agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Kuşlar
(https)

Beğeni Düzeni209Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-04-2010, 18:48   #1
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Red face Bizim semtin kuşları

Bizim kuşlarımız çok meraklı, çok komikler Güvercinler, serçeler, saksağanlar, kargalar ve sığırcıklar. Biraz önce bir güvercin pencereden içeri bakıyordu, çok güldüm. Neredeyse göz gözeydik. Onlar benim yaşantımın vazgeçilmez tatlı belaları. Bu yüzden özel bir başlığı hakediyorlar.

Meraklı güvercin
Name:  kus2.JPG
Views: 7044
Size:  65.0 KB

Pencere önündeki çanağı söktürmeye üşenmiştim. İyi ki sökülmemiş çok seviyorlar üstünde durmayı.
Name:  kus1.JPG
Views: 2272
Size:  47.7 KBName:  kus3.jpg
Views: 2189
Size:  15.9 KB

Balkona çamaşır asmak hayal oldu artık. Arada bir boşluk bulup ağlardan bile girmeyi beceriyorlar.
Name:  kus4.jpg
Views: 2410
Size:  21.3 KB

Bu ara sığırcıklar ve kargalar görünmüyorlar. Oyuncu sığırcıkları pek özledim

tener, pria, mrduran ve 2 kişi beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2010, 22:35   #2
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
nevsune hanım gerçekten çok ilginç; o kuşların ilgisini çeken ne var o balkonda
ve o balkona gerilen ağ kuşların hışmından korunmak içinmi gerildi.

balkondaki ağı görünce aklıma geldi, Almanyada bir tanıdığım koskoca kiraz ağacını tamamen ağ ile kapatmıştı. bende merak ettim buda nesi diye.

demesinmi kuşlar kirazı yemesin diye gerdim ağı, bir kuşa bu kadarmı eziyet edilir. ve ağın içine giren kuşlar çıktıktan sonra tövbe ,bir daha Almanya'ya gelmekmi diye iç geçirmezmi.

mrduran beğendi.
gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 18:18   #3
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Sevgili gurbik67 kuşların ilgisini yalnızca benim balkon çekmiyor. İnsanların sürekli istila halinde olduğu dünyada onlara yuva yapacak yer kalmadığı için balkonlarımıza yuva yapmaya çalışıyorlar. Özellikle güvercinler iri kuşlar oldukları için ağaçlara yuva yapamıyorlar sanırım ve kendilerine yavrularını büyütebilecekleri yerler arıyorlar. Balkonlar onlar için en uygun yerler oluyor. Hele ki benim balkon gibi her taraf saksı içindeyse "ooh burada site kurulmuş, evlerden birine de biz yerleşelim" diye düşünüyorlar zahir

Yıllardır saksılarda yavru büyüttüm, her yavru büyüdüğü yeri benimseyip daha sonra kendisi de orada yavru yapmaya çalışıyor. Hele yazın uzun sürelerle evden uzaklaşıp döndüğümde, o yavruları rahatsız etmemek adına balkona çıkamaz oluyordum. Eee bitkileri ne yapacağız? Sonra bir yığın sakınca yaşadım. Balkona bit taşıdılar, temizleyeceğim diye neredeyse zehirleniyordum. Yavruları kargalara yem olunca o minnacık cesetlere hem ağladım hem atmaya çalıştım. O kadar emek verdiğim, gözüm gibi baktığım bitkileri ezip duruyorlardı. Yani başedemedim. Onları uzaklaştırabilmek için gördüğüm, duyduğum herşeyi denedim. Hiçbir şey kâr etmeyince son çözüm ağ germek oldu.

Şimdilerde böyle pencere ve ağ gerilerinden aşk yaşıyoruz

mrduran ve sahinur beğendi.
Eski 01-05-2010, 00:57   #4
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
nevsune hanım Allah kolaylık versin işin gerçekten zor.
benim kızın balkonuna kırlangıçlar yuva yapmışlardı, evi ve balkonu boyarken fırsattan istifade yuvayı terk eden yavrulardan sonrayuvayı atayım dedim.

vuyada sadece çamurdan yapılmış, ve başımdan aşağı döküleni ben çamur zannediyordum meğer yuva tam bir pire torbası imiş. o nu hatırladıkça sokak itlerinin kaşınması aklıma geliyor, her tarafım pire olmuştu,

çare olarak ta balkonu tamamen pimapen yapmak oldu. gerçekten size hak veriyorum işiniz zor.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 14:38   #5
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Bu da çilek saksısında şarkılar söyleyen serçem. Hergün mutlaka gelir. Yer belki diye çilekleri almıyorum ama o sadece ötmekle meşgul. Kaç zamandır görüntülemeye çalışıyorum. Pencere konum olarak fotoğraf çekmeye çok ters bir yerde ve o pencere ardından bile en ufak bir kıpırtıyı hissedebiliyor. Bunu yakaladığıma şükür.

