agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Kuşlar
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-12-2009, 23:17   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2006
Baykuş, puhu beslemek

Dostlar baykuş ve puhu kuşlarına hayranım. Çok hoşuma gidiyorlar. Acaba bunları balkonda yetiştirebilirmiyim? Ankarada parklarda vs. görüyorum bu güzel canlıları. Yavrusunu bulsam kendime ,evin balkonuna alıştırabilirmiyim sizce?

mcdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2009, 23:26   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Önce beslenmesi için gerekli canlı hayvanları nasıl üreteceğinizi düşünmelisiniz.
Bunlar evcil hayvanlar olmadığı için balkonunuz uygun değil beslenmesi için.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2009, 00:43   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2009
Bana görede yabani hayvanlar balkonda beslenmez.Eğitimli baykuş bulabilirseniz kendinize alıştırır beslersiniz.

Düzenleyen M Fatih : 27-12-2009 saat 00:44 Neden: Yazım Hatası
M Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2009, 02:17   #4
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Biraz emek ister ama daha iyi bir yol önereyim. Yerleşik bir baykuş ailesi bulun, rahatsız etmeden sabırla izlemeye, gözlemeye başlayın. Gece görüşlü bir dürbün ile avlanmalarını bile izlersiniz, bu muhteşem hayvanların fotoğraflarını çekersiniz. Doğa dostlarına da böylesi yakışır.

tourkana ve Kayahann beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2009, 12:15   #5
Ağaçsever

Bana görede en iyisi bu ama bunu yapmak o kadar da kolay değil ve bulsanda evinin yakınında olmayabilir arabayla mı gidip gözlemlicen buda çok mantıklı değil bence.Evinden gözlemliyebilsen bile çevre halkı yanlış anlayabilir.

Düzenleyen M Fatih : 27-12-2009 saat 12:16 Neden: Yazım Yanlışı
Eski 27-12-2009, 12:41   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yabani bir hayvanın yaşamına müdahale ettiğinizde işin bütün sihri kaçar. Etrafınıza iyi bakın. Şehrin en kalabalık yerlerinde bile vahşi yaşam görebilirsiniz

Eski 27-12-2009, 14:54   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Yabani bir hayvanın yaşamına müdahale ettiğinizde işin bütün sihri kaçar. Etrafınıza iyi bakın. Şehrin en kalabalık yerlerinde bile vahşi yaşam görebilirsiniz
Ama yabani hayvanların eğitip beslemek , onun yaşamına müdahele etmek değildir.

Eski 27-12-2009, 15:04   #8
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Yabani hayvanı eğitip beslemeye çalışmak, doğanın kendisine doğrudan müdahaledir. Bırakın eğitmeyi, beslemeye kalktığınızda bile o hayvanı artık doğadan koparıp insana bağımlı duruma getirirsiniz. Üstelik de besleyeceğim diye o hayvanı fazladan bir de hapsediyorsanız öldürmekle eşdeğer bir durum olur.

Konu baykuş olduğuna göre, bırakın geceleri kanalizasyon ya da atıksu menfezlerinden çıkan fareleri toplasınlar. Bu hayvana yakınlık hissediyorsanız onun ölümüne ya da doğadan kopmasına sebep olmak yerine, sıkıntıya girin biraz. Balkonunuzdan, sokağın köşesinden, ya da parkta bir ağacın arkasından izleyin, gözleyin. Bu zor geliyor ise, tahrip edici olmaktansa oturup evde belgesel izleyin.

Eski 27-12-2009, 15:23   #9
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Hayvanat Bahçesine gitmenizi öneririm,Doğal hayatla kafeste olanların farkı çok büyük.Bende kar baykuşuna (beyaz olan ) tutkunuyumdur fakat yabani bir hayvani kafese kapatmak bencillik olur

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2009, 13:23   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2006
Dostlar kafese kapatmayı asla düşünmedim. Çidden bu acımasızca olur. Benim isteğim yuvası balkonumda olsun ,banada alışık olsun. İstediği zaman gelip gitsin. Bi çayımızı içsin hesabı .Etraftaki parklarda görüyorum arada sırada ,evi bir ağaçta olacağına bizim balkonda olsun yani ,arada görüp sevsem yeter bana. Çok güzel hayvanlar.

mcdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2009, 18:28   #11
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kuş yuvaları var. Bu konuda bir de başlığımız var. Baykuşların ilgi göstereceği bir yuva yapıp balkonunuza gelmelerini bekleyebilirsiniz. insanlara fazla yaklaşmayacakları belli.

