agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni56Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2013, 23:48   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2013
beyaz malinua arıyorum

clash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2013, 11:59   #62
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi clash Mesajı Göster
beyaz malinua arıyorum
Değerli arkadaşımıza birinci mesajı olduğu için, hoşgeldin diyor, teşekkür ediyorum. İstanbul'da bulunan dernekleri öneriyorum.

dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 01:02   #63
Ağaçsever

papatya367's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dkp Mesajı Göster
Değerli arkadaşımıza birinci mesajı olduğu için, hoşgeldin diyor, teşekkür ediyorum. İstanbul'da bulunan dernekleri öneriyorum.
merhaba sayın dkp, ben İstanbul anadolu yakasında oturuyorum neresinde dernekler var acaba bilgilendirirseniz sevinirim

papatya367 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2013, 14:42   #64
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papatya367 Mesajı Göster
merhaba sayın dkp, ben İstanbul anadolu yakasında oturuyorum neresinde dernekler var acaba bilgilendirirseniz sevinirim
Sayın papatya367, kanaryalar için şu an çiftleşme ve yavru döneminin içindeyiz, bu dönemde kanaryaların ortamları değişmemeli (sorunlar çıkabilir). Eylül ayından itibaren ocak sonuna kadar, derneklerden sağlıklı kuş temin edebilirsiniz. Çevrenizdeki esnaflardan, kanaryası bulunan ile görüşseniz size adres verebilirler. Belediyelere veya semtinizde bulunan emniyet görevlilerine de sorabilirsiniz.

Düzenleyen dkp : 17-05-2013 saat 18:32 Neden: imla
Eski 28-05-2013, 22:42   #65
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

2013 sezonunun final yarışma tarihleri belli olmuş.

Özellikle malzeme yönünden Avrupa' da ki en zengin sergi kabul edilen ve İtalya' da her yıl yapılan sergi,
17-24.kasım.2013 REGGIO EMILIA (http://www.foi.it/images/stories/CAL...ostre_2013.pdf)

Almanya şampiyonası, 04-05.ocak.2014 Bad Salzuflen (DKB-Homepage)

Türkiye şampiyonası 09-10-11-12.ocak.2014 İZMİR (www.tkkkf.com.tr)

Dünya şampiyonası 17 - 26.ocak.2014 BARİ -İTALYA (www.foi.it - www.foi.it)

Düzenleyen dkp : 19-07-2013 saat 00:32 Neden: Bilgi ekleme
Eski 02-08-2013, 20:27   #66
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Kanarya hobim için birşeyler karalamamı istemişlerdi, yayınlandıktan sonra dostlarımdan olumlu tepkiler aldım. Yeni başlayan arkadaşlara genel bilgi olur düşüncesiyle ekliyorum.

Name:  ötüm kanaryası.jpg
Views: 3305
Size:  18.7 KB

Ötüm Kanaryası (WASSERSCHLAGER)

Kanaryaların vatanı kuzey batı Afrika kıyılarında bulunan Kanarya, Azor ve Madeira takım adalarıdır. Kanarya adaları , 1402 yılında Jean De BETHANCOURT isimli bir Normandiyalı tarafından zaptedilip Kastilya krallığına bağlanmış, buradan getirilen kanaryalar kral'a hediye edilmiş bu şekilde saraylarda yetiştirilmeye başlanmıştır.

Daha sonraları İsviçre’li doğacı Conrad GESNER 1550 li yıllarda yazdığı bir kitapta İngiltere’ de yalnızca zenginler tarafından evlerde beslenen kanaryalardan sözetmiştir.

Doğacı Olina' ya göre, 1622 de adalara çıkan İspanyol’lar Kanarya Adası’ ndan bir gemi ile birkaç bin kanarya’yı Avrupa’ya getirirken, fırtınadan karaya oturmuş. Gemiciler gemiyi terk etmeden önce kanaryaların kafeslerini açmışlar, Elbe Adasına sığınan bu kanaryalar çoğalmış, buradan yakalananlar bütün dünyaya yayılmışlardır.