Eklenen Resimler

Eski 06-05-2010, 14:48   #6
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Kaçmıştı, yine gelmiş ötüyor. Bu kez daha iyi yakalayabildim

Eklenen Resimler

COYOTE, tener, mrduran ve 1 kişi beğendi.
Eski 20-05-2010, 14:16   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
sığırcık

Bizim balkon ve pervazlara da sığırcıklar geldi.

Birkaç gün önce bazı kuşların balkon demirlerine asılı saksılardaki sardunya ve yanındaki kadifeleri hırpaladıklarını gördük. Hatta özellikle kadife çiçeklerini kopardıklarını fark ettik. Yiyorlar veya ağızlarında yuvalarına taşıyorlardı. Dikkatli gözleyince iki alt katımızda boş bir dairenin panjur aralıklarına girip çıktıklarını hayretle izledik. Oraya herhalde yuva yapmışlardı. Birkaç defa yandaki ağaçlara konduklarında seslerini de dinledik. Çok çeşitli ve bazen güzel sesler çıkarıyorlardı.

Bu resimler aynı gün tesadüfen çekildi. Yeniden çekmeye uğraşıyorum ama fotoğraf makinam bu işe pek uygun değil.

Her şey gönlünüzce olsun.

Eklenen Resimler

tener, mrduran ve Milla beğendi.
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 20:57   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Sığırcıklar çok iyi bir ötüm kuşu. Özelliklede erkekler bu dönemde tünediği yerde şakırken kendinden geçiyor Bu kadar yakınınızda olduğu için çok şanslısınız.

mrduran beğendi.
A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2011, 11:54   #9
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Bu ayaz kış sabahında içimi ısıtan pencere önü konuklarım... O kadar güzel görünüyorlardı ki fotoğraflarını çekerken pencere camının kirli oluşuna bile aldırmadım

Eklenen Resimler

Eski 04-12-2011, 12:34   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-03-2011
Canım, onları görmek herkese kısmet olmaz bakarsın ama fark etmezsin senin sevdiğini biliyorlar.Camların güvercinlerden temiz kalması mümkün değil,benimde gariban terk edilmiş 4 tane her gün yolumu bekleyen köpeklerim var.Arabanın sesini duyduklarında koşa koşa gelirler,kar kış demem onlara her gün yemek götürürüm.Görmek önemli bakmak çok sevap hayatım çok çok öpüyorm sağlıcakla kal.

alcen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2011, 15:16   #11
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Ah be alcencim ne iyi ediyorsun. Keşke herkes senin gibi saygı ve sevgiyle yaklaşsa hayvanlara. Eskiden pencere önlerine özellikle kışın yem koyardım. Kirlenirse kirlensin, silerim olur biter. Kaç zamandır alt kattaki bir oturanın şerrinden artık besleyemiyorum garipleri. 3 kat alttaki evine giriyormuş yemler. Sanırsın yem değil, güdümlü füze.

Yahu hadi dünyayı sahiplendik, biraz da saygı duysak ya diğer canlılara. Bu soğuklarda ne yiyecek bulacaklar, yaşamlarını nasıl sürdürecekler? Şunların güzelliğine sevimliliğine bak. Gün gelecek insanoğlunun bencilliği yüzünden, çocuklarımız torunlarımız insandan başka canlı göremeyecekler

pembegül ve sahinur beğendi.
Eski 04-01-2012, 04:19   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2011
nasıl çektiniz bu fotoları ?

botanik33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 14:13   #13
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Eskiden pencere önlerine özellikle kışın yem koyardım. Kirlenirse kirlensin, silerim olur biter.
....Bu soğuklarda ne yiyecek bulacaklar, yaşamlarını nasıl sürdürecekler?
diyorsunuz ya Nevsune Hanım...

Ben de bu karda kışta hiç kıyamam bu güzelim canlılara..
Biz içerde kalorifer yanında manzara seyrederken onlar hayatta kalma savaşı veriyorlar..

Sitemizin yerlisi 2 çift kumrumuz var..
Biraz da ben alıştırdım onları..
Hava soğuk olunca, aç oldukları zaman geliyorlar mutfak camı önüne, yiyecek bekliyorlar..bizden tedirgin de olmuyorlar pek..cam açıkken bile geliyorlar..bizim ailenin bir parçası onlar..
Böyle karlı günlerde bol bol bulgur döküyorum..
Bugün bulguru bitirdik..kıza söyledim çarşıdan dönüşte bir paket daha alması için..

