agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kuşlar (http://www.agaclar.net/forum/kuslar/)
-   -   Yaz, Kış demeden kuşları besleyelim (Kumrular) (http://www.agaclar.net/forum/kuslar/10900.htm)

caucasus 24-10-2008 13:16

Yaz, Kış demeden kuşları besleyelim (Kumrular)
 
Arkadaşlar genel de yabani hayvanları sadece kışın çok kar yağdığı zaman hatırlarız veya hatırlatılırlar. Malum önümüz Kış bu sene Kışın yoğun geçeceği tahmin ediliyor, bu tahmin göz önüne alınırsa bence her arkadaşımın bahçesine, balkonuna, veya cam kenarına bir miktar kuşlar için yiyebilecekleri miktar ve özellikte yem bırakmalarını öneriyorum.

Ben Yaz, Kış demeden evimin camının kenarına sürekli olarak bulgur bıraktım. ilk başlar da sadece kumrular gelmeye başladılar 1, 2, 3 derken arttılar daha sonra serçe, saksağan ve son olarak bir sığırcık geldi şimdiler de 20 den fazla kumrum, yine 20 den fazla serçe besliyorum ancak saksağan ve sığıcıklarım artık gelmiyorlar. Yaz ayların da su bırakıyordum bu günlerde bıraktım.

Beslediğim kumrularım yavrularını da bana getirmeye başladılar artık 3, 4 günde 1 kilo bulgur bitiriyorlar :)

Tüm arkadaşlarımı Yaz, Kış demeden yabani hayvanları beslemeye çağırıyorum.

feriha 24-10-2008 18:25

Biz de benzer şekilde kuşları besliyoruz. Ama bir arkadaşımın dediğine göre bu şekilde hayvanları beslemek onları besinlerini tabiattan aramak yerine kolay bir şekilde yiyecek bulmalarına neden olduğundan doğal yiyecekleri olan bazı böcekleri aramalarını hareket etmelerine gerek kalmıyor. Tembelleşip ağırlaşıyorlar. Tabiatın dengesi bozuluyor bu açıdan pek doğru değil der. Bu konuda bilgili arkadaşların görüşlerini rica ediyorum.

Harun Parlak 24-10-2008 18:31

Bence yaz kış yerine aşırı kar yağışları olduğunda, Yiyecek bulma zorluğunda,Takviye yapmak daha doğru olurgibi geliyor.

Mermaid 24-10-2008 18:44

Cam kenarına bulgur ve buğday koyuyorum. Sabah erkenden Öyle alıştılar ki bazen geç kalınca cıvıltılarıyla bana haber veriyorlar.
Serçeler ürkek ama kumrular artık benden kaçmıyorlar. Usulca elimi uzatıp verdiğim bulguru ben yanındayken yemeye başlıyor. Küçük kızım bana çok alıştı :)

Belki yaptığım yanlış onu hazır beslemeye alıştırdım. Benden sonra nasıl beslenecek hiç düşünmeden...

caucasus 24-10-2008 19:48

Sayın feriha yazdıklarınız da doğruluk payı var, ben senelerdir aynı şekil de kuşlarımı besleyip duruyorum belki yanlış yapıyorum ama kuşların camımın kenarına gelip oradan beslenmeleri hoşuma gidiyor. Bu sene kumrular yavrularını camımın kenarına getirip biraz yem yedikten sonra oradan ayrıldığını izledim, yavrular ise buradan beslenmeye devam etti.
sayın tekin'in dediği gibi yaptığımız da ise çoğu kuş cam kenarında ki yemlerin farkına bile varamıyor dolayısıyla yemler de rüzgar da uçup gidiyor, heba oluyorlar.

Her ne olursa olsun ben elimden geldiği kadar kuşlarımı beslemeye devam ediyorum. Kuşlarımın dışarıdan da yiyecek bulabilmeleri için gün de 2-3 sefer yem vermek yerine 1 sefer yemliyorum **** 1 gün cam kenarına yem bırakmıyorum ki doğa şartlarına uyum sağlayabilsinler. :)

Arkadaşlarımın fikirlerini beklerim. Şimdiden teşekkürler.

yalıçapkını 08-05-2009 10:46

Kuşları çok severim..özellikle yabani olanları...Bazı kuşlara ise hayranımdır...Bahçemde meyvelerin bir kısmını özellikle kuşlar için dalında bırakırım..Geçen yıl kiraz zamanı göçmen bir kuş sürüsü bahçeme geldi..Yaklaşık 20 yıldır kuşları araştırırım ilk defa bölgemde gördüğüm bir türdü..50-60 adetlik bir grup olup,tipik sığırcık grubu şeklinde uçan,sığırcık büyüklüğünde bir kuş türüydü.

