agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Küçük ve Büyükbaş Hayvanlar
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 1 Gönderen imez
  • 2 Gönderen pria
  • 1 Gönderen yarenimex
  • 1 Gönderen yarenimex
  • 1 Gönderen yarenimex
  • 1 Gönderen yarenimex

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-07-2010, 23:02   #1
Yeni Üye

imez's Avatar

Giriş Tarihi: 06-03-2010
Koyun yetiştiriciliği

selam,ben kurban bayramına kadar kuzu alıp besleyip satmayı düşünüyorum.Nasıl beslenileceğini bile bilmiyorum ama öğrenirim herhalde.Ama şimdi aldığım kuzu kurban bayramına kadar satılacak kadar olurmu bilmiyorum.bilenlerden ricam bana yardım etmeleri.eğer olmazsa süt için bile beslemek eminim çok güzel olur .hayalimdeki çiftliği küçük bahçemde kurmaya çalışıyorum.Teşekkürler şimdiden...

£kin beğendi.
imez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2010, 13:48   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-09-2010
koyun yetiştiriciliği

iyi günler.biz 3 arkadaş manisada koyun yetişitirciliğine başlamak istiyoruz.bizler farklı mesleklerdeniz ama bu işide enaz birincil işimiz gibi yapacağız.köyümüzde yeterince meramız var ve kendimize ait 20-25 dönüm alanımız var.bize bu konuda önerileriniz tavsiyeleriniz olursa çok seviniriz.sönmez koyunu almak istiyoruz.yaklaşık 100 koyunla başlama planımız var.bişeyler okumaya öğrenmeye çalışıyoruz ama fikirlerinizi okumak isteriz.saygılar)

savagegarden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2010, 19:56   #3
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Koyunu süt için mi yetiştireceksiniz yoksa kuzu alıp koç,kuzu üretimi için mi koyun tercih ettiniz ?
Koyunda meme inek gibi yukarıda değildir , merada gezdirirken memeye dikkat , dış ve iç parazite dikkat .Ağılda havalandırmaya ve alt temizliğine dikkat bunları tahminim biliyorsunuzdur.
Beslenmesi için VISKHY Arkadaşımız arpa çimi satmakta onunla görüşmenizi tavsiye ederim.
http://www.agaclar.net/forum/members/31600-viskhy.htm

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2010, 16:20   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2010
Bu konu hakkında arkadaşıma ve bana yardım edecek yok mu
bende hem koyun hemde inek yetiştirmek istiyorum bi bilgi lütfen teşekkürler.

sufgmsy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2010, 20:39   #5
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sufgmsy Mesajı Göster
Bence internetten bilgi sağlayarak bu tür ağır ve meşakkatli işlere girişmeden önce,eğer varsa yakınınızda bir hayvan çiftliği,gidin orada olan bitenleri,yapılan işleri bir güzel seyredin,bakıcı ve sahipleriyle diyalog kurup yüzyüze sorular sorup bilgi alın.Bir veteririnere gidin..İlçe Tarım'daki ziraat mühendislerine gidin..Bilgi toplayın..
Ondan sonra oturup muhakemesini yapın..Şartlarınız elvermiyorsa ve anlatılanlar gözünüzde büyüyorsa yol yakınken dönün.
Öyle yaparım deyipte yapılacak türden hafif işler değildir bunlar.
Özentiyle,özenerek olmaz bu işler.
Elinizin,bilginizin yatkın olması gerek.
Benim öyle büyükşehirden köye gidip bu ağır işlere girişen ama hüsrana uğrayan birçok tanıdığım insan var.

Bunun balyası,otu,samanı,yoncası,silajı var..Sağımı,doğumu var
Hastalıkları var..Çoban,bakıcı sorunu var..
Hele hele kuzular hep kapalı yerde durmaz,gezdirilmek,doğada otlatılmak ister..
Bu işler biraz da tek kişinin işi değil..Biraz kalabalık aile işi bunlar..
Biraz ot saman temin edilecek tarla gerek..
Hazır yemin fiyatından haberiniz var mı?

