agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Kuşlar
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 1 Gönderen Cymbelina
  • 2 Gönderen Cymbelina
  • 6 Gönderen mügem
  • 2 Gönderen pahce
  • 1 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-12-2012, 04:13   #1
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Baykuş

Bayağı peçeli baykuş (Tyto alba)

Baykuşlar takımının peçeli baykuşgiller familyasındandır. Tüyleri, beyaz, sarı, kahverengi ve turuncudur. Peçe ve karın tüyleri genellikle daha açık renkli ve çok belirgindir.

Baykuşlar tam bir sessizlik içinde avlanır. Bütün vücudu yumuşak ve ince tüylerle kaplıdır. Tüyler, uçuş sırasında tabii bir susturucudur. Uçuş esnasında kanatlarının “pırpır” sesi duyulmaz. İri gözleri, başlarının yanında değil önündedir. Aşırı büyüklükteki gözleri, göz oyuğunda hareket edemez. Araba farı gibi yuvalarında sabittir. Ama baykuş boynunu 270 derecelik alan içinde rahatça çevirerek çevresini kontrol edebilir. Dişi baykuş erkeklerinden daha iri olup, 2-10 yumurta yumurtlarlar. Kuluçka süresi 30-40 gündür. Yumurtadan çıkan yavruların göz ve kulakları kapalıdır. Yavruların yuvada kalma süresi farklıdır. Türkiye'de, sık ormanlıklarda bolca görünür.

Tam karanlıkta görme kabiliyetleri yoktur. Az bir ışık avlarını yakalamaya kafidir. Gözlerindeki ağ tabaka sarı renklidir. Büyütücü özellik sağlar. Gözlerinde esas olarak çubuk (rod) duyu hücreleri mevcuttur. Bu hücrelerde “visual purple” yani “mor ışık görüntüsüne” sebep olan kimyasal bir madde bulunur. Rod hücreleri, en küçük bir ışığı bile kimyasal bir sinyale çevirirler. Böylece insanın sadece bir ışık parıltısını fark ettiği yerde baykuş buradaki cismi bütün teferruatı ile görür. Bütün kuşlarda üst göz kapağı alttakine geldiği halde baykuşlarda olay tersinedir.

Kaynak: Wikipedi

Eklenen Resimler

Canan beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 04:26   #2
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Birkaç bilgi daha:

Peçeli Baykuş Avrupa, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya'da bulunmaktadır. Asimetrik kulaklarıyla son derece keskin duyma yeteneği olan bu kuşun en belirgin özelliği açık - soluk rengi ve kalp şeklindeki yüzüdür.

İlgili birkaç video için:

Barn owl video - Tyto alba - 00 - ARKive

Barn owl video - Tyto alba - 06 - ARKive

Barn owl video - Tyto alba - 06b - ARKive

dağçiçeği ve Canan beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 10:51   #3
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Galeri: 39
Asil kuş,baykuş

Merhabalar,geçen yaz balkon demirlerime konan ve onu dakikalarca fotoğraflamama izin veren,hatta güzelce poz veren baykuşu,sizlere göstermek istedim.
Name:  DSCN3417.jpg
Views: 1153
Size:  32.0 KB
Name:  DSCN3398.jpg
Views: 1206
Size:  35.9 KB
Name:  DSCN3409.jpg
Views: 819
Size:  35.3 KB

Şu asalete bakar mısınız?

mügem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 10:55   #4
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Bu güzel kuşu yakından görme şansınız olmuş. Çok güzel resimler.

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 10:57   #5
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Galeri: 39
Teşekkür ederim,sayın mandalinleerik.

mügem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2015, 02:44   #6
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Sanırım hayatımda ilk kez bir baykuşu bu kadar yakından gördüm az evvel.. Küçükken Gülhane'de gördüğümü hatırlamıyorum. Balkona sigara içmeye çıktım, etrafa bakınırken gecenin 2:30unda uçan bu kocaman kuşta nedir diye düşünmeye başladım derkenn sokak lambasına konmaz mı.. "Aaa bu baykuşş" Hemen lambanın altında da devasa bir kirpi geziniyordu o sırada.. Ormana yakın olmak güzel.. İstanbul'un göbeğinde gecenin bu saatinde kedi ve köpekten başka, en fazla yarasa görürdüm daha evvel

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2015, 19:04   #7
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
selam,
Baykuşlar hakkında bilgisi olan varmı acaba? Bizim evin etrafında dört taneydi yavruları oldu şimdi sayıları sekiz. şuana kadar edindiğim tecrübeye göre yararları çok fare topluyorlar daha da çogalırlarmı yoksa belli bölgede belli sayıda mı kalırlar...
saygılarımla
durdu

durdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2019, 17:10   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2009
Arkadaşlar bugün bir tane peçeli baykuşu yolda kargalar tarafından rahatsız ederlerken gördüm baktım baykuş kaçamıyor. başata yaralı falan zannettim sonra yanına gittim gidince az bir uçtu tellere takıldı kaldı onu odan kurtardım tekrar saldım tam uçamıyordu tekrar yakaladım.çünkü hayvanı bıraksam ya kediler tarafından öldürülecek ya da kargalar tarafından en iyisi dedim eve götürüp bir süreliğine bakıp salarım düşüncesi ile kuşu aldım eve getirdim bir karton kutuya koydum dolaptan et parçası aldım yedirmeye çalıştım yediremedim. şimdi beni üzüntü sardı bu kuşu doğaya bırak ayımı bırakırsam. ölcek bırak masamda ölecek bana yardımcı olur musunuz.

pahce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2019, 17:47   #9
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sn. pahce;

Bulduğunuz kuş yavru mu? Muhtemel bir sakatlanma, hastalanma var mı? Yabani bir kuşa zorla bir şey yediremezsiniz. Bulunduğunuz yerdeki Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğüne götürürseniz genellikle Üniversitelerin Veterinerlik Fakültelerinde tedavi ve rehabilitasyon sürecini tamamlanmasını sağlayabiliyorlar.

Fare temin edemeyeceğinize göre çekirge vs. canlı büyük böcekleri karton kutuya atabilirsiniz. Su da içmesi gerekiyor. Kendine biraz geldi ise gece vakti serbest bırakırsanız kargalara görünmeden belki kendini kurtarır.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
asil, baykuş, kuş, misafir, muhteşem

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024