yalıçapkını 08-05-2009 10:55

Ama bu kuşların göğüsleri bembeyazdı, ve kanatlarındada beyaz bir çizgi mevcuttu.Diğer tarafları siyahtı...Cep telefonuyla resimlerini çekmiştim ama uzaktan birşey belli olmuyor.
Bu türü tanıyan arkadaşların görüşlerini bekliyorum..
Neyse 2 ağaç erkenci cins kirazımı onlara feda ettim..Hiç bırakmadılar hepsini yediler,yetmedi dutlara geldiler 2 dut ağacında da bir güzel yemlendiler.2 saatlik bu süreçten sonra yollarına devam ettiler..Dedim ya 20 yıldır ilk defa gördüğüm ve çok sevdiğim bu kuşlar keşke bu yılda gelseler,bekliyorum.Tabi iş dolayısıyla şehirdeyiz,belki onlar hep geliyordu ama ben göremiyordum..

yalıçapkını 08-05-2009 11:09

Her yıl zor kış şartları, özellikle yoğun kar yağışı olduğu zamanlar için bodrumum da bir iki kasa meyve bekler.Bahçesi olanlar için çok zor birşey değil bu..çıkma dediğimiz ekonomik değeri olmayan,elma armut,ayva,trabzon hurması,kabak vb...

yalıçapkını 08-05-2009 11:13

Kar yağdığı zaman bahçemde uygun bir yer seçer,karı temizler ve bu meyveleri dökerim...
Kuşları izlemekse işin en zevkli tarafı tabi..saygılar

caucasus 08-05-2009 14:45

Ben camımın kenarına her sabah bulgur dökerim ve her sabah 20 civarın da kumru 20 civarında da serçe gelir yemlerini yer giderler. Her gün onları izlemek çok güzel oluyor.

yalıçapkını 08-05-2009 15:22

Sayın CAUCASUS, tarif ettiğim kuş türü hakkında bir fikrin varmı...

yalıçapkını 08-05-2009 15:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zecoturk (Mesaj 416765)
kuşları çok severim..özellikle yabani olanları...bazı kuşlara ise hayranımdır...bahçemde meyvelerin bir kısmını özellikle kuşlar için dalında bırakırım..geçen yıl kiraz zamanı göçmen bir kuş sürüsü bahçeme geldi..yaklaşık 20 yıldır kuşları araştırırım ilk defa bölgemde gördüğüm bir türdü..50-60 adetlik bir grup olup,tipik sığırcık grubu şeklinde uçan,sığırcık büyüklüğünde bir kuş türüydü.

ala sığırcıkmış

Sinarit 09-05-2009 15:45

Ben sadece çok kar yağıdı zaman besliyorum onun dışında doğal haline bırakıyorum,bu arada yemleri ıslatıp vermelisiniz yoksa kursakları patlayabilir.

caucasus 07-06-2009 13:17

Ben vermiş olduğum bulgurları ıslatmadan veriyorum. Zararı var mı bilmiyorum ama kursaklarını doldurup gidiyorlar. Unutmadan yazın bir kap için de suda veriyorum :)

isra5 23-04-2011 21:18

Merhabalar arkadaşlar.
Balkonuma bir kumru kondu. 3 yıldır bu evde oturuyorum , balkonumuza hiç kuş geldiğini görmedim. Akşam saat 9 sularında cama sanki bir şey sürtündü. Bakarım ki yerde bir kumru hiç kıpırdamadan duruyor. Acaba hastamıdır? Ne yapmalı? Çok güzel kendisi, sürekli onu izliyorum. Ekmek ve pirinç koydum balkona yesin diye ama yemiyor. Çok hüzünlü bakıyor acaba yastamı?:(
Şuan baktım yerden cam kenarına uçmuş ve kül tablasının içine yerleşmişler kendileri:)

memet 24-04-2011 06:49

Bence bulguru ıslatarak vermeli çok fazla şiştiği için kuşların ölmesine neden olabiliyor.

