agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Kuşlar
(https)

Beğeni Düzeni280Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2014, 08:26   #151
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Henüz yetişkin tüyleri çıkmamıştı sadece kuyruğunun ucunda beyaz bir tüy vardı o kadar. Yuvaları cam önünde. Babam camın önündeki mermerden balkonun köşesine uzanan bir tahta koymuştu saksıları koymak için. Camın dibindeki saksıyla cam arasında bir boşluk vardı oraya kurmuştu yuvasını. Gitmiş olduğunu söylediğim yavru dün sabah baktığımda yuvanın dışına doğru çıkmıştı biraz. Kenardan yere düşmüş olabileceğini ve yerdeyken karganın görmüş olabileceğini düşünmüştüm. Ancak az önce baktığımda diğer yavru da yoktu yerinde. YeniGine'nin söylediği gibi yuva keşfedilmiş

YeniGine beğendi.
bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2014, 16:34   #152
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2013
bizim camın önüne kumru ailesi musallat oldular.saksıda sevdiğim çiçekler vardı ve bende saksıyı balkona aldım.onun yerine içi boş saksı koyup etrafını kartonla kapladım.bu saksıya koyduğum gün gelip çam yaprakları,süpürge çöpleri falan getirdiler.bende korumalık olsun diye saksının yanına zaten kökleyeceğim bitkinin saksısını koydum.Şuan annecik yumurtlayıp babacığa bıraktı.babacık yumurtaya bakıyor annecik ise
diğer yumurtayı yumurtlamak için güç topluyor...(öyle zannediyorum)

YeniGine beğendi.
qwerty16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2014, 23:39   #153
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2014
kumru yuva yapmış

Merhaba arkadaşlar,
Bu sene balkonumdaki saksılarıma kuşlar dadandı işe giderken balkonumdaki çiçeklerimi sulayım dedim bir de ne göreyim ? Kuş yuva yapmamış mı marullarım olduğu saksıya yapmışlar kumrular . hemde merakla büyüttüğüm marullarımın.... Onları ürkütmek istemedim elimde dolu sulama kabıyla girdim içeri neyse artık bu saksımda kuşların nasibiymiş işe giderken hep şunu düşündüm acaba kaç gün kalıyorlar kuluçkada? Acaba bir yere bulgur filan koysam yermi kuş? konuğa o kadar uzağım ki ne yapacağımı bilmiyorum bu konuda tecrübeli olan arkadaşlar bana bildirirse sevinirim

YeniGine beğendi.
selenza2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2014, 23:46   #154
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Maşallah... Yumurta olduktan sonra 21 gün. Sonra kargalara, saksağanlara yem olmazlar ise ki olmazlar inşallah uçmaları tam emin değilim fakat 2 belki 3 hafta da ona diyelim.
İnşallah uçtuklarını görürsün Sevgili selenza2. Başarılar.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2014, 00:09   #155
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Teşekkürler yeniGiNe
Fakat emin değilim karga ve saksağanlar konusunda buradan karga fazla geçer ama yukardan uçar yani konmaz buralara . Ama yinede emin değilim . Bak içime sıkıntı girdi şimdi

YeniGine beğendi.
Eski 14-08-2014, 08:10   #156
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Peki YeniGine
Kuluçkadan kalkar mı kuşlar acaba görebileceği yere bulgur, Su falan koysam yermi kuş?

YeniGine beğendi.
Eski 14-08-2014, 08:25   #157
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
( Hiçbiri bir işe yaramadı; 2 yavru idi... İkisini de yemişler bugün saksağanlar. Çok üzgünüm.
Sn. YENİGine kumrumuzun akibetini öğrenmek için bilgisayar başına geçtim kumrularımızı karga ve saksağanlardan korumak için neler yapıldığını öğrendim sizinde hikayenizi okuyup sizede bunu bildirmek istedim sizin için biraz geç olsada....
1-)siyah poşet asmak
2-)rüzgar çanı asmak
3-)Cd asmak
Okuduklarım ne kadar doğru bilmiyorum ama belki sizinde işinize yarar

YeniGine beğendi.
Eski 14-08-2014, 23:32   #158
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sevgili selenza çarşaflarla kapattım, poşetler astım, cd'ler astım ama olmadı maalesef karga ve saksağanlar bir şekilde gelip yavruları götürdüler. Fakat siyah poşet denemedim. Ama zaten artık benim balkonuma gelmiyorlar.
Sevgili selenza siz hiçbirşey koymayın yakınlarına. Onlar bir anne bir baba dönüşümlü olarak kuluçkaya oturuyorlar. Siz yuvaya dokunmayın onları kendi hallerine bırakın.
Rastgelsin, inşallah başarırsınız!..

