agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Kuşlar
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-12-2008, 20:43   #1
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Şehirlerdeki papağan sürüleri küresel ısınmanın sonucu mu?

Birkaç haftadır Ataköyde papağan veya muhabbet kuşu sürüleri görülüyor 5-6 sene evvel Cumhuriyet Gazetesi Bilim ve Teknik Eki'nde Ankara yakınlarındaki bir kasabada muhabbet kuşu kolonisi anlatılıyordu. Geçen sene Barselona'da Park Güell'de renkli bir papağan sürüsü görmüştüm. Belki Türkiye'nin daha ılıman bölgelerinde de varlardır. Bilen veya fikri olan yazar mı?

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2008, 20:52   #2
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Dolmabahçe Sarayı, Ihlamur Kasrı, Yıldız Parkı ve Bebek Parkı'nda da benim bildiğim 7-8 senedir yeşil papağanlar var. Özellikle akşam üstleri sürüler halinde ağaçlarda toplanıp çok gürültü çıkartıyorlar. Kargalarla kavga ediyorlar.

Bazıları satmak için tuzak kurup yakalıyorlar. Ancak sanki her yıl sayıları artıyor.

Bir rivayete göre devrilen bir tırdan kaçtıklarını duymuştum. Ne derece doğru bilemiyorum. Ihlamur Kasrındaki papağanlar Sunay AKIN da çok dikkatini çekmiş, hatta bir hafta sonu yazısını bu konuya ayırmıştı.

http://arsiv.sabah.com.tr/2008/10/04...829C203DA.html

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2008, 20:54   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
İlk papağan sürüleri birinci ırak savaşı sırasında baba Bush Irak'ın her yerine bombalar yağdırırken ülkemizde görülmeye başlamıştı.

İzmir'in hemen içinde bir yeşil papağan sürüsü yaşıyor. Fırsatım olunca görüntüleyeceğim.

Bunlar ülkenin yeni türü kabul edildiler avlamak satmak ve beslemek yasaklandı.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2008, 21:49   #4
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Ben yeşil papağanları çok daha eskiden hatırlıyorum, mesela 1990'lı yıllarda Yıldız parkı'nda gördüğümü sanıyorum.
O zaman çok şaşırmıştım.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2008, 22:04   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Bebek parkında yaşayanlar sanırım Evcil hayvan taşırken batan bir gemiden gelmişlerdi.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2008, 22:22   #6
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Zaman, zaman evlerde ki kafeslerden kaçıyorlar. Belki onlar kendi aralarında koloni-sürü oluşturuyorlardır.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2008, 06:15   #7
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Bence bu küresel ısınmanın açık bir belirteci. Daha evvel hiç mi papağan ve muhabbet kuşu kaçmadı, hiç mi kaçtıktan sonra çiftleşmedi. Hiç mi kızıldenizden kıyılar boyunca kuzeye yayılmadılar.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2008, 07:57   #8
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Topkapı Sarayı'nın birinci avlusunda ağaçların kovuklarında yaşıyorlar. İlk gördüğümde gözlerime inanamamıştım.

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2008, 20:14   #9
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Şimdi, şuanda İstanbul'un papağanları İZ TV de yayında.

Eski 16-12-2008, 12:25   #10
Ağaçsever

ilahi morluk's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2007
Emirgan'da da bolca var. Semt sakinlerinden 2. Köprüde devrilen tır hikayesini bizzat duydum.

ilahi morluk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2008, 14:28   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Peki besini nereden buluyor bu papağanlar ?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2008, 14:32   #12
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Dünkü belgesele göre meşe palamutları başta geliyor, diğer meyveli ağaçlarla yerlere dökülen yiyecek kırıntıları olsa gerek.

Eski 16-12-2008, 22:43   #13
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Galeri: 1
Yeşilköydekiler, gümrük yolunda devrilen kamyondan kaçan papağanlar olarak biliyorum. Sanırım beş yıl kadar önceydi.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2008, 12:52   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-09-2006
aslında bu papağanlar iki farklı türe aitmiş.
ben de (daha küçük olanını) silivri-gümüşyaka'da gördüm.

Türkiye’de ise doğal ortamda iki tür papağan yaşamaktadır. Bunlardan biri olan Yeşil Papağan artık yaygın biçimde İstanbul’un tüm ağaçlı ve koruluk bölgelerinde gözlenebilmektedir. Baştan ayağa yeşil tüylerle kaplı olan bu cinsin sadece boyun bölgesinde siyah-kırmızı bir şerit halinde, kolye görünümünde olan bir hat bulunur. Bu yüzden kimileri bu kuşu kolyeli yeşil papağan olarak da isimlendirir. Yeşil Papağanı İstanbul’da Çamlıca’da, Emirgan’da, Gülhane’de, Ankara’da Atatürk Orman Çiftliğinde ve yurdun diğer bölgelerinde sık ağaçlı koruların bulunduğu alanlarda görmek mümkündür.