Bakın,küçük mekanlarda yapılabilir bir iş..İnceleyin:
http://www.saanenkeci.com/

rumelili ve £kin beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 10:44   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Teşekkürler sayın Pria..Son günlerdeki devlet desteklerinin de heveslendirmesiyle hayvancılığa başlamaya niyetlenen arkadaşlara nerden başlamaları gerektiği ve başlamadan önce imkanlarını da tartıp biçerek iki kere düşünmeleri konusunda çok net ve samimi bir yol göstermişsiniz. Söylediklerinize tamamen katılıyorum.Sizin söylediklerinize bir şey de ben ekleyeyim. Hayvan sevgisi..Hayvancılık beslenecek hayvanı sevmeden bütün diğer şartlar yerine getirilse de tam randumanlı olmaz.

pria beğendi.
yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 11:16   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sufgmsy Mesajı Göster
Sayın Sufgmsy, sayın Pria'nın tavsiyelerinden sonra, hayvancılık yapmaya hala kararlıysanız, öncelikle ya sığır ya koyunla başlayın, araziniz fazla geniş değilse ikisi bir arada olmaz. Ayrıca buradaki arkadaşların sizlere bilgi verebilmesi için sizin hangi konularda bilgi ihtiyacı içinde olduğunu bilmeleri gerekir.Bunu da sorularınız belirler. Sorun ki cevap alın. Büyükşehirden Anadolu'ya gelip bu işlere başlamış bir arkadaşınız olarak izlediğim yolu anlatayım.Belki size bir yol gösterebilir. Biz sığır üzerine çalışmaya karar verdik ve önce işe hayvanı tanımaktan başladık.Yani ne yer içer, ne kadar yer, hastalıkları nedir, tedavileri nasıldır, nasıl bir barınakta en iyi verim alınabilir, üremeleri nasıldır, yavru büyütme işindeki zorluklar nelerdir gibi daha bir sürü soruya cevap bulmak için yaklaşık altı ay yerli ve yabancı internet kaynaklarından bilgi topladım. Sonra ahır inşaatını yaptık.İnşaat aşamasından önce hayvanlara gerekli olacak yonca ve fiğ, silaj için mısır ekimini yaptık.Bu ürünlerin hasatlarını yaptıktan sonra da hayvanları satın alıp işe başladık. Bir de işin parasal yanı var. Hesabınızı çok iyi yapmanız lazım.Çünkü işletmeniz gelir getirmeye başlayana kadar sürekli harcama yapmak durumundasınız.Daha makinalaşma ve ekipmanlar da var..
Bunları da gözönüne almanız gerek.. Umarım yararlı olmuştur..

pria beğendi.
Eski 18-11-2010, 12:01   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Buyukbas ve kucukbas yetistiriciligi ile ilgili birtakim sorular

Merhaba Sn. Yarenimex
Sigir uzerine calismaya basladiginizda amaciniz et uretimi mi yoksa sut urretimi miydi? Kac donum arazide kac hayvanla ise basladiniz?

kanatli hayvan uretiminden edindigim tecrubeyle yetistiricilikte yem masrafi en onemli masraflardan biri oluyor.
Sanirim siz bunu arazinizin bir bolumunu yem biltkileri uretimine ayirarak cozmeye calismissiniz. Hayvanlara gerekli olacak yonca,fiğ, silaj için mısır ekimini yaparken kac hayvana kac donum arazi gerekiyor bu bitkiler icin?
Kendi yeminizi kendiniz temin etmenize ragmen disardan yem takviyesi yapmak zorunda kaldiniz mi?
Hayvanlari nereden temin ettiniz?
Bunun icin devletten destek alabildiniz mi?
Ahir masrafiniz o gunun kosullarina gore ne kadara mal oldu size?
Ahiriniz kapali mi yoksa acik besiye mi uygundu?
Veteriner isini nasil hallettiniz?
Veterinerle nasil anlasma yaptiniz? Siden aylik ucretmi aliyor du yoksa hayvan basina ucretmi istiyorlar, yaklasik fiyatlar nekadar?
Asi, ilac, kontrol vs. bu tur isleri veteriner tek basina halledebiliyor mu?

Gene kanatli uretiminden edindigim tecrubelere gore asil mesele uretimden cok urununuzu dogru sekilde pazarlamak. Siz bu konuda nasil bir yol izlediniz?

Farkindayim cok soru sordum ve kafanizi sisirdim ancak musait oldukca bu sorulari yanitlayabilirseniz ben ve benim gibi bu konulari merak eden arkadaslarimiz cok memnun olacagiz.

