agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Küçük ve Büyükbaş Hayvanlar
(https)

Beğeni Düzeni444Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-12-2012, 11:20   #1
Ağaçsever

ertu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2012
Tarım ve ziraat ürünleri üretim ve pazarlama kooperatifçiliği

Arkadaşlar, son günlerde S.S Büyük Anadolu Tarım ve Ziraat Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi diye bir kuruluşun sürekli reklamlarını izliyorum.

Anlattıklarına göre kendilerine 5 keçi veya 10 koyun ile ortak olduğumuzda üç sene bekledikten sonra yatırımcısına her ay o günün asgari ücretini ve 2 kilo et, 5 kilo süt vereceğini vaad ediyor.
Şimdi ben buna yatırım olarak baktığımda oldukça karlı bir yatırım gibi geliyor,yani ben küçük bir yatırımla kendime emekli maaşı gibi bir maaş bağlatıyorum gibi bir şey, hemde sadece 3 sene sonra ödemeleri başlıyor.

Fakat bu kadar kolay ve karlı yatırımlar şüpheleri de beraberinde getiriyor; bu kooperatif kimlerindir, bu projeye devlet bir destek veriyormu,benim yatırımıma devlet bir güvence veriyormu,bu adamlar batar mı kaçar mı bilmiyorum.

Bu kooperatifle ilgili bilgisi olan arkadaşlar varsa ve bilgilerini paylaşırlarsa çok faydalı olacaktır arkadaşlar,yorumlarınızı ve bilgilerinizi önemle bekliyorum arkadaşlar...

pria ve mrduran beğendi.
ertu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 13:33   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Büyük Anadolu Tarım ve Ziraat Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi'nin sitesini bulamadım, bazı haberler var...

Elbistan'a 9 milyon TL'lik yatırım

Korkuteli'ne 17 Milyon TL'lik Yatırım

sevim.K beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 13:41   #3
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Buyuk TV kanallarinda bu reklamlara rastladim ben de.

Tohum gubre vb destek verip uretilen urunu de satin alacaklarini belirtiyorlar..

sevim.K beğendi.
Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 14:02   #4
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Niye üç sene sonra kar dağıtımı yapılıyor ? Alınan keçi ve koyunlar alındığı gün itibari ile süt vermiyor mu?

sevim.K beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 14:45   #5
Ağaç Dostu

İlçelerde kurulu tarım kredi koop.lerinde, çifçi kayıt sistemine kayıtlı koop üyesi çifçiye mazot
kdv siz ve kredili olarak veriliyor. Aynı zamanda tohumluk ve yemlik hububat da veriliyor. O yazıda bahs edilen mazot desteği bu olsa gerek. Çifçi kayıt sistemine dahil olan çifçi yem bitkisi ekerse zaten mazot , tohum gibi destekler ve dekar başına ektiği bitkiye göre değişen destekler alıyor. Ben sisteme yeni kayıt oldum. 2013 desteğinden faydalanacağım. Bu proje uygulayıcısı için oldukça karlı görünüyor. Ama katılımcı için teorik olarak karlı gibi gözüküyor. Ama sonu pek de açık net görünmüyor.

40-60 Dönüm araziden bahs ediliyor. Bu çok büyük bir arazi değil. ( ben şu anda 66 dönüm araziyi korunga yem bitkisi ekimi hazırlığındayım. Tarlayı sürdüm. Baharda ekim yapacağım.)
Ve projede 60 dönüm arazide yapacakları işleri anlatmışlar. Bu tür bir organizasyon için küçük bir arazi. Sabit tesisler için arazi büyük. Ama yem üretimi için ise küçük kalır.
Hayvancılık için en önemli iş yem bitkisini kendin üretmektir.

60 dönüm arazi bir kişi için yeterli olabilir . Ama çok ortaklı bir teşebbüs için küçük kalır.
Konu güzel . Ama proje acemice.
Bir yıl sonrası için benim kafamda da buna benzer bir proje var. Aile ve yakın dostlar arası bir proje olacak. Eleman bulma konusunda biraz sıkıntım var. Alt yapı çalışmaları neredeyse tamamlanmış durumda. Yani konu hakkında oldukça detaylı araştırmalarım var.
Bu bilgiler ışığında projeyi hazırlığı doğru yapılmamış eksikleri çok bir çalışma olarak görüyorum.

sevim.K beğendi.
Eski 17-12-2012, 17:49   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Konu adını değiştirip, bu tür çalışmalara uygun bir ad koyalım diyeceğim ama ne yazacağıma karar veremedim

Konu önemli, bir firmanın adının konu adı olması doğru olmaz.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 17:53   #7
Ağaç Dostu

Yapmak istedikleri işin adı hayvan yetiştiriciliği için kooperatifleşme . Ama liberalizm içinde yozlaştırılmış bir kooperatif şekli.