caucasus 24-04-2011 19:30

Önceleri bulgur veriyordum daha sonra buğdaya döndüm bir müddetde buğdayla besledim.
Artık Kumru beslemeyi bıraktım :( Evim zemin katta olduğu için kediler gelip cam kenarından Kumruları kapıp gitmeye başladılar. Tabiiki herkes nasibini yiyecek ama oğlum artık beslemeyelim deyince mecburiyet karşısında Kumruları beslemeyi bıraktım. Hani bende üzülmemiş değilim :(((

nuribulduk 27-04-2011 05:00

yaz kış demeden kuşları beslerim ayrıca avcıları hiç sevmem ne isterler o güzel kuşlardan hiç anlamam

sakagun 20-07-2011 07:29

1 Eklenti(ler)
Bu kumruyu saksımdan birşeyler yerken yakaladım. Missmenas'ın hoyalar için hazırladığı karşımdan birşeyler seçip yiyor.

maki01 20-07-2011 13:05

Balkonumda bir misafirim var. Yabani bir güvercin :)

Klimanın dış ünitesin hemen yanında duran boş bir saksıyı yuva olarak seçti ve kuluçkaya yattı. "Kuluçkaya yattı" demek garip geldi birden, herhalde doğru bir anlatım şeklidir :)

Hemen yakınına bir yerlere su ve iri taneli bulguru ıslatarak koydum ama bulguru sevmedi sanki.

İlk günlerde balkona her çıktığımda kaçıyordu, daha sonra sadece başıyla takip etmeye başladı. Çok yaklaşmadıkca yerinden kaklmadı.

Bugün suyu tazelemek için balkona çıktığımda yanına kadar gittim, kımıldamadı. Yavrulardan biri kabuğundan çıkmış :) Çok sevindim, ikinci yumurtadaki yavru da bugün yarın çıkar herhalde.

Anne güvercine, bulgur, buğday ve kuru ekmek dışında ne ikram edebilirim ?

sakagun 20-07-2011 13:12

Paket halinde satılan kuş yemlerinden verebilirsiniz.
Bir de Sultan papağanım (3 sene önce kaçtı) için bir yem karışımı bulmuştum Internet'ten. Bakliyatları karışık halde haşlayıp püre haline getirip buzdolabı kaplarında donduruyordum. Lazım oldukça çözüp ek yem olarak veriyordum. Biraz uğraştırıcı ama çok vitaminli.

bettyycim 20-07-2011 13:13

Yumurta haşlayın ve rendeleyin verin bebeklerini beslesin ;)

mandalinleerik 20-07-2011 13:17

Bende yaz kış demeden senelerdir iş yerinde kumru ve serçeleri besliyorum. Her sabah sadece 1 ölçek buğday veriyorum. Sabah iş yerine gelirken beni çatıda bekliyorlar, pencereyi açtığımda uçuşuyorlar. Sonra yavrularını da alıştırıyorlar.
Doğal besinlerine gelince bu benim beslediklerim için geçerli değil bence çünkü çok miktarda buğday atmıyorum hepsini kısa sürede bitirip gidiyorlar daha sonra sadece su içmek için geliyorlar.

sakagun 20-07-2011 13:17

Muhabbet kuşlarım yavruladıklarında bir süre yumurta vermememi, yoksa kendi yumurtalarını da yemeye çalışacağını söylemişti kuşçu. Bilmem ne kadar doğrudur.

Kedi Tırnağı 20-07-2011 14:25

Kuşları çok seven bir öğrencim var. Pirinç vermenin zararlı olduğunu söylemişti. Aşırı şiştiği için midelerinde hantallık yarattığını ve kediden vs kaçmalarını zorlaştırdığını anlatmıştı. Bulguru da sanırım ıslatıp vermek gerek. Ben evde kalan ekmek, tahıl vb. hiçbir şeyi çöpe dökmem. Unlu mamüllerin paketlerinde susam, kırıntı vb. kalır ya hep. Onları da ziyan etmem. Sokağa, kaldırıma serpiyorum camdan. Gece serpiyorum. Hem hayvan düşmanı komşuların dırdırını çekmiyorum hem de gece hareket olmadığı için sabahın ilk ışıklarıyla kuşlar fark edip yiyebiliyorlar. Neden çöpe atar insanlar anlamıyorum. Bugünlerde tüm sokak hayvanları için gereken suyu da yoğurt kaplarında bırakıyorum uygun yerlere. su daha hayati bence. Yiyecek iyi kötü bulunuyor ama suyu bulmaları iyice imkansızlaştı şehirleşmiş bölgelerde.

mandalinleerik 20-07-2011 14:31

Bu arada plastik kaselerde su çabuk ısınıyor ve çabuk dökülüyor. Ben çömlekten kase satın aldım hatta sanırım tencere gibi bir şey fiyatı 4 TL. (İzmir/Menemen) eğer imkanınız varsa hayvanlara bu kaplardan edinin ya da evde bu tarz kullanılmayan şeyler vardır onları da kullanabiliriz . Gerçekten İzmir sıcağında plastik kase ve çömlek kaselerindeki ısıları kontrol ettiğimde arasında ciddi farklar var.

maki01 20-07-2011 22:05

3 Eklenti(ler)
İşte misafirim :)bettyycim 20-07-2011 22:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakagun (Mesaj 838827)
Muhabbet kuşlarım yavruladıklarında bir süre yumurta vermememi, yoksa kendi yumurtalarını da yemeye çalışacağını söylemişti kuşçu. Bilmem ne kadar doğrudur.