Ülkemizde sadece İstanbul’da, özellikle de Gülhane Parkı ve Topkapı Sarayının bahçelerinde gözlenebilecek bir başka papağan daha vardır. Bu ender görülen ikinci tür, yeşil papağanlara göre daha iri yapılı, gagası daha kalın, yeşil tüylü ancak kanat üzerinde, omuz başlarında kırmızı tüyleri bulunan ve kuyruk altı sarımsı olan İskenderiye Papağanı’dı . Bu kuşu yeşil papağandan ayıran niteliklerden biri de kolyesinin bulunmamasıdır. Anayurtları Hindistan olan İskenderiye Papağanlarının görüldüğü en batı nokta yakın zamana kadar Basra Körfeziydi. Ancak Türkiye’ye kaçak olarak getirilen papağanlar kafeslerden kaçınca İstanbul’un da artık İskenderiye Papağanları olmuş. Bugün İstanbul’da görülen İskenderiye Papağanları da büyük olasılıkla söz konusu kaçaklardan şehrin iklimine adapte olmayı başaranlardır. Papağanlar Türkiye’ye yerleşmekle kalmamış ülke şartlarında üremeyi de başarmışlardır. İskenderiye Papağanlarının üreyen bir koloni olduğu ilk kez bu yıl Topkapı Sarayının bahçesinde çınar kovuklarındaki yavrularıyla birlikte fotograflanmalarıyla kanıtlanmıştır..

''kaçaklar'' efsanesine ben de taviz vermiyorum; halit togay'la hemfikirim.

acer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 21:23   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Bahsettiğiniz papağanlardan 2 tanesini kocaeli kerpede 2-3 yıl önce görmüştüm damdan dama uçuyorlardı.Bende bir yerden (Kamyon.gemi) kaçtıklarını duydum ama bilemiyorum.Yalnız büyüklerdi baya.İstanbul taraflarından gelmiş olabilirler.

rexex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 21:55   #16
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Tır hikayesi efsane olabilir sanırım. İzmirde'de batan gemi ve kaçak konteyner hikayesi var.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2008, 12:47   #17
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Yaklaşık 10 sene önce bizim ilçede de iki sürü halinde görmüştük. Gözlerime inanamamıştım. lkemizde yaban olarak yaşadığını yeni öğrendim. Bu harika bişey..

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2008, 15:59   #18
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Dr Serhan Oksay'ın açıklamasından alıntı:
Alıntı:
Bu kuşun anavatanı Hindistan olmakla birlikte kıtanın doğusunda Myanmar, Tayland Kamboçya, Güney Laos ve Güney Annam da (Guide to the Birds of Southeast Asia, Craig Robson 2000) ve batısında ise Basra körfezinin her iki yakasında İran, BAE, Umman ve Yemen de (Guide to the Birds of the Middle East, Porter, Christiensen, Hansen 1996) görülmüştür.

Bu türün Türkiye ye Yeşilköy havalimanı gümrüklerinden bırakılarak veya kaçakçıların sahil korumaya yakalanmaktan korkup salıverilmesi sonucu yerleştiği gibi tezler vardır. Yakın zamana kadar pek çok türün göç ettiğine dair bilgiler bulunmazken örneğin Sabah Cernek de (Samsun) görülen bir yalıçapkınının erttesi gün akdeniz sahillerinde yakalanması hiç ummadık türlerin, umulmadık biçimde göç hikayeleri olduğunu ortaya koymuştur. Bu çerçevede bana göre anavatanı dışında yukarıda saydığım ülkelerde yayılım-üreme gösteren bu kuş ülkemize de doğal yollarla (göç ederek) gelmiş ve Marmara bölgesine yerleşmiştir.

Bu durumda kuş anavatanı dışında en batıda İstanbul da üreyen koloniler halinde bulunmaktadır.

2003 yılında Topkapı Sarayının bahçesinde üreyen bir koloni tarafımdan fotoğraflanmıştır. Bu konu ile ilgili makale için aşağıdaki linki tıklayınız:
http://www.serhanoksay.com/birdgraph....4-09.2003.pdf

Eski 20-12-2008, 16:01   #19
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Bu forumdada konuşulmuş.
http://www.trakus.org/kods_bird/uye/...tay=392&fslx=1

Eski 20-12-2008, 16:08   #20
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Mülteci papağanlar – Berrin AKYILDIRIM

1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisinin 3. sayısında yayınlanan yeşil papağanların ülkemize geliş öyküsü, yaşam alanları ve görülme durumları ile ilgili yazı.

http://www.trakus.org/kods_bird/pdf/1152.pdf

Eski 20-12-2008, 16:37   #21
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Mülteci papağanları kim kaçırdı?