Saygilarimla.

alectoris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2010, 13:04   #9
Ağaçsever

Ankara icin uygun koyun cinsi

Ankara gibi karasal iklimin hakim oldugu bir sehir icin en uygun, verimli koyun turu hangisidir sizce?
Su siralar Romanov koyunu revacta. Epey reklami yapiliyor ama Ankara iklimi icin uygun olup olmadigini bilemiyorum. Reklami cok yapildigi icin cok pahaliya satildigini ve bu konuda da rant pesinde kosan bircok kisi oldugunu tahmin ediyorum. Yavru verimi yuksek, Ankara iklimine uygun, hastaliklara dayanikli hangi tur ya da turleri tavsiye edersiniz.

Tesekkurler

Eski 20-11-2010, 21:46   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alectoris Mesajı Göster
Merhaba Sn. Yarenimex
Sigir uzerine calismaya basladiginizda amaciniz et uretimi mi yoksa sut urretimi miydi? Kac donum arazide kac hayvanla ise basladiniz?

kanatli hayvan uretiminden edindigim tecrubeyle yetistiricilikte yem masrafi en onemli masraflardan biri oluyor.
Sanirim siz bunu arazinizin bir bolumunu yem biltkileri uretimine ayirarak cozmeye calismissiniz. Hayvanlara gerekli olacak yonca,fiğ, silaj için mısır ekimini yaparken kac hayvana kac donum arazi gerekiyor bu bitkiler icin?
Kendi yeminizi kendiniz temin etmenize ragmen disardan yem takviyesi yapmak zorunda kaldiniz mi?
Hayvanlari nereden temin ettiniz?
Bunun icin devletten destek alabildiniz mi?
Ahir masrafiniz o gunun kosullarina gore ne kadara mal oldu size?
Ahiriniz kapali mi yoksa acik besiye mi uygundu?
Veteriner isini nasil hallettiniz?
Veterinerle nasil anlasma yaptiniz? Siden aylik ucretmi aliyor du yoksa hayvan basina ucretmi istiyorlar, yaklasik fiyatlar nekadar?
Asi, ilac, kontrol vs. bu tur isleri veteriner tek basina halledebiliyor mu?

Gene kanatli uretiminden edindigim tecrubelere gore asil mesele uretimden cok urununuzu dogru sekilde pazarlamak. Siz bu konuda nasil bir yol izlediniz?

Farkindayim cok soru sordum ve kafanizi sisirdim ancak musait oldukca bu sorulari yanitlayabilirseniz ben ve benim gibi bu konulari merak eden arkadaslarimiz cok memnun olacagiz.

Saygilarimla.
Sayın Alectoris, siz de kanatlılarla da olsa hayvancılık sektöründe tecrübe sahibi olmuşsunuz.Tabii ki kanatlılarla büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmeciliğinde yem ve sağlık giderleri gibi ortak sorunlar da var farklı sorunlar da var. Biz büyükbaş hayvancılığa başlarken amacımız kasaplık dana besiciliğiydi ve öyle başladık.Ama sektördeki maliyet/kesim fiyatı dengesizliği nedeniyle iki dönem sonra süt sığırcılığına dönüştürdük.Şu an süt sığırcılığıyla devam ediyoruz.Kasaplık dana besiciliğinde hayvanlar belli bir ağırlığa geldiğinde mutlaka kestirmek zorundasınız.Çünkü maliyetinin altında bir fiyat var diye biraz daha beslemeye devam ederseniz maliyetiniz artıyor ama hayvanlar daha fazla kilo alamıyor.Yem maliyetini düşünüp yemlemeyi azaltırsanız hayvan kilo kaybediyor gene zarar ediyorsunuz. Yani zamanında kar zarar demeden kestirmek zorundasınız bu da çok büyük bir risk. Süt sığırcılığında da maliyet unsuru herhalukarda sözkonusu ama yavru alıındığı için belli bir şekilde maliyetin dengelenmesi ve kar edilmesi nispeten daha kolay.
Yemlemeyi de laktasyon dönemine göre ayarlayabilmek mümkün bu da belli bir miktar yemleme maliyetini düşürebiliyor.Size şu kadarını söyleyeyim sayın Alectoris, biz arazimizde hayvan kaba yemini üretmeye çalışıyoruz ve genellikle de çift ekim yapmamıza rağmen bir dönüm arazi(bizim buralarda 2000m2 bir dönümdür) bir baş sığırı beslemeye yetmiyor.Mecburen fabrika yemi de kullanmak durumunda kalıyoruz.Hayvanları mahalli olarak bölgemizden temin ettik.Damızlık düve yetiştiriciliği yapan bir veteriner arkadaşımızdan.Uygun olduğu dönemlerde devlet desteği de elbette kullanıyoruz.Ahırımız yarı açık ve köyümüzde ilk yaptık bu tarz ahırı.Ahır maliyetleri çok değişken olabilir.İnşaatı yapan ustanın işçilik ücreti kullanacağınız malzemenin kalitesi iç müştemilat ve detaylandırma hep maliyetleri etkileyen unsurlar. Fikir vermek açısından beş yıl evvelki fiyatlarla hayvan başına 1 milyar gibi bir ahır maliyeti oluştuğunu söyleyebilirim.Veterinerimizle özel bir anlaşmamız yok.Ne zaman çağırsak hemen gelir.Çok şükür veterinere suni tohumlama dışında pek işimiz düşmüyor.
Devamlı müşterisi olduğumuz için fiyatlarını makul tutuyor.Servis başına ödeme yapıyoruz ilaçları da genellikle kendisi getiriyor.İşin son kısmı pazarlamada canlı hayvan tüccarları arada bir bizi ziyaret edip satılık hayvanımız olup olmadığını sorarlar.Uygun bulursak satarız.Süt soğutma tankımızda biriken sütümüzü de sütçümüz tankeriyle gelip günlük alır. Bu söylediklerim bizim işletmemizdeki uygulamalar.Bizden daha küçük çapta yapan köylülerimizin sütleri de köyümüzdeki süt toplama merkezindeki soğutma tankında toplanıyor ve günlük olarak alınıyor.Hesaplaşmaları da ay sonlarında oluyor genellikle..
Umarım sorularınıza tatmin edici cevaplar verebilmişimdir..

