agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Kuşlar
(https)

Beğeni Düzeni280Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-09-2014, 23:23   #181
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili selenza çok şükür senin kumruların uçup gitti, şanslılarmış. Sayın musk'un dediği gibi yumurtayı da, yavruyu da yerler. Yuvayı keşfettiklerine göre şimdi ne yapman gerekiyor hiçbir fikrim de yok. Bundan sonra kumru yavru yapar mı? Onu da bilmiyorum ama artık yapmazlar gibi de düşünüyorum. Sen o yuva saksıyı oradan kaldır derim ben, iyice öğrenmesinler.
Ama belki Sayın musk'un ya da başka bir arkadaşın fikirleri de olabilir... Bakalım!..

selenza2 beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2014, 08:16   #182
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2014
İkinizede teşekkürlerimi sunarım
Bu sabah saksıma yine bir karga geldi yenigine. Onu kovaladıktan 1-2saat sonra 2karga Olup geldiler. Ondan sonrada işe gittim, Kaç karga olmuşlardır o zaman bilmiyorum yani. Doğru söylüyorsun en iyisi o saksıyı oradan kaldırmak. Kumrular yuva yaparlarsa yenmesin yumurtaları, biricik yavruları. Zaten yuva yapma ihtimalide yok. Ne diyeyim kendilerine daha güvenli bir yuva bulsunlar,yapçak bişey yok.
Belki Sn. Musk un bu konuda önerebileceği birşey vardır. Onunda sözünü almadan geçmeyeyim. Ne diyorsunuz bu konuda sn. Musk?

YeniGine beğendi.
selenza2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2014, 08:39   #183
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenza2 Mesajı Göster
İkinizede teşekkürlerimi sunarım
Bu sabah saksıma yine bir karga geldi yenigine. Onu kovaladıktan 1-2saat sonra 2karga Olup geldiler. Ondan sonrada işe gittim, Kaç karga olmuşlardır o zaman bilmiyorum yani. Doğru söylüyorsun en iyisi o saksıyı oradan kaldırmak. Kumrular yuva yaparlarsa yenmesin yumurtaları, biricik yavruları. Zaten yuva yapma ihtimalide yok. Ne diyeyim kendilerine daha güvenli bir yuva bulsunlar,yapçak bişey yok.
Belki Sn. Musk un bu konuda önerebileceği birşey vardır. Onunda sözünü almadan geçmeyeyim. Ne diyorsunuz bu konuda sn. Musk?
Yuvayı kaldırın veya kaldırmayın. Kargaların sıklıkla ziyaret ettiği bir yere kumrular tekrar yuvalanmayacaktır.

YeniGine ve selenza2 beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2014, 22:51   #184
Ağaçsever

selenza2's Avatar

En iyisi kaldırmak Musk. Sende aynı fikirdesin bende ,sn. Yeniginede. Yapsa bile yavrunun uçma şansı yok. Çünkü karga ve saksağanlar fazlaca çoğaldı. En iyisi almak o saksıyı oradan. Zaten o saksıyıda bir daha kullanamam .pislikten saksının toprağı gözükmüyor çünkü .......

YeniGine beğendi.
Eski 04-09-2014, 22:57   #185
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Sn musk,
Saksıyı oradan aldım çöpe attım. Kullanılamayacak hale geldi saksım.. Birdaha saksıya yuva yaparlar diye ümitlenmiştim ama bu ümidimin arkasından bişey çıkmayacak yaptım yapacağımı.
Zaten bir muhabbet kuşu aldım . Adı bücürük onla fazlasıyla ilgileniyorum. Yani bu üzüntüyü nerdeyse hiç hissetmiyorum .
Yenigine peki sizin kumrular yine o duvarın üstüne yuva yapıyorlar mı ?
2. Sorumu size yönlendiriyorum sn. Musk sizinde böyle yuva yapmış kumrularınız var mı ?

YeniGine beğendi.
Eski 04-09-2014, 23:34   #186
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Maalesef sevgili selenza benim o duvarın üzerine artık kumrular gelmiyorlar... Saksıyı attığın iyi olmuş, kargalara yem olacaklarına hiç oturmasınlar daha iyi, çünkü yumurta ya da yavrular gidince daha çok üzülüyorsun.
Artık seneye nasip olsun inşallah nisan-mayıs gibi başlarlar yuva yapmaya yine. Ben bu sene yanlış hatırlamıyorsam komşum sayesinde 4 yavru ve şu anda büyüyenlerle birlikte uçarlarsa inşallah 6 yavru başarmış olacağız. Bu arada ilk 2 yavrudan sonra 2 yavruyu kargalar kaptı, belki de saksağan.

