agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni396Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-2015, 06:48   #61
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Tabii ki yiyebilirler, ben bu mamayı yaptığım zaman muhabbet kuşumu ve hatta sokaktaki serçelere bile veriyorum, onlar istedikleri kadarını yiyorlar gerçi muhabbetim kanaryalar kadar seve seve yemiyor ama çok az yemesi bile ona yeterlidir zaten çok besleyici bir karışım bunun dışında marul, elma gibi çeşitli sebze ve meyveleride sık sık vermek onların sağlığı için çok yararlı bunu muhtemelen biliyorsun zaten.
Dikkat etmen gereken tek konu yumurta çabuk bozulduğu için uzun süreli ortada tutmaman olacak.
Yine yardım istersen her zaman hazırım biliyorsun, söylememe gerek yok.

Milla beğendi.
lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2015, 09:09   #62
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Yardımların için çok sağ ol lusoari. Bu aralar marul, tere veriyorum. Urum dutu yeşillenmeye başladı yakında ondan da vermeye başlarım. Onu ve bir de asma fidanını görünce deliler gibi seviniyorlar Mamayı da en kısa zamanda yapıp vereceğim. Sağ olasın kardeşim.

lusoari beğendi.
Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2015, 10:58   #63
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Galeri: 2
Marul ,tere kısaca yeşillikler çok faydalıdır.Sindirim sistemlerini hızlandırır.Lakin fazla verildiğinde ishal oluyorlar ve kuruma denilen bir hastalığa giriyorlar.
Kısacası azı karar çoğu zarar
Sn lusoarinin mama tarifi çok güzel ona ek olarak nijer eklenebilir. Nijerde kuşların kızışmalarını sağlıyor.

gokcegokce, lusoari ve Milla beğendi.
salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2015, 11:08   #64
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Arada veriyorum yeşillik çeşitlerinden ve hep takipteyim Hasta olmalarına hiç gönlüm el vermiyor. Ben nijer kullanmayın en iyisi. İki muhabbetim Cici ve Boni de erkek. Sultanlar da zaten yumurtlama safasındalar

lusoari ve salihcan beğendi.
Eski 21-04-2015, 12:20   #65
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirmek için hem de isali engellemek için suluklarına 5-6 damla limon sıkabilirsiniz bu da çok faydalı.

Rica ederim, yardımcı olabildimse ne mutlu bana.

salihcan ve Milla beğendi.
Eski 21-04-2015, 12:23   #66
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Dut ile asmayı duymuştum ama nasıl vermeliyiz, ağacın dalını bir parmak boyunda kesip üzerindeki yeşil yapraklarıyla birlikte mi ağaç dalını vermeliyiz?

salihcan ve Milla beğendi.
Eski 21-04-2015, 12:52   #67
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Sevgili lusoari, ben de limonu duymamıştım İlk fırsatta deneyeceğim sağ ol.
Ben dut ve asmanın uçlardaki taze filizlerini 60-70 cm kadar kırıp yapraklarıyla beraber veriyorum. Zaten aslında yaprakları yemiyorlar, onları koparıp yaprak sapı ve daldaki suyu geveliyorlar. Çok hoşlarına giden bir aktivite. Bir dal yarım gün yaramazlık yok anlamına geliyor. Benim en büyük kurtarıcılarım bu dallar

gokcegokce ve salihcan beğendi.

Düzenleyen Milla : 21-04-2015 saat 15:17
Eski 21-04-2015, 14:47   #68
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Tamam şimdi oldu demek ki şimdi vermeyeceğiz ağaçların dalları uzamaya başlasın o zaman vereceğiz. Bilgi alış verişi ne kadar güzel bir duygu, tekrar teşekkür ederim.