pria beğendi.
Eski 21-11-2010, 06:26   #11
Ağaçsever

Sn. Yarenimex,

verdiginiz bilgiler cok degerli. Hayvan basina 2000 metrekarelik bir bolumun senede iki kez ekim yapilmasina ragmen gene de yem tedarigi acisindan yeterli olmayisi cok ilginc geldi bana.

Hic tahmin edemezdim bunu. Sonucta bu tarz bir ise girismek isteyen kisiler icin onemli bilgiler bu bahsettikleriniz.

Aksi takdirde bir hevesle insanlar varini yogunu bu islere yatiriyor ve sonuc husran olabiliyor. Sizin bu asamaya gelene kadar yasadiginiz tecrubeleri, verdiginiz emekleri sizden baska bilen de yoktur kanimca.

Kesin olan bir sey varki bu ulkede uretici olmak gercekten cok zor ve mesakkatli..

Bir iki soru daha sormak istiyorum musadenizle.

Buyukbas mi yoksa kucukbas mi sizce hangisinin uretimi, pazarlamasi daha kolay, maaliyeti daha dusuk diye sorsam bu konuda neler soylemek istersiniz?

Bir diger sorumda; ortalama bir fiyat verilebilirse hayvan basina veterinerin yillik maaliyeti sizce ne kadar olur gunumuz fiyatlariyla?

Hayvan yemi icin arazinize hangi cesit yem bitkilerini (hangi donemlerde) ekiyorsunuz ve bunlari islemek icin tarim makinasi yatirimi da yaptınız mi yoksa bu hizmeti disaridan mi aliyorsunuz?

Tesekkurler

Eski 21-11-2010, 20:42   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn. Yarenimex,

verdiginiz bilgiler cok degerli. Hayvan basina 2000 metrekarelik bir bolumun senede iki kez ekim yapilmasina ragmen gene de yem tedarigi acisindan yeterli olmayisi cok ilginc geldi bana.

Hic tahmin edemezdim bunu. Sonucta bu tarz bir ise girismek isteyen kisiler icin onemli bilgiler bu bahsettikleriniz.

Aksi takdirde bir hevesle insanlar varini yogunu bu islere yatiriyor ve sonuc husran olabiliyor. Sizin bu asamaya gelene kadar yasadiginiz tecrubeleri, verdiginiz emekleri sizden baska bilen de yoktur kanimca.

Kesin olan bir sey varki bu ulkede uretici olmak gercekten cok zor ve mesakkatli..

Bir iki soru daha sormak istiyorum musadenizle.

