agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Kuşlar
(https)

Anket Sonuçlarını Göster: Yabani kuşları besliyormusunuz ?
Evet, Bazen besliyorum 63 96.92%
Hayır, beslemiyorum 2 3.08%
Oy Verenler: 65. Bu ankete oy veremezsiniz

Beğeni Düzeni29Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-08-2011, 14:29   #31
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Yavru güvercinim 10 günlük olunca hareketlendi ve yuva edindiği saksıdan balkona gezmeye çıkıp geri yuvasına dönemedi.

İki gündür ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Saksı aralarına saklanıp, kayboluyor 30-40 saksıyı tek tek yer değiştirerek ona zarar vermeden bulmaya çalışıyorum.

İlk gece annesi geldi, beslemiş olmalı diye düşündüm ama bu gece anneyi göremedim. Yavruyu da çok zor bulabildim. Kara böcek gölge bir yere saklanmışsa görmek neredeyse imkansız oluyor.

Özeti, yardımınıza ihtiyacım var.

1. Derler ki insan eli değerse anne yavruyu terkeder. Bugün mecburen elim değdi. Alıp büyükce bir koliye koydum. Bu durumda anne güvercin artık bu yavruyu beslemez mi?

2. Anne beslemezse, ben nasıl ve ne ile beslemeliyim ?

13 günlük yavru güvercinim...

Name:  IMG_4989.jpg
Views: 5019
Size:  31.1 KB

jineop, pria ve Sonul beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2011, 14:24   #32
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Anne güvercin yeni yuvada yavrusunu beslemeye başladı. "İnsan eli değince anne terkeder" düşüncesi efsane olmalı.

Çok büyük bir yük omuzlarımdan kalktı. Ya bakamazsam diye tedirgindim. Ben yine anneyi beslemeye devam edeceğim. Dayım, yıllardır kanarya besler. Onun tarif ettiği şekilde yumurtayı haşlayıp biskui ile karıştırarark mama hazırladım.

Sevgili bettycim ve mandalinleerik, desteğiniz için çok teşekkür ediyorum.

jineop ve pria beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2011, 15:47   #33
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Sayın maki01, düşünceli davranışınız için teşekkürler. Bende sizin bildiğiniz gibi biliyordum. İnsan eli değse yaruyu bırakıp gider derlerdi. Ya bu Anne güvercin yavrusunu çok seviyor ya da efsane yıkıldı.

jineop beğendi.
caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2012, 16:58   #34
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Karlar başladı,hatırlatalım.

Sinarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2012, 18:33   #35
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 05-05-2007
İyi akşamlar,Ben yaklaşık on senedir Karşıyaka Atakent Efes bloklarında oturuyorum . üç adet Bloklarımız dokuz katlı ve yetmiş iki daireden oluşur,ayrıca diğer bloklarda var

İlk taşındığımız senelerde çevremizde Kumru,yabani güvercin,serçe, karga ve ilk bahar aylarında Kerkenezler( gelip yuva yapar ve bazı yavruların da yuvadan uçtuktan sonra anneleri tarafından beslenmelerini seyrederdik) ve saka kuşlarını çok büyük bir keyifle ağaçlarda ötüşlerini dinlerdik,daha sonraları bloklarda balkon önündeki çiçekliklere ıslak ekmek koyma adeti başladı ilk başlarda hem daire sahipleri,çocukları hem de kuşlar çok memnundular on sene sonra şimdi çok kuvvetli olmalarının yanında dehşetli iştahlı olmaları ve kavgacı yaradılışları dolayısıyla ıslak ekmekleri başka kuşlara yedirtmiyen kargalar inanılmaz ölçüde nüfüs artışı ile ne yem,ne yuva yapacak zemin bırakmadıkları için şimdi çok az yabani güvercin görebilmekteyim kargalardan sonra,Kumru ,saka kuşu ve serçe hiç kalmadı kerkenezler ise yuva yapacak yer bulamadıkları gibi kargaların onları tünemeye bile müsaade etmemek için devamlı taciz etmeleri sebebi ile sayıları çok azaldı annesi ve babası tarafından beslenen yavrularını hiç göremiyoruz.Kargalar ise adeta nüfüs patlaması yaptı yuva yapacak yerde kalmayınca dairelerin kepenk boşluklarına hucum ettiler ,herkez boşlukları kapatma teleşı içinde