Eklenen Resimler

COYOTE, tener, mrduran ve 2 kişi beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 14:28   #14
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2009
Sn pria & Nevsune
Harikasınız. Sizler gibi ince düşünen,doğayı seven insanları takdirle izliyorum.
Bu karda kışta hayat sokaktakiler için gerçekten çok zor.

münevver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 18:55   #15
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi botanik33 Mesajı Göster
nasıl çektiniz bu fotoları ?
Çanak antenin üstünde duruyorlar. En ufak bir hareketimden huylanıyorlardı. Olabildiğince uzaktan ve yanlış hatırlamıyorsam yüksek bir mp ile çekmiştim.

Eski 27-01-2012, 19:00   #16
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Ben de bu karda kışta hiç kıyamam bu güzelim canlılara..
Biz içerde kalorifer yanında manzara seyrederken onlar hayatta kalma savaşı veriyorlar..

Sitemizin yerlisi 2 çift kumrumuz var..
Biraz da ben alıştırdım onları..
Hava soğuk olunca, aç oldukları zaman geliyorlar mutfak camı önüne, yiyecek bekliyorlar..bizden tedirgin de olmuyorlar pek..cam açıkken bile geliyorlar..bizim ailenin bir parçası onlar..
Böyle karlı günlerde bol bol bulgur döküyorum..
Bugün bulguru bitirdik..kıza söyledim çarşıdan dönüşte bir paket daha alması için..
Çok güzeller çoook. Nasıl da biliyorlar zarar görmeyeceklerini. Ne iyi etmişsiniz

Bir zamanlar bir arkadaşım kuşlara çiğ bulgur verilmemesi gerektiğini söylemişti. Kursaklarında şişip özellikle küçük kuşların ölümüne neden oluyormuş diye hatırlıyorum. O konuşmadan sonra ben bulguru haşlayıp öyle vermeye başlamıştım. Siz bulgur deyince aklıma geldi.

Eski 27-01-2012, 19:02   #17
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver Mesajı Göster
Sn pria & Nevsune
Harikasınız. Sizler gibi ince düşünen,doğayı seven insanları takdirle izliyorum.
Bu karda kışta hayat sokaktakiler için gerçekten çok zor.
Teşekkürler. Bu yüzden birbirimizi buluyoruz ya

Eski 27-01-2012, 19:27   #18
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bizim mutfak penceresinin önü de kuşlar için yemlik.

Mermerin genişliği fazla olmadığı için panjurun dışa açılan ayağını 5 cm kadar dışa açınca onlara iyi bir tünek oluyor ve pencere önüne konan yenleri çok rahat yiyebiliyorlar.

Bir kumrumuz var, küçük torun ona çengel adını taktı. Onun cama geldiğini görünce babaanne çengel yemek istiyor diye koşarak geliyor.
Beraberce evde ne varsa, pencere önüne koyuyoruz. Pencereyi açınca da hiç kaçmıyor, hemen yan pervaza geçiyor bizim yem serpiştirmemizi seyrediyor. Sonra da yemeğe geliyor. Ama bu sefer de güvercinler onu ürkütüp kendileri yiyorlar.
Bir kaç ay önce evde kalan kuru ekmek dilimlerini ıslatıp, ufalamadan koyduk. Ben de ocak başında bir şeyler yapıyordum ki bir karaltı hissettim. Başımı çevirmemle koskocaman bir martı ile göz göze geldim. Açık pervazı o da tünek olarak kullanmak istiyor ama o kadar geniş ki kanatları durabilmesi zor, ama yine de ekmek dilimini kapmayı başarıyor.

Bir iki fotoğraf çekip yüklemiştim siteye.

Tabii bunlar buranın yani Gayrettepe'nin kuşları. Ama siz kuşları görmek bülbülleri dinlemek istiyorsanız Manyas'a buyrun da oradaki görsel şöleni görün. Mest olursunuz.

mrduran beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 19:37   #19
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
...Bir zamanlar bir arkadaşım kuşlara çiğ bulgur verilmemesi gerektiğini söylemişti. Kursaklarında şişip özellikle küçük kuşların ölümüne neden oluyormuş diye hatırlıyorum. .
Nevsune Hanım,

Kuşların severek yediği tüm tohumlar ıslandığı zaman şişer..Özellikle keten tohumu..
Gıdadestekçileri bile ketentohumun ağzınıza fazla atıp çiğnemeyin diye uyarırlar, çok şiştiği için..
Ama kuşlar bunları tabiatta bol bol yerler..

Ben bir sakıncası olacağını sanmıyorum..