Buyukbas mi yoksa kucukbas mi sizce hangisinin uretimi, pazarlamasi daha kolay, maaliyeti daha dusuk diye sorsam bu konuda neler soylemek istersiniz?

Bir diger sorumda; ortalama bir fiyat verilebilirse hayvan basina veterinerin yillik maaliyeti sizce ne kadar olur gunumuz fiyatlariyla?

Hayvan yemi icin arazinize hangi cesit yem bitkilerini (hangi donemlerde) ekiyorsunuz ve bunlari islemek icin tarim makinasi yatirimi da yaptınız mi yoksa bu hizmeti disaridan mi aliyorsunuz?

Tesekkurler
Sayın Alectoris, herşeyi kendimiz tecrübe ederek öğrenmeye kalktığımızda bazen bedeli ağır olabiliyor.O nedenle başkalarının tecrübelerinden yararlanmak Amerikayı yeniden keşfetmemek gerek. Yaşayarak edindiğimiz bilgiler ve deneyimler başkaları için yol gösterici, işlerini kolaylaştırıcı veya işin başında karar aşamasında işe yararsa tabii ki memnun olurum.Başarısızlık durumunda hem kaynak ısrafı, hem zaman kaybı hemde hiç istenmeyecek bir çok sorunla karşılaşmak olası.Büyükbaş veya küçükbaş hayvancılıkta hem kaba yem hem de tahılları ve miktarları farklılık arzetse de fabrika yemini kullanmak durumundayız. Bir büyükbaş hayvan kuru madde olarak günlük canlı ağırlığının %2,5 ila %3,5'u kadar yiyecek tüketir.Bunu 365 günle çarptığınızda ortaya çıkan rakamın büyüklüğünü görürsünüz.Bu değişmez ancak araziden yapacağız hasat ise dış etkenlere bağlı olarak değişkendir.Yani havaların aşırı sicak, soğuk yağışlı veya kurak gitmesine göre daha az veya daha bol ürün alırsınız.Dolayısıyla 2000 m2 lik bir alandan alacağınız ürünün bir büyükbaş hayvanı yeterince beslememesi normaldir.Kıt kanaat besleme ile de verimli bir hayvancılık yapamazsınız.Sayın arkadaşım büyükbaş veya küçükbaş .. İkisinin de kendine göre zorlukları vardir elbette. Ben şunu öncelikle söylemek isterim.Hayvancılık hayvanı sevmeden olmaz.Hangi hayvanı severseniz o'nu iş edinin yani siğır severseniz büyükbaş, koyun keçi severseniz küçükbaş.Birinin üzerine yoğunlaşıp araştırdığınızda hangisinin size daha kolay geleceğine kendiniz karar verebilirsiniz.Maliyetleri de genellikle parasal olanaklar belirliyor. Dış kaynak kullanıyorsanız maliyetler farklı özkaynaklarınızla yaparsanız daha farklı.Araziniz yeterliyse farklı, kıt ise herşeyi satın almak durumunda iseniz farklı.Dışarıdan iş gücü alırsanız farklı kendi işgücünüz yeterliyse farklı gibi daha uzar gider.Ancak maliyetlerde önemli bir avantaj sağlayan otlatma koyunda ve keçide daha sık başvurulan bir yöntem.Bu da neredeyse küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini bedavaya yapmanıza yetiyor eğer otlatma imkanınız varsa uygulayabilirseniz.Pazarlama konusunda bugünlerde kırmızı et açığı olduğu için her ikisinde de problem yok.Rahatlıkla malınızı satabiliyorsunuz.Hayvan başına veteriner maliyetleri her işletmeye ve hayvanın bakımına göre değişir.İyi bakılan hayvanların bulunduğu iyi düzenlenmiş bir ahırda bulunan hayvanların pek sağlık sorunu olmaz.Bir de hayvan davranışlarını bilir ve iyi takip ederseniz olay büyümeden erken önlem alıp tedavi giderlerinizi düşürebilirsiniz.Yani öyle yaklaşık bir rakkam vermek yanıltıcı olur ve gerçeği anlatmaz. Yem üretimi konusunda söyleyebileceğim ise en başta yonca ekmiş olmalısınız.En iyi büyükbaş hayvan kaba yemi yoncadır.Biz yoncaya ilaveten fiğ ve silajlık mısır ekiyoruz.Ekim kasım aylarında fiğ, aynı araziye mayıs ayında fiğ hasadını müteakip silajlık mısır ekimi yapıyoruz.O da eylül ekim arasında hasat ediliyor.Elbatte ki makina ekipman yatırımı da yapacaksınız.Bir de onları hizmet olarak satın aldığınızda zaten size hiç bir şey kalmaz.. Umarım yeterince açıklayabilmişimdir..

