agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Kuşlar
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2007, 15:46   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2007
Thumbs down Bu kuşun türü nedir?

merhaba herkese
benim bir sorum olacak bahcemde cok sessiz küçük bir kuş yasıyor cin gibi birşey calıların içinden cıkmıyor hep yalnız goruyorum eşi falan varmı yokmu bilmiyorum..adını cok merak ediyorum bilen varsa yardımcı olabilirmi resimleri aşşağıda cok teşekkurler

resimleri ben kendim çektim bir an için kaçıp gitmedi çok sasırdım gercekten

akon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2007, 16:42   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Kızılgerdan

Yüzü ve göğsü kızıl, alt tarafı beyaz, sırtıkahverengidir. Göğsünden karnına geçişte gri birbant bulunur. Genci kahverengi ve beneklidir, yetişkinlerdeki renk kombinasyonunu göstermez. Kanatlarını genelde sarkık tutar ve sıçrayarak yürür. Ormanlarda, bitkice zengin parklarda ve çalılıklarda ürer. Kışın şehir içinde karşılaşmak yaza göre daha mümkündür. Diyetini böcekler ve kurtçular oluşturur. En çok duyulan sesi ayırt edici bir çıt-çıt ve tsii'dir. Ötüşü bülbüle benzer, şakımalı, tatlı ve incedir. İTÜ'de hemen hemen tüm çalılıklarda sesini duymak mümkündür, görmek için ise biraz daha sabır ve dikkat gereklidir.

Kaynak

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2007, 17:39   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2007
malina sizede cok teşekkurler..inanın sizde biliyorsunuz bu kuş gercekten cok tatlı.
cevremde bilmedigim bazı turler daha var onlarında fotograflarını en kısa zamanda cekip yollarım inşallah..

akon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2007, 20:22   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
akon, kuşların hepsini tabii ki tanımıyorum yani bana çok güvenme
Ama araştırıp birlikte öğreniriz...

Bir şey soracağım. Türkçe klavye kullanmıyor musun? Ayrıca şu de/da meselesine dikkat eder misin?
Forumda, Türkçenin doğru kullanımı hakkında

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 11:36   #5
/

Giriş Tarihi: 14-05-2007
Doğa gercekten muhteşem bunu sadece bu kuşdan bile anlamak mümkün tombik tombik ne güzel şey sanırım isminide gerdanlık kısmındaki kızıllıktan almış

kampcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 15:28   #6
adige

Sefer GİRİŞEN's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2005
Galeri: 121
Çok güzel bir kızılgerdan. Ben de daha önce göndermiştim.

http://www.agaclar.net/galeri/showim...&imageuser=335

Sefer GİRİŞEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2007, 12:54   #7
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
kızılgerdan

Yıllar önce karlı bir günde rahmetli babam bu kuşdan bana bir tane getirmişti. Garibim binanın camına çarpıp düşmüş babamda almış bir kutuya koymuş. Gaga yapısından ve ansiklopediden kuşun böcekcil olduğunu gördüm. Kendine geldikten sonra verdiğim hiçbir yemi kabul etmediğinide görünce balkondan azat etmiştim.

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2007, 14:09   #8
Yeni Üye

ALABALIK's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2007
Ankara Altınpark'ta bu kuşu görebilirsiniz. İnanın bana orası bir kuş cenneti gibi oldu. Geçen pazar günü eşimle gezerken sarı bülbül bile gördük. Sabahın erken saatlerinde gezmenizi öneririm.

ALABALIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2007, 18:04   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Acil!

Aşağıda resmi görülen kuşu, yaklaşık 20 dakika önce kabakların içinde buldum. Sağ kanadında bir saçma deliği var, ayrıca kırılmış. Göz göre göre yabani bir hayvana ve yahutta benim kedilere yem olmasına gönlüm elvermedi. Yakaladım getirdim. Bir de güzel ki.

Yarasını baticon ile yıkadım. Önüne su ve tane yemler, birazda böğürtlen koydum.

Fakat yeni arkadaşımın beslenmesi hakkında hiç bir bilgim yok. Gaga yapısına bakarak sert tohumlarla beslenmediğini tahmin ediyorum ama, böcek mi yer, meyve mi yer bilemedim. Tür hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Name:  1.JPG
Views: 11809
Size:  37.7 KB

Name:  2.JPG
Views: 8573
Size:  16.9 KB

Name:  3.JPG
Views: 9652
Size:  19.6 KB

Name:  4.JPG
Views: 11226
Size:  26.1 KB

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2007, 19:55   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Üveyik, tamamen tane yem ile beslenir.Şimdi tam av sezonu üveyiğin.Avcılar vurduktan sonra bulamamış olmalı.Eğer yabaniliğinden dolayı stres yapmazsa düzenli yem yerse kanadı iyileşebilir. Bir güvercinimin kanadı aynı sekılde ıyılesmiştı ve cok saglıklı ucabılıyordu, ancak açık yara bu kadar derın degildi.mikrop kapmaması da çok önemli.Kısa sürede kemik kaynıyor.Tabi kırık yerinden sandviç şeklinde sağlam bi sargı yapmalısınız... İnşallah düzelir.