Benim 18 tane cins kanaryam var, hep bebekleri yumurtayla beslerim hiç yumurtasını yiyen görmedim :D kuşçular çok da anlamazlar bu işten bana güvenin :o

iris41 23-07-2011 05:27

Güvercin bakmayı ne cok özledim keşke benim balkonumada gelip yuva yapsalar :( gecen yıl evime hırsız girdi taşına bilirlerle 9 tane güvercinimide caldılar .Yavru güvercin gördügümde hala icim kanıyor . yabani güvercinler cok ürkek o yüzden sevgili maki fazla cevresinde takılmayın derim ne kar sevimli bir bebek

ligustrum 23-07-2011 07:57

Kuşları beslemek, sulamak güzel bir duygu.
Ekmek kırıntılarını çöpe dökmeden kuşlara sunan insandan, bu davranışından dolayı
birçok olumsuz olayın uzak duracağı duygusunu yaşarız.
Kuşlara yiyecek verirken, İnsan trafiğinin çok olduğu kaldırımlara değil; kenar köşe alanlara vermeye dikkat etmeli.
Apartmanlarda oturan aileler, kuşlara ekmek kırıntısı vereceğin niyetiyle camdan ekmek bezini silkeleyince; ekmek kırıntıları rüzgarın etkisiyle alt katlardaki açık pencerelerden diğer komşularınızın odalarına düşebildiğini düşünmeli.
Ne yapılmalıdır?
Ekmek kırıntılarının bulunduğu kap ve bezi üşenmeden aşağıya inip, insanların yürüyüş yolları olmayan ve kuşlarında kolay bulabileceği kenar köşeye dökmeli.
Kuşlara faydalı oluyorum diye, komşulara zarar vermemeli.
"Sana yapılmasını istemediğini, sen de başkasına yapma" sözünün tam yeri.

maki01 02-08-2011 14:29

1 Eklenti(ler)
Yavru güvercinim 10 günlük olunca hareketlendi ve yuva edindiği saksıdan balkona gezmeye çıkıp geri yuvasına dönemedi.

İki gündür ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Saksı aralarına saklanıp, kayboluyor 30-40 saksıyı tek tek yer değiştirerek ona zarar vermeden bulmaya çalışıyorum.

İlk gece annesi geldi, beslemiş olmalı diye düşündüm ama bu gece anneyi göremedim. Yavruyu da çok zor bulabildim. Kara böcek gölge bir yere saklanmışsa görmek neredeyse imkansız oluyor.

Özeti, yardımınıza ihtiyacım var.

1. Derler ki insan eli değerse anne yavruyu terkeder. Bugün mecburen elim değdi. Alıp büyükce bir koliye koydum. Bu durumda anne güvercin artık bu yavruyu beslemez mi?

2. Anne beslemezse, ben nasıl ve ne ile beslemeliyim ?

13 günlük yavru güvercinim...


maki01 03-08-2011 14:24

Anne güvercin yeni yuvada yavrusunu beslemeye başladı. "İnsan eli değince anne terkeder" düşüncesi efsane olmalı.

Çok büyük bir yük omuzlarımdan kalktı. Ya bakamazsam diye tedirgindim. Ben yine anneyi beslemeye devam edeceğim. Dayım, yıllardır kanarya besler. Onun tarif ettiği şekilde yumurtayı haşlayıp biskui ile karıştırarark mama hazırladım.