pria beğendi.
Eski 29-11-2010, 16:54   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2010
selam ,bende kütahya-afyon yöresinde koyunculuk yapmak istiyorum,bu yöreye uygun ırk hangisidir ,yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

ferata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2010, 17:13   #14
Yeni Üye

selam arkadaşlar öncelikle verdiğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür eder işlerinizde başarılar ve kolaylıklar dilerim.yaranimex beye bir sorum olacaktı,bende kütahyada büyükbaşhayvan çiftliği kurmayı planlıyorum,öncelikli hedefim süt sağmaktan ziyade yavru almayı planlıyorum,malum ne kadar yem o kadar süt alıyorsunuz buda maliyeti arttıyor,o yüzden sütten ziyade yavru hesabı yapıyorum bu durumda hangi ırk damızlık hayvanı seçmeliyim sizce

Eski 01-12-2010, 22:40   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ferata Mesajı Göster
selam arkadaşlar öncelikle verdiğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür eder işlerinizde başarılar ve kolaylıklar dilerim.yaranimex beye bir sorum olacaktı,bende kütahyada büyükbaşhayvan çiftliği kurmayı planlıyorum,öncelikli hedefim süt sağmaktan ziyade yavru almayı planlıyorum,malum ne kadar yem o kadar süt alıyorsunuz buda maliyeti arttıyor,o yüzden sütten ziyade yavru hesabı yapıyorum bu durumda hangi ırk damızlık hayvanı seçmeliyim sizce
Sayın arkadaşım, ister et ırkları ister süt ırklarıyla çalışın hepsinden yavru alırsınız.Ancak yavru almaktan amacınız nedir yani kasaplık besi hayvanı mı üretmek istiyorsunuz yoksa damızlık düve mi yetiştirmek istiyorsunuz ? Seçeceğiniz ırkları bu soruların cevaplarına göre belirleyebilirsiniz. Yani kasaplık besi hayvanı yetiştirmek istiyorsanız etçi ırklar simmental,angus veya Montofon ırklarından seçim yapabilirsiniz.Damızlık düve yetiştiriciliği yapacağım diyorsanız sütçü ırklardan en belli başlısı ve yaygın olanı Holştayn'dır.Melez olmayan Simmental ve montofonlar ise her iki amaca da hizmet edebilirler..Seçim sizin...

Eski 03-12-2010, 21:55   #16
Yeni Üye

teşekkür ederim yarenimex,şu anda biraz beklemeye karar verdim zira hayvan fiyatları çok yüksek keza yem fiyatlarıda,malüm para alıştan kazanılır ,bu yüzden piyasanın biraz normale dönmesini bekleyip,harmandada yemlerimi depoladıktan sonra hayvan alımına başlamayı düşünüyorum ,ırk olarakta simental almaya karar verdim.herkes için hayırlısı olsun

Eski 10-12-2010, 00:41   #17
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
bu konuda yorum yapan herkese teşekkür ederim. hayvancılık benimde hayalini kurdugum, ve bilgi toplamaya çalıştığım bir meslek, amacım ise şimdilik besicilik. Yıllardır az sayıda inek, dana,koyun cinsi hayvanların oldugu kücük bir ahırım var catalcada. Ama bunu meslek olarak degil, hobi olarak yaptık zamanında. Hazır bu konuda bilgi sahibi dostlarımız varken benimde bazı sorularım olacak cevaplandırmanızı rica ettiğim.

Öncelikle ben bu işi yapacaksam konum olarak istanbula yakın bir yer düsünmekteyim. Elbette istanbul tüketimin baş şehri oldugu icin yakınlıgın getirdigi bazı avantajlara sahip olma ihtimali yüksek. Ancak arazi fiyatlarının Anadoluya oranla cok daha yüksek olduguda bir gercek.

