agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Kuşlar
(https)

Beğeni Düzeni280Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-10-2014, 20:58   #211
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Sn. Yenigine Haklı kendimce. Rahat olun bu süre zarfında kumrularınız mutlaka uçmuşlardır.ayrıca kargalar yeseydi yuvada kan izleri görürdünüz.rahatlayın sorun yok :-)

YeniGine beğendi.
selenza2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2014, 21:02   #212
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Yenigine bir daha gelen kumru olmadı o fırının üstündeki kumruları uçurunca.zaten burada kargalar iyiden iyiye çoğaldı .her sabah 7-8 Tane beraber gezinen karga görüyorum etrafta.zaten bu kargalar çoğaldıktan sonrada etrafta pek kumru göremedim. Yani kumrular anladılar burada yuva olmayacağını gittiler başka yerlere Oysa onları ne çok seviyordum. Sence gelirler yuva yaparlar mı yenigine kargalar çoğalsada ...

YeniGine beğendi.
Eski 17-10-2014, 00:23   #213
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili selenza üzme kendini, bundan sonra mart sonu, nisan başı, mayıs bekleyeceğiz. O zamana kadar yumurta yok. Ondan sonra da benim gibi hava çok soğuk bu yavrular bu soğukta nasıl büyüyecek, anne de gelmedi donacak bu yavrular demeye başlayacağız.

Laleci_03 ve selenza2 beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2015, 17:28   #214
Ağaçsever

selenza2's Avatar

iş nedeniyle uzun zamandır bakamıyorum...
anladım yenigine demek kışın yumurta yok.ilkbaharı bekleyeceğiz mecburen.sizinkilerin anneside bir an önce gelmiştir umarım

YeniGine beğendi.
Eski 15-01-2015, 18:10   #215
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Yok yok, yani yumurtalar başlayınca bu soğuk havada yavrular nasıl büyüyecek, anne de gelmedi diye söylenmeye, dert edinmeye başlayacağız...

Eski 06-05-2015, 17:45   #216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Herkese merhaba. Arkadaşlar, banyomun penceresine kumrular yuva yaptılar birkaç hafta önce. Epey bir oldu, belki bir ayı bile geçmiştir. Kuluçkaya yatmışlardı ve sürekli gidip geliyorlardı. Ancak bir süre sonra, birkaç gündür gelmediklerini fark ettim. Camdan yuvaya baktım ki, yuvanın kenarında bir kuş ölüsü var ve bir yumurta da yuvanın dışında, pencere kenarında duruyor. Pencereyi açtım, yumurtayı hemen alıp yuvaya koydum. Yine birkaç gün öyle sahipsiz kaldı yuva ancak sonradan tekrar dönüp kuluçkaya yatmaya başladılar. Üstünden gene bir iki hafta geçmiştir. Dün sabah yuvaya tekrar baktığımda yine yuvada kuş oturuyordu. Yalnız, ne yavruya benziyor ne de kuluçkaya yatan kumruya. Yumurta çatlamamış gibi duruyor çünkü (sadece bir yumurta vardı); kuş da, kuluçkaya yatan kumruya göre küçücük ve o ölü kuşa benziyor, ölmek üzere sanki. Emin olamıyorum, bu kuş kuluçkaya yatan kuş mu yoksa yavru mu çıktı yumurtadan. Çok tedirgin ve huzursuz oldum. Neden böyle olmuş olabilir? Acaba ben mi yanılıyorum? Yavru kuş olabilir mi?

evdeçiçek beğendi.

Düzenleyen canselma : 07-05-2015 saat 08:59
canselma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2015, 08:44   #217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Bugun cevabimi aldim kumrusever arkadaslar. Yumurtadan yeni cikmis yumurcak. Ebeveynleri geldi az once Nasil mutlu oldum anlatamam. Umarim saglikli buyuyup uctugunu gorurum.

canselma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 16:50   #218
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Bizim sokakta sürüsüne bereket -bir keresinde saydım tek balkon demirinde 20 adet- kumru var. Boş buldukları evlerin balkon kenar mermerlerini bir görseniz temizlemeye tiksinecek kadar pislik bırakıyorlar.