Hayvancılık kooperatiflçiliği

Daha önce danabank adı ile bir yapılaşma olmuştu.

''Büyük Anadolu Tarım ve Ziraat Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi ''
Cümlesinden Büyük Anadoluyu Çıkarırsak, artık özel bir kuruluşun adı olmaktan çıkar.

''Tarım ve ziraat ürünleri üretim ve pazarlama kooperatifçiliği'' Genel bir tanım olarak kullanılabilir.

Asia beğendi.
Eski 17-12-2012, 18:55   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2010
ssanadolu

arkadaşlar bu konuda bana bilgi verebilecek olan var mı televizyonda reklamını gördüm ben de.iş ilk etapta cok güzel görünüyor.3 sene içerisinde bi terslik cıkar mı

GUNDOGDU2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 22:20   #9
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Büyük Anadolu Tarım ve Ziraat Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi'nin sitesini bulamadım, bazı haberler var...

Elbistan'a 9 milyon TL'lik yatırım

Korkuteli'ne 17 Milyon TL'lik Yatırım
site http://ssbuyukanadolukoop.com/icerik/1/17/anasayfa

sevim.K beğendi.
dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 23:18   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2012
arkadaşlar ben bu koop sitesinden üyelik başvuru formunu inceledim ama hiç açıklayıcı bir şey yok..yani batarsa veya aldıgımız hayvanların başına bişey gelirse paramızın bir garantisi olup olmadığını gösteren bir bilgi veya belge yok.. başka bilgisi olan varsa burda paylaşsın çünkü nette bakıyorum da pek bu konuyla ilgili yorum bulamıyorum

sevim.K beğendi.
aydnclh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 23:48   #11
Ağaç Dostu

Soru şu; Köyde yaşasanız ve bu kooperatife üye olmak isteseniz 10 koyuna kendiniz mi bakarsınız yoksa bu kooperatife verir misiniz?
Bir kere koyun -keçi fiatları normal fiatlarından biraz yüksek.

Sizin koyunlar- keçiler aldığınız gün sağılmaya başlar. Süt geliriniz olur. 3 sene orada malınız olacak ama siz hiç bir şey alamayacaksınız.

10 Koyun senede iki defa kuzu yapsa , her seferinde 1-2 yavru yapsa , ve her kuzu 6 ayda koça gelse , yavrulama süresi 5-6 ay olsa , 3 sene sonunda sizin küçük bir sürünüz olur.

Ama kooperatife verdiğiniz para aynı kalır.

Bu proje bana sanki şehirse oturup köye - hayvancılığa gıpta ile bakan kimilerinin heyacanına hitap edip , kolay finansman peşinde koşuyorlar gibi geliyor.

Bu oluşum hayvancılık için bankalardan kredi alsa , çok kolay alırlar. İki yılı ödemesiz toplamda 7 yıl vadeli kredi alabilirler. Ama iki yıl sonunda krediyi geri ödemek zorundalar. BU YOLLA PARAYI GERİ ÖDEMEK GİBİ BİR DURUM YOK. Üstelik vermeyi taahhüt ettikleri miktar et ve süt, o zamana kadar oluşacak sürünün gübresinin tutarı kadar desek yeridir.

İsterseniz yukarıdaki verilere göre 3 yıl sonunda oluşacak hayvan varlığını hesaplamaya çalışın . Ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır.