17.yüzyıldan itibaren İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda ve İtalya’ da profesyonel anlamda yetiştiricilik başlamıştır. Afrikanın farklı bölgelerinden yakalanan yabani türlerle de eşleştirilerek yeni ırklar meydana çıkartmıştır. Almanya’nın Harz Dağlarında geliştirilen kanaryalarının içinde orjinal ırk olan soy; Harz ‘ dır. En iyi öten soy olarak kabul görerek ihraç edilmeye başlanmıştır..

Avrupa' da yeraltı maden ocaklarında güvenlik amacı ile kanaryalar kullanılmıştır. Malta olarak adlandırılan dayanıklı bir tür ile Harz' lar eşleştirilmiş, bunlardan üretilen kanaryaları Almanlar Wasserschlager, Belçika' lılar Malinois olarak adlandırmışlardır. Wasserschlager’ in özelliği, madenlerde öğrendikleri su seslerini taklit etmeleridir.
Madencilerin yeryüzüne çıkarttıkları kanaryalar ötmeye başlayınca, ilgi odağı haline dönüşmüş, yetiştiriciliği yaygınlaşmış. Yerel, bölgesel ve ulusal dernekler kurulmuş, organizasyonlar düzenlenmiştir.

Wasserschlager (Malinois), Türkiye’ deki adıyla Malinua’ya, 2005 yılında kurulan TKKKF (Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu) kuruluşu ile ayni yıl başlamıştım, amacım oğlumun biyoloji dersine destek olmaktı. Öğretmeye çalışacağım birçok konuyu görsel olarak ta anlatabilecektim. Dişi, erkek, yumurta, hücre, genetik, sorumluluk, sorunlar-çözümler, aile, gereklilikler gibi daha birçok kavramı kolaylıkla anlatabilirdim.

En güzeli, en iyi öteni, en oirjinali, en pahalısı ! Gördüm ki ; en' ler bitmiyor. Doğru kaynağın yurtdışı olduğunu görüp, 2010 ve 2011 de Almanya ötüm şampiyonasında dereceye giren kanaryalarla hobimi sürdürüyorum. En büyük keyfi, onların ötüşlerini dinlemek, çiftleşme seremonilerini, yavrulama dönemlerini ve davranışlarını izlemek.

Yarışmalara konu özellikleri; genç erkeklerin ergenliğe geçiş dönemlerindeki ötümlerinin sınanmalarıdır. Isı, ışık, gıda ve öğretmen kanaryayı kullanarak kanaryalarımızı bu dönemlerine hazırlıyoruz (şartlandırıyoruz), her yılın kasım - ocak dönemi arasında üyesi olduğumuz dernekler aracılığı ile yarışmalar düzenliyor, bilgilerimizi,çabalarımızı, yeteneklerimizi , ölçüyoruz.

Yeni dostlar kazanmak, dostlukları pekiştirmek, araştırmak ve yeni bilgilerle donanmanın yanında, farklı ortamlar, şehirler veya ülkelerde bulunmayı, farklı kültürleri paylaşmayı, hakemler tarafından değerlendirilmeyi ve resmi kuruluşlar tarafından kayıtlanmayı kazanabiliyorsunuz. Hobilerimiz zenginliğimiz değilmidir ?

Eski 26-10-2013, 14:30   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Merhabalar; benim kanaryalarımın bir dişi bir erkek, tırnakları çok uzadı. kesmekten korkuyorum. tabanında hep kum bulunduruyorum ama yine de kendiliğinden törpülenmiyor uzuyor. kesmesem nolur? sorun olur mu? bir de oğluma bu 3. dişi hiç biriyle anlaşamıyor :/ kavga ediyor, birbirlerinin tüylerini çekiyolar.