Yorumu Arkadaşlarıma bırakıyorum.

jineop ve pria beğendi.
selcuk44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2012, 21:30   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın selcuk44 , yabani sayılabilecek kuşların çevremizde bulunabilmesi için yaşayabilecekleri, beslenebilecekleri, saklanabilecekleri doğal bitki örtüsünün korunması gerekir.Yaşadığımız sitelerde ne ot, ne sık çalılar, ne de dallı budaklı ağaçlar kaldı. Budanmış ağaçlarda kalan 3 dal hangi kuşa yetecek? Anlattıklarınızdan kargalara bile yetmediği sonucunu çıkarıyorum. Bir süre sonra onlar da azalır, merak etmeyiniz efendim. Sevgi ve saygılar...

YeniGine beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2012, 12:22   #37

Giriş Tarihi: 05-05-2007
çok Haklısınız sayın gçakar,

Bu gibi konularda çevre şartlarının korunmasına pek önem verilmiyor ,tam geçit kuşlarının yerleşme zamanlarında ağaçlar budanıyor,ağaçlık ve çimenlik alanlar tenis kortları için veya büfe yapımı için betonlaşıyor.netice de yaban hayvanlarının yaşam alanlarına tecavüz ediyoruz veya kenelerden korktuğumuz için bütün çimenlik ve otluk alanlar ilaçlanıyor sonuçta keneleri bilmiyorum ama yaşayan ve hergün yürüyüşülerimde önümden kaçışan kertenkeleleri ve çekirgeleri(Çeşme, paşa limanı Ortadoğu sitesinede) son üç senedir hiç göremiyorum adeta yok oldular. Bence en büyük görev aileler düşüyor, yeni büyüyen çocuklarımızı tam bir çevre seven ve koruyan bireyler olarak topluma kazandırmalıyız.

Saygılarımla,

Selçuk Numanoğlu.

jineop ve YeniGine beğendi.

Düzenleyen selcuk44 : 17-01-2012 saat 12:23 Neden: harf düzeltildi
selcuk44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2012, 19:36   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Geçtiğimiz bahar,önce ağaçlar böyle budandı.
1.Name:  2011.04.09 Kopya1.jpg
Views: 2899
Size:  49.6 KB
2.Name:  2011.04.09 Kopya2.JPG
Views: 2815
Size:  40.6 KB
3.Name:  2011.04.09 k3.JPG
Views: 2822
Size:  63.4 KB
Sonra da bunları ağaçların altından topladım.
4.Name:  2011.05.22 k4.JPG
Views: 3395
Size:  36.7 KB
5.Name:  2011.05.22 k5.JPG
Views: 3183
Size:  51.6 KB

mandalinci ve Mercani beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 01:10   #39
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Artık ağaçları budamıyorlar katlediyorlar. geriye ise bir kütük yığınından başka bişey kalmıyor.

Eski 07-04-2012, 07:26   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Katlettikleri tek ağaç olsa, budadılar yeniden yeşerir denilir. Ya bu zavallı korumasız kuşlar. Onların hesabını kimler verecek.
Fabrikanın içerisi kuş dolu.Biz mesai için kapıları açtığımızda onlar dışarı çıkıyor. Akşam mesai bitimini bekliyorlar. Onlar giriyor biz çıkıyoruz. Dışarıda konacak, yuva yapacak ağaç yok.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 09:11   #41

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Geçtiğimiz bahar,önce ağaçlar böyle budandı.
1.Eklenti 264697
2.Eklenti 264698
3.Eklenti 264699
Sonra da bunları ağaçların altından topladım.
4.Eklenti 264700
5.Eklenti 264701
İki yönlü katliam...