Eski 18-12-2012, 00:05   #12
Yeni Üye

ismail bey ben kamu da çalışıyorum bu proje bana ek gelir olarak mantıklı geldi ama bir çok konuda güvensizlik veriyor bana..

sanki 3 sene sonra ödemeye başlamalarını amacı daha ortada tesis olmaması olabilir..bizden aldıkları paralarla 3 sene içinde tesis kurup ordan kar etme gibi bir düşünceleri var gibime geldi..

sizin dediğiniz gibi kaba bir hesapla 3 sene sonunda 10 koyundan 150 yavru elde ediliyor..tabii daha bunların yavrularını hesaplamadan bu sayıya ulaşılıyor.bana denilen şu ki biz sizin koyunların yavrularından kar edip size kar payı dağıtacagız şeklinde..

asıl sorum şu aslında diyelim ki 1000 kişi 10 koyunla üye oldu bu 10000 koyun yapar bu kadar koyun ve sütü ne yapacaklar bu bir senede ortaya çıkan rakam bir de ..

et,süt firmalarıyla anlaştık deniliyor ama bunlar ne kadar gerçeği yansıtıyor bunları bilemiyorum

sevim.K beğendi.
Eski 18-12-2012, 00:26   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydnclh Mesajı Göster
ismail bey ben kamu da çalışıyorum bu proje bana ek gelir olarak mantıklı geldi ama bir çok konuda güvensizlik veriyor bana..
sanki 3 sene sonra ödemeye başlamalarını amacı daha ortada tesis olmaması olabilir..bizden aldıkları paralarla 3 sene içinde tesis kurup ordan kar etme gibi bir düşünceleri var gibime geldi..
sizin dediğiniz gibi kaba bir hesapla 3 sene sonunda 10 koyundan 150 yavru elde ediliyor..tabii daha bunların yavrularını hesaplamadan bu sayıya ulaşılıyor.bana denilen şu ki biz sizin koyunların yavrularından kar edip size kar payı dağıtacagız şeklinde..
asıl sorum şu aslında diyelim ki 1000 kişi 10 koyunla üye oldu bu 10000 koyun yapar bu kadar koyun ve sütü ne yapacaklar bu bir senede ortaya çıkan rakam bir de ..
et,süt firmalarıyla anlaştık deniliyor ama bunlar ne kadar gerçeği yansıtıyor bunları bilemiyorum
150 kuzu hesabına bir daha bakmak lazım. Süt gelirine de bakmak lazım.

Her altı ayda doğacak yavru erkek satışını da ekleyin.

Üç sene sonunda üyelere dağıtılacak et-süt Oluşan sürünün gübresini satsanız ancak o kadar yapar. Ben yarım kamyon yaklaşık 3 ton gübre aldım . Naz niyaz ile 500 tl verdim.

10 arkadaş bulun daha az da olabilir . Bir yerlerde , bir köyde ev - ağıl kiralayın. Bir de bakıcı aile bulun . Genellikle Türkmenistan'dan gelenler ailecek çalışıyorlar. Ve çifçi kayıt sistemine kayıt olun . Ziraat bankasında iki yılı ödemesiz 7 yıl vadeli kredi alın. Onların bahsettiği bütün teşvikleri de alırsınız.
Ve yedi yıl sonunda kocaman bir sürünüz olur. Ve bu zaman içinde artan bir miktarda hemen para kazanmaya başlarsınız.

Eski 18-12-2012, 08:13   #14
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
2 ci Jet pa geliyor, hedef kesimin duymak istediklerini söylüyorlar. 3 yıl veya 5 yıl sonra ortada bir sürü mağdur.

Sonra bu mağdur edip köşe olanlar başka konularla yeniden karşımıza çıkarlar. Öyle parayla koyun almasına gerek yok bu adamların, gönüllü koyunluk yapacak çok kişi var.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2012, 11:17   #15
Ağaçsever

ertu's Avatar

Çeşitli reklam amaçlı haberlerine bakıyorum da bazılarında tam 1117 tesislerinin olduğunu, bazı haberlerinde ise 1117 tesis yapma hedeflerinin olduğunu söylüyorlar..

ben reklamlardaki telefon no yu aradım, karşıma bir bayan çıktı, arkadan gelen seslere bakılırsa kalabalık bir çağrı merkezi gibi yoğun görünüyordu , bayana konuyla ilgili bilgi almak istediğimi söyleyince benim telefonumu istedi ve bir hafta içinde döneceklerini söylediler, 3 gün oldu bekliyorum bakalım ne anlatacaklar...

Bu arada ben bu konuyla ilgili tarım bakanlığına da mail attım ; bu kooperatifin projesinden haberiniz varmı,kurucular hakkında bilginiz varmı,projeye devlet desteği ve yatırımcıya devlet garantisi veriliyormu gibi sorular sordum,inşallah bakanlıktan bir yanıt gelirde sizlerle paylaşırım..

