agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Kuşlar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen mkorayd

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-08-2009, 23:17   #1
tnr
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2009
Muhabbet Kuşu hastalıkları

Merhabalar,
Böyle bir forum olduğuna çok sevindim ve ishal olan muhabbet kuşumuza yarayacak konuları okudum. Ancak merak ettiğim konuyu göremedim. Sorunum şu: biz 2 gün önce bir evcil hayvan dükkanından bir hollanda yavru muhabbet kuşu aldık. (2 ay içinde garantili konuşmaymış ) Neyse, kuşumuz geldiğinde çift renkli dışkısını sulu bir şekilde yapıyordu, bu akşam tamamen su şeklinde yapmaya başlamış. ben de çok meraklandım ve üzüldüm. Acaba ortam değişikliğinden ve yeni kafes heyecanından mıdır diye merak ettim. Belki saçma bir düşünce ama bilmiyorum. Belki de dükkanda yediği kalitesiz/bozuk yemden de olabilir. Yemesinde hiç sıkıntı yok, ha bire yem yiyor, biraz şok halinde sanırım, pek ötmüyor. zaten kafesini yeni tanıyor. Suluğu bulabildiğine de emin değilim bazen küçük cam kapta su koyuyorum. İshalden ölüm falan gibi şeyler okudum ve tırstım. Ne yapsam? Acil müdahale gerekir mi? yoksa şimdilik ishal vitaminleri ile başlayıp beklesem mi?

Teşekkürler

tnr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 07:38   #2
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
Islak veya soğuk yeşillik ile kalitesiz yemler kuşlarda ishale neden olur. Verdiğiniz yemi avucunuza alıp koklayın küf gibi bir koku hissederseniz kesinlikle vermeyin. Dış görüntüsü düzgün olan yemlerinde iç kısmı bozulmuş olabiliyor. Şu an için yeşillik, meyve vermeyin. Mamayı kesin ve sadece kuşyemi, darı karışımı verin. Kafesde gaga taşı (mürekkep balığı kemiği) ve grit kum bulundurun. Taşlıklı hayvanlar besinleri o bölgede yuttukları taş marifetiyle parçalarlar. Kum olmazsa eritemez ve besinden fayda sağlayamazlar. Çok geçmiş olsun.

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 09:16   #3
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Sn.tnr,

Aradığınız çözümü www.kanaryasevgisi.net adresinde bulabilirsiniz.

Bir iki öneri de pirinç lapası ve patates püresi verebilirsiniz, hatta suluğuna bir kaç damla pirinç (lapa yaptığınız) suyunu da koyabilirsiniz.ancak bu işlem günlük ve en çok 3 gün uygulayın.

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 20:45   #4
tnr
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2009
Arkadaşlar,

Cevaplarınız için çok teşekkürler, iki gündür bizde, hiç yeşillik vermedim ve yemini, kumunu, taşını yeni aldım. Hepsi taze. Bugün de biraz ishal gibiydi ancak koyu yeşil dışkısı da vardı. Acaba kuşlar idrar yapar mı? Ben onu ishalle karıştırıyor olabilir miyim? Patates püresini bir deneyeceğim. Tekrar çok teşekkürler.

İnsan dayanamıyor, el kadar bir canlı. Elimden korkmuyor, sevmeme izin veriyor. Bugün oturma odasını da tanıdı. Bir sandalyenin ayaklarını çok sevdi. Kafesine geri koyup, kapağını açık bıraktım. Sandalyeyi görünce hemen kafesten çıkıp sandalyenin ayağına gitti. Çok sevimli... Öyle birşeyi insan ishal olarak görünce üzülüyor, üzerine titriyor...

tnr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 21:14   #5
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2006
Galeri: 49
Benim de muhabbet kuşum vardı. Ne yazık ki ömrünü tamamladı ve öldü. Ve sanırım kendince de bir rekora imza attı. 14 yaşındaydı öldüğünde. Daimi ishaldi. Ben onun hiç katı yaptığını görmedim. Kuşu olanlar ölür demişti ama o çok sağlıklı yaşadı. Tek sorunumuz her yeri ıslatmasıydı. Ben ona hiç kum koymadım, yeşilliği çok az verdim çünkü pek sevmiyordu. Mandalın ucundan yeşilliği koparıp yere atıyordu. Daima aynı yemle besledim. Tatlandırılmış çubuk yemlerden de yemedi. Ekmek veriyordum bazen. Hiç bir sağlık sorunu yaşamadı. Ama her kuş aynı olmuyor tabii ki.