gözdegözde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2013, 22:56   #68
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gözdegözde Mesajı Göster
Merhabalar; benim kanaryalarımın bir dişi bir erkek, tırnakları çok uzadı. kesmekten korkuyorum. tabanında hep kum bulunduruyorum ama yine de kendiliğinden törpülenmiyor uzuyor. kesmesem nolur? sorun olur mu? bir de oğluma bu 3. dişi hiç biriyle anlaşamıyor :/ kavga ediyor, birbirlerinin tüylerini çekiyolar.
Kuşların eşleşme dönemi ilkbahar aylarıdır. Dişi ve erkek kuş hazır olmadıkları ve en üstte bir tane tünek var ise kuvvetli olan diğerini aşağıya indirir. Rahat vermeyebilir. İlkbahara kadar kanaryalarınızı ayırmanız gerekmekte. Birbirlerini görmeyecekleri ama seslerini duymalarını sağlarsanız erkek çok fazla ötecektir. Her iki kanaryanın kafeslerini yanyana koyup araya birbirlerini göremeyecekleri bir şey koyarsanız iyi olur. İlkbaharda kafeslerin ortasındaki engeli kaldırıp onların birbirlerini görmesini, daha sonra da kafesleri yaklaştırıp birbirlerini besledikleri zaman ikisini aynı kefese koyduğunuz zaman kavga etmeyeceklerdir. Dişi kanarya ve erkek kanaryaya çok az pamuk verirseniz her ikisi de pamuğu ağızlarına alıp gezdirmeye başlarsa ikisi de hazır hale gelmişlerdir. Bir araya getirdikten sonra yuvalık asıp yuva malzemesi koyarsınız.
Tırnakları çok uzamış ise kesmeniz gerekmekte. Bazı uzun tırnaklar takılıp yaralanmalara hatta ölümlere neden olabilmekte. Aşağıdaki linkte ayrıntılı bir şekilde anlatılmış durumda. Tırnak makasını elinize alıp keseceğiniz tırnağı ışığa tutarsanız tırnakta bulunan kırmızımsı kan damarının biraz daha ilerisinden keserseniz problem olmaz.
Kafes Kuşlarında Tırnak Kesimi

dkp beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2013, 22:15   #69
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Değerli dostum sayın Durmuş Çınar' ın kümesini ziyaret ettim. Mükemmel bir kümes yapmış, ahşap uzmanından ancak bu beklenirdi.
Büyüklüğü, havalandırması, salma ve ışık düzenleri, eğitim ve dinleme ve üreme bölümleri, hepsi çok güzeldi, ziyaretlerimde farklı bölümleri fotoğraflayacağım.
Anlaşılıyor ki, ilerideki yıllar da kendinden çok söz ettirecek. 29.10.2013 tarihinde yarışmaya hazırladığımız kanaryalarımızı dinledik.

Eklenen Resimler

Eski 09-11-2013, 18:40   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2013
kümesimi kıymete değer görüp ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.malinua beslemeye başlamadan önce hedeflediğim en önemli kritere ulaştığım için mutluyum.şöyle ki ,bu özel kuşu beslemeyi düşündüğümde bu kuş sayesinde özel dostlar edinip keyifli muhabbetler kurmak idi.Dilaver bey ile bu özelliği ve muhabbeti keyifle,doyasıya yaşıyorum.sağolun var olun.

durmuş çınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2013, 23:06   #71
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Çok güzel bir kümes. İnşallah istediğiniz başarıyı yakalarsınız. Timbrado kanaryalarının yarışması maalesef hakem olmaması nedeni ile yapılamıyor. 1. Akdeniz ülkelerinin katıldığı yarışmada hakemlerin gelmemesi nedeni ile yapılamamıştı. Şu anda ötüm kanaryalarından sadece malinua ve harz yarışması yapılabiliyor.

Eski 24-11-2013, 23:04   #72
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Durmuş Çınar hocamın, Malatya yarışmasından güzel sonuçlar aldığı bilgisi hepimizi sevindirdi. Bir hafta içinde sonuçları federasyonun sitesinde yayınlanır.
Durmuş hocam mesleği ile hobisini birleştirdiğinde ortaya muhteşem eserler çıkıyor. Bir tek üretim kafesleri ve salmaları farklı değil, ötüm kafesleri 2016 dan itibaren daha büyük ölçülerde olacak bilgisi federasyonun sitesinde ilan edilmişti. Dostlar elbirliği ile hocamızın planını uygulamaya çalışıyor. Umarım, yeni standartta ötüm kafeslerimizi artık İzmir' den temin edeceğiz.