Sevgili bettycim ve mandalinleerik, desteğiniz için çok teşekkür ediyorum.

caucasus 03-08-2011 15:47

Sayın maki01, düşünceli davranışınız için teşekkürler. Bende sizin bildiğiniz gibi biliyordum. İnsan eli değse yaruyu bırakıp gider derlerdi. Ya bu Anne güvercin yavrusunu çok seviyor ya da efsane yıkıldı. :)

Sinarit 16-01-2012 16:58

Karlar başladı,hatırlatalım.

selcuk44 16-01-2012 18:33

İyi akşamlar,Ben yaklaşık on senedir Karşıyaka Atakent Efes bloklarında oturuyorum . üç adet Bloklarımız dokuz katlı ve yetmiş iki daireden oluşur,ayrıca diğer bloklarda var

İlk taşındığımız senelerde çevremizde Kumru,yabani güvercin,serçe, karga ve ilk bahar aylarında Kerkenezler( gelip yuva yapar ve bazı yavruların da yuvadan uçtuktan sonra anneleri tarafından beslenmelerini seyrederdik) ve saka kuşlarını çok büyük bir keyifle ağaçlarda ötüşlerini dinlerdik,daha sonraları bloklarda balkon önündeki çiçekliklere ıslak ekmek koyma adeti başladı ilk başlarda hem daire sahipleri,çocukları hem de kuşlar çok memnundular on sene sonra şimdi çok kuvvetli olmalarının yanında dehşetli iştahlı olmaları ve kavgacı yaradılışları dolayısıyla ıslak ekmekleri başka kuşlara yedirtmiyen kargalar inanılmaz ölçüde nüfüs artışı ile ne yem,ne yuva yapacak zemin bırakmadıkları için şimdi çok az yabani güvercin görebilmekteyim kargalardan sonra,Kumru ,saka kuşu ve serçe hiç kalmadı kerkenezler ise yuva yapacak yer bulamadıkları gibi kargaların onları tünemeye bile müsaade etmemek için devamlı taciz etmeleri sebebi ile sayıları çok azaldı annesi ve babası tarafından beslenen yavrularını hiç göremiyoruz.Kargalar ise adeta nüfüs patlaması yaptı yuva yapacak yerde kalmayınca dairelerin kepenk boşluklarına hucum ettiler ,herkez boşlukları kapatma teleşı içinde

Yorumu Arkadaşlarıma bırakıyorum.

Güzin Çakar 16-01-2012 21:30

Sayın selcuk44 , yabani sayılabilecek kuşların çevremizde bulunabilmesi için yaşayabilecekleri, beslenebilecekleri, saklanabilecekleri doğal bitki örtüsünün korunması gerekir.Yaşadığımız sitelerde ne ot, ne sık çalılar, ne de dallı budaklı ağaçlar kaldı. Budanmış ağaçlarda kalan 3 dal hangi kuşa yetecek? Anlattıklarınızdan kargalara bile yetmediği sonucunu çıkarıyorum. Bir süre sonra onlar da azalır, merak etmeyiniz efendim. Sevgi ve saygılar...

selcuk44 17-01-2012 12:22

çok Haklısınız sayın gçakar,

Bu gibi konularda çevre şartlarının korunmasına pek önem verilmiyor ,tam geçit kuşlarının yerleşme zamanlarında ağaçlar budanıyor,ağaçlık ve çimenlik alanlar tenis kortları için veya büfe yapımı için betonlaşıyor.netice de yaban hayvanlarının yaşam alanlarına tecavüz ediyoruz veya kenelerden korktuğumuz için bütün çimenlik ve otluk alanlar ilaçlanıyor sonuçta keneleri bilmiyorum ama yaşayan ve hergün yürüyüşülerimde önümden kaçışan kertenkeleleri ve çekirgeleri(Çeşme, paşa limanı Ortadoğu sitesinede) son üç senedir hiç göremiyorum adeta yok oldular. Bence en büyük görev aileler düşüyor, yeni büyüyen çocuklarımızı tam bir çevre seven ve koruyan bireyler olarak topluma kazandırmalıyız.

Saygılarımla,

Selçuk Numanoğlu.

Güzin Çakar 17-01-2012 19:36

5 Eklenti(ler)
Geçtiğimiz bahar,önce ağaçlar böyle budandı.
1.Eklenti 264697
2.Eklenti 264698
3.Eklenti 264699
Sonra da bunları ağaçların altından topladım.
4.Eklenti 264700
5.Eklenti 264701

caucasus 07-04-2012 01:10

Artık ağaçları budamıyorlar katlediyorlar. geriye ise bir kütük yığınından başka bişey kalmıyor.

Tura 07-04-2012 07:26

Katlettikleri tek ağaç olsa, budadılar yeniden yeşerir denilir. Ya bu zavallı korumasız kuşlar. Onların hesabını kimler verecek.
Fabrikanın içerisi kuş dolu.Biz mesai için kapıları açtığımızda onlar dışarı çıkıyor. Akşam mesai bitimini bekliyorlar. Onlar giriyor biz çıkıyoruz. Dışarıda konacak, yuva yapacak ağaç yok.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021