agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Kuşlar
(https)

Beğeni Düzeni35Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-2011, 22:07   #31
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
8 günde ne kadar büyümüş... Hem bedeni, hem de kişiliği Yuvasını temizlememe izin vermiyor, tüylerini kabartıp kocaman oluyor.

Bizdeki misafirliği en fazla 1 hafta daha sürer. İçinde yaşadığı koli 30 cm yüksekliğinde. İlk uçuş denemesini kendine zarar vermeden yapabilmesi için balkona bıraksam mı diye düşünüyorum

Name:  IMG_5009.jpg
Views: 11679
Size:  43.2 KB

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2011, 22:55   #32
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Bu fotoğrafı gördüğüme ve yavrunun palazlandığına çok sevindim. Aslın şu an için pek müdahale edilmemesi daha uygun gibi. Gerektiğinde kendi çıkacaktır ayrıca yapılması gereken tek şey bence fazla ürkütmemek çünkü korkup balkondan kaçtığı taktirde çevredeki kedilerden kurtulamaya bilir. Şu an uçamaz sanırım. Bilgilendirme için teşekkürler.

lolla beğendi.
mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2011, 05:30   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2011
Bizim de Mayıs ayında oğlumun odasının kapalı olan panjur tarafına 2 güvercin tarafından hummalı bir çalışma ile çalı çırpı taşınmaya başladı önce. Sonrasında işi iyice abartıp yuvalarını kendi pislikleri ile donattılar, ardından bir gün tek 1 yumurta gördük yuvanın ortasında, sonradan 1 tane daha eklendi ve anne güvercin için kuluçka dönemi başladı. 30 Mayıs'ta yatılan kuluçkadan 19 Haziran'da yavrular çıktı. Penceremizin önü öylesine rezil bir haldeydi ki camlarımızı açamıyorduk. Bu çirkin yavrulara her gün yiyecek taşıdı anneleri ve babaları. İlk başlarda anneleri üstlerinden hiç kalkmıyordu, yavrular ayaklanınca ve iyice tüylenince onları bırakıp gitmeye ve geceleri gelmeye başladı. Yavrular kendilerini koruma içgüdüleriyle beni görünce acayip sesler çıkarıp ısıracakmış gibi yapıyorlardı. 25 Temmuz gibi de uçmayı başarıp gittiklerinde rahat bir nefes aldık. Onlardan kalan pisliği bir süre daha tuttuk, gelmediklerini görünce de yuvayı bozalım dedik ama o da ne. Her taraf bit dolu. Binlerce güvercin biti yayıldı her yere. İnsan üzerinde yaşayamayan bu bitlerin bir kısmını peçetelerle yok ettik, çamaşır sularıyla her tarafı yıkadık ama asla yeterli şekilde temizlenemedi pencere önümüz ve panjurlarımız. Şimdi salonumda kapalı buldukları bir panjurlu pencereme de çalı çırpı taşımaya başlamışlar. Yuva yapmasınlar diye hemen panjurları açtım, ara ara gelip bakıyorlar sürekli. Ne yapacağımı bilmiyorum. Henüz birkaç çalı çırpı taşımışlar bir de kendi tüylerinden koymuşlar her zamanki gibi, sizce ne yapmalıyım, yuva yapmalarına izin vereyim mi, henüz başlangıç aşamasındayken izin vermesem sonra şu batıl ya da gerçek inanış ( yuva bozanın...) uğrar mı? Of ki ne of. Yumurtalarından itibaren tüm fotoğraflarını çekmiştim ama yükleyemiyorum, nasıl yüklenir fotoğraf?

thares beğendi.
ladydaisy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2011, 08:47   #34
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Bu derecede bit varsa bence yuva yapmalarına tabii ki izin vermeyin. Başka yerde muhakkak bulacaklardır. Zor bir durum. Annem de balkon klimasının dış ünitesinden bir kova Serçe yuvası atığı çıkarmıştı.
Sonuçta orta noktayı buluyoruz. Onlarda haklı bizler de haklıyız. (ladydaisy'nin yazısına istinaden)

Eski 12-08-2011, 16:20   #35
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Ben napsam diye düşünürken yavru koliden çıkmaya karar vermiş Balkondan düşme ihtimaline karşı gezebileceği alanı sınırladım. Hayırlısıyla şu 1 haftayı da atlatsa, o da ben de özgürlüğümüze kavuşacağız.

Bit olayına geline 56 yaşındayım, varsa bile görme sanşım yok ) Yuvadan ayrılınca balkonu temizleyerek sorunu çözerim diye düşünüyorum.

Eski 12-08-2011, 16:40   #36
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Sevgili Maki01 gerçekten çok büyük bir iş başardınız o yavruya sahip çıkarak. Yakın zaman da balkonunuzu terk edecektir umarım. Ne malum belki ilginiz onu başka yerlere göndermeyebilir işin şakası. Gittikten sonra güzelce temizlerseniz sorun kalmaz. Hatta uygun ilaçlama yaparsınız olur biter.

