıldır hanım pek dışarı bırakmıyor İçeri girmek bilmez oldu, akıllandı zor yakalanıyor, avizelerden aşağıya inmiyor, sürekli oralara pislediği için eşim için temizlemesi de zor oluyor. Bir de sadece dışkı bıraksa iyi, uygun bir yeri buldu mu sürtünüp spermlerini bırakıyordu. Artık binde bir dışarı çıkıyor, denetimli serbestlik var yani ... Yani konuyu şuraya getireceğim. İnsan besinlerinde bile görüyoruz ne hile hurda var. Kim bilir kuşların gösterdiğiniz karışık yemlerini nasıl yapıyorlardır. Benim söylediğim kesin araştırmalara dayanmıyor, işi bilen birinin tecrübelerine ve benim mantığıma göre yazdım.
Kuşunuza eş alın bence. Yazıktır, yalnızlık Allah'a mahsus. Üretmek istemiyorsanız yuvalık takmazsınız dişi yumurtlamadığı sürece. Eşi olan kuşlar eşi ile ilgilenir genelde dışarıya pek hevesli olmazlar. Hem de o agresif davranışları geçer. Benim tecrübeme göre eşi olan kuş sahiplerini de ihmal etmiyorlar sanılanın aksine. Evimizdeki dostlarımız bize muhtaçlar, her türlü ihtiyaçlarını karşılamalıyız eğer evimizi açmışsak onlara. Üreme istekleri de bu ihtiyaçların arasındadır. Kuşunuzu yalnızlığa mahkum etmeyin.

sinbas beğendi.
Eski 25-02-2014, 01:25   #30
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife Mesajı Göster
Benim Paşa çok ilginç bir kuş gerçekten de... Bana gelen böyle oluyor galiba. Kır atın yanında duran ya huyundan, ya suyundan diye boşuna dememiş atalar. Yaklaşık 3,5 yaşında ve bize fazlasıyla alışık. Yaklaşık 50 kelimemiz var. Bazen bilinçliymişçesine anlamlı cümleleri ve kelime uydurmaları da... Favori tezahüratımız; "yayaya, şaşaşa, Paşa, Paşaaa....". Kendinin kuş olduğunu unutup; "annejiiim, ablajımmm, kuşlar nasıl yapıyolar?" sorusunu yöneltip kendi kendine "cik, cik, ciiiik!" diye cevap vermesi de cabası. Fincan Hanım'ı çok seviyor. "Hişşşşt, Şincan; onlar senin kardeşin!" diyor. Biz bir şey yerken ona vermezsek yine başlıyor; "hişşşt, cablacım (bu kendi icatlarından, canım ablacığımın kısaltması), Neslihancııım, Erhancım(kardeşim senede 10 gün bizimle ama o yine de çağırıp duruyor kardeşimi), yakışıklııı!"Engelli bir mubişim daha vardı, melek olan. Onu çok seviyordu, yavruymuş gibi bakardı ona Paşa. Hala unutmadı, bazen "can dostum Bıcır!" diyor bazen de melek olan kedim Mercan'ı hatırlayıp onun adını söylüyor... Bizimkine Türkçe yetmedi Lehçe'ye el attı. Kardeşimin eşi Leh. Bizim "cığım" ekinin yerine onlar "ka" ekini getiriyorlar isimlere... Ama bizim Paşa işi apayrı bir boyuta taşıdı: Paşacika, ablacika, annecika, cikcika, Boncuka(papağanımın adı)! Bu kelimelerin hiçbirini bu şekilde öğretmedik işin ilginci. Kanaryamın adı Şeker. Baktım geçen gün gitmiş kafesin üzerinde "yakışıklı Şekerim Şekercika!" deyip duruyor...

İşte böyle bir çocuk bizim Paşa....
Eklenti 470562
Maşallah sevgili Loveforlife benim Fıstığımı hatırladım duygulandım yine. Dumanı kaybettim Şimdi de iki mubişim var. Çift oldular tüm gün birbirlerini kaşıyıp duruyorlar. Pek aşıklar :P

Mubişlerde konuşma biraz kuşun yeteneğiyle alakalı bence. Bir çok kuşum oldu. Yalnızca bir tanesi yani Fıstık konuştu ama ne konuşma. Yaklaşık 50 kelime bilirdi. Sizin de dediğiniz gibi kendi de uydururdu arada. Esasında mubişlerin konuşması tamamen taklit olayı. Hafızalarında tuttukları sesleri taklit ediyorlar. Zeki kuş hafızaya da çabuk alıyor ve konuşuyor. Kimisi de konuşmayı bırak ötmüyor bile... Benim tecrübelerim böyle. Sevgiler...

Etiketler
muhabbet kuşu beslenmesi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024