Eski 14-08-2014, 23:39   #159
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Bu minik güzeller, 1 hafta önce uçtular. Bu yeni yerlerini çok şükür şimdilik karga ve saksağanlar bulamadılar. İnşallah devamı gelir...

Name:  511614d1406928302-p1010079c.jpg
Views: 964
Size:  65.3 KB

Name:  511615d1406928325-p1010085c.jpg
Views: 1028
Size:  53.1 KB

bb_re, Milla, A_NOMAD ve 2 kişi beğendi.
Eski 23-08-2014, 23:33   #160
Ağaçsever

selenza2's Avatar

İlginiz için çok teşekkür ederim
Kumrularınız çok güzel maşaallah :-) Umarım sonrası gelir
inşallah büyütürsünüz daha nice kumrular ...

YeniGine beğendi.
Eski 24-08-2014, 00:10   #161
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sevgili selenza2 çok teşekkür ediyorum, hepimize olsun inşallah nice nice kumrular...
Merak ettim sizin kumrularınız ne oldu?

Benim yine aynı komşumun kafese değil de sakız sardunya saksısına yapmışlar yine iki yumurtaları var, anne şimdilik oturuyor. Bu pek korunaklı yerde değil açıktalar. Şimdilik anne oturuyor, bakalım sonuç ne olacak? İnşallah bunlar da uçarlar.

selenza2 beğendi.
Eski 24-08-2014, 00:15   #162
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Yenigine bu sabah kumrumuz ne yapıyor diye cam ardından bakarken bir olaya şahit oldum. Kumrumuz baktığımda yoktu iki yumurtası vardı açıkta daha sonra kumru geldi içeri girdim biraz ev işlerini yaptım yine kumrumuz olduğu yere yöneldiğimde yine yoktu,yine gitmiş . neler oluyor anlamadım acaba yemek mi arıyordu yoksa? Okuduklarıma göre kuluçka döneminde hiç yemek Yemezler, Hiç kuluçkadan kalkmazlar ama bu kuşun yaptıkları garip.şuan oturuyor ama yine gider diye korkuyorum . Neden böyle yaptı ki? Yenigine bir bilginiz varsa cevaplarmısınız lütfen

YeniGine beğendi.
Eski 24-08-2014, 00:25   #163
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sevgili selenza2 bu fotoğrafı anne yokken çektim, yani anne bazı bazı yuvadan kalkıp gidebiliyor. Sorun yok.

Name:  509580d1405632789-p101006b.jpg
Views: 621
Size:  40.7 KB

Eski 24-08-2014, 00:44   #164
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Çok teşekkür ederim yenigine
Sizin kumru yuvayı beğendi anlaşılan bırakmış yine 2 Yumurta.karga ve saksağanlara yem olmazlar inşallah
Yenigine biliyorum çok soru sordum ama anlayışla karşılıcağınızı umuyorum. Son sorumu soruyum anne kumru bazen eğer bizim balkona başka kuş konarsa kovalıyor neden acaba? Son sorumuda sorup çıkıyım sabah yine buluşuruz inşallah

YeniGine beğendi.
Eski 24-08-2014, 00:49   #165
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

İnşallah sevgili selenza2; inşallah uçarlar diyeyim.
Valla işte karga saksağan olursa balkona gelen diğer kuşlar yuvayı, yumurtalarını, yavrularını korumak için kovarlarsa başarılı olamıyorlar. Ama kovaladıkları kuşlar kendilerinden küçük isee inşallah başarırlar diyeyim. Tamamen yuvayı, yumurtayı ya da yavruları koruma amaçlı.

Sizin de 10 gün oldu gibi yumurtalar. 10-11 gün daha beklemeniz gerekiyor. Ondan sonra yavrular gelecek inşallah. Yavruları da koruyabilir iseniz işte 2 tane kumrunuz oldu demektir. İnşallah, nasip olsun.

gokselcetin beğendi.
Eski 25-08-2014, 23:12   #166
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Çok teşekkür ederim
Evet öyle olacak bi 10 gün filan bekleyeceğiz. Hadi inşallah başlarına bişey gelmeden büyütelim şu kumruları.
Peki sizin kumruların durumu nedir yenigine ? Yuva saksağan ve kargalar tarafından keşfedilmedi değil mi?