Size önerim suyunu kaynatıp soğutup verin bir süre , büyükler için kullanılan ishal ilacı önermişti bana kuşcum. Bu ara yem değiştirmeyin. Bir süre yemi dışında bir şey vermeyin. Bazen yerlerine alışma sürecinde korkudan da ishal olayı yaşayabiliyorlar. Birde cereyanda (Kurander ) olup olmadığına dikkat edin. O da ishal olmasında etken oluyor. Bir kaç gün daha devam ederse bence mutlaka veterinere götürün. Bunlarda benim önerilerim.

füsunANK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2009, 00:33   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Arkadaşlar muhabbetler bir nevi minik papağan sayılır. Avustralya kökenli bu kuşlara itina gösterirseniz onlar da hakkını verir.Çok sıcağa çok soğuğa dikkat ediniz.Direkt kızgın güneş altına kafes içinde bırakırsak zarar görebilir. Kapı pencere açıkken ceyranda-HAVA AKIMI- kalmasın.Gece kaldığı ortam soğuksa kafesi örterken -NAYLON MUŞAMBA OLMASIN- hayvanı boğmayalım. Yuvası temiz olsun. Başka bir muhabbetin yanına koyarken hasta olmadığından emin olun.Erişkin erkeklerin genelde burun eti mavimsi dişiler ise açık kahve veya beyazımsı. Yavruların cinsiyetini uzmanına sorun. Muhabbet her kuşu eş olarak seçmez. Zorla 2 kuşu aynı kafese alıp birbirlerini dövdürmeyelim lütfen. En güzeli tanıdık bir pet şopa götürüp kalabalık içerisinden kendi eşinin seçiminin sağlanması - acizane fikrimi söyledim, tercih sizin.- SEVGİYLE KALIN...

güvercin01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 14:07   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2010
arkadaşlar benimde muhabbet kuşum var ama habire korkuyo veya elimizi ısırıyor anlamadım yaklaşık 3-4 ay oldu hala bizden korkuyor bi çare varmı varsa söylermisiniz

kübra44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 14:09   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2010
bazen elimize alıyoruz yuvaya uçuyor kafasını biryerlere çarpıyor sakıncalımı ve bu kuş elde yıkana bilirmi

kübra44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 15:23   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kübra44 Mesajı Göster
bazen elimize alıyoruz yuvaya uçuyor kafasını biryerlere çarpıyor sakıncalımı ve bu kuş elde yıkana bilirmi
Sevgili kübra44 kuşunuz çok korkmuş durumda lütfen uzun bir süre kafesten salmayın sakinleşsin birkaç gün sonra kafesi açın o çıksın dışarı ama lütfen ürkütmeyin.Zamanla alışacak ve şımarıklıklar yapacak.Lütfen siz yıkamayın öldürürsünüz valla.Sadece bir tabağa biraz su koyun ve gösterin isterse gelir kendi yıkanır.Hayvan eğitiminde zorlama yoktur ödüllendirme vardır.İyi günlerde olsun kuşunuzla.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2012, 10:22   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2012
muhabbet kuşum hapşırıyor

muhabbet kuşum belli aralıklarla hapşırıyor.onun dışında sorun yok.çok hareketli,öten bir kuş.
petshoptan getirirken biraz üşüttü.neler yapabilirim
alalı 3 gün oluyor

se22mi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2012, 13:56   #11
Ağaçsever

mhrslm's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tnr Mesajı Göster
Merhabalar,
Böyle bir forum olduğuna çok sevindim ve ishal olan muhabbet kuşumuza yarayacak konuları okudum. Ancak merak ettiğim konuyu göremedim. Sorunum şu: biz 2 gün önce bir evcil hayvan dükkanından bir hollanda yavru muhabbet kuşu aldık. (2 ay içinde garantili konuşmaymış ) Neyse, kuşumuz geldiğinde çift renkli dışkısını sulu bir şekilde yapıyordu, bu akşam tamamen su şeklinde yapmaya başlamış. ben de çok meraklandım ve üzüldüm. Acaba ortam değişikliğinden ve yeni kafes heyecanından mıdır diye merak ettim. Belki saçma bir düşünce ama bilmiyorum. Belki de dükkanda yediği kalitesiz/bozuk yemden de olabilir. Yemesinde hiç sıkıntı yok, ha bire yem yiyor, biraz şok halinde sanırım, pek ötmüyor. zaten kafesini yeni tanıyor. Suluğu bulabildiğine de emin değilim bazen küçük cam kapta su koyuyorum. İshalden ölüm falan gibi şeyler okudum ve tırstım. Ne yapsam? Acil müdahale gerekir mi? yoksa şimdilik ishal vitaminleri ile başlayıp beklesem mi?