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2007, 20:13   #11
Ağaç Dostu

Üveyik dedikleri bu muymuş? Bende etli butlu bir şey sanırdım.
Herhalde kuş havada iken sıkmışlar, çünkü resimde görülen yara, saçmanın kanattan çıkarken açtığı yara, girdiği yer ise kanadın altında. Veterinerim, yarayı günde 4-5 kez baticon ile temizlememi söyledi.

Şu anda karanlıkta ve sessiz ortamda bekliyor. Önünde buğday, mısır var ama yarın biraz da, mısır kırığı ve broiler yemi alayım. Bulgur da veririm. Birini yer artık.

Bir süre misafirimiz olacak herhalde.

Eski 04-09-2007, 20:27   #12
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Zavallıcık. İnşallah hemen iyileşir.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2007, 20:39   #13
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Bu kuş kumruya da çok benziyor.İnşallah çabuk iyileşir.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2007, 23:18   #14
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Galeri: 435
Sevgili Todor,
Doğadaki tüm canlıların ilacı sevgi ve ilgi (bir hekimde bunu söylerse, vay hastalarına !!!!) olduğuna göre bu kuş iyileşir arkadaş, merak etme. Garibim şanssız, düşmüş bir zalim avcıya (ne anlarlar böyle bir güzel kurşu sıkmaya?), bir yandan şanslı eline düştü. Şimdiden eline sağlık. Güzel haberlerini bekliyoruz.

kuru.umit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 18:23   #15
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sevgili Todor, kuş iyileşti mi?

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 01:38   #16
Ağaç Dostu

Kanadındaki delik kapandı. Kopmuş olan tüyleri yeniden uzamaya başladı.

Artık evin içinden çıkardım. İçinde oldukça rahat edebileceği bir kafesin içinde nekahat dönemini geçiriyor. Önünde devamlı taze su ve yüksek proteinli etlik civciv büyütme yemi bulunuyor.

Keyfi yerinde sanırım çünkü dün sabah ötüyordu. Bir ay içinde uçabilecek ve hayatına kaldığı yerden devam edebilecek duruma gelir diye düşünüyorum.

Düşüncem burasının av bölgesi olması ve tekrar avlanma ihtimali.

Eski 10-10-2007, 09:49   #17
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Ben kınalı olarak biliyorum gerdanındaki renkten dolayı.Bizim köydeki evin bahçesindede vardı Hatta köyde beslerdik,sabah kapı açılınca kapının önünde olurdu çoğu zamanda evin içine mutfağa kadar gider mutfaktan tırtıklanırdı.Biraz abarttın diyecen ama sabahları geç kalkınca mutfağın camını gagalıyordu ancak sonu çok kötü oldu kanın önünde tüylerini bulduk zannedersem kedinin biri kaptı.İnsana yakınlığı ile bilirim özellikle geceleyin **** akşam üstü insanın yakınlarında olurlar.
No karlı resimin olduğu kuştan bahsediyorum

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2007, 00:03   #18
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Galeri: 31
Bu kuşu nasıl bilirsiniz ?

Merhaba,
Sabahları bu kuşa rastlıyorum.Bahçedeki jakaranda ağacına konarak küçük bir konser veriyor.Güzel gözlü ve harika sesi olan bu kuşu bilen var mı acaba?

Eklenen Resimler

minka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2007, 10:15   #19
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Name:  arap bülbülü.jpg
Views: 9497
Size:  17.8 KBMerhaba çok şanslısınız.
Pycnonotus xanthopygos Arap bülbülü
Yakalarsanız bir tanede ben isterim.İskenderunda askerlik yaptığımda bir kafede vardı.Çok cana yakın bir kuş.Yavru iken beslemiş.Kafe içinde dolaşıp duruyordu.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2007, 00:57   #20
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Galeri: 31
Teşekkürler Sayın elfogi,
Arap bülbülü demek,konserinden belliydi.Bu kuşu hep tek görüyorum,sadece bir tane var gibi.Yalnız bir kuşa benziyor.Cana yakın olmasına sevindim.Yakalamayı pek düşünmem,istemem de aslında.Fotoğrafını çekmek de kolay olmadı zaten.Farkediyor ve sürekli yer değiştiriyordu.Ama ben de deneme amaçlı sesler çıkardım ve böylece resmini çekebildim.Daha önce sarı bir muhabbet kuşum vardı.(Limon)Onu da kafeste pek tutmadım,sürekli papağan gibi omuzumda dururdu,hiç kaçmadı,balkona bile çıkardım.Tekrar teşekkürler bu güzel bilgi için

minka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2008, 13:49   #21
Yeni Üye

ebabil's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2007
Galeri: 4
evet üveyik bende yeni kuşcuyum çok güzelmiş...kitap elimde tahmin yürütyordum ki ilk fotoğrafın dışında ek fotoğraflar bana onu tanıma olanağını verdi...güzel bir üveyikmiş....üstelik erişkin üveyikmiş kendisi,çizgili boyun lekesinden anlaşılıyor...

