agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-11-2008, 01:37   #1
Yeni Üye

efemen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2008
Evdeki kuşlar ve bit sorunu...

Arkadaşlar öncelikle merhaba forumun yeni üyesiyim.

Yaklaşık 2 ay önce yavru olarak aldığım kuşum 1 haftadır kaşınıyor.Dün oynayıp ayrıldığı yerde minik bir böcek buldum.Panik oldum acaba bitmiydi.Bu arada bitse eğer tanımam nasıl bir böcektir hemen ezdiğim içinde inceleyemedim panikten.

Bugün bir veteriner buldum ve bana avidust toz önerdi.Hemen kafesini dezenfekte edip alt ksıma bu tozdan serptim.Veterinerin tarifine uygun bir şekildede kuşumun kanat altlarına ve sırtına göğsüne döktüm tozu.Yalasa bile zehirlenmeyeceğini söyledi veteriner bey ama ben hala korkuyorum umarım bişey olmaz.

Bu arada evde 2 küçük çocuğum var zaten boncuğu oğlum Efe çok istediği için aldık çocuklarım ve boncuk çok güzel anlaşıyor Arkadaşlar eğer varsa bu parazitlerden nasıl kurtulacağız ve kuşuma tozu dökerken çok ürküttüm daha kaç gün kullanmalıyım??

Tozu serptikten sonra kuşumuzu kafese hapsetmek zorunda kalıyoruz serptiğimiz tozlar çocukların ağzına gözüne gelmesin diye.Başına gelen varsa lütfen paylaşsın benımle bitli almış olabilrmiyim kuşu yoksa kendimi bitlendi

efemen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2008, 12:52   #2
Ağaç Dostu

cello_001's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2008
Daha önce bende kuş beslemiştim ama ben sıvı bit spreyi kullanıyordum gün aşırı kanat altlarına sırtına kısacası kafası hariç her yerine sıkıyordum hiç bi sorunda olmadı.Sıvı bit spreyini pet shoplardan temin edebilirsiniz.Arkasında yazan bilgileride okursanız daha iyi olur.

Saygılar...

cello_001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2008, 13:36   #3
Yeni Üye

efemen's Avatar

İnternetten araştırdım fakat bahsettiğiniz sıvı bit spreyleri yurtdışındaki pet shoplarda satılıyor yazıyor bende üzülmüştüm.Demek siz burdaki pet shoplardan buldunuz.Umarım yaşadığımız yerde vardır

Eski 01-11-2008, 13:52   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
KAŞINTI VE BİTLER:

Belirtileri: Kuşun sürekli kaşınması, gagası ile tüylerini sıkıştırmaya çalışarak didiklemesi, tüylerini kabarık tutarak sürekli silkinmesi ve gövdesini bir yerlere sürtmeye çalışması.

Sebepleri: Kuşun gövdesinde, tüylerinin arasında gözle görülebilen koyu renkli çok küçük canlılar var ise bunlar kaşıntıya neden olan asalak hayvanlar yani bitlerdir. Kanaryaların en büyük zararlılarındandır. Kuşu elimize aldığımızda kanat altı ve ense tüylerini hafifçe üflersek bitleri rahatça görebiliriz. Bu bitler kuşun geldiği yerden, başka bir hayvandan **** yeni alınmış bir kafes aksesuarından gelebilir.

Eğer yavru ve yuva varsa bu kısımlarda kontrol edilmelidir.Aşırı oranda üredikleri zamanlarda öldürücüdürler. Bitleri gündüz faaliyette görme olanağı yoktur. Bunlar geceleri ortaya çıkarlar. Eğer kanarya besleyen kişi biraz ihmalkâr yaradılışlı ve dikkatsizse, hızlı bir üreme sonucunda kanaryası bir felâketle karşı karşıya kalacaktır. Çünkü bitler çok küçük olmaları nedeniyle pek kolay görülmezler, buna karşın büyük birer kan emicidirler. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında üreme sonucu çok çabuk çoğaldıklarından dikkatli olunmalıdır.

Kafeste bit olup olmadığını anlamak için kafes geceleri dinlenir. Kanaryalar huzursuz ve kıpırtılı iseler bir bit hücumu karşısındalar demektir. Tehlikelidirler, özellikle yazın ortaya çıkan bu hayvanlar, akşamları kuşa rahat vermezler. Kuşun kanını emerek onun zayıf düşmesine ve hastalanmasına neden olurlar. Tünek başlıklarındaki delikler bitlerin saklanacakları yerlerin başında geldiklerinden, buraların incelenmesiyle de varlıkları anlaşılabilir. Bitkilerdeki bitler farklı olup, kuşlar için zararlı değildir.