Teşekkürler
Bence vakit kaybetmeden veterinere götürün. Ben de kuşumu aynı sebeplerden ötürü kaybettim. İshal muhabbet kuşlarında ölümcül olabiliyor, özellikle tüylerini kabartıp hareketsiz duruyorsa ve dışkısı tüylerine yapışıp kalıyorsa bir şeyler yapmanın vakti gelmiş demektir...

mhrslm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2012, 09:08   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2012
Thumbs down muhabbed kuşu

muhabbed kuşum yemden başka birşey yemiyor nasıl yedirttirebilirim.ballı kraker koydum onuda yemedi.

se22mi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 15:40   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2013
Muhabbet Kuşu Hastalığı

iyi günler dilerim ek olarak bir resim yükledim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim bir muhabbet kuşum var ve gagasının etrafında bir takım seyler oluştu bunun ne olduğunu bir türlü bulamadım yardımcı olabileceğiniz bir konumudur bilmiyorum ama yazışmalarınız görünce bir danışmak istedim bunun ne olduğuyla ilgili bilgi verebilirseniz çok sevinirim teşekkürler

Eklenen Resimler

duygudalgic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2013, 10:11   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi duygudalgic Mesajı Göster
iyi günler dilerim ek olarak bir resim yükledim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim bir muhabbet kuşum var ve gagasının etrafında bir takım seyler oluştu bunun ne olduğunu bir türlü bulamadım yardımcı olabileceğiniz bir konumudur bilmiyorum ama yazışmalarınız görünce bir danışmak istedim bunun ne olduğuyla ilgili bilgi verebilirseniz çok sevinirim teşekkürler
Selamlar,
Muhabbet kuşunun ishal olması ile ilgili arama yaparken bu başlığa ulaştım. Sizin karşılaştığınız sorunla karşılaştığım için cevap yazma gereği duydum. Sorununuz muhabbet kuşlarında sanırım sıkça görülebilen gaga mantarı sorunu. Bir petshop'dan gaga mantarı için pomat alıp gagasının sorun olan yerlerine sürerseniz düzelir. Zaten prospektüsünde tarifi de var. Geçmiş olsun.

gtatas ve loveforlife beğendi.
mkorayd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2013, 08:15   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mkorayd Mesajı Göster
Selamlar,
Muhabbet kuşunun ishal olması ile ilgili arama yaparken bu başlığa ulaştım. Sizin karşılaştığınız sorunla karşılaştığım için cevap yazma gereği duydum. Sorununuz muhabbet kuşlarında sanırım sıkça görülebilen gaga mantarı sorunu. Bir petshop'dan gaga mantarı için pomat alıp gagasının sorun olan yerlerine sürerseniz düzelir. Zaten prospektüsünde tarifi de var. Geçmiş olsun.
Sayın duygudalgic sayın mkorayd nin söylediklerine katılıyorum üreticiyim.Çok ince bir tabaka vazalin de sürebilirsiniz ama burun deliklerini tıkamayın ve deliklerden dışarı doğru sürün 1 veya 2 ay içinde geçer.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2013, 09:12   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2013
teşekkürler

Sayın mkorayd ve gtatas ilginiz için çok teşekkürler söyledikleriniz bugün alıp uygulayacağım tekrar çok teşekkür ederim. iyi günler

duygudalgic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 01:03   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2013
muhabbet kuşu arada hapşırıyor yani günde 6 - 7 kez gündüzleri klimalı odada duruyor gece başka odaya alıyorum ama soğuk algınlığı olabilir mi?hapşırıyor ama halsiz değil.suyuna limon falan sıksam vitamin olur mu?

smallsmile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 01:15   #18
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
suyuna limon koyarsanız suyuda içmeyecektir. vakit kaybetmeden ilaç almanızı öneririm.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ishal, muhabbet kuşu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024