Çatalca tarafını bilenler bilir, istanbula 60 km mesafededir. Trakyanın baslangıcıdır. Bu bölgede parca parca toplamda 100 dönüme yakın arazim var. Şimdilik yem icin kendi arazilerimi kullanmayı düsünüyorum. Ancak benim arazilerin oldugu bölgede arsa fiyatları 25 TL den baslıyor. Amacım ise biraz daha uzak, çok uygun rakamlara ve gelecegi yapılaşma bakımından hiç olmayan bölgelerden 100 dönüm daha yer alabilmek. sorum ise şu : İstanbula yakın bir yerde bu işi yapmanın size göre avantajları ve dezavantajları nelerdir, veya neler olabilir? Sonucta istanbul da yasadıgım icin bu işi Anadolu veya Trakyanın daha içlerinde yapma şansım en azından şimdilik yok.

2. sorum ise birim alandan alınan ürün, yani hayvan yemi. ben bölgede yılda 4 kez yonca alındıgını duydum, ama şu an icin kulaktan dolma gercek durumu bilemiyorum. Anadolunun soguk iklimlerinde bu rakamın daha düsük oldugunu tahmin ediyorum, trakya için hayvan yemi karlılıgı nasıldır bilenlerin cevaplamasını rica ediyorum, veya maksimum kac kez ürün olabiliriz?

3. sorum ise benim için en önemli kısmı. Bu işe devletin gercekten bir destegi var mı yoksa göstermelik mi? Maksimum kredi tutarı olarak ne kadar alabiliyoruz ve sartlar nedir? Kredi almak peşin para sahibi olarak işe girmekten daha mı cazip? Kredilerin geri ödemeleri ve ne sartlarla verildigi ile ilgili. Ayrıca şirket veya şahıs firmasına mı kredi veriliyor sadece gibi.

Şimdiden teşekkür ederim...

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2011, 15:59   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Selam arkadaşlar,
Forumda yeniyim. Çanakkale Bayramiçte yaklaşık 1.000 dönüm arazide koyunculuk yapmayı planlıyoruz. Avusralya'dan 1.000 adet damızlık Merinos siparişi vermek üzereydik.
Ancak Dorper, East Friesian ve Tahirova koyunlarının et ve süt verimlerine bakınca Merinos'a göre daha avantajlı oldukalrını gördüm. Oysa Merinos'a karar vermemizde uzman görüşü etkili olmuştu. Bu türlerin kıyaslaması hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar var mı? Sadece rakamlara bakmak yeterli mi? Başka kriterler de var mı? Et lezzeti konusu da önemli. Yeni ırkların lezzeti ülkemize yabancı gelebilir mi?

velida Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2011, 07:01   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi savagegarden Mesajı Göster
iyi günler.biz 3 arkadaş manisada koyun yetişitirciliğine başlamak istiyoruz.bizler farklı mesleklerdeniz ama bu işide enaz birincil işimiz gibi yapacağız.köyümüzde yeterince meramız var ve kendimize ait 20-25 dönüm alanımız var.bize bu konuda önerileriniz tavsiyeleriniz olursa çok seviniriz.sönmez koyunu almak istiyoruz.yaklaşık 100 koyunla başlama planımız var.bişeyler okumaya öğrenmeye çalışıyoruz ama fikirlerinizi okumak isteriz.saygılar)
kardeş bende manisadayım bi ayağımda izmirde ama bende koyun ve keçi arasında kararsız kaldım sizinle tanışıp tartışmak istiyorum bu konuyu sizcede uygunsa

ibo3535 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2012, 13:18   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2012
koyun işi en güzeli yoncalık ta tarlan oldumu tutamazlar mera ekecen birde

rumelili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 20:07   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2012
2012 de yazan yok abalım böle siteyi biraz güncellemek şart

rumelili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2012, 14:04   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rumelili Mesajı Göster
koyun işi en güzeli yoncalık ta tarlan oldumu tutamazlar mera ekecen birde
Koyun yetiştirmek ve yurt dışından koyun ithalati yapmak isteyenler için özellikle yardımcı olabiliriz.