Bu seneye kadar kumrularımız bu kadar çok değildi ta ki yeni komşumuz taşınana kadar. Alt komşumuz onlara her gün 1-2 ekmek ıslatıyor, 1 leğen de su veriyor. Böylece sokağımızın tüm kumrularını nişastayla doyuruyor. O iyi bir iş yaptığını sanıyor ama bu kuşlar doğal hayatın bir parçasıdır ve ekmek gibi doğal olmayan, tek bir besinle beslenince dengesiz beslenmiş olyor. Hazır beslendiği için tembelliğe alışıyor ki gelecek nesilleri de doğalarına ters bir adaptasyona uğruyor.

Tabii sokaktaki vatandaşım bunu bilmiyor ve merhametiyle kıyamadığı hayvancığa kötülük ediyor

YeniGine, A_NOMAD ve Jakin beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2015, 18:06   #219
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Eltimin balkonu.. Kombinin üzeri uygun yer seçilmiş

Eklenen Resimler

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2015, 01:54   #220
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sevgili Mücevher Çalısı çok güzel açıklamışsınız ve ben aman kumrular üresin, çoğalsın diye çaba sarfeden ve onları çok seven birisi olarak hiç sizin gibi düşünmemiştim, çok haklısınız. O halde hemen birkaç komşumu bu konuda uyarmam gerekiyor demek ki. Peki siz yeni gelen komşunuzu bu konuda uyarabildiniz mi?

Sevgili hira maşallah çok tatlılar, inşallah yavruları da olsun, uçtuklarını da görüün...

Eski 01-07-2015, 13:14   #221
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili Mücevher Çalısı çok güzel açıklamışsınız ve ben aman kumrular üresin, çoğalsın diye çaba sarfeden ve onları çok seven birisi olarak hiç sizin gibi düşünmemiştim, çok haklısınız. O halde hemen birkaç komşumu bu konuda uyarmam gerekiyor demek ki. Peki siz yeni gelen komşunuzu bu konuda uyarabildiniz mi?

Sevgili YeniGine ben de kumruları çok seviyorum şikayetçi gibi görünmek istemem hatta kışın soğuk günlerinde -komşumuz taşınana kadar- ben de 1-2 dilim ekmek ıslatıp penceremin kenarına koyardım. Yaşam koşullarının zor olduğu o soğuk günlerde ne bir meyve, ne bir böcek bulacak o zavallılar. Ama burada "azı karar çoğu zarar" atasözümüz devreye giriyor. 1-2 ekmek çok fazla hele ki havalar ısınınca hiç gereksiz, onlar kendi yiyeceklerini kendileri bulabiliyorlar zaten...

Komşumuzu uyarmaz olur muyum uyardım fakat merhameti mantığından baskın geldi

YeniGine, A_NOMAD ve Jakin beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2015, 15:05   #222
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2015
Genel bildiklerim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yavuz Baştürk;
Öncelikle söze buradan(Bilim.org :: Başlık görüntüleniyor - Balkon misafirleri: Kumrular) bulduğum bilgilerle başlamak istiyorum:

anet news grubunda hobi.evcil'e sordum, şu cevap geldi
------------------
Kuşun cinsi kumru veya üveyik. Aradaki fark kumrunun boynunda siyah bir halevar. Kumru kurşuni renklidir. Üveyik ise kirli kurşuni beje çalar. İkisi de
güvercingillerdendir.

Aklımda yanlış kalmadıysa kuluçka süresi 17 gündür. Aslında üveyikler yaban hayvanıdır. Ne hikmetse İstanbul'da şehir içinde kalmışlar. Kumrular ise köylük alanları yeğlemişler. Bu İstanbul için geçerli İstanbul dışındaki yerleşim alanlarında üveyiğe rastlanılmaz.

Kumru insana çok yakındır. Bu yüzden bazı yörelerde kutsal sayılırlar. Yuva yapmakta çok beceriksizdirler. Bu yüzden sepet, küçük leğen gibi ev eşyasını balkonda gördüler mi hemen yerleşirler.

