agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ile İlgili Diğer Sanatlar > Kusamono
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen erdem7

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-12-2013, 17:36   #1
Yeni Üye

erdem7's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2013
Paludaryumuma koyacağım kusamono

İlk önce, bu paludaryum henüz hazır değil ve ku-sa-mo-no da bu yüzden saksısı dahil benim yapımım olacak. Koyacağım otlar için, etrafta pek çok fikrim var ve ev çiçekleri kullanmayacağım.

İlk önce; malzemelerimizi görelim.

Yaklaşık yarım kilo derz, bir torba kadar özenle toplanmış dere-göl kumu, ufak bir sahil kovası ve küreği, saksı olarak kullanacağım plastik kap, bir kase çeşme suyu, ilham vermesi için deniz kabuğu koleksiyonum.

Derz suyla karıştırılıp bir çeşit çamur elde edilir, bu bulamaç özenle kabın etrafına gerilir. (ben de sanki size yapmanız için bilgi veriyormuş gibi yazıyorum )

Kumla görünüşü güzelleştirilir.

Dışarıda kuruma ve donmaya bırakılır.

Normalde çok maymuniştahlıyımdır; ancak bu kusamono konusunda inadım inat! (belki sokaktaki otları yetiştirmeye çalışma -ki başarılı da olmuştum takıntım yüzündendir )

Aşama aşama fotoğraf çekip koyacağım.

Şimdi fark ettim; fotoğraf makinesinin tarihi 2007'de kalmış. Hemen düzeltiyorum. Bir sonraki fotoğraflar asıl tarihinde olacak.

Sakaki beğendi.

Düzenleyen erdem7 : 11-12-2013 saat 17:41 Neden: Bir hatayı düzeltmek
erdem7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2013, 11:49   #2
Yeni Üye

erdem7's Avatar

Horizon

Saksıda; horizon yapmaya karar verdim. Bilmiyorum, belki de sadece canım akla gelmeyecek bir şey yapmak istemiştir...
Horizonlar hakkında, bilmeyenler için (ben, bu site ve üyelerinden çok şey öğrendim... Belki de biri de benden bir şey öğrenir, netiede bilgi paylaştıkça çoğalır) biraz bilgi vereyim. A, B, C, D olmak üzere dört horizon vardır. A horizonu, toprağın görüp bildiğimiz, üst kısmıdır. B horizonu, besin maddelerinin, minarellerin ve -ne yazık ki kimyasalların- depolandığı yerdir. Bir nevi torf ya da kompost... C horizonu; çakıl ve madenlerden oluşan bir geçiş horizonudur. D horizonu ise, henüz toprağa dönüşmemiş olan anakayadır.

Horizon-D yerine; derz sürdüm.

Horizon-C için; toz halde derz ve dere kumunu karıştırdım.

Horizon-B için kompost kullandım -ne tür kompost olduğunu bilmiyorum...

Horizon-A için de zaten normal toprak kullanacağım.

Resimleri katıştıracağım yakında

Eski 15-12-2013, 14:51   #3
Yeni Üye

erdem7's Avatar

Resimlerle birikte:

Saksıda; horizon yapmaya karar verdim. Bilmiyorum, belki de sadece canım akla gelmeyecek bir şey yapmak istemiştir...
Horizonlar hakkında, bilmeyenler için (ben, bu site ve üyelerinden çok şey öğrendim... Belki de biri de benden bir şey öğrenir, netiede bilgi paylaştıkça çoğalır) biraz bilgi vereyim. A, B, C, D olmak üzere dört horizon vardır. A horizonu, toprağın görüp bildiğimiz, üst kısmıdır. B horizonu, besin maddelerinin, minarellerin ve -ne yazık ki kimyasalların- depolandığı yerdir. Bir nevi torf ya da kompost... C horizonu; çakıl ve madenlerden oluşan bir geçiş horizonudur. D horizonu ise, henüz toprağa dönüşmemiş olan anakayadır.

Horizon-D yerine; derz sürdüm.

Horizon-C için; toz halde derz ve dere kumunu karıştırdım.

Horizon-B için kompost kullandım -ne tür kompost olduğunu bilmiyorum...

Horizon-A için de zaten normal toprak kullanacağım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024