Yanlız birşey de yanlış anlaşılmasın kesinlikle bu kuruluşu karalamak gibi bir niyetim yok,sadece gerçekten küçük yatırımcı için çok karlı ve ziraat ve hayvancılığın gelişmesi içinde çok güzel olacağını düşündüğüm bir proje, tabi işin içinde iyi niyet ve verilecek sağlam bir güven varsa...

sevim.K ve mrduran beğendi.
Eski 18-12-2012, 19:49   #16
Yeni Üye

ertu bey,1117 tesisleri yok bence bu tesisleri ortaklardan gelecek parayla yapmayı planlıyorlar.
bende aradım ve konuştum..bana söyledikleri hayvanlar ve paranızı sigortalıyoruz herhangi bir batma durumunda sigorta paranızı ödüyor dediler..ayrıca et ve süt şirketleriyle anlaştık fln dediler,ben sözleşme istedim ama bana sitelerinde bulunan ortaklık formunu yollamışlar onda da herhangi bir sigortadan fln bahsetmiyor..
bizim gibi küçük yatırımcılar için iyi bir yatırım gibi gözüküyor tabii dolandırılmazsak..bu yüzden bu konuda bilgi sahibi olanlar burda paylaşırsa bizimde bir fikrimiz olur..

sevim.K beğendi.
Eski 18-12-2012, 19:57   #17
Yeni Üye

koparanköyü's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GUNDOGDU2 Mesajı Göster
arkadaşlar bu konuda bana bilgi verebilecek olan var mı televizyonda reklamını gördüm ben de.iş ilk etapta cok güzel görünüyor.3 sene içerisinde bi terslik cıkar mı
karşılıklı güvene dayanıyor,,bunu bir hukukcunun cevaplaması daha uygun olur, kanımca bir avukata sormak gerekir,

sevim.K beğendi.
koparanköyü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2012, 20:03   #18
Yeni Üye

koparanköyü's Avatar

Doğru söylüyorsunuzda, her insan hayvan besleyemez, onun yemini üretemez, köy şartlarında yem üretimi ve hayvan bakımı zordur,örnek benim 3 veya 4 bin tl var, bunu nasıl yapacağım,nasıl arazi bulacağım, nasıl yem yetiştireceğim,nasıl kış şartlarında hayvana bakacağım, onların veteriner kontrolleri vs.vs. bunlar çok iş yükü ve zamanı isteyen işler,kanaatimce GÜVEN verebilirlerse, biz küçük tasarruf sahipleri veya emekli insanlar için çok ideal bir iş derim,

Eski 18-12-2012, 20:05   #19
Yeni Üye

koparanköyü's Avatar

Çok kötümser bakmayın lütfen tekrar tekrar yazıyorum,bir avukat bu işi aydınlatabilir,insanların şevkini kırmayın lütfen.

Eski 18-12-2012, 20:09   #20
Yeni Üye

koparanköyü's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Soru şu; Köyde yaşasanız ve bu kooperatife üye olmak isteseniz 10 koyuna kendiniz mi bakarsınız yoksa bu kooperatife verir misiniz?
Bir kere koyun -keçi fiatları normal fiatlarından biraz yüksek.

Sizin koyunlar- keçiler aldığınız gün sağılmaya başlar. Süt geliriniz olur. 3 sene orada malınız olacak ama siz hiç bir şey alamayacaksınız.

10 Koyun senede iki defa kuzu yapsa , her seferinde 1-2 yavru yapsa , ve her kuzu 6 ayda koça gelse , yavrulama süresi 5-6 ay olsa , 3 sene sonunda sizin küçük bir sürünüz olur.

Ama kooperatife verdiğiniz para aynı kalır.

Bu proje bana sanki şehirse oturup köye - hayvancılığa gıpta ile bakan kimilerinin heyacanına hitap edip , kolay finansman peşinde koşuyorlar gibi geliyor.

Bu oluşum hayvancılık için bankalardan kredi alsa , çok kolay alırlar. İki yılı ödemesiz toplamda 7 yıl vadeli kredi alabilirler. Ama iki yıl sonunda krediyi geri ödemek zorundalar. BU YOLLA PARAYI GERİ ÖDEMEK GİBİ BİR DURUM YOK. Üstelik vermeyi taahhüt ettikleri miktar et ve süt, o zamana kadar oluşacak sürünün gübresinin tutarı kadar desek yeridir.