Milla beğendi.
Eski 22-04-2015, 14:13   #69
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Peki bunlar üç gündür kutunun içinde yatıyorlar ama yumurta yok. Gece gündüz oradalar, çok az su ve yem yemek için çıkıyor ve geri gidip yatıyorlar. Yumurta olmadan bu normal mi?

lusoari beğendi.
Eski 22-04-2015, 14:21   #70
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Milla Mesajı Göster
Peki bunlar üç gündür kutunun içinde yatıyorlar ama yumurta yok. Gece gündüz oradalar, çok az su ve yem yemek için çıkıyor ve geri gidip yatıyorlar. Yumurta olmadan bu normal mi?
Doğum öncesi egzersizleri yapıyor olmasınlar

lusoari ve Milla beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2015, 14:33   #71
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Doğum öncesi egzersizleri yapıyor olmasınlar

lusoari beğendi.
Eski 22-04-2015, 17:18   #72
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Bende Sevgili A_NOMAD gibi düşünüyorum, aman dikkat sakın ürkütmeyin her an kutunun içinde bir sürprizle karşılaşabilirsin.

Milla beğendi.
Eski 22-04-2015, 17:25   #73
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Benden ürkmüyorlar da Cici ve Boni sürekli onların yanına gidiyorlar, özellikle Cici Sacha'nın eski arkadaşı ama bu ara iyi tartaklanıyor

lusoari beğendi.
Eski 22-04-2015, 23:00   #74
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Merhaba ben muhabbetlere salatalık bile veriyorum. Ama tabi küçük bir parça. daha önceden de beslediğim için sıkıntı duymuyorum. Sultanlar bir yerde sıkıntıya düşüp ürkerse bir daha oraya alışamıyor.

Şuan aklım hala akşam üstü dışarıda gördüğüm ama yakalayamadığım. Bir yerden kaçmış olan mavi tüylü muhabbette. Dışarıda yaşama şansları çok zor.

gokcegokce, lusoari ve Milla beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2015, 09:41   #75
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Sayın celalim01, çok üzüldüm keşke yakalayabilseydiniz o muhabbeti. Dediğiniz gibi dışarıda yaşama şansları çok az. Siz yine de yarın da sağa sola bakının, belki bir ağaçta görürsünüz. Salatalık ben de veriyorum arada, özellikle Boni bayılıyor. Üstünde tepinip adeta suyuyla banyo yapıyor. Hep genç kalacak bu gidişle

lusoari beğendi.
Eski 23-04-2015, 09:43   #76
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Sonunda....Artık bir yumurtamız var. Beni özellikle çağırdılar, üstünden kalkmışlar. Ben görünce ''Aferin'' lerini alır almaz tekrar oturdular. Çok tatlı ya... Cadaloz Lilly bile uslandı gibi. En azından bir kaç hafta yaramazlık yapamayacak

Eski 23-04-2015, 15:38   #77
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
İyi hadi bakalım hayırlısı olsun. Bizim muhabbetler yumurtlama ihtimali var gibi şuan. Hava pek iyi değil ,gece kötüydü ,poyraz çok esiyordu. Sabahta devam ediyordu . Dışarı çıkmadım. Bahçeye bile geçmedim halen.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2015, 09:50   #78
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Dün akşam baktım, yumurtalar iki olmuş

gokcegokce ve lusoari beğendi.
Eski 26-04-2015, 09:54   #79
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
Çok doğru. Kendimi bildim bileli kuş beslerim. Onların cıvıltısı evi doldurur. Bir haftalık tatil için annemlere bıraktım onları eve dönünce ev nasıl boş geldi hemen gidip aldım. Onlar benim bebeklerim, canlarım, can dostlarım.
Sayın gokcegokce,
Maşallah kuşlarınız çok güzeller. Tüneğinizi çok beğendim. Acaba bir yerden mi aldınız yoksa kendi tasarımınız mı?

lusoari beğendi.
Eski 26-04-2015, 16:01   #80
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Çok sevindim sevgili Milla ve Lusoari. Yem tarifi sultanlar için de gayet uygun. Mama vermeyince dişi kuluçkaya yatmıyor ve çok da güçten düşüp hastalanıyor. Benim ekstradan eklemek istediğim nem isteğidir. Kafeslerine kendilerini ıslatabilecekleri bir kap koyarsanız yumurtalarını da nemlendirebilirler. Yuvalığın içine hamster talaşı koyun onlar miktarını ayarlar fazlalığı dışarıya atarak. Benimkiler bayağı bir süre yuvalığın kapısını gagalayarak genişletmişlerdi. Genelde erkek yuvalığı dişi için hazırlar, dişi beğenirse yumurtlar. Yumurtalara da genelde dişi yatsa da erkek de nöbet değişimi yapıyor. Kolay gelsin.

