agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Kuşlar
(https)

Anket Sonuçlarını Göster: Yabani kuşları besliyormusunuz ?
Evet, Bazen besliyorum 63 96.92%
Hayır, beslemiyorum 2 3.08%
Oy Verenler: 65. Bu ankete oy veremezsiniz

Beğeni Düzeni29Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-10-2008, 14:16   #1
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Yaz, Kış demeden kuşları besleyelim (Kumrular)

Arkadaşlar genel de yabani hayvanları sadece kışın çok kar yağdığı zaman hatırlarız veya hatırlatılırlar. Malum önümüz Kış bu sene Kışın yoğun geçeceği tahmin ediliyor, bu tahmin göz önüne alınırsa bence her arkadaşımın bahçesine, balkonuna, veya cam kenarına bir miktar kuşlar için yiyebilecekleri miktar ve özellikte yem bırakmalarını öneriyorum.

Ben Yaz, Kış demeden evimin camının kenarına sürekli olarak bulgur bıraktım. ilk başlar da sadece kumrular gelmeye başladılar 1, 2, 3 derken arttılar daha sonra serçe, saksağan ve son olarak bir sığırcık geldi şimdiler de 20 den fazla kumrum, yine 20 den fazla serçe besliyorum ancak saksağan ve sığıcıklarım artık gelmiyorlar. Yaz ayların da su bırakıyordum bu günlerde bıraktım.

Beslediğim kumrularım yavrularını da bana getirmeye başladılar artık 3, 4 günde 1 kilo bulgur bitiriyorlar

Tüm arkadaşlarımı Yaz, Kış demeden yabani hayvanları beslemeye çağırıyorum.

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2008, 19:25   #2
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Biz de benzer şekilde kuşları besliyoruz. Ama bir arkadaşımın dediğine göre bu şekilde hayvanları beslemek onları besinlerini tabiattan aramak yerine kolay bir şekilde yiyecek bulmalarına neden olduğundan doğal yiyecekleri olan bazı böcekleri aramalarını hareket etmelerine gerek kalmıyor. Tembelleşip ağırlaşıyorlar. Tabiatın dengesi bozuluyor bu açıdan pek doğru değil der. Bu konuda bilgili arkadaşların görüşlerini rica ediyorum.

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2008, 19:31   #3
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bence yaz kış yerine aşırı kar yağışları olduğunda, Yiyecek bulma zorluğunda,Takviye yapmak daha doğru olurgibi geliyor.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2008, 19:44   #4
Ağaç Dostu

Mermaid's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Galeri: 4
Cam kenarına bulgur ve buğday koyuyorum. Sabah erkenden Öyle alıştılar ki bazen geç kalınca cıvıltılarıyla bana haber veriyorlar.
Serçeler ürkek ama kumrular artık benden kaçmıyorlar. Usulca elimi uzatıp verdiğim bulguru ben yanındayken yemeye başlıyor. Küçük kızım bana çok alıştı

Belki yaptığım yanlış onu hazır beslemeye alıştırdım. Benden sonra nasıl beslenecek hiç düşünmeden...

ksantip beğendi.
Mermaid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2008, 20:48   #5
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Sayın feriha yazdıklarınız da doğruluk payı var, ben senelerdir aynı şekil de kuşlarımı besleyip duruyorum belki yanlış yapıyorum ama kuşların camımın kenarına gelip oradan beslenmeleri hoşuma gidiyor. Bu sene kumrular yavrularını camımın kenarına getirip biraz yem yedikten sonra oradan ayrıldığını izledim, yavrular ise buradan beslenmeye devam etti.
sayın tekin'in dediği gibi yaptığımız da ise çoğu kuş cam kenarında ki yemlerin farkına bile varamıyor dolayısıyla yemler de rüzgar da uçup gidiyor, heba oluyorlar.

Her ne olursa olsun ben elimden geldiği kadar kuşlarımı beslemeye devam ediyorum. Kuşlarımın dışarıdan da yiyecek bulabilmeleri için gün de 2-3 sefer yem vermek yerine 1 sefer yemliyorum **** 1 gün cam kenarına yem bırakmıyorum ki doğa şartlarına uyum sağlayabilsinler.