Eski 13-01-2009, 01:20   #22
Ağaçsever

phal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2008
İnternetten ulaştığım bilgiler kırmızı gerdanlı yeşil papağanların hep İstanbul'da kolonize olduğu,tır kazası,gemi kazası tezleri yoğunlukta.Halbuki ilk olarak bu papağanları sürüler halinde 7-8 yıl önce Hatay'ın İskenderun ilçesinde görmüştüm.Evlerin damlarında kurulan asma çardakları üzerinde her sabah bir yeşil papağan sürüsü görmek hatta evimizin balkonunda 5-6 kuştan oluşan bir gruba rastlamak olağan hale gelmişti.Ancak bu kuşların ticaret amacıyla avlanmaya başlamasından sonra sayıları giderek azalmasına rağmen Hatay'ın ormanlık bölgelerinde sürülere rastlamak hala mümkün.Üniversiteyi kazanıp İzmir'e gittiğimde de bu eski dostlarım beni tüm ormanlık alanlarda karşıladılar.İstanbul'a gelince ise bu kuşların Türkiye'nin doğa koşullarına uyum sağlayıp ürediklerini ve Anadolunun birbirinden uzak birçok bölgesini fethetmiş olduklarını hayretle gördüm.Onları izlemek için saray bahçelerine gitmek şart değil,Aksaray Fındıkzade Millet caddesi üzerindeki çınar ağaçları üzerinde yağmur kar demeden her akşam üstü gruplar halinde çığlıklar atarak oynaştıklarını görmek mümkün.Birçok insan onların varlığından bihaber.Bu doğa zenginliğini insanlara göstermekten bazen zarar verirler korkusuyla kaçındığım da oluyor malesef.

phal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 20:17   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-07-2007
İstanbul'daki papağanları yıllardır gözlüyorum.1990'ların ortalarından bugüne görüyorum bu papağanları.Avcılar-Florya arasında bu kuşları çok gördüm.Ama sur içinde bu kuşları daha yakından görme imkânı buldum.Tarihi camilerin hazirelerinde bulunan çitlembik ağaçları bu kuşların en uğrak yeri oluyor.Fatih'te ,Cerrahpaşa'da çitlembik meyveleri yerken çok gördüm.Davutpaşa Lisesi'nin bahçesinde öğretmen arkadaşlarıma bu kuşları gösterene kadar kimse inanmıyordu bana...Bu papağanlar yeşil renkli.Kış mevsimi geleli görmüyordum.Üç gün önce yine 6-7 kuşluk sürüler hâlinde gördüm...

dedeefendi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 20:50   #24
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Altunizade civarındaki ağaçıklarda 20-30'luk koloniler halinde gayet mutlu mesut yaşadıklarını 15 yıl kadar önce görmüştüm.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2009, 19:40   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Uzun zamandır farklı yerlerde ben de görüyordum.Evimizde de bir papaganımız olduğundan dikkatimi çekmişti. Geçenlerde babam (Koşuyolu taraflarında bir hastanenin müdürü) hastanenin bahçesine geldiklerini ve yuva yaptıklarını söyledi bu yeşil papağanların. Onlar için çekirdek aldırmış aç kalmasınlar diye ama sonra bahçedeki ağaçlardan beslendiklerini de farketmiş.Koşuyolu Altunizade civarında birçok ağaçlık büyük bahçe var öğretmenler evinin bahçesi gibi buralarda da yaşıyorlar.

cigdemdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 03:45   #26
Oak
Yeni Üye

Oak's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2009
Küresel ısınma ile bağlantı kurmak için geç kaldınız, Ankara - Kızılcahamam - Çamkoru'da kolyeli yeşil papağanlar yaklaşık 10 senedir yaşıyorlar

http://www.globalresearch.ca/index.p...xt=va&aid=5086

Düzenleyen Oak : 07-05-2009 saat 03:54 Neden: url unutmuşum :(
Oak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 13:46   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Bende İzmir Buca SSK hastanesinin bahçesinde gördüm kargalarla beraber geziyorlar.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 21:46   #28
Ağaçsever

myıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Ben en çok gülhane parkında görüyorum....

myıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 22:30   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2007
ben bu papağanlardan (yeşil renkli kısa olanlarından) karaburun ormanında sürüler halinde yaşadıklarını bundan yaklaşık 10-12 yıl öncegördüm orda yaşayan birisine bunları sorduğumda bana tır hikayesini anlatmıştı.

onur_yener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 22:54   #30
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
bahsettiğiniz papağan türü resimdeki papağan türümü acaba? pakistan papağanı olarak adlandırılır.genelde konuşma kabilyeti hemen hemen hiç olmayan,aşırı gürültücü bir papağan türü olduğundan piyasada pek tutulmaz. Meraklı bir çok kişi özelliklerini araştırmadan alır.özelliklerini öğrendikten sonrada bedava verdikleri halde alıcı bulunmaz. çoğunu tabiyatta saldıklarını duymuştum.
sevgili onur_yener tır meselesini bende duydum.alıcı bulamıyınca tabiyata salındığı.
saygılarımla

Eklenen Resimler

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024