Bulgurdan ziyade buğday, mısır, ekmek kırıntıları verseniz daha iyi edersiniz. Gerekli vitaminler için özellikle ekmeğin kabuğunu ıslatıp vermek daha yararlı olur.

Bu hayvanlar genelde iki yumurta yaparlar. Belki de ikincisini yapmadığı için yuvayı terk ediyordur. Hava çok sıcak olduğundan gündüzleri belki de yumurtayı serinletmek için geliyordur. Zira yumurtalar soğuğa karşı dayanaklıdır ama sıcağa karşı dayanıklılıkları sıfırdır.

Eğer kuş yumurtaların üzerinde sürekli yatmazsa, yatmadığı zaman kadar geç çıkar. Annenin bir iki gün yumurtalardan uzaklaşmasıyla yumurtalar bozulmaz. Yavrular biraz geç çıkarlar.
Karga Sorunu:
Bizim balkon saksısında da 2 senedir yumurtlaya bir aile var ve maalesef kargalar onların oraya yapıp durduklarını bellemişler. Aynı bir karga yavrusuna ilişenlere ömrü boyunca dadanmaları gibi, bu hayvanlar unutmuyor. Bu durumda bence yapılabilecek 2-3 şey var;

1- kargalar için tavuk parçaları/bıldırcın yumurtasıyla sahte yuva gibi ama bunda da daha fazla kargayı çekebilir belki.

2- yumurta nöbeti, yani sabah akşam yapabilene ne ala. Ben sabaha kadar annem de akşama kadar nöbetleşe bakıyoruz da bunu yapabilecek kaç kişi vardır XD. Maalesef kargaları engelleyen etkili bir yöntem pek yok. Akıllı hayvan ve de zaten ortalama ömrü 200 filandı galiba.

3- Belki apartmanınızın tepesine tavuk parçaları(yağı, derisi vs.), kedi maması koyarak başka bir yerde doyurursanız belki vaz geçebilirler.

Kargalar hep sorun olmuştur bana, daha öncelerde de resmen en iri civcivimi kapıp kaçmışlığı vardır. Yumurtaları tek hamlede yutmuşluğu vardır. O yüzden illaki kan, yumurta akı filan gibi kanıt gerektirmiyor. Bir kere bellediler mi hep dadanırlar.

Klima üstlerine yuva yapanlara:
Şimdi eğer kumrular mekan olarak klimaların üstünü seçenlere 1-2 önerim olacak. Klimanın sıcağından korumak için bence cerrah eldiveni takarak, klima kutusu ile aynı renkte tahtalarla, yuvayı dağıtmadan yükseklik yapabilirsiniz; ama bu işlemi yapmadan önce annenin yuvada olmaması lazım ya da kovalanmaması. Bence böyle yaparak, hem yuvanın yeri değişmemiş olur(sadece yükselir) hem de yavrular fazla ısıdan korunur.
Ama yine de ben bunda düşük de olsa bir olasılık yuvayı bırakabilir diye düşünüyorum. Sonuç olarak klimaya ne kadar ihtiyacınız var ve bu riske girmek tamamen size bağlı.

Beslemek isteyenlere:
Öncelikle lütfen onlara kek, ekmek, ıslatılmış bir şey(ıslanan bir ürün daha çabuk bozulur) vs. vermeyin. Eğer cidden faydalı bir şey yapmak istiyorsanız kabuklu buğday verin, bir petshop'dan/yem satan yerden/yemlikçiden 1 tane kuş yemliği alıp kabuklu buğday ve bir suluğa da su doldurmak yapabileceğiniz en iyi şey.
Ama, bu kabukludaki kepek ve ruşeym durduğundan aşurelik buğdaydan biraz daha pahallı gelebilir. O yüzden olmadı yavru besleme döneminde kullanabilirsiniz.
Mısırı hem çoğu gdolu olduğundan hem de muhtemelen buğdaydan daha pahallı olabileceğinden tavsiye etmem.
Bazen sırf buğday yemek için bile gelen kargalar olmuştu. Yumurta ve yavruya dokunmadıktan sonra bir şey dediğim yok ya neyse.

