agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2009, 09:35   #31
Ağaç Dostu

begonvil 14's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Yok olmadı. Ben burda fazla kedi görmedim. Hatta hiç görmedim.

begonvil 14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 18:05   #32
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Prensesimin son hali, demincek çektim.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 09:21   #33
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
Yaşında bir kuş olmasına rağmen kuyruğu neden yok ??

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 09:48   #34
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Kuyruğu var ancak kırılmış olarak. Vücudunu temizlerken birkaçını kırdığını gördüm, diğer kuyruk tüyleri de dışkısına bulaşmış olduğu için yapışık halde durduğundan yokmuş gibi görünüyor. Hastalanır diye korktuğum için yıkayamıyorum, kafesini de bir gün durup ertesi günü mutlaka temizliyorum arap sabunlu suyla yıkıyorum buna rağmen kuyruğuna dışkı bulaştırmasını engelleyemedim.

Eski 24-06-2009, 21:31   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Hiç uçamıyor mu ? Yoksa cok mu ehilleştiğinden elde avuçta duruyor?

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 23:11   #36
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Şöyle açıklayayım; çok uzak mesafeye uçamıyor, evin içinde zaten müdahale etmiyoruz kafes kapısı hep açık, oda kapısı kapalı böylece kedinin şerrinden koruyoruz. Zaten 10 aydır kedi de ona çok alıştı, dışarda gördüğü zaman şöyle bir bakıp geçiyor. Uçma meselesine gelince dediğim gibi uzak mesafeye uçamıyor geçen haftalardan birinde kıra çıkardığımızda 10 metre uçmuştu sonra kondu ve bir daha havalanmadı. Bir de enteresan bir şekilde evde bizden kaçarken kırda yanımızdan ayrılmıyor. İkinci resimde dizime gelip kendi kondu, yanımda, gölgemde durup etrafı izliyor ben de müdahale etmiyorum nasıl rahat ediyorsa öyle dursun diye sonra da avucuma alıp eve dönüyorum.

Eski 25-06-2009, 10:21   #37
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Kırılan kuyrukları çekerseniz yenileri gelir ancak kuşun canı yanar. En iyisi tüy dökümünde onları dökmesini beklemek. Diğer taraftan kuşun kuyruğuna dışkı bulaşmasının 2 nedeni vardır. Ya kuş dipte geziyordur ya da tünekler tabana çok yakındır. Banyodan korkmanıza gerek yok. Dıştan takma 3-5 TL fiyatlı banyoluklardan alıp yazın haftada 3-4 kere koyarsanız daha mutlu olacaktır. Kafesi 2 günde bir arap sabunu ile değil 3-4 günde bir çeşme suyuyla temizlemenizi öneririm. Kimyasal maddelerle temizlik uygun değildir.

Eski 25-06-2009, 12:07   #38
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim sn. cello, ilk fırsatta cicime bir banyoluk alacağım, su içtiği kaptan günde üç dört defa baş kısmını yıkıyor, kanatlarını gagasıyla tarıyor, parmak aralarını sürekli kontrol ediyor, banyoluğu halledersek temizlik işini kendisi görüyor zaten. Vücut temizliğine o kadar önem veriyor ki hayran kalıyorum, pekçok insan eminim bunun yarısı kadar hassas değildir. Sadece kuyruk temizliği sorunumuz vardı o da şimdi hallolacak.
Dediğiniz gibi kafes dibinde çok geziyor, tünekleri yukarda ama yemek kabını kafes dibine bıraktığım için mecburen iniyor, geniş tabaktan daha rahat ve bol çeşit yeme imkânı oluyor.

Bir de sorum olacak, tırnakları çok uzadı, bir problem yaratır mı? Kesilebilir mi?

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 26-06-2009 saat 08:53
Eski 26-06-2009, 10:04   #39
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
...yemek kabını kafes dibine bıraktığım için mecburen iniyor, geniş tabaktan daha rahat ve bol çeşit yeme imkânı oluyor.

Bir de sorum olacak, tırnakları çok uzadı, bir problem yaratır mı? Kesilebilir mi?
Yemek kabını dibe bırakmanızı önermem. Kuş içine pisler ve o yemleri yerse Koksodiyoz olabilir. Yemini yemlikte verin ve kafasin uygun yerine asın. O gerekli tohumu ordan bulur yer.

Tırnak kesilebilir ancak biraz uzmanlık gerektirir. Evcil hayvan dükkanlarında zımparalı tünekler satılır. Gaga ve tırnak için olduğu söylenir ama ben tavsiye etmem. Aşağıda verdiğim adresde göreceğiniz gibi tırnağın içinde bir kan damarı vardır. Keserken ona en az 2-3 mm uzaktan kesim yapılır. Fotograflarda gördüğüm kadarıyla sizin 2 mm kadar uçlardan kesmeniz yeterli olacaktır.

http://www.tunaakvaryum.com/dosya/Kanaryalar.html

Eski 01-08-2009, 21:59   #40
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Cello, prensesimin kırılan kuyruk tüyleri dökülüyor ve yerine uzun ve sağlıklı görünümlü yenileri geliyor. Yalnız şu sıra tüy dökmesi normal mi? Yine tüy dökmeye başladı da

Bu arada tırnaklarını kesmeye cesaret edemedim canını yakarım diye korktum ve kafesi sadece musluk suyuyla yıkıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 14-09-2009, 10:22   #41
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Prensesin kiraz kuşunun dişisi olduğu kesinleşti. Kesinlikle serçe değil.

Kuyruğu da çıktı tamamen.

Eklenen Resimler

kasap.94 beğendi.
Eski 14-09-2009, 16:52   #42
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Çok tatlı olmuş Tırnakları aşırı uzamış, bir yerelee takılıp sakatlık çıkartabilir. Tırnağın içinde görülen kan damarına zarar vermeyecek şekilde 2-3 mm uçlardan kesilebilir.

Eski 16-09-2009, 23:33   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2009
Öncelikle merhaba. Kuşlar yavruluktan çıkıp erişkinliğe geçiş dönemlerinde tüy değiştirirler.Bunun süresi kuşun türüne göre değişir.Birde yetişkin kuşlar da ister evde ister doğa da olsun genelde yaz mevsimi veya sonbahara doğru tüy değiştirirler.Yılanlar bile gömlek değiştirir. Güvercin yetiştiricileri tüy değiştirme döneminde kuşlarını uçurmak istemezler.Tüyleri daha sağlıklı çıksın diye. Sevgiyle kalın...

güvercin01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024