ebabil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2008, 18:39   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Aşağıda resmi görülen kuşu, yaklaşık 20 dakika önce kabakların içinde buldum. Sağ kanadında bir saçma deliği var, ayrıca kırılmış. Göz göre göre yabani bir hayvana ve yahutta benim kedilere yem olmasına gönlüm elvermedi. Yakaladım getirdim. Bir de güzel ki.

Yarasını baticon ile yıkadım. Önüne su ve tane yemler, birazda böğürtlen koydum.

Fakat yeni arkadaşımın beslenmesi hakkında hiç bir bilgim yok. Gaga yapısına bakarak sert tohumlarla beslenmediğini tahmin ediyorum ama, böcek mi yer, meyve mi yer bilemedim. Tür hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Eklenti 20120

Eklenti 20121

Eklenti 20122

Eklenti 20123
Bence bu bir av hayvanı olabilir,yencek.Mesela çulluk gibi.Sen bir araştır internetten

hayvansevermutl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2008, 14:01   #23
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Evet arkadaşlar üveyik

ÜVEYK veya öbür adıyla ADİ KUMRU (Turtur turtur)

«Üveyk» düz gagası, uzun kanatları, uzun ve yuvarlanmış kuyruğuyla dikkati çeker. Tüyleri genel olarak kızılımsı veya pas rengidir, boynunun arkası gri - mavidir, boynunun yanlarında gümüş kenarlı dört siyah serit göze çarpar.Üveyk Arupa'yla Asya'nın büyük bir kısmına yayılmıştır, birçokları kışın güney yönünde uzun yolculuklara girişir. Bilimsel adını, «tur tur» dîye tarfi edilebilen tatlı sesinden alır. zarif hareketleri ve yumuşak tavırları dolayısıyle güvercin ailesi üyeleri arasında insanlara en sevimli görünenidir. 30 santim uzunluğundadır.

61-954

http://www.hayvanansiklopedisi.com/U...Adi-Kumru.html

http://www.wallpaperst.net/view_imag...lia-turtur.jpg

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 19:47   #24
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Buğday falan gibi yiyecekler yer.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2008, 23:46   #25
/

Giriş Tarihi: 30-10-2008
evet genelde üveyik ve kumru benzerdir aynı familyadan oldukları için,böcekle çok beslenmezler taneli yemlerin hepsini yerler ,genelde 3-5 li gruplar halinde gezerler,kumrular insancıl olmalarına rağmen üveyikler daha hassasdır ve ürkektir ama uyum sağlayıp beslenebilecek bir hayvandır ,kuşlardan sadece serçe evcilleşmeye müsait değildir onun dışında genelde hepsi ev ortamına uyum sağlayabilir.yara enfeksiyon kapmazsa sanırım sorun olmadan yaşar ve iyileşir

cevreizcisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2008, 23:50   #26
/

Giriş Tarihi: 30-10-2008
genelde arap kuşu tek gezebilir ,çoklu gezdikelrini görmedim bir **** iki tane gezerler tabi biizm buralarda bulunanlar biraz daha değişiklik var belki bölgesel **** arap bülbülünün diğer türüdür

cevreizcisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 09:11   #27
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Bu kuşu tanıyan var mı?

Çok ürkek bir kuş, ıslık çalar gibi değişik bir ötüşü var. İki aya yakın zamandır her sabah çatıda aynı yerde durup ötüyor. Bazen eşini de görüyorum. Ben fotoğrafını çekmek için balkona çıkınca kaçıyor ve o gün bir daha gelmiyor. Bu sabah son anda görüntüleyebildim.

Eklenen Resimler

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 09:36   #28
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Sığırcık. Şehir merkezlerinde her zaman görülür. Aslında göçmen bir tür. Kış mevsiminde zeytin bahçelerini istila ederler.

Eski 23-03-2009, 09:39   #29
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın nevsune,

Karatavuk diye biliyorum.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 09:50   #30
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Sayın üzüm Karatavuk benekli değildir. Nevsune hanımın fotosundaki kuş Sığırcık kuşudur. Ayrıca karatavuk kuşuna şehir merkezi gibi yerlerde rastlamak neredeyse imkansızdır.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024