İsterseniz yukarıdaki verilere göre 3 yıl sonunda oluşacak hayvan varlığını hesaplamaya çalışın . Ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır.
Doğru yazmışsınız ama ya köyde yaşamıyorsanız.!!!
Tekrar yazıyorum karşılıklı güven vede hukuken bağlayıcı bir tarafı yokmu,Bir avukat bunu aydınlatabilir,diyorum.

Eski 18-12-2012, 20:36   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koparanköyü Mesajı Göster
Doğru yazmışsınız ama ya köyde yaşamıyorsanız.!!!
Tekrar yazıyorum karşılıklı güven vede hukuken bağlayıcı bir tarafı yokmu,Bir avukat bunu aydınlatabilir,diyorum.
Hangi işi yaparsanız yapın . İşin başında duramıyorsanız , zarar edersiniz. 40 sene ticaret yaptım . Ekonomistim. Bunları tecrübelerime dayanarak söylüyorum. Hele Hayvancılık onunla birlikte yaşamıyorsanız mutlaka zarar ettirir. Hayvan bayram, tatil, hatta cenaze bile dinlemez. Başında bulunmak gerekir. Eleman çalıştırmak ise ''el elin eşşeğini ıslık çalarak arar'' misali gibidir. Ama bu işi büyük çapta yapacak olursanız . Bütün eleman gereksiminizi karşılayacak tedbirleri alabilirsiniz. Sigorta veteriner hizmetleri , otomasyon v.b.
Bu bahse konu proje ayakları pek yere basmayan bir şekilde anlatılmış bir çok eksiği var. Ben ben bu konuyu 3-5 senedir inceliyorum. VE BİR KAÇ DENEMEMDE OLDU. Benim önerim 7 kişi bir araya gelin kendi koop. izi kurun . Herbiriniz çifçi kayıt sistemine kayıt olun. Her üye ziraat bankasından iki yılı ödemesiz 7 yıl vadeli kredi alsın. Bir köyden yer kiralansın. Bakıcı elemanlar için barınacak yer ve keçi-koyun için barınak. Ve mümkünse yem bitkisi ekmek için tarla kiralayın.
Dikkat ederseniz , benim anlattığım sistemde kimseye para vermiyorsunuz. Cebinizden fazla bir para çıkmıyor. (kredi iki yol ödemesiz 7 yıl vadeli)
Para sadece eleman ve yer kirası için gerekli . O da 7 kişiye bölününce çekirdek parası .

Mal da sigortalı ( krediyi veren banka mecbur tutuyor) . Yani zarar etmek çok zor. 7 kişi belli bir iş bölümü ile malın başına kontrole gitse yılda kişi başına 360/7= yaklaşık 60 gün malın başında durma nöbeti gelir.

Emekli 7 kişi bu işi güle oynaya halledebilir.

Yakında ben başlıyacağım. Ailem ve bir kaç arkadaş arasında. Yanlış anlaşılmasın müşteri falan aramıyorum. UYGULAYACAĞIM METODU ANLATIYORUM

Eski 18-12-2012, 21:14   #22
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn İsmail Karagülle,

Düşünceniz çok güzel birlik olup yapmak daha mantıklı, bu nöbetleşe fikrini çok beğendim.İnşallah muaffak olursunuz.Bize de örnek teşkil eder.

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2012, 21:28   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
********** DİKKAT ***********
A-) Beş keçimiz var, hepsi her yıl yavruluyor.
1. Yıl sonunda 10 keçi olur,
2. Yıl sonunda 20 keçi olur,
3. Yıl sonunda 40 keçi olur. Bunlar sağılacak olanlar bile olsa sağıma 50 keçi lazımdı. Satılan oğlaklar nerde. Oğlaktan 40.000 tl. Gelir nerde. Saanen olsa yıllık 2,3 adet yavrular. Ancak saanen de olamaz çünkü onada süt verimi uymuyor.
B- ) Niye kimse, şimdiye kadar,
10 keçiden 3 yılda hem 50 sağmal hem de 40.000 tl. Lik yavru alamamış.
C- ) Sayın Malina'nın verdiği linklerdeki her iki yetkilinin cümlelerine ve kooperatifçinin iki linkteki sözlerine bakın. Aynı kalemden, ağızdan çıkmış sözler. Sadece yer ve insan isimleri değişmiş. Bülten gibi sitelere verilmiş.
Devamı var