Eski 12-08-2011, 16:45   #37
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Tek sıkıntım yuvayı yatak odamdaki klimanın dış ünitesine yakın bir yerde yapmış olması. Malum Adana yanıyor ve klimasız nefes almak mümkün değil. Nerdeyse 2 aydır salonda kanepede uyuyorum Önce menekşeler işgal etmişti odamı, şimdi güvercinler.

Şikayetçi değilim, bir önceki evimin balkonunda kumru ailem vardı. Her sene gelp aynı yere yuva yapıp, yavrularını büyütüp gidiyorlardı. Bu evdeki eksiğimi tamamlamış oldular

Eski 12-08-2011, 16:52   #38
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Bence o kadar müdahale etmelerine de izin vermeyin. Dış ünitenin üzerine yuvalarını yapmadılarsa sorun olmaz diye düşünüyorum. Şu bir gerçek büyük bir sevap kazanıyorsunuz. Onlar adına size teşekkür ederim

Eski 12-08-2011, 16:57   #39
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Dış ünite çok fazla sıcak hava üflüyor ve balkon zeminine monte edilmiş durumda. Yuvalarına çok yakın, çalıştırılamaz durumda yani

Ben de destek için sizlere, benim balkonumu seçtikleri için de güvercinlere teşekkür ederim

Eski 13-08-2011, 13:55   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ladydaisy Mesajı Göster
... Şimdi salonumda kapalı buldukları bir panjurlu pencereme de çalı çırpı taşımaya başlamışlar. Yuva yapmasınlar diye hemen panjurları açtım, ara ara gelip bakıyorlar sürekli. Ne yapacağımı bilmiyorum. Henüz birkaç çalı çırpı taşımışlar bir de kendi tüylerinden koymuşlar her zamanki gibi, sizce ne yapmalıyım, yuva yapmalarına izin vereyim mi, henüz başlangıç aşamasındayken izin vermesem sonra şu batıl ya da gerçek inanış ( yuva bozanın...) uğrar mı? Of ki ne of. Yumurtalarından itibaren tüm fotoğraflarını çekmiştim ama yükleyemiyorum, nasıl yüklenir fotoğraf?
Onlarıda fotoğrafla oldu olacak. Haksızlık olmasın.
Kolay gelsin.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2011, 19:19   #41
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın ladydaisy,

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir? başlığında gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Eski 13-08-2011, 21:19   #42
Ağaçsever

ebrar nisa's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2011
Benim de balkonuma kumrular çalı çırpı taşımaya başlamışlar. Yeni farkettim. Balkonda çekirdek keyfi yapan eşim, içinde biraz çekirdekle tabağı kombinin üzerine bırakmış ve orda unutmuş.Tamda o tabağın içine taşınıyor çifte kumrular. Benden biraz korktular galiba, beklemedeler şu an. Umarım bizde sizin kadar iyi anlaşırız onlarla..

ebrar nisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 15:33   #43
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Sayın maki01, maşallah ne güzel olmuş yavru. Darısı bizimkilere bugün farkettim, yavru çıkmış ama
güvercin hiç yerinden kalkmıyor ki!! Üzerine yatıyor halen veya ben görmüyorum. Balkona çıkmıyoruz.
Biraz kıpırtısından hafif sarı birşey gördüm ama o kadar.
Hani bu durumda neler yapabilirim. Açıkcası rahatsız etmekten de korkuyorum.

Eklenen Resimler

justice beğendi.
yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 15:43   #44
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Çok güzel bir haber bu sevgili yeşillim. Benim yavru yuvayı terketmeye hazırkanırken senin yavrular " Merhaba" diyor.

Anne güvercin haşlanmış yumurta sarısını çok seviyor, bilgilerine

justice beğendi.
Eski 14-08-2011, 18:23   #45
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Ekmek ıslattım yemedi, mısır unu koydum öyle duruyor su koydum dökmüş, ya da rüzğardan
döküldü. Teşekkür ederim, deneyim inşallah yer. Bir de kabız mıdır ne dedim hareketsiz ya
ondan. Neyse kabızlığının önüne geçemem de birşeyler yedirebilsem. Yakaladım...
Benim yavrular sarışın mı ne..!!

Eklenen Resimler

Eski 14-08-2011, 21:26   #46
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Çok güzeller sevgili yeşillim, darısı yuvadan uçmalarına.

Plastik kapta su hem çok ısınıyor hem de dökülebiliyor. Cam ya da toprak kasede koyarsan anne güvercin mutlu olacaktır

Eski 14-08-2011, 21:29   #47
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili bettycim'in tarif ettiği ettiği mama ile dayımın tarif ettiği mamayı birleştirerek şöyle bir mama yaptım.

İki tane biskui
Yarım paket toz maya
1 yumurtanın sarısı ( Haşlanarak)
Islatacak kadar süt.