YeniGine beğendi.
Eski 25-08-2014, 23:34   #167
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Benim fotoğrafını paylaştığım kumrular uçtuu gitti. Şimdi işte bir hafta olmuştur kafese değil yine aynı bahçede bir saksıya oturmuş. Şimdilik hâlâ oturuyor. İnşallah uçarlar diye dua ediyorum.

selenza2 beğendi.
Eski 26-08-2014, 16:20   #168
Ağaçsever

selenza2's Avatar

İnşallah...
Bizim kumrunun sonucunuda bekliyoruz iyişallah olumlu bir sonuç çıkar.

Eski 26-08-2014, 20:58   #169
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Sn. Yenigine
Çok güzel bir haberim var!
Bizim kumrucuklar yumurtadan çıktı.anne ve babaları biraz üstünde oturduktan sonra sonra gittiler,sanırım yemek bulmaya . 3-4saat Önce baba kumru geldi şuan yavru kumruların üstünde (hangisi anne kumru hangisi baba kumru biliyorum) şuan ne kadar mutluyum bilemezsiniz... şu ana kadar kumrularımızın başına birşey gelmedi iyişallahda uçup gidene kadar gelmez:-)

Peki sizin kumruların durumu nasıl yenigine ? Karga ve saksağanlar bulamadı değil İ yuvayı?

YeniGine beğendi.
Eski 26-08-2014, 21:38   #170
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Sn. Velveteen
Peki yuvadan düşmüş olabilirmi ?
Dediğiniz gibi askı saksınıza pek güvenmiyordunuz belki bu yüzden düşmüş olabilir

Eski 26-08-2014, 21:43   #171
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi velveteen Mesajı Göster
İncifem eşimle beraber elimizden geleni yaptık diyebilirim. 2 gün içinde diğer yumurtadan da umudunu kesince sanırım, maalesef gitti kumrumuz. Ona bir yuva yaptık, yalıtım malzemelerinden bir kutu, içinede pamuk koymuştuk ama çıkartacağım hemen verdiğiniz bilgi üstüne. Eski yuvasının hemen yanına monte ettik. Eski yuvasınıda bozmadık ama.. Eski yuvasına getirdiği çalı öırpıyı alıp pamukların ustune mi koysam?

bir kaç gün geçti pek umudum kalmadı açıkcası. Yinede her akşam kontrol ediyorum geldimi diye?
Sn. Velveteen acaba askı saksıdan düşmüş olabilirmi ? Hatta yazmıştınız askı saksıya fazla güvenmiyorum diye . Galiba saksı biraz sallanınca veya kumru dengesini kaybedip düştü sanırım benim tahminim öyle
Karton gibi yabancı cisimlerin içine girmezler . Ayrıcada sizden korktuğu içinde size yaklaşmıyordur büyük ihtimal. Üzülmeyiniz velveteen . Kimbilir bi bakarsın bigün yuva yapmışlar

Eski 26-08-2014, 23:15   #172
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sevgili selenza gözünüz aydın inşallah uçtuklarını da görürsünüz. Benim ikinciler henüz yumurta, anneleri oturuyor şimdilik üzerinde.

Eski 27-08-2014, 20:17   #173
Ağaçsever

selenza2's Avatar

İyişallah sizinkilerde sağlıklı bir şekilde uçarlar
Yavrulara hergün cam ardından bakıyorum, Anne ve babaları üstünde oturuyorlar oda arada,sırada. Şuana kadar 1 Gece üstünde yattı kumru diğer geceler hep yalnız bıraktılar yavrucakları....
Anne ve baba yuvaya uğruyorlar,ama öyle sık değil . Geldiklerindede hiç yemek filan getirmiyorlar ,biraz üstünde oturup hemen geri gidiyor. Açıkçası yavruların aç kalmasından korkuyorum, Belki ben görmedende getiriyorlardırda hiç rastlamadım . 1 Gece yavrularla yattılar sadece ,ondan sonraki geceler yavrular yalnız... Hem üşümelerinden korkuyorum hemde aç kalmalarından. Ne yapsam yenigine yedirsem onlara birşey yoksa yiyorlarmıdır onlar. Kararsız kaldım ne yapabilirim yenigine?yediriyim mi onları **** alıyım mı içeri?