Bitin varlığını anlamak için kafesin köşelerine, saklı bulunan alt kısımlara, dar bölgelere ve tünek kamışlarının uç kısımlarına bakılmalıdır. Bitin kendisini görebileceğimiz gibi bıraktığı beyaz dışkılarını da noktalar halinde görebiliriz. Ayrıca yuva var ise elimizi yuvaya soktuğumuzda kıpırtılarını ve kaynaşmalarını hissedebiliriz. Daha da bilemiyorsak kafesin bir köşesine küçük bir pamuk parçası **** beyaz mendil koyarsak bir kaç gün sonra burada yuvalandıklarını görebiliriz.

Tedavi : Bu bitlerden kurtulmak için eczane veya petshop lardan temin edilecek bit spreyi kullanılmalıdır. Bu tedaviye 2 - 3 gün ara ile bir kaç kez tekrarlanmalıdır.

Bit spreyi kuşun tüm vücuduna, özellikle kanat altına ve boyun bölgesine sıkılmalıdır. Kuşun yüz, gaga ve göz kısmına sıkılmamasına dikkat edilmelidir. Pire tozu da bu derdinizi çözümleyecektir. Ayrıca "Jakotin" adlı ilaç ve opigal 5 tozu,rin tozu, Ektogal, lizol, karbonil, kreolin, madeni esanslar, kafur türü maddelerde kullanılabilir. Bu tozlar tünek başlıklarındaki deliklere, kafesin kenar kıyı köşelerine serpilerek, kanaryaların kanat altlarına dökülerek çok olumlu sonuçlar alınabilir. Bitlerin kökü kazınabilir.

Özellikle kuluçka devrelerinde yuvalıkların büyük bit yuvaları olacağını; bunların yavruların kanlarını emerek ölümlerine sebep olacağını hatırlatırız.

Yuvaların ilaçlanmasında yavruların tozdan zarar görmemesi için dikkatli davranılmasını tavsiye ederiz. Daha iyisi, bit bulundurabileceği düşünülen eski yuvalığın alınarak yerine yenisinin konulmasıdır.

Kafesin içinin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi de önemlidir.Özellikle kafesin köşelerine, saklı bulunan alt kısımlara, dar bölgelere ve tünek kamışlarının uç kısımlarına yuvalanırlar. Bu nedenle, ya kafes ve aksesuarları sıcak su ile iyice yıkanmalı ya da bahsedilen spreyden kafesin özellikle bu kısımlarına sıkılmalıdır.

Kaynak: Vet.Dr. Yücel MERAL
www.evcilshop.com

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2008, 16:34   #5
Yeni Üye

efemen's Avatar

Teşekkürler malina Bütün kafesi inceledim aslında kuşumun kanatlarının altına tüylerininin aralarınada bakıyorum ama böcek möcek yok fakat kaşınıyo.Bİde dediğim gibi oynayıp ayrıldığı yerde böcek buldum acaba dedim ondanmı düştü Bu tozuda serperken çok tedirgin oluyorum acaba ona zarar verirmiyim diye.Bİde arkaadaşlar bilen varsa söylesin bu böcekler bizede gelirmi

Eski 01-11-2008, 18:13   #6
Ağaç Dostu

cello_001's Avatar

Pet shoplarda varya iyi bakın.

Eski 02-11-2008, 09:46   #7
Yeni Üye

efemen's Avatar

Evet cello netten baktımda bisürü kuş spreyi varmış meğer sağol canım Bu spreyi kuşumuzda bit olsun olmasın kullanıyoruz sanırım onları parazitlerden korumak için değilmi?Yani zararsız gibi görünüyor

Eski 02-11-2008, 21:31   #8
Ağaç Dostu

cello_001's Avatar

Bu spreyler zarasız zaten arkasında yazar kullanım talimatı ben 2 yıl kullandım hiç bişe olmadı kuşun kafasına değmesin yeter.
saygılar...

Eski 02-11-2008, 23:01   #9
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Bu spreylerin kafese 30 cm uzaktan sıkılması gerekiyor diye hatırlıyorum.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2008, 23:04   #10
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Kuşlar tüy dökerken sık sık kaşınırlar. Kafeste tüneklerinde otururken de tüylerini temizlerler.