sevim.K ve milaca2010 beğendi.
Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2012, 21:30   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
MESAJIN DEVAMI
D- ) Eskikehir'de çalışmakta olduğu söylenen bu büyüklükteki tesisten niye kimsenin haberi yok.
E- ) Bu ilçelerin, ya da Antalyanın günlük et ihtiyacı ne kadar ki 40.000 büyükbaş, 15.000 küçükbaş hayvan kapasiteli kesimhane yapılacak.
F-) Her iki ilçedede hemen yol kenarı su ve elektriği hem de ahır olan tarla nasıl bulundu.
G-) Kaç ortakları, ne kadar varlıkları var. Çok ortak yoksa nasıl
1117 tesisin projesini neye göre nasıl yapabiliyorlar.
H-) Her biri 4 milyon-10 milyon arası 1117 tesisin finansmanı nerden? Yoksa devlet desteği diye merkez bankasınımı alacaklar?
I-) Yeni bir Jetpa, Yimpaş, Denizfenerimi geliyor.
J-) Biz neyi ciddiye alıp kafa yoruyoruz.
Halil Balaban

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2012, 22:10   #25
Ağaç Dostu

birlik ve düzen sağlanırsa neden olmasın

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Sn İsmail Karagülle,

Düşünceniz çok güzel birlik olup yapmak daha mantıklı, bu nöbetleşe fikrini çok beğendim.İnşallah muaffak olursunuz.Bize de örnek teşkil eder.
İyi dileklerinize , teşekkür ederim.

Bu işin kentli meraklılarının en önemli engeli , güvenilir ve bu işten biraz anlayacak eleman bulma zorluğudur.

Diğer konularda zorluklar kolay aşılıyor.

Ve çok sermaye de gerekmiyor. Ama ben prensip olarak öz sermaye darlığı içinde bir işe girmemeyi tercih ederim.

Örnek vereyim. Ben 50 keçi alacağım. ortalama 500 diyorlar.Ben bunu 700 olarak hesap ederim. Ve 50*700= 35000 tl

Her keçi günde 1,200 kg yem yese ; 1,200*( 60krş ile 1,20 krş arasında )=ortalama bir liradan 1.20 tl masrafı olur.

1.20* 50 = 60 tl günlük yem masrafı.

60 tl hiç bir gelir olmaksızın ilk oğlakların doğumuna kadar 60* 180 gün = 10800tl

6 ay işçi gideri 1500 tl den = 9000 tl .

Yani hiç gelir olmasa yaklaşık ; 35000+10800+9000= 54800 yani yaklaşık 60 000 tl bankada olacak.

Orada hesaplıyamadığım öngörülemez karşılaşılacak durumlarda güvence olarak . İstersek altın veya başka bir değerle bankada duracak.

Ve artık kredi ve desteklerden yararlandığımda ne geri ödeme sıkıntısı ne de sıkıştığımda yeni kredi peşinde olmayacağım.

Oğlak satışlarından elde edeceğim gelir sürüyü büyütmekte kullanılmayacak. Bankaya yatırılacak. İşçi ve yem giderleri belli seviyeden sonra kendi kendini çevirecek ve hatta artacak.

Bu hesap en olumsuz şartlara da hazır.

Bu arada iki yıllık ödemesiz dönem sonunda , çok büyük bir sürümüz olacak. Pekiyi bankadaki para niye orada duruyor? Belli büyüklüğe gelince tarım arazisi almakta kullanılacak . Bu konuda da krediler var. Yani sürü büyürken tarım arazisi de büyümek zorunda o dengeyi sağlıyacağız.

Bunun için 7-12 kişilik birbirine yakın akraba arkadaş grubu oluşturacağım. Ben ve kardeşlerim ve onların ve benim çocuklarım . Ve bir kaç kafa dengi arkadaş yeter de artar bile . Birlikte bulunmaktan hoşlanan arkadaş ve yakın grubu çifliği ziyaret, için ayda bir gelip Keçi -kuzu çevirme ve doğal üretilmiş sebze ve köy ürünleri yiyecekler . Sabahları bülbül sesi dinleyerek uyanacaklar. kentten kaçıp güzel bir hafta sonu geçirecekler. Beş yıl önce hayaldi, artık hayal değil çok yakın.

Toplam ihtiyaç olan sermayeyi kişi başına böldüğünüzde , toplam iş gücünü kişi başına böldüğünüzde bakın kimseye ihtiyaç var mı ? Adı büyük kendi hayal kişilere- sözde kuruluşlara para kaptırmaya hiç gerek yok.