YeniGine beğendi.
Eski 27-08-2014, 21:13   #174
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenza2 Mesajı Göster
İyişallah sizinkilerde sağlıklı bir şekilde uçarlar
Yavrulara hergün cam ardından bakıyorum, Anne ve babaları üstünde oturuyorlar oda arada,sırada. Şuana kadar 1 Gece üstünde yattı kumru diğer geceler hep yalnız bıraktılar yavrucakları....
Anne ve baba yuvaya uğruyorlar,ama öyle sık değil . Geldiklerindede hiç yemek filan getirmiyorlar ,biraz üstünde oturup hemen geri gidiyor. Açıkçası yavruların aç kalmasından korkuyorum, Belki ben görmedende getiriyorlardırda hiç rastlamadım . 1 Gece yavrularla yattılar sadece ,ondan sonraki geceler yavrular yalnız... Hem üşümelerinden korkuyorum hemde aç kalmalarından. Ne yapsam yenigine yedirsem onlara birşey yoksa yiyorlarmıdır onlar. Kararsız kaldım ne yapabilirim yenigine?yediriyim mi onları **** alıyım mı içeri?
Kumru ağzında yemek getirmez, kendi yediklerini yavrusunun kursağına kusar. Merak etmeyin onlar aç kalmaz. Müdahele ederseniz anne baba korkar ve bir daha uğramayabilirler.

YeniGine beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2014, 21:57   #175
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Kumru ağzında yemek getirmez, kendi yediklerini yavrusunun kursağına kusar. Merak etmeyin onlar aç kalmaz. Müdahele ederseniz anne baba korkar ve bir daha uğramayabilirler.
Çok teşekkür ediyorum musk. Yazınızdan sonra içim rahatladı . Peki soğuktan korumamız gerekecek mi yavruları ? Anne ve baba yavruları çoğunlukla yalnız bırakıyor geceleri bile... Birbirlerine sarılıyorlar ama üşüyorlar mı yoksa sıcaklıyorlarmı bilemiyorum. Soğuktankorumam gerekecek mi onzrı peki musk ?

YeniGine beğendi.
Eski 27-08-2014, 22:58   #176
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sevgili selenza lütfen sen yavrulara hiçbirşey yapma, sadece uzaktan izle.

Eski 02-09-2014, 10:49   #177
Ağaçsever

selenza2's Avatar

Çok teşekkür ederim yenigine,
Kumrularımız dün uçup gittiler yenigine. Biraz üzüldüm sanki. Her yeni güne onlarla başlardım oysaki. İyişallah yine yuva yaparlar ,hergün bekliyorum kumruları.başta yenigine olmak üzere bana sorularımda yardım eden tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Sizi merak ettim yenigine . Kumrularınız nasıl sizin ?

YeniGine beğendi.
Eski 02-09-2014, 23:27   #178
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sevgili selenza, ben de çok sevindim yavruların uçup gitmiş olmalarına, İstanbul'a iki kumru daha kazandırdın. İnşallah artık bundan sonra gelirler. Benimkiler 4 gün oldu yumurtadan çıkalı, daha çok minikler. İnşallah ben de uçtuklarını görebilirim.

Eski 03-09-2014, 14:50   #179
Ağaçsever

selenza2's Avatar

İyişallah,
Yenigine bugün 8-9 tane saksağan ve karga kumruların yuva yaptığı saksıma kondular. Herhalde çalı çırpıları görünce buranın yuva olduğunu anladılar. Daha sonrada bişey bulamayınca uçup gittiler. İyikide kumrularım uçmuş diyorum yoksa karga ve saksağanların sabah kahvaltısı olacaklardı . Yenigine merak ediyorum karga ve saksağanlar sadece yumurtaları yemez mi? Yoksa yumurtadan çıkmış minik yavrularıda mı yiyorlar ?

YeniGine beğendi.
Eski 03-09-2014, 15:27   #180
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenza2 Mesajı Göster
İyişallah,
Yenigine bugün 8-9 tane saksağan ve karga kumruların yuva yaptığı saksıma kondular. Herhalde çalı çırpıları görünce buranın yuva olduğunu anladılar. Daha sonrada bişey bulamayınca uçup gittiler. İyikide kumrularım uçmuş diyorum yoksa karga ve saksağanların sabah kahvaltısı olacaklardı . Yenigine merak ediyorum karga ve saksağanlar sadece yumurtaları yemez mi? Yoksa yumurtadan çıkmış minik yavrularıda mı yiyorlar ?
Yavruları da yerler, yumurtaları da. Kargalar kıstırabilirse yetişkin kumruyu da güvercini de yer.

YeniGine beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024