pria ve Güzin Çakar beğendi.
jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 15:44   #42
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Sayın Tura, ağaçları buduyorlar ancak bu şekil bir budama olmaz. Kuruyan, teller değen veya etrafa zarar veren dallar kesilir hatta ağaç dahi etrafa zarar veriyorsa bence kesilmeli. Bunlar ağaçları kütük yığınına çeviriyorlar. Bunlada kalmıyorlar kurutuyorlar budadıkları ağaçları. Benim bildiğim el motorları ile kesilen veya budanan ağaçlar kurumaya çok yatkın oluyorlar. Nedeni ise el motorunun kesici şeridinin dönmesini sağlamak için şeride sürekli olarak motor tarafından yağ veriliyor. Şeritin ağaca sürtünmesi sonucunda ısı meydana çıkıyor bu ısıyla beraber kullanılan yağda ağacın içine işliyor ve ağacın kurumasına sebep oluyor. Örnek olarak vermek gerekirse beşiktaş meydan da kesilen kavak ağaçlarına bakılabilir veya Dolmabahçe de bulunan çınar ağaçlarında bakılabilir.
bu konularda çok bilgim yok belki yanlış biliyorum ancak yinede fikrimi paylaşayım dedim.

Güzin Çakar beğendi.
Eski 16-09-2012, 21:57   #43
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Kendi evime taşınmadan önce , kiracı olarak oturduğum evde kumru beslemiştim Mutfak penceresine geliyordu kumru. Ben özel olarak bir yem almıyordum, ekmek artıkları ve bazen de bulgur veriyordum. Daha sonra çift oldular, eşini de alıp geldi

O evden taşınalı 2 seneyi geçti, kumrular ne yapıyor bilmiyorum ama başlarının çaresine bakmışlardır sanırım. Şimdi oturduğum apartman bahçeli ve avlusu var. Ekmek artıklarını ufalayıp ,ıslıyorum, avlunun üstüne seriyorum. Yazın kuşlar için yem sorun değil, su ihtiyaçları daha fazla. O yüzden 3 dondurma kabı, bir adet 5 litrelik şaşal şişesini avlunun belli yerlerine koydum. Saksağan ve serçeler gelip su içiyorlar bu kaplardan. Bunlar haricinde kertenkele ve kediler de suyun müdavimi oldular. Bir adet su kabı da garajımda var, oda kertenkeleler için. Sık sık su kaplarını tazeliyorum, malum havalar sıcak olunca, su çok çabuk buharlaşıyor.

Kışın ise, camdan ekmek kırıntılarını atıyorum yere. Özellikle kar gelmeyen yerlere, balkon altlarına atmaya gayret ediyorum. Evde kurtlanan, kullanma tarihi geçen bakliyat varsa, bunlar kuşların nasibi oluyor. Kabarmayan kek ve büsküvi artıklarını ufak parçalara ayırdıktan sonra kuşlara atıyorum. Hem evimin, hem de iş yerimdeki odamın pencerelerinin bahçeye bakması beni çok mutlu ediyor. Kuşları ekmek kırıntılarını yerken izleyebiliyorum. Özellikle serçeler çok tatlı, ekmek kırıntılarını döke saça yiyorlar

Mercani beğendi.
Yeşile_Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 19:08   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2016
Kuşlar için bir leğene su doldurup çatıya koyacağım.İzmir sıcaklarında zavalılar bari girsin serinlesin.Yanına da yiyecek birşeyler koyarım keyif yapsın keratalar Bence herkes yapmalı özellikle İzmir gibi sıcak iklimdekiler

_ömer_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2017, 08:12   #45
Ağaçsever

ksantip's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2008
kuru bulgur kuşlara zararlı midelerinde şişer ölümlerine sebep olur deniyor.Akşamdan ıslatıp pencere önüne koyuyorum o zaman da sıcağın etkisiyle kokuşuyor.Ne yapmalıyım?Buğday mı alsam acaba?

ksantip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2019, 18:45   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2019
Benim balkona kumru yumurtlamış ne yapmalıyım

Akifkartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024