Arkadaşlarımın fikirlerini beklerim. Şimdiden teşekkürler.

Eski 08-05-2009, 11:46   #6
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Kuşları çok severim..özellikle yabani olanları...Bazı kuşlara ise hayranımdır...Bahçemde meyvelerin bir kısmını özellikle kuşlar için dalında bırakırım..Geçen yıl kiraz zamanı göçmen bir kuş sürüsü bahçeme geldi..Yaklaşık 20 yıldır kuşları araştırırım ilk defa bölgemde gördüğüm bir türdü..50-60 adetlik bir grup olup,tipik sığırcık grubu şeklinde uçan,sığırcık büyüklüğünde bir kuş türüydü.

yalıçapkını Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2009, 11:55   #7
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Ama bu kuşların göğüsleri bembeyazdı, ve kanatlarındada beyaz bir çizgi mevcuttu.Diğer tarafları siyahtı...Cep telefonuyla resimlerini çekmiştim ama uzaktan birşey belli olmuyor.
Bu türü tanıyan arkadaşların görüşlerini bekliyorum..
Neyse 2 ağaç erkenci cins kirazımı onlara feda ettim..Hiç bırakmadılar hepsini yediler,yetmedi dutlara geldiler 2 dut ağacında da bir güzel yemlendiler.2 saatlik bu süreçten sonra yollarına devam ettiler..Dedim ya 20 yıldır ilk defa gördüğüm ve çok sevdiğim bu kuşlar keşke bu yılda gelseler,bekliyorum.Tabi iş dolayısıyla şehirdeyiz,belki onlar hep geliyordu ama ben göremiyordum..

Eski 08-05-2009, 12:09   #8
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Her yıl zor kış şartları, özellikle yoğun kar yağışı olduğu zamanlar için bodrumum da bir iki kasa meyve bekler.Bahçesi olanlar için çok zor birşey değil bu..çıkma dediğimiz ekonomik değeri olmayan,elma armut,ayva,trabzon hurması,kabak vb...

Eski 08-05-2009, 12:13   #9
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Kar yağdığı zaman bahçemde uygun bir yer seçer,karı temizler ve bu meyveleri dökerim...
Kuşları izlemekse işin en zevkli tarafı tabi..saygılar

Eski 08-05-2009, 15:45   #10
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Ben camımın kenarına her sabah bulgur dökerim ve her sabah 20 civarın da kumru 20 civarında da serçe gelir yemlerini yer giderler. Her gün onları izlemek çok güzel oluyor.

Eski 08-05-2009, 16:22   #11
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Sayın CAUCASUS, tarif ettiğim kuş türü hakkında bir fikrin varmı...

Eski 08-05-2009, 16:56   #12
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zecoturk Mesajı Göster
kuşları çok severim..özellikle yabani olanları...bazı kuşlara ise hayranımdır...bahçemde meyvelerin bir kısmını özellikle kuşlar için dalında bırakırım..geçen yıl kiraz zamanı göçmen bir kuş sürüsü bahçeme geldi..yaklaşık 20 yıldır kuşları araştırırım ilk defa bölgemde gördüğüm bir türdü..50-60 adetlik bir grup olup,tipik sığırcık grubu şeklinde uçan,sığırcık büyüklüğünde bir kuş türüydü.
ala sığırcıkmış

Eski 09-05-2009, 16:45   #13
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2009
Ben sadece çok kar yağıdı zaman besliyorum onun dışında doğal haline bırakıyorum,bu arada yemleri ıslatıp vermelisiniz yoksa kursakları patlayabilir.

Sinarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 14:17   #14
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Ben vermiş olduğum bulgurları ıslatmadan veriyorum. Zararı var mı bilmiyorum ama kursaklarını doldurup gidiyorlar. Unutmadan yazın bir kap için de suda veriyorum

Eski 23-04-2011, 22:18   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2011
Merhabalar arkadaşlar.
Balkonuma bir kumru kondu. 3 yıldır bu evde oturuyorum , balkonumuza hiç kuş geldiğini görmedim. Akşam saat 9 sularında cama sanki bir şey sürtündü. Bakarım ki yerde bir kumru hiç kıpırdamadan duruyor. Acaba hastamıdır? Ne yapmalı? Çok güzel kendisi, sürekli onu izliyorum. Ekmek ve pirinç koydum balkona yesin diye ama yemiyor. Çok hüzünlü bakıyor acaba yastamı?
Şuan baktım yerden cam kenarına uçmuş ve kül tablasının içine yerleşmişler kendileri

isra5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2011, 07:49   #16
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bence bulguru ıslatarak vermeli çok fazla şiştiği için kuşların ölmesine neden olabiliyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2011, 20:30   #17
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Önceleri bulgur veriyordum daha sonra buğdaya döndüm bir müddetde buğdayla besledim.
Artık Kumru beslemeyi bıraktım Evim zemin katta olduğu için kediler gelip cam kenarından Kumruları kapıp gitmeye başladılar. Tabiiki herkes nasibini yiyecek ama oğlum artık beslemeyelim deyince mecburiyet karşısında Kumruları beslemeyi bıraktım. Hani bende üzülmemiş değilim ((

Mercani beğendi.
Eski 27-04-2011, 06:00   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-04-2011
yaz kış demeden kuşları beslerim ayrıca avcıları hiç sevmem ne isterler o güzel kuşlardan hiç anlamam

nuribulduk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2011, 08:29   #19
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Bu kumruyu saksımdan birşeyler yerken yakaladım. Missmenas'ın hoyalar için hazırladığı karşımdan birşeyler seçip yiyor.

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2011, 14:05   #20
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Balkonumda bir misafirim var. Yabani bir güvercin

Klimanın dış ünitesin hemen yanında duran boş bir saksıyı yuva olarak seçti ve kuluçkaya yattı. "Kuluçkaya yattı" demek garip geldi birden, herhalde doğru bir anlatım şeklidir

Hemen yakınına bir yerlere su ve iri taneli bulguru ıslatarak koydum ama bulguru sevmedi sanki.

İlk günlerde balkona her çıktığımda kaçıyordu, daha sonra sadece başıyla takip etmeye başladı. Çok yaklaşmadıkca yerinden kaklmadı.

Bugün suyu tazelemek için balkona çıktığımda yanına kadar gittim, kımıldamadı. Yavrulardan biri kabuğundan çıkmış Çok sevindim, ikinci yumurtadaki yavru da bugün yarın çıkar herhalde.

Anne güvercine, bulgur, buğday ve kuru ekmek dışında ne ikram edebilirim ?

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2011, 14:12   #21
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Paket halinde satılan kuş yemlerinden verebilirsiniz.
Bir de Sultan papağanım (3 sene önce kaçtı) için bir yem karışımı bulmuştum Internet'ten. Bakliyatları karışık halde haşlayıp püre haline getirip buzdolabı kaplarında donduruyordum. Lazım oldukça çözüp ek yem olarak veriyordum. Biraz uğraştırıcı ama çok vitaminli.

Düzenleyen sakagun : 20-07-2011 saat 16:34
Eski 20-07-2011, 14:13   #22
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Yumurta haşlayın ve rendeleyin verin bebeklerini beslesin

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2011, 14:17   #23
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Bende yaz kış demeden senelerdir iş yerinde kumru ve serçeleri besliyorum. Her sabah sadece 1 ölçek buğday veriyorum. Sabah iş yerine gelirken beni çatıda bekliyorlar, pencereyi açtığımda uçuşuyorlar. Sonra yavrularını da alıştırıyorlar.
Doğal besinlerine gelince bu benim beslediklerim için geçerli değil bence çünkü çok miktarda buğday atmıyorum hepsini kısa sürede bitirip gidiyorlar daha sonra sadece su içmek için geliyorlar.

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2011, 14:17   #24
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Muhabbet kuşlarım yavruladıklarında bir süre yumurta vermememi, yoksa kendi yumurtalarını da yemeye çalışacağını söylemişti kuşçu. Bilmem ne kadar doğrudur.