Eklenen Resimler

Eski 25-11-2013, 01:22   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2013
Buraya baktıkça eski hobilerim depreşiyor. Neyseki benim yerime çocuk bakıyor, Aşı tutmuş yani

TRAKLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 22:21   #74
Yeni Üye

Dilaver bey keyifli ilgili,nazik,dostumuz malinua adına izmirde çok güzel bir birliktelik yakaladık.inşallah bundan sonrada artarak devam eder.ayrıca fotodaki takımın numaralarına dikkat çekmek istiyorum.bu benim favori takımım idi (41-42-11 )129 (93)117 puan aldı.toplam puanları 504 olacaktı. takımı kendi değerlendirmelerim doğrultusunda koruyup değiştirmese idim birincilik kaçınılmazdı.neyse sağlık olsun ilk sene için muazzam bir sonuç darısı tüm dostlarımın başına.

Eski 29-11-2013, 23:49   #75
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

2013 Malatya yarışmassından

23 kasım 2013 Durmuş bey' in kümesinde toplandık, üç arkadaşımızın kuşları Malatya' da yarışıyorken bizler sohbetteyiz. (Beş malinua dostu/yetiştiricisi, Karşıyaka Der. başkanı ve yardımcısı) Arkadaşlarımızın başarılarını yürekten kutluyorum. Bunlar başlangıç, 11-12.ocak.2013 yaklaştı....

Eklenen Resimler

Eski 19-12-2013, 21:46   #76
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Hedefim ortalama 100 puan almaktı , tüm erkeklerim puanlandı. Seneye çıtayı yükseltmeliyim.

Eklenen Resimler

mozen, Muda, TRAKLI ve 1 kişi beğendi.
Eski 22-12-2013, 21:30   #77
Yeni Üye

dilaver bey hedefi şimdiden aştınız.artık çıtayı daha yukarıya koymalısınız.

Eski 23-01-2014, 10:03   #78
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Gerçek bir malinua nereden bulunur?

esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 13:34   #79
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esgül73 Mesajı Göster
Gerçek bir malinua nereden bulunur?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dkp Mesajı Göster
Hedefim ortalama 100 puan almaktı , tüm erkeklerim puanlandı. Seneye çıtayı yükseltmeliyim.

Dilaver bey yanlış hatırlamıyorsam İzmirde yapılan Türkiye Finalinde tekli yarışmada ikincilik, takım yarışmasında da derece aldı. Bir takım ve üç erkek ile katılmıştı yarışmaya. Yukarıda yazılanlara bakmanız yeterli olur sanırım.

Eski 22-05-2014, 15:09   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2014
Dilaver Bey'e başarılarının devamını dilerim.

Cumhur Köseoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 12:24   #81
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Benim kanaryamın tüy dökümü devam ediyor.Bndan dolayı sanırım 2 ayı geçkin olmasına rağmen hala ötmüyor.Her gün taze suyunu veriyorum.Arada marul ve kara lahana veriyorum.Kafesinin temizliğini yapıyorum.Kafesinin içine yıkanması için su koyuyorum.Suyu için vitamin almıştım ama sonra güvenip veremedim.Haftada 1 yumurta haşlayıp veriyorum.Haşhaş tohumu verdim.İşten geldiğimde onunla konuşuyorum.İlk aldığımda 6 nağme yapıyordu.Şimdi nağme apmayı bırakın ses dahi çıkarmıyor.Bu hali beni üzüyor.Odasını cereyanda kalmaması için sadece 1 kez havalandırıyorum.Yerini dahi morali değişmesin diye ellemiyorum.Daha ne yapabilirim?

esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2014, 23:08   #82
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Merhabalar,ben izmirde oturuyorum ve hakiki malinua arıyorum,çift olarak.nereden ya da kimden bulabileceğimi biliyormusunuz,teşekkürler.

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024