Kuşların bu davranışları sizi yanıltmasın.

Eski 04-11-2008, 16:54   #11
Yeni Üye

efemen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kasapoğlu Mesajı Göster
Kuşlar tüy dökerken sık sık kaşınırlar. Kafeste tüneklerinde otururken de tüylerini temizlerler.

Kuşların bu davranışları sizi yanıltmasın.
Yaa evet bu aklıma gelmedi değil çünkü 2 gündür bit için toz kullanıyorum hala kaşınıyor Acaba bu yavrucuk tüymü değiştiriyor.Birde kafasında kalın kalın tüyün kökündeki kalın yer gibi bişiler çıktı acaba yeni tüylerimi geliyo

Eski 04-11-2008, 17:10   #12
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

O kalın şeylerden tüy çıkyor Büyük ihtimalle tüy değiştirdikleri için kaşınıyorlardır.

Eski 09-02-2009, 20:16   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2009
bende eskiden kuş besliyodum ama kuşum öldüü çok üzülmüştüm bende ona sıvı sprey kullanıyordum...

kardelen-22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 08:44   #14
Ağaçsever

nesquiks's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
merhaba bunlarda benim kuşlarım (cennet papağanı) mavi havuç,yeşil çamur oğlum koydu isimlerini

Eklenen Resimler

nesquiks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 08:46   #15
Ağaçsever

nesquiks's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
ben hafta da 1 kere avisol sprey kullanıyorum bit gibi parazitler olmadan önlüyor en azından petshop sahibi öyle dedi ve 5 yıldır bendeler parazit sorunum olmadı

nesquiks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 12:23   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-11-2006
Galeri: 1
Merhabalar, Yıllarca kuş besledim. En küçüğü Muhabet kuşu en büyüğü Gri afrika papaganı. Malina arkadaşın yazdıgı yazı çok güzel . Kuşar her zaman kendilerini düzeltirler. Tüylerine bakarlar. Bu kaşındıkları anlamına gelmez. Kuşun kanat altındaki tüylerine üflediğinizde beyazla gri arası çok minik Toplu igne başının 4 te biri kadar bitler olur. Bunlar kuşla temas ettiğinizde sizin elinize geçebilir ama sizde uzun süre kalamazlar. Duş alırsanız hepsi ölür gider. Şüpeniz var ise kuşu kafesten çıkartın inceleyin. Kafesi ve içindeki her şeyi yıkayın. Kafesiniz pırıl pırıl olacaktır. Zeten kuşunuzu ilaçlamışsınız. Onda da bit varsa kalmamıştır. Gödüğünüz böcek başka bir böcek olabilir. 16 yaşına kadar köyde büyüdüm. Kümeslerin temizlenmemesi durumunda Yaz mevsiminde tavuklarda bu bitler olurdu. Tavukları toz ilaçlarla ilaçlardık. Kümesleride temizler ilaçlardık. Bu arada bizim kollarımıza ve bacaklarımızada gelirdi. Bahçede hortumumla duş alırdık. Üzerimizde hiç bir şey kalmadı. Sağlıklı ve mutlu kuş beslemeniz dileğiyle,

aliyilmazist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 11:50   #17
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
Kuşlarda bit veya diğer dış asalaklar için ben İvermectin tabanlı olan Vilmectin isimli ilacı kullanıyorum. Veteriner ilacı satılan yerlerde bulabilirsiniz. İnternetten siparişlede alabilirsiniz. Şırınga ile şişeden çekin ve kuşun tam ense köküne 1 damla damlatın. (sakın fazla damlatıp abartmayın) Oraya iğnenin ucu ile yedirin. (sakın iğneyi kuşa filan batırmayın) Deri yolu ile kuşunuzun kanına işleyecek ve onu ısıran asalaklar hemen bertaraf edilmiş olacaklardır. 6 ayda 1 yapılacak uygulama yeterlidir.

NOT:Tüy dökümü döneminde derinin gözenekleri daha açık olduğundan yukarıdaki ilaç zararlı olabilir. Diğer dönemlerde gönül rahatlığı ile kullanın.