Tüneğimizi biz kendimiz yaptık hatta bununla da yetinmedik dün eşim doğal dut dalından yeni bir tane yaptı.

Eklenen Resimler

Düzenleyen gokcegokce : 30-04-2015 saat 11:16
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2015, 16:12   #81
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Benimkiler yuvalıkta değiller sevgili gökçegökçe, evde serbest dolaştıkları için boş buldukları bir kutuya delikler açıp, içine de kopardıkları kartonlarla yatak yapıp yattılar Yuvalık da var ama onu kullanmadılar. Sanırım muhabbetlerden uzak olmak istediler. Benim Cici çok tacizci Dediğiniz gibi erkek de yatıyor yumurtaların üstüne. Çok zaman da beraber yatıyorlar. Ancak birisi yem yemeye geldi mi öbürü asla kalkmıyor yumurtadan.
Bu arada size tüneği sormuştum

Eski 26-04-2015, 16:19   #82
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Milla Mesajı Göster
Benimkiler yuvalıkta değiller sevgili gökçegökçe, evde serbest dolaştıkları için boş buldukları bir kutuya delikler açıp, içine de kopardıkları kartonlarla yatak yapıp yattılar Yuvalık da var ama onu kullanmadılar. Sanırım muhabbetlerden uzak olmak istediler. Benim Cici çok tacizci Dediğiniz gibi erkek de yatıyor yumurtaların üstüne. Çok zaman da beraber yatıyorlar. Ancak birisi yem yemeye geldi mi öbürü asla kalkmıyor yumurtadan.
Bu arada size tüneği sormuştum
Sonradan gördüm o mesajı diğer mesaja ekledim. Resimler tablette yamuk çıkıyor bilgisayarda düzelticem en kısa sürede. Sevgiler.

Eski 26-04-2015, 16:23   #83
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Çok güzel, başarılı bir çalışma olmuş, tebrikler

Eski 26-04-2015, 19:06   #84
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Hadi hayırlısı, mutluluktan havalara uçtum.

Milla beğendi.
Eski 26-04-2015, 19:12   #85
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Benim sultanım yalnızlığı pek sevmedi, ben de kafesini Bıdığın kafesinin yanına koydum (Bıdık bir muhabbet kuşu) Bıdık pek bir neşeli sürekli bıcır bıcır konuşup duruyor ama sultan pek oralı olmuyor arada bir cikleyip duruyor, galiba benim ki de kendisine uygun bir kız arkadaş istiyor.

Milla beğendi.
Eski 27-04-2015, 08:26   #86
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Aslında biraz seninle kalıp alışsın kızı daha sonra al derim. Benim Sacha aldığımda 1 aylıktı. Dişiyi aldığımda iki yaşını geçmişti. O yüzden bana çok yakın arkadaşlık etti. Bu arada epeyce konuşmayı öğrendi. Tabi senin sultanın yaşını bilemiyorum. Kaç aylık ya da yıllık

Eski 27-04-2015, 09:31   #87
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lusoari Mesajı Göster
Benim sultanım yalnızlığı pek sevmedi, ben de kafesini Bıdığın kafesinin yanına koydum (Bıdık bir muhabbet kuşu) Bıdık pek bir neşeli sürekli bıcır bıcır konuşup duruyor ama sultan pek oralı olmuyor arada bir cikleyip duruyor, galiba benim ki de kendisine uygun bir kız arkadaş istiyor.
Erkek olduğuna emin misiniz sayın Lusoari çünkü erkek kuşlar uzun ve keskin ötüşler yaparken dişi kuşlar arada kesik kesik curk diye öterler. Bence de biraz zaman geçirin hem cinsiyeti kesinleşsin. Benim de başıma geldi Paşamızı erkek diye almıştık Limonu dişi diye ama tam tersi bir durumla karşılaştık. Ayrıca mubişler sultanları pek eğlendirmiyor tam tersi fazla hareketli olduklarından rahatsız ediyorlar. Ben bizimkileri ayrı ayrı dışarıya çıkarıyorum. O zaman dahi sultanların kafesinin üstünde onları sinir ediyor mubişler. Mubişlerim cüsselerine bakmadan sultanları kovalıyorlar.