selenza2 beğendi.
Eski 05-09-2014, 07:58   #187
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Sn musk,

2. Sorumu size yönlendiriyorum sn. Musk sizinde böyle yuva yapmış kumrularınız var mı ?
Sayın Selenza,

Hikayeyi anlatayım;
Hayır benim böyle yakınıma yuva yapan kumru olmadı. Ancak kuşlara özel ilgim olduğunu bilen yakınlarım sürekli yaralı, uçamayan yavru veya hasta kuş buldular mı bana getirirler. Kumru ile ilgili olan da özetle şöyle.
Yuvadan düşmüş veya atılmış henüz 10 günlük var yok bir kumru getirildi bana ve onu yetiştirdik. Bir aylık bakımdan sonra kendi başına bakacak hale geldi ve doğaya saldık. Her sabah yol gözler, görünce ofisi açarken omzuma uçar benle içeri gelirdi. Şayet ortalıkta yoksa kendisi ile ilk günden beri iletişimde kullandığım ıslığı çaldığımda hemen gelirdi. Sabah kahvaltıma ortak olurdu elimden ekmekleri yerdi ve asla yere düşen kırıntılara itibar etmezdi.

Biraz vakit geçirdikten sonra çıkmak istediğini belirtirdi ve bırakırdım. Her gün iki ziyaret yapardı. En son bir arkadaş da edinmişti beraber dolaşıyorladı, ancak 2 ay sonra maalesef karga kaptı.
Zira annesi gibi düşmanlarını ve onlardan nasıl ve ne zaman kaçması gerektiğini öğretmek bizim içir biraz! zor.

Ne kadar acı olsada Doğanın Kanunu...

Eski 07-09-2014, 07:39   #188
Ağaçsever

selenza2's Avatar

çok üzüldüm sn. Yenigine
maalesef böyle şeyler çoğu kez yaşanıyor. benimde başıma böyle birşey gelcektide kumrularım uçtu gitti çok şükür

YeniGine beğendi.

Düzenleyen selenza2 : 11-09-2014 saat 11:26 Neden: yazım hatası
Eski 07-09-2014, 07:41   #189
Ağaçsever

selenza2's Avatar

sn. musk
evet üzücü olsada bu doğanın kanunu. ve insanlarında yapacağı pek birşey yok maalesef
demek sizde bu nedenle kumru forumuna geldiniz . daha çok kumru büyütürsünüz inşallah

musk beğendi.
Eski 11-09-2014, 11:25   #190
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Sn. musk Sn. yenigine,
Sevineyim mi üzüleyim mi bilemedim. Benim bir tane daha balkon var, Arkadaki balkonum.... orada bozulmuş,eski bir fırınım vardı,masanın üstüne koymuştum, Eskici görünce ona verecektim çalışmayan fırınımı . Ama ne göreyim bizim bu bozuk fırını kuş yuva olarak bilmiş üstüne yuva yapmış . İyişallah karga ve saksağanlar bulamazlar bu yeni yuvalarını.... Dün sabahtan beri oturuyor bakalım sonuç nasıl olacak. Sizin fikirleriniz nedir bu konuda?dermisiniz ki karga ve saksağanlara yem olurlar?

YeniGine beğendi.
Eski 11-09-2014, 19:41   #191
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Sn. musk Sn. yenigine,
Sevineyim mi üzüleyim mi bilemedim. Benim bir tane daha balkon var, Arkadaki balkonum.... orada bozulmuş,eski bir fırınım vardı,masanın üstüne koymuştum, Eskici görünce ona verecektim çalışmayan fırınımı . Ama ne göreyim bizim bu bozuk fırını kuş yuva olarak bilmiş üstüne yuva yapmış . İyişallah karga ve saksağanlar bulamazlar bu yeni yuvalarını.... Dün sabahtan beri oturuyor bakalım sonuç nasıl olacak. Sizin fikirleriniz nedir bu konuda?dermisiniz ki karga ve saksağanlara yem olurlar?
Sn Selenza2
Yapacak bir şey yok. Madem yuva yapmışlar demekki orayı emniyetli bulmuşlar. Size zararı yoksa kendi hallerine bırakın.

