agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Kuşlar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-08-2012, 22:37   #1
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Papağanlarla başımız dertte...

Öncelikle herkese Merhaba;

İzmir'de bulunan bahçemizde bir çok meyve ağacı bulunmakta. Bu seneye kadar bir meyve ağacını kuşlara bırakırdık. Fakat son senelerde papağanlarla başımız epey dertte. Hatta bu sene bahçemize epey zarar vermekteler. Narları olmadan sapından koparıyorlar, cevizler hep yerlerde, mandalinaları şimdiden yemeden koparıp atıyorlar.
İnternetten araştırdığım kadarıyla Sesli ve sessiz olan kuş kovucu cihazlar var. Sessiz olarak çalışanlardan bir tane alsam papağanlar için etkili olur mu? bazı yorumlarda bir müddet sonra bu seslere alıştıkları yazıyor. Amacım onlara zarar vermeden uzaklaştırmak en azından meyveler olana kadar uzaklaşmaları. Bahçemiz 21 dönüm. Kuş kovucu cihazları önerir misiniz?

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2012, 21:00   #2
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Fikri olan yok mu?

Eski 23-08-2012, 11:47   #3
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Ege ünv. bahçesinde bulunan Yeşil Papağanlardan söz ediyorsunuz değil mi ? Hastahane bahçesindeki ağaçların büyük bir kısmını budadıkları için Yeşil Papağanlar bölgeye dağılmış durumdalar. Kuş kovucu cihazlar ve Baykuş maketleri ile Kırlangıç' lara karşı denemelerimiz başarısızlıkla sonuçlandıktan sonra saçak kenarlarına özel olarak tasarlanmış tel çıkıntılar yerleştirdiğimiz halde tam sonuç alınamadı (%70 başarılı oldu).

Şehir içinde sakin bir mera alanı malesef yok. Bahçenizi korumak için onlara bir beslenme alanı yapmanızı öneririm, eğer alıştırabilirseniz çevreden onları beslemek için bireyler de gelecektir. Bu konu ile Belediyenin veya Ünv.nin ilgilenmesi daha doğru olur diye düşünüyorum, umarım mesajınız ile bakımları ve sorunları için çözüm arayan ciddi bir topluluk oluşur.

dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 13:18   #4
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Evet o papağanlardan bahsediyorum. Sanırım 90'lı yıllarda üremeleri için salmışlar. Ultrasonic yani sessiz kovucuları araştırdım ve pahalı cihazlar. Daha uygun fiyatlı olanlardan da en az 15 adet almamız lazımmış. Konuştuğum firma öyle dedi. Dediğim gibi zaten kuşlar için her sene bir meyve ağacı bırakırdık fakat bu sene epey zarar vermeye başladılar. Tabii ki onlar da haklı çünkü şehirde beslenecek alanları çok daraldı. Fakat meyveleri artık henüz olmadan koparıp atıyorlar ve ağaçların altı meyve dolu. Yani yemeden koparıp atıyorlar. İnternette cd leri birleştirip ağaçlara asıyorlar fakat çok caydırıcı olacağını düşünmüyorum.

Eski 23-08-2012, 21:09   #5
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Güler Abla kuşlara karşı badem ağacını filelemişti ama 21 dönüm için çok pratik bir yöntem olmaz tabii. Yine de papağanların özellikle yöneldiği bir iki ağaç varsa aklınızda bulunsun diye eklemek istedim.

Güler / Bahçe

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 22:25   #6
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Şuan bir armut ağacında fileyi denedik başarılı oldu fakat en çok ceviz, nar ve mandalinalara zarar verdiği için bu ağaçların her birine file mümkün olmuyor özellikle ceviz ağacına file çok zor ve maliyetli olur. Yardımınız için teşekkürler.

Eski 24-08-2012, 11:24   #7
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2008
Ultrasonik kovucularda fare için aldım. Satış sitelerinde hiç bahsetmemesine rağmen ürün içerisinden çıkan açıklamada ortamda yiyecek olduğu sürece fare gelişine engel olmayacağı yazıyor. Yani farenin karnı tok ve canı sıkılıp dolaşmaya çıkmışsa oradan geçmiyor, bütün etkisi bu.

otugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 11:44   #8
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi otugay Mesajı Göster
Ultrasonik kovucularda fare için aldım. Satış sitelerinde hiç bahsetmemesine rağmen ürün içerisinden çıkan açıklamada ortamda yiyecek olduğu sürece fare gelişine engel olmayacağı yazıyor. Yani farenin karnı tok ve canı sıkılıp dolaşmaya çıkmışsa oradan geçmiyor, bütün etkisi bu.
Sanırım bu kuşlar için de geçerli olacak gibi çünkü kuşlar haklı olarak o açlıkla bir müddet sonra o sese alışacaklar. Bence yapılacak bir şey yok gibi.

Eski 24-08-2012, 13:30   #9
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Hepsini yakalayıp bana yollayın

capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 13:39   #10
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi capsaicin Mesajı Göster
Hepsini yakalayıp bana yollayın
Avlanması ya da yakalanması yasak. Zaten öyle olmasa bile yakalamazdım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024