Eski 19-12-2012, 06:42   #26
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Adı büyük kendi küçük insanlar, kolay para kazanma peşinde olanları avlar.
Hiç bir işe el sürmeden paranı verip çok kazanmak, çok güzel.

Bir ara banka faizi ile geçinen, hatta servet yapanlar vardı. Ege bank, hisar bank gibi batan bankaların of shore hesaplarında bir dünya para kaptırmışlardı.

Bedava peynir fare kapanında, Türkiye'de çalışmadan para kazanmayı düşünenler varsa. Demek ki dolandırılacak hala çok kişi var.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Adı büyük kendi hayal kişilere- sözde kuruluşlara para kaptırmaya hiç gerek yok.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2012, 08:07   #27
Ağaçsever

ertu's Avatar

Arkadaşlar bu iş ilanını yenibiriş.com dan aldım, mazot ve gübre için işletmeci ortak arıyorlarmış...

Şehir / Bölge

Tüm Türkiye, İstanbul, Ankara, Ege, Akdeniz, Bursa, Çukurova

Yayın Tarihi

10.12.2012

Kategori

Ortak Arayanlar

İlan Detayı

s.s büyük anadolu tarım ve ziraat ürünleri üretim pazarlama kooperatifi. yurt genelindeki 1117 adet tesisimizde yer alan mazot, benzin istasyonları ve gübre bayiliği için işletmeci ortaklar aranmaktadır. 0.312.418 09 13

Bu arada bakanlığa attığım mail e hala cevap gelmedi... bekliyoruz...

mrduran ve patipatya beğendi.
Eski 19-12-2012, 13:18   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2012
Ismail bey ,yazılarınızı dikkatle okudum ve hiç ütopik bişey olmadığının kanaatindeyim gayet güzel ve gerçekçi tebrikler,inşaallah herkes böyle düşünür,dolayısıyla ülkemiz kalkınır.....

mckonya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2012, 22:19   #29
Ağaç Dostu

akgul1a's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2010
[QUOTE=Mutlu Kutlu;1070393]2 ci Jet pa geliyor, hedef kesimin duymak istediklerini söylüyorlar. 3 yıl veya 5 yıl sonra ortada bir sürü mağdur.

Sonra bu mağdur edip köşe olanlar başka konularla yeniden karşımıza çıkarlar. Öyle parayla koyun almasına gerek yok bu adamların, gönüllü koyunluk yapacak çok kişi var.
Geçmiş yıllarda konya'dada bir çok olumsuz örnekler oldu.

akgul1a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2012, 01:05   #30
Ağaç Dostu

Herhangi bir koop e üye olur ve bir para verirseniz. Paranızı kolay kolay geri alamazsınız. Ancak başka bir üye bulup üyeliği ona devrederek paranızı kurtarabilirsiniz. koop genel kurullarında alınan karalar neredeyse kanun gibidir.
Bilmediğiniz koop yerine böyle bir oluşumda basit bir şirket ortağı olmak , en azından paranızı geri almak istediğinizde mahkemenin sizi haklı bulma olasılığı daha fazladır.

Birbirini çok iyi tanımayan insanların bir araya gelip koop kurması halinde kurucu ortaklar (en az 7 kişi ) başlangıçta iyi niyetli olsalar bile üye kaydını en fazla sağlıyan kişi istediği kararı genel kuruldan çıkarır. Ve istediği gibi bu işlerden istifade edebilir. Kurallarına uyan profesyonel birileri bu işlerden büyük paralar kazanır. (buna ne kadar para kazanmak denir tartışılır) Ve kanunlar karşısında da sütten çıkmış ak kaşık misali tertemiz kalabilir.

Koop çilik aslında çok güzel bir güçbirliği formüludür. Ama çok yozlaştırılmıştır. Bu gücü bir araya getiren kişiler, bu gücü kendi menfaatleri doğrultusunda kullanmaya açık hale getirilmiştir. Hele ne yaparsan yap köşeyi dön zihniyeti bu kadar yaygın ise , çok iyi tanımadığınız kişilerden kurulu oluşumlardan uzak durmak gerekir. Ben tanıdığım kişilerden de olsa uzak dururum.

Niye uzak dururum; ''Tecrübe nedir ? Yenen kazıkların bileşkesidir.''

YeniBON ve ertu beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024