agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Kuşlar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen elek
  • 1 Gönderen TCM
  • 1 Gönderen Sevgi Durul
  • 1 Gönderen TCM

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-06-2010, 12:15   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2007
Yuva'dan düşen serçe yavrusu

Merhaba arkadaşlar.
Kombimizin içinde serçe yuvası var ve yaklaşık üç yıldır yumurtlama zamanlarında geliyorlar. Bu yı tekrar geldiler ama iki gün önce baktım kombinin altından bir ayak fırlamış. Serçe varusu yuvadan ya düşmüş ya da atılmış. İki gün bekledim, belki hastadır annesi o yüzden atmıştır diye. Ama o ısrarla yaşadı. Bende dayanamadım kombinin kapağını söküp yavruyu aldım. Az önce onu ıslatılmış ekmekle besledim. Çok açtı hemen yedi. Acaba başka neler yedirmeliyim ona. Tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek ne tür şeyler yedirmeliyim. Bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardımcı olsun.

Historian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 21:01   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Sayın Historian, tekrar yuvaya koyma şansınız yok mu hazır kapak sökülmüşken? En iyi besleyecek annesidir diye düşünüyorum..
Koyamayacaksanız ya da yuvadan hastalıktan dolayı atıldığını düşünüyorsanız solucan, sinek vb. böcekleri ekleyin menüye, inşallah başına birşey gelmeden kanatlanıp uçtuğunu görürsünüz Ayrıca sizi tebrik ederim duyarlılığınızdan dolayı.

naturedesign beğendi.

Düzenleyen elek : 17-06-2010 saat 21:02 Neden: imla
elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 21:15   #3
Yeni Üye

Aslında yuvaya koymak istedim ama onu yuvaya koyayım derken bütün yuvayı dağıtma ihtimalim vardı. Belki başka yavru vardır diye buna cesaret edemedim. Şu anda durumu iyi. Acıktıkça ötmeye başlıyor, bende ıslatılmış ekmek ve su veriyorum şimdilik. Yarın ona solucan bulmaya çalışıcam veya sinek yakalıycam. Bunları bulamazsam da kıyma türü birşeyler vermeyi düşünüyorum.

Eski 17-06-2010, 21:34   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2008
Tam olarak nasıl beslemeniz gerektiğini bilmiyorum ama annesi olsa proteinli besinler verecektir. Elek'in de dediği gibi en iyisi solucan diye düşünüyorum ama kıymada menüde olabilir gibime geldi..

muhikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2010, 15:39   #5
Yeni Üye

Mernuş's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2009
Kuş yavrularına katı yumurta sarısı ufalanıp verilir diye biliyorum.

Mernuş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 14:48   #6
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2006
Exclamation

Size kolaylıklar diliyorum.Yavru bir serçeye kısa bir süre ben de bakmıştım.Yavru ne kadar büyük bilmiyorum ama serçeler yiyecek konusunda hiç de seçici değillerdir.Uzaktan annesini takip etme şansınız var diğer yavrulara ne getiriyor diye kısa bir gözlem yapın ayrıca yuvanın girişini de incelerseniz oralara dökülenlerden bir şeyler tahimin edersiniz.
Anne kuşlar getirdikleri besineri direkt yavrularına vermezler,kursaklarında mama haline getirip öyle verirler.Siz de ıslak ekmek içine birşeyler karıştırıp ezerek(ağır yağlı olmayan yiyeceklerden)haşlama patates,bulgur pilavı,makarna,bu mevsim zarar verdikleri meyvelerden; kiraz dut ,tiksinmezseniz küçük parçalara ayrılmış sinek vs.verebilirsiniz.Kıymaya bir şey diyemeyeceğim ama yumurta sarısı makul.
Çok obur olurlar,elinizi her uzatışta sizi annesi sanıp bir şeyler vereceğinizi sanırlar, taşlıkları pek gelişmediğinden verdiklerinizi zor sindirebilirler o yüzden az az verin,belirli aralıklarla suyunu da ihmal etmeyin.

Cahide Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 15:08   #7
Yeni Üye

Arkadaşlar ne yazıkki yavruyu kaybettim. Şu anda çok üzgünüm. Akşamdan beri hiç keyfi yoktu zaten, doğru düzgün yemek yemiyordu, hiç ötmüyordu. Belkide hastaydı ve annesi onun için onu yuvadan atmıştı, ama çok çok üzgünüm. Yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim.

Düzenleyen Historian : 19-06-2010 saat 19:51
Eski 06-08-2018, 02:54   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2018
Yavru serçe

Tam 1 gün önce kardeşimin bulduğu ve gösterdiğimiz veterinerin 2 haftalık bir yavru olduğunu söylediği serçemiz ne yazık ki öldü. Insan elinde yaşaması çok zor olan bu yavruları eğer koyabiliyorsak yuvaya koymamızda büyük ölçüde yarar var. Beslemelerimizi 2 saatte bir sırıngayla yaparken de akciğerine kaçma ihtimali olduğundan yutmasını bekleyerek vermeliyiz, boğazına kaçmamasına çok dikkat etmemiz gerek. Bana kalırsa katı gıdaların tercih edilmesi ve yavru ağzını açtığında boğazına cımbız yardımıyla bırakılması daha iyi olacaktır. Bu gıdalar tuzsuz kavrulmuş kıyma olabilir, beyaz peynir ve ekmeğin içi olabilir. Biz yaş kedi mamasını şırınga yardımıyla serçemize verirken kuş birden kendini bıraktı ayakta duramaz hale geldi. Ağzını açıp kapatıyordu, nefes alamıyor gibiydi. Hemen veterinere gittik. Ama yavruyu hayata döndüremedik ve gömdük. Veteriner hekim de akcigerine mama kaçmış olabileceğini söyledi. Lütfen sizler çok dikkatli olun.

basakunalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2021, 17:59   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2021
*** ben bugün serçe yavru buldum dışarıda yuvadan düşmüş ben yuvasını bulamadığım için onu bırakıp gidemedim ilk geldiğinde canlı değildi sonra su içirdim şimdide bisküvi ezerek suyla karışım yapıp verdim şimdi ötüyor ama çok korkuyorum ölücek diye bana yardımcı olabilirmisiniz ben hiç serçe yavru bakmadım benim sultan papağanım var ona bakıyorum ama ama serçe yavrusuna hiç bakmadım bilen varmı ölmesini istemiyorum hiç lütfen �� ����

Beyazmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2021, 18:04   #10
Yeni Üye

Ölmesini istemiyorum onu büyütüp salmak istiyorum dışarı bana yardımcı olun ����

Eski 20-05-2021, 16:54   #11
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Konserve kedi, köpek mamasını kibrit çöpüyle yedirmeye çalışın eğer yemezse haşlanmış yumurta, bebe bisküvisini iyice ezip süzgeçten geçirin, karışımı biraz sulandırın...kıvam olarak enjektörden geçecek şekilde hafif akışkan olmalı. Enjektörün iğnesi çıkmış olsun bu karışımı yavruya verin. Baştan yavru ağzını açmaz, ağzının kenarından enjekte edin, tadını alınca zorluk çıkarmaz. Günde 5-10 kez az az verin.

guneydefne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2021, 18:46   #12
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Her yıl iki üç tane denk geliyor bize, ne yaptıysak olmuyor. Muhtemelen fazlalık olup yuvadan atılan yavrular bunlar. Ellemiyoruz artık, anca can çekiştiriyoruz gibime geliyor çünkü.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2021, 00:51   #13
Yeni Üye

Question

Artık gerek kalmadı yardımınıza siz bana yardımcı olmadınız ben onu belediyeye verdim serçe yavrusunu canımdan can gitti ben yokluğuna alışamıyorum resmine ve videosuna bakıp ağlıyorum kimse yardımcı olmadı bana iste bir laf vardır ya hani kimseden yardım istemicekmişsin ne istersen allahtan isticekmişsiniz doğru lafmış kimse kimsenin umurunda değil herkes kendini düşüyor bunu gerçekten çok iyi anladım sizden gelecek yardım allahtan gelsin diyorum başka birşey diyemiyorum Bi yoruma cevap bile veremediniz ya başka bir şey diyemiyorum size sizden yardımınızı istediğim için çok pişmanım olan benim tatlı minnoşuma oldu onunla ayrı kaldık şimdi onu çok özlüyorum kendi ellerimle büyütüp doğaya salamadım ya gerçekten içim kan ağlıyor

Eski 23-05-2021, 01:02   #14
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Beyazmelek Mesajı Göster
Artık gerek kalmadı yardımınıza siz bana yardımcı olmadınız ben onu belediyeye verdim serçe yavrusunu canımdan can gitti ben yokluğuna alışamıyorum resmine ve videosuna bakıp ağlıyorum kimse yardımcı olmadı bana iste bir laf vardır ya hani kimseden yardım istemicekmişsin ne istersen allahtan isticekmişsiniz doğru lafmış kimse kimsenin umurunda değil herkes kendini düşüyor bunu gerçekten çok iyi anladım sizden gelecek yardım allahtan gelsin diyorum başka birşey diyemiyorum Bi yoruma cevap bile veremediniz ya başka bir şey diyemiyorum size sizden yardımınızı istediğim için çok pişmanım olan benim tatlı minnoşuma oldu onunla ayrı kaldık şimdi onu çok özlüyorum kendi ellerimle büyütüp doğaya salamadım ya gerçekten içim kan ağlıyor
Siz iyi misiniz? İki kişi cevaplamış, daha ne? Suçlayıcı yorum hiç hoş değil.

TCM beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2021, 08:26   #15
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi Durul Mesajı Göster
Siz iyi misiniz? İki kişi cevaplamış, daha ne? Suçlayıcı yorum hiç hoş değil.
Sayfa komple önerilerle dolu zaten; sanırım teknik bir veya bir kaç sıkıntı var.

Sevgi Durul beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2021, 15:50   #16
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Beyazmelek Mesajı Göster
Google'a bile yazsanız onlarca youtube videosu görebilirdiniz serçe yavrusu beslemeyle alakalı. Tavrınızı bir kenara bırakacak olursak, haşlanmış yumurta sarısını oldukça seviyorlar. Bundan sonraki tecrübeleriniz için faydası olur belki. Hayatta kalırlarsa 3-4 günde toparlanıp doğaya karışmaya hazır hale geliyorlar.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024