Güvenini kazanmak isteyenlere tavsiye:
Bizdekiler de önceleri çıkar çıkmaz kaçıyorlardı. Sonraları kombinin üstüne yemlikle yem koymaya başladık. Yine de yemi koymaya çalıştığımız seferler kaçıyorlardı, ama zamanla ve de kargaları kovaladıkça bunlar iyice bize alıştılır. Şimdiyse yarım metre yaklaşsam bile kaçmıyorlar. Sonuç olarak her kuşun huyu suyu aynı değil. Mesela benimkiler bana bön bön bakarlar, aşırı korkaklar, karga gelirse tası tarağı toplayıp kaçıyorlar.

Saksıyı kaldırıp yuva yapmalarını önlemek:
Bence bu hiç gereksiz bir şey, çünkü bizimkiler de kaldırınca bu sefer cama gelip bön bön bakıyorlardı "Kafesi koyacaksun uleyn" tarzı XD. Zaten o hayvan başka yere yapsa da yine yenme olasılığı hep var. O yüzden bence bırakın yapsın, en azından gözünüzün önünde durur. Ve de yuvanın yerini değiştirmek, ya da başka bir yuva yapmak da hiçbir zaman işe yaramıyor.

Kuşun akşam/sabah gelmemesi:
Eğer kumru akşam yağmurluyken ya da normal zamanda da gelmiyorsa merak etmeyin. Alıntıda da yazdığı gibi 1-2 günden bir şey olmaz. Bizimkiler de bazen öyle yaptığı oluyor. Bunun sebeplerine gelirsek bence:

1-Yağmur yağıyorsa muhtemelen ıslanmak istemeyeceğinden bir yere sığınmıştır.

2- Bir şeyden ürkmüş olabilir hatta belki de yumurtadan umudu kesecek kadar olabilir; ama belki yarın yine de kontrole gelebilir.

3- Yemek aramaya dolaşmaya çıkabilir. Yumurta/yavru alıntıda da yazana göre zaten soğuğa bir süre dayanır. Belki de dayanıklılığını arttırmak için bebekleri buza batırıp çıkartmaya da benzetilebilir.

Çok uzun süreli kaybolmadıkça endişelenmeyin.

En son kısaca, en iyi yem bence kabuklu buğdaydır. Siz de balkonunuza alışmalarını isterseniz koyabilirsiniz. Hiç olmadı en azından sevaba geçersiniz. Kargalara karşı da kulağınız kesik olursa onlara daha fazla yapabilecek bir şey yok. Bütün bunlar benim gözlemlerime ve de internetten okuduklarıma dayalıdır......

Düzenleyen Sykoman : 05-07-2015 saat 17:53
Sykoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2015, 22:39   #223
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2015
:(

Merhaba
Bizim balkondada yuva yapmis iki tanede yavrusu var bu sabah uyandim bi yavru yuvadan dusmus yerine koymak istemedim tekrar duser kanatlari kirilabilir diye asagiya aldik biraz.Kumru geldi ama yavrulari giremeyince kendini duvara vurup gitti yuvayi yerine koyduk tekrar annesi gelirmi bidaha

resimsel ve Jakin beğendi.
Filiz84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2015, 00:41   #224
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Kumruların çok akıllı olduğu söylenemez derler. Bina boşluk camı, 2 tane dal getirmiş oturmuş üzerine 2 tane yumurta yapmış bir tanesini düşürmüş, bir tanesi de ha düştü ha düşer. Tabi yine kabahat biz insanoğlunda...

Name:  kum5.JPG
Views: 2590
Size:  31.3 KB

Fotoğraf çok net değil, çünkü bina içinden (ters ışık) ve ürkütmemek için uzaktan fotoğraflayabildim.

Eski 29-08-2015, 20:30   #225
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Evet, kumrular biraz eğreti yuva yapıyorlar... Ama milyonlarca yıldır nesillerini devam ettirdikleri göz önünde bulundurulursa yine de işi biliyorlar diyebiliriz.. İnsanın olmadığı ortamda doğa mükemmel işliyor işin aslı...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2015, 11:48   #226
Ağaçsever

manjong's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Kumru yavruları

Saksıma yumurtlamış,henüz birkaç günlükler...