Eski 20-07-2011, 15:25   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Kuşları çok seven bir öğrencim var. Pirinç vermenin zararlı olduğunu söylemişti. Aşırı şiştiği için midelerinde hantallık yarattığını ve kediden vs kaçmalarını zorlaştırdığını anlatmıştı. Bulguru da sanırım ıslatıp vermek gerek. Ben evde kalan ekmek, tahıl vb. hiçbir şeyi çöpe dökmem. Unlu mamüllerin paketlerinde susam, kırıntı vb. kalır ya hep. Onları da ziyan etmem. Sokağa, kaldırıma serpiyorum camdan. Gece serpiyorum. Hem hayvan düşmanı komşuların dırdırını çekmiyorum hem de gece hareket olmadığı için sabahın ilk ışıklarıyla kuşlar fark edip yiyebiliyorlar. Neden çöpe atar insanlar anlamıyorum. Bugünlerde tüm sokak hayvanları için gereken suyu da yoğurt kaplarında bırakıyorum uygun yerlere. su daha hayati bence. Yiyecek iyi kötü bulunuyor ama suyu bulmaları iyice imkansızlaştı şehirleşmiş bölgelerde.

ksantip beğendi.
Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2011, 15:31   #26
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Bu arada plastik kaselerde su çabuk ısınıyor ve çabuk dökülüyor. Ben çömlekten kase satın aldım hatta sanırım tencere gibi bir şey fiyatı 4 TL. (İzmir/Menemen) eğer imkanınız varsa hayvanlara bu kaplardan edinin ya da evde bu tarz kullanılmayan şeyler vardır onları da kullanabiliriz . Gerçekten İzmir sıcağında plastik kase ve çömlek kaselerindeki ısıları kontrol ettiğimde arasında ciddi farklar var.

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2011, 23:05   #27
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
İşte misafirim

Name:  IMG_4958.jpg
Views: 78315
Size:  53.9 KB

Name:  IMG_4959.jpg
Views: 83445
Size:  55.3 KB

Name:  IMG_4962.jpg
Views: 86341
Size:  55.0 KB

YeniGine ve Mercani beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2011, 23:42   #28
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Muhabbet kuşlarım yavruladıklarında bir süre yumurta vermememi, yoksa kendi yumurtalarını da yemeye çalışacağını söylemişti kuşçu. Bilmem ne kadar doğrudur.
Benim 18 tane cins kanaryam var, hep bebekleri yumurtayla beslerim hiç yumurtasını yiyen görmedim kuşçular çok da anlamazlar bu işten bana güvenin

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2011, 06:27   #29
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Güvercin bakmayı ne cok özledim keşke benim balkonumada gelip yuva yapsalar gecen yıl evime hırsız girdi taşına bilirlerle 9 tane güvercinimide caldılar .Yavru güvercin gördügümde hala icim kanıyor . yabani güvercinler cok ürkek o yüzden sevgili maki fazla cevresinde takılmayın derim ne kar sevimli bir bebek

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2011, 08:57   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Kuşları beslemek, sulamak güzel bir duygu.
Ekmek kırıntılarını çöpe dökmeden kuşlara sunan insandan, bu davranışından dolayı
birçok olumsuz olayın uzak duracağı duygusunu yaşarız.
Kuşlara yiyecek verirken, İnsan trafiğinin çok olduğu kaldırımlara değil; kenar köşe alanlara vermeye dikkat etmeli.
Apartmanlarda oturan aileler, kuşlara ekmek kırıntısı vereceğin niyetiyle camdan ekmek bezini silkeleyince; ekmek kırıntıları rüzgarın etkisiyle alt katlardaki açık pencerelerden diğer komşularınızın odalarına düşebildiğini düşünmeli.
Ne yapılmalıdır?
Ekmek kırıntılarının bulunduğu kap ve bezi üşenmeden aşağıya inip, insanların yürüyüş yolları olmayan ve kuşlarında kolay bulabileceği kenar köşeye dökmeli.
Kuşlara faydalı oluyorum diye, komşulara zarar vermemeli.
"Sana yapılmasını istemediğini, sen de başkasına yapma" sözünün tam yeri.

ksantip beğendi.
ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024