Eski 11-09-2014, 20:39   #192
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:
selenza2; Dün sabahtan beri oturuyor bakalım sonuç nasıl olacak. Sizin fikirleriniz nedir bu konuda?
Dilerim bir şey olmaz. İnanın ben kumrulara şaşıyorum. O kadar basit ve o kadar baştan savma yuva yapıyorlar ki anlatılamaz. iki üç çöp. Tamam.
Belki de onların özelliği bu. Bize basit gelebilir. Vardır bir bildikleri. Kış geliyor. Yazın bek muhabbetimiz olmuyor. Her taraf yem dolu. Evlerin önü, buğday toplama depoları, kurutma alanları.
Bahçemde ve yanımızda ki Sağlık Ocağında ki ağaçlarda kışın 6-7 çift kumrumuz olur. Daha kapıdan çıkar çıkmaz pike yaparlar önüme. Yemlerini veririm. Biraz izlerim onları. Sonra kahveye. Eve gelirken de üzerimde uçuşurlar. Onlar mutlu, ben mutlu.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 22:59   #193
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sevgili selenza öncelikle rastgelsin inşallah diyeyim. Artık hem yuvayı yapmış hem de oturmuş yapacak bir şey yok. Başarabilir isen yuvayı gizlemeye çalış. Dilerim inşallah uçtuklarını da görürsün...

Eski 12-09-2014, 11:13   #194
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Cumhur tonba,
Bende kuşun yuva yaptığını görünce hemen görebilecekleri bir yere dal koyarım onlardan yuva yaparlar,doğru söylüyorsunuz getirdikleri dal2-3 tane bişey...

YeniGine beğendi.
Eski 12-09-2014, 11:19   #195
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Sn. Musk,sn. Yenigine ve sn. Cumhur tonba,
Hepiniz aynı fikirdesiniz ve bende bu fikirde ilerliyordum hiç kaldırmayacaktım yalnızca fikrinizi sormak istedim belki daha değişik bir fikriniz olur diye... Ama sizde aynı fikirdesiniz en iyi yöntem hiç kaldırmamak
Kumruların bana herhangi bir zararı yok, Ben karga ve saksağanlar kapar mı diye düşündümde o yüzden. Yinede önlemimi aldım okuduğum yazıları uygulayarak kumrumuzu karga ve saksağanlardan korumak için siyah poşet,CD, Rüzgar çanı astım. Şuan gelen giden yok, Ya bu siyah poşet,CD işe yaradı **** karga ve saksağanlar tarafından görülmedi... Bakalım sonuç ne olucak fikirleriniz varsa yazmanızı beklerimm...

YeniGine beğendi.
Eski 14-09-2014, 18:29   #196
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Arkadaşlar sabah kumrumuza baktığımda yoktu.bomboş yuva birde iki yumurta.... akşama kadarda gelmedi bıraktı diye endişeleniyorum. Bırakmış olabilir mi? Oysaki hiçbişey yapmadık ne kovaladık nede başka birşey yaptık. Başına bir iş mi gelmiştir yoksa bırakmışmıdır acaba? Aslında hiç korkutmadık bişey yapmadık ama... Yarın gelir diye umut ediyorum ama bu sabahtan beri yoktu yumurtalarda yerinde... Ne olmuştur sizce?geri gelir İ????

YeniGine ve Laleci_03 beğendi.
Eski 14-09-2014, 23:54   #197
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Kıyamam sevgili selenza tahminen 2 aydır dert sahibi oldun, endişelisin, üzülüyorsun, dertleniyorsun, seviniyorsun... Anne kumru gelir yine, dert etme. İnşallah yarın görürsün anneyi. Hem de ne kadar çabalarsan çabala sonuçta senin elinde değil bazı şeyler. Sen yuvayı görüyorsun gizleyebilirsen gizlersin; ondan sonrası maalesef doğanın kanunlarına kalıyor. Ama tabi ki tek dileğimiz uçtuklarını görebilmek; o da gerçekten süper bir zevk, mutluluk. Rabbim bu yavrularda da nasip etsin inşallah sana o mutluluğu diyeyim. Veee bugün bizim yavru kumrularımız uçtu ve gittiler. Çok şükür, darısı başına olsun inşallah.

Laleci_03 ve selenza2 beğendi.
Eski 16-09-2014, 12:14   #198
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Aynen öyle yenigine kim zaman sevindim kimi zaman üzüldüm kimi zaman endişelendim. Bu kuş konusu beni biraz tedirgin ediyor doğru söylemek gerekirse.... Yuva yaptığında düşünüyorum .karga ve saksağanlar yer mi? Yavrularını terkeder mi? Anne ku ru aç mıdır kuluçka esnasında? Bu ve bunun gibi sorular kafama çok takılıyor . Evet doğru bazı şeyleri doğa kanununa bırakmak lazım ama... Ben hiç yaşanmasın istiyorum.
Bu arada yenigine kumru döndü diğer gece hemen ardından.cevabın için teşekkürler.şimdi merakla yavrularımızı bekliyoruz. Sizinkilerde büyüyüp uçtular demek... Hadi hayırlı olsun :-) istanbulun iki kumrusuda sizden..