Saat 17 gibi mamayı yuvanın yakınına koymuştum, bitmiş. Belki anne dışındaki kuşlar da yiyordur

Eski 14-08-2011, 21:30   #48
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Aslında pek müdahale etmeye gerek yok. Rahatsız olduklarında anne ve baba kaçıp tekrar gelmeyebilir.
Sevgili Maki01 'de artık tecrübeli oldu bu konuda size yardımcı olacaktır

Eski 14-08-2011, 22:23   #49
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili yeşillim,

Tüm o sarı tüyler dökülecek, yerini gerçek gri-siyah tüylere bırakacak. Benim yavru da hala seyrek de olsa sarı tüyler var.

1 ayı doldurmasına 6 gün kaldı. Daha rahat uçuş denemeleri yapması için saksılarla koruma altına aldığım bölgeyi genişleteceğim

Eski 15-08-2011, 01:45   #50
Yeni Üye

Yuvadan (yani pencere kenarımızdan) uçmadan önce misafirimiz oldular...Yumurtada kaldılar, doğdular, büyüdüler ve uçtular...

Eklenen Resimler

thares ve lolla beğendi.
Eski 15-08-2011, 01:52   #51
Yeni Üye

Büyüdüler ve sonunda uçmaya hazırlar...

Eklenen Resimler

gilan, sakagun, lolla ve 1 kişi beğendi.
Eski 15-08-2011, 01:59   #52
Yeni Üye

Bizim anne güvercin o derece korkaktı ki, daha kapıdan odaya giren birisini görse hemen yumurtadan kalkıp kaçıyordu, uzun bir süre de gelmiyordu. Akşamları ise bazen baktığımızda annenin yuvada olmadığını görüyorduk, yumurtalar soğuyor diye korkuyorduk ama onlar işlerini bizden daha iyi biliyorlar. Bizim müdahalemiz son derece gereksiz. Yavrular yumurtadan çıkınca ilk önce saatlerce üstlerinden kalkmayan anne, sonradan onları sabahtan yuvada bırakıp uzun saatlerce uğramamaya başladı. Yavrular ayağa kalktıkları zaman da uçmaya geçmeleri için bir süre geçmesi gerekiyor. Kocaman olduklarına bakıp aldanma

Eski 15-08-2011, 02:34   #53
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Teşekkür ederim Sayın maki01, iyi ki varsınız.
Sayın ladydaisy, sizin de dediğiniz gibi hiç kalktığını görmedim diyebilirim.
Bir kez gördüm o da su vereyim derken ürktü kaçtı o an fotoğraf çektim.
Hani güvercin aç kalıyor diye endişem vardı, onu da aştım sayılır.
Benden bundan sonra onları ürkütmemek olacak sanırım. Katkılarınızdan dolayı
teşekkür ederim.

Eski 15-08-2011, 14:47   #54
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Yavru güvercinim büyüdü ve yuvayı terkettı. Her yeni güne onunla başlamamdan olsa gerek, biraz üzüldüm sanki...

Eski 15-08-2011, 17:24   #55
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Yavru güvercinim büyüdü ve yuvayı terkettı. Her yeni güne onunla başlamam da olsa gerek, biraz üzüldüm sanki...
Gözünüz aydın. Üzülmeyin sizde bu sevgi olduktan sonra daha çok yavru güvercin uğurlayacaksınız.

gilan beğendi.
Eski 15-08-2011, 19:26   #56
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Güzel bir yaşam sürebilmesini diliyorum. Karşı komşunun balkonunda yakalabildiğim son kare , arkası dönük olan

Name:  000_0882.JPG
Views: 3680
Size:  67.2 KB

gilan, lolla ve Mercani beğendi.
Eski 15-08-2011, 19:52   #57
Ağaçsever

ebrar nisa's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2011
Benim kumrum yuvsına bir yumurta bırakmış.Sıcakda susar diye su koymak istedim kaçdı gitti.Hala yok ortada inşallah gelir...

justice beğendi.
ebrar nisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 17:45   #58
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Bir kaç gündür, kızımın penceresini ziyaret eden üveyikler, bu sabah müjdeyi verdiler
Name:  IMAG0923-1.jpg
Views: 3273
Size:  35.6 KB

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 14:13   #59
Ağaçsever

lunatic's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2008
Acil! Hasta güvercin?

Bizim işyerinin (13 katlı cam bina) 2. katındaki terasında bir güvercin buldum. Arkadaşların dediğine göre biraz yürüyüp sedeleyip kalmış. Gidfip aldım. Galiba bu sezonun yavrusu. Ama uçabilecek kadar büyük gözüküyor. (Hangi ay uçar bunlar?) şimdi ayaklarını uzatıp yanlamasına yatıyor. Nedir derdi bilen var mıdır?

justice beğendi.
lunatic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 15:19   #60
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Bir kaç gündür, kızımın penceresini ziyaret eden üveyikler, bu sabah müjdeyi verdiler
Eklenti 300400
Bir yavru yumurtadan çıktı, iki gün sonra ne anneyi ne yumurtayı ne de yavruyu göremedik. Bir öğlen terk edildik ya da başka kuşlar zarar verdi.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024