Welcome Page - Bayberk - Principle International - Gallagher

dorper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 17:46   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2012
SAKIZ KOYUNU İÇİN

SAKIZ KOYUNU | Sakız KoyunuSAKIZ KOYUNU | Sakız Koyunu

rudeboy3588 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2013, 21:31   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-07-2010
Question koyunlarım

İyi akşamlar, benim bir koyunum nefes almakta zorlanıyor onu digerlerinden ayırdım.Bana yardımı olacak bana fikir verecek kimse varmı? Teşekkür ederim.

kirazcı35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 16:12   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2013
avrupada hayvancilik

Sevgili arkadaslar. Turkiye de hayvancilik yapmak gercekten zor. Malum hem fiyatlari aldi basini gidiyor.... inanmasi zor ama benim yasadigim ulkede saman ot fiyatlar balya basina yaklasik 10tl gibi bir fiyat..turkiyede cok daha pahali...benim forumda bilgisi olan arkadaslara bir kacsorum olacak... 100 donumluk bir arazim var. Koyun ve deve kusu yetistiriciligi yapmak istiyorum..tabiiki bilgim sifir.. ama kararliyim... konuyla alakali uzmanlardan yardim alarak bu isi basarmak istiyorum... buyukbas isine hic girmek istemiyorum... bilgisi olan arkadaslar yardimci olurlarsa sevinirim....

Letonya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 21:44   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Alıntı:
Ankara gibi karasal iklimin hakim oldugu bir sehir icin en uygun, verimli koyun turu hangisidir sizce?
Su siralar Romanov koyunu revacta. Epey reklami yapiliyor ama Ankara iklimi icin uygun olup olmadigini bilemiyorum. Reklami cok yapildigi icin cok pahaliya satildigini ve bu konuda da rant pesinde kosan bircok kisi oldugunu tahmin ediyorum. Yavru verimi yuksek, Ankara iklimine uygun, hastaliklara dayanikli hangi tur ya da turleri tavsiye edersiniz.

Tesekkurler
Merhabalar.
Romanov, charolais gibi ırklar fantaziden başka bir şey değil bana göre.
Size şöyle özetleyim.
Bir koyunun 2 memesi vardır. 3 ve 4 kuzulayan bir romanov 3. ve 4. hatta 5. yavrusunu nasıl emzirir? Bunu aşabilmek için kuzuları baştan ayırıp, analarını sağmak her kuzuyu doyuracak mktarda sütü biberonla vermeniz gerekir. Yapacak sabır ve vaktiniz var mı?
Irkı değiştirdik diyelim atıyorum dorper ırkı getirelim dedik. Yavrusuna düşkün ikiz oranı yüksek et tutumu süper. Her şey bu kadar iyi de neden bizim milletimiz hala anadolu merinos, akkaraman, mor karaman, kıvırcık, sakız vs. hayvan peşinde koştururki?

Diyeceğim ince eleyip sık dokumak gerekir. Islah çalışması dışında uygunsuz ırkların beslenmesine karşıyım. Uygunsuz dedim dikkat ederseniz, yabancı ırklar demedim.

Romanovu sadece ıslah için almalı.

tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 18:09   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2013
merhaba,
50 dönüm arazi satın alarak koyunculuğa girmek istiyoruz. Bu araziyi çayır olarak kullanmamız halinde(mera sanki yokmuş gibi düşünürsek) kaç koyun bakabiliriz? Su sıkıntısı varken ve yokken rakam nasıl değişir?
teşekkürler

Bilemeyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2013, 03:02   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2013
arkadaşlar bence kendin yapamadığın işe hiç başlamayacaksin. hepiniz duymuşsunuzdur, banka kredisi alıp nice batan **** anlaşma gereği çiftliği kapatamayıp cebinden harcayan insanları... öncelikle kendi öz sermayen olacak. kredi en son düşüneceğin alternatif olmalı.
hayvanlara vereceğin kaba yemide kendin üretebilmelisin. dolayısıyla arazi varlığında olmalı. yoksa kurak zamanda samanın balyasına 25 lira ödersin. tabii işi bilmezsen damızlık diye ne olduğu bilinmez hayvanları sana kakalarlar.birde işçiye güvenip işinin başında durmazsan vay haline

gökan ayaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2016, 11:53   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-12-2010
Sevgili arkadaşlar,
Bu sayfa uygun mu değil mi bilemedim. uygun değilse, şimdiden özür dilerim.
Koyun, keçi ve ineklerin resimlerine bakılarak gebe olup olmadığını,gebe ise kaç aylık olduğunu biliyorlarmış.
Bu safsata mı? olabilirliği var mı?
Katılımınız için teşekkür ederim.

sırça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2016, 22:04   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2016
Ukrayna'daki çiftliğinden adresinize Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının onayı ile Sertifikalı Damızlık Saf Romanov Koyunu almak için arayabilirsiniz. Tel : 0850 346 57 17

turgutyes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024