YeniGine beğendi.
Eski 16-09-2014, 22:14   #199
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2014
Çatıda bir çift kumru yuva yaptı sonra 2.çift yaptı aradan 6 ay geçti balkondan , camdan yem istemeye başladılar

birolcicek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2014, 22:26   #200
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın selanza2,
İnşallah yavruların çıktığını göreceksiniz. Fazla müdahale etmeyin. Bırakın doğal olan neyse o olsun. İlerde sevinçli haberlerinizi duyacağıma eminim. Kumrular o kadar çaresiz değil. İnanın bir yavruı kumruyu beslemiştim. Kanat vuruşu inanın insanın elini acıtıyor. Hele anne kumru. Yavrularını rahatlıkla korur. İçiniz rahat etsin.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2014, 12:12   #201
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Birolcicek, Evet kumrular bir senede2-3 kez yumurtlayabiliyorlar.doğru eğer kumrunuza sürekli baktı iseniz ve korkutmadıysanız sizi tanıyacaklar ve dost olarak göreceklerdir.bu yüzden yem isterler belli ki... Bekleyin 1tanede Daha yumurtlarlar onlar....

YeniGine beğendi.
Eski 18-09-2014, 17:16   #202
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Saolun sn. Cumhurtonba,
Zaten çoğu kişi ve ben böyle istiyor en iyisi hiç dokunmamak. Kumrumuz şuan oturuyor gelen giden yok zaten karga ve saksağanlar arka balkonumun oralarda dolaşmıyorlar o yönden kumrularımız çok rahat

YeniGine beğendi.
Eski 18-09-2014, 23:18   #203
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sevgili selenza yumurtaları görebildin mi?

Eski 21-09-2014, 10:29   #204
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili selenza yumurtaları görebildin mi?
Şuanlık yavrularımız çıkmadılar ama nöbet değişimi sırasında baktım yumurtalarda küçük küçük çatlaklar var sanırım yakında çıkacaklar

YeniGine beğendi.
Eski 21-09-2014, 12:13   #205
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Sn. Yenigine,
Ben kumrularımızın fotoğrafını göndermek istiyorum ama daha yeni olduğum için bilmiyorum. Sizin bir bu konuda bir bilginiz varsa söyler misiniz acaba ?

YeniGine beğendi.
Eski 23-09-2014, 15:07   #206
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Çok şükür.... 2yumurtada çatladı arkadaşlar. Böyle minnacık yavrular... iyişallah olmazlar kargalara yem.çok mutluyum şuan :-)

YeniGine beğendi.
Eski 26-09-2014, 23:27   #207
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sevindim sevgili selenza...

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

selenza2 beğendi.
Eski 27-09-2014, 14:03   #208
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Bu yavrularıda uçurduk gitti çok şükür.cevabın için çok teşekkür ederim yenigine fakat kumrularımız uçup gitti . Bir dahaki sefere eklerim inşallah saolun.

YeniGine beğendi.
Eski 30-09-2014, 08:00   #209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2014
Merhabalar, Benim Ağustos başında mutfak balkonuma kuş yuva yaptı.Ekstra camda olmayınca yuvada yumurta olmadığını görünce önce o yuvayı çöpe attım. Ama sabaha tekrar yuva yapmış ve içine de 2 tane yumurta bırakmış olduğunu gördüm. Su, pirinç pilavı, bulgur, kek, ekmek kırıntısını hemen hemen her gün vermeye çalışarak büyüttüm. Bu süre zarfında da hiç balkona dokunmadım,kapıyı sadece yem ve su vermek için açtım. Bugün 2 yavruda yoktu, sanırım uçup gittiler. Öyle olduğunu düşünüyorum. Annesi uçmaları konusunda baya uğraş verdi. Burada kargalardan bahsettiğinizi duyunca açıkçası tedirgin oldum. Uçmuşlardır değil mi? Yaklaşık 2 ay oldu.

kendimce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2014, 23:25   #210
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sayın kendimce yumurtanın üzerinde yatma süresi 21 gün, yumurtadan çıkıp uçma süreleri 14-15 gün. Uçmuşlardır; rahatlayın bence. Zaten kargalar ya yumurtaları yiyor ya da minik yavruları yiyor.

selenza2 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024