Düzenleyen cello : 16-09-2009 saat 11:50 Neden: tüy dökümü detayı eklendi
cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2009, 19:51   #18
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
sevgili nesquiks iki ayrı türü yan yana koymuşsunuz.biri sevda papağanı(Mavisi)diğeri cennet papağanı bunları üretmek için aldıysanız yavru alacağınızı sanmıyorum.kendi türü olması daha sağlıklı olacağı kanısındayım.saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 23:11   #19
/

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Benimde iki tane muhabbet kuşum vardı fakat dişi olanı kaçtı erkek olanın dişisi kaçtığından beri kafasında beyaz kalın ve kısa şeyler çıkmaya başladı acaba o beyaz şeyler nedir bilen varsa lütfen paylaşabilirmi???

sinan yoldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 14:51   #20
Ağaçsever

kurtkus's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinan yoldaş Mesajı Göster
Benimde iki tane muhabbet kuşum vardı fakat dişi olanı kaçtı erkek olanın dişisi kaçtığından beri kafasında beyaz kalın ve kısa şeyler çıkmaya başladı acaba o beyaz şeyler nedir bilen varsa lütfen paylaşabilirmi???
Stresten tüye girmiştir.Diğer tüyler koparken yenileri çıktığı için kalın tüy köklerini görürsünüz.

kurtkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 15:08   #21
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Bende çocukluğumdan beri evimden kuş eksik olmayan bir insanım, avisol sprey kullanıyorum. Spreyin kullanımı ve özellikleri aşağıdaki şekilde,

Biyo Avispray 150 ml Kuşlar için Böcek İlacı

Ürün Özellikleri
Biyo Avisprey;
Kafes kuşlarındaki, bitleri, pireleri ve diğer parazitleri yumurta ve larvaları öldüren, yeni parazit oluşumunu engelleyen koruyucu spreydir.

Kullanım Şekli;
Kafesteki kuşunuzun üzerine 30-40 cm kadar uzaklıktan, haftada 2-3 defa püskürtebilirsiniz. Kuşunuzda bit, pire gibi parazitler yoksa bile haftada üç gün uyuduğu kafesine ve tüneğine 30 cm mesafeden püskürterek parazit oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Uyarılar;
* Uygulama sırsında yemlik ve suluklar kafesten çıkarılarak uzaklaştırılmalıdır.
* Baş bölgesine uygulanmamalıdır.
* Açık yara varsa uygulanmamalıdır.
* Göze gelmemesine dikkat edilmelidir.
* Güneş ışığı altında ve 50 C üstündeki yerlerde bulundurmayınız.
* Su ve gıda maddelerinin açıkta olduğu bölgelerde uygulama yapmayınız.
* Beklenmeyen bir etki gördüğünüzde en kısa sürede veteriner hekiminize danışınız.
* Ateşe püskürtmeyiniz.
* Çocukların erişemeyeceği bir yerde muhafaza ediniz.
* Bitmiş ambalajları, ırmak, dere gibi balıkların, canlıların yaşadığı ortamlara atmayınız.
* Bal arıları için toksiktir.

Düzenleyen Dudi : 17-02-2010 saat 15:10 Neden: düzeltme
Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2014, 17:44   #22
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
arkadaşlar, bitlenen muhabbet kuşum için bugun bu ilacı aldım, kullanan oldumu nasıl bir şey?

Eklenen Resimler

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2016, 14:33   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2016
muhabbet kuşları tüy dökme döneminde kaşmaları normalmi?

meraba sayın kuş severler, millet benim 2-3 aylık 1 tane muhabbet kuşum var kafasında diken diken beyaz sert cisimler çıktı ve tüy döküyor ve çok kaşınıyor kaşınıyormu onuda bilmiyom ailem bit ilacından sıkalım diyor bende pek sıkma taraftarı değilim muhabbet kuşumun yaptığı kaşımda şekli şöyle tüylerini çekermiş gibi ve tüylerini gagalarmış gibi açaba bitmidir yoksa tüy dökme döneminden dolayımıdır bilmiyorum kuyruk tüylerini ve kanat tüylerini sıyırıyor ve çok tüy döküyor boyu, göz çevresindeki ve kafadaki tüyler dökülmeye başladı nette araştırdığımda normal diyor bit ilacı kuulama gibi şeyler buldum sizce yaza girdiğimizden dolayıymış tüy dökmesi bilmiyorum hiç bir fikrim yok ve sizlere danışmak istedim yani uzun lafın kısası şu : yaza giriyoruz muhabbet kuşum 2 aylık ilk tüy dökümü tüylerini sıyırıyo ve vücudunu gagalrmış gibi bir kaşıma şekli kaşınmamı bilmiyom kafasında diken diken tüyler ne yapmalıyım sizce