Mesut Temiz, hira ve Duru beğendi.
manjong Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2016, 14:59   #227
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2016
Benimde bir adet var yumurtladı bende yem koydum.

Ama sorun şu ki kombiye yaptı bir sorun olur mu?

Mesut Temiz ve YeniGine beğendi.
ediz001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2016, 16:39   #228
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2016
ediz001

Maşaallah ,yumurtalarının çıktığınıda görürsünüz inşaallah tabii,kombinin üstüne yapması hoş olmamış yumurtalar ısıdan zarar görebilirler benimde tanıdığım bir arkadaşımın kumru kombisine yuva yapmıştı ama yavrucaklar zarar görür diye kaldırdı.bu arada merak ettim yavrular çıktı mı?

Heretix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2017, 22:17   #229
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Kumrucuk beni ihya ettin

SM-G600F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mesut Temiz ve YeniGine beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2018, 21:07   #230
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016

MeyveliTepe beğendi.
mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2018, 21:09   #231
Ağaç Dostu

Mesut Temiz beğendi.
Eski 06-07-2019, 10:43   #232
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
15 dk önce fark ettim ki benim de bir çift kumrum var.
Kapalı balkon kapısı yaz boyu açık olur ve orada iki saksı rafı var .
En üst raftaki boş seramik bir saksı düşmüş kırılmış.
Ben de hayıflanarak parçaları toplarken o anne adayı ile göz göze geldim.
Faraşımı alıp mekanı düşünmek için terk ettim.
E napcaz şimdi?

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2019, 16:14   #233
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Rahatsız etmemek için pek yaklaşmak istemiyorum.
Şimdilik uzaktan bakış atıyorum

Name:  E0FE689A-C0F3-4B8C-854D-AD837841F8E7.jpg
Views: 797
Size:  29.7 KB

Çiçekleri sulayıp kibarca çekildim ayak altından

Eski 03-08-2019, 15:46   #234
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Kumrular sanırım yuva yapma konusunda çok beceriksiz.
Yakından bakmak için merdiven koydum.
Yavru çıkmış, ortalık darmadağınık, yuva hiç yuvaya benzemiyor.

Name:  08377008-FE06-48AC-9A80-123B1C236AC7.jpg
Views: 773
Size:  70.7 KB

Baya da serpilmiş.
Uçsa da ben huzur bulsam.

Eski 17-08-2019, 20:43   #235
Ağaç Dostu

Mesut Temiz beğendi.
Eski 11-09-2019, 23:58   #236
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2019
Selamlar, geçen gün balkonumuza (3.kat) yavru kumru,geldi, henüz tam ucamiyor ve kuyruğu biraz zedelenmiş gibi, ****** de bakmaya başladık, ekmek kasasının içine , kurumuş otlardan koyduk, bir iki tane de tunemesi için, değnek. Gün içinde evde olmadığımız zamanlarda üstünü kapatıyorum, aşağı düşüp ye ,yem olmasın diye. Yuva kısmı kafamı karıştırdı, sepet içine mi yapsam yoksa bu yuva onun işini gorurumu? Bu şekilde daha önce kumru besleyenler fikir verirse,sevinirim. Teşekkürler

kutuga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2020, 18:10   #237
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2020
Kumru yavrularına saldıran diğer kumrulara çözüm arıyorum

Balkondaki kombinin üzerine bir ay önce kumrular yavru yaptılar yumurtadan çıktı büyüdüler fakat daha uçamıyorlar 2 tane kıskanç ve bir o kadar da inatçı kötü Kumru devamlı gelip yavruları yuvadan aşağı atmaya çalışıyorlar ailecek nöbet beklemekten yorulduk sabah gece uyurken yavruları yuvadan atmışlar şükür ki balkondaki saksının arkasına saklanmışlar şimdilik kurtuldular tekrar yuvalarına yerleştirdik. Anne gelip besleyip gidiyor gün içinde koruma görevi bizde. sizden ricam eğer biliyorsanız diğer kumruları uzak tutmanın bir yolu var mıdır? Amaçları nedir? Bu yavrulardan ne istiyorlar?

Shebboy17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024