Düzenleyen gokcegokce : 27-04-2015 saat 22:29
Eski 27-04-2015, 16:03   #88
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Valla kaç aylık ya da kaç yaşında emin değilim ama diğer kuşlarla yaşadığım tecrübelere göre genç, bana göre en fazla 1 yaşında.
Erkek diye tahmin ediyorum yanakları çok canlı turuncu ve iki değişik ses çıkartıyor, biri tipik sultan papağanı sesi yüksek sesle diğeri ise kısık bir ses sanki curk ya da cırk der gibi.
Sultanlardan benden çok tecrübelisiniz sizce nedir?

gokcegokce ve Milla beğendi.
Eski 27-04-2015, 16:15   #89
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Sevgili lusoari,
Benim kuşum geldiğinde dediğim gibi bir aylıktı ama hiç seninki gibi ses çıkardığını duymadım. Bebekliğindeyken kafasını bir yere dayayıp uyurdu. O zaman bazen iç çekme ağlama gibi iniltileri olurdu. Kuyruğu yoktu henüz düşün Sonrasında konuşmaya başladı biraz büyüyünce. Islığa karşı çok duyarlılar. Minik bir kelimeyi ıslıkla ona sürekli söyle. Mesela adı olabilir ya da güzel bir sözcük. Yakın zamanda taklit ederse hem erkek hem de yetişkin olduğunu anlarız. Resim bekliyoruz

Eski 27-04-2015, 22:54   #90
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Bence biraz eğitimine zaman harcayıp beklemelisiniz. Yanına hemen eş alırsanız sizinle pek ilgilenmeyebilir. Ayrıca aldığınız eş olası bir yanlış cinsiyet tahmininde aynı cins çıkabilir. İnsan alışınca da vermek istemiyor asla. Yanak rengi bazı mutasyonlarda yanıltıcı olabiliyor. Lutinolarda daha parlakken dirtyface bir mutasyonda daha az belirgin olabiliyor. En iyi cinsiyet tahmini bence ötüş oluyor. Bir de kişisel bir ayırtediş ne kadar itibar edersiniz bilmem ama erkeklerin ibikleri daha uzunken dişilerinki daha kısa. Vücut yapıları da dişilerin göğüs kısmı daha genişken erkeklerin daha dar gibi. Kimisi kuyruk altı tüyünden ve kanatlarından da tahmin ediyor ama ben çözemedim onu. Yaşı da ayaklardan tahmin edilebiliyor. Pul pul olanlar genelde yaşlı kuşlardır genç kuşların ayakları daha parlak ve pembe oluyor. Limon'un yaşını ayağındaki üretici bileziğinden biliyorum 2013 ağustos Bulgaristan doğumlu kendisi. Paşa yerli bir kuş ve geçen sene ekim gibi ben aldığımda zaten 1 yaşındaydı. İkisi de hemen hemen yaşıtlar. Yaklaşık 1,5 yıllık deneyimimle bunları söyleyebilirim. Burada deneyimlerimizi paylaştıkça kuşlarımıza daha da iyi bakabileceğimizi düşünüyorum. Eğitim konusuna takılmayın muhabbetler gibi yavrudan eğitilecekler kuralı yok. Limona 1 sene sonra güzel bir ıslık öğrettik sonunda. Yoksa ambulans sireni gibi ötüyor, garibim. Bir de miyavlar gibi yalvarır gibi br ötüşü var. Yakalayabilirsem bir videosunu çekip eklerim. Siz de sultanınızın fotoğrafını paylaşırsanız hem bizleri meraktan kurtarırsınız hem de daha fazla yorum yapma şansımız olur. Sevgiler...

lusoari ve samur beğendi.

Etiketler
cockatiel, evcil hayvanlar, kokatiyel, küçük papağan, sultan papağanı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024