fikret-i Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2016, 17:27   #24
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fikret-i Mesajı Göster
meraba sayın kuş severler, millet benim 2-3 aylık 1 tane muhabbet kuşum var kafasında diken diken beyaz sert cisimler çıktı ve tüy döküyor ve çok kaşınıyor kaşınıyormu onuda bilmiyom ailem bit ilacından sıkalım diyor bende pek sıkma taraftarı değilim muhabbet kuşumun yaptığı kaşımda şekli şöyle tüylerini çekermiş gibi ve tüylerini gagalarmış gibi açaba bitmidir yoksa tüy dökme döneminden dolayımıdır bilmiyorum kuyruk tüylerini ve kanat tüylerini sıyırıyor ve çok tüy döküyor boyu, göz çevresindeki ve kafadaki tüyler dökülmeye başladı nette araştırdığımda normal diyor bit ilacı kuulama gibi şeyler buldum sizce yaza girdiğimizden dolayıymış tüy dökmesi bilmiyorum hiç bir fikrim yok ve sizlere danışmak istedim yani uzun lafın kısası şu : yaza giriyoruz muhabbet kuşum 2 aylık ilk tüy dökümü tüylerini sıyırıyo ve vücudunu gagalrmış gibi bir kaşıma şekli kaşınmamı bilmiyom kafasında diken diken tüyler ne yapmalıyım sizce
Hoşgeldiniz

Öncelikle biraz önce eklediğim yıllar önce ilgili sitemizde paylaştığım "Kaşınma" konusundaki makalemi buradan inceleyebilirsiniz.

Diğer taraftan; kafasındaki tüylerin aşırı dökülmemesi (ilk tüy değişimi hariç) gerekir. Tüy değişimi doğal süreç. Hatta evlerimizde baktığımız yavrularımız, ısının doğal ortamlarından farklı olması nedeniyle normalden daha sık değiştirirler.

O dikenler de "tüy kapsülleri". Yakında açılacak ve yeni tüyler belirecek. Kaşındırıcıdırlar. Sakın dokunmayın. Sürtünmekten uçlarında çok hafif kararma ya da gene çok hafif kanama ile de karşılaşabilirsiniz. Doğaldır.

Saygılar

cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2016, 08:04   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2016
Acil yardim

Merhaba arkadaşlar. Ben geçenlerde halinin üstünde kırmızı böcek gördüm iki tirnagimla ezdim attım o an nerden geldiğini **** ne olduğunu anlamadım. Dün muhabbet kuşumun kafes örtüsünü temizlemek için çıkarttım ve aynı böceklerden orda da gördüm. Bunlar nedir bit mi ? Nasıl kurtulurum .hamile olduğum için en çok korktuğum bana zarar verir mi çünkü dünden beri kasiniyorum eşim psikolojiktir dedi. Temizlerken bana geçmiş olabilir mi duş almak yeterli mi?

Nebiyeturkoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2016, 19:12   #26
Ağaçsever

Suveyda's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nebiyeturkoz Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar. Ben geçenlerde halinin üstünde kırmızı böcek gördüm iki tirnagimla ezdim attım o an nerden geldiğini **** ne olduğunu anlamadım. Dün muhabbet kuşumun kafes örtüsünü temizlemek için çıkarttım ve aynı böceklerden orda da gördüm. Bunlar nedir bit mi ? Nasıl kurtulurum .hamile olduğum için en çok korktuğum bana zarar verir mi çünkü dünden beri kasiniyorum eşim psikolojiktir dedi. Temizlerken bana geçmiş olabilir mi duş almak yeterli mi?
Merhabalar hoşgeldiniz.
Eğer bitten dolayı bir kaşınma olsa eşinize de geçerdi malum çabuk sarar evi ama eşinizin dediği gibi psikolojiktir fakat petshoplardan alacağınız kuş biti ilacı ile çok kolay kurtulabilirsiniz genelde sprey ve toz oluyor kuşun yüzüne gözüne gelmeyecek şekilde üzerine sıktıktan sonra kafesi dezenfekte edin sorun hallolur. Eğer gerçekten kuş bitiyse duş almak yeterli olmayabilir ilaçlama lazım alerjik sorununuz yoksa kaşıntı dışında zararı olmaz. Siz kuş biti için sprey alıp kuşu ilaçlayın kafesi dezenfekte edin geçer bence.

Suveyda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024