Eski 01-02-2012, 08:06   #20
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Bunlar da benim bahçenin kuşları. Ağaçkakan ve ispinoz.

Eklenen Resimler

Düzenleyen sakagun : 02-02-2012 saat 21:53 Neden: Düzeltme: Kuş adını değiştirdim.
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2012, 08:10   #21
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Herkes ne güzel yakalamış kuşları, bayıldım.

Zavallıcıklar yaşam mücadelesi veriyorlar. Bu sene kış onlar için çok sert geçiyor.

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2012, 13:02   #22
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2009
Ağackakan süpermiş.
Kuş kadarcık diyorlar öyle.. minicik..

münevver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2012, 13:44   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sevgili sakagün, bahçenizin kuşları harika... Ben bu yaşımda, daha Ağaçkakan görmedim biliyormusunuz, yalnız fotoğraflarından tanıyorum.Sıcacık sevgilerimle...

Düzenleyen Güzin Çakar : 30-04-2012 saat 09:09
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2012, 20:02   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Bunlar da bizim balkona uğrayanlar.. İki kumrumuz var her yıl geliyorlar..
Name:  100_1489.jpg
Views: 1697
Size:  22.5 KB
Serçeler ekmek için geliyorlar ama fotoğraf çekmek çok zor.. Hepsi kaçıyor.. Bu kadar yakalayabildim
Name:  100_1499.jpg
Views: 1524
Size:  38.1 KB

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2012, 21:59   #25
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Sevgili sakagün, bahçenizin kuşları harika... Ben bu yaşımda, daha Ağaçkakan görmedim biliyormusunuz, yalnız fotoğraflarından tanıyorum. İzninizle küçük bir düzeltme; 2.fotoğraf Kızılgerdan değil, o bir İspinoz...Sıcacık sevgilerimle...
Adı düzelttim. Teşekkür ederim.
Ağaçkakanı ben de ilk bu sene gördüm. Alakarga büyüklüğünde bir kuş. Fotoğrafını çekmek çok zor oldu. Teleobjektifle evin içinden çektim. Yanına yaklaştırmıyor.

Bahçemdeki diğer kuşlar saksağan, alakarga, baştankara, serçe, kara tavuk. Bir kez de leylek gördüm. Leylekler genelde şehir merkezinde, elektrik direkleri üzerinde yuva yapıyorlar.

Bu sene bahçemin bir kısmını orman yapacağım. Yani otlarını biçmeyeceğim ve o bölümdeki ağaçları budamayacağım. Orası kuşların yuvası olsun. Orman bölümünde şimdilik dişbudak, çam, dev sekoya, kuşburnu, incir, ayva var.

İyi ki geçen sene yabani otları biçmemişim. Kuşlar kışın yabani otların tohumlarıyla besleniyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 03-02-2012, 00:31   #26
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Yorumsuz:

Eklenen Resimler

Eski 03-02-2012, 15:41   #27
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Baştankara. Görüntüsü gibi sesi de çok güzel.

Eklenen Resimler

Eski 30-03-2012, 14:20   #28
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Bahçemde bugün İbibik kuşu gördüm. Maalesef yanına yaklaştırmadı.

Eklenen Resimler

Eski 13-04-2012, 18:17   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Balkona çıkmak istiyorum ama gitmiyor ki.. Ürkütmek de istemiyorum, henüz uzun uçuşlar yapamıyor..
Düşer diye korkuyorum..
Bazen yem kabının içinde saatlerce yatıyor eşşek

Eklenen Resimler

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2012, 22:03   #30
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Pencerenin dışındaki bodrum papatyasının saksısı serçelerin mekanı oldu. Bir yerlere yuva yapmaya çalışıyorlar sanırım. Ne zaman bu dişiyi görsem ağzında çer çöp var. Bu arada bodrum papatyasını yola yola bir hal oldular. Ben de kendi hallerine bırakıp çiçeği gözden çıkarttım. Sabahları saksının içine ekmek kırıntıları bırakıyorum, gelip gidip yiyorlar. Bir de erkek serçe var hep birlikte gelip gidiyorlar. Aynı kuşlar mı bilmiyorum ama bana öyle gibi geliyor.

Dişi çok meraklı. Sabahları evin havalanması için pencereyi açık bırakıyorum, içeri girip ortalığa bakınıyor. Yavaştan bana da alışmaya başladılar. Eskisi kadar ürkek değiller. Yanlarına gittiğimde fazla paniklemiyorlar. Pencerenin iç tarafına su bırakmaya başladım. İçecekler mi, banyo mu yapacaklar merak ediyorum.

Şu meraklı güzele bakar mısınız

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024