Çok eski bir belgeselde evinin çatısında, baykuşların beslenmesi için, küvetin içine fare koyan birisinin hikayesini hatırlıyorum. Bunu için evinde fare üretiyordu.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2009, 07:49   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Ne zaman bu tip konular açılsa bazı arkadaşlar -iyi niyetli de olsa- mesaj kaygısına düşüyorlar. Ben bu durumu inanılmaz (can)sıkıcı buluyorum.
Konunun başlığı belli, onu konuşalım; her şeyi bir etik davasına dönüştürmek zorunda değiliz.
İnsan meraklı bir hayvandır, merakı öldürmemek gerekir

Çocukluğumdan beri en büyük tutkularımdan biri bu tuhaf kuş olmuştur, o yüzden sizi çok iyi anlıyorum Kaçak olarak bu kuşları (ve diğer yırtıcıları) satan insanlar var; ama eminim siz de benim gibi onları gerçekten sevdiğiniz için olmaları gerektiği yerde, özgürce yaşamalarına izin vereceksiniz.

Bence gezintiye çıkın sık sık, yuvalarını gözlemleyin. Mutlaka yuvasından düşen, birilerince vurulan, yardıma ihtiyaç bir baykuş bulacaksınız bir gün. Hiç olmazsa göre göre göz tatmini yaşarsınız; inanın oluyor, kendimden biliyorum

Bu arada puhu kuşu fazla büyük bir tür; ama şehirlerde sık sık bulunan cüce baykuş ya da kukumav türleri gayet rahatça balkonda konaklayabilir.
Tutkularınızı yabana atmamanız dileğiyle, sevgiler -

querelle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 19:02   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2010
Arkadaşlar bana baykuş yumurtası lazım acaba bulabileceğim yerler nereleridir?

mulayim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2010, 15:29   #14
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
arkadaşlar baykuşlar etoburdurlar ve devamlı et yemeleri gerekmektedir. normal habitatda besleniş şekilleri küçük kemirgenleri, kara kaplumbağaları, kurbağalar, böcekler ve küçük kuşlarla beslenirler.bunları yemek suretiyle hayatlarını sürdürürler. bu bakımdan evde beslemek sizin için sorun yaratacagına inanıyorum.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2010, 21:03   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mcdogan Mesajı Göster
"......" Acaba bunları balkonda yetiştirebilirmiyim? "......" Yavrusunu bulsam kendime ,evin balkonuna alıştırabilirmiyim sizce?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Yabani bir hayvanın yaşamına müdahale ettiğinizde işin bütün sihri kaçar. "....."
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M Fatih Mesajı Göster
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi querelle Mesajı Göster
Ne zaman bu tip konular açılsa bazı arkadaşlar -iyi niyetli de olsa- mesaj kaygısına düşüyorlar. Ben bu durumu inanılmaz (can)sıkıcı buluyorum.
Konunun başlığı belli, onu konuşalım; her şeyi bir etik davasına dönüştürmek zorunda değiliz.
İnsan meraklı bir hayvandır, merakı öldürmemek gerekir
“……..” -
Şuraya bir gözatın derim… daha da (can) sıkıcı olsa da…
Akrep nasıl beslenir

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2010, 23:08   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2009
1994 yılında Mudanya'da yazlık evimizin kat kaloriferinin bulunduğu odanın camı kırılmış içine peçeli baykuş yuva yapmış. Evi temizlemeye gittiğimizde garip bir koku vardı. Kokuyu takip ederek 5 tane yavru baykuşu bulduk. Onları atamadık.
Annem hergün isyan etse de babamın benim ve kardeşimin ısrarına yenik düşüyordu. Her gün taze kıymayla besledik yavruları. Hergün bulundukları yeri temizliyorduk. Çok garip nefes sesi çıkarıyorlardı. Zamanla bize alıştılar (biz de onlara)ve büyüdüler. Ara ara anneleri geliyordu; sanırım yiyecek getiriyordu. Uçma talimi yapmalarına tanık olduk. Uçmayı öğrendikleri zaman komşu evlerin çatılarında vakit geçirir oldular. Babam her akşam onları büyük bir hayranlıkla seyrediyordu. Sonra birgün ortadan kayboldular. Babam camı hiç tamir ettirmedi; gelirler diye. Bir sonraki sene de çok bekledik. Bir daha hiç gelmediler.
Bazen onların yaşamlarına müdahale ettiğimizi düşünsem de 5 yavrunun tümünün hayatta kalmasına katkıda bulunduğumuza inanıyorum. Biz yavruları yaşatmak adına onları evde baktık. Sonuç olarak şunu diyebilirim: Bence baykuşlar evde bakılacak hayvan değiller.

thisisme ve gentilis beğendi.
bin18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2010, 23:36   #17
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Şuraya bir gözatın derim… daha da (can) sıkıcı olsa da…
Haklısınız. Ben işin bu yönünden hiç bahsetmedim. Arkadaşlar doğa sevgisi ile doğruyu bulurlar diye düşündüm. Öte yandan gerek hayvanları koruma kanunu gerek bu konuya atıflar yapan başka kanun ve yönetmelikler açık yasaklar getirmiştir.

Eski 11-01-2010, 00:20   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2009
Vahşi hayvanları öyle kafanıza göre alıp besleyemezsiniz. Nerede doğa severliğiniz?

bubalus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 00:55   #19
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Bizler işin etik yönünü düşünsekte baykuşgiller ailesi iyi avlanan cinslerdir.Bildiğim kadarıyla Almanya da dernekleri bile var.Baykuşlarla avlanan avcılar var Almanya da.Sanıldığı kadar kötü bir durum değil.Tıpkı Karadenizli avcıların atmaca,Kırgızların kartal beslemesi ve bunlarla avcılık hobilerini devam ettirmeleri gibi...

Ama şahsi kanaatimde doğaya yakışan bir hayvanın bir kafese dar alana kapatılmaması yönünde.

çiftçi5234 beğendi.

Düzenleyen umıt79 : 11-01-2010 saat 00:56 Neden: imla hatası
umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 17:57   #20
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Avlanmak için kullanmakta bir sorun görmüyorum.Sonuçta hayvan içgüdüsel hareketlerini yerine getirebiliyor hatta soylarının devamına yarar sağlıyor.Örneğin bizim buralarda avcılık yüzünden neredeyse hiç yırtıcı kuş yoktu yeni yeni ortaya çıkmaya başladılar.Ama örneğin karadenizde bu hayvanlara değer veriliyor yakalanmasalar da yakalansalar da ölmüyorlar.Sürekli doğal yaşam alanın azaldığı bir dünyada bu tür hayvanlar yaşayacak yer bulamıyorlar çoğu insan da sürekli çatıda öten yuva yaptığı yer pislik içinde kalan bir hayvanı istemiyorlar bu nedenle şehirlerde de yaşayamıyorlar ama bu hayvanlar dikkatli bir şekilde bakılmaya başlansa en azından bu hayvanlara olan bakış açısı değişir diye düşünüyorum...

çiftçi5234 beğendi.
siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2010, 15:42   #21
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Baykuşlara bende oldum olası hayranımdır.Küçükken ve henüz kedi ailemiz yeşermemişken böyle bir fırsatım oluyordu ama o özgürlüğü seçti bende öylece kalakaldım Maalesef şimdi de kanatlı her canlıyı gördüğünde ağzından salyalar akan kedi kızım buna izin vermiyor.Uzaktan kendime alıştırdığım bir baykuş var (sanırım cüce olanlardan) ben uyumadığım için genelde geceleri gelip pencerenin karşısına konunca izleyerek yetiniyorum.Eğer besleyecek olursanız(tabii baykuşu eve alıştırmaktan önce bulmakta ayrı bir güç) çekirge,fare,tırtıl gibi besinlerini sağlamanız gerek yavruyken.Onun dışında kırmızı eti de yiyormuş okumuştum.Dilerim sizin özgürlüğü ve ev arasında iyi bir hayatı olan bir baykuşunuz olur ama lütfen kafeslemeyin

pria beğendi.
GothiCat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 17:02   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
yabani kuş beslemenin cezası hayli yüksek
bu cezayı ödemeyi göze alırsanız besleyebilirsiniz

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2012, 10:01   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-09-2012
bizim bacalara hersene baykuş yuva yapıyor,saksağanlar ise gelip yiyorlar.bu sene balkondan kafası kopmuş yılan yavruları toplamak bizi çok şaşırttı,meğer baykuşumuz yavrulamışve çocuklarını doyuruyormuş.daha sonra yavruları bahçeden toplamaya başladık 2.kattan aşağı uçuyor ve orada kalıyorlardı .iki tane yavruyu bu şekilde kaybettik yavru diyorum ama kanat gelişimini tamamlamış gibiydiler kanat uzunluğu yarım metre civarındaydı tek kanat uzunluğu.sonra bir tane daha yavru bulduk onu hemen eve alıp nasıl besleneceğini araştırdım eğer evde beslersem avlanmayı unutacağını doğal ortamına bırakıldığında öleceğini öğrendim,hemen bağlı bulunduğumuz ilçe belediyesini aradım ilçemizde hayvanat bahçesi olmasına rağmen ilçe yetkili veterineri alamıyacağını benim ilgilenmemi söyledi bahçede 3 köpek ve uçamayan yavruyla kala kaldık. yavru düştü biz üst kata çıkardık annesi bulur ümidi ile bir müddet sonra yavru uçmaya ve avlanmaya başladı meğer kaybettiğimiz yavrularda ölmemiş 4 tane yavrumuz oldu yarı evcil.gece çok gürültü yapsalarda gündüz bütün sevimlilikleriyle karşımızda oynuyorlardı..... ve saksağanlar yine devrede 2haftadır ortalık saksağan dolu benim yavrular ise kayıp .şimdi lütfen bana yardım edin bu katil saksağanlardan öldürmeden nasıl kurtulurum

zerre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2012, 10:39   #24
Ağaçsever

yavru baykuşlarım

yavrularımdan birtanesi

Eklenen Resimler

Eski 05-09-2012, 19:04   #25
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Evet, baykuş zor ama atmaca bulabilirsiniz belki hevesinizi alacaksa.Benimde atmacam var kara atmaca dediğimiz cinsten.

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2012, 23:22   #26
Ağaçsever

sorun heves deyil allah izin verirse önümüzdeki sene yine baykuşlar gelecek çatıya ,benim onları evcilleştirmek gibi bir niyetim yok çevre onların doğal ortamı ama bize alışıyorlar çok yaklaşmasalarda gündüz vakti geçip karşımıza bütün sevimlilikleriyle oynuyorlar ,ben sadece ölmesinler istiyorum

MeyveliTepe ve clioGT beğendi.
Eski 22-06-2013, 01:09   #27
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerre Mesajı Göster
sorun heves deyil allah izin verirse önümüzdeki sene yine baykuşlar gelecek çatıya ,benim onları evcilleştirmek gibi bir niyetim yok çevre onların doğal ortamı ama bize alışıyorlar çok yaklaşmasalarda gündüz vakti geçip karşımıza bütün sevimlilikleriyle oynuyorlar ,ben sadece ölmesinler istiyorum
Zerre hanım siz harika bir insansınız. Bol bol besleyin bu sevimli kuşları. Kim ne derse desin. Ölmesinler çoğalsınlar. Bugün doğada nesli tükenen hayvanları insanlar elleri ile besliyor.

zerre beğendi.
Nautilus Cycad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2014, 22:39   #28
Ağaç Dostu

macuroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2011
Davetsiz misafir

Bu akşam eve girmiş yakaladım kafese koydum yarın ormanlık biryerlere salacağım

Eklenen Resimler

macuroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2014, 15:00   #29
Yeni Üye

Suat Mutcu's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi macuroğlu Mesajı Göster
Bu akşam eve girmiş yakaladım kafese koydum yarın ormanlık biryerlere salacağım
tam caps'lik bir resim

Suat Mutcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2014, 22:53   #30
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nautilus Cycad Mesajı Göster
Zerre hanım siz harika bir insansınız. Bol bol besleyin bu sevimli kuşları. Kim ne derse desin. Ölmesinler çoğalsınlar. Bugün doğada nesli tükenen hayvanları insanlar elleri ile besliyor.
öncelikle çok teşekkür ederim.sevimli baykuşlarım saksağanlara inat hayatta kalmayı başardılar,yeni yavrularını büyütüyorlar,onları izlemek okadar muhteşemki anlatamam,akşam üstü ıslıkları gece avlandıklarında attıkları mutluluk çığlıkları kelimelerle anlatılmayacak kadar güzel,ben istanbulda doğup büyüdüm orada kedilerden ve kumrulardan başka hiç bir hayvan görmedim,şimdi buralarda bana herkes deli diyor,